بزرگترین رذیله اخلاقی برای یک فرد مذهبی!!!!

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بزرگترین رذیله اخلاقی برای یک فرد مذهبی!!!!

با سلام
به نظرتون بزرگترین رذیله اخلاقی که میتونه یک فرد مذهبی رو تهدید کنه چیه؟
شیطون از چه دری بهتری میتونه ،برای گمراهی افراد مذهبی، وارد بشه؟

برچسب: 

راهی;151702 نوشت:
با سلام به نظرتون بزرگترین رذیله اخلاقی که میتونه یک فرد مذهبی رو تهدید کنه چیه؟ شیطون از چه دری بهتری میتونه ،برای گمراهی افراد مذهبی، وارد بشه؟

سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته
اولین و اساسی ترین عملی که میتوان برای مومن خطرناک توصیف کرد دروغ است که دارای مفهومی وسیع به تعداد عوارضی است که این عمل ببار می آورد.

در کتاب آفرینش 6000 سال سجده شیطان به خداوند را دروغ توصیف میکند.
بواسطه دروغ آدم صفی الله و حوا علیها سلام از میوه انگور ( یا همان گندم ) تناول کردند
و بواسطه دروغ هر مرض معنوی ای در قلب انسان جای میگیرد.
دروغ بمعنای رد صدق است و پوشاندن حق است با رفتار و گفتار .

پس هیچ رذیله ای به اندازه دروغ ( در گفتار در پندار و نهایتا در عمل ) آفت برای مومن نیست و او را از رتبه و عزت ایمان خارج میسازد.

اهل کذب اهل ریا و اهل خیانت و اهل کفری هستند که کفرشان در درونشان پناهان گشته و بر آن ستر مینهند.

آیات و روایت بسیاری در رابطه با کذب و کذاب وجود دارد و انواع آن در قرآن کریم مثال زده شده و بطور کل این افراد را کسانی معرفی میکند که بر حق ستر و پوشش مینهند تا آنچه که حق است مستور و پوشیده بماند ولی خداوند مکر ایشان را با آیه مکروا مکرالله ان الله خیر الماکرین پاسخ داده است.

یاحق

راهی;151702 نوشت:

با سلام به نظرتون بزرگترین رذیله اخلاقی که میتونه یک فرد مذهبی رو تهدید کنه چیه؟

با سلام و احترام

«تکبر»

هوالحق

سلام و عرض ادب

غیبت

غفلت

به نظر من يه فردي مذهبي از اسمش پيداست شايد كم دورغ بگه يا اصلا نگه يا غيبت كنه پس شيطان خيلي باهوشو وقت خودشو با اين چيزا تلف نميكنه از راه عريزه به نظر من مياد و چشم چراني و لذتي كه اين كار داره
و فرد مذهبيو با اين كارا از چشم همه ميندازه بده اين كارا هم اگر پشيمون بشي سودي نداره چون دام خيلي قوي است به ناموس مردم نگاه كردن يا خداي نكرده .....

به خصوص در دوره ما خيلي زود آدم قول ميخوره با اين همه تبليغات و نوع پوشش و رنگ لباسهاي كه پوشيده ميشه و چون انسان زيبايي پسند است با يك نوع رنگ خواص و نوعي لباس گول ميخوره پس شيطان دام خودشو تو اين چيزا ژهن ميكنه

با سلام
به نظر میاد آدم مذهبی به خاطر آبرویی که داره با گناه خیلی آشکار ، گول شیطون رو نخوره مثلا بخواد مستقیم دروغ بگه یا غیبت کنه...

جایی از آقای پناهیان دیدم که گفته بود شیطون با گناه مشخص و آشکار نمیاد سراغ افراد مومن ؛بلکه از طریق مقایسه، که یه جور طبیعی هم جلوه میکنه، میاد سراغ بنده مومن ؛که مثلا چون من نماز شب خونم از کسی که نمیخونه قطعا بهترم و این خودش دریچه حرکت به سمت کبر و غروره که آفت هر آدم مومنیه...

در حدیثی از امام رضا (ع) آمده که از نشانه های عقل اینه که آدم همه رو از خودش بهتر بدونه چه خوب و چه بد....
این حدیث کبر و غرور رو نشانه رفته و میخواد از ریشه اون رو بخشکونه.خدا از ادم متکبر خوشش نمیاد ولو به اینکه در ظاهر مذهبی هم باشه.کبر آدم رو کیج میکنه و شیطون بهتر میتونه بهش ضربه وارد کنه....

تكبر و مغرور شدن به خودش.

با سلام

به حقیت به این رسیدم که اگر دروغ نگی باب هیچ گناهی به روت باز نمیشه...

موفق در ترک گناه:Gol:

عرشیان;151827 نوشت:
با سلام

به حقیت به این رسیدم که اگر دروغ نگی باب هیچ گناهی به روت باز نمیشه...

موفق در ترک گناه:gol:

با سلام
بله یه بار استاد سینا هم می فرمودند
که فضایل و رذایل اخلاقی مثل زنجیر به همدیگه متصل هستند.

بنظر حقیر رذیله ای که در افراد مذهبی بیشتر میتونه وارد بشه عجب هست .
چون فکر میکنن بهترین اعمال رو دارن.
ولی غافل از اینکه با همین فکر اعمال خود را حبط میکنند .

بزرگترین رذیله اخلاقی برای یک فرد مذهبی!!!!:Gig:

سوال بسیار خوبیه

و بحث بسیار خوبیه

از نظر من بزرگترین رذیله برا یه فرد مذهبی اینه که خودش مردم را مدام به معروف دعوت و از منکرات نهی کنه در
حالی که خودش رو نادیده بگیره یعنی اینکه خودش به حرفاش عمل نکنه این منو خیلی اذیت میکنه

مصداق آیه:

اتامرون الناس بالبر و تنسون انفسهم

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان :Gol:

روز جمعه تون بخیــــــــر

تاپیک بسیـــــــــــار عالی ه و ممنون از استارتر تاپیک :ok:

به نظر من یکی از اساسی ترین مشکلات و یا شاید معضلاتی که در حال حاضر بین افراد مذهبی وجود داره یا شاید بهتره بگم افراد به ظاهر مذهبی ، خود بزرگ بینی و خود برتر بینی باشه
+
بد خلق بودن

البته بازم عرض میکنم این مشخصه های افراد به ظاهر مذهبی ه که توی جامعه ما هم کم نیستن این افراد متاسفانه :hey:

شاد و پیروز و سربلند باشید

خیلی خیلی خیلی التماس دعا دارم :Gol:

سوال;151834 نوشت:
سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان :gol:

روز جمعه تون بخیــــــــر

تاپیک بسیـــــــــــار عالی ه و ممنون از استارتر تاپیک :ok:

به نظر من یکی از اساسی ترین مشکلات و یا شاید معضلاتی که در حال حاضر بین افراد مذهبی وجود داره یا شاید بهتره بگم افراد به ظاهر مذهبی ، خود بزرگ بینی و خود برتر بینی باشه
+
بد خلق بودن

البته بازم عرض میکنم این مشخصه های افراد به ظاهر مذهبی ه که توی جامعه ما هم کم نیستن این افراد متاسفانه :hey:

شاد و پیروز و سربلند باشید

خیلی خیلی خیلی التماس دعا دارم :gol:

با تشکر از شما
به نظر من این غرور و خود بزرگ بینی مختص آدمهای به ظاهر مذهبی نیست ...
شاید مراحل خیلی حاد اون مختص این جور افراد باشه ،ولی به نحو خفیفش سراغ مذهبی های حقیقی هم میاد ؛که البته اگه از همون اول جلوش رو نگیرند ممکنه بعدا بیشتر پیشرفت کنه و براشون مشکل ساز بشه...

سلام علیکم
تاپیک خوب و جامعی میتونه بشه.بنده هم از استارتر تاپیک تشکر می کنم.
علاوه بر مواردی که دوستان فرمودن
از نظر بنده یکی ظاهر بینی هست که باعث میشه از افراد و مسائل برداشت سطحی داشت و
دیگه اینکه مثل معروف رو شیطان بخورد یه فرد مذهبی بده یعنی اگر فلان کار خیر رو اگر نتونستی
کامل انجام بدی دیگه ادامش نده و کلا انسان رو از مسیر خیری که در حال پیمودنه منصرف کنه.
(و متاسفانه بنده اگر ادم مذهبی باشم دچار مشک اخیر شدم)
یا علی

[=&quot]به نام یگانه هستی بخش

[=&quot] با توجه به اینکه راذیل اخلاقی از جمله موجبات گمراهی و سقوط انسان و از دام های شیطان می باشد، به نظر می رسد برای رسیدن به پاسخ این سوال، توجه به آیه ذیل که سخن شیطان در مورد طریقه گمراه کردن انسان است مفید خواهد بود:

[=&quot]« [=&quot]قالَ فَبِما أَغْوَيْتَني‏ لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَكَ الْمُسْتَقيمَ ثُمَّ لَآتِيَنَّهُمْ مِنْ بَيْنِ أَيْديهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ أَيْمانِهِمْ وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ وَ لا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شاكِرينَ» ( گفت: «اكنون كه مرا گمراه ساختى، من بر سر راه مستقيم تو، در برابر آنها كمين مى كنم سپس از پيش رو و از پشت سر، و از طرف راست و از طرف چپ آنها، به سراغشان مى‏روم و بيشتر آنها را شكرگزار نخواهى يافت!» سوره اعراف،آیه16-17.

[=&quot]
با توجه به اینکه راه خداوند، راهی معنوی است، جهات چهارگانه بیان شده نیز باید جهات معنوی باشد نه جهات مادی. با توجه به برخی از آیات قرآن از جمله آیات ذیل می توان به نتایجی دست یافت؛ آيه" يَعِدُهُمْ وَ يُمَنِّيهِمْ وَ ما يَعِدُهُمُ الشَّيْطانُ إِلَّا غُرُوراً" «سوره نساء،آیه120» و آيه" إِنَّما ذلِكُمُ الشَّيْطانُ يُخَوِّفُ أَوْلِياءَهُ" «سوره آل عمران،آیه175» و آيه" وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ" «سوره بقره،آیه168» و آيه" الشَّيْطانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَ يَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشاءِ" «سوره بقره،آیه268». مقصود از" مِنْ بَيْنِ أَيْدِيهِمْ جلو رويشان" حوادثى است كه در زندگى براى آدمى پيش مى‏آيد، حوادثى كه خوشايند و مطابق آمال و آرزوهاى او يا ناگوار و مايه كدورت عيش او است، چون ابليس در هر دو حال كار خود را مى‏كند. و مراد از" خلف پشت سر" اولاد و اعقاب او است، چون انسان نسبت به آينده اولادش نيز آمال و آرزوها دارد، و در باره آنها از پاره‏اى مكاره مى‏انديشد. انسان بقا و سعادت اولاد را بقاء و سعادت خود مى‏داند، از خوشبختى آنان خوشنود و از ناراحتى‏شان مكدر و متالم مى‏شود. انسان هر چه از حلال و حرام دارد همه را براى اولاد خود مى‏خواهد و تا بتواند آتيه آنان را تامين نموده، و چه بسا خود را در اين راه به هلاكت مى‏اندازد.

[=&quot]
مقصود از سمت راست كه سمت مبارك و نيرومند آدمى است سعادت و دين او است. و" آمدن شيطان از دست راست" به اين معنا است كه وى آدمى را از راه ديندارى بى‏دين مى‏كند، و او را در بعضى از امور دينى وادار به افراط نموده به چيزهايى كه خداوند از آدمى نخواسته تكليف مى‏كند. و اين همان ضلالتى است كه خداوند آن را" اتباع خطوات الشيطان" نام نهاده است.

[=&quot]
منظور از" سمت چپ" بى‏دينى مى‏باشد، به اين معنا كه فحشا و منكرات را در نظر آدمى جلوه داده وى را به ارتكاب معاصى و آلودگى به گناهان و پيروى هواى نفس و شهوات وادار مى‏سازد.( ترجمه تفسیر المیزان،ج8،ص36).

[=&quot]اینها گناهانی بود که به طور عمومی انسانها را تهدید می کند، ولی یکی از مواردی که به طور خاص می توان به آن اشاره کرد، بحث «ریا» است. خداوند در قرآن می فرماید:« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تُبْطِلُوا صَدَقاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَ الْأَذى‏ كَالَّذي يُنْفِقُ مالَهُ رِئاءَ النَّاسِ وَ لا يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ» (اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! بخششهاى خود را با منت و آزار، باطل نسازيد! همانند كسى كه مال خود را براى نشان دادن به مردم، انفاق مى‏كند و به خدا و روز رستاخيز، ايمان نمى‏آورد) سوره بقره،آیه268.

[=&quot]
خطاب اولیه در این آیه نسبت به مومنان است، که خداوند آنان را نهی می کند از اینکه پس از صدقه دادن، اجر و ثواب آن را با منت یا اذیت کردن از بین ببرند. اما ریا را مستقیما به مومنان نسبت نمی دهد و می فرماید شما مانند کسی که براى نشان دادن به مردم، انفاق مى‏كند و به خدا و روز رستاخيز، ايمان نمى‏آورد، نباشید. از این آیه می توان استفاده کرد که انسان مومن، ریا نمی کند و کسی که ریا کار است، در حقیقت به خداوند ایمان ندارد.

[=&quot]
قرآن نفرمود:" اى مؤمنين رياكار نباشيد" بلكه افرادى را كه صدقه مى‏دهند و به دنبالش منت و اذيت مى‏رسانند تشبيه به افراد رياكار بى‏ايمان كرد، كه صدقاتشان باطل و بى‏اجر است، و فرمود:" عمل چنين مؤمنى شبيه به عمل او است"، و نفرمود:" مثل آن است" زيرا عمل مؤمن در ابتدا صحيح انجام مى‏شود، ولى بعدا پاره‏اى عوامل مثل" منت" و" اذيت" آن را باطل مى‏سازد، ولى عمل رياكار از همان اول باطل است.( ترجمه تفسیر المیزان،[=&quot]ج‏2، ص 597).

[=&quot]
از این بحث می توان نتیجه گرفت، مومن ممکن است پس از انجام کار خیر، منت و اذیت کند ولی، انسان مومن ریا کار نیست. بنابراین اگر احساس کردیم که در اعمالمان ریا می کنیم، باید در ایمانمان تجدید نظر کنیم و در عین حال اگر کار خیری انجام دادیم، با منت و اذیت ثواب آن را زایل نکنیم ان شاالله.

:Gol::Gol:

ممنون از توضیحات خوب شما

راهی;151702 نوشت:
با سلام
به نظرتون بزرگترین رذیله اخلاقی که میتونه یک فرد مذهبی رو تهدید کنه چیه؟

سلام.

حب نفس، عامل هر بدبختی می باشد...

---

[="blue"]تجسس [/]
وای به حال اون آدم.. حرمت مومن از حرمت کعبه ام بیشتره با تجسس حرمتش را شکستن چه رذیله ای از این بدتر

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

من نظرم مثل اغلب دوستان ، به تکبر هست.خود بزرگ بینی و غرور.
یک کمی از این ها هم خیلی خیلی بده.

خود برتربینی آفت بزرگ هر مومنی است که بوسیله ان همه نیکی های خود را بر باد می دهد.

سوال;151834 نوشت:
البته بازم عرض میکنم این مشخصه های افراد به ظاهر مذهبی ه که توی جامعه ما هم کم نیستن این افراد متاسفانه

با عرض پوزش که کمی انحراف میرم
من چیزی بنام آدم مذهبی را برسمیت نمیشناسم چون در فرهنگ قران چیزی بنام مذهب و مذهبی نداریم.انسان یا مومن است یا کافر.ویژگی های هردو هم در قران بیان شده
اما عده ای که نمیتوانند خود را مومن جا بزنند نام مستعار مذهبی روی خود گذاشته اند تا بگویند در هیچ یک از این دوطیف نیستند.این گونه آدمها عموما به هیچ اصل وفرع دین پای بند نیستند و تنها با آراستن خود و انجام اعمال ظاهرا شرعی خودنمایی میکنند

[="blue"]دورویی[/]

[="royalblue"]چقدر دور و برمون از این دس آدمها پر شده جلوی روت جانماز آبمیکشه پشت سرت غیبتت تو میکنه و..[/]

[="seagreen"] امام صادق علیه السلام می فرمایند :[/]

[="seagreen"]« هر کس مسمانان را با دورو و دو زبان دیدار کند، روز قیامت در حالیکه برای او دو زبان از آتش است ، محشور می گردد.»
[/]

[="seagreen"]معنای دورویی و دوزبانی[/]
[="seagreen"]
"دورویی" آن است که انسان ظاهرش را به گونه ای وانمود کند که خلاف باطنش باشد، مثلاً ظاهراً نشان می دهد که به کسی محبت دارد، اما در حقیقت خلاف آن باشد ، این را نفاق عملی می نامند .

"دو زبانی" آن است که شخص ظاهراً و در حضور کسی او را ستایش کند و اظهار دوستی نماید، اما در غیاب او ، از وی بدگویی و غیبت به عمل آورد . این را نفاق قولی (نفاق در گفتار ) می نامند .[/]

یا فتاح

من از مومنی که باعث رنجش مومن دیگه ای میشه سخت تعجب میکنم.........

و چقدر هم راحت حق الناس میکنند........

بهنظر من ریا چون خیلیارو از دین زده میکنه و باعث میشه خیلی از جوانا مخصوصا دین رو فقط ظاهری بدونند

نظر دوم
نا امید کردن مردم از خدا و(نعوذ بالله) تنگ نظر نشون دادن خدا

بزرگترین رذیله ی اخلاقی برای یک فرد مذهبی....؟
در برابر همه چیز میشه مقاومت کرد اما در مقابل شهوت....یوسف پیامبر هم از آن ترس داشت و به خدا پناه برد.... از یوسف که دیگه کسی مذهبی تر نیست ...

اما غیبت رو خداوند از زنا بدتر میدونه!

و تکبر رو بدتر از هردو مورد بالا می دونه!

از تکبر بدتر به چیزی اشاره شده در قرآن؟!

تکبر در برابر خدا مثل شیطان رجیم:

...حالا در قدیم آن‏ العزیز الکریم‏ها فلسفه نداشتند، امروز اگزیستانسیالیسم دارد فلسفه هم‏ برایش می‏سازد. مسأله تمرد و ایستادگی در مقابل حق، تا اگزیستانسیالیسم نیامده بود لااقل فلسفه نداشت، حالا دارای‏ فلسفه هم شده است. این تکبر بر خدا و ایستادگی در برابر خدا و " نه " گفتن در مقابل‏ ذات حق، ضدانسانی‏ترین چیزهاست.

منبع: http://www.tahoorkotob.com/page.php?pid=7477

[="Tahoma"][="Green"]بنام خدا.
سلام.
بسیار لذت بردم از این تاپیک:Kaf: و نظرات دوستان بزرگوار.
دروغگو دشمن خداست بدتر از این میتونی بیار:khandeh!:.
[/]

به نام خدا.

من هم با دروغ موافقم. یه حدیثی هست که میگه اگه همه گناه ها رو ت یه اتاق بکنن درش رو قفل کنند ، کلید اون قفل دروغه.

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

عجب
هیچ چیزی اندازه عجب کمر یه مومن رو نمیشکنه
کی میتونه تشخیص بده که دچار عجب هست یانه؟ولی هممون دچارشیم

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم :
لَولا اَنَّ الذَّنبَ لِلمُومِنِ خَیرٌ مِنَ العُجبِ مَا خَلا اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ بَینَ عَبدِهِ المُومِنِ وَ بَینَ الذَّنبِ اَبَداً؛
اگر گناهی برای مومن از عجب بهتر بود، خداوند عز و جل هرگز بنده مومن را به گناه گرفتار نمی کرد.

[="red"]رسول اکرم (صلی الله علیه و آله):[/]

[="darkolivegreen"]دبیب [="black"]الشرک[/] فی امتی کدبیب النملة السوداء علی الصخرة الصماء فی اللیله الظماء
نفوذ [="black"]شرک[/] در امت من، مانند حرکت مورچه ی سیاه بر روی سنگ سیاه در شب تاریک است
[/]

[="red"]سید شهیدان اهل قلم:[/]

[="darkslateblue"]خوف ،فرزند شك است و شك ، زاییده [="black"]شرك[/] و این هرسه ، خوف و شك و [="black"]شرك[/] ، راهزنان طریق حقند... كه اگر با مرگ انس نگیری ، خوف ، راهِ تو را خواهد زد و امام را در صحرای بلا رها خواهی كرد.[/]

[=B Nazanin]اصرار بر گناه نعمت مذهبی بودن را از انسان می گیرد. چه بسیار از کسانی که روزگاری مذهبی بودند ولی الان تنها خاطراتی از آن روزها دارند، خاطراتی که از آن تبری هم می جویند.
[=B Nazanin]باید مدام این دعا را خواند: یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک.
[=B Nazanin]شیطان بیشتر سراغ مذهبی ها می آید تا با معصیتکار نمودن آنها، نزد غیر مذهبی استدلال کند که: «مذهب فقط تظاهر است و مذهبی بودن یعنی متظاهر بودن!»

[=B Nazanin]
[=B Nazanin]در این تاپیک از شما استفاده خواهیم کرد:

[=B Nazanin]تجربه [=B Nazanin]تهذیب

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از همه کاربرانی که در این موضوع شرکت کردند.

خطا کاری و فریب شیطان خوردن منحصر به بعضی از انسانها نیست بلکه همه در معرض این لغزش قرار دارند؛« يا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُوا مِمَّا فِي الْأَرْضِ حَلالاً طَيِّباً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبينٌ»[1](اى مردم! از آنچه در زمين است، حلال و پاكيزه بخوريد! و از گام هاى شيطان، پيروى نكنيد! چه اينكه او، دشمن آشكار شماست).

" سلم" و" سلام"، در لغت به معنى صلح و آرامش است و بعضى آن را به معنى اطاعت تفسير كرده‏ اند، و اين آيه همه افراد با ايمان را به صلح و سلام و تسليم بودن در برابر فرمان خدا دعوت مى‏ كند.[2]

«إِنَّ الشَّيْطانَ لِلْإِنْسانِ عَدُوٌّ مُبينٌ»[3](همانا شيطان براى انسان دشمنى آشكار است).

راه نجات و هدایت چیست؟

قرآن مجید می فرماید:« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ كَافَّةً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبينٌ»[4]

(اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد همگى در صلح و آشتى درآييد! و از گامهاى شيطان، پيروى نكنيد كه او دشمن آشكار شماست).

یکی از گناهانی که احتمال دارد مومنین هم گرفتار آن شوند، عدم مراقبه از چشم و دنبال هوا و هوس رفتن است:« به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگيرند، و عفاف خود را حفظ كنند اين براى آنان پاكيزه‏تر است خداوند از آنچه انجام مى‏دهيد آگاه است)[5].

در مورد خانم ها علاوه بر مساله کنترل چشم، بحث حجاب و پوشش نیز مطرح است:« و به زنان باايمان بگو كه چشمان خود را (از نگاه به عورت غير و بدن مرد اجنبى) فرو بندند و عورت‏هاى خود را (تمام بدن را غير از صورت و دست‏ها، از اينكه در معرض ديد اجنبى قرار گيرد) حفظ كنند، و زيور و زينت خود و جاهاى آن را (مانند، گردن، سينه، موهاى سر، بازوان و ساق‏هاى پا) آشكار نسازند، جز آنچه (بر حسب ضرورت عرفى) پيداست (مانند لباس‏هاى رو و صورت و دست‏ها)، و بايد روسرى‏ هاى خود را بر روى گريبان‏ها بزنند (تا گردن و سينه پوشانده شود)، و زيور (و جاهاى زيور) را بر كسى آشكار نسازند).[6]

خداوند در قرآن به مومنین در مورد ریاء تذکر و هشدار می دهد:« اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد! بخششهاى خود را با منت و آزار، باطل نسازيد! همانند كسى كه مال خود را براى نشان دادن به مردم، انفاق مى‏ كند و به خدا و روز رستاخيز، ايمان نمى‏ آورد)[7].

بد گمانی، تجسس نابجا، غیبت:« اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! از بسيارى از گمانها بپرهيزيد، چرا كه بعضى از گمانها گناه است و هرگز (در كار ديگران) تجسّس نكنيد و هيچ يك از شما ديگرى را غيبت نكند، آيا كسى از شما دوست دارد كه گوشت برادر مرده خود را بخورد؟!»[8]

[/HR][1] - سوره بقره،آیه168.

[2] - تفسير نمونه، ج‏2، ص: 81.

[3] - سوره یوسف آیه 5.

[4] - سوره بقره،آیه208.

[5] - سوره نور،آیه30.

[6] - سوره نور،آیه31.

[7] سوره بقره،آیه264.

[8] - سوره حجرات،آیه12.

موضوع قفل شده است