صفحه 1 از 26 1231121 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا معصومین از نور خلق شده اند؟

علاقه
    تیراندازی
    نوشته
    266
    حضور
    5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1191

آیا معصومین از نور خلق شده اند؟

شنیده ام که معصومین از نور خلق شده اند و هزار سال پیش از آنکه آدم آفریده شود اینها بوده اند و خدا را می پرستیده اند. می توانید این را ثابت کنید. لطفا دلیل بیاورید
    ویرایش توسط رحیق مختوم : ۱۳۹۱/۱۱/۲۱ در ساعت ۱۶:۲۰

2. صلوات ها 9

3.  

نوشته
    1,146
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5482

شیخ طبرسی در کفایه الموحدین از زبان امام سجاد نقل می کند: به راستی که حق تعالی محمد و علی و یازده نفر از ائمه طاهرین از اولاد علی بن ابی طالب را از نور خود خلق نموده است که پس از خلقت همه مخلوقات او را عبادت می کردند.
    امام باقر می فرماید: اولین چیزی که خداوند خلق کرد حضرت محمد و عترت طاهرین او بودند و این ها نوری بودند که خدا را تقدیس می کردند.
    علامه مجلسی در کتاب مصباح الانوار از پیامبر نقل می کند که: خداوند خلق فرمود است علی ، فاطمه ، حسن و حسین را قبل از اینکه آدم را بیافرینند که نه آسمانی بود و نه زمینی و نه بهشتی و نه جهنمی
    ناسخ التواریخ از کتاب منهج التحقیق نقل می کند: ان الله خلق اربعه عشر نورا من نور عظمته قبل خلق آدم باربعه عشر الف عام فی ارواحنا.
    قرآن هم به این مساله اشاره می کند. آنجا که در آیه 31 بقره می فرماید: و علم آدم الاسماء کلها ثم عرضم علی الملائکه فقال انبئونی باسماء هولاء . ا ین هولاء همان اهل بیت بودند.
    ابن عباس در تفسیر آیه و هو الذی جعل من الماء بشرا فجعله نسبا و صهرا (54 فرقان) می گوید: مراد از آب نور پیامبر است که در آدم قرار گرفت و به همین گونه منتقل شد تا به عبدالمطلب رسید و از او به عبدالله منتقل شد و پیامبر متولد شد. و جزئی از این نور به ابوطالب رسید که علی (ع) متولد شد و از علی (ع) و حضرت زهرا(س) امام حسن و امام حسین علیهما السلام متولد شدند. ( طبرسی، احتجاج، ج 2، ص 103)
    لازم به ذکر است که امام حسین به این مطلب اشاره کرده است. آنجا که در گیرو دار جنگ روز عاشورا در آ خرین نبردش این شعر را خواند وصریحا فرمود که او نور است:
    أنا ابن عليّ الخير من آل هاشم كفاني بهذا مفخر حين أفخر
    و جدي رسول الله أكرم من مضى و نحن سراج الله في الخلق نزهر[1]
    همچنین رسول الله از همینجا بود که می فرمود: حسین منی و انا من حسین احب الله من احب حسینا. چرا که حسین از نور پیامبر خلق شده بود. که البته مطلب در بسیاری از کتب اهل سنت نیز آمده است. از جمله، فسوی در المعرفه و التاریخ، ابن سعد در طبقات الکبری، ذهبی در تاریخ الاسلام، ابن کثیر در البدایه و النهایه، و ...

[1] - كتاب الفتوح، أبو محمد أحمد بن اعثم الكوفى (م 314)، تحقيق على شيرى، بيروت، دارالأضواء، چ اول، 1411/1991، ج 5، ص 116 .

ویرایش توسط کاوه : ۱۳۹۰/۰۷/۲۵ در ساعت ۲۱:۴۱
    اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
    اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

5. صلوات ها 11

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط سید مهران نمایش پست ها
    شنیده ام که معصومین از نور خلق شده اند و هزار سال پیش از آنکه آدم آفریده شود اینها بوده اند و خدا را می پرستیده اند. می توانید این را ثابت کنید. لطفا دلیل بیاورید
    سلام
    انسان قبل از خلقت مادیش به وجود علت خود موجود است . از آنجا که حقیقت وجودی ائمه ع یک حقیقت کلی است فلذا وجود علت کلی آنها ( که قبل از عالم و آدم بوده است ) عین وجود خود ایشان است . لذا تقدم وجودی ایشان بر حضرت آدم ع که فردی از افراد آن حقیقت کلی است عجیب نیست .
    تامل بفرمایید
    موفق باشید

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۷/۱۷ در ساعت ۲۱:۱۶
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

7. صلوات ها 6

علاقه
    قرآن
    نوشته
    952
    حضور
    22 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    2918

سلام

اما نور چی هست؟؟

نور نیاز به مکان داره پس نمیتونه اولین خلق باشه

این نوری که میگید چیه؟؟

ممکن نیست از خرافات اسلامی باشه همونطور که مسیحیها هم خرافاتی دارن و یهودیها هم؟؟

9. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن
    نوشته
    952
    حضور
    22 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    2918

راستی اونوقت انا بشر مثلکم چی میشه؟؟

در مورد اون آیه هم که فرمودند اسماء هولاء ممکنه اشباح ائمه باشه نه خود ائمه

راستی چرا انقدر روایاتتون متناقضه؟؟ یکی میگه 14 تا یکی میگه5 تا یکی میگه فقط پیامبر یکی مگه قبل از خلقت همه چیز یکی میگه تنها نوریه که در صلب آدم قرار داده شده(که احتمال داره این فقط درست باشه همونطورکه میفرماید مستقر و مستودع که پیامبر مستودع بوده اما این که امام علی از نور پیامبره نمیشه چون وجود او در عرض وجود پیامبر است نه در طولش)

11. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن
    نوشته
    952
    حضور
    22 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    2918

نقل قول نوشته اصلی توسط کاوه نمایش پست ها
    شیخ طبرسی در کفایه الموحدین از زبان امام سجاد نقل می کند: به راستی که حق تعالی محمد و علی و یازده نفر از ائمه طاهرین از اولاد علی بن ابی طالب را از نور خود خلق نموده است که پس از خلقت همه مخلوقات او را عبادت می کردند.

امام باقر می فرماید: اولین چیزی که خداوند خلق کرد حضرت محمد و عترت طاهرین او بودند و این ها نوری بودند که خدا را تقدیس می کردند.

علامه مجلسی در کتاب مصباح الانوار از پیامبر نقل می کند که: خداوند خلق فرمود است علی ، فاطمه ، حسن و حسین را قبل از اینکه آدم را بیافرینند که نه آسمانی بود و نه زمینی و نه بهشتی و نه جهنمی

ناسخ التواریخ از کتاب منهج التحقیق نقل می کند: ان الله خلق اربعه عشر نورا من نور عظمته قبل خلق آدم باربعه عشر الف عام فی ارواحنا.

قرآن هم به این مساله اشاره می کند. آنجا که در آیه 31 بقره می فرماید: و علم آدم الاسماء کلها ثم عرضم علی الملائکه فقال انبئونی باسماء هولاء . ا ین هولاء همان اهل بیت بودند.

ابن عباس در تفسیر آیه و هو الذی جعل من الماء بشرا فجعله نسبا و صهرا (54 فرقان) می گوید: مراد از آب نور پیامبر است که در آدم قرار گرفت و به همین گونه منتقل شد تا به عبدالمطلب رسید و از او به عبدالله منتقل شد و پیامبر متولد شد. و جزئی از این نور به ابوطالب رسید که علی (ع) متولد شد و از علی (ع) و حضرت زهرا(س) امام حسن و امام حسین علیهما السلام متولد شدند. ( طبرسی، احتجاج، ج 2، ص 103)

لازم به ذکر است که امام حسین به این مطلب اشاره کرده است. آنجا که در گیرو دار جنگ روز عاشورا در آ خرین نبردش این شعر را خواند وصریحا فرمود که او نور است:

أنا ابن عليّ الخير من آل هاشم كفاني بهذا مفخر حين أفخر

و جدي رسول الله أكرم من مشى و نحن سراج الله في الخلق نزهر[1]

همچنین رسول الله از همینجا بود که می فرمود: حسین منی و انا من حسین احب الله من احب حسینا. چرا که حسین از نور پیامبر خلق شده بود. که البته مطلب در بسیاری از کتب اهل سنت نیز آمده است. از جمله، فسوی در المعرفه و التاریخ، ابن سعد در طبقات الکبری، ذهبی در تاریخ الاسلام، ابن کثیر در البدایه و النهایه، و ...

[1] - كتاب الفتوح، أبو محمد أحمد بن اعثم الكوفى (م 314)، تحقيق على شيرى، بيروت، دارالأضواء، چ اول، 1411/1991، ج 5، ص 116 .
    راستی اولی که اصلا حضرت زهرا سلام الله علیها رو نمیشمره یعنی احتمالا ایشون نورشون خلق نشده بود!!
    اما مصباح الانوار با فاطمه میفرماید اما از باقی ائمه خبری نیست این همه تناقض باعث تساقط نمیشه؟؟

13. صلوات ها 3

نوشته
    1,146
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5482

سلام و عرض تشکر
    از آنجا که پرسشهای شما کلامی و حدیثی است، از دوستان کلام و حدیث می خواهیم که پاسخگوی شما باشند.
    اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
    اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

15. صلوات ها 5

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی عباس زاده نمایش پست ها
    اما نور چی هست؟؟ نور نیاز به مکان داره پس نمیتونه اولین خلق باشه این نوری که میگید چیه؟؟ ممکن نیست از خرافات اسلامی باشه همونطور که مسیحیها هم خرافاتی دارن و یهودیها هم؟؟
    سلام
    منظور از نور نور مادی نیست بلکه حقایق معنوی اند و علت نامیدن آنها به نور وضوح و روشنایی است که در متن آنها وجود دارد به نحوی که مواجهه با آنها(حقایق معنوی) مساوی معرفت و شناخت ایشان است بر عکس عالم ماده که عالم جهل و ضلالت است

راستی اونوقت انا بشر مثلکم چی میشه؟؟ در مورد اون آیه هم که فرمودند اسماء هولاء ممکنه اشباح ائمه باشه نه خود ائمه راستی چرا انقدر روایاتتون متناقضه؟؟ یکی میگه 14 تا یکی میگه5 تا یکی میگه فقط پیامبر یکی مگه قبل از خلقت همه چیز یکی میگه تنها نوریه که در صلب آدم قرار داده شده(که احتمال داره این فقط درست باشه همونطورکه میفرماید مستقر و مستودع که پیامبر مستودع بوده اما این که امام علی از نور پیامبره نمیشه چون وجود او در عرض وجود پیامبر است نه در طولش)
    بشر مثلکم اشاره به بعد مادی است که در این مساله دخلی ندارد . این بعد مادی زمانی و مکانی است .
    منظور از اشباح روح آنهاست اما نه به لحاظ ایجادشان در این عالم بلکه به لحاظ اتصال به حقیقتی که علت کلیه عالم ماده و در نتیجه علت وجود مادی آدم ع هم هست
    و اما اعداد مختلف هم بلا اشکال است چه اینکه آن حقیقت نوریه معنوی به اعداد مختلف می تواند مصداق داشته باشد لذا اگر گفتند 5 نفی 14 نمی کند و با یک تنافی ندارد چه اینکه این اعداد به لحاظ مصادیق آن است که محدود به عدد خاصی هم نمی شود
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

17. صلوات ها 7

علاقه
    رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
    نوشته
    2,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10620

سلام

اما نور چی هست؟؟

نور نیاز به مکان داره پس نمیتونه اولین خلق باشه

این نوری که میگید چیه؟؟

ممکن نیست از خرافات اسلامی باشه همونطور که مسیحیها هم خرافاتی دارن و یهودیها هم؟؟
    با سلام و عرض ادب

1- مراد از «خلقت نوري»، «تمثل نوري مجرد» آن بزرگواران است که خود مرحله ای از خلقت است.
    کلینی با سند متّصل خود از جابر بن يزيد روايت مى‏كند كه حضرت أبو جعفر امام محمّد باقر عليه السّلام به وى گفتند:« يَا جَابِرُ! إنَّ اللَهَ أَوَّلُ مَا خَلَقَ، خَلَقَ مُحَمَّدًا صَلَّى اللَهُ عَلَيْهِ وَ ءَالِهِ وَ عِتْرَتَهُ الْهُدَاةَ الْمُهْتَدِينَ. فَكَانُوا أَشْبَاحَ نُورٍ بَيْنَ يَدَىِ اللَهِ!
    قُلْتُ: وَ مَا الاشْبَاحُ؟!
    قَالَ: ظِلُّ النُّورِ، أَبْدَانٌ نُورَانِيَّةٌ بِلَا أَرْوَاحٍ. وَ كَانَ مُؤَيَّدًا بِرُوحٍ وَاحِدَةٍ وَ هِىَ رُوحُ الْقُدُسِ. فَبِهِ كَانَ يَعْبُدُ اللَهَ وَ عِتْرَتُهُ..؛[1]اى جابر! خداوند اوّلين مخلوقى را كه آفريد، محمّد صلّى الله عليه و آله و عترتش را آفريد، كه جميعشان هدايت كننده و هدايت شده مى‏باشند. و لهذا آنان اشباح نور بودند در برابر خداوند من گفتم: مراد از اشباح چه مى‏باشد؟!
    فرمود: سايه نور، بدنهاى نورانى بدون ارواح. و مؤيَّد بودند فقط به يك روح كه آن روح القُدُس بوده است. پس بوسيله آن سايه نور (بدن نورانى) پيغمبر و عترت او خدا را عبادت مى‏نمودند».

2 - خداوند متعال خود را نور آسمانها و زمین معرفی نموده حال آیا خدا جسم دارد؟
    «اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْض».

3- روایات خلقت نوری چند مورد نیست که احتمال کذب در مورد آنها صادق باشد.همچنین هر چه را که ما نفهمیدیم دلیل بر انکار آن نمی باشد. علاوه بر اینکه ظهور آیات اخذ میثاق از عموم انسانها و اخذ میثاق غلیظ مربوط به عالمی غیر از عالم ماده است.

4- اختلاف در روایات ممکن است به خاطر اختلاف در مقام بیان باشد.

5- در برخی از تعابیر روایات نور جملاتی همچون «نور فاطمه من نورنا؛ نور پیامبر و علی علیهما السلام»و...دیده می شود، این تعابیر ظاهرا مربوط به خلقت نوری نیست، بلکه مربوط به «نور ولایت و یا مقام والای نورانیت؛ که همان ولایت کلیّه الهیه است» می باشد.

6- در پاره ای از روایات نور خلقت ارواح همۀ انسانها مشاهده می شود:«اني خلقتک و خلقت عليا و فاطمه و الحسن و الحسين من شبح نور، ثم عرضت ولايتهم علي الملائکه و سائر خلقي و هم ارواح، فمن قبلها کان عندي من المقربين، و من جحدها کان عندي من الکافرين؛[2]تحقيقا من، تو و علي و فاطمه و حسن و حسين را از شبح و سايه نور خلق کردم،سپس ولايت ايشان را بر ملائکه و ساير مخلوقاتم، در حالي که روح بودند، عرضه داشتم. پس هر کس ولايت ايشان را پذيرفت، نزد من از مقربين محسوب گرديد، و هر کس انکارشان کرد، از کافرين».

7- این که خداوند به پیامبرش صلی الله علیه و آله می فرماید که بگوید« انا بشر مثلکم» این مثلیت ظاهری در عالم ملک است که فرستاده خدا باید از جنس آنها باشد نه از جنس دیگری البته باتفاوت اینکه«یوحی الی».
    موفق باشید

[1].. اصول كافى» ج 1، كتاب الحجّة، باب مولد النّبىّ صلّى الله عليه و ءَاله و وفاته، ص 442، حديث دهم‏.

[2].بحار الانوار، ج 26، ص 307، روايت 71.
    آیا معصومین از نور خلق شده اند؟
    مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

«إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

(معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).

بحارالانوار، ج91، ص150.

19. صلوات ها 6

علاقه
    دعا
    نوشته
    24
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    104

راستی چرا انقدر روایاتتون متناقضه؟؟ یکی میگه 14 تا یکی میگه5 تا یکی میگه فقط پیامبر یکی مگه قبل از خلقت همه چیز یکی میگه تنها نوریه که در صلب آدم قرار داده شده(که احتمال داره این فقط درست باشه همونطورکه میفرماید مستقر و مستودع که پیامبر مستودع بوده اما این که امام علی از نور پیامبره نمیشه چون وجود او در عرض وجود پیامبر است نه در طولش)

سلام علیکم
    در تکمله کلام اساتید و دوستان گرامی عرض می شود که : در بحث خلقت نوری اهل بیت سلام الله علیه که در حدیث شریف کساء و احادیثی به این مضمون در منابع شیعه و سنی اشاره به اصحاب کساء و یا اشباح خمسه شده است که منظور از همه آن ها رسول خدا و امیرالمؤمنین و حضرت زهرا و حسنین صلوات الله علیهم تا حضرت امام زمان ارواحنا فداهم می باشد چرا که به برکت شهادت حضرت سیّدالشهداء سلام الله علیه خدای متعال از وجود آن حضرت نه امام معصوم را منشق نمود . به عبارت دیگر امام حسین سلام الله علیه یعنی ده امام معصوم . پس بین عدد پنج و چهارده منافاتی نیست . یعنی انوار مقدس اینان نیز قبل از خلقت آفرینش خلق شده بوده است .

و من الله التوفیق

ویرایش توسط دعاگو : ۱۳۹۰/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۸:۵۸
    اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 26 1231121 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری