ܓ✿پاداش و اهمیت استقبال و بدرقه از همسرܓ✿ + خاطرات اخلاقي و زيبا===(خاطره7)

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ܓ✿پاداش و اهمیت استقبال و بدرقه از همسرܓ✿ + خاطرات اخلاقي و زيبا===(خاطره7)

شخصی نزد رسول خدا (ص) آمد و گفت : همسری دارم که چون به خانه می آیم به استقبال من می آید و چون بیرون میروم، همراهیم می کند؛ و چون مرا غمگین میبیند، میگوید:اگر غم وغصه رزق و روزی را میخوری، که خدا آن را میرساند و اگر غم وغصه آخرت را داری ، خدا بر غمت بی افزاید...
رسول خدا(ص) فرمودند:خدای عزوجل کارگزارانی دارد که همسر تو از جمله آنان است ونیمی از پاداش شهید از آن اوست

عوالی الالی ج3 ص291

بسیار بجا و نیکوست که خانم هنگام بیرون رفتن شوهر از خانه او را بدرقه کند و به خدا بسپارد و هنگام وارد شدن او به خانه به استقبالش برود.

این دستور ساده و موکد اسلام به قدری در استحکام و گرم شدن زندگی، و ایجاد انس و الفت بین همسران موثر هست که

پیامبر گرامی اسلام می فرمایند:

وظيفه زن اين است كه تادرب خانه به پيشواز شوهرش برود و به وى خوش آمد بگويد.

مستدرك ج 3 ص 551.

و در روایت دیگر چنین زنی را از عاملین و کارگزارن خداوند متعال معرفی می نمایند.
(مراجعه به روایت پست اول)

یکی از عوامل بسیار مهم و موثر ایجاد صمیمیت و ابراز محبت بین همسران جدی گرفتن مساله استقبال و بدرقه هست.

فایل صوتی کوتاه و بسیار جالب زیر رو که در این باب هست حتما گوش کنید:

موضوعات مطرح شده در این فایل صوتی:
:ok!: ضرورت و اهمیت استقبال و بدرقه.
:ok!: نقش استقبال و بدرقه در ایجاد گرمی و صمیمیت همسران.
:ok!: تشویق و ترغیب کودکان به این امر.
بایدها و نباید های مهم در استقبال و بدرقه.

این فایل صوتی بخشی از جلسه نهم، دوره "ازدواج و خانواده موفق" پیرامون «اهمیت استقبال و بدرقه از همسر» می باشد.
مدرس : استاد سید مجتبی حورایی
8 دقیقه - حجم: 1.85 مگابایت؛

[b]content[/b]

«هر كسى به شخصيت‏ خويش علاقه‏ مند است.خودش را دوست‏ دارد و دلش ميخواهد ديگران به شخصيت او احترام بگذارند.
هر كس ‏شخصيت او را محترم بشمارد محبوبش واقع مي شود.از توهين كنندگان‏ متنفر است.

خانم محترم حب ذات و علاقه به احترام يك امر غريزى است‏ ليكن همه كس حاضر نيست احساس درونى شوهر شما را اشباع كند و به ‏وى احترام بگذارد.در خارج منزل با صدها افراد گوناگون و بی ادب‏ برخورد ميكند و بسا اوقات مورد توهين قرار ميگيرد.و به شخصيتش لطمه‏ وارد ميشود.از شما كه يار و غمخوارش هستيد انتظار دارد اقلاً در خانه ‏احترامش كنيد و شخصيت تحقير شده ‏اش را زنده گردانيد.

بزرگداشت او شما را كوچك نمي كند ليكن به او نيرو و توانايى می ‏بخشد و براى كوشش‏ و فعاليت آماده‏ اش مي گرداند.

خانم گرامى به شوهرت سلام كن.هميشه با لفظ شما او را مخاطب قرار بده.موقع سخن گفتن كلامش را قطع نكن.
جلو پايش برخيز و به او احترام كن.با ادب حرف بزن.بر سرش داد نزن.

...

وقتى درب منزل را مي زندسعى كن خودت درب را باز نموده با لب خندان و چهره باز به استقبالش ‏بروى.
آيا ميدانى همين عمل كوچك چه اثر نيكويى در روح شوهرت‏ خواهد گذاشت؟

شايد در خارج منزل با ده ها مشكل مواجه بوده و با روح‏ پژمرده وارد منزل شود.استقبال كردن شما با لب خندان روح تازه ‏اى دركالبد خسته او دميده و دلش را آرامش مي دهد.
ممكن است‏ خانمها از اين‏ سخن تعجب نموده بگويند:چه پيشنهاد عجيبى!زن باستقبال شوهر برود وخوش آمد بگويد!شخص بيگانه و غريبى نيست تا احتياجى باستقبال و خوش آمد داشته باشد.

تسقط الآداب بين الاحباب. البته اين طرز تفكر از تربيت غلط ما پيدا شده،كى گفته كه دوستان و خويشان لازم نيست ادب و احترام را رعايت كنند.
مهمانى بمنزل شما وارد ميشود از او استقبال مي كنيد،خوش آمد ميگوئيد،احترام مي كنيد،پذيرائى مي نمائيد.

و اين عمل را يك رفتار عقلائى و يكى از اداب و رسوم زندگی ‏مي شماريد.البته چنين است،از مهمان بايد احترام كرد ليكن از شما انصاف مي خواهم مردى كه از صبح تا شب براى تامين زندگى و رفاه وآسايش شما تلاش مي كند، و در اين راه با صدها مشكل روبرو شده، آنگاه‏ حاصل دسترنج‏ خويش را در طبق اخلاص نهاده درب خانه را مي كوبد كه‏ برايگان در اختيار شما بگذارد،آيا ارزش آن را ندارد كه براى خوشنودى واحترام او تا درب خانه قدم رنجه فرماييد و با لب خندان يك خوش آمد گفته ‏دلش را شاد گردانيد؟

نگو: چون با هم مانوس و خصوصى هستيم انتظار احترام ندارد، بلكه از شما بيشتر از ديگران انتظار احترام دارد.
اگر احترام نكرديد وسكوت كرد دليل آن نيست كه توقع ندارد،بلكه براى رعايت‏ شما ازخواسته درونى خويش صرف نظر نموده است.

خانم محترم،اگر به شوهرت احترام نمودى او هم در مقابل به شما احترام خواهد گذاشت. رشته محبت در ميان تان استوارتر و پيمان زناشویی ‏بادوام‏تر خواهد شد.به خانه و زندگى و كسب و كار دلگرم مي شود،ونتيجه ‏اش عائد شما می ‏گردد.

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: وظيفه زن اين است كه تا درب خانه به پيشواز شوهرش برود و به وى خوش آمد بگويد.

امام صادق عليه السلام فرمود:هر زنى كه از شوهرش احترام كند وآزارش نرساند خوشبخت و سعادتمند خواهد بود.»

منبع: کتاب آيين همسردارى آيت الله ابراهيم امينی (موضوع احترام به شوهر)

:Gol: جهت دانلود کتاب »اینجا« کلیک کنید. :Gol:

head
|كمك كنید كت، كاپشن، بارانی‌ و... را بپوشه!

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند

زنی نیست که لباسی بر شوهرش بپوشاند

مگر اینکه خداوند در قیامت هفتاد خلعت بهشتی که هر خلعتی از آنها چون گل سرخ و زیبا و ریحان باشد، به او بپوشاند

و چهل کنیز از حوریان به او عطا گردد تا خدمتش کنند .

برای رسیدن به این همه پاداش! یا حداقل بخشی از اون توصیه می کنم هر روز قبل از بدرقه در تن كردن کتِ، كاپشن و... همسرتون ، کمکش کنید .

با اين كار بسيار ساده، و در عین حال بسيار مؤثر در عمق قلب همسرتون نفوذ كنيد.

:Cheshmak:

:Kaf:

:ok:

.

چند تا خاطره در مورد پيامدهاي مثبت استقبال و بدرقه، به همراه نكاتي ظريف،
جمع آوري كردم كه به مرور اينجا ميذارم ان شاءالله؛

مي گفت: حدود 16 ساله كه ازدواج كردم، ولي هنوز هم هر روز وقتي همسرم ميخواد بره بدرقه اش مي كنم و وقتي مياد ميرم به استقبالش!

شوهرم ميگه: اين كار من رو، خيلي دوست داره، ميگه تمام خستگيم در مياد وقتي با روي خوش ازم استقبال مي كني.

:Gol:نتيجه اخلاقي::Gol:
اگر با يك استقبال و بدرقه ي گرم و صميمي، ميشه بخش زيادي از خستگي و آشفتگي رو از تن همسرمون بيرون كنيم، چرا دريغ كنيم؟!

مي گفت: اگر همسرم صد بار هم از خونه بره بيرون، باز هم وقتي برميگرده، در مي زنه تا من بيام و در رو براش باز كنم!
به همسرم ميگم: شما كه كليد داري! چرا از كليدت استفاده نمي كني؟ من گاهي دستم بند هست.
ميگه مزه اش به اينه كه تو در رو برام باز كني!

براش خيلي مهمه كه من با چه رويي ازش استقبال كنم!

و وقتي وارد خونه ميشه اولين كاري كه مي كنه تو صورت من دقيق ميشه، و از روي سلام گفتنم مي خواد بفهمه حالم چطوره! سرحالم يا ناراحت.

سعي كنيد با چهره اي باز و صميمي از همسرتون استقبال كنيد، :ok: و دربدو ورود ناراحتي هاتون رو انتقال ندين. :Labkhand:

سلام علیکم :

آقا ما آقایون که از خوندن این تاپیک و گوش کردن به این سخنرانی کلی بهمون خوش گذشت و مسرور و مشعوف و محظوظ شدیم .
:kaf: :kaf: :fireworks: :fireworks: :Graphic (52)::Graphic (52):

خداییش تا حالا اینقدر از این شکلک های قشنگ توی هیچ پستی نگذاشته بودم .
این نشون میده که تمام نوشته های دوستان و محتویات این سخنرانی کاملا درسته .

البته آقایون هم باید سعی کنند ، اینطوری وارد خونه بشن . :Graphic (16): :Graphic (10):

آذر بانو;165319 نوشت:
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند زنی نیست که لباسی بر شوهرش بپوشاند مگر اینکه خداوند در قیامت هفتاد خلعت بهشتی که هر خلعتی از آنها چون گل سرخ و زیبا و ریحان باشد، به او بپوشاند و چهل کنیز از حوریان به او عطا گردد تا خدمتش کنند .
توصیه می کنم هر روز قبل از بدرقه در تن كردن کتِ، كاپشن و... همسرتون ، کمکش کنید .
با اين كار بسيار ساده، و در عین حال بسيار مؤثر در عمق قلب همسرتون نفوذ كنيد.

با سلام و تشکر فراوان از زحمات شما و دیگر دوستان و مدیران محترم :
البته من در تفسیر این حدیث شریف اینطور شنیده ام که :

مقصود پیامبر (ص) از لباس این است که زن باید آبروی شوهرش را حفظ کند و عیوب شوهرش را بپوشاند . همانند لباسی که تن را میپوشاند .

کتاب آیین همسر داری را دانلود کردم بابت معرفی کتاب از همه کسانیکه زحمت کشیده اند تشکر میکنم .
با خواندن این کتاب برای سلامتی شما و همه دوستان صلوات میفرستم .

مي گفت: هميشه هنگام ورود همسرم به خونه با گرمي به استقبالش مي رفتم و وقتي مي خواست بره بدرقه اش مي كردم؛

يكي از خواهرام ميخواست منو از اين كارهايي كه براي همسرم انجام ميدادم منصرف كنه!
كه شوهرش متوجه شده بود و بهش گفته بود: تو هم ياد بگير و اين كارها رو براي منم انجام بده!

البته اين رو هم بگم، خانم برادرم با اينكه دو تا فرزند داره الان حدود 10 ساله همين كارها رو انجام ميده و شوهرشم اونو مي پرسته.

اگر خودتون اهل كار خير نيستين! ديگران رو از كار خير منصرف نكنيد!

مي گفت: هميشه حتما همسرم رو بدرقه ميكنم و همينجور كه داره ميره براش آيت الكرسي ميخونم كه خدا از تمام بدي ها حفظش كنه، اونم سزحال و خوشحال ميره سركار.

:Gol:نتيجه اخلاقي:Gol:
هميشه دعاي خير رو به صورت آشكارا، بدرقه راه همسرتون كنيد،
تا متوجه بشه كه چقدر دوستش دارين و به وجود و سلامتيش اهميت ميدين،
و هم اينكه پر انرژي و با قلبي مطمئن از خونه ميره بيرون.

مي گفت: منم هميشه صبح ها همسرمو با دعاي خير و آرزوي يه روز خوب، و نگاهي مهربون تا دم اسانسور بدرقه ميكنم و شب كه مياد خونه دم در منتظرشم و...

حتي اگه مشغول كاري باشم حتما اون چند دقيقه استقبال و بدرقه رو براش ميذارم
.

استقبال و بدرقه چند دقيقه بيشتر وقت نميگيره، ولي همين چند دقيقه رو خيلي جدي بگيريد. :ok:

مي گفت: من هم هميشه هنگام ورود همسرم به استقبالش ميرم، و هم وقت خداحافظي بدرقه اش مي كنم.
سلام و خداحافظي و
روبوسي خيلي برام مهمه.

خودم هم از در ميرم بيرون يا تازه رسيده باشم همسرم، يا هركي تو خونه باشه همين كار رو برام ميكنند و هميشه همه رو تشويق ميكنم اينجوري باشن.

با خودم فكر ميكنم ممكنه از در ميريم بيرون بار آخري باشه كه همديگه رو ميبنيم!

لحظه ها رو قدر بدونين:

شايـد فـردايي نباشـه…

شايـد شما فـردا نباشيـن...

شايـد اون فـردا نباشـه…

مي گفت:
ما هردومون شاغليم، معمولا با هم مي ريم بيرون و باهم هم برمي گرديم؛

اما گاهي اوقات كه همسرم براي خريد ميره تا سر كوچه و بر مي گرده، منم از فرصت استفاده مي كنم و مراسم استقبال رو براش اجرا مي كنم و كلي بالا پايين مي پرم و ذوق مي كنم!

فرصت‌هاي كار خير رو قدر بدونيد.

موضوع قفل شده است