صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرداخت خمس

علاقه
    کامپیوتر
    نوشته
    1
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3

پرداخت خمس

من سال 83 کارمند یک شرکت شدم که بیمه شدم الان ماهانه 600 هزار تومن حقوق میگیرم
    سال 85 خونه خریدم با وام مسکن 18 میلیون تومنی که خود وام را مبلغ 2400000 تومن خریدم و باید 12 سال تمام قسط بدهم
    سال 86 هم یک پراید بنام خانمم خریدم که مبلغ 113000 تومن دارم قسط میدهم و تا فروردین سال 91 باید قسط پراید بدهم
    الان در حال حاضر 303000 تومن برای مسکن + 113000 تومن برای ماشین + 11000 تومن برای دانشگاه + 15000 تومن برای شارز منزل + 30000 تومن برای خانمم خرج ماهانه دارم
    بعلاوه خرج خونه که تقریبا 150 هزار تومن هزینه داریم
    ایا من باید خمس بدهم یا نه
    اگر باید بدهم چگونه باید بدهم لطفا برایم محاسبه نماید در ضمن من مرجع تقلید ندارم تا الان هم خمس ندادم
    اما هر ساله ماه رمضان 50000 تومن برای نیت مادرم به مسجد میدهم و 30000 تومن در ماه محرم میدهم
    در ضمن 3000 متر مربع زمین کشاورزی دارم که هنوز وجه آن پرداخت نشده
    من باید چگونه خمس بدهم ممنون میشم اگر جواب را به ایمیلم بفرستید .

ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۰/۰۷/۲۷ در ساعت ۱۷:۱۸

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    آن که یک گوشه چشمش غم عالم ببرد
    نوشته
    33
    حضور
    10 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    140

نقل قول نوشته اصلی توسط habib_314 نمایش پست ها
    من سال 83 کارمند یک شرکت شدم که بیمه شدم الان ماهانه 600 هزار تومن حقوق میگیرم
    سال 85 خونه خریدم با وام مسکن 18 میلیون تومنی که خود وام را مبلغ 2400000 تومن خریدم و باید 12 سال تمام قسط بدهم
    سال 86 هم یک پراید بنام خانمم خریدم که مبلغ 113000 تومن دارم قسط میدهم و تا فروردین سال 91 باید قسط پراید بدهم
    الان در حال حاضر 303000 تومن برای مسکن + 113000 تومن برای ماشین + 11000 تومن برای دانشگاه + 15000 تومن برای شارز منزل + 30000 تومن برای خانمم خرج ماهانه دارم
    بعلاوه خرج خونه که تقریبا 150 هزار تومن هزینه داریم
    ایا من باید خمس بدهم یا نه
    اگر باید بدهم چگونه باید بدهم لطفا برایم محاسبه نماید در ضمن من مرجع تقلید ندارم تا الان هم خمس ندادم
    اما هر ساله ماه رمضان 50000 تومن برای نیت مادرم به مسجد میدهم و 30000 تومن در ماه محرم میدهم
    در ضمن 3000 متر مربع زمین کشاورزی دارم که هنوز وجه آن پرداخت نشده
    من باید چگونه خمس بدهم ممنون میشم اگر جواب را به ایمیلم بفرستید .

با سلام
    شما باید اول یک مرجع تقلید با شرایط گفته شده در بحث تقلید انتخاب نمایید وبا ذکر نام مرجع خود سوال خود را بپرسید.
    انسان باید روزی را به عنوان سال خمسی خود انتخاب نماید تا بتواند به عنوان شاخص محاسبه خمس از آن استفاده کند.
    با صحبتهایی که فرمودید شما مقداری اموال دارید که تا کنون خمس آنرا پرداخت نکرده اید.
    اگر این اموال از جمله زمین مذکور به شما هدیه شده باشد طبق نظر بعضی از مراجع خمس ندارد ولی طبق نظر بعضی از مراجع باید خمس آنرا پرداخت نمایید.
    و اما در آمدهای شما اگر از مخارج سال شما اضافه بیاید و تا روزی که به عنوان سال خمسی قرار داده اید مصرف ننمایید باید خمس آنرا حساب نموده و به حاکم شرع یا نمایندگان آنها پرداخت نمایید.
    اما در کل شما باید اول مرجع تقلید انتخاب کنید و بعد با تماس به دفتر ایشان یا نمایندگان ایشان خمس اموال خود را محاسبه نمایید.

5. صلوات ها 4

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17967

نقل قول نوشته اصلی توسط habib_314 نمایش پست ها
    من سال 83 کارمند یک شرکت شدم که بیمه شدم الان ماهانه 600 هزار تومن حقوق میگیرم سال 85 خونه خریدم با وام مسکن 18 میلیون تومنی که خود وام را مبلغ 2400000 تومن خریدم و باید 12 سال تمام قسط بدهم سال 86 هم یک پراید بنام خانمم خریدم که مبلغ 113000 تومن دارم قسط میدهم و تا فروردین سال 91 باید قسط پراید بدهم الان در حال حاضر 303000 تومن برای مسکن + 113000 تومن برای ماشین + 11000 تومن برای دانشگاه + 15000 تومن برای شارز منزل + 30000 تومن برای خانمم خرج ماهانه دارم بعلاوه خرج خونه که تقریبا 150 هزار تومن هزینه داریم ایا من باید خمس بدهم یا نه اگر باید بدهم چگونه باید بدهم لطفا برایم محاسبه نماید در ضمن من مرجع تقلید ندارم تا الان هم خمس ندادم اما هر ساله ماه رمضان 50000 تومن برای نیت مادرم به مسجد میدهم و 30000 تومن در ماه محرم میدهم در ضمن 3000 متر مربع زمین کشاورزی دارم که هنوز وجه آن پرداخت نشده من باید چگونه خمس بدهم ممنون میشم اگر جواب را به ایمیلم بفرستید .
    با سلام و خوش آمدگویی به شما در جمع اسک دینی ها

از یه منتظر گرامی بابت پاسخگویی اشان تشکر میکنم و در جهت تایید سخن ایشان به حسب وظیفه چند نکته را یادآوری می نمایم:

1.ابتدا حتما باید مرجع تقلیدی را انتخاب نمایید و برای انتخاب مرجع تقلید می توانید از تاپیک های انجمن احکام و بخش تقلید به آدرس http://www.askdin.com/forumdisplay.php?f=54 استفاده نمایید.

2.بعد از انتخاب مرجع تقلید،با توجه به اینکه تا کنون سال خمسی نداشته اید،باید با نماینده مرجع خود مصالحه کرده و از این به بعد سال خمسی برای شما معین شود.

3.مبالغی که بابت امور خیر مصرف کرده اید، از بابت خمس به حساب نمی آید گرچه حسنه برای کارهای خیرتان نوشته می شود،ولی پرداخت خمس با لحاظ شرایط آن باید باشد که شامل سهم امام و سهم سادات است و باید با اذن مرجع اتان مصرف گردد.

4.برای راهنمایی بیشتر پیرامون مسائل خمس می توانید به موضوعات تصادفی درباره خمس که در انتهای پستتان آمده مراجعه نمایید،اگر سوالی باقی ماند در خدمتتان هستیم.

موفق و سربلند باشید.

7. صلوات ها 3

نوشته
    2
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

مطلب سوال خمس

با سلام و خسته نباشید همسر من یک بار اوایل ازدواجمان به امام جمعه شهرمان مراجعه کردیم و سال خمسی گذاشت و بعد از ان دقیقا سال خمسی را حساب نمی کرد می گفت من چیزی بدهکار نشدم چون قسط و بدهی هام خیلی بیشتر از درامدمه
    الان با اصرار من دوباره می خواد سال خمسی را از اول بزاره باید چی کار کنیم؟ کارمنده و شغل ازاد هم به عنوان شغل دومش داره ل مقلد اقای خامنه ای هستیم لطفا سریع پاسخ دهید

9. صلوات ها 3

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط سیما نورا نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشید همسر من یک بار اوایل ازدواجمان به امام جمعه شهرمان مراجعه کردیم و سال خمسی گذاشت و بعد از ان دقیقا سال خمسی را حساب نمی کرد می گفت من چیزی بدهکار نشدم چون قسط و بدهی هام خیلی بیشتر از درامدمه الان با اصرار من دوباره می خواد سال خمسی را از اول بزاره باید چی کار کنیم؟ کارمنده و شغل ازاد هم به عنوان شغل دومش داره ل مقلد اقای خامنه ای هستیم لطفا سریع پاسخ دهید
    با عرض سلام و احترام خدمت سرکار سیما نورا و تشکر از سئوال شما

به سایت خودتان خوش آمدید .

در فرض سئوال سال خمسی شما تغییر نمی کند و همان روزی است که از ابتدا با مراجعه به امام جمعه محترم تعیین کردید بنابراین باید همان روز اقدام به حساب خمس خود نمایید.

مستحضرید که بدهی ها به خودی خود مانع از تعلق خمس نیست فروضی دارد که لازم است در هر بدهی با بیان جزئیات ، به صورت موردی پاسخ داده شود .

همیشه موفق باشید

11. صلوات ها 4

نوشته
    2
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

از این که پاسخ سوالم را سریع دادید بسیار سپاسگزارم ولی ما زمان سال خمسی را فراموش کرده ایم . وظیفه امان الان چیست؟؟؟؟

13. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط سیما نورا نمایش پست ها
    از این که پاسخ سوالم را سریع دادید بسیار سپاسگزارم ولی ما زمان سال خمسی را فراموش کرده ایم . وظیفه امان الان چیست؟؟؟؟
    خواهش می کنم

وظیفه شما در فرض مسئله این است که دوباره به دفتر مرجعتان یا نماینده ایشان مراجعه کنید و مصالحه نموده و خمستان را پرداخت کنید . در این صورت همان روز سال خمسی شما برای سال های آینده خواهد بود .

موفق و پیروز باشید

15. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه کوهنوردی
    نوشته
    23
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

چرا خمس بدم

سلام
    از یکی شنیدم که می گفت خمس مال سیدها و مراجع نیست
    مال امام زمانه و خوردنش از گوشت سگ هم بدتر؟
    فعلا که ما میبینیم به مراجع میدند یا به سیدا؟
    در ثانی من دانشجو پولم کجا بود!
    پولداراش نمی دند! من بدم
    مساله سر این بود که یک مقدار پول دارم جمع می کنم واسه لب تاپ! می گفت این پولت خمس داره باید خمسشو بدی
    اینطوری که من به لب تابم نمیرسم.

17. صلوات ها 2

علاقه
    اخلاق
    نوشته
    179
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    1515

ســلام

دوست عزیز، ببینید قرآن مصارف خمس رو چی تعیین کرده.

آیه 41 سوره انفال آمده: «واعلموا انما غنمتم من شیء فان لله خمسه و للرسول و لذی القربی و الیتامی و المساکین وابن السبیل»

خمس به شش قسمت تقسیم مى شود، سهمى براى خدای تعالى است ، سهمى دیگر از آن

رسول خدا است ، و سهمى از آن امام علیه السلام است که این سه سهم دراین اعصار متعلق

بصاحب الامر ارواحناله الفداء و عجل الله تعالى فرجه مى باشد، و سه سهم دیگر از آن ایتام و راه

ماندگان و مساکین از سادات است
    . (تحریر الوسیله امام)

مرجع تقلیدتون رو بگید تا کارشناس احکام به سوالتون جواب کامل بدن

ویرایش توسط زهــره : ۱۳۹۰/۱۰/۰۸ در ساعت ۱۷:۵۶

19. صلوات ها 4

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17967

نقل قول نوشته اصلی توسط لیلا اوتادی نمایش پست ها
    از یکی شنیدم که می گفت خمس مال سیدها و مراجع نیست مال امام زمانه و خوردنش از گوشت سگ هم بدتر؟ فعلا که ما میبینیم به مراجع میدند یا به سیدا؟ در ثانی من دانشجو پولم کجا بود! پولداراش نمی دند! من بدم مساله سر این بود که یک مقدار پول دارم جمع می کنم واسه لب تاپ! می گفت این پولت خمس داره باید خمسشو بدی اینطوری که من به لب تابم نمیرسم.
    با سلام و احترام و خوش آمدگویی خدمت شما سرکار لیلا اوتادی

خواهر بزرگوار،خمس یکی از واجبات دین است و کسی که درآمدی دارد،واجب است با شرایطش سال خمسی معین نماید در صورتی که مقداری از مالش سر سال خمسی اش اضافه آمد باید یک پنجم آن را به عنوان خمس به امام معصوم (یا نایبانش) و سادات بپردازد،اما اگر تمام درآمدش تا سر سال خمسی مصرف شد و چیزی باقی نماند،خمس ندارد.

اگر شما دانشجو هستید و درآمدی ندارید یا فقط مبلغی به عنوان کمک تحصیلی دریافت میکنید یا مبالغی که به عنوان هدیه به شما داده می شود و پس انداز می کنید،بنا به نظر آیت الله خامنه ای ،خمس ندارد.

البته اگر مرجع تقلیدتان را ذکر نمایید،پاسخ ها براساس مرجعتان ارائه خواهد شد.

برای اطلاع بیشتر از چرایی خمس می توانید به تاپیک های زیر را هم مطالعه نمایید:
    http://www.askdin.com/showthread.php?t=3473
    http://www.askdin.com/showthread.php?t=7211&page=2

در پناه امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف)موفق و عاقبت به خیر باشید.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س 976و851

ویرایش توسط نور : ۱۳۹۰/۱۰/۰۸ در ساعت ۲۰:۳۵

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۰۸/۰۱, ۰۹:۳۹ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری