جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کابالیسم

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  سیاسی اعتقادی اجتماعی
  نوشته
  282
  حضور
  2 روز 7 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  68
  صلوات
  1483

  کابالیسم
  سلام
  من این مطلباز سایت وکی پدیا پیدا کردم اگه اطلاعات بیشتری دارید برام بگید لطفا
  کابالا

  سِفیروت (درخت زندگی) در آئین کابالاکابالیسم

  کابالیسم
  کابالان . ب . و
  کابالا یا کبالا یا قبالا(در عبری: קַבָּלָה، انگلیسی: Kabbalah) به معنای «دریافت» و به معنی واقعی کلمه «رسم رسیده» است. کابالا تفسیر رمزگونه‌ای از کتاب‌های مقدس عبری است.
  کابالا نامی است که بر تصوف یهودی اطلاق می‌شود و تلفظ اروپایی قبّالاه عبری است به معنی قدیمی و کهن. این واژه به شکل قباله برای فارسی زبانان و عرب‌ها است. بیشتر یهودیان ارتودوکس به آئین کابالا (کابالیسم) اعتقاد دارند. بر اعتقاد هواداران و معتقدین به آئین کابالا، فهمیدن و درک رموز مخفی درآئین کابالا، باعث می‌شود تا انسان بصورت روحانی‌واری به خدا نزدیکتر شود و بدین ترتیب بشریت، قدرت والایی از رموز مخفی خدا که برای دیگر انسانها پوشیده است، را پی می‌برد.
  تاریخچه اصطلاح نام «کابالیسم» به درستی مشخص نیست و مورد اختلاف است. برخی سلیمان ابن جبرئیل (۱۰۵۸ - ۱۰۲۱) میلادی و برخی کابالیست اسپانیولی قرن سیزدهم، بهیا بن آشر را اولین اشخاصی می‌دانند که آئین مخفی و سری عهد عتیق را «کابالا» نامیدند. با این وجود مدارک و منابع بسیار قدیمی که برخی ازآنها به قرن دوم میلادی بازمی‌گردند، وجود دارند که حاکی از نام‌هایی بجز «کابالا» بر آئین فوق هستند. با این وجود همکنون اصطلاح «کابالا» وصف کننده تمرین آئین و دانش محرمانه یهود است.
  مهمترین منابع و کتب کابالیستی که به عنوان ستون فقرات و پایه اصلی «آئین کابالا» درآمدند، شامل مجموعه کتب عبری بهیر (به معنای «کتاب روشنایی») و هیچالوت (به معنای «کاخ‌ها») می‌شوند که به قرن اول میلادی بازمیگردند. نهایتا در قرن سیزدهم میلادی کتاب زوهار نوشته شد که تفکر و شکل کنونی «آئین کابالا» را تشکیل داد.
  دیباچه

  بنابر سنت و عقاید کابالیستی، دانش کابالیست‌ها به صورت شفاهی از سوی سه شه‌پدر (ابراهیم، پسرش اسحاق و نوه‌اش یعقوب) و دیگر پیامبران قوم یهود (معروف به نوئیم (נביאים)) و حکیمان و ربای‌های ارشد یهود منتقل شد.


  منابع
 2. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  کابالیسم
  کابالا نامي است که بر تصوف يهودي اطلاق ميشود و تلفظ اروپايي «کبّاله» عبري است به معني «قديمي» و «کهن». اين واژه به شکل «قباله» براي ما آشناست. پيروان آئين کابالا، يا کاباليستها اين مکتب را «دانش سرّي و پنهان» حاخامهاي يهودي ميخوانند و براي آن پيشينهاي کهن قائلاند. براي نمونه، مادام بلاواتسکي، رهبر فرقه تئوسوفي، مدعي است که کابالا (قباله) در اصل کتابي است رمزگونه که از سوي خداوند به پيامبران، آدم و نوح و ابراهيم و موسي، نازل شد و حاوي دانش پنهان قوم بنياسرائيل بود. به ادعاي بلاواتسکي، نه تنها پيامبران بلکه تمامي شخصيتهاي مهم فرهنگي و سياسي و حتي نظامي تاريخ، چون افلاطون و ارسطو و اسکندر و غيره، دانش خود را از اين کتاب گرفتهاند. مادام بلاواتسکي برخي از متفکرين غربي، چون اسپينوزا و بيکن و نيوتون، را از پيروان آئين کابالا ميداند.
  معناي لغوي كابالا «سنت شفاهي» است. دايرةالمعارف و لغتنامهها آن را شاخه مبهم و سرّي يهوديت تعريف ميكنند. بر اساس اين تعريف، كابالا به موشكافي معاني پنهان تورات و ديگر نوشتههاي يهودي ميپردازد اما با بررسي دقيقتر موضوع به حقايق ديگري پيميبريم، نظير اينكه كابالا نظامي است كه در بتپرستي ريشه داشته، قبل از تورات موجود بوده و بعد از آشكار شدن تورات در يهوديت گسترش يافته است
  موارت ازگن فراماسون ترك در كتاب خود با عنوان: فراماسونري چيست و چگونه است؟ مينويسد

  به روشني نميدانيم كابالا از كجا آمد يا چگونه گسترش يافت. اين اسم نامي عمومي براي فلسفهاي سري، باطني، منحصر به فرد و آميخته با علوم ماوراء الطبيعه است كه مشخصاً با يهوديت درآميخته است. كابالا به عنوان عرفان يهودي شناخته شده اما بعضي اجزاي آن نشان ميدهد بسيار پيشتر از تورات بوجود آمده است

  ماسوكس مورخ فرانسوي كابالا را بسيار كهنتر از يهوديت ميداند

  تئودور ريناچ مورخ يهودي ميگويد:

  كابالا زهري است كه به رگهاي يهوديت وارد ميشود و آن را كاملاً در برميگيرد
  عرفان (يا تصوف ) در اديانگ واكنشى به شريعت و تعقل (فقه و فلسفه ) است . عرفان از ذوق بر مى خيزد، قابل نفى يا اثبات نيست و با هنر رابطه اى تنگاتنگ دارد. عرفان همچون آتش لطيف است و هر چيز را به كام خود مى كشد و به جلو مى رود. اديان هند و خاور دور سراسر عرفانى اند و در عصر ما با اندكى تبليغ ، بسيارى از مردم آمريكا و اروپا را به سوى خود كشيده اند.
  عرفان و علوم اعلاى يهودى قبالا (يعنى مقبول ) ناميده مى شود. عرفان يهودى مكتبى زايا و بارور است و در حيات معنوى بنى اسرائيل بسيار تاءثير داشته و دارد. آثارى در اين باب يافت مى شود كه از همه مهمتر كتابى است به نام زوهر (يعنى درخشان ). درباره مؤ لف واقعى اين كتاب سخن بسيار است . در دانش قبالا پيرامون عرش الهى ، اسم اعظم ، حوادث آخر الزمان ، ظهور مسيحا، رجعت و قيامت بسيار بحث مى شود. در اين فن ، علم حروف نقش مهمى را بر عهده دارد.
  آنچه که درمرحله اول از اسم کابالا به ذهن متبادر می شود مقوله فرهنگی است ولی با تحقیق و بررسی بیشتر درخواهیم یافت که مساله گسترده ترازمقوله فرهنگی است . کابالا یا کابالیسم برایندیست که شامل تمام مسائل، اعم از سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می شود اما است که ظاهرا در قالب فرهنگی محض خودنمائی می کند واز همین رهگذر توانستند افراد بسیاری را به خود جذب کنند.یهودیان دارای مشکل نژادی و عضوگیری هستند انها برخلاف مسیحیان و مسلمانان نمی توانند ازهرقوم و ازهرنژادی عضوگیری کنند بلکه تنها کسانیکه پدر یا مادرشان یهودی باشد می توانند یهودی شوند برخلاف مسلمانان ومسیحیان که هرکسی ازهرقوم ونژادی می تواند مسلمان یامسیحی شود وشاهد این مدعی این است که تعداد یهودیان جهان با گذشت بیش از 3000سال حدود 14میلیون نفر است که این تعداد نسبت به مسیحیان ومسلمانان عدد بسیار ناچیزی است ولی یهودیان با ابداء طریقت کابالا اولا توانستند فاصله ودوئیت راازمیان خودبردارند ثانیا با عضوگیری از این طریق توانستند ان خلا موجود را پر کنند، زیرا افراد با پیوستن به کابالیسم فاصله ای بین خود وآنها نمی بیند درنتیجه پارادوکس موجود حل می شود. ثالثا سران کابالیسم با ارائه والقاء نظریات و عقائد خود و اعمال برخی کارها مثل مذهب سازی در بسیاری از کشورها مانند وهابیت در عربستان سعودی و بهائیت در ایران پروتکل یهود((پروتكل شماره14:درتمام كشورهاى بزرگ، ما عقائد دينى را ريشهكن خواهيم كرد و مطالب مسموم خود را به وسيله نويسندگان عالى مقام همان كشورها تزريق مردم مىنمائيم، پروتكل شماره15:همه پليسهاى مخفى بينالمللى در احزاب ما عضو خواهند شد براى آنكه (لوكوموتيو) بزرگ خود را به حركت درآوريم، بايد هيئتى متشكل از افراد بىباك، جانى و مطرود اجتماع بوجود آوريم، تا به وسيله (زور) آنها و (زر) ما اهداف و عقائد خود را دائر سازيم، وكلاى مجلس سنا و تمامى شخصيّتهاى بزرگ اجتماع كوركورانه ازسياست ما پيروى مىكنند چگونگى سيطره ما در يك جمله خلاصه مىشود: تمام ملتهاى جهان (كودك) و يهود (مادر) آنها است)) را به مرحله عمل می کشانند، سران کابالا با عضوگیری از چهره های معروف وهرزه ای مثل مدونا در صدد ترویج ابتذال در کشورهای مثل ایران هستند.

 3. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود