اگر کتاب امانتی رو دیر به کتابخونه برگردونیم حق الناس کردیم؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر کتاب امانتی رو دیر به کتابخونه برگردونیم حق الناس کردیم؟

و هو سمیع البصیر

با سلام خدمت کارشناسان محترم انجمن احکام

ببخشید سوالی داشتم از خدمتتون

اگر کتابی رو که از کتابخونه امانت گرفتیم رو دیر تر از موعد مقرر برگردونیم به کتابخونه گناه کردیم؟

می خواستم ببینم غیر از اینکه جریمه ی مادی میشیم حق الناس هم کردیم؟

آیت الله مکارم شیرازی

پیشاپیش ممنونم از پاسخ گوییتون

sima h;153023 نوشت:
اگر کتابی رو که از کتابخونه امانت گرفتیم رو دیر تر از موعد مقرر برگردونیم به کتابخونه گناه کردیم؟ می خواستم ببینم غیر از اینکه جریمه ی مادی میشیم حق الناس هم کردیم؟ آیت الله مکارم شیرازی

با سلام واحترام

در صورتى که کوتاهی در بازگرداندن کتب انجام نداده اید،گناهی نیست و حق الناس در جایی است که خیانت در امانت سبب اتلاف عین، یا منفعت شود، که باید خسارت به صاحب آن داده شود.

پی نوشت:
1.استفتائات،آیه الله مکارم شیرازی،بحث خیانت در امانت،س4
2.استفتا از دفتر معظم له

با سلام خدمت دوستان من کتابی رو از یک کتابخانه عمومی امانت گرفتم ولی یه اتفاقی افتاد و اون کتاب یک کمی دچار مشکل شد و من از پس دادن کتاب به کتابخانه خجالت کشیدم ولی بجای اون کتاب چند تا کتاب دیگه رو به کتابخونه اهداء کردم یا بازم حق الناس به گردنم هست یا نه؟
پیشاپیش از پاسختون ممنونم.

Salam Bar Khoda;174300 نوشت:
با سلام خدمت دوستان من کتابی رو از یک کتابخانه عمومی امانت گرفتم ولی یه اتفاقی افتاد و اون کتاب یک کمی دچار مشکل شد و من از پس دادن کتاب به کتابخانه خجالت کشیدم ولی بجای اون کتاب چند تا کتاب دیگه رو به کتابخونه اهداء کردم یا بازم حق الناس به گردنم هست یا نه؟ پیشاپیش از پاسختون ممنونم.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب Salam Bar Khoda گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر کتاب از بین رفته است باید مثل آنرا به کتابخانه بازگردانید و اگر مانند آن یافت نشود باید قیمت آنرا پرداخت کنید و در هر حال دادن چند کتاب دیگر بجای آن کتاب کافی نیست مگر اینکه صاحب یا صاحبان حق رضایت بدهند .

در پناه حضرت حق باشید

موضوع قفل شده است