جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آفرینش حورالعین از چیست ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  جلسات عرفانی
  نوشته
  41
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  300

  آفرینش حورالعین از چیست ؟


  گروهی از ماوراء النهر از امام رضا (ع) سوال کردند که: حورالعین از چه آفریده شده ؟ حضرت فرمودند : حورالعین از زعفران و خاک بهشتی آفریده شده اند که هرگز فاسد شدنی نیستند
  بحار الانوار ، ص122

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  جلسات عرفانی
  نوشته
  41
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  300  و روایات زیادی در تفسیر آیه {( فیهن خیرات حسان )} آمده است که : یعنی در شط کوثر حوریانی روییده اند که هر کدام از آنها چیده شوند ، در جایش حوری دیگری می روید . و به قدری این حوری ها نورانی و زیبا هستند که چشم از دیدن نورشان خیره می شود .

 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  جلسات عرفانی
  نوشته
  41
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  300  یکی از یاران پیامبر اسلام به نام عبدالله بن عباس می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
  شب معراج وقتی مرا وارد بهشت کردند، نوری به صورتم برخورد. به جبرئیل گفتم:«این چه نوری بود؟»
  گفت:« ای محمد (ص) ، این نور خورشید و ماه نبود؛ یکی از حوریه های علی بن ابی طالب علیه السلام از قصرش سرک کشید و به تو نگریست و خندید؛ و این نور از دهانش خارج شد. این حوریه در بهشت می گردد و می چرخد تا علی وارد بهشت شود.»
  بحارالانوار، ج 39، ص 236، حدیث 21 - کشف الیقی

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  جلسات عرفانی
  نوشته
  41
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  300

  حضرت امیرالمؤمنین(ع) فرمودند:" هیچ مؤمنی داخل بهشت نمی شود مگر آنکه خداوندِغنیّ ، پانصد حوری به او عطا می فرمایدکه با هر حوری هفتاد غلام وهفتاد کنیز نیز می باشدکه هریک مانند لؤلؤ منثور و لؤلؤ مکنون می باشند.
  " (بحارالانوار،ج 8، ح 205)

 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  -
  نوشته
  9
  حضور
  9 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15

  حديثي درباره حورالعين
  قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع قَالَ النَّبِيُّ ص إِنَّ فِي الْجَنَّةِ سُوقاً مَا فِيهَا شِرًى وَ لَا بَيْعٌ إِلَّا الصُّوَرُ مِنَ الرِّجَالِ وَ النِّسَاءِ مَنِ اشْتَهَى صُورَةً دَخَلَ فِيهَا وَ إِنَّ فِيهَا مَجْمَعُ حُورِ الْعِينِ يَرْفَعْنَ أَصْوَاتَهُنَّ بِصَوْتٍ لَمْ يَسْمَعِ الْخَلَائِقُ بِمِثْلِهِ نَحْنُ النَّاعِمَاتُ فَلَا نَبْأَسُ أَبَداً وَ نَحْنُ الطَّاعِمَاتُ فَلَا نَجُوعُ أَبَداً وَ نَحْنُ الْكَاسِيَاتُ فَلَا نَعْرَى أَبَداً وَ نَحْنُ الْخَالِدَاتُ فَلَا نَمُوتُ أَبَداً وَ نَحْنُ الرَّاضِيَاتُ فَلَا نَسْخَطُ أَبَداً وَ نَحْنُ الْمُقِيمَاتُ فَلَا نَظْعَنُ أَبَداً فَطُوبَى لِمَنْ كُنَّا لَهُ وَ كَانَ لَنَا نَحْنُ خَيْرَاتٌ حِسَانٌ أَزْوَاجُنَا أَقْوَامٌ كِرَامٌ علامه مجلسى، بحار الأنوار، 110 جلد، مؤسسة الوفاء بيروت - لبنان، 1404 هجرى قمر

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  نوشته
  86
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  228  اما صفت حور العين: پيغامبر را صلّى اللَّه عليه و سلّم پرسيدند كه چگونه باشند؟. گفت: خداى عزّ و جلّ وى را بيافريدست از اطيب الطيب، خوشترين چيزى. گفتند: يا رسول اللَّه آن چگونه بود؟. گفت: از انگشتان پاى وى تا سر زانو از زعفران باشد، و از زانو تا به سينه از مشك اذفر باشد چنان كه مثقالى از آن به از همه دنيا، و از سينه تا به گردن از عنبر اشهب، و از گردن تا به چكاد سر از كافور ابيض باشد، و از يك دوش ساره وى تا به ديگر دوش فرسنگى در فرسنگى، و در هر سرون وى ياقوتى مركّب باشد چنان كه ناخن در تن آدمى، اگر يكى از آن به دنيا آرند از مشرق تا به مغرب روشنايى دهد، و از لطافت تا بدان غايت باشد كه هفتاد هزار حلّه پوشيده باشد مغز استخوانهاى وى از درون آن همه حلّه‏ها و از درون گوشت و استخوان پيدا باشد. گر قطره‏اى آب دهن وى در درياى طلخ افكنند آن همه دريا از آب دهن وى خوش گردد. وى را هفتاد هزار گيسو باشد همه به گوهر و مرواريد بهشت بافته هر گيسوى را وصيفتى بر گرفته، چون بخرامد گيسوها فرو گذارد و در زمين بهشت مى‏كشد و زمين بهشت همه مشك و زعفران باشد چنان كه مثقالى از آن به از دنيا و هر چه در دنيا چيز است. و از دست راست وى دوازده هزار وصيفت باشد هر يكى با مجمرى زرين و سيمين، و در پيش وى دوازده هزار وصيفت حلى و حلل وى بر گرفته باشند و آن حور همى گويد هذا ثواب اللَّه لاوليائه. پيغامبر گفت صلّى اللَّه عليه و سلم: من صفت حور العين چگونه توانم كرد كه اگر كمترين جامه‏اى از جامهاى وى در دار دنيا باز كنند هر كه بدان نگرد ديده وى به روى فرو گردد از نور و جمال آن. چون صفت جامه چنين بود صفت خداوند جامه چون توان كرد. تفسير سور آبادى، ج‏4، ص: 2513


 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  -
  نوشته
  9
  حضور
  9 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15  واقعا چرا خداوند از ميان نعمت هاي بي شمار بهشتي به موضوع زنان بهشتي و به عبارت ديگر حوالعين و يا كواعب و اترابا اشاره كرده است؟ آيا اين به دليل ماهيت مهم اين نعمت است ويا اين كه مقتضاي جامعه اعراب است. آيا اگر قرآن امروز نازل مي شد خدا سخني از حورالعين در آن مي آورد؟؟؟

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  602
  حضور
  3 روز 13 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  14
  صلوات
  4133  نقل قول نوشته اصلی توسط مومنون نمایش پست ها
  واقعا چرا خداوند از ميان نعمت هاي بي شمار بهشتي به موضوع زنان بهشتي و به عبارت ديگر حوالعين و يا كواعب و اترابا اشاره كرده است؟ آيا اين به دليل ماهيت مهم اين نعمت است ويا اين كه مقتضاي جامعه اعراب است. آيا اگر قرآن امروز نازل مي شد خدا سخني از حورالعين در آن مي آورد؟؟؟
  سلام
  نمیشه گفت مربوط به جامعه اعراب بوده،چون همیشه زن برای جنس مرد مظهر ناز است و مرد خواهان جنسیت زن است و این به زمان و مکان خاصی اشاره ندارد.
  در سوره واقعه از درختان و نهرها و ... نیز سخن گفته شده است و روایات زیادی از قصر های بهشتی داریم .پس نمیتوان گفت که خدا فقط به حور العین توجه کرده است.


 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  1,017
  حضور
  40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  26
  صلوات
  3595  سلام

  خیلی جالب بود تاپیک و میارم بالا تا بازم خونده بشه

  اما با این همه زیبایی بازم چه فایده!! این حوریه ای که پیامبر گفتن به شهیدا هم بزور میدن (منظورم شهدای بزرگ هست)

  در ثانی این احتمالا برای طبقه هشتم بهشت هست و الا این شهیدی که من قبلا دربارش گفتم این حورالعینی که میگن و شب قبل شهادتش دیده بود و توصیفاتی از اونو برای مادرش نوشت اما اینطوری نبود( احتمالا درجه n ام بوده!!!)

  حالا حساب کنین ما که انقدر گناه داریم چی؟؟؟ عکسشم اصلا نمیدن ما نگاه کنیم !

  بدرود

 18. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود