قضای نمازهای فراموش شده

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قضای نمازهای فراموش شده

با سلام!
دستور العمل جبران نمازهای قضایی که تعدادشون رو فراموش کردیم چیست؟

سپاس فراوان!

ya zahra;153175 نوشت:
با سلام! دستور العمل جبران نمازهای قضایی که تعدادشون رو فراموش کردیم چیست؟ سپاس فراوان!

[=&quot]با عرض سلام و احترام خدمت سرکار[=&quot] ya zahra [=&quot]گرانقدر و تشکر از سئوال شما [=&quot]

[=&quot]اگر نام مرجعتان را می فرمودید ، بهتر می توانستیم در خدمتتان باشیم[=&quot] .[=&quot]

[=&quot]هر مقدار از نماز که یقین دارید نخواندید ، واجب است قضا نمایید و قضا کردن موارد مشکوک که یقین ندارید لازم نیست . (1[=&quot])[=&quot]

[=&quot]پی نوشت[=&quot]:
1.
[=&quot]امام خمینی ، توضیح المسائل م 1383

سلام ! از راهنمایی تون ممنونم!
من از آیت الله لنکرانی تقلید میکنم. ولی در کتابی خوندم اگر مطمئن بودید نماز قضا دارید اما تعدادش رو نمی دونید شب دوشنبه پنجاه رکعت نماز بخوانید وروز دوشنبه را روزه بگیرید و ظهر دوشنبه نیز پنجاه رکعت بخوانید بعد استغفار کنید؛ این عمل معادل صد سال نماز قضاست!!
آیا این مطلب درسته؟

ya zahra;153365 نوشت:
سلام ! از راهنمایی تون ممنونم! من از آیت الله لنکرانی تقلید میکنم. ولی در کتابی خوندم اگر مطمئن بودید نماز قضا دارید اما تعدادش رو نمی دونید شب دوشنبه پنجاه رکعت نماز بخوانید وروز دوشنبه را روزه بگیرید و ظهر دوشنبه نیز پنجاه رکعت بخوانید بعد استغفار کنید؛ این عمل معادل صد سال نماز قضاست!! آیا این مطلب درسته؟

با عرض سلام خدمت سرکار ya zahra بزرگوار

خواهش می کنم .

نظر آیت الله فاضل لنکرانی ره در مورد مسئله شما این است که بنا بر احتیاط واجب شخصی که در گذشته می دانسته چه تعداد نماز قضا دارد ولی اکنون فراموش کرده است لازم است هر مقدار که احتمال می دهد بخواند . (1)

نماز های خوانده نشده ، جز با بجا آوردن آن قضا نمی شود و عبادتی هم که فرمودید گرچه ان شاء الله خالی از ثواب نیست اما نمی تواند معادل نماز های قضای انسان قرار گیرد و آنها را جبران نماید .

پی نوشت:
1. آیت الله فاضل لنکرانی ، توضیح المسائل م 1392

ya zahra;153175 نوشت:
با سلام!

سپاس فراوان!

باسلام
(امام خمینی ، آیت الله گلپايگانى ،آیت الله خوئى ، آیت الله تبريزى ، آیت الله سيستانى ، آیت الله زنجانى ،آیت الله صافى:)كسى كه چند نماز از او قضا شده و شماره آنها را نمى ‏داند مثلًا نمى‏ داند چهار تا بوده يا پنج تا، چنانچه مقدار كمتر را بخواند كافى است .

(آیت الله مكارم و آیت الله فاضل:) امّا اگر قبلًا شماره آنها را مى ‏دانسته، ولى به واسطه سهل انگارى فراموش كرده، احتياط واجب آن است كه مقدار بيشتر را بخواند.

(آیت الله بهجت:) چنانچه براى او مشكل نيست و عسر و حرج در كار نباشد، لازم است آن قدر نماز بخواند تا علم پيدا كند به مقدار نمازهاى قضا شده يا اين كه بيشتر نماز قضا خوانده است و اگر تحصيل علم ممكن نيست، به مقدارى كه اطمينان پيدا كند، نماز بخواند؛ و اگر آن هم نشد، به قدرى كه گمان پيدا كند؛ و اين احتياطات، در صورتى است كه مى‏ داند يا احتمال مى ‏دهد كه سابقاً مقدار آنها را مى‏ دانسته و الّا فقط به قدرى كه يقين دارد نماز بخواند و در مورد مقدار بيشتر، احتياط كردن خوب است ولى ظاهر اين است كه لازم نيست.

توضیح المسائل13مرجع/ج1/ص753/م1383

باسلام.
ترتیب نمازهای قضا شده به چه صورت است؟
مساله ای که تو رساله هست رو درک نمیکنم!
اگه یه سال نماز قضا داشته باشیم دیروزم نماز صبحم قضا شده. حالا دو رکعت نماز قضا میخونم.باید نیت نماز صبح دیروزمو بکنم یا اولین نمازصبحی که قضا شده رو؟
مقلد آیت الله وحید هستم.

هست هستی;156667 نوشت:
باسلام. ترتیب نمازهای قضا شده به چه صورت است؟ مساله ای که تو رساله هست رو درک نمیکنم! اگه یه سال نماز قضا داشته باشیم دیروزم نماز صبحم قضا شده. حالا دو رکعت نماز قضا میخونم.باید نیت نماز صبح دیروزمو بکنم یا اولین نمازصبحی که قضا شده رو؟ مقلد آیت الله وحید هستم.

با عرض سلام و احترام خدمت هست هستی گرانقدر

در قضای نماز های یومیه ترتیب لازم نیست .
تفاوتی نمی کند اختیار دارید هر کدام را که می خواهید ، مقدم کنید (1)

پی نوشت:
1. آیت الله وحید خراسانی ، توضیح المسائل م 1383 و 1392 و 1394

سلام من یک سوال داشتم اگر کسی واقعا برایش سخت باشد می تواند برای خودش نایب بگیرد ممنون می شوم اگر جواب دهید

حمیدی;285647 نوشت:
سلام من یک سوال داشتم اگر کسی واقعا برایش سخت باشد می تواند برای خودش نایب بگیرد ممنون می شوم اگر جواب دهید

با سلام و عرض ادب و خوش آمدگویی خدمت شما

تا زمانی که انسان زنده است اگر چه از خواندن نماز قضاهاى خود عاجز باشد ديگرى نمى ‏تواند نمازها یا روزه هاى او را قضا نمايد.

رساله مراجع،م1387

سلام دوستان من ۴ روز نماز میخونم البته هی قطع میکنم بعد دوباره میخونم یکی از مشکلات من البته یکیشون ها اینه که نماز های غذا تو دل منو خالی میکنن مثلا اگه ۱۰ سال غذا داشته باشم با خودم میگم بابا کلید بهشت که به من نمیدن اینقدر غذا دارم پس چرا اصلا نماز بخونم اما اینبار تصمیم گرفتم که مثل دفعه های دیگه خشک نباشم و اصلا به نمازهای قبلی توجه نکنم و اصلا فکر این نباشم که غذاشو بخونم ایا این مشکل داره

[="Arial Black"][="Navy"]سلام
با کسب اجازه از اساتید بزرگوار

کسی که نماز واجب خود را در وقت آن نخوانده باید قضای آن را بجاآورد، اگرچه در تمام وقت نماز خواب مانده یا به واسطه سستی، نماز نخوانده باشد ولی نمازهای یومیه ای را که زن در حال حیض یا نفاس نخوانده قضا ندارد. رساله توضیح المسائل امام خمینی (ره )/ مساله 1370

کسی که نماز قضا دارد باید در خواندن آن کوتاهی نکند ولی واجب نیست فورا آن را بجا آورد.رساله توضیح المسائل امام خمینی (ره )/ مساله 1372

خداوند از شما انتظار نداره نماز ده سال رو یک شبه بخونید .اگه هر روز فقط نماز یک روز رو قضا کنید تا ده سال دیگه نماز قضایی نخواهید داشت .اگه هر روز نماز 2 روز رو قضا کنید تا 5 سال دیگه نماز قضا نخواهید داشت و اگه ...
هر وقت حالشو داشتید میتونید نمازای بیشتری به جا بیارید . مثلا شبهای قدر فرصت های خوبی هستند برای نماز قضا . اون دنیا از شما نمیپرسن جوشن کبیر خوندی یا نه ، عرفه خوندی یا نه ، زیارت عاشورا خوندی یا نه
ولی ازتون میپرسن نمازای واجبتو خوندی یا نه ؟
میتونید به جای هر فعل مستحبی دو رکعت یا بیشتر از نمازاتونو به جا بیارید .
و لزومی نداره موقع به جا آوردن قضای نماز حتما همه مستحباتش رو هم به جا بیارید .
میتونید به واجباتش اکتفاء کنید تا هر نماز زودتر تموم بشه و شما امیدوارتر بشید .
در ضمن اگه از حالا هم ادامه ندید بیشتر میشن و جبرانشون سنگینتر .
موفق باشید .[/]

با سلام خدمت کارشناسان
اگر کسی برای مثلا 1سال نماز قضا داره می تونه اول وعده ی صبح رو قضا کنه یعنی هر روز چند تا صبح بخونه تا اول صبح ها حسابش صاف بشه بعد وعده های دیگه رو بخونه به همین شکل یا مجبور هست که روزانه صاف کنه یعنی یک صبح ظهر عصر مغرب عشا بخونه برای یک روز؟ بعد به سری کامل رو بخونه برای روز دوم و روزانه حسابشون رو صاف کنه....
بنده مقلد آقای بهجت رحمه الله علیه هستم اما اگه امکانش براتون مقدر هست نظر دیگر مراجع رو هم بذارید که بحث جامع باشه چون تو یه تاپیک اخلاق این بحث مطرح شد بتونم ارجاع بدم به این جا برای همه دوستان مفید باشه...

[="Tahoma"][="Black"]

مفتقر;298517 نوشت:
با سلام خدمت کارشناسان اگر کسی برای مثلا 1سال نماز قضا داره می تونه اول وعده ی صبح رو قضا کنه یعنی هر روز چند تا صبح بخونه تا اول صبح ها حسابش صاف بشه بعد وعده های دیگه رو بخونه به همین شکل یا مجبور هست که روزانه صاف کنه یعنی یک صبح ظهر عصر مغرب عشا بخونه برای یک روز؟ بعد به سری کامل رو بخونه برای روز دوم و روزانه حسابشون رو صاف کنه.... بنده مقلد آقای بهجت رحمه الله علیه هستم اما اگه امکانش براتون مقدر هست نظر دیگر مراجع رو هم بذارید که بحث جامع باشه چون تو یه تاپیک اخلاق این بحث مطرح شد بتونم ارجاع بدم به این جا برای همه دوستان مفید باشه...

با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوال شما

طبق نظر آیت الله بهجت ره اگر کسی ترتیب قضا شدن نماز ها را بداند واجب است بر طبق همان ترتیب قضا نماید اما اگر نداند مانعی ندارد می تواند به هر صورتی که بخواهد بخواند اما لازم است ترتیب بین ظهر و عصر و مغرب و عشاء رعایت شود . (1)

همیشه موفق و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ره ، جامع المسائل ج 1 ص 514[/]

یا زهرا(س);153175 نوشت:
با سلام!

سپاس فراوان!

باسلام

کسی که شماره نماز قضا را فراموش کرده؛ اگر مقدار کمتر را بخواند کافی است.

(این مساله بین مراجع اختلافی است)

(توضیح المسائل امام خمینی ـ مساله 1383)

موضوع قفل شده است