بستن موهای بلند خانم ها زیر روسری وچادر

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بستن موهای بلند خانم ها زیر روسری وچادر

سلام دوستان عزیز.باتوجه به سخن پیامبر که فرمودند خدا لعنت کند زنان آخر الزمانی که موهای خود را مانند کوهان شتر از بالا میبندند.می خواستم بدونم خانم هایی که موی بلند دارند ودر زیر روسری و چادر در قسمت وسط و پشت سرشان موهای خود را طوری میبندند که کمی برآمدگی ایجاد میکند البته این نوع بستن موها در جامعه ی ما معمول است چه حکمی دارد؟:Gol:

فک کنم منظور این حدیث بستن موها بالای سر باشه،چون تو حدیث هم پیامبر(ص) اشاره می کنن به کوهان شتر! واین یعنی مو بالای سر بسته بشه نه پشت و پایین، فک کنم مث این مدلی که جدیدا برای دوستان بدحجاب مد شده،یعنی به گونه ای ببندن موهاشون رو که قسمت بالای مقنعه، بالاتر وایسته، البته برا این کار نیازی نیست مو بلند هم باشه،با این گلسرهای جدید می شه این کار رو کرد!
کارشناسان محترم لطفا تصحیح کنن!

محب الحسین;151464 نوشت:
سلام دوستان عزیز.باتوجه به سخن پیامبر که فرمودند خدا لعنت کند زنان آخر الزمانی که موهای خود را مانند کوهان شتر از بالا میبندند.می خواستم بدونم خانم هایی که موی بلند دارند ودر زیر روسری و چادر در قسمت وسط و پشت سرشان موهای خود را طوری میبندند که کمی برآمدگی ایجاد میکند البته این نوع بستن موها در جامعه ی ما معمول است چه حکمی دارد؟

با عرض سلام خدمت سرکار محب الحسین گرانقدر و تشکر از سئوال شما

بستن موها زیر پوشش و حجاب به شکلی که بر آمدگی روی سر ایجاد کند فی نفسه اشکالی ندارد مگر اینکه در مکان یا موقعیتی موجب جلب توجه نامحرم گردد یا مفسده دیگری ایجاد کند مثلا تحریک زا باشد (1)

روایتی هم که ذکر کردید ظاهرا در منابع اهل سنت آمده است :

... نِسَاؤُهُمْ كَاسِيَاتٌ عَارِيَاتٌ ، عَلَى رُءُوسِهِنَّ كَأَسْنِمَةِ الْبُخْتِ الْعِجَافِ ، الْعَنُوهُنَّ ، فَإِنَّهُنَّ مَلْعُونَاتٌ .... (2)

... زنان آنها پوشیده عریان هستند ! بر سرشان چیزی شبیه کوهان شتر لاغر است ! آنها را لعنت کنید که ملعون هستند .

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

2.[=&quot][/]
[=&quot] صحيح ابن حبان ، كِتَابُ الْحَظْرِ وَالإِبَاحَةِ ، بَابُ اللَّعْنِ ، ذِكْرُ الإِخْبَارِ عَنْ وَصْفِ النِّسَاءِ اللاتِي ...[/][=tahoma][=&quot][/] [/][=&quot] ...[/]

سلام
بنده هم سوالی دارم که تقریبا مربوط به این سوال میشه.
این خانم هایی که موی خود رو به این شکل می بندند وقتی تو افتاب برن و نور به مقنعه یا روسریشون بزنه
باعث پیدا شدن مجازی از موهاشون میشه.
حالا سوالم اینه که این افراد (منظورم روسری و احیانا مقنعه به سر ها)به این شکل حتی با داشتن موهای
پوشیده کامل زیر پوششون دچار گناه شدن؟
یا علی

سجاد;151519 نوشت:
بستن موها زیر پوشش و حجاب به شکلی که بر آمدگی روی سر ایجاد کند فی نفسه اشکالی ندارد مگر اینکه در مکان یا موقعیتی موجب جلب توجه نامحرم گردد یا مفسده دیگری ایجاد کند مثلا تحریک زا باشد (1)

سلام
میگم عجب گرفتاری شدیما! :vamonde:
ما هرکاری میکنیم باعث جلب توجه این جنس محترم نامحرم میشه! موهامونو که دیگه نمیشه نبندیم میشه همین جوری ولو باشه؟ نمیشه که:ghati:

4hm4D;151534 نوشت:
سلام بنده هم سوالی دارم که تقریبا مربوط به این سوال میشه. این خانم هایی که موی خود رو به این شکل می بندند وقتی تو افتاب برن و نور به مقنعه یا روسریشون بزنه باعث پیدا شدن مجازی از موهاشون میشه. حالا سوالم اینه که این افراد (منظورم روسری و احیانا مقنعه به سر ها)به این شکل حتی با داشتن موهای پوشیده کامل زیر پوششون دچار گناه شدن؟ یا علی

با عرض سلام خدمت 4hm4D گرامی و تشکر از سئوال شما

اگر پوشش به حدی نازک باشد که موهای زیر آن مشخص گردد حال چه در نور آفتاب یا غیر آن حکم پوشش را ندارد یعنی رعایت پوششِ واجب ، نشده است و اجتناب از چنین پوشش هایی لازم است . (1)

گل مینا;151536 نوشت:
سلام میگم عجب گرفتاری شدیما! ما هرکاری میکنیم باعث جلب توجه این جنس محترم نامحرم میشه! موهامونو که دیگه نمیشه نبندیم میشه همین جوری ولو باشه؟ نمیشه که

با سلام خدمت سرکار گل مینای گرانقدر و تشکر از سئوال شما

طبیعت دو جنس همین است و کاریش نمیشه کرد !

اما در مورد مسئله در بسیاری از مناطق به علت وفور این کار توسط بانوان محترم جلب توجه نامحرم نمی کند و تحریک زا نیست مگر اینکه کاملا غیر عادی باشد که متأسفانه معمولا مشاهده می شود .

پی نوشت:
1. امام خمینی ، استفتائات موجود در مرکز ، جزوه پوشش جامعه ص 9

سجاد;151546 نوشت:
اگر پوشش به حدی نازک باشد که موهای زیر آن مشخص گردد حال چه در نور آفتاب یا غیر آن حکم پوشش را ندارد یعنی رعایت پوشش واجب نشده است و اجتناب از چنین پوشش هایی لازم است . (1

سلام استاد
ممنون از جوابگویی با سرعت نور شما!:Moteajeb!::Gol:
میگم ولی این همه دقت به خانم ها از جانب آقایون هم درست نیستا! یکی میگه موهاشونو این جوری بستن! یکی میگه زیر نور آفتاب موهاشون معلومه از زیر چادر!!!:offlow:
درست نیست این قدر زل میزنن به خانم ها که!:no:

سلام به دوستان!
من شنیدم اگه برآمدگی موها از پشت سر معلوم باشه، اشکال داره. باید یه کم موها رو پایین تر بست که مشخص نباشه .

هوالحق

سجاد;151547 نوشت:

اما در مورد مسئله در بسیاری از مناطق به علت وفور این کار توسط بانوان محترم جلب توجه نامحرم نمی کند و تحریک زا نیست مگر اینکه کاملا غیر عادی باشد که متأسفانه معمولا مشاهده می شود .

سلام.

اینجوری که شما پاسخ دادید هرکس میتونه توجیه کنه که هرچیزی که به وفور دیده شدو عادی شد جلب توجه نا محرم نمیکنه!!!
در صورتی که گناه بودن یا نبودن چیزی به عادی بودن اون چیز در اجتماع برنمی گرده.

با تشکر

با سلام خدمت دوستان گرامی

من هم یک حدیثی خوندم که جالب بود برام :

پیامبر می فرمایند : دو دسته از گناه کاران هستند که هنوز آنها را ندیده ام...

که احتمال می ره این افراد جدید (مد گرا) از همین دو دسته باشند...

توی کتابخونه هم یک کتاب گذاشتم در این مورد....

http://www.askdin.com/downloads.php?do=file&id=725

یا علی:Sham:

Godly;151667 نوشت:
سلام. اینجوری که شما پاسخ دادید هرکس میتونه توجیه کنه که هرچیزی که به وفور دیده شدو عادی شد جلب توجه نا محرم نمیکنه!!! در صورتی که گناه بودن یا نبودن چیزی به عادی بودن اون چیز در اجتماع برنمی گرده. با تشکر

با عرض سلام خدمت سرکار Godly گرانقدر و تشکر از سئوال شما

به توجیه نیازی نیست چون وقتی معیار شرعی گناه بودن یا نبودن چنین کاری ، جلب توجه نامحرم است اگر در مکان یا موقعیتی جلب توجه نکرد ، حتما گناه نخواهد بود .

از آن طرف به صورت طبیعی در جایی که امری زیاد اتفاق می افتد کمتر جلب توجه می کند یا اصلا جلب توجه نمی کند به عنوان مثال اگر خانمی در بسیاری از شهر های بزرگ ایران با چادر به اصطلاح نمازی از خانه بیرون بیاید ، غیر عادی است از این رو توجه دیگران را به خود جلب می کند اما همین خانم با همین پوشش اگر در برخی از شهر های کوچک و روستاها از منزلش خارج شود بسیار عادی است و توجه کسی را به خود جلب نمی کند چون همه بانوان از چنین پوششی برای خارج از منزل استفاده می کنند.

در پناه صاحب الزمان عجل الله فرجه الشریف باشید

ya zahra;151570 نوشت:
سلام به دوستان!
من شنیدم اگه برآمدگی موها از پشت سر معلوم باشه، اشکال داره. باید یه کم موها رو پایین تر بست که مشخص نباشه .

سلام به نظر منم اینطوری بهتره و حداقل با پایین بستن موها هم احتیاط کردیم و هم کسی رو به مشکل(هوس و...) نیانداختیم. و انشاالله که خدا اینجوری از ما راضی باشه.:Gol:

عجب ! یک سوال
خانم ها این همه باید از نظر پوششی از موی سر گرفته تا نوک پا مراقب خود باشند ، مرد ها و آقایون چکار باید بکنند در رابطه با شکلشون ... زن موهاش رو کامل بکنه زیر روسری و .... ولی بعدا جوان های پسر ، موهارو مدل می دن ... شلوار از نوع های مختلف ، لباس آستین کوتاه و ... !
می شه یک توضیحی درباره ی حجاب مردان برای ما بدهید !:Nishkhand:

Kamran;151871 نوشت:

به نکته خیلی خوبی اشاره کردید. هرچند خانم ها از دیدن چنین آقایونی لذت نمی برند (من نمیدونم واقعا پسرا این کارا رو واسه چی انجام میدن.:Gig:آخه دخترا از مردای منظم و معرور بیشتر خوششون میاد:ok:)
ولی بی انصافیه که این تذکرات فقط برای خانم ها باشه و آقایون هرکار که دوست داشتن انجام بدن.:Esteghfar:

هوالحق

سلام و عرض ادب

مهراز;151876 نوشت:
هرچند خانم ها از دیدن چنین آقایونی لذت نمی برند

این نظر شخصی خودتونه یا اینکه مطمئنید درباره همه ی خانم ها این گونه هست؟

مهراز;151876 نوشت:
من نمیدونم واقعا پسرا این کارا رو واسه چی انجام میدن.

همون جوری که خیلی از خانم ها توجیه می کنند که پوشش و آرایششون صرفا! واسه خودشونه این آقایون هم این ادعا رو میتونن داشته یاشند!

مهراز;151876 نوشت:
آخه دخترا از مردای منظم و معرور بیشتر خوششون میاد

بازم این سوال مطرحه این حرف شما نظر شخصیه یا شامل همه خانم ها در سنین مختلف میشه و نسل جدید؟!!

مهراز;151876 نوشت:
ولی بی انصافیه که این تذکرات فقط برای خانم ها باشه و آقایون هرکار که دوست داشتن انجام بدن

کاملا موافقم ولی اسلام به این موضوع هم پرداخته ولی متاسفانه در جامعه اصلا اهمیت داده نمیشه و حجاب رو فقط مختص خانم ها می دونند البته بعضی ها همین رو هم نمی دونند!!:Labkhand:

هوالحق

Kamran;151924 نوشت:
بله .... هدف ما همینه ... شما و دوستان کارشناسان دیگر و ... می تونند توضیحاتی مفید در این رابطه بدهند که آقایون چی می شن پس ... ؟

سلام.

با اجازه کارشناسان محترم

شاید این تاپیک ها بتونه کمک کنه آخه در مورد حجاب آقایان قبلا بحث شده:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=9513

http://www.askdin.com/showthread.php?t=7860&page=2

و به طور کلی در مورد حجاب:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=7589

http://www.askdin.com/showthread.php?t=11329&page=3

کاش یک نفر به بعضی از این آقایون دائما یادآوری کنه که شما برای کار دیگری به این دنیا اومدید و حیفه که عمرتون رو توی این کارهای بی ارزش هدر بدید.(البته بعضی از خانم ها هم به این یادآوری نیاز دارند) کاش هممون میتونستیم با هم متحد بشیم تا با اعمالمون دل امام زمان عجل الله رو شاد کنیم و همچنین روی شیطان را هم کم کنیم.انشاالله... هر کی امام زمان رو دوست داره همین الان برای سلامتی وتعجیل در فرجشون یک صلوات بفرسته اللهم صلی علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

Godly;151911 نوشت:
این نظر شخصی خودتونه یا اینکه مطمئنید درباره همه ی خانم ها این گونه هست؟

این نظر شخصی من و خیلی از کساییه که باهاشون صحبت میکنم همینه.:Gig: بنده تا به حال موردی ندیدم که یه دختر از پسری که اینطوری باشه خوشش بیاد .منظورم خود پسره نیستا! طرز لباس پوشیدن یا آرایش موهاشو میگم. :gholdor::ok:
Godly;151911 نوشت:
همون جوری که خیلی از خانم ها توجیه می کنند که پوشش و آرایششون صرفا! واسه خودشونه این آقایون هم این ادعا رو میتونن داشته یاشند!

کسی که این توجیه رو واسه کارش داشته باشه ، خودشم میدونه که کسی حرفشو قبول نداره.:vamonde:
Godly;151911 نوشت:
بازم این سوال مطرحه این حرف شما نظر شخصیه یا شامل همه خانم ها در سنین مختلف میشه و نسل جدید؟!!

من که خودم اینجوریم و دوستام. بقیه رو نمیدونم:Gig:

ya zahra;151570 نوشت:
سلام به دوستان!

اگه موها رو کوتاه میکنی، میگن شبیه پسرا شدی، اگه هم بلنده میگن نبند باعث جلب توجه نامحرم میشه، با کدوم ساز باید رقصید؟ ما که گناه نکردیم دختر شدیم:Narahat az:، تابستون دیگه حتما باید موها رو بیرون، بالا بست،هوا گرمه، گردن این فلکزده میسوزه:Ghamgin:( کمی هم دردی لازمه!). ما موندیم کچل شیم (غلو) یا مو نگه داریم.

پرنده بهشتی;154965 نوشت:
اگه موها رو کوتاه میکنی، میگن شبیه پسرا شدی، اگه هم بلنده میگن نبند باعث جلب توجه نامحرم میشه، با کدوم ساز باید رقصید؟ ما که گناه نکردیم دختر شدیم، تابستون دیگه حتما باید موها رو بیرون، بالا بست،هوا گرمه، گردن این فلکزده میسوزه( کمی هم دردی لازمه!). ما موندیم کچل شیم (غلو) یا مو نگه داریم.

پرنده ی بهشتی عزیز حق با شماست اما منم یه چیزی میگم روش فکر کنید
با عرض معذرت از همه فک نمیکنم اینجا کسی پیدا بشه که موهاش از موهای من بلندتر باشه اما من طوری جمعشون میکنم که کوچکترین برآمدگی هم رو سرم مشخص نمیشه. گلسرای مناسبی برا این کار هست که موهارو پشت سر جمع میکنه اما مو رو روی سر میخوابونه. اگه هم پیدا نکردید موهارو ببافین کمتر اذیت میشین یا تو توری جمعشون کنید
اگه باز نشد از پایین ببندید(نه دم اسبی!)
اگه در هیچ شرایطی نمیشه شما نذارید برآمدگیش مشخص باشه خدا خودش میبینه و اجر سختی هایی رو که میکشیم حتما میده
ما که سختی حجاب و تحمل میکنیم،عادت کردن به عادی بستن موهامون که دیگه کاری نداره:ok:

موضوع قفل شده است