با بچه ای که پدر و مادرشو میزنه چجوری باید رفتار کنیم؟

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با بچه ای که پدر و مادرشو میزنه چجوری باید رفتار کنیم؟

تو فامیلمون یه پسر دو و نیم ساله هست که خیلی با مزه و دوست داشتنیه .
اما پدر و مادرشو با علت و بی علت میزنه .
1. دلیلش چیه؟
2. راه حل هم داره؟

3. علائم کودک بیش فعال چیه؟

متشکرم

سلام سرکار نکیسا گرامی
شاید توی خونه احساس نارضایتی میکنه از چیزی شاید خواسته های درونی اش برطرف نمیشه شاید اون احساس امنیت و آرامش براش مهیا نیست این عوامل باید بررسی بشه

من فک نمیکنم بیش فعال بودن کودک ربطی به کتک زدن به والدین داشته باشه تا جایی که من میدونم فک نمیکنم اینجور باشه

با سلام و احترام

واکنش والدین و همچنین اطرافیان در برابر این رفتار ناپسند بچه چجوره؟

ضمناً فقط والدینش رو میزنه؟

آرام بذکر الله;153959 نوشت:
سلام سرکار نکیسا گرامی
شاید توی خونه احساس نارضایتی میکنه از چیزی شاید خواسته های درونی اش برطرف نمیشه شاید اون احساس امنیت و آرامش براش مهیا نیست این عوامل باید بررسی بشه
من فک نمیکنم بیش فعال بودن کودک ربطی به کتک زدن به والدین داشته باشه تا جایی که من میدونم فک نمیکنم اینجور باشه

سلام
نارضایتیش ممکنه به خاطر این باشه که پدرو مادرش شاغل هستن؟
و اون به مهد میره؟

آذر بانو;153973 نوشت:
با سلام و احترام

واکنش والدین و همچنین اطرافیان در برابر این رفتار ناپسند بچه چجوره؟

ضمناً فقط والدینش رو میزنه؟

سلام عزیزم
آره جالب اینجاست که فقط پدرو مادرشو میزنه .البته بعضی وقتا و خیلی کم پدر بزرگو مادر بزرگشو میزنه.

بقیه بعضی وقتا خودشونو میزنن به گریه که مثلا خیلی ناراحت شدن . بعضی وقتا هم یه طوری رفتار میکنن که ازش انتظار نداشتن.
بعضی وقتا هم تلافی میکنن :Nishkhand:

سلام مجدد
آره ممکنه احتمالش زیاده که ناراحتیش به خاطر مهد رفتن و شاغل بودن والدین هست
چون فک کنم اون توقعات بچه دیگه برآورده نمیشه
ممکنه بعد از مهد و بعد از اتمام یک روز کاری والدین دیگه بدر و مادر حوصله و توان برطرف کردن نیاز های فرزند رو نداشته باشند و بچه هم وقتی به خواسته هاش نرسه یا بهونه میگیره یا برخاشگر میشه

آرام بذکر الله;153981 نوشت:
سلام مجدد
آره ممکنه احتمالش زیاده که ناراحتیش به خاطر مهد رفتن و شاغل بودن والدین هست
چون فک کنم اون توقعات بچه دیگه برآورده نمیشه
ممکنه بعد از مهد و بعد از اتمام یک روز کاری والدین دیگه بدر و مادر حوصله و توان برطرف کردن نیاز های فرزند رو نداشته باشند و بچه هم وقتی به خواسته هاش نرسه یا بهونه میگیره یا برخاشگر میشه

بچه ی پرخاشگری نیست. اتفاقا خیلی دوست داشتنیه ولی اگه در مقابل خواستش نه بشنوه مادرو پدرشو میزنه.
حالا راه حلش چیه؟

nakisa;153988 نوشت:
بچه ی پرخاشگری نیست. اتفاقا خیلی دوست داشتنیه ولی اگه در مقابل خواستش نه بشنوه مادرو پدرشو میزنه.
حالا راه حلش چیه؟

يه نجربه:

يه روزي روزگاري

يه بچه هه بود كه هميشه براي رسيدن به خواسته هاش داد و فرياد ميكرد و جيغ ميزد.

يه بار ميبرنش پيش دكتر روان شناس

روان شناسه بهشون ميگه ،شما ها وقتي بچتون داد و فرياد راه ميندازه و مثلا شكلات ميخواد بهش ميدين؟؟

پدر و مادر گفتن اره ديگه ،اينقدر عصبيمون ميكنه كه مجبور ميشيم بهش بديم.

دكتره گفت: بچه براي رسيدن به خواستش وقتي ميبينه راهي نداره و هميشه با داد زدن به خواستش رسيده اين روش رو استفاده ميكنه.

شما از اين به بعد اگر از اين روش استفاده كرد به هيچ عنوان خواستش رو براورده نكنيد.

انشاالله به مرور زمان خوب ميشه و دست بر ميداره.

راستي يادم رفت

سلامممم

ستايش;154067 نوشت:

يه نجربه:

يه روزي روزگاري

يه بچه هه بود كه هميشه براي رسيدن به خواسته هاش داد و فرياد ميكرد و جيغ ميزد.

يه بار ميبرنش پيش دكتر روان شناس

روان شناسه بهشون ميگه ،شما ها وقتي بچتون داد و فرياد راه ميندازه و مثلا شكلات ميخواد بهش ميدين؟؟

پدر و مادر گفتن اره ديگه ،اينقدر عصبيمون ميكنه كه مجبور ميشيم بهش بديم.

دكتره گفت: بچه براي رسيدن به خواستش وقتي ميبينه راهي نداره و هميشه با داد زدن به خواستش رسيده اين روش رو استفاده ميكنه.

شما از اين به بعد اگر از اين روش استفاده كرد به هيچ عنوان خواستش رو براورده نكنيد.

انشاالله به مرور زمان خوب ميشه و دست بر ميداره.

راستي يادم رفت

سلامممم

سلام عزیزم
اتفاقا پدر و مادر این بچه اصلا بهش باج نمیدن واکثر اوقات وقتی اونا رو میزنه جوابشو نمیدن .
نمیشه کاریش کرد ؟

ســـلام

من دوست دارم که اینجا مفید باشم.. و یه کمی از مسائل قتل و غارت بیام بیرون :ok:

شنیده بودم از یکی از دوستان که مردم سوئد درمان سرماخوردگی رو از طریق عجیبی انجام میدند..( چند نفرشون نمیدونم ها.. کلی عرض میکنم )

ابتدا میرن زیر آب جوش... بعد یهو آب سرد رو باز میکنند.. و دوباره آب رو داغ میکنند وووو به همین ترتیب.. ( البته سوئدی هستند و احتمال ترک خوردنشون نمیره.. مثل چینی ها ! )

حالا این بچه رو میشه اینطوری کرد؟؟؟
یعنی یه بار گرفت مفصل زدش:jangjoo:.. بعد شکلات بهش داد..و تا میاد بخوره شکلات رو دوباره یه فصل زدش.. بعد همینطوری دیگه؟؟

میگم شاید معنی کتک خوردن رو نمیدونه .... ها؟؟
بازم فکر کنم.. همون یه فصل کتک حسابی یادش بده.. که کتک خوردن درد داره از این پس نزنه بابا و مامانشو!!:_loool:

nakisa;154122 نوشت:
سلام عزیزم
اتفاقا پدر و مادر این بچه اصلا بهش باج نمیدن واکثر اوقات وقتی اونا رو میزنه جوابشو نمیدن .

نمیشه کاریش کرد ؟

سلاممم

مطمئنا رفتار اين بچه از جايي سرچشمه پيدا كرده.

بچه ها كار كسي رو كه ميبينند مانند اينه عمل ميكنند.

اگه پدر و مادر همچين رفتاري ندارند.بايد درون دوستاش جست و جو كنند.

ببينند تو مهدشون با چه كسايي دوست هست،رفتار مربي ها با بچشون رو خوب زير نظر بگيرند.

به صورت بازي اون رفتار خودش رو براي خودش منعكس كنند ،عكس العمل كودكشون رو ببينند و از زير زبونش بكشند كه رفتار كي رو داره تقليد ميكنه

يا روشهاي ديگه .......

البته اين نظر من بود.

كارشناسان بايد اينجا پاسخگو باشند.

هادی.جم;154125 نوشت:
ســـلام
یعنی یه بار گرفت مفصل زدش:jangjoo:.. بعد شکلات بهش داد..و تا میاد بخوره شکلات رو دوباره یه فصل زدش.. بعد همینطوری دیگه؟؟

میگم شاید معنی کتک خوردن رو نمیدونه .... ها؟؟
بازم فکر کنم.. همون یه فصل کتک حسابی یادش بده.. که کتک خوردن درد داره از این پس نزنه بابا و مامانشو!!:_loool:

متشکرم از راهنمایی شما
اگه بابا مامانش این کارو نکردن ، من حتما میکنم.
شما روانشناس هستین ؟
روش جالبی دارین . میشه بیشتر توضیح بدین؟

هادی.جم;154125 نوشت:
یعنی یه بار گرفت مفصل زدش.. بعد شکلات بهش داد..و تا میاد بخوره شکلات رو دوباره یه فصل زدش.. بعد همینطوری دیگه؟؟

سلام
قطعا با این روش بچه دیگه پدر مادر را که میزنه هیچ ،به هر شخص دیگه هم که برسه یکی محکم میزنه تو گوشش!!!
بچه ها آینه ی رفتاری ما هستند و قطعا اگر رفتاری را یاد گرفتن از اطرافیانش آموخته حالا یا پدر مادر یا دوستان و ... قطعا مقابله با بچه رفتار اون را بهبود نمیبخشه که هیچ اون را تشویق میکنه که بیشتر بد رفتاری کنه،با بچه باید خیلی صبورانه برخورد کرد و صبر کرد،خیلی اوقات بعضی از رفتار ها توی یک سنی ایجاد میشه و بعد از گذشت یک مدت اون رفتار در اصطلاح از سرشون میوفته و باید فقط صبور بود و کاملا با فکر و درست در اون مدت عمل کرد تا بچه بهبود پیدا کنه.
مثلا اگر مادرش را زد ،اصلا خواسته اش را برآورده نکرد و زمانی که با زبان خوش خاسته اش را خاست به بهترین شکل برایش انجام داد.
بچه ها ی زیر 7 سال طبق روایت امیر هستند و باید خیلی طبق خاستشون برخورد یشه اما نه به شکلی که به یک رفتار نا به جا عادت کنند و باید در مقابل خاسته های به جا اونها سر تسلیم فرود آورد.

مسیحا;154313 نوشت:

بچه ها ی زیر 7 سال طبق روایت امیر هستند و باید خیلی طبق خاستشون برخورد یشه اما نه به شکلی که به یک رفتار نا به جا عادت کنند و باید در مقابل خاسته های به جا اونها سر تسلیم فرود آورد.

با سلام
این که گفته شده هفت سال اول هفت سال امیری بچه میباشد بدین معنا نیست که بچه هر کاری دلش خواست بکند و شما هیچ عکس العملی نسبت به کار او انجام ندهید؛ بلکه به این معناست که در برابر اعمال نادرست بچه، اورا به صورت مستقیم توبیخ نکنید و تنبیه مستقیم را تا جایی که میتوانید از برنامه تان حذف کنید

برای اینکه ما بدانیم با فرزند خردسالمان در زمانی که کار ناشایستی انجام داده چطور برخورد کنیم باید به نکات زیر توجه بسیاری کرد:

1. پدر و مادر اولین الگو برای فرزندان خود هستند
2.در سنین کوچکی بیشترین میزان آموزش را فرزندان از طریق دیدن کسب میکنند
3. فرزندان هرچه را با چشمان خود ببیند بیشتر باور میکنند تا اینکه همان مطلب را به آنها گوش زد بکنیم
4. رفتار پدر و مادر حقیقی ترین تلقی ایی هست که یک فرزند از برخوردهای یک انسان در ذهن خود دارد
5. کودکان نسبت به برخوردهای مستقیم به دلیل روحیه حساسی که دارند عکس العمل منفی نشان میدهند

nakisa;154295 نوشت:
متشکرم از راهنمایی شما
شما روانشناس هستین ؟

بله خواهش میکنم :Gol: :ok:

البته کارشناسان محترم بسیار عالی جواب دادند و میدند..

بنده نظر شخصیم هست که این فصول ( یعنی یه فصل زدن های متوالی ) گاهی واجبه...

راستش دلم برای اون چوبی که خانم معلمم در کلاس دوم یا سوم دبستان به کف دستم زد خیلی تنگ شده...
اینقدر که من این خانم معلم رو دوست داشتم ... همیشه درسش رو از بر بودم..
چوب استاد وقتی برای تربیت باشه جواب بسیار خوبی میده...

چوب استاد بلــه!
خدا هم بندگانش رو اینطوری تنبیه میکنه گاهی..

خب روش کار اینه که بچه باید بفهمه که کتک درد داره خب؟
- یعنی اول شوکولات بدی بعد یه فصل بزنی با اینکه اول بزنی بعد شوکولات بدی کلا دسته بندی جدایی داره!!
حواستون باشه که ما روش دوم رو میریم...
یعنی میگیم ..
هی بچه؟؟ .. بیا اینجا کارت دارم! وقتی اومد میگی که این چیه اینجا ریختی ها ..؟؟
( خب چون الکی گفتی، جوابی نداره بده بنده خدا!!! )
بعد میگیری حسابی میزنینش ..:yes:
احیانا اگر قلدر بازی در آورد
:gholdor:

دوباره یک فصل یا نیم فصل میزنینش ( میزان فصلش بسته به ذائقه ی خودتون داره ! )

تا اینجا که احیانا سوالی براتون پیش نیومده که..؟؟؟

خب بعد که حسابی گریه کرد... میگی بیا.. ببین جانم، عزیزم.. خوبه آدم کسی رو بزنه ؟؟
اونم در حالی که داره ونگ میزنه .. میگه به مامان میگم .. یا به بابا میگم
از اونجائیکه بابا و مامان با هم هماهنگ هستند هیچ اشکالی بوجود نمیاد!!!!

بعد از چند دقیقه میگی که بیا اینم شوکولات خوب... دیگه از این کارا نکن..

خوووب
در آخر اگر باز سوالی چیزی در مورد سایر مراحل زندگی کودک!!!! داشتید از من نپرسید ( برای رفاه حال خودتون و اطرافیان عرض میکنم ) .:Gol::ok:

آقای هادی خان !
متشکرم و اینکه این روش رو چند نفر انجام شده ؟ و نتیجش چی بوده ؟

از دوستان عزیز کسی نیست که منو راهنمایی کنه که بالاخره چیکارش باید کرد؟

با سلام

بچه از ابتدا که اهل کتک کاری نیست و عادت به کتک زدن نداره این رفتارش منشاء داره

اولین منشاء اون رو باید در پدر و مادر جستجو کرد که اون هم با سوالات دقیق ممکنه.ولی احتمالات موجود رو بنده تا جایی که به ذهنم میرسه عرض میکنم

1.پدر و مادر نسبت به هم همچین رفتاری دارند ( علی القاعده احتمالش کمه)

2.ممکنه این بچه یه موقع جلو دیگران با کتک زدن والدینش خواسته ایی داشته و اینکه والدین به خاطر آبرو داری به خواسته اش تن داده اند و این براش عادت شده و در جاهای دیگه هم پیادش میکنه

3.کوتاه اومدن بیش از حد پدر و مادر در برابر خواسته های فرزندشون به این نحو که تا برای رسیدن به خواسته اش به کتک کاری متوسل شده ،سریع به خواسته اش رسیده

4.وقت نذاشتن والدین و عدم توجه نسبت به فرزندی که در سنی هستش که نیاز اساسی به توجه داره، که باعث شده فرزند یا برای جلب توجه ،دست به این کار بزنه و یا اینکه این رفتارش بروز حالت عصبی اییه که به خاطر عدم توجه به بچه به وجود آمده

این فقط مواردیه که ربط مستقیم به والدین داره

ادامه دارد...

گاهی هم این نوع ناهنجاری ربط مستقیمی به والدین نداره

1. فراگیری از دوستان که برای پیشبرد اهداف خود از کتک زدن استفاده کرده اند

2.تشویق بی جا و خندهای بی جا در جایی که بچه کار ناپسندی را انجام داده ولی شما با لبخند با او بخورد کنید که این هم برای والدین هست و هم برای بزرگترهایی که با بچه در ارتباطند

3. برخورد تند مربی های مهد در جایی که از بچه ایی ناراحت شده اند هم ممکن است برای خود بچه یه الگو باشد در مواقع عصبانیت و ناراحتی او

توصیه اخر اینکه در سنین کودکی برخورد مستقیم و شدید با فرزند جواب مثبت نمیدهد

کودکان را دریابیم

nakisa;153976 نوشت:

سلام
نارضایتیش ممکنه به خاطر این باشه که پدرو مادرش شاغل هستن؟ و اون به مهد میره؟

با سلام و احترام

فکر می کنم مهم ترین علت این رفتار منفی بچه اشتغال مادر هست که اشاره فرمودین.
که در این سن بچه با رفتارهای غیر طبیعی مثل کتک زدن و... نارضایتیش رو نشون میده.

حالا مامان شون باید بیشتر فکر کنند ببینند کدوم براشون ارزش بیشتری داره! و باید وقت بیشتری رو براش بذارند.

فایل صوتی زیر رو حتما گوش کنید؛

متن کامل فایل تاپیک زیر پست 24 موجود هست.
http://www.askdin.com/showthread.php?p=141121

موفق باشید

زندگی در گذر است.

کودکان، این گل های زیبای باغ زندگی زاده می شوند.

و لحظه لحظه رشد می کنند

و تو ای مادر!

ای پدر!

ای باغبانان عاشق!

بیایید از همین امروز با رفتار شايسته خود و تربیتی صحیح دینی فرزندان صالحي را به جامعه تحويل دهيم.

شما را به خدا قبل از آنکه دیر شود به داد این گلها برسید

که فردا دیر است!

جمع بندی پست های پرسشگر برای پاسخگویی کارشناسان

nakisa;153949 نوشت:
تو فامیلمون یه پسر دو و نیم ساله هست که خیلی با مزه و دوست داشتنیه .
اما پدر و مادرشو با علت و بی علت میزنه .
1. دلیلش چیه؟
2. راه حل هم داره؟

3. علائم کودک بیش فعال چیه؟

متشکرم

nakisa;153976 نوشت:
سلام
نارضایتیش ممکنه به خاطر این باشه که پدرو مادرش شاغل هستن؟
و اون به مهد میره؟

nakisa;153980 نوشت:
سلام عزیزم
آره جالب اینجاست که فقط پدرو مادرشو میزنه .البته بعضی وقتا و خیلی کم پدر بزرگو مادر بزرگشو میزنه.

بقیه بعضی وقتا خودشونو میزنن به گریه که مثلا خیلی ناراحت شدن . بعضی وقتا هم یه طوری رفتار میکنن که ازش انتظار نداشتن.
بعضی وقتا هم تلافی میکنن :nishkhand:

nakisa;153988 نوشت:
حالا راه حلش چیه؟

nakisa;154122 نوشت:
سلام عزیزم
نمیشه کاریش کرد ؟

nakisa;154295 نوشت:
متشکرم از راهنمایی شما
شما روانشناس هستین ؟

nakisa;154898 نوشت:
آقای هادی خان !
متشکرم و اینکه این روش رو چند نفر انجام شده ؟ و نتیجش چی بوده ؟

از دوستان عزیز کسی نیست که منو راهنمایی کنه که بالاخره چیکارش باید کرد؟

با سلام
ممنون از اعتمادتون
قسمت اول
متأسفانه امروز شاهدیم که در در مهد ها و والدین بدون این که تشخیص حرفه ای از یک اختلال داشته باشند به کودک برچسب نوعی اختلال می زنند و بعد از آن رفتارشان را بر اساس آن اختلال با کودک تنظیم می کنند که نتایج نامطلوبی خواهد داشت. به نظر من تشخیص تنها باید زیر نظر روان پزشک کودک یا روان شناس بالینی کودک انجام شود.
برای آشنایی کلی با اختلال بیپ فعالی(فزون کنشی یا هاپر اکتیو) توجه شما را به نشانه های علمی این اختلال جلب می کنم

ملاک هاي تشخيصي اختلال بيش فعالي / کمبود توجه عبارتند از وجود دو مورد از طبقه بندي زير:
1 شش مورد يا بيشتر از نشانه هاي بي توجهي زير حداقل شش ماه طول بکشد و شدت آنها در حدي غير انطباقي بوده و يا سطح رشد ناهماهنگ باشد:
بي توجهي , از اين لحاظ اعمال زير غالبا در فرد در گير با (ADHD) قابل مشاهده است.
a) از توجه کافي به جزئيات در مي ماند يا
فعاليت هاي تحصيلي , کار يا سايرفعاليت ها را با بي دقتي انجام مي دهد
d) در حفظ توجه بر روي تکاليف يا فعاليت هاي مربوط به بازي ها مشکل دارد
c) وقتي مستقيما با او صحبت مي شود گوش نمي دهد
b) دستورالعمل ها را کامل اجرا نمي کند و کار درسي , وظايف و تکاليف محيط کار را تکميل نمي کند( که دليل آن رفتار مقابله اي يا نفهميدن دستورا ت نيست)
e) در سازمان دهي تکاليف و فعاليت ها ناتوان است
f) از تکاليفي که نيازمند فعاليت ذهني مستمر است اجتناب مي کند, نفرت دارد يا در اقدام به آن مردد است( مانند کار درسي در مدرسه يا تکاليف خانگي )
g) اشيا» لازم براي انجام تکاليف و فعاليت ها را گم مي کند ( مثل تکاليف درسي , اسباب بازي ها, مداد, کتاب يا وسايل آموزشي)
h) محرک هاي بيروني حواسش را به آساني پرت مي کند
I ) در فعاليت هاي روزمره فراموش کار است
2 شش مورد يا بيشتر از نشانه هاي بيش فعالي - تکانش گري زير که حداقل به مدت شش ماه طول کشيده و شدت آن در حدي است که غير انطباقي يا نا هماهنگ با ميزان رشد تلقي مي شود ( منبع پيشين ) .
بيش فعالي از اين لحاظ , اعمال زير غالبا در فرد درگير با (ADHD) قابل مشاهده است.
a) غالبا دست ها و پاهايش بي قرار و روي صندلي تکان مي خورد
d) در کلاس درس يا جاهاي ديگر که انتظار مي رود شخص نشسته باقي بماند صندلي را ترک مي نمايد
c) در جاهايي که مناسبتي ندارد مي دود يا از در و ديوار بالا مي رود. در نوجواني يا بزرگسالي همراه با احساس ذهني بي قراري است
b) در اشتغال بي سر و صدا به فعاليت هاي تفريحي و بازي ناتوان است
e) در حال حرکت است و به نظر مي رسد موتوري به حرکتش وا ميدارد
f) زياد حرف مي زند
تکانش گري - از اين لحاظ ,اعمال زير غالبا در فرد درگير با (ADHD) قابل مشاهده است:
a) قبل از اينکه سوال تمام شود با عجله و دستپاچگي جواب هايي مي پراند
d) در انتظار کشيدن براي نوبت ناتوان است
c) غالبا حرف ديگران را قطع کرده يا مداخله مي کند( مثلا خود را در مکالمه ها يا بازي ها داخل مي کند).
علاوه بر نشانه هاي تشخيصي که در جدول ذکر شد, ممکن است اين کودکان در زمينه هاي رفتاري, اجتماعي , شناختي و ... دچار مشکلات ثانويه شوند. اين مشکلات در جدول نشان داده شده است.

بعد از تشخیص اگر واقعا به این نتیجه رسیدیم که کودک بیش فعال است حتما باید از دارو درمانی(روان پزشک) و روان درمانی( روان شناس بالینی) برای درمان کمک بکیریم

ادامه دارد

شاید خیلی از والدینی که چنین فرزندانی دارند،هنوز نمی دانند که در برابر بیش فعالی کودک خود چه عکس العملی را باید نشان دهند .
راهکارهای زیر ممکن است دراین مورد به شما کمک کنند:
1- فرزند شما همان کاری را انجام می دهد که شما انجام می دهید
فرزندان شما برای این که چگونه در دنیای بیرون رفتار کنند،از رفتار شما الگو می گیرند.شما باید از رفتار خودتان برای راهنمایی فرزندتان کلمه "لطفا" را به کار برد ،خودتان نباید استفاده از این کلمه را فراموش کنید.اگر می خواهید فرزندتان با صدای بلند صحبت نکند،باید صدای خود را همیشه در حد معقول نگه دارید.فراموش نکنید آنچه که در عمل ثابت میکنید،بسیار مهم تر از آن است که حرفش را می زنید.

2- احساستان را به فرزندتان نشان دهید

صادقانه به فرزندتان نشان دهید که رفتار او چه تاثیری در شما می گذارد.احساسات فرزند شما از خود شما تاثیر می پذیرد.شما برای فرزندتان شبیه یک آینه هستید.او احساسات و رفتار شما را دریافت می کند و بازتاب میدهد.در سن 3 سالگی کودک می تواند احساسات خود را به صورت واقعی نشان دهد.یک مثال ساده ،وقتی شما می گویید "من از این زندگی خسته شده ام " و با ضمیر "من" جمله را آغاز می کنید،به فرزندتان این امکان را میدهید که زندگی را از دیدگاه شما ببیند . بنابراین در انتخاب جملاتتان بسیار دقیق باشید.

3- فرزندتان را به کار خوب تشویق کنید

وقتی فرزندتان به گونه ای رفتار می کند که شما می پسندید ،می توانید او را با جملاتی مثبت تشویق کنید.وقتی فرزندتان تکالیفش را به موقع انجام می دهد ،به او بگویید "من به داشتن پسر یا دختری مثل تو افتخار می کنم ".

4- دوستانه د رمقابل فرزندتان زانو بزنید

زانو زدن روی زمین به طوری که در مقابل فرزندتان قرار بگیرید،یکی از قوی ترین راههای ارتباط مثبت با او است.وقتی به فرزندتان نزدیک می شوید ،به او اجازه می دهید تا از آهنگ صدای شما آنچه را که فکر می کنید ،وقتی توجه او را به خود جلب کنید،دیگر لازم نیست با اجبار او را وادار به این کار کنید.

5- برای فرزندتان یک شنونده خوب باشید

گوش کردن به عقاید فرزندتان یکی از راههای کنترل کردن آنهاست .فرزند شما برای این که نمی تواند عقاید خود را خوب مطرح کند،دچارامیدی می شود .شما می توانید با یک جمله ساده از بروز این ناامیدی جلوگیری کنید ،مثل "من میدونم تو چه احساسی داری و کاملا درکت می کنم " با این جمله به او کمک می کنید که بر کشمکش های درونی خود غلبه کند.به او ثابت می کنید عقاید او مورد احترام شماست.

6- به قولتان عمل کنید

زمانی که بر اساس قولهایی که داده اید عمل می کنید،چه خوب و چه بد ،فرزندتان به شما اعتماد خواهد کرد و به شما احترام می گذارد .بنابراین وقتی به او قول می دهید پس از مرتب کردن اتاقش او را به پارک می برید،باید به قولتان عمل کنید.یا وقتی قول می دهید موقعی که با شما به کتابخانه می آید اگر آرام باشد او را به شهر بازی می برید ،ولی او بر خلاف نظر شما عمل می کند،اصلا لازم نیست به او اعتراض کنید .همیشه عمل کردن بسیار مهم از حرف زدن در مورد چیزی است.

7- وسایل با ارزش را از دسترس فرزندتان دور نگه دارید

وقتی عینک شما وسیله جالبی برای بازی در نظر فرزندتان است،فراموش نکنید با خیلی از وسایل ضروری بازی کند.کافی است این وسایل را از دسترس فرزندتان دور کنید.

8- مرزهای مشخص بین خودتان و فرزندتان قرار دهید

قبل از این که در امور شخصی فرزندتان دخالت کنید ،بهتر است از خود بپرسید آیا این دخالت واقعا لازم است؟بهتر است در خواست ها و دستورالعمل ها و پاسخ های منفی را به حداقل ممکن برسانید تا از بروز کشمکش های درونی و احساسات ناهنجار جلوگیری کنید.

9- فرزند شما باید بداند که با داد و فریاد کاری از پیش نمی برد

فرزند شما با داد و فریاد چیزی را از شما می خواهد ولی با توجه کردن به داد و فریادهایش او را بیشتر به این کار تشویق می کنید.دراین مواقع به او بگویید نه !یعنی نه ! و تحت هیچ شرایطی این کار را برای او انجام نمی دهید .اگر به او بگویید نه یعنی نه،ولی آن کار را برای او انجام دهید ،او عادت میکند برای در خواست کوچک ترین چیزی ناله و شکایت کند و می داند در نهایت موفق می شود .باید از ایجاد این حس در فرزندتان جلوگیری کنید و به او یاد دهید که باید قوی باشد.

10- خواسته هایتان را واضح و ساده با فرزندتان در میان بگذارید
او می داند که شما از او چه انتظاراتی دارید و تفکر او را در یک مسیر مثبت قرار می دهید .برای مثال به جای استفاده از حالت منفی جمله "در را باز نگذار" از حالت مثبت"لطفا در را ببند" استفاده کنید.

11- به فرزندتان مسئولیت و فرصت تجربه دهید

وقتی فرزندتان رو به رشد می رود ،مسئولیت رفتارش را به خود او واگذار کنید و به او اجازه دهید تا مراحل طبیعی رشد رفتاری را خودش تجربه کند .لازم نیست که همیشه شما مسئولیت هایش را به او گوشزد کنید.با توجه زیاد به فرزندتان حس مسئولیت پذیری را از او سلب می کنید.شما باید به فرزندتان فرصت دهید تا خودش به نتایج منطقی برسد.

12- هر چیزی را یک باربه فرزندتان بگویید و به او فرصت حرکت دهید

انتقاد دائم از فرزندتان نه تنها کاری از پیش نمی برد بلکه فقط باعث خستگی خود شما می شود.اگر می خواهید فرزندتان با شما همکاری کند،بهتر است با یک بازی ساده از او بخواهید کاری را که می خواهید ،انجام دهد .در این بازی شما از فرزندتان در انجام کاری کمک می گیرید ،از شماره یک تا شماره 3 بشمارید،با توجه به کاری که به او سپرده اید زمان بین شماره یک تا 3 را درنظر بگیرید .اهمیت بازی را به او یادآوری کنید و شروع به شمارش کنید .در این فاصله او باید آن کار انجام دهد.

13- به فرزندتان ارزش دهید و به او نشان دهید که فرد مهمی است

فرزند شما دوست دارد که در امور خانواده سهیم باشد.شما می توانید با واگذار کردن کارهای خیلی ساده منزل یا کارهایی که فرزندتان می تواند به سادگی از پس آنها بر بیاید،به او فرصت دهید تا نقش خود را به عنوان یک فرد مهم در امور خانه بازی کند .این باعث می شود که فرزندتان اهمیت نقش خود را در خانه احساس کند .هر چه کارهای بیشتری به او بسپارید،او بیشتر تلاش می کند.سپردن کارهای بی خطر منزل به فرزندتان باعث می شود ،1- او تبدیل به فردی مسئول شود 2- اعتماد به نفس در او به وجود آید 3- به خود شما هم کمک کند.

14- به فرزندتان فرصت دهید خودش از حقوقش دفاع کند

در زندگی فرزند شما موقعیت هایی پیش می آید که او باید بتواند از حقوق خود دفاع کند.شما باید این موقعیت ها را به صورت ساده برای او فراهم کنید تا درصورت لزوم خود او بتواند از حقوقش بدون کمک شما دفاع کند.

15- لبخند را به چهره فرزندتان هدیه دهید

یکی دیگر از راههای کاهش تنش روانی و کشمکش های درونی فرزندتان این است که با او شوخی کنید.می توانید وانمود کنید که یک هیولای ضعیف هستید که او می تواند شما را شکست دهد یا صدای حیوانات را تقلید کنید .یک شوخی ساده لبخند را برای شما و فرزندتان به ارمغان می آورد.
منبع:روزنامه همشهری

اگر تشخیص بی فعالی داده نشد مشکل حاد نیست از دستورالعمل ها و توصیه های زیر کمک بگیرید:
1- شاغل بودن والدین (هر دو باهم) مهمترین نیازهای عاطفی او را بی پاسخ می‌گذارد و این امر می تواند برای آینده او هم مشکلاتی ایجاد کند. درآمدی که الان به دست می آید با اشتغال نسبت به هزینه هایی که بعدا داده می شود قابل مقایسه نیست.
2- گاهی واقعا کودک مشکل جدی ای هم ندارد ولی این والدین هستند که در طول روز ظرفیت خود را از دست داده اند و تحمل کودک را ندارند. یعنی دربرابر رفتارهای طبیعی کودک عکس العمل های نامناسب نشان می دهند و کودک در پاسخ این رفتار رفتاری خشن نشان می دهد.
3- وقتی کودک از هدف خود باز بماند و ناکام شوم رفتارش مانند بزرگترها می تواند پرخاشگری و خشم باشد در مواقعی که کودک چیزی را طلب به می کند که برایش خوب نیست یا خطر آفرین است از تکنیک انصراف توجه استفاده کنید مثلا کودک می خواهد با گوشی تلفن که آهنگ های جذابی دارد بازی کند وقتی آن را از او می گیرند بی قراری می کند و خشن می شود در این موقع می شود به او چیزی داد که ذهنش مشغول آن شود. یا برایش کاری کرد که گوشی تلفن یادش برود یا...
4- ممکن است قبلا والدین و اطرافیان خشونت های کودک را با خندیدن و علایم عاطفی مثبت تقویت کرده باشند بنابراین کودک برای کسب امتیاز دوباره و جلب توجه همان کار را تکرار می کند بنابراین باید این تقویت ها کنترل شود و هنگام تکرار آن باز خورد مثبت ندهند و حواسش را به موضوع جالب دیگری جلب کنند.
5- رفتارهای مثبت و بی خطر کودک را تقویت کنید بالاترین کادو و هدیه به کودک توجه به شیرین کاری های او است. این کار رفتار مثبت را جایگزین رفتارهای منفی می کند.
6- زمینه های الگوگیری کودک از کودکان یا بزرگترهای پرخاشگر در محیط زنده یا مجازی(فیلم) را ببنید
در مقابل او را با کودکانی که رفتار مثبت دارند همنشین و هم بازی کنید تا از آنها الگو بگیرد.
7- در قالب بازی و نمایش و قصه گویی به تدریج و غیرمستقیم رفتارهای مثبت را به او القا کنید و ضررهای رفتارهای پرخاشگرانه (مانند از دست دادن دوستان در قصه) بیان کنید این کار فوق العاده نتیجه بخش است ولی نیاز به انجام آن با لطایف روان شناختی و حوصله دارد باید به کودک زمان برای تغییر داد نباید انتظار داشت یک عادت به زودی برطرف شود ولی مطمئن باشید تلاش تان مؤثر است.

موضوع قفل شده است