اگه بيماريم رو درمان نكنم و بميرم خودكشي كردممم؟؟؟

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگه بيماريم رو درمان نكنم و بميرم خودكشي كردممم؟؟؟

سلاممم و عرض ادب و احتراممم.

تو اين زمانه انواعه بيماري ها زياد شده.

اگه مثلا من به يه بيماري نا علاج مثل بعضي از سرطانها دچار بشم وبدونم كه احتمال زياد داره كه با دارو و درمان كارم پيش نره و اخر مرگ من رو در اغوش بگيره.

از نظر شرعي اين اجازه رو دارم كه در مورد بيماريم با كسي صحبت نكنم و درماني رو هم انجام ندم و به مرور زمان بميرم؟؟

اين كار خودكشي به حساب نمياد..

دلايلي هم كه نميخوام به كسي بگم اينه كه ،اين نوع بيماري ها هزينه ي زيادي در بر داره و خانواده با تحمل هزينه هاي زياد اخرش من رو از دست خواهند دادو انچه ميمانه يك كوبه بار بدهكاري و ....

و دوميش رنج درد بيشتر و شيمي درماني هست كه همه زيبايي هاي ادم رو ميگيره و اخرش.......

حق نگهدار همه دوستان

یا سلام... خیلی انسان فرهیخته ای هستی که اینطور فکر میکنی ... من که کم اوردم واقعا ، این کار خوبیه ولی خانواده ادم اگه منظورت باشن که خدائیش حق دارن بدونن.... حالا موضوع رو باید گفت بعد راجبه مسائل متفرقه بحث میکنید... این سخن به نقل از شیخ حسین انصاریان : خدا میگه ای ای بنده ی من که مریضی و دکترا یواشکی به خانوادت گفتن این مریض کارش تمومه و دیگه کاری از دست ما بر نمیاد... اما تو دلت میبینی هنوز یک روزنه ای واسه خوب شدنت هست ، همون منم ، مهربانیه من دائمیه ؛ من کنارتونم ، امیرامومنین به ما یاد داده خدا کیه : یا سریع الرضا ( بعد هر کدوم از بچه های این سایت ادم خیر دور و برشون هست به خواست خدا که ایشالا که بتونن کمک کنن و .....) ایشالا که هیچکس مریض نباشه و همه مریضا رو خدا شفا بده ) شما هم ایشالا این اتفاق براتون نیفته دوست عزیز... من همینجا از خدا درخواست دارم هر کس هر دردی داره خدا ازش برداره ....( بده به دشمنای اهل بیت به نقل زیبای 4hm4d

اندیشه;152444 نوشت:
یا سلام... خیلی انسان فرهیخته ای هستی که اینطور فکر میکنی ... من که کم اوردم واقعا ، این کار خوبیه ولی خانواده ادم اگه منظورت باشن که خدائیش حق دارن بدونن.... حالا موضوع رو باید گفت بعد راجبه مسائل متفرقه بحث میکنید... این سخن به نقل از شیخ حسین انصاریان : خدا میگه ای ای بنده ی من که مریضی و دکترا یواشکی به خانوادت گفتن این مریض کارش تمومه و دیگه کاری از دست ما بر نمیاد... اما تو دلت میبینی هنوز یک روزنه ای واسه خوب شدنت هست ، همون منم ، مهربانیه من دائمیه ؛ من کنارتونم ، امیرامومنین به ما یاد داده خدا کیه : یا سریع الرضا ( بعد هر کدوم از بچه های این سایت ادم خیر دور و برشون هست به خواست خدا که ایشالا که بتونن کمک کنن و .....) ایشالا که هیچکس مریض نباشه و همه مریضا رو خدا شفا بده ) شما هم ایشالا این اتفاق براتون نیفته دوست عزیز... من همینجا از خدا درخواست دارم هر کس هر دردی داره خدا ازش برداره و بده به من گناهکار....

نه به شما نه به سرکار ستایش نه به هیچ بنده عزیزش مریضی نده انشاءالله هر چی مریضی هست به دشمنان اسلام و چهارده معصوم بده.
اگر به بنده عزیزی مریضی داد همگی باید برای شفای اون مریض دعا کرد.
اما درباره سوال اصلی تاپیک کارشناسان باید بیان.
برای سلامتی همه مریض های شیعه:
یا من اسمه دواء وذکره شفاء
امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء
اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

یا علی

ستايش;152383 نوشت:
سلاممم و عرض ادب و احتراممم. تو اين زمانه انواعه بيماري ها زياد شده. اگه مثلا من به يه بيماري نا علاج مثل بعضي از سرطانها دچار بشم وبدونم كه احتمال زياد داره كه با دارو و درمان كارم پيش نره و اخر مرگ من رو در اغوش بگيره. از نظر شرعي اين اجازه رو دارم كه در مورد بيماريم با كسي صحبت نكنم و درماني رو هم انجام ندم و به مرور زمان بميرم؟؟ اين كار خودكشي به حساب نمياد.. دلايلي هم كه نميخوام به كسي بگم اينه كه ،اين نوع بيماري ها هزينه ي زيادي در بر داره و خانواده با تحمل هزينه هاي زياد اخرش من رو از دست خواهند دادو انچه ميمانه يك كوبه بار بدهكاري و .... و دوميش رنج درد بيشتر و شيمي درماني هست كه همه زيبايي هاي ادم رو ميگيره و اخرش....... حق نگهدار همه دوستان

با عرض سلام و خدمت سرکار ستایش گرانقدر و تشکر از سئوال شما

درمان بیماری واجب است و ترک آن جایز نیست اما درمان نکردنی که موجب مرگ شود ، خود کشی محسوب نمی گردد (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سجاد;152573 نوشت:

درمان بیماری واجب است و ترک آن جایز نیست اما درمان نکردنی که موجب مرگ شود ، خود کشی محسوب نمی گردد (1)

پی نوشت:

سلاممم

ممنون از پاسخ شما

وايييي

من هميشه با اين كلمه جايز نيست مشكل دارم.

يعني اگه خودمم رو درمان نكنم گناه كردم :Gig:

جايز نيست يعني حرامه :Gig:

ستايش;152578 نوشت:
جايز نيست يعني حرامه

سلام

فکر نکنم:Gig:

فکر کنم یعنی حرام نیست اما اجازه نداری اونو انجام بدی بده بهتره انجام ندی

اما حرام یعنی اصلا انجام نده!!:Gig:

:Gol:

ستايش;152578 نوشت:
سلاممم ممنون از پاسخ شما وايييي من هميشه با اين كلمه جايز نيست مشكل دارم. يعني اگه خودمم رو درمان نكنم گناه كردم جايز نيست يعني حرامه

با عرض سلام مجدد

خواهش می کنم

جایز نیست و حرام است هر دو برای مکلف یک معنا دارد یعنی انجام آن از نظر شرعی ممنوع است .

موفق باشید

سجاد;152587 نوشت:
با عرض سلام مجدد

خواهش می کنم

جایز نیست و حرام است هر دو برای مکلف یک معنا دارد یعنی انجام آن از نظر شرعی ممنوع است .

موفق باشید

ممنون

ببخشيد يه سوال ديگه برام پيش اومد.

واقعا معذرت ميخوام.

اگه طرف پول كافي نداشته باشه چي؟؟

اگه مجبور باشه براي درمانش وسيله ي كار همسرش رو بفروشه چي؟؟

اگه مجبور باشه قرض كنه و تو مضيغه(درست نوشتمم:Gig:)قرار بگيره چي؟؟

اون موقع باز هم حرامه؟؟

آنچه در این مسئله قابل مشاهده است داشتن یک نوع نگاه احساسی به قضیه است.هرچندعواطف واحساسات به عنوان نیرویی عظیم وتأثیر گذار در وجود انسان قرار داده شده، اما مدیریت احساس نیز لازمه ی امور می باشد. با دانستن این که مقاومت در برابر مرگ، امکان پذیر نیست، اما باید به دنبال سلامت در طول مدت زندگی بود، که راه رسیدن به آن هم؛ طبق آموزه های دینی؛ عمل به یافته های پزشکی به همراه ارتباط معنوی با خداوند است.

توجه به این نکته نیز ضروری است که تأثیر دارو و درمان های مختلف نیز با اذن و اجازۀ پروردگار است و بر همین اساس، نباید از عنصر معنوی درمان؛ یعنی ارتباط با خدا و درخواست سلامت از او غافل ماند، چون او می تواند همان گونه که بیماری و درمان آن را آفریده؛ تأثیر داروها را کم و زیاد نماید .

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:

“به دنبال درمان بیماری های خود باشید؛ زیرا خداوند، هیچ بیماری و مرضی را نیافریده مگر آن که در کنار آن، درمانش را نیز آفریده است، جز مرگ که درمانی برای آن نیست”.

محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج ۱۶، ص ۴۳۶، ح ۲۰۴۷۵، مؤسسة آل البیت، قم، ۱۴۰۸ ق.

سجاد;152573 نوشت:

پی نوشت:

و هو سمیع البصیر

با سلام خدمت کارشناسان محترم

میشه لطفا نظر آیت الله مکارم رو هم بفرمایید؟

سلام:Gol:

ایام به کام:Gol:

ای بابا همیشه فکر می‌کردم اگر دور از جون همگی‌ چنین اتفاقی‌ برای من بیفته

به جای خوابیدن تو بیمارستان و زجر کشیدن:Ghamgin:
در یک جای خوش اب و هوا بقیه عمر بگذرونم:Mohabbat:

سینا;152603 نوشت:
“به دنبال درمان بیماری های خود باشید؛ زیرا خداوند، هیچ بیماری و مرضی را نیافریده مگر آن که در کنار آن، درمانش را نیز آفریده است، جز مرگ که درمانی برای آن نیست”.

الان مریضی‌هایی‌ که درمان نداره زیاد مثل بعضی‌ از سرطان‌ها و ایدز و...

اگر بدونیم درمان فایده هم نداره

باز هم حکمش همینه؟

علی‌ یارتان:Gol:

po0neh;152637 نوشت:
سلام:gol:

ایام به کام:gol:

ای بابا همیشه فکر می‌کردم اگر دور از جون همگی‌ چنین اتفاقی‌ برای من بیفته

به جای خوابیدن تو بیمارستان و زجر کشیدن:ghamgin:
در یک جای خوش اب و هوا بقیه عمر بگذرونم:mohabbat:

الان مریضی‌هایی‌ که درمان نداره زیاد مثل بعضی‌ از سرطان‌ها و ایدز و...

اگر بدونیم درمان فایده هم نداره

باز هم حکمش همینه؟

علی‌ یارتان:gol:

آنچه كه در آموزه هاي اسلامي مورد سفارش قرار گرفته است دستوراتي است كه در واقع وظيفه ي ما در مقابل بيماري را روشن مي كند.اسلام به طور كلي همه ي بيماران (چه كساني كه بيماري ساده اي دارند وچه كساني كه بيماري لاعلاج دارند)را به شكرگزاري در مقابل درد و رنج ناشي از بيماري توصيه مي‌كند؛ چرا كه بيماريها يا عاملي براي امتحان انسان است ويا وسيله اي مناسب براي محو گناهان. اگر بيمار از علل بسياري از بيماريها آگاه باشد ، به يقين، خداوند را شاكر و سپاسگزار خواهد بود.

رسول خدا (ص)در اين رابطه مي فرمايند:

«كسي كه يك شب بنالد و آن شب را بپذيرد [و شكايت نكند] و شكرگزاري آن نيز بكند، كفاره گناهان دو سالش خواهد بود، يك سال به سبب پذيرفتن بيماري، و سال ديگر به علت صبر بر آن شب.»

عدة الداعي، ص127.

بنابراين در بيماريها بايد نگاهمان اينگونه باشد كه درد و رنج را، مصلحت الهي بدانيم .

نكته ي مهم ديگري كه بايد در درمان بيماريها به آن توجه داشت اين است كه ما براي درمان بيماريها به غير ازبهره بردن از عوامل مادي (مراجعه به پزشك واستفاده ي دارو)از عوامل معنوي نيزبايد بهره ببريم.يكي از عوامل معنوي صدقه دادن است .

صدقه در دستورهاي ديني عامل دفع بسياري از بيماريها است.

معاذ بن مسلم مي‌گويد كه نزد امام صادق(ع) بودم. سخن از درد و بيماري به ميان آمد. امام(ع) فرمود: «بيماران خود را با دادن صدقه درمان كنيد. چه مي‌شود كه هر يك از شما، غذاي يك وعده خود را صدقه دهد؟ گاه به فرشته مرگ فرماني ابلاغ مي‌شود كه روح بنده‌اي را قبض كند. پس آن بنده، صدقه‌اي مي‌دهد و به فرشته مرگ خطاب مي‌شود: آن فرمان را باز گردان.»

وسائل الشيعة، ج9، ص375

يكي ديگر از عوامل موثر در درمان بيماريها دعاست.بنابراين وجود امدادهای غیبی در درمان نهایی بیمار، امری تجربه شده است .

به یاری الله تعالی

سلام علیکم

چند تذکر:

1:بزرگواران مراقب باشید از پیش خودتان نسخه نپیچید جسارتا.
اولا:
بسیاری از سرطانها و بیماری هایی که مردم به جهت تبلیغات غلط جسارتا توهم می فرمایند درمان ندارد و هر کس مبتلا شد یعنی تمام امروزه اقلا قابل درمان و یا اقلا قابل کنترل می باشد بطوری که اقلا فرد بتواند زندگی عادی خود را داشته باشد.-سخن هر متخصصی سندیت علمی نیست چه برسد به قطعیت یک موضوع تجربی- با خودتان ستیز نکنید.

ثانیا:
بسیاری بوده اند که با انجام صحیح امور درمانی رایج و یاری جویی از خداوند و مقربین درگاهش -صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین- و کشتن ناامیدی که کفر است و اراده بر خوب شدن شفا یافته اند.

ثالثا:
از طب سنتی که طب جانبخشی است نیز حتما بهره بجویید.(منظور هر کسی که دکان و دفتری باز کرده و ویزیت می کند نیست) بگمانم دانشکده ی تهران فارغ التحصیلان و متخصصین خوبی را در خود دارد.
بسیاری از اوقات بیماری هایی که در طب فیلتر شده ی مکتب ضاله ی مدرنیسم جوابی ندارند در طب مذکور که فیلترش شاید کمتر باشد درمان شده اند.بی خود نیست کشوری مثلا آلمان صرفا هزینه ی یک همایش عادی و نه تخصصی یا مثلا بودجه ی فلان موسسه ی تحقیقاتی , فقط و فقط یک همایش عادی!!! در مورد صرفا یک ماده ی کاملا طبیعی مثلا عسل چندین میلیارد می شود.

2:مرجع تقلیدتان کیست؟
درمان نکردن یک مطلب است و اطلاع ندادن به عزیزان و آنها را در شوکی عمیق فرو بردن که نتیجه ی عمل ماست مطلب دیگری است....

3:من نمی دانم این عمل حرام خود کشی هست یا نیست اما این را می دانم که ناامیدی کفر است و عبادت محض شیطان.

من این را می دانم که می گویند معصوم علیه السلام فرموده بدن در مقابل چیزی که عزم کرده اید از خود عجز نشان نمی دهد(کارشناسان کمک کنند-این حدیث موجوده؟) و این را می دانم که انجام امور در دنیای مادی از طریق اسباب مادی انجام می شود(ولذا نباید ترک درمان مادی کرد.)

اما به هر حال من به این قاعده ایمان دارم و در زندگی از نردیک لمسش کرده ام که می شود با استعانت صحیح از الله تعالی و اهل البیت علیهم السلام و با عزم و اراده ی صحیح و حقیقی در کنار عمل صحیح(مثل درمان) , هر چه کامل تر شاهد قدرت عجیب بدن شد.

اینجاست که ناخودآگاه نیز معترف می شویم ناامیدی یعنی کفر.

یک چیز را نیز من می دانم هر کسی مدعی مرجعیت بود الزاما مرجع نیست و نباید با طناب پوسیده داخل چاه رفت و باید بیشتر تحقیق کرد...

اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب الکبری صلوات الله و سلامه علیها.

سینا;152844 نوشت:
آنچه كه در آموزه هاي اسلامي مورد سفارش قرار گرفته است دستوراتي است كه در واقع وظيفه ي ما در مقابل بيماري را روشن مي كند.اسلام به طور كلي همه ي بيماران (چه كساني كه بيماري ساده اي دارند وچه كساني كه بيماري لاعلاج دارند)را به شكرگزاري در مقابل درد و رنج ناشي از بيماري توصيه مي‌كند؛ چرا كه بيماريها يا عاملي براي امتحان انسان است ويا وسيله اي مناسب براي محو گناهان. اگر بيمار از علل بسياري از بيماريها آگاه باشد ، به يقين، خداوند را شاكر و سپاسگزار خواهد بود.

رسول خدا (ص)در اين رابطه مي فرمايند:

«كسي كه يك شب بنالد و آن شب را بپذيرد [و شكايت نكند] و شكرگزاري آن نيز بكند، كفاره گناهان دو سالش خواهد بود، يك سال به سبب پذيرفتن بيماري، و سال ديگر به علت صبر بر آن شب.»

عدة الداعي، ص127.

بنابراين در بيماريها بايد نگاهمان اينگونه باشد كه درد و رنج را، مصلحت الهي بدانيم .

نكته ي مهم ديگري كه بايد در درمان بيماريها به آن توجه داشت اين است كه ما براي درمان بيماريها به غير ازبهره بردن از عوامل مادي (مراجعه به پزشك واستفاده ي دارو)از عوامل معنوي نيزبايد بهره ببريم.يكي از عوامل معنوي صدقه دادن است .

صدقه در دستورهاي ديني عامل دفع بسياري از بيماريها است.

معاذ بن مسلم مي‌گويد كه نزد امام صادق(ع) بودم. سخن از درد و بيماري به ميان آمد. امام(ع) فرمود: «بيماران خود را با دادن صدقه درمان كنيد. چه مي‌شود كه هر يك از شما، غذاي يك وعده خود را صدقه دهد؟ گاه به فرشته مرگ فرماني ابلاغ مي‌شود كه روح بنده‌اي را قبض كند. پس آن بنده، صدقه‌اي مي‌دهد و به فرشته مرگ خطاب مي‌شود: آن فرمان را باز گردان.»

وسائل الشيعة، ج9، ص375

يكي ديگر از عوامل موثر در درمان بيماريها دعاست.بنابراين وجود امدادهای غیبی در درمان نهایی بیمار، امری تجربه شده است .

به نظر می رسد ظلم غیر خدا دلیل اصلی این ها و مشکلات امروزی بوده و این هایی که شما ذکر کردید همگی لطف خداست.

ستايش;152593 نوشت:
ممنون ببخشيد يه سوال ديگه برام پيش اومد. واقعا معذرت ميخوام. اگه طرف پول كافي نداشته باشه چي؟؟ اگه مجبور باشه براي درمانش وسيله ي كار همسرش رو بفروشه چي؟؟ اگه مجبور باشه قرض كنه و تو مضيغه(درست نوشتمم)قرار بگيره چي؟؟ اون موقع باز هم حرامه؟؟

سلامممم

ببخشيد من جواب اين سوالم رو نگرفتممم

فقط يه جمله كافيه.

حرام هست يا نيست؟؟

سلام ستایش ، من فکر نمیکنم همچین کاری حرام باشه...تازه مطمئن باش همسر ادم از خداشه واسه همراه زندگیش همه چیزش و بده تا اون رو از دستش نده...( بازم جواب اصلی رو ایشالا دوستان اهل فهمتر بدن)

اندیشه;153678 نوشت:
سلام ستایش ، من فکر نمیکنم همچین کاری حرام باشه...تازه مطمئن باش همسر ادم از خداشه واسه همراه زندگیش همه چیزش و بده تا اون رو از دستش نده...( بازم جواب اصلی رو ایشالا دوستان اهل فهمتر بدن)

کدوم کار قربان فکر نمی کنید حرام باشه؟

ضمنا خانم ستایش

شما یا هر کسی که چنین سئوالی دارد به نظر علاوه بر سئوال از دفتر و شاگردان متصدی پاسخدهی به احکام دفتر مرجع خویش لازم است این مسائل رو از نزدیک از مرجع تقلید اعلم (!) خود نیز بپرسند.

ستايش;153660 نوشت:
نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : ستايش ممنون ببخشيد يه سوال ديگه برام پيش اومد. واقعا معذرت ميخوام. اگه طرف پول كافي نداشته باشه چي؟؟ اگه مجبور باشه براي درمانش وسيله ي كار همسرش رو بفروشه چي؟؟ اگه مجبور باشه قرض كنه و تو مضيغه(درست نوشتمم)قرار بگيره چي؟؟ اون موقع باز هم حرامه؟؟ سلامممم ببخشيد من جواب اين سوالم رو نگرفتممم فقط يه جمله كافيه. حرام هست يا نيست؟؟

با عرض سلام خدمت سرکار ستایش بزرگوار و تشکر از سئوال شما

عدم جواز ترک درمان در جایی است که امکان آن فراهم باشد اگر به تشخیص عرف عقلا امکان درمان به هر علتی از جمله مضیقه اقتصادی میسر نباشد ، ترک آن هم حرام نیست .

در پناه حضرت حق باشید

ستايش;153660 نوشت:
سلامممم

ببخشيد من جواب اين سوالم رو نگرفتممم

فقط يه جمله كافيه.

حرام هست يا نيست؟؟

سلام دوست گرامی:

1_ حرمت و یا حلیت قطعی را از مرجع تقلید خود مستقیما استفتاء نمایید .
2_ حفظ جان از اوجب واجبات است . پس نقیض این جمله هم میتواند درست باشد.
3_ در مورد مخارج سنگین درمان بیماریهای خاص _ ستاد رسیدگی به امور بیماریهای خاص در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تسهیلات و تخفیفات خاصی در نظر میگیرد . ( نگران مخارج آن نباشید .)
4_ به پابوس جد بزرگوارم حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام حتما شرفیاب شوید . و حتما با این کیفیتی که بعرض میرسانم عمل کنید.
الف _ در پایین پای مبارک بایستید و اذن دخول و زیارتنامه شریفه را بخوانید.
ب_ پس از آن با خلوص نیت کامل و با زبان خودمانی خطاب به آن بزرگوار عرض کنید . یا امام رضا من اینقدر اینجا می ایستم تا خودت اجازه بدی بیام جلو و ضریحتو ببوسم . بخدا اگه اجازه ندی نمیام جلو _ شما رو به پدر بزرگوارتون قسم میدم راه رو باز کنید اجازه بدید بیام جلو _:geryeh:
آنوقت میبینید که چطوری صفها شکافته میشه و از جایی که خود آقا راه رو برات باز میکنه برو جلو و مطلب دلت رو از خدا و امام رضا بخواه . به اذن خدا انشاالله شفا میگیری .
بعد میای توی همین سایت اعلام میکنی و ما همگی برات جشن میگیریم .

موضوع قفل شده است