اگر امر به معروف و نهی از منکر باعث مرگ امون بشه واجبه؟

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر امر به معروف و نهی از منکر باعث مرگ امون بشه واجبه؟

سلام به همه دوستان
بعد از حادثه تلخ میدان کاج فکر میکردم که دیگه مردی و مردونگی به آخر رسیده
و دیگه چیزی به این اسم وجود نداره....تا این که ....
.
البته این هم اثار و برکات حضورغیر ضروری زنان در جامعه است
این روزها معلوم شد اگر کسی بخواد با غیرت باشه باید به این روز بیفته...
فقط میتونم بگم حاج آقا خیلی مردی.......

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام فرزاد فروزش امام جماعت دانشگاه علوم پزشكی تهران كه شب گذشته برای نجات یك دختر جوان از چنگال 2 نفر از اراذل و اوباش از جان‌گذشتگی كرده و هم‌اكنون در پی نجات دادن این دختر، در آستانه نابینایی چشم راست خود قرار گرفته است، در بخش اورژانس بیمارستان فارابی تهران و در حالی كه خون چشم وی تمام لباس‌های وی را پوشانده بود، در تشریح این واقعه به فارس گفت: ساعت 22 شب سه‌شنبه در خیابان شریعتی، پائین‌تر از خیابان ملك به همراه 2 نفر همراه داخل خودروی خود در حال عبور بودیم كه ناگهان صدای فریادهای دختر جوان را شنیدیم.
وی افزود: بلافاصله پس از شنیدن این فریادها به سمت صدا حركت كرده و مشاهده كردیم كه 2 نفر از اراذل و اوباش سوار بر یك موتور برای ربایش یك دختر جوان اقدام كرده‌اند. این اراذل و اوباش قصد داشتند به زور، دختر جوان را سوار بر موتور كرده و با خود ببرند اما این دختر با فریادهای خود درخواست كمك كرده و از سوار شدن خودداری می‌كرد و 2 پسر جوان نیز وی را ضرب و شتم كرده و مورد هتاكی قرار می‌دادند.
حجت‌الاسلام فروزش ادامه داد: با مشاهده این صحنه برای نجات دادن دختر به سمت اراذل و اوباش مهاجم یورش بردیم، اما با مقاومت این مهاجمان روبرو شده و درگیر شدیم. در هنگام درگیری، یكی از آنها كه شیشه نوشابه‌ای در دست داشت، این شیشه را با زدن به بدنه موتور شكست و سپس با آن چندین ضربه به چشم راست من وارد كرد كه نتیجه‌اش را مشاهده می‌كنید.
ضربات وارد شده بر چشم راست حجت‌الاسلام فروزش بسیار شدید بوده و به گفته یكی از پزشكان حاضر در اورژانس بیمارستان فارابی احتمال تخلیه شدن چشم راست این روحانی از خودگذشته و ایثارگر بسیار زیاد است.
حجت‌الاسلام فروزش گفت: الحمدلله هرچند به قیمت مجروح شدن شدید یك چشم، موفق شدیم این دختر را از چنگال اراذل و اوباش و دزدان ناموس مردم نجات دهیم.
حجت‌الاسلام فروزش دقایقی پس از گفت‌وگوی خود با فارس به علت خونریزی شدید چشم راست خود بیهوش شد.

عکس حجت الاسلام فروزش قبل از مضروب شدن...

تنهاترین سردار;150143 نوشت:
حجت‌الاسلام فروزش گفت: الحمدلله هرچند به قیمت مجروح شدن شدید یك چشم، موفق شدیم این دختر را از چنگال اراذل و اوباش و دزدان ناموس مردم نجات دهیم.

حواست هست حاج آقا!!!!کفشات هم پر خون شده....
نکنه خون ها رو ندیدی؟؟؟؟؟
درود به شرفت که آبروی هر چی مرد رو خریدی...:Gol:

یادمه یه عده ای بی شرف اون روزها می گفتند خوب کردن به اون چه دخالت کرده:Ghamgin:
دیدم ناموس خودشون براشون اهمیت نداره هیچی نگفتم
خدا اول من بعد اونا رو هدایت کنه

رصدگر;150190 نوشت:
دیدم ناموس خودشون براشون اهمیت نداره هیچی نگفتم خدا اول من بعد اونا رو هدایت کنه

بله دقیقا درست است.
آنها حتی نمیتوانند بفهمند که چه دارند میگویند. جهالت را میبینید؟

بغض و کینه و نفرت که زائیده جهالت و تبعیت از هوای نفس است خوی انسان را به حیوان بدل میکند. بل هم اذل.

وقتی این عناصر با محرک قوی ای همچون شهوت در وجود انسان قدرت میگیرند دیگر نمیتوانی باور کنی که این موجود انسان است و اصلا تفاوتش با حیوان چیست ؟

یکی از همین مبتلایان در حال دزدی ناموس مردم بوده. دیگری هم از فاسق حمایت میکند.

در این گردونه و رقص نادانی صبر و توکل به خدای رحمان و اصرار بر دیانت الهی و اجرای صحیح احکامش وظیفه اهل دین است.

انشاالله روزی برسد که ای جماعت هم به جمع اهل دین که اهل غیرت و بصیرت هستند اضافه شوند.

یاحق

حاج اقا شما که چشمت را در راه دفاع از ناموس دادی:Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin:
انشالله چشمت به جمال اقامون روشن بشه:Gol:

سلام
جا داره اینجا یادی هم بکنیم از طلبه با غیرت علی خلیلی که در محله تهرانپارس
تهران برای دفاع از یک دختر، توسط اراذل و اوباش و به وسیله ضربات چاقو در گردن
مجروح میشه..

آخرین خبر ها از وضعیت این طلبه جوان به نقل از یکی از دوستان او:
اين طلبه از بيمارستان مرخص شده است و در حال حاضر در منزل به سر مي‌برد.
در حال حاضر لوله‌اي از دهان تا روده باريكش براي ورود مايعات به بدنش قرار داده‌اند. چرا كه هنوز توانايي خوردن غذا از طريق دهان را ندارد.
در حال حاضر وي قدرت تكلم ندارد و لي صداهاي نامهومي از خود بيرون مي‌دهد و نامفهوم حرف مي زند كه در اين زمينه پزشكان گفتند كه بايد براي بهبود، زمان بگذرد.
به علت سكته آني مغزي كه در هنگام حادثه داشت حافظه مدت مضروب شدن تا اواسط مدتي كه در بيمارستان بود تخليه است و چيزي از اين ايام را به ياد نمي‌آورد.

جناب صادقانه چه جمل قشنگی فرمودند

حاج اقا شما که چشمت را در راه دفاع از ناموس دادی:Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin:
انشالله چشمت به جمال اقامون روشن بشه:Gol:

ان شالله:Doaa:

خيلي خبر دلخراشي بود. با اينكه خيلي وقت هست كه اين خبر رو شنيديم اما همين اوضاع فعلي اين طلبه بزرگوار خيلي بايد ما رو به فكر فرو ببره. ما چه وظيفه اي داريم؟ من خانم. شماي آقا...

شايد اگر بعضي چيزها رعايت مي شد اين اتفاق نمي افتاد. هرچند كه من معتقم براي ايشون ترفيع درجه خواهد بود.
خداوند چشم دلمان را باز كند...

بنام خدا

با سلام به همه ی اون کسانی مصداق بارز رشادت وجوانمردی هستن . هنوز خیلی از هفته ی دفاع مقدس نگذشته هفته ای که اگه تلویزیون به خاطر این ایام چند تا فیلم سینمایی جنگی ویا چندتا مستند از شهید آوینی وسرودهای اون موقع رو نذاره واقعا یادمون میره که توی اون ایام چی گذشت ویا کسانی که رفتن وشهید شدن چه کسانی بودن.

تعجب نکنید که این حرفها چه ربطی به طلبه جوان داره، ربطش رو براتون میگم ،این آقای طلبه همان کاری رو کرد که شهدا در اون زمان انجام دانند .مثل همون موقع با دیدن زشتی وپلشتی وبادیدن تعرض به ناموس
از ناموس مملکتش که پاکی پاکدامنی یک زنه دفاع کرد . در اون لحظه به خودش فکر نکرد وبا خودش نگفت بمن چه! .

حالا برای ما می تونه مصداقی باشه از شهدا در آن زمانه ،وهرمادری که دلش میخواد برای بچه هاش یه مثال خیلی عینی بگه داستان رشادت این طلبه رو بگه.

و اگه روزنامه ای رو پیدا کرد که مثل تیترهایی که هر روز از زندگی هنر پیشه ها وفوتبالیست ها در روزنامه هاشون میزنن ودغدغه ی ازدواج و طلاق اونا رو دارن عکسی از این سوپر استار واقعی کشورمون زده باشه ،اگه دید حتما به بچه هاش نشون بده .

والسلام نامه ی ما نشد تمام...

راستی من خودم به شخصه اگه دختره بی حجاب بود نمیرفتم جلو

چون خودش باید رعایت میکرد که این بلا ها سرش نیاد اما اگه چادری بود اگه من یه نفر بودم اونا ده نفر بازم میرفتم کمکش اما قبلش تا میتونستم داد و بیداد میکردم چون صدای مرد بردش بیشتره:Khandidan!:

مهدی عباس زاده;151029 نوشت:
راستی من خودم به شخصه اگه دختره بی حجاب بود نمیرفتم جلو

چون خودش باید رعایت میکرد که این بلا ها سرش نیاد اما اگه چادری بود اگه من یه نفر بودم اونا ده نفر بازم میرفتم کمکش اما قبلش تا میتونستم داد و بیداد میکردم چون صدای مرد بردش بیشتره:khandidan!:

سلام
من با این حرف مخالفم. چرا که معتقدم حتی اگر کسی بود که حجاب هم نداشت شاید با این کار و کمک دلش روشن بشه و حقیقت رو درک کنه. واقعیت اینه که خیلی از جوانان که این مشکل رو دارند نادان اند. نیاز به جرقه ای دارند. وظیفه من و شما ترک این افراد نیست.
ترک این افراد باعث گسترش این افکار بی حجابی و گسترش آزادی بی دینی خواهد شد.

درسته که این وظیفه در قبال محجبه ها نمود بیشتری داره اما در مورد افرادی که نیاز به مداوا دارند هم هست.
من نمی دونم ولی اگر من جای اون خانم بودم خودم بیدار می شدم احتمالا و دیگران و اطرافم رو هم بیدار می کردم.

شاید اینم یه حرفیه

من خواهرم بی حجابه هزاربار بهش گفتم آبجی بیخبیال این کارا شو برو تقوای الهی پیشه کن خدا هر چی میفرماد برا خود ماست میگه نه!!

تازه داداششم خیر سرم بچه مذهبی ام اما لااکراه فی الدین

اگه خواهرم هم توی اون موقعیت بود کمکش نمیکردم چون عقل که داره چرا خودمو به خطر بندازم برای آدمی که خودشو میزنه به خواب با بدتر از اینا هم بیدار نمیشه

مگه کم بودن آدمایی که بهش نگاه چپ کردن یا کسایی که به خاطر دیدنش به گناه استمناء یا چیز دیگه افتادن؟ چطور اون که دلش برای دیگران نمیسوزه دیگران دلشون براش بسوزه اگه خطر نداشت میرم اما خطر داشته باشه هرگز خودمو برای آدم ..... به خطر نمیندازم که به نظر من این خودش دیوانگیه

مثل این که کسی خودشو داره میندازه تو چاه شما هم برید یه طناب به خودتون ببندین ببندین بهش که نجات پیدا کنه در حالی که به احتمال زیاد هر دوتون غرق میشید

بايد کمکش کرد به چند دليل
1. اينکه تقاضاي کمک کرده
رسول خدا فرمود: «مَنْ سَمِعَ رجلاً ینادی یاللمسلمین فَلْمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم؛(1) کسی که بشنود مرد مظلومی از مسلمانان کمک می‌خواهد، ولی او را یاری نکند، مسلمان نیست»
ـ میزان الحکمة، ح 4، ص 531، نشر مکتب الاعلام الاسلامی، قم 1304ش.
2.اگر اين حديث هم نباشد يک نفر بي حجاب درست است که کار حرامي انجام مي دهد ايا اين بدان معنا است که مورد هر آسيبي قرار گيرد ، او به بد حجابي راضي شده نه هر چيز ،البته درست است که زمينه هر کاري را خود بوجود آورده است ولي اين بدان معنا نيست که حال که زمينه را بوجود آورده است ما بي خيال باشيم.
3.اين آسيب آسيب فردي نيست که فقط به شخص بي حجاب مربوط باشد بلکه يک آسيب اجتماعي است اگر امروز يکي نفر با با بي حجاب اين برخورد را کرد و در مقابل کمک خواستن هاي بي حجاب عکس العملي نديد راه براي مزاحمت به خانم هاي محجبه نيز باز مي شود موقعيکه در جامعه اسلامي چينين چيزهاي طبيعي شود بعدها نيم شو دآن را مهار کرد بايد از اول جلو اين کارها گرفته شود به اي نحو کان

1. آن شخصی که به اصل حجاب در دین انکار بورزه مسلمان نیست چون حجاب جزو ضروریات قرآنی دینه

2. کسی که راضی به بی حجابی شده راضی به عواقب آن هم شده و الا بی حجاب نمیشد

3. من ربطی بین این دو نمیبینم کسی که خودش دم خانه اش پرچم بزند خوب مورد عنایت قرار میگیرد اما کسی که نزده پرچمو مورد عنایت قرار نمیگیره

راستی استاد این ضمینه رو به زمینه ویرایش کنید یکم غلط به نظر میاد

و من لا یرحم لا یُرحم کسی که رحم نکند مورد رحم قرار نمیگیرد پیامبر فرموده این خانوم بیرحم که تا دیروز هزار جوان رو به فساد میکشید امروز دارد تقاص کار خودش را میبیند

عماد;151274 نوشت:
2.اگر اين حديث هم نباشد

روایتی هست از رن یهودی ای که امیرمومنان بخاطر اینکه در سرزمین اسلامی حقش ضایع شده بود و به تظلم خواهی آمده بود برای احقاق حقشان شخصا اقدام کردند.

معنای امنیت در بلاد اسلامی معنائی ورای از محدوده عقیده و ایمان اشخاص است.

یعنی ممکن است که فرد کافر باشه ولی چون در سرزمین اسلامی به حقوق شخصی اش تعرضی شدهمسئولیت آن بگردن پدر جامعه اسلامی است ( ولی امر ) و بالطبع آن تمام افراد مسلمان آن جامعه است.

یاحق

با سلام به همه دوستان و اساتید و با تشکر از برادر بینا 88 عزیز
جناب آقای عباس زاده که راجب همه چیز اظهار نظر میکنید....
یک آقا به خاطر غیرتش از جانش گذشت و چشمش رو فدا کرد مشکل شما چیه؟
خیلی ناراحتم که اینجا داره این بحث میشه ،اگر قدر دانی نمیکنید اظهار نظر بی پایه هم نکنید..
کسی که در مقابل ظلم سکوت کنه با کسی که ظلم میکنه برابر هستند...
زمانی که اون خانم فریاد میزد شاید 100 نفر با عقاید شما توی اون خیابان بودند و دست و پاشون
شروع کرد لرزیدن یا گفتن به ما چه.. اما یه روحانی مثل یه مرد رفت و اون خانم رو نجات داد و با همون چشم مجروحش گفت خدا رو شکر یه دختر رو از دست دزدان ناموس نجات دادیم...
اگر مثل میدان کاج همه دست به سینه می ایستادن تا فاجعه میدان کاج رقم بخوره خوب بود؟
اگر کسی اقدامی نمیکرد چی میشد؟؟یکی میگفت خب حالا که انقدر راحته فردا هم یکی بدزدم..

ضمنا اگر خواهر شما بی حجابه و مشکلاتی دارید اینجا جای مطرح کردنش نیست....

مهدی عباس زاده;151304 نوشت:
راستی استاد این..... رو به ..... ویرایش کنید یکم غلط به نظر میاد

متوجه شدم به غلط های املایی حساس هستید و به اساتید محترم ایراد میگیرید به طوری که توی عمومی مطرحشون میکنید!
لطف بفرمایید شما که انقدر براتون مهمه در پست 15 به جای
بیخبیال بنویسید بیخیال چون یکم غلط به نظر میاد

bina88;151309 نوشت:
روایتی هست از رن یهودی ای که امیرمومنان بخاطر اینکه در سرزمین اسلامی حقش ضایع شده بود و به تظلم خواهی آمده بود برای احقاق حقشان شخصا اقدام کردند. معنای امنیت در بلاد اسلامی معنائی ورای از محدوده عقیده و ایمان اشخاص است. یعنی ممکن است که فرد کافر باشه ولی چون در سرزمین اسلامی به حقوق شخصی اش تعرضی شدهمسئولیت آن بگردن پدر جامعه اسلامی است ( ولی امر ) و بالطبع آن تمام افراد مسلمان آن جامعه است.

سلام بینا جان این که باید به حقوق کفار هم رسیدگی کرد درست اما خود کافر هم وظیفه داره قوانین کشور اسلامی رو رعایت کنه اگه حرف منو قبول ندارید از اساتید فقه و احکام بپرسید

اما کسی که به قوانین کشور اسلامی که یکیش حجابه بی اهمیته آیا از اون کفار ذمی بدتر نیست؟؟

سلام تنها ترین سردار جان

خوب ما که در مورد اون بنده خدا حرفی نزدیم سوء تفاوت شده دادا

من جریان کاج ماجو کاری ندارم ما به طور کلی داریم حرف میزنیم

در ضمن اومدیم تو اینجا که اظهار نظر کنیم و چیز یاد بگیریم دیگه خوبه جهلمون رو مخفی کنیم از ترس انتقادای تندی مثل انتقاد شما؟؟

بله من نسبت به غلط املایی حساسیت دارم اما ما دونوع غلط املایی داریم یکی: بلد نیستم یا اون لحظه اشتباه به ذهنم میاد طرز نوشتن کلمه که این نوع باید تذکر داده شه و مطمئنا خود اون شخص که بهش تذکر داده میشه خوشحال خواهد شد

اما گاهی عمدا غلط نوشته میشه که یکمی جنبه طنز پیدا کنه و فضا از خشک و خالی بودن خارج شه مثل بیخبیال و دادا که درستش بیخیال و داداش هست

در ضمن جزو قوانین اینجا اینه که به همدیگه تندی نکنین فکر کنم یکم تند صحبت کردید نه؟؟

با سلام
خدا توفیق امر به معروف رو به هر کسی نمیده چرا که امر به معروف یکی از شئونات الهی است که خدا به دیگران تفویض کرده
به رنگ خدا شدن زحمت داره و تا تو حاضر نشی براش هزینه بدی خدا هم توفیقش رو بهت نمیده
با بی خیالی نمیشه جامعه رو نگه داشت .بزرگترین آمر به معروف و ناهی از منکر عصر ما امام خمینی (ره)هستش که موقعی که علیه شاه منبر میرفت، خیلیا توی پستوهای خونه هاشون از ترس حرف امام قایم شده بودند و اگه امام هم بی خیال میشدند الان ما این نعمت بزرگی رو که خدا بهمون داده رو نداشتیم
بی خیالی ما باعث شده که الان خیلیا توی روز روشن اینطور به یه روحانی جسارت کنند و کک شون هم نگزه
ما بی خیالیم و بابت این بی خیالی باید توی اون دنیا جواب بدیم

مهدی عباس زاده;151211 نوشت:

اگه خواهرم هم توی اون موقعیت بود کمکش نمیکردم

پناه بر خدا!!!!
یعنی چون خواهرتون حجابش رو رعایت نمی کنه اگر خدای ناکرده در چنین موقعیتی بیفته کمکش نمی کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

حالا امیرالمومنین علیه السلام در قضیه بیرون آوردن خلخال از پای یک زن یهودی فریاد بر می آورند و می‌فرمایند که اگر مردی غیرتمند از شنیدن این حادثه تلخ بمیرد ، جای ملامت ندارد ؟

وَ لَقَدْ بَلَغَنِی أَنَّ الرَّجُلَ مِنْهُمْ کَانَ یَدْخُلُ عَلَى الْمَرْأَةِ الْمُسْلِمَةِ وَ الْأُخْرَى الْمُعَاهِدَةِ فَیَنْتَزِعُ حِجْلَهَا وَ قُلْبَهَا وَ قَلَائِدَهَا وَ رِعَاثَهَا مَا تَمْتَنِعُ مِنْهُ إِلَّا بِالِاسْتِرْجَاعِ وَ الِاسْتِرْحَامِ ثُمَّ انْصَرَفُوا وَافِرِینَ مَا نَالَ رَجُلًا مِنْهُمْ کَلْمٌ وَ لَا أُرِیقَ لَهُمْ دَمٌ فَلَوْ أَنَّ امْرَأً مُسْلِماً مَاتَ مِنْ بَعْدِ هَذَا أَسَفاً مَا کَانَ بِهِ مَلُوماً بَلْ کَانَ بِهِ عِنْدِی جَدِیراً .
خطبه 27 نهج البلاغه ، فیض الإسلام .

به من خبر رسیده که مردى از لشکر شام به خانه زنى مسلمان و زنى غیر مسلمان که در پناه حکومت اسلام بوده وارد شد ه، و خلخال و دستبند و گردن بند و گوشواره‏هاى آنها را به غارت برده ؛ در حالى که هیچ وسیله ‏اى براى دفاع ، جز گریه و التماس کردن ، نداشته ‏اند !
لشکریان شام با غنیمت فراوان رفتند ، بدون این که حتّى یک نفر آنان ، زخمى بردارد ، و یا قطره خونى از او ریخته شود ، اگر براى این حادثه تلخ ، مسلمانى از روى تأسّف بمیرد ، ملامت نخواهد شد ، و از نظر من سزاوار است .

دلیل رو ذکر کردم مراجعه کنید

آذر بانو

مهدی عباس زاده;151339 نوشت:
سلام بینا جان این که باید به حقوق کفار هم رسیدگی کرد درست اما خود کافر هم وظیفه داره قوانین کشور اسلامی رو رعایت کنه اگه حرف منو قبول ندارید از اساتید فقه و احکام بپرسید اما کسی که به قوانین کشور اسلامی که یکیش حجابه بی اهمیته آیا از اون کفار ذمی بدتر نیست؟؟

بله شما درست میفرمائید.

شاکله یک جامعه در صورتی به یک ثبات واقعی میرسد که حقوق تمام افراد جامعه رعایت شود.

و هرکسی تخطی کرد بنا بر آن تخطی مجازات شود و اگر حقی هم داشت به حقش رسیدگی گردد.

یک کافر مجاب و موظف به رعایت قوانین موجود در سرزمینهای اسلامی است.

ولی اگر ظلمی به او وارد آمد نیاز است که به مشکلش رسیدگی شود . اگر محق بود حقش بازپس داده شود.

این حق مطابق با همان قوانینی است که عرض شد.

اگر خانم بدحجابی مورد تعرض واقع شد خب بواسطه بدحجابی باید بازخواست گردد.

در عین حال لازم است از او در مقابل متعرض دفاع کرد.

یاحق

سلام علیکم

ببخشید من عذر میخوام آقا در تمام طول عمرم با چنین صحنه ای مواجه نشده بودم اما دو روز پیش وقتی تو یه شهر دیگه پیش پسر عموم رضا بودم اونا دانشجوان و خونه دانشجویی دارن تو خونه نشسته بودیم که یهویی صدای جیغ خیلی ناجور یه خانوم از تو کوچه اومد رفتیم لب پنجره چیز واضحی ندیدیم فقط متوجه شدیم اونی که جیغ میزنه سوار موتوره
دیدم بچه ها دارن معطل میکنن گفتم سوییچو بدید من برم اگه نمیایید دیدم سریع غیرتی شدن راه افتادیم همه با لباس خواب که طبعا مناسب نیست انقدر عجله کردیم یکی از بچه ها جا موند
هر چند وقتی رسیدیم به یارو دیدیم مشقی بود اما این یه درسی شد برای من اونم این که آدم تو این موقعیتها گاهی نمیتونه فکر کنه ببینه امر به معروف براش واجبه یا نه مستحبه یا حرامه فقط دلو میزنه به دریا میگه هرچی شد شد.

من از همه عذر میخوام اما نه به خاطر این که گفتم واجب نیست شاید واجب نباشه شاید حتی اگر ضرر به نفس خیلی زیادی رو در بر داشته باشه حرام هم باشه از این عذر میخوام که گفتم اگه بد حجاب باشه من نمیرم با اینکه وقتی رسیدم به طرف دیدیم خیلی هم بدحجاب بود.

من از همه عذر میخوام جالبتر اینکه دوستان گفتن تو این شهر تاحالا سابقه نداشته همچین موردی پیش بیاد اما من ازش درس گرفتم خدا رو شکر که هر کی رو متناسب خودش درس میده

بینا جان درسته اما امر به معروف شرایطی داره یکی از اونا متضرر نشدنه در ضمن اینها که فرمودید وظیفه کیست؟ آیا حاکم شرع یا مردم؟

مهدی عباس زاده;152753 نوشت:
بینا جان درسته اما امر به معروف شرایطی داره یکی از اونا متضرر نشدنه در ضمن اینها که فرمودید وظیفه کیست؟ آیا حاکم شرع یا مردم؟

سلام علیکم

حاکم شرع که در محاکم قضائی است.

ولی امر یا همان کسی که ولایت و خلافت سرزمین اسلامی به عهده اوست در درجه اول مسئول است و در اسلام لقب اباالمومنین ( پدر مومنین ) را دارد.

او در زمان سختی به افراد بی بضاعت کمک میکند و خانواده های بی سرپرست را از بیت المال بی نیاز میکند وو
به همین دلیل علی علیه السلام در حق یتیمان و بی بضاعتان به آن شکل رسیدگی میکرد.

در صورت بروز چنین مشکلی نیز هم اوست که اول مسئول است وبه تبع او کلکم راء و کلکم مسئول
هر کسی دید و شنید ندای هل من ناصر ینصرنی را از مظلوم به یاریش نرود مسلمان نیست. رک بگم کافر است.

یاحق

نمیدونم اگه شخص خودش به خودش ظلم کنه و راه رو باز کنه برای ظلم دیگران در ضمن برای انسان هم ضرر مالی یا جانی یا ... داشته باشه

آیا باز هم واجب است؟؟

اما اگر واجب است چرا امام حسین شب شهادتشون مردم رو نهی از منکر نکرد بلکه بر عکس فرمود اختیار دارید برای موندن و رفتن؟
اگه واجب بود موندنشون باید میفرمود باید بمانید اما اگر بروید مانعتان نمیشوم

شاید هم به ما بد رسیده!! نمیدونم

اما این نداء که میفرمایید ربطی به توانایی شخص نداره؟؟

اگه میدونم نرم اون کشته میشه اگه برم هر دو کشته میشیم آیا بازم واجبه رفتن؟
اگه بدونم خونم بیخودی هدر میره چی؟

مثل امام حسین که تا زمان معاویه قیام نکردند اینا خیلی سواله که باید جواب داده شه!!

مهدی عباس زاده;152999 نوشت:
نمیدونم اگه شخص خودش به خودش ظلم کنه و راه رو باز کنه برای ظلم دیگران در ضمن برای انسان هم ضرر مالی یا جانی یا ... داشته باشه آیا باز هم واجب است؟؟

سلام علیکم

هم رسول خدا مامور به ظاهر بود و هم ما باید مامور به آن باشیم و در مورد تینت و باطن مردم قضاوت نکنیم.

مثلا ابوبکر آمد گفت من مسلمانم. و شهادتین گفت. حتی نماز هم خواند و به جهاد هم رفت خلیفه هم شد .اما آیا رسول خدا نباید شهادتین او را میپذیرفت در حالیکه حتی یک روز به صراحت به ایشان گفت کفر در دل تو مخفی و پوشیده است ( هنوز وجود دارد )

وقتی در حق کسی دارد ظلم میشود اگر او نصرت بخواهد لازم است به کمکش برویم و هرکاری که در توانمان بود برای رهائیش از ظلم ظالم انجام دهیم.

اگر هم ظاهر درستی نداشت او را نهی از منکر کنم. همین و بس . وظیفه نبی اینچنین بود . بر ما هم بیش از این تکلیف نیست.

من چند وقت پیش جائی خواندم در قاهره 80 درصد زنان مورد تعرض جنسی واقع شده اند.

چرا ؟ چون مسلمانان وظیفه اشان را انجام نمیدهند. ( البته اگر بشود چنین اشخاصی ا هنوز مسلمان دانست )

در اروپا هم هر ساله همین آمار تعرض جنسی صورت میگیرد.

خب فرق بلاد کفر با بلاد مسلمین در چیست ؟

یاحق

خوب من هم در مورد ضرر پرسیدم در مورد غیر ضرر که قبول کردم امر به معروف و نهی از منکر واجبه!!

در مورد ضررش چی؟؟ یعنی انسان ببینه ممکنه باعث مرگ خودش بشه برای امر به معروف و نهی از منکر؟

مهدی عباس زاده;153294 نوشت:
در مورد ضررش چی؟؟ یعنی انسان ببینه ممکنه باعث مرگ خودش بشه برای امر به معروف و نهی از منکر؟

همیشه لازم به درگیری نیست. نصیحت دعوت خواهش تمنا نشد فریاد بزنید کمک بخواید نشد زنگ بزنید 110 نشد و نشد و نشد یک چوب بر ملاج طرف بزنید وقتی حواسش نیست.
والسلام

اگر واقعا به نیت انجام دستور الهی این کار را کرده باشه بدون شک کم از شهدای عاشورا نخواهد داشت.
.الان این روحانی اگر به نیت ( الاعمال بالنیات ) انجام دستور الهی و لاغیر این کار را کرده باشه و چشمش را هم از دست داده باشه درست مثل اینه که در روز عاشورا چنین اتفاقی برای او افتاده .
والله علیم بذات الصدور

یاحق

bina88;153374 نوشت:
همیشه لازم به درگیری نیست. نصیحت دعوت خواهش تمنا نشد فریاد بزنید کمک بخواید نشد زنگ بزنید 110 نشد و نشد و نشد یک چوب بر ملاج طرف بزنید وقتی حواسش نیست

سلام علیکم

حالا گیریم که نشد اون موقع چی باید درگیر شد در صورت ضرر یا نه!! اگه آنتن نداد چی!:khaneh:

در کل میخوام بدونم که اگه باعث ضرر میشه حکم امر به معروف چیه؟؟

موضوع قفل شده است