لطفاً کمک کنید: ►سوال در مورد خواستگاری◄ نقش ظاهر و قيافه در خواستگاري

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لطفاً کمک کنید: ►سوال در مورد خواستگاری◄ نقش ظاهر و قيافه در خواستگاري

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

سوال زیر از طرف یکی از کاربران محترم برای جناب حامی فرستاده شده که جهت بررسی بیشتر و همچنین استفاده دیگر کاربران از این پرسش و پاسخ ها، به صورت عمومی مطرح شد. (ضمناً جهت اطمینان، نام کاربر پرسشگر در نزد جناب حامی محفوظ هست.)

نقل قول:

با سلام خدمت استاد حامی بزرگوار :gol:

خانواده من حدود 1-2 است که به فکر زن گرفتن من هستن و 6-7 مورد را هم به من پیشنهاد کردن اما من اونها را نمی پسندیدم ، نه به خاطر قیافه ظاهری بلکه بخاطر خانوادشون، حجابشون، طرز رفتارشون، سنشون، سر کار رفتنشون(تو محیط هایی که من نمی پسندم) و ...تا جایی که اصلا به صورت کلامی هم هیچ رقبتی از خودم واسه پا پیش گذاشتن نشون نمی دادم و تقریبا از ازدواج کردن ناامید شده بودم تا این که بواسطه کارم با خانمی آشنا شدم که شرایط اولیه منو داشت و چون اغلب اوقات با پدر یا مادرش پیش من میومد- البته شاید ماهی یکبار- از خانوادش هم شناخت تقریبی پیدا کرده بودم و و بعد از کلی عملیات محیرالعقول و پارتیزانی واسه پیدا کردن اسم و رسم و آدرس و تحقیقات ابتدایی که دو ماهی طول کشید دلمو به دریا زدم و به اتفاق خانواده به خواستگاری این خانم رفتیم و اونها هم خیلی راحت منو پذیرفتن و در جلسه اول من احساس کردم یه چیزی تو دلشه و نمی تونه بگه و من تو کتابایی که خونده بودم حدس می زدم از قیافه و ظاهر من خوشش نیومده تا اینکه تو جلسه بعدی من این سوالا ازش پرسیدم که نظرت در مورد قیافه و ظاهر من چیه و اونم گفت تنها مشکلش قیافه و لاغر بودن من هستش و وقتی که ازش پرسیدم شما که قبلا منو دیده بودید و از ظاهر من خوشتون نمیومد چرا اجازه دادید به خواستگاریتون بیام اون گفت که شما همیشه سربه زیر بودید و من قیافتونا خوب ندیده بودم منم بهش گفتم اگر اینطوریه من دیگه ادامه نمیدم اما اون اصرار کرد که ادامه بده چون ممکنه نظرش بعدا عوض بشه

اونم در رابطه با قیافه !!
حالا چه وقتی ، 6 ماه دیگه خلاصه این آخرین گفتگوی ما شد و قرار شد در رابطه با این مسئله هم من چیزی به خانوادم نگم و الان جواب رد بده تا بعد و جواب رد هم داد : " به تحصیلم لطمه میزنه!! " که این هم از اون جوابای عجیب غریب واسه خانوادم بود که اگر واقعا اینجوری بود چرا اجازه داد من خواستگاریش برم.
حالا یه دو ماه و نیم از این قضیه میگذره و من هم که بعد از گفتگو ها دلبستش شدم تحمل کردن این 3.5 ماه دیگه خیلی واسم سخته . حالا من موندم که این موضوع ناز کردن هستش یا اینکه واقعا از من خوشش نیومده ، البته نه اون قولی داد که 6 ماه منتظرمن بمونه و نه اینکه بعد از 6 ماه جواب مثبت به من بده و فقط گفت شما مطمئنید که می تونید به خاطر من صبر کنید و تو این مدت هم ما هیچ تماس یا برخوردی از طرف خودمون یا خانوادمون نداشتیم چون خانواده اون تو این موضوعات واقعا حساسن و فکر نکنم که داشته باشیم و من مانع این کار از طرف خانواده خودم شدم چون اونا موضوع را نمیدونن و می خوام اون خانمو واسه انتخاب آزاد بذارم و همینطور یه نقطه ضعف هایی را که دارم و میشه بهبود داد را درست کنم و یه خورده قیافه و وزنم را درست کنم و به قول معروف با دست پر برم ولی یه چیزی منو اذیت میکنه و اونم اینه که اگه یه موقع خواستگاری واسش بیاد... اون موقع من چیکار کنم.

موضوع دیگه این هست بعد از این ماجرا چند مورد دیگر هم پیشنهاد شده که من به خاطر این خانم اصلا سراغشان نرفته ام و می ترسم با جواب رد این خانم حسرت این را بخورم که چرا عمرم را بخاطرش تلف نمودم حالا این کاری که من میکنم درسته یا اینکه باید شیوه دیگه ای رو پیش بگیرم ...

از نظرات و پیشنهادات کاربران گرامی نیز استقبال می کنیم.

آذر بانو;152538 نوشت:

از نظرات و پیشنهادات کاربران گرامی نیز استقبال می کنیم.

من پیشنهادی ندارم اما نظرم رو در مورد نقش ظاهر و قیافه در خواستگاری میگم
برای خودم پیش اومده که چندین نفر رو فقط به این خاطر رد کردم البته شکل چهره برام موضوعیت نداره اما قد و اندام خیلی برام مهمه! بارها خواستم از این ملاک بگذرم اما نه تنها موفق نمی شم برام مهمتر هم شده. چون میدونم اگه قد همسرم اونی که من می خوام نباشه با دیدن مردای قد بلند اون از چشم میفته! برا همین از همون اول قد رو میسنجم اگه خوب نبود دیگه اجازه نمیدم به مرحله ی بعد برسه همون اول می گم من قد این آقا رو نمی پسندم یا اگه بهم معرفی بشه اول از قدش میپرسم. نه مثل این خانوم که از قیافه طرف خوشم نیاد ازش فرصت بخوام!!! خیلی ها رو دیدم از قیافه خوششون نیومده اما چون همه شرایطش خوب بوده قبول کردن و بعد از مدتی قیافه به دلشون نشسته. اما این خانوم فرصت خواسته که چی کار کنه؟ فکر کنه؟ 6 ماه اونم سر قیافه؟؟ اون ها که هیچ ارتباطی با هم ندارن پس چه جور نظرش عوض میشه؟ آخه وقتی دو طرف همو بیشتر می بینن و اخلاقیات و اعتقادات همو می پسندن کم کم به چهره ی هم علاقه مند یا بی تفاوت می شن اما برای این آقا و خانوم ممکن نیست.
در مورد لاغر بودن آقا هم یه نکته هست که پسرای ایرانی بعد از ازدواج هیکلشون ساخته میشه. من خیلی هارو از نزدیک میشناسم که قبل از ازدواج شدیداً لاغر بودن اما بعد به سرعت رو فرم اومدن. البته دخترها هم از این قاعده مستثنا نیستن. برا همین به نظرم نباید غصه ی لاغری همسر آینده رو خورد!

به نظرم قضیه چیز دیگریه نه موضوع قیافه

[="darkslategray"]با اجازه اذر بانو جان

بنظر من این اقا صبر کنن خوبه چون این جور که معلومه دختره چششو گرفته

حالا شما یکی دوما بصبر یا میشه یا نمبیشه دیگه اضطراب اینو نداشته باش اگه نشه عمرم تلف میشه

دیگه یکی دوماه ارزش عشق نداشته باشه بگو هیچ...

البته من دلم برای این اقا اصلا نمیسوزه .دلم واسه اونی میسوزه که بعده این خانم که ایشون عاشقشن می خواد زن این اقا بشه

[/]

شهلا;152653 نوشت:

اما این خانوم فرصت خواسته که چی کار کنه؟ فکر کنه؟ 6 ماه اونم سر قیافه؟؟ اون ها که هیچ ارتباطی با هم ندارن پس چه جور نظرش عوض میشه؟ آخه وقتی دو طرف همو بیشتر می بینن و اخلاقیات و اعتقادات همو می پسندن کم کم به چهره ی هم علاقه مند یا بی تفاوت می شن اما برای این آقا و خانوم ممکن نیست.

با سلام و احترام

به نکته مهمی سرکار شهلا اشاره کردند.
در این مدت شش ماه که هم رو نمیبینند چجوری میخواد به دل دختر خانم بشینه؟

و اگر برای دختر خانم چهره و اندام خیلی مهم هست (این موارد برای برخی جزء ملاکهای مهم و اصلی هست) قید این ازدواج رو بزنند.

که هم خودشون در آینده از لحاظ روحی و روانی دچار شکست نشن و هم دختر خانم در دام مقایسه شوهرش با مردهای دیگه نیفته.

امیدوارم هر چه زودتر مشکل شون حل بشه.

guest;152756 نوشت:

البته من دلم برای این اقا اصلا نمیسوزه .دلم واسه اونی میسوزه که بعده این خانم که ایشون عاشقشن می خواد زن این اقا بشه

با سلام و احترام خدمت سرکار گست عزیز

این آقا جرم که نکرده! این اتفاق رای دخترخانم ها هم گاهی پیش میاد.

اگر با این دختر خانم ازدواج نکردند ان شاءالله همسری بهتر از این دختر خانم نصیب شون بشه که این دختر خانم رو به طور کلی فراموش کنند.
تو این دوره زمونه ای که دختر و پسر خوب خیلی کم هست، و اکثر جوونا از ازدواج موفق و... ناامید میشن ایشون یک نفر که به معیارهاشون نزدیک بوده پیدا کردند و مسلما در این مواقع کمی مهر طرف به دل آدم میشینه. منتهی اونجور عاشق نیستند که نتونن فراموشش کنند.

موفق باشید

سلام خدمت همه ی دوستان،من به عنوان کوچکترین فرد از همه نظر تو این گروه یک نکته رو باید بگم ، پیامبران و امامان معصوم ما وقتی توصیه به ازدواج میکردن ، ایمان شخص و اینکه اهل کار باشه رو ملاک های اولیه و اصلی میدونستن ، زیبائی چهره نهایتا چند سال دوام داره؟ بسیار ادم های زیبارو ولی بدسیرت و البته عکس این موضوع هم هست.... ( ببخشید من فقط نظر خودم رو گفتم و علم همه ی دوستان صد در صد از من بیشتره)

سلام به همه

خدا به من رحم کنه که خیلی لاغرم:khaneh:

ولی به نظرم می یاد نمیشه کسی رو سرزنش کرد که چرا همچین ملاکهائی داره
درست یا غلط همچین نگرشی داره.

و به نظرم شما حالا یه مدتی صبر کن چیزی نمیشه که! اگه تونستی تو این مدت یه کمی به خودت برس
اگه این خانم شد که خوبه اگه هم نشد حتما به صلاحت نبوده

فکر نکنم کار بیشتری از دستت بر بیاد.

فقط مسئله مهم اینه که تو همه ی جوانب رو ببینی و همه چی رو سبک سنگین کنی

انشالله که به خیر و خوشی شما هم سر و سامون بگیرید:Gol:

اینطور که من متوجه شدم شما و اون دختر خانم هیچ قولی به هم نداده اید و هیچ تعهدی نسبت به هم ندارید پس دنبال کیسهای دیگر باشید و اینقدر و انرزی عاطفی و احساسی و ذهنی روی این مورد هدر ندهید دنبال سوزه های دیگه هم باشید معلوم نیست قسمت بشه و همدیگر را بپسندید از این سه ماه و نیم وقت استفاده کنید
اینقدر تعصب هم بخرج ندهیدبنده خدا خاستگار داشته باشه یا نداشته باشه اون در انتخاب ازاده و هیچ تعهدی نسبت به شما نداره قبل از شما هم احتمالا خاستگار داشته حالا هم داشته باشه

با سلام و احترام

منتظرر نظرات کارشناسان گرامی هستیم.

اما به نظرم اگر دوباره خواستین برین خواستگاری این خانم یا هر جای دیگه قبلش برخی از دعاها و اعمالی که در تاپیک زیر گردآوری شده رو انجام بدین.

ان شاالله که خدا خیر و صلاح تون رو پیش پاتون میذاره.

موفق باشید

با سلام
تاپیک خوبی بود .بنده هم علاقه مند شدم که توی این بحث شرکت کنم ولی متاسفانه الان فرصت ندارم.
ان شاءالله فردا برا جواب دادن وقت میذارم و حتما پیگیر مباحثش میشم.

ممنون از استارتر تاپیک و جناب آقای حامی عزیز

اين حكايت خواندنى است‏

در تهران واعظى بود كه خواهرى سى و سه ساله داشت. مى‏گويند به اندازه‏اى اين دختر بدقيافه بود كه هر كس براى ازدواج با او مى‏رفت، حتى نمى‏نشست چاى بخورد و راهش را مى‏كشيد و مى‏رفت.
اين بود تا اين‏كه يك نفر حاضر شد با او ازدواج كند، اما او هم درست اين خانم را نديده بود. شب عروسى، وقتى طبق رسم قديم تهران آمدند اين دختر را در سن 34 سالگى آماده رفتن به خانه شوهر كنند او را به آرايشگر سپردند. اما آرايش چهره‏اش را بدتر كرد (آن وقت‏ها آرايش نمى‏گفتند، بَزك مى‏گفتند)؛ يعنى اگر بزكش نمى‏كردند، قيافه خودش خيلى بهتر بود.
خلاصه، عروس را آماده كردند. وقتى شب عروسى عروس و داماد كنار هم قرار گرفتند و داماد بيچاره چادر را از سر عروسش برداشت، ديد اين عروس از زيبايى هيچ بهره‏اى ندارد. دختر كه بهت او را ديد آمد بگويد: براى خدا ... كه داماد حرفش را قطع كرد و گفت: راست مى‏گويى. براى خدا. بگذار ما هم با وجود مقدّس او معامله كنيم. آيا چون تو بدقيافه هستى، نبايد شوهر كنى؟
براى من نقل كرده‏اند كه تا دم مرگ آن برادر و خواهر و اين شوهر در آن خانه با هم زندگى مى‏كردند و با هم رفيق بودند و اين مرد عاشقانه با اين زن زندگى مى‏كرد. اين مردانگى است كه خاصيت به كارگيرى عقل و نتيجه تفكر و تامل و توجه است ....

سلام
به نظرم کار این خانوم خیلی بده و حد نداره بد بودن این کارش.
دختری که این رفتار را داشته باشه اصلا به درد ازدواج نمیخوره.
اگر قراره صبر کنه باید از خانواده پسر میخواست.
اگر نپسندیده بوده چرا پسر را دل بسته کرده و بعد از دلبستگی برایش شرط گذاشت؟!قطعا رفتاری از خودش نشون داده که آقا پسر 1 دل نه 100 دل ،دلبسته شده.
به این حرکت میگن تو آب نمک خابوندن به بدترین نحو ممکن.
اگر واقعا ریگی به کفش دختر خانم محترم نبود ،اون دلیل الکی را بیان نمیکرد.
اگر آقا پسر بعد از 6 ماه بره دوباره خاستگاری نشون داده شدیدا دختر را خاسته و کسی که 6 ماه صبر کرده هر کار دیگه هم میکنه و اون روزه که خدا نکرده خاسته های نا به جای خانم شروع میشه ،از مهریه و شیر بها و شروط ضمن عقد و ...
چقدر بعضی از دخترها بدن:Ghamgin:
ان شاء الله که اینطور نباشه و دختر قصد بدی نداشته اما دوره زمونه بدی شده.

سلام .اگر با من نمی بودش میلی
چرا جام مرا بشکست لیلی

به نظر من در اولین برخورد اون خواسته تحمل تو را در این باره که اگر روزی از تو انتقاد کنه بسنجه.
ودر مرحله بعد می خواد وفاداری تو را نسبت به خودش بداند
شما طبق قراری که با او گذاشته اید عمل کنید و مطمئن باشید که هیچکس بخاطر رعایت قول و قرار عمرش را تلف نکرده بلکه این می تواند تمرینی باشد برای قول و قرارهای اینده شما.
صبر کن که خدا به افرادی که صبر می کنند دلی بزرگ عطا می کند که در اینده قدرت بیشتری در برابر ناملایمات دارند.
پس به حرمت حرف و قول خودتان هم که شده صبر کنید.
اگر بعد از طی شدن قرار جواب مثبت داد بدان که این امتحانی حساب شده بوده که با مشورت خانواده برای شما در نظر گرفته .
حتی اگر هم جواب منفی بدهد بدان که خیر شما در این جواب بوده و شما نه تنها ضرری نکرده اید بلکه راه بر خود مسلط شدن را فرا گرفته اید.
با امید بهروزی شما امیر احمدی

باسلام خدمت آذر بانو

یه انتقاد به جمله شما دارم .یعنی موافق نیستم که :

آذر بانو;153461 نوشت:
تو این دوره زمونه ای که دختر و پسر خوب خیلی کم هست، و اکثر جوونا از ازدواج موفق و... ناامید میشن

شاید آمار ازدواج از لحاظ سن،وشرایط ، با گذشته تغییر کرده باشه وشاید ازدواج کردن برای جوانان سخت باشه ،اما با دلایلی هرچه بیشتر هم نمی توان مدعی شد که دختر وپسرای خوب خیلی کم هستن!.

خیلی از مسایل از جمله از تفاوت نسلها،تغییر سلایق،میزان تحصیلات،میزان تاثیر عملکرد جامعه در دوره های مختلف،مواجه شدن با انبوه اطلاعات وداده ها،و... است که منجر به سردر گمی جوانان گشته است .

چون بر خلاف خیلی از مسایل مختلف در زندگی که قابل تجربه هستن وحتی بعد از چند باری شکست می شود به موفقیت رسید،مقوله ازدواج متفاوت است .و خدای نکرده شکست در آن صدمات زیادی به جوانان وارد می کند.که باعث می شود تعدادی در ازدواج موفق نشوند .
اگر بتوانیم حمایت وراهنمایی را برای جوانان رابیشتر کنیم ،مهارتهای مختلف در زمینه ی زندگی وازدواج را آموزش دهیم. با روحیه دادن وترسیم موفیتشان در آینده و بسیاری موارد دیگر به نوبه خودمان سبب ساز موفیقت جوان جامعه شویم انشااله شاهد خود شکوفایی وبالندگی جوانان خواهیم بود .

موفق باشید.

امیر احمدی;154721 نوشت:
به نظر من در اولین برخورد اون خواسته تحمل تو را در این باره که اگر روزی از تو انتقاد کنه بسنجه. ودر مرحله بعد می خواد وفاداری تو را نسبت به خودش بداند

انتقاد از رفتار میتونه چیزی باشه که بشه توان فرد را در اون سنجید اما انتقاد از چهره و مسائلی که فرد نمیتونه در اون تغییری ایجاد کنه جز بی احترامی چیز دیگه ای نمیتونه باشه.مگه ما میتونیم چهره،خانواده را تغییر بدیم که انتقاد بشه کرد در موردشون.
توی جلسه خاستگاری باید شناخت ایجاد بشه نه سنجش وفاداری،به نظرتون با معطل کردن یک نفر و دلبسته کردن اون به خودش و قول قرار گذاشتن بدون دانستن خانواده وفاداری سنجیده نمیشه.به نظر دختری که با یک پسردر جلسه خاستگاری قول و قرار میگذاره قدری باید در وفاداریش شک کرد.

راهی;154464 نوشت:
با سلام
تاپیک خوبی بود .بنده هم علاقه مند شدم که توی این بحث شرکت کنم ولی متاسفانه الان فرصت ندارم.
ان شاءالله فردا برا جواب دادن وقت میذارم و حتما پیگیر مباحثش میشم.

ممنون از استارتر تاپیک و جناب آقای حامی عزیز

با سلام
به نظر من با دو دیدگاه میشه به بحث نگاه کرد

اول اینکه قیافه به صورت کلی در ازدواج چقدر مهمه؛ که باید گفت اهمیتش کم نیست ولی باید جزء ملاکات اصلی و اولی قرار نگیره

گاهی ما یه مورد خوب رو به دلیل اشکالاتی که در قیافه داره کنار میذاریم و بعدا افسوسش رو میخوریم که کاشکی اینقدر مته به خشخاش نمیذاشتیم و قبول میکردیم

به نظر بنده حساسیت باید در حد به دل نشستن باشه و بیشتر از اون مهم نیست، که مثلا قیافه اش هیچ ایرادی نداشته باشه ، چرا که خیلی از کسانی که زیبایی داشته اند به دلیل اخلاق بد، این زیبایی رو در چشم همسر خود از دست داده اند و برعکسش هم صادقه.

به طور کل اخلاق و ایمان مقدم تر از قیافه و ظاهر است ولی ظاهر در حد به دل نشستن لازمه

دومین نگاه ، از دید اون خانم هستش که باید دید اون خانم چقدر براش زیبایی مهمه و در کجای اولویتهاش قرار داره.این صرف نظر از درستی عقیده اون دختر هستش .

اگر براش به همون قدر متعارف اهمیت داره پس اگه طرف ایمان و اخلاقش درست باشه قطعا قیافه اون طرف هم بعد مدتی براش جذاب میشه ولی اگه قیافه براش جزء اصلی ترین معیارهاش هست باید کوتاه نیاد والبته ضررش هم به پای خودش نوشته میشه

اندیشه;154564 نوشت:
اين حكايت خواندنى است‏ در تهران واعظى بود كه خواهرى سى و سه ساله داشت. مى‏گويند به اندازه‏اى اين دختر بدقيافه بود كه هر كس براى ازدواج با او مى‏رفت، حتى نمى‏نشست چاى بخورد و راهش را مى‏كشيد و مى‏رفت. اين بود تا اين‏كه يك نفر حاضر شد با او ازدواج كند، اما او هم درست اين خانم را نديده بود. شب عروسى، وقتى طبق رسم قديم تهران آمدند اين دختر را در سن 34 سالگى آماده رفتن به خانه شوهر كنند او را به آرايشگر سپردند. اما آرايش چهره‏اش را بدتر كرد (آن وقت‏ها آرايش نمى‏گفتند، بَزك مى‏گفتند)؛ يعنى اگر بزكش نمى‏كردند، قيافه خودش خيلى بهتر بود. خلاصه، عروس را آماده كردند. وقتى شب عروسى عروس و داماد كنار هم قرار گرفتند و داماد بيچاره چادر را از سر عروسش برداشت، ديد اين عروس از زيبايى هيچ بهره‏اى ندارد. دختر كه بهت او را ديد آمد بگويد: براى خدا ... كه داماد حرفش را قطع كرد و گفت: راست مى‏گويى. براى خدا. بگذار ما هم با وجود مقدّس او معامله كنيم. آيا چون تو بدقيافه هستى، نبايد شوهر كنى؟ براى من نقل كرده‏اند كه تا دم مرگ آن برادر و خواهر و اين شوهر در آن خانه با هم زندگى مى‏كردند و با هم رفيق بودند و اين مرد عاشقانه با اين زن زندگى مى‏كرد. اين مردانگى است كه خاصيت به كارگيرى عقل و نتيجه تفكر و تامل و توجه است....

سلام
قصد توهين ندارم اما يك حقيقت را نبايد فراموش كنيم:

كار هر بز نيست خرمن كوفتن
گاو نر مي خواهد و مرد كهن

خواندن شرح حال بزرگان در ما اثر دارد ولي به اين معني نيست كه با دانستن اين صفات مانند آنها مي شويم سال ها خون دل خوردن ميخواد وگرنه ممكن است بخواهيم ثواب كنيم كباب كنيم (خود و ديگري را)
كار پاكان را قياس از خود مگير

[="Teal"]باسلام به همه ی دوستان عزیز
به نظر من محبتی از این آقا در دل اون خانوم وجود داره وگرنه نه اجازه ی خواستگاری میداد نه میگفت 6ماه دیگه
ولی اون آقا باید یکم بیشتر تحقیق کنه
چون معمولا خانوما در شرایطی خواستگارشونو توی آب نمک برای خودشون نگه می دارند
که امید به ازدواج با کس دیگه ای براشون50 درصدباشه
احتمالا جوابش مثبت هست اما انتظار یک نفر دیگه را که البته خوش قیافه ترم هست میکشه
چون خانومایی که از قیافه انتقاد میکنند اهل مقایسه اند
پس این آقا اگه احتمال میده شرایطش بهتر بشه یه تحقیق پایه ای در مورد دختر خانوم بکنه
حالا امکان داره در فامیل،همسایه،دانشگاه و... یه نفرو پیدا بکنه
اگه پیدا کرد که قید دختررا بزنه چون درصورت جواب مثبت دادن هم باز دل دختر خانوم پیش کیس قبلی جامونده و امکان داره با مقایسه های بعدی زندگیشون تلخ بشه
اگه کسی نبودو عروس ما داشت ناز میکرد
که واقعا عشق وعلاقتون ارزش ناز کشیدنو داره:Cheshmak:
صبر پیشه کنید:ok:
انشالله از طریق آذر بانوی عزیز به ماهم شیرینی بدین:khandeh!:
یاعلی:Gol:
[/]

من واقعا موندم بجای اینکه ملاکها رو خانمها روی ایمان و اخلاق و در آوردن نون حلال و دیگر صفات پسندیده قرار بدن روی چهره فرد قرار میدن ، چهره فرد که دست خودش نیست البته من اینو نمیگم چهره اصلا مهم نیست ولی خوب ملاکهای مهمتری وجود داره که شاید چهره خیلی توی این ملاکها خود نمایی نکنه البته این نکته هم اضافه کنم هیچ انسانی از همه لحاظ کامل نیست و ممکن بالاخره در زمینه ای ضعف داشته باشه و خانمها بجای این مسائل اگر به ظاهر چهره نکنن و به باطن قلب نگاه کنن آمار ازدواج کمی بالا میره
این هم مطلبی برای ازدواج
معیارهای ازدواج از نگاه اسلام

تمام افرادی که شرف ازدواج هستند در مورد همسر آینده و ویژگی هایی که دوست دارند وی داشته باشد بسیار فکر می کنند. حتی برخی که آنقدر به این مسئله اهمیت می دهند که در مورد ویژگی های همسر مناسب تحقیق هم می کنند و در نهایت با توجه به نگرش و علایقشان ویژگی های بدست آمده را به ترتیب اولویت دسته بندی می کنند
یکی از منابعی که می تواند جوانان عزیز را در انتخاب ویژگی های درست همسر یاری رساند دین و رهنمودهای مبلغان آن یعنی پیامبر گرانقدر اسلام (صلی ااه علیه و آله و سلم) و اهل بیت (سلام الله علیها) می باشد. به همین دلیل در ذیل به مهمترین و اصلی ترین معیارهایی که توسط آنها بیان شده اشاره می شود تا روشنایی باشد در این راه تاریکِ پرفراز و نشیب.
1. ایمان و تقوا

ایمان و تقوا ملاک اصلی انتخاب همسر است. چرا که نقش دین در زندگی بشر بر کسی پوشیده نیست و یکی از ارکان حفظ نظام خانواده، اعتقادات انسان است. کسی که پایبند به دین نباشد هیچ ضمانتی وجود ندارد که به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک پایبند باشد. پس افراد باید در هنگام ازدواج کسی را انتخاب کنند که هم دیندار باشد و هم در این زمینه با او هم عقیده باشد.
در قرآن کریم آمده است: با زن های مشرک ازدواج نکنید مگر آنکه ایمان بیاورند و همانا کنیز با ایمان از زن آزاد مشرک بهتر است، هرچند (زیبایی او) شما را به شگفت آورد و به مشرکان زن ندهید مگر اینکه ایمان بیاورند. همانا غلام با ایمان بهتر از مرد مشرک است، هرچند شما را به شگفت آورد. (بقره/221)
این آیه یکی از شرایط ازدواج، یعنی همتایی دینی همسر را بیان میکند، زن مشرک همتای مرد مسلمان نیست.
مردی به امام حسن (علیه السلام) عرض کرد: «دختری دارم، او را به ازدواج چگونه فردی در آورم؟ حضرت فرمودند: او را به ازدواج مردی با تقوا درآور؛ که اگر دوستش داشته باشد. او را گرامی می دارد و اگر هم دوستش نداشته باشد، به او ستم نمی کند.» (المستطرف، ج 2، ص 218).

2. اخلاق نیکو

اخلاق نیک یکی از مهمترین و ضروری ترین اموری است که در انتخاب همسر باید مورد توجه قرار گیرد. این مسئله در احادیث نیز مطرح شده است: مردی در این زمینه با امام رضا (علیه السلام) مشورت نمود و عرض کرد: یکی از بستگانم از دخترم خواستگاری کرده ولی اخلاق بدی دارد. حضرت فرمود: اگر بدخلق است، دخترت را به ازدواج او در نیاور. ) وسائل الشیعه، ج14،ص54).
و در حدیثی از پیامبر اکرم می خوانیم: اگر کسی برای خواستگاری نزد شما آمد که اخلاق و دینش را پسندیدید با او ازدواج کنید و... (همان،ص51.)
با توجه به فرموده پیامبر دینداری و اخلاق از مهمترین ملاک هایی است که باید هنگام انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد، زیرا این دو، زیربناهای اصلی زندگی سعادتمندانه محسوب می شوند. به طوری که زندگی بدون آنها تلخ، سخت و غیر قابل تحمل می شود.

3. اصالت خانوادگی

اصالت خانوادگی به معنای شهرت، ثروت یا موقعیت اجتماعی نیست بلکه به معنای سلامت نفس خانواده و صالح و خوشنام بودن آنان است که هر قدر گستره اش (در نسل های پیاپی) بیشتر باشد، بهتر است. اسلام تأکید دارد که درباره سابقه خانوادگی همسر، تحقیق لازم صورت گیرد و به خصوص، مراتب ایمانی و اخلاقی آنها در نظر گرفته شود. زیرا این اصالت خانوادگی در زندگی جدید و نسل بعد تأثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «تَزَوَّجوا فِی الحِجر الصالِح، فَإنَّ العِرق دَسّاس؛ (مکارم الاخلاق، ص 103.) با خانواده خوب و شایسته وصلت کنید، زیرا بر عرق (نطفه و ژن ها) اثر می گذارد. » پیامبر (صلی الله علیه و آله) نیز در این رابطه می فرمایند: «برای نطفه های خود، بهترین را گزینش کنید. »
. کفویت(همتایی)
ازدواج با افراد هم شأن باعث توافق بیشتر در زندگی می شود. بسیاری از اختلافات در زندگی همسران نتیجه عدم تناسب آنها در شئون مختلف است. کفویت در جنبه های ایمانی، فکری، اقتصادی و ... مطرح است.
تکیه اسلام در کفویت، بیشتر بر مسأله ایمان و اعتقاد است. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «مرد مؤمن، کفو و همتای زن مؤمن است؛ و مرد مسلمان، همتای زن مسلمان.» (وسائل الشیعه، ج14، ص44.)
بر این اساس بود که پیامبر (صلی الله علیه و آله)، حضرت علی (علیه السلام) را برای همسری دختر خود انتخاب نمودند. بعضی روایات، کفویت را شامل دو چیز دانسته‌اند: یکی عفت ناشی از ایمان و اعتقاد و دیگری تأمین امکانات زندگی.

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «الکفو ان یکون عفیفاً و عنده یسار؛ (وافی، ج 3، ص 18.) کفو (هم ردیف در ازدواج) کسی است که عفیف باشد و مالی هم داشته باشد.»

5. سلامت جسم و فکر

عدم سلامت، مانع از ازدواج نیست، ولی در تداوم زندگی مشترک اثر منفی دارد.
افراد بدون وجود سلامت جسم و روان، نمی توانند روابط مستحکم خانوادگی را بنیان گذارند. زیرا سلامت فکر و اندیشه بر سلامت رفتار و اعتدال در برخوردها اثر به سزایی داردو روابط انسانی زوجین، تابع شرایط نفسانی و روانی آنهاست.
در اسلام ازدواج با بعضی از بیمارن چون بیماران جزامی، جنونی، برصی و... نهی شده است. حتی سلامت فکر و روان نیز در اسلام حائز اهمیت می باشد.
امام صادق (علیه السلام) از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل کرده اند که آن حضرت فرمود: «از ازدواج با احمق بپرهیزید که هم نشینی با او مایه اندوه و بلاست.» (جعفریات، ص 92.)

سلام به همه دوستان :Gol:

delete;155550 نوشت:
من واقعا موندم بجای اینکه ملاکها رو خانمها روی ایمان و اخلاق و در آوردن نون حلال و دیگر صفات پسندیده قرار بدن روی چهره فرد قرار میدن ،

درسته كه تمركز زياد روي چهره و جزو ملاكهاي اصلي قرار دادن درست نيست ولي تو ازدواج من فكر ميكنم اول از همه بايد چهره طرف مقابل يه دل بشينه تا آدم بره سراغ بررسي و تحقيق و ..

همونطور كه كارشناس محترم اشاره كردن بايد ادم خيلي مراقب باشه .

يه بنده خدايي از من خواسته بود يه مشاور مطمئن بهش معرفي كنم مشكلش اين بود كه موقع خواستگاري و عقد از چهره طرف مقابل خوشش نيومده بود مثلا خواسته بود ثواب كنه و فداكاري به خاطر ثوابش و اينكه طرف دلش نشكنه با هم عقد كردن ولي بعد از دو هفته چند خصوصيت از طرف مقابل ديده بود كه خوشش نيومده بود اين خصوصيات به خاطر اينكه از چهره فرد خوشش نيومده بود براش غير قابل تحمل شده بود و در واقع عدم رضايت از چهره فرد براش بزرگتر شده بود و در عرض يك ماه طلاق گرفتن !!!

تو ازدواج دلسوزي و فداكاري هاي اينچنيني خيلي اوقات دووم نمياره .

[="Purple"]سلام به همه دوستان :Gol:[/]

[="Purple"]به نظر من اين آقا بهتر بود خودشو در اين شرايط قرار نميداد و اين انتظارو قبول نميكرد البته اگه زماني از اين انتظار هم پشيمون بشن ميتونن با دليل به اون خانم بگن علت تغيير نظرشون چيه .[/]

[="Indigo"] اون خانم گفته شايد بعدا نظرم تغيير كرد ولي من فكر ميكنم نظر در مورد چهره چيزي نيست كه در مدت زماني اونم بدون ديدن فرد و آشنايي با خصوصيات اخلاقي اون فرد تغيير كنه و همون نظر اولش بيشتر قابل اعتماده :ok:
[/]

[="Black"]ممكنه اون خانم بخواد شرايط و موقعيت هاي ديگرو همونطور كه برخي دوستان گفتن بررسي كنه و ببينه بهتره با وجود عدم علاقه به چهره ايشون.اين موردو قبول كنه يا نه!!![/]

[="Indigo"] جواب بعد از انتظار نه هستش يا اره :[/]

[="Black"]اگه جواب نه باشه كه تو اين مدت انتظار ممكنه به خاطر معطوف شدن فكر و توجه به اون خانم موجب دلبستگي بيشتر بشه و فرصت هايي براي اون پسر از بين بره و بيشتر احساس شكست كنن .[/]

[="Black"][="Indigo"]اگه به فرضم جواب مثبت بود و اون خانم قبول كنه [/][/]

[="Indigo"]با وجود جواب مثبت دادن, احتمالش بسيار زياده كه نظر اولش در مورد چهره باقي باشه و هنوز از چهره اون اقا خوشش نمياد و تنها بنا بر مصلحت يا مصلحت هايي خاص اين ازدواجو قبول كرده در اين صورت بعد از ازدواج با كمرنگ شدن بعضي هيجان ها و احيانا ديدن برخي مشكلات و با تغيير شرايط گذشته ممكنه اون نقص هم به نظرش پر رنگ تر بشه [/]

[="Black"]در ضمن اين آقا مستقيم از خانم شنيده كه با چهره و لاغريشون مشكل دارن من فكر ميكنم اين براي هميشه تو دل ادم باقي ميمونه .

[/]
[="Indigo"]شايد الان كه هيچ مشكلي از اون طرف نديده و مورداي ديگه كه به خواستگاريشون رفتن ايراداي بنيادين داشتن بتونه از اين مساله چشم پوشي كنه ولي اين فكر صددرصد در آينده آدمو آزار ميده مخصوصا اگه يه موقع به دلايلي , سردي و مشكلي از سوي خانم بعد از ازدواج ببينه ناخوآگاه ذهنش به سمت اين مساله ميره و ممكنه آزارش بده و حتي اعتماد ادم به طرف مقابلو خدشه دار كنه .[/]

[="Black"]به نظر من برخي برخوردهارو ميشه مثبت دونست و تعبير به ناز كردن كرد مثلا از روي شواهد مشخصه فرد موافقه ولي وقت بيشتر ميخواد و ميگه بايد فكر كنم و ... ولي اينكه آدم تو روي خواستگار بگه به خاطر چهرش دو دله و ادم بخواد با ديد مثبت اونو ناز كردن بدونه به نظرم درست نيست آخه ناز كردنم بايد معقول باشه و از راه انساني و وجداني انجام بشه !!!! [/]

[="DarkOrchid"]تو مساله مهمي مثل ازدواج نبايد با مثبت انديشي زياد تو اين موارد جلو رفت و از خطرات و احتمالات ديگه كه ممكنه وجود داشته باشه چشم پوشي كرد . ::ok:!:[/]
[="Black"]
البته تو اين نامه فقط به يه جنبه از مساله اشاره و مشورت خواسته شده ولي شايد اگه پيش يه مشاور و يا آدم آگاه برن سوالاتي ازشون پرسيده بشه و نكاتي گفته بشه كه بفهمن مشكلات مهم ديگه اي هم هست كه وجود داره و ناديده گرفته شده :ok:[/]

با سلام و احترام

نتيجه‌ي اين خواستگاري نهايتاً پاسخ منفي دخترخانم بود. (الخير في ماوقع ان‌شاءالله)

به درخواست كاربر گرامي متن زير رو در آخرين پست ميذارم و تاپيك قفل مي‌شود:

" تویی و رنج و بیم تو، تویی و بی پناهی عظیم تو ، چراغ مرد خسته را ، کسی نمیفروزد از حضور خویش، کسش به نام و نامه وپیام، نوازشی نمیدهد، اگرچه اشک نیمه شب گهی ثواب میکند..."

موفق باشيد در پناه حق؛

موضوع قفل شده است