سلام دادن به آقامون

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سلام دادن به آقامون

با سلام !
چرا هنگام سلام دادن به امام زمان عج ، دستمون رو روی سرمون میذاریم؟

برچسب: 

با سلام خدمت شمادوست گرامی

اگر اشتباه نکنم در حدیثی آمده است که وقتی امام رضا علیه السلام اسم مبارک ایشان را می آوردند دست بر سر خود می نهادند و ما هم به تبعیت از ایشون اینکار را انجام می دهیم.

باز هم منتظر جواب صحیح و کامل از اساتید گرامی هستیم.

با سلام:Gol:

دست بالاى سر گذاشتن و صلوات فرستادن در هنگامى که اسم امام زمان (ع) ذکر مى‏شود، در

راستاى احترامى است که به ساحت مقدس امام شکل میگیرد. در برخى از روایات تصریح

شده است که جهت احترام به ساحت مقدس امام ، معصومان این کار را مى‏نمودند. همان گونه

که هر گاه اسم حضرت حجت برده مى‏شد، بزرگان قیام مى‏نمودند. (1) در عيون اخبار الرضا

روایت شده که دعبل خزاعى وقتى که قصیده تأییّه خود را براى حضرت امام رضا (ع) انشاد کرد،

چون رسید به این شعر: خروج امام لا محاله خارج یقوم على اسم اللَّه بالبرکات حضرت برخاست .

سر نازنین خود را به سوى زمین خم کرد، پس از آن کف دست راست خود را بر سر گذاشت و

فرمود: اللهم عجل فرجه و مخرجه و انصرنا به نصراً عزیزاً. (2)

پي نوشت ها :

1 . منتهى الامال، ج 2، ص 488 - 489.

2 . عيون أخبار الرضا عليه السلام‏، شيخ صدوق‏، ج 2،ص 265،

:Gol:

سلام خدمت همه دوستان.
این عمل به معنی احترام به آقا انجام می شه. همه حرف هایی که دوستان زدن درسته و می از تکرار اون حرفا خود داری می کنم و برای تکمیل حرف دوستان یه بیت شعر میارم.

" بالای سرم عکس تو را نصب نمودم *************** یعنی که سر من به فدای قدم تو"

السّلام عليك يا حجّة اللّه فى ارضه
السلام عليك يا عين اللّه فى خلقه
السلام عليك يا نور اللّه الذى يهتدى به المهتدون ويفرّج به عن المؤمنين

ما همیشه می بینیم که بعد از سلام دادن به معصومین هنگامی که به امام زمان (ع) سلام می دهند دست را بر سر می گذارند سوال : معنای این کار چیست
عدهای میگویند برای احترام است سوال این است که ما برای احترام معمولا دست بر سینه میگذاریم (مانند سلامی که بر سایر معصومین می دهیم) نه اینکه بر سر دست بگذاریم اینجانب این سوال را از یکی از روحانیون پرسیدم فرمودند بعلت اینکه امام زمان (ع) امام حی هستند ولی جواب قانع کننده ای برای اینجانب نبوده چون نوع احترام بر حی و ... فرقی نمی کنند بخصوص که این امر در رابطه با معصمین مطرح است که در هر حالی نهایت احترام در برابرشان واجب می باشد
لطفا جواب مستدل ارائه فرمایید چون بارها این سوال از طرق افراد مختلف از بنده شده و جواب قانع کنند بنده نداشتم . با نهایت تشکر
لطفا جواب راایمیل فرمایید

سلام
دست روی سر گذاشتن در عرف عرب یعنی تسلیم شدن و نشانه تسلیم بودن ما در برابر ان حضرت است

سلام

در روایتی دیدم که چون حضرت قیام خواهند کرد و عدل را سراسری و قائم هم از قیام گرفته شده است برای اعلام آمادگی منتظران برای یاری حضرت در هنگام بردن این لقب از حضرت، ایستاده و دست را روی سر می گذاریم. یاعلی مدد

سایه خورشید;153180 نوشت:
اگر اشتباه نکنم در حدیثی آمده است که وقتی امام رضا علیه السلام اسم مبارک ایشان را می آوردند دست بر سر خود می نهادند و ما هم به تبعیت از ایشون اینکار را انجام می دهیم.

سلام
بله همینطور است:ok:

سلام

من شنیدم این یک دعا هست ...بدین معنا که
:
آقاجان عقل های ما را از مسخ شدن اغوای شیاطینی که در غیاب شما (امام
معصوم) بر ما هجوم میاورند تا ایمان ما را بربایند و طوری که امام زمان خود را نشناسیم و بمیریم، حفظ بفرما!!

[spoiler]
یادم میاد چند سال پیش در شب قدر که در حرم امام رضا ع بودم وقتی اسم امام زمان (عج) را آوردن از بین اون همه جمعیت فقط یک جوان از سادات ( که بنظر مصیبت دیده هم میومد) بلند شد و دستش و روی سرش گذاشت و دائم سلام میداد و گریه میکرد...(اون لحظه هیچکس بلند نمی شد !)

اون شب من خیلی بهش غبطه خوردم...چون یادم اومده بود شهدا فقط اینگونه بودن
![/spoiler]

موضوع قفل شده است