حاج آقا و حاج خانم درماني(خدمات روحاني پزشكي)

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حاج آقا و حاج خانم درماني(خدمات روحاني پزشكي)

حاج آقا درماني

شب ميلاد امام رضا است يكي از خادمان امام رضا عليه السلام كه 50 سال سابقه خدمت در حريم رضوي دارد در شبكه اصفهان برنامه «هشت بهشت» دعوت بود مي گفت ديروز رفتيم بيمارستان الزهرا به عنوان سفيران فرهنگي امام رضا. با بيماران ملاقات داشتيم. تو راهرو يكي از همراهان بيماري امام و اصرار كرد كه دوباره به اتاق ايشان برويم. وقتي رفيتم گفت به اين بيمار بگو كه امام مي توانند شفا بدهند. به بيمار نگاه كردم دلم شكست به امام رضا گفتم كه آبرويم را نبر به او گفت شفا مي دهد و نباتي تبرك كه داشتيم در آب انداختند بيمار با ناباوري و حالت انكار نگاه مي كرد و من در دل به امام رضا توسل كردم. آب نبات را با سورنگ خواستند به بيماربدهند گفتند اگر توانست بخورد ما قبول مي كنيم كه امام شفا مي دهد و بعد آب را به او داد خورد. بيمار هم وطن كليمي بود و مسلمان شد.
باور درماني
روحیه، معنا و باورها، اکسیرهایی هستند که سراسر زندگی را تبدیل به طلای نشاط، پویایی و امید می‏سازند، به گونه‏ای که در یک کلام می‏توان گفت: «انسان، نان باورهایش را می ‏خورد و به آنها زنده است».روحیه نداشتن و احساس بی‏ارزشی، یعنی مات شدن در صحنه زندگی و باختن سرمایه هستی. در مقابل، توجه به سرمایه وجودی خود و سیراب شدن از جهان بینی و ایدئولوژی دینی یعنی دمیده شدن روحی تازه در کالبد بی‏رمق و پژمرده جسم خاکی انسان‌ها.
ما در این سرای تزاحم‌ها و تعارض‌ها با ناکامی‌ها و بلاها روبه‏رو می‏شویم و بیشتر از هر چیز، نیازمند روحیه و معنا هستیم و با همین روحیه و باورهایمان است که خورشید امید و معنا را از پشت کوه‌های یأس و ناکامی جلوه‏گر می‏سازیم.
از جمله کارهای با ارزشی که در این راستا برای ناکامان روحی صورت گرفته‏است، خدمات پزشکی (medical ministry)است که کار آن، رسیدگی به وضع روحی بیمار در دوران بیماری است. از حدود اوایل دهه ۱۹۶۰م، در بسیاری از دانشگاه های بزرگ امریکا این مسئله مطرح گردید که درمان بیمار، تنها با دارو و سایر مراقبت های پزشکی میسّر نیست و اثرات درمانی این خدمات به میزان زیادی به روحیه بیمار بستگی دارد. هر قدر روحیه بیمار بهتر باشد، سرعت درمان وی بیشتر و خدمات درمانی، بهتر و موثّرتر است.
برای تأمین این نظر، در «هیوستون» امریکا در مجتمع عظیمی که مرکب از بیش از پانزده بیمارستان و درمانگاه و چند دانشکده پزشکی است، مرکزی به نام «مؤسسه مذهب» (Institute of Religion) به صورت یک مرکز آموزشی با دوره چهارساله به وجود آمد. دانشجویان این مؤسسه در رشته «خدمات روحانی پزشکی» لیسانس می‏گیرند. در این مؤسسه، هیچ نوع دین یا مذهب خاصی به طور انحصاری مورد نظر نیست و آموزش داده نمی‏شود. علاوه بر آموزش ادیان، مقولات و موضوعات فلسفی - اخلاقی، روانشناسی و روانکاوی در برنامه آموزشی قرار دارد. فارغ ‏التحصیلان این مؤسسه، در بیمارستانها در کنار سایر خدمات پزشکی با استفاده از اعتقادات مذهبی خود بیمار، خدمات معنوی - روحی به بیمار می‏دهند، یا برای انجام دادن فرایض دینی به وی کمک می‏کنند. همچنین در برنامه آموزشی دانشجویان پزشکی، چند واحد از دروس این مؤسسه گنجانیده شده، تا پزشکان نیز بدانند که توجه و رسیدگی به ذهن یا روان بیمار و معتقدات او، در درمان بیمار، نقش مؤثر و تعیین‏کننده‏ای دارد[1].
آری، انسان، فقر محض است و بی‏خدا هیچ! با جریان یافتن دین در رگهای روحی و معنوی انسان، زندگی معنا، نشاط و پویایی می‏یابد و البته دیو سیاه پوچی و نیستی، مهمان و آفت روحی کسانی است که دین را افیون می‏ خوانند و با بستن چشمهای خود، آفتاب پر فروغ عالم افروز را منکر می‏شوند.
تكنيك حاج آقا درماني
ما مي توانيم از پتانسيل هاي معنوي براي درمان بيماري ها ارتقا سلامت روان و تبلغ ديني كمك بگيريم. حضور خواهران و برادران روحانيون ، مبلغان ديني و خادمان معنوی امام رضا و حضرت معصومه سلام علیها و حافظان و قاریان قرآن كريم در مراكز بهداشت و درمان و بيمارستان ها در اين امر اثر مهمي دارد.
کتاب و سی دی درمانی
همچنین می توانیم در این مراکز جهت کتاب درمانی از شرح حال عارفان و کتب ادعیه و شفایافتگان و ارتباط با امام زمان و توسل به امامان و راز بلاها در زندگی و هدف و فلسفه زندگی کتابخانه جهت معنا درمانی دایر کنیم. نیز می توانیم از بیمارانی که روحیه عالی دارند مانند جانبازان سی دی تهیه کنیم و در خدمت درمان و معنا بخشی به زندگی کمک بگیریم.
تذکر: حضور کارشناسان دینی سبب می شود جلوی خرافات و برداشت های انحرافی از دعا و نذر و ....گرفته شود و دکان رمالان سوداندیش بسته شود.

-------------------------------
[1] . رك خدا در ناخودآگاه نوشته ويكتور فرانكل ترجمه ابراهيم يزدي و [=Microsoft Sans Serif][=&amp]محمدحسین قدیری، نقش معنا در زندگی، دوماهنامه [/][=&amp]حدیث زندگی[/][=&amp] ، خرداد و تیر 1382، شماره 11.[/]

[/]

درمانگاه بقيه الله
در بسياري از درمانگاه شاهد هستيد كه افراد از اضطراب زياد هنگام انتظار پاها را تكان مي دهند و اين امر سبب خراب شدن زودهنگام نيمكت ها مي شود.
درمانگاه بقيه در قم زير نظر دفتر مرجع بزرگوار آيت الله تبريزي است در اين درمانگاه به ديوار پاكت هايي نصب بود و در آن دعا و زيارات بود كه بيماران در هنگام انتظار از آنها استفاده مي كنند اين امر اگر چه قدمي گوچك است اما به اندازه خود در اضطراب زدايي مؤثر است.

سلام
ببخشید
وقتی داشتم این تاپیک رو میخوندم این به نظرم رسید .
تو بیمارستان ما چند تا صندوق هست که جلوی بخشهای آی سی یو و سی سی یو و در ورودی و اتاق عمل و زایشگاه واقع شده .
روی این صندوق ها نوشته شده : برای شفای بیماران یا ثارالله

مردم هم برای مریضاشون توش پول میریزن.( حالا نیت چیه ؟ الله اعلم ) صدقه یا هر چیز دیگه.

بعد از یه کم کنجکاوی ( اصولا من زیادی ادم کنجکاویم ) فهمیدم که این پول رو بیمارستان بر میداره و وقتی که مراسمی برای اهل بیت داره خرجش میکنه .

این کار درسته؟ یعنی شرعا این پولو میتونن این طوری خرجش کنن؟

حامی;150235 نوشت:
ما مي توانيم از پتانسيل هاي معنوي براي درمان بيماري ها ارتقا سلامت روان و تبلغ ديني كمك بگيريم. حضور خواهران و برادران روحانيون ، مبلغان ديني و خادمان معنوی امام رضا و حضرت معصومه سلام علیها و حافظان و قاریان قرآن كريم در مراكز بهداشت و درمان و بيمارستان ها در اين امر اثر مهمي دارد.

با اجازه یه نکته من اینجا بگم ؟

اصلا لازم نیست که ما از این انسانها کمک بگیریم . خود کادر درمانی ما اگه به سمت و سوی دین و اموزه های دینی حرکت کنن ، 100 % این مشکل حل میشه .

وقتی یه خانومی که مشکل مثلا معده داره ، وقتی میره دکتر و به متخصص گوارش میگه که :
من دیشب از معده درد داشتم میمردم . رفتم و یه کم خاک کربلا رو با اب زمزم قاطی کردم و خوردم ، این شد اب رو اتیش و خوب شدم .

اینجا اون پزشک به جای نیشخند زدن و با حالت تمسخر به خانومه نگاه کردن میگه : خوب کاری کردی مادر .منم که رفته بودم مکه با خودم آب زمزم آوردم .

اگه شما صدتا روحانی و مبلغ بیارین تو بیمارستان ولی دکتر طرف یه چیزدیگه بگه ، هیچکدومشون کاری از دستشون برنمیاد.

شما قبل از بیماران باید رو کادر درمانی تمرکز کنین .

یه شب یه زائو داشتیم که میگفت از شاگردان آقای صمدی املی بوده.

از اولی که اومد و بستری شد آروم و مطمئن بود و هیچ استرسی نداشت . خیلی برام جالب بود که سیر زایمانش چطور میگذره .
چون بچه ی خوبی بود تصمیم گرفتم بهش کمک کنم که خوب و راحت و زود زایمان کنه .

(البته من در مورد همه ی مریضام اینطوری هستم ها . فکر نکنین که فقط به یه سری خاص کمک میکنیم ولی وقتی یه خانومی خودش مشتاق باشه ، ماما هم ترقیب میشه که کمکش کنه )

رفتم که براش سنتو و به قول عامیانه امپول زور بزنم که در کمال نا باوری همه گفت که میخوام بدون هیچ دارویی زایمان کنم.
از قدرت و شجاعتش خیلی خوشم اومد .وتصمیم قطع گرفتم که حسابی کمکش کنم .

بهش سرم وصل نکردم ولی باید رگ میگرفتم .از تخت اوردمش پایین و گفتم قدم بزنه .
یه سری راهای کاهش درد و .. رو براش گفتم .
هر چند وقت فقط رو تخت میخوابید که صدای قلب بچشو گوش کنم یا معاینش کنم .
از امپول و سرم و ... هیچ خبری نبود .

وقتی قدم میزد ذکر میگفت و یه واکمن هم همراهش بود که یه چیزایی گوش میداد.
خیلی زود پیشرفت کرد و بردیمش برای زایمان .
باورتون میشه صداش هم در نیومد . و این صدای گریه ی دختر کوچولوی خوشگلش بود که تمام زایشگاهو پر کرده بود.

هنوز بند ناف رو نبریده بودم که بچه رو گذاشتم رو شکمش . هیجان زده بود و همش خدارو شکر میکرد .

ازم خواست که واکمنو بذارم کنار گوش دخترش . منم این کارو کردم .
روشنش که کردم دیدم صدای اذان و اقامه هست . صدای اذان اونم اول صبح اونم تو زایشگاه ، اشک همه رو در اورده بود .
....

این ماجرا خیلی روهمکارام تاثیر گذاشته بود و مدتها سر زبونها بود

nakisa;150285 نوشت:
اصلا لازم نیست که ما از این انسانها کمک بگیریم . خود کادر درمانی ما اگه به سمت و سوی دین و اموزه های دینی حرکت کنن ، 100 % این مشکل حل میشه .

سلام
برخي از مسئولان بيمارستان ها خودشون مذهبي اند و از كادر متدين كمك مي گيرند و اگر ببينند كسي مشكل داره باش برخورد مي كنند.
چند سال قبل
يكي از دوستانم پيكاني كرايه كرد تا زيارت امام رضا برود تو راه قم تصادف كردند دخترش لگنش شكست و عمل شد خانمش قطعي نخاعي شد و دوستش از دنيا رفت و دو دختر دوستش يكي شون مدتي در كما بود و بعد به هوش اومد و يكي چهار دست و پا هاش شكست مي گفت تو بيمارستان قم پزشكي از من طلب پول زير ميزي كرد گفتم پول ندارم اون هم به بهونه اي من را مي فرستاد داروخونه و....و از برگه هاي دفترچه بيمه مي كند اعتراض كردم گفت اين همون پول كه نداري بايد جبران كنم خانمم درد مي كشيد بي تفاوت بود وقتي داستان را به عنوان شكايت به مسئول بيمارستان انتقال دادم آمد به خانمم سر زد خانمم مي گفت دكتر درد دارم خيلي بي خيال مي گفت تصادف كردي مي خواي درد هم نداشته باشي.
در برابر پزشكي بود متدين مي آمد به خانمم سر مي زد و گاهي به او مي گفت تو بيماري و دعاي تو براساس روايات مستجاب است من دعا مي كنم تو آمين بگو يك بار حرم حضرت معصومه ديدمش براي دعاي ندبه آمده بود آمد از وضع خانمم سراغ گرفت و بعد بدون چشم داشت براي طبابت و درمان به خانه ما سر مي زد.
بله موافقم كادر هم بايد همنوا باشند.
ولي به هرحال مردم كادر پزشكي را پزشك مي بينند و خادم امام رضا يا يك روحاني رباني و متدين را متصل به يك امر ماورايي و قدسي مي دانند و البته خيلي خوبه يه پزشك روحيات عرفاني هم داشته باشه مثل پزشك بالا.
متأسفانه اين روزها با مشاوران و پزشكاني مواجه مي شويم كه حتي به دانش تجربي هم اعتقاد ندارند مانند كسي كه مشروب تجوير مي كنه يا مشاوري كه از بيمارش خواستگاري مي كنه

nakisa;150295 نوشت:
یه شب یه زائو داشتیم که میگفت از شاگردان آقای صمدی املی بوده. از اولی که اومد و بستری شد آروم و مطمئن بود و هیچ استرسی نداشت . خیلی برام جالب بود که سیر زایمانش چطور میگذره . چون بچه ی خوبی بود تصمیم گرفتم بهش کمک کنم که خوب و راحت و زود زایمان کنه . (البته من در مورد همه ی مریضام اینطوری هستم ها . فکر نکنین که فقط به یه سری خاص کمک میکنیم ولی وقتی یه خانومی خودش مشتاق باشه ، ماما هم ترقیب میشه که کمکش کنه ) رفتم که براش سنتو و به قول عامیانه امپول زور بزنم که در کمال نا باوری همه گفت که میخوام بدون هیچ دارویی زایمان کنم. از قدرت و شجاعتش خیلی خوشم اومد .وتصمیم قطع گرفتم که حسابی کمکش کنم . بهش سرم وصل نکردم ولی باید رگ میگرفتم .از تخت اوردمش پایین و گفتم قدم بزنه . یه سری راهای کاهش درد و .. رو براش گفتم . هر چند وقت فقط رو تخت میخوابید که صدای قلب بچشو گوش کنم یا معاینش کنم . از امپول و سرم و ... هیچ خبری نبود . وقتی قدم میزد ذکر میگفت و یه واکمن هم همراهش بود که یه چیزایی گوش میداد. خیلی زود پیشرفت کرد و بردیمش برای زایمان . باورتون میشه صداش هم در نیومد . و این صدای گریه ی دختر کوچولوی خوشگلش بود که تمام زایشگاهو پر کرده بود. هنوز بند ناف رو نبریده بودم که بچه رو گذاشتم رو شکمش . هیجان زده بود و همش خدارو شکر میکرد . ازم خواست که واکمنو بذارم کنار گوش دخترش . منم این کارو کردم . روشنش که کردم دیدم صدای اذان و اقامه هست . صدای اذان اونم اول صبح اونم تو زایشگاه ، اشک همه رو در اورده بود . .... این ماجرا خیلی روهمکارام تاثیر گذاشته بود و مدتها سر زبونها بود

بحثي داشتم به عنوان سي دي و كتابخانه درماني بله از اين موارد مي توان فيلم مصاحبه تهيه كرد و در اختيار بيماران قرار داد.
به همين دليل است كه من در نوشته هام اصرار دارم كه بگم
آموزه هاي ديني نقد است نه نسيه طوري كه سود و زيانش مال اون دنيا باشه
بله دين آئين بهتر زيستن است

تحقيقاتي هم بر روي بيماران مختلف شده است از جمله افرادي كه درد زايمان داشته اند براي اين افراد صداي دلنشين قرآن پخش كردند و تحقيقات نشان داد كه اين گروه آزمايشي نسبت به گروه گواه درد كمتري گزارش مي كنند

حامی;150235 نوشت:
حاج آقا درماني(خدمات روحاني پزشكي)

منظور از حاج آقا صرفا روحاني بودن نيست هركسي كه معنوي باشد و اهل عمل و بين مردم به كمال و ادب شهرت دارد و خدايي است حاج آقا است. چه بسا روحاني اي كه از روحاني بودن نامي يدك مي كشد مانند شيخ علي تهراني كه اخلاق هم مي گفت ولي مقابل حضرت امام ابيستاد
و چه بسا عامي اي مانند مرحوم شيخ رجبعلي خياط و كربلايي كاظم كه مورد عنايت حق واقع مي شوند.

توصیه‌ آیة الله بهجت برای زیارت امام رضا(ع)

توصیه‌ آیة الله بهجت برای زیارت امام رضا(ع)

زیارت امام رضا علیه السلام از زیارت امام حسین علیه السلام بالاتر است، چرا که بسیاری از مسلمانان به زیارت امام حسین علیه السلام می‌روند. ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت امام رضا علیه‌السلام می‌آیند.

«أأدخل یا حجة الله: ای حجت خدا، آیا وارد شوم؟»
به قلبتان مراجعه کنید و ببینید آیا تحولی در آن به وجود آمده و تغییر یافته است یا نه؟ اگر تغییر حال در شما بود، حضرت علیه السلام به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سیدالشهداء علیه السلام گریه است، اگر اشک آمد امام حسین علیه السلام اذن دخول داده‌اند و وارد شوید.

اگر حال داشتید به حرم وارد شوید. اگر هیچ تغییری در دل شما به وجود نیامد و دیدید حالتان مساعد نیست، بهتر است به کار مستحبی دیگری بپردازید. سه روز روزه بگیرید و غسل کنید و بعد به حرم بروید و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهید.
زیارت امام رضا علیه السلام از زیارت امام حسین علیه السلام بالاتر است، چرا که بسیاری از مسلمانان به زیارت امام حسین علیه السلام می‌روند. ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت امام رضا علیه‌السلام می‌آیند.
بسیاری از حضرت رضا علیه السلام سؤال کردند و خواستند و جواب شنیدند، در نجف، در کربلا، در مشهد مقدس،- هم همین طور - کسی مادرش را به کول می‌گرفت و به حرم می‌برد. چیزهای عجیبی را می‌دید.
ملتفت باشید! معتقد باشید! شفا دادن الی ماشاءالله! به تحقق پیوسته.

یکی از معاودین عراقی غده‌ای داشت و می‌بایستی مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت. خطرناک بود، از آقا امام رضا خواست او را شفا بدهد، شب حضرت معصومه علیهاالسلام را در خواب دید که به وی فرمود:
«غده خوب می‌شود. احتیاج به عمل ندارد!» ارتباط خواهر و برادر را ببینید که از برادر خواسته خواهر جوابش را داده است.
منبع: کتاب به سوی محبوب، و کتاب برگی از دفتر آفتاب. آیة الله بهجت

موضوع قفل شده است