پیامبران الهی در ایجاد تمدن های بشری چه نقشی داشتند؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

برای پاسخ لازم است به سه نکته اصلی بپردازیم: اول: تعریف تمدن، دوم: عناصر تمدن و سوم: نقش پیامبران در ایجاد تمدن های بشری.
تمدن:

تمدن را می توان به شکل کلی آن عبارت از نظمی اجتماعی دانست که در نتیجه وجود آن، خلاقیت فرهنگی امکان پذیر می شود و جریان پیدا می کند.
در تمدن چهار رکن و عنصر اساسی را می توان تشخیص داد که عبارتند از: پیش بینی و احتیاط در امور اقتصادی، سازمان سیاسی، سنن اخلاقی و کوشش در راه کسب معرفت و بسط هنر.
ظهور تمدن هنگامی امکان پذیر است که هرج و مرج و ناامنی پایان پذیرفته باشد، چه فقط هنگام از بین رفتن ترس است که کنجکاوی و احتیاج به نو آوری و اختراع به کار می افتد و انسان خود را تسلیم غریزه ای می کند که او را به شکل طبیعی به راه کسب علم و معرفت و تهیه وسایل بهبود زندگی سوق می دهد
پیامبران در پیدایش و رشد عناصر و مؤلفه های مهم مدنیت نقش بسیاری داشته اند.
هر پیامبری سعی داشته است عناصر تمدن را بر پایه هایی الهی بنا نهاده و در نتیجه تمدنی الهی، چیره بر تمدنی انسانی بیافریند. نگاهی گذرا به وضع احکام و قوانین و مقررات فردی و اجتماعی در هر یک از ادیان الهی این معنا را کاملاً بر ما معلوم می سازد.

از باب نمونه به دستورهای دین مبین اسلام درباره عناصر تمدن اشاره می کنیم :

1- آیه تالیف قلوب(آل عمران ، آیه 103) «همگی به ریسمان الهی چنگ زده و متفرق نشویدو یاد بیاورید نعمت خداوند بر شما را آن گاه که دشمن هم بودید و خداوند قلب هایتان را به هم الفت داد و به برکت نعمت او برادر شدید و شما بر لبة پرتگاهی از آتش ایستاده بودید و خدا نجاتتان داد».
این آیه به روشنی بیان می کند که پیش از ظهور اسلام، مردمان شبه جزیره با یکدیگر در نزاع بوده و از جانب هم در امان نبودند، اما اسلام قلوب آنان را با یکدیگر مأنوس ساخت و امنیت و آسایش را برایش به ارمغان آورد. تعبیر قرآن از این وضع «ایستادن بر پرتگاه آتش و نجات یافتن از آن» است، زیرا تا امنیت در کار نباشد، زندگی انسان رو به کمال نمی نهد و هیچ تضمینی در تداوم عملی از انسان وجود ندارد...

2-آیات و روایات مربوط به امور به امور اقتصادی و کسب و کار حلال
• نهی از ربا خواری
• نهی از خوردن مال مردم
• منع کم فروشی
• نهی از کسب های حرام و استفاده از مال حرام
• عدالت در تقسیم بیت المال و تقسیم غنایم
• امر به پرداخت خمس و زکات
• دستور به انفاق و صدقات
• تأکید فراوان بر سنت وقف
• امر به یادگیری احکام معامله و تجارت، پیش از ورود به کار
• امر به ساده زیستی و نهی از تجمّل پرستی و زیاده خواهی
• تأکید بر مشاغل عام المنفعه مثل دامداری، کشاورزی، باغداری و سایر صنایع و فنون و ترجیح دادن آن ها بر کسب و کارهای ناشی از دلاّلی و واسطه گری.
این گوشه ای از اقدامات اقتصادی اسلام در عرصه تمدن است که دقت در آن نشانگر بسیاری از مطالب می تواند باشد.

3- سازمان سیاسی اسلام
اسلام دینی است که تشکیل حکومت را در رأس سایر کارها قرار داده است، چرا که می داند بدون حکومت، ضمانتی برای اجرای احکام وجود ندارد و حکومت فاسد ریشه تمامی فساد های خرد و کلان جامعه است.
از طرفی خطر دشمن، خطری کوچک نیست، زیرا دشمن از انواع راه ها و روش ها برای آسیب رساندن به اجتماع و فرد استفاده می کند: گاه حذف فرد به صورت ترور مطرح است، گاه تخریب یک تأسیسات اقتصادی یا امنیتی، گاه ایجاد نا امنی در داخل شهرهاست (شیوع سرقت، قتل، تجاوز و ...)، گاه مقابله فرهنگی است (شیوع خرافات، کتب و منشورات مبتذل، القای شبهات و پخش شایعات و ...)، گاهی تهاجم مسلحانه و نظامی است (کودتا و جنگ) و ... . برای مقابله با چنین آسیب هایی وجود یک نظام سیاسی آگاه، با سیاستمدارانی لایق از ضروریات است. هم چنین است مقابله با قانون شکنی ها و شکست حدودها توسط بعضی شهروندان که باید با آن به مبارزه برخاست.
مطالعه ای گذرا در ابواب جهاد و دفاع،حدود و تعزیرات، قضاوت و حکومت در اسلام، میزان تأکید این دین الهی را بر نقش نظام سیاسی در شکل گیری یک تمدن سالم در می یابیم.

4-سنن اخلاقی و کوشش در راه کسب معرفت و بسط هنر
اگر در وجود هر یک از موارد پیش گفته در ادیان شک کنیم، در توصیه و تأکید ادیان بر بسط اخلاق و رشد علم و هنر نمی توان شک کرد. ادیان الهی مردم را همواره به تعقل و تدبّر و علم اندوزی و فراگیری دانش فرا خوانده اند. همة آن ها ارزش عالم را فوق ارزش جاهل دانسته و آن را ستوده اند. هم چنین بسیاری از دستورهای دینی مبتنی بر اخلاق و گرایش های اخلاقی است.
آنچه گفتیم گوشه ای است از نقش پیامبران در ساختن تمدن های بشری.

با سلام
نقش پیامبران در تمدن امری است که با اندک تاملی می توان فهمید که تا چه حد تاثیر گذار و موثر است.
شاید برخی از تمدنها باشند که ظاهرا بسیار قدیمی هستند اما باقی نماندند و از بین رفتند، اما تمدنهایی که توسط پیامبران به وجود آمدند، هرچند ممکن است اوج و فرودهایی داشته اند اما پابرجا باقی ماندند.
تمدن مایاها از بین رفت، تمدن فراعنه هم نتوانست باقی بماند، اما موسی،زرتشت،عیسی، محمد همچنان باقی مانده اند.

جمال;154245 نوشت:
[=arial black]پیامبران الهی در ایجاد تمدن های بشری چه نقشی داشتند؟

با سلام

به لینکهای زیر رجوع کنید:

http://www.rasekhoon.net/article/show-13287.aspx

http://www.mydocuments.ir/main/art-157454.html

[="arial"][="royalblue"]بنام او كه آفريننده علم و خالق عشق بوده
وبا سلام و درود برپيام آوران عشق وعلم

و با احترام به همه نظرها و ديدگاهها ..

بگمانم پيامبران الهي جز عشق ومحبت كه الفباي تمدن ميباشند و علم وراههاي علم اندوزي كه احتمالا خود تمدن ميباشند كه درقالب فشرده شده دين يا راههاي چگونه زندگي كردن دراين دنيا ميباشند .. چيزديگري را براي بشريت به ارمغان نياورده اند كه احتمالا انسانها نيز به هديه ديگري هم نياز نداشته اند كه ..
كه با احترام به همه اين پيام آوران عشق وعلم .. بگمانم بيشترين اين رسالت عاشقانه وعالمانه را حضرت موسي {ع} به يهوديان و حضرت عيسي مسيح {ع} به مسيحيان و حضرت محمد {ص} به مسلمانان بواسطه سه كتاب ماندگارخود بعهده داشته كه به پيروان خود كه بيش از53 درصد جمعيت جهان را نيزدارا ميباشند .. اهدا نموده كه ..
كه با احترام به اين سه كتاب عاشقانه وعالمانه و اين سه پيامبر بزرگوار و عظيم الشان .. بگمانم قرآن بيشترين و بروزترين علوم متمدنانه بشري را درون خود جاي داده كه ..

باتقديروتشكر.[/][/]

pargaj.blogfa.com

جمال;154245 نوشت:
[=arial black]پیامبران الهی در ایجاد تمدن های بشری چه نقشی داشتند؟

هیچ نقشی نداشتند.

[="Arial"][="RoyalBlue"]بنام او

وباتشكر از ارائه نظر بسيار محترم شما و با عرض پوزش بخاطر اين كام دورگيرما

من احتمال ميدهم شما با شعاربسيارزيبايي كه براي امضاي خود انتخاب نموده ايد قصد داريد بگوييد بي ديني بهتر انسان را به خوشبختي ميرساند و البته اين برداشت شخصي من است كه شايد به هيچ عنوان چنين نباشد و من فقط با توجه به روسيه و چين كه كمونيست بودند اين برداشت رانمودم ولي اگر حدس من درست باشد بازهم به آن احترام قائل ميشوم چرا كه ميدانم وجود بي ديني نيز براي بقا ورشد و پيشرفت بهتردين ضروري ست و هرزمان كه خالق جهان اراده نمايد هر بي ديني را ديندار و هردينداري را بي دين خواهد نمود و اين درس بزرگي بود كه من از زندگي و داشتن غرور و نداشتن قدرت درك وفهم و بعدازآن مطالعه و تحقيق و دقت فراوان نصيبم گرديد و فقط ميتوانم اينرابگويم كه قصد دارم پست يا بخشي را راه اندازي نمايم بعنوان هرچه دلت ميخواهد بگو يا هرچه برداشتت از زندگي و جهان است بگو كه دوست دارم اگر موفق شدم شمانيزدرآن حضوربهم رسانده و نظر محترم ومقدس خودرا اعلام نماييد..

باتقديروتشكر..

pargaj.blogfa.com[/]

آرينه بابا;248315 نوشت:
بنام او

وباتشكر از ارائه نظر بسيار محترم شما و با عرض پوزش بخاطر اين كام دورگيرما

من احتمال ميدهم شما با شعاربسيارزيبايي كه براي امضاي خود انتخاب نموده ايد قصد داريد بگوييد بي ديني بهتر انسان را به خوشبختي ميرساند و البته اين برداشت شخصي من است كه شايد به هيچ عنوان چنين نباشد و من فقط با توجه به روسيه و چين كه كمونيست بودند اين برداشت رانمودم ولي اگر حدس من درست باشد بازهم به آن احترام قائل ميشوم چرا كه ميدانم وجود بي ديني نيز براي بقا ورشد و پيشرفت بهتردين ضروري ست و هرزمان كه خالق جهان اراده نمايد هر بي ديني را ديندار و هردينداري را بي دين خواهد نمود و اين درس بزرگي بود كه من از زندگي و داشتن غرور و نداشتن قدرت درك وفهم و بعدازآن مطالعه و تحقيق و دقت فراوان نصيبم گرديد و فقط ميتوانم اينرابگويم كه قصد دارم پست يا بخشي را راه اندازي نمايم بعنوان هرچه دلت ميخواهد بگو يا هرچه برداشتت از زندگي و جهان است بگو كه دوست دارم اگر موفق شدم شمانيزدرآن حضوربهم رسانده و نظر محترم ومقدس خودرا اعلام نماييد..

باتقديروتشكر..

حدس شما اشتباهه و پاسخ من دقیقا در راستای سوال تاپیک بود، من هیچ نوع ارتباطی بین ایجاد تمدن ها و پیامبران پیدا نکردم :khandeh!:

اینجایی هم که می گید بسیار خوبه راه انداختید به ما اطلاع بدید.

موضوع قفل شده است