سوالی در رابطه با واسطه بین بنده و خدا در آموزه های قرآنی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالی در رابطه با واسطه بین بنده و خدا در آموزه های قرآنی

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از طرح مبحث عبادت و پرستش در قالب ذکر بر اساس آموزه ها و نقلهای محدثین و علمای شیعی در تاپیک چرا شیعیان ذکر غیر خدا را میگویند سوال دیگری که پیش می آید این است که

در آموزه های قرآنی آیا جایگاهی برای واسطه گری بین بنده و خدا بهنگام دعا و راز و نیاز و استغاثه وجود دارد و تعریف گردیده یا خیر.

باسپاس

یاحق

سلام دوست عزیز
اگر منظور شما درخواست شفاعت و توسل است که باید عرض کنم بله علاوه بر احادیث در قرآن کریم نیز به این مطلب اشاره شده است:

موارد بسيار زيادي در روايات نقل شده است که اصحاب رسول خدا از رسول خدا صلي الله عليه و آله ـ چه در زمان حياتشان و چه بعد از حیات ايشان ـ طلب شفاعت نموده اند و حتي در قرآن نيز به بعضي از اين موارد اشاره شده است که به عنوان نمونه به چند مورد اشاره مي کنيم :
خداوند در قرآن مي فرمايد :‌
(ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاءوك فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحيما ) . النساء / 64 .
و اگر آنان وقتى به خود ستم كرده بودند ، پيش تو مى آمدند و از خدا آمرزش مى خواستند و پيامبر نيز ] براى آنان طلب آمرزش مى كرد ، قطعاً خدا را توبه پذيرِ مهربان مى يافتند .
و در باره منافقين مي‌گويد :
وإذا قيل لهم تعالوا يستغفر لكم رسول الله لووا رؤوسهم ورأيتهم يصدون وهم مستكبرون . المنافقون / 5 .
و چون بديشان گفته شود : «بياييد تا پيامبر خدا براى شما آمرزش بخواهد» ، سرهاى خود را بر مى گردانند ، و آنان را مى بينى كه تكبركنان روى برمى تابند .

این آیات صریحتا اشاره به درخواست از پیامبر(ص) نزد خداوند دارد و اینکه اگر پیامبر را واسطه قرار می دادند توبه آنها پذیرفته می شد.
و همانطور که می بینید هیچ نهیی در این مورد در آیه دیده نمی شود.

موفق باشید

علامه حلي;150167 نوشت:
این آیات صریحتا اشاره به درخواست از پیامبر(ص) نزد خداوند دارد و اینکه اگر پیامبر را واسطه قرار می دادند توبه آنها پذیرفته می شد. و همانطور که می بینید هیچ نهیی در این مورد در آیه دیده نمی شود.

سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته

توسل در تشیع بمعنای واسطه گرفن یکی از اولیاء برای وساطت بدرگاه خدا برای پذیرش دعا و استغاثه.

اگر تنها سند قرآنی برای چنین اعتقادی این دو آیه فوق الذکر است باید عرض کنم در قرآن آیات بی شماری داریم که مراجعه مستقیم توصیه میشود و برای این مراجعه مستقیم دلایلی را ذکر میکند

فَإِنْ خِفْتُمْ فَرِجَالًا أَوْ رُكْبَانًا فَإِذَا أَمِنْتُمْ فَاذْكُرُوا اللَّهَ كَمَا عَلَّمَكُمْ مَا لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُونَ(البقرة/239)
و اگر (به خاطر جنگ، يا خطر ديگري) بترسيد، (نماز را) در حال پياده يا سواره انجام دهيد! اما هنگامي که امنيت خود را بازيافتيد، خدا را ياد کنيد! [= نماز را به صورت معمولي بخوانيد!] همان‌گونه که خداوند، چيزهايي را که نمي‌دانستيد، به شما تعليم داد.

فَإِذَا قَضَيتُمُ الصَّلَاةَ فَاذْكُرُوا اللَّهَ قِيامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِكُمْ فَإِذَا اطْمَأْنَنْتُمْ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَوْقُوتًا(النساء/103)
و هنگامي که نماز را به پايان رسانديد، خدا را ياد کنيد؛ ايستاده، و نشسته، و در حالي که به پهلو خوابيده‌ايد! و هرگاه آرامش يافتيد (و حالت ترس زايل گشت)، نماز را (به طور معمول) انجام دهيد، زيرا نماز، وظيفه ثابت و معيني براي مؤمنان است!

إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّيطَانِ تَذَكَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ(الأعراف/201)
پرهيزگاران هنگامي که گرفتار وسوسه‌هاي شيطان شوند، به ياد (خدا و پاداش و کيفر او) مي‌افتند؛ و (در پرتو ياد او، راه حق را مي‌بينند و) ناگهان بينا مي‌گردند.( خدا راه درست را از گمراهی برایشان روشن میسازد )

الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ(الرعد/28)
آنها کساني هستند که ايمان آورده‌اند، و دلهايشان به ياد خدا مطمئن (و آرام) است؛ آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش مي‌يابد!

و درباره مراجعه به خدا چنین آیاتی را داریم که بوضوح این مساله را مورد تائید و تاکید قرار میدهد :

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيسْتَجِيبُوا لِي وَلْيؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يرْشُدُونَ(البقرة/186)
و هنگامي که بندگان من، از تو در باره من سؤال کنند، (بگو:) من نزديکم! دعاي دعا کننده را، به هنگامي که مرا مي‌خواند، پاسخ مي‌گويم! پس بايد دعوت مرا بپذيرند، و به من ايمان بياورند، تا راه يابند (و به مقصد برسند)!

وَتَوَكَّلْ عَلَى الْحَي الَّذِي لَا يمُوتُ وَسَبِّحْ بِحَمْدِهِ وَكَفَى بِهِ بِذُنُوبِ عِبَادِهِ خَبِيرًا(الفرقان/58)
و توکل کن بر آن زنده‌اي که هرگز نمي‌ميرد؛ و تسبيح و حمد او را بجا آور؛ و همين بس که او از گناهان بندگانش آگاه است!

قُلِ ادْعُوا اللَّهَ أَوِ ادْعُوا الرَّحْمَنَ أَيا مَا تَدْعُوا فَلَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى وَلَا تَجْهَرْ بِصَلَاتِكَ وَلَا تُخَافِتْ بِهَا وَابْتَغِ بَينَ ذَلِكَ سَبِيلًا(الإسراء/110)
بگو: ««الله» را بخوانيد يا «رحمان» را، هر کدام را بخوانيد، (ذات پاکش يکي است؛ و) براي او بهترين نامهاست!» و نمازت را زياد بلند، يا خيلي آهسته نخوان؛ و در ميان آن دو، راهي (معتدل) انتخاب کن!

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ(غافر/60)
پروردگار شما گفته است: «بدعا مرا بخوانيد تا شما را بپذيرم! کساني که از عبادت من تکبر مي‌ورزند به زودي با ذلت وارد دوزخ مي‌شوند!»

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيسْتَجِيبُوا لِي وَلْيؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يرْشُدُونَ(البقرة/186)
و هنگامي که بندگان من، از تو در باره من سؤال کنند، (بگو:) من نزديکم! دعاي دعا کننده را، به هنگامي که مرا مي‌خواند، پاسخ مي‌گويم! پس بايد دعوت مرا بپذيرند، و به من ايمان بياورند، تا راه يابند (و به مقصد برسند)!کافران آماده کرده‌ايم!

أَمَّنْ يجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيكْشِفُ السُّوءَ وَيجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَإِلَهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِيلًا مَا تَذَكَّرُونَ(النمل/62)
يا کسي که دعاي مضطر را اجابت مي‌کند و گرفتاري را برطرف مي‌سازد، و شما را خلفاي زمين قرارمي‌دهد؛ آيا معبودي با خداست؟! کمتر متذکر مي‌شويد!
و...

این دستورات مستقیم و بدون نیاز تاویل و تفسیر است و در این آیات هیچ اشاره ای به واسطه نمیکند.

وَاذْكُرُوا اللَّهَ فِي أَيامٍ مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ تَعَجَّلَ فِي يوْمَينِ فَلَا إِثْمَ عَلَيهِ وَمَنْ تَأَخَّرَ فَلَا إِثْمَ عَلَيهِ لِمَنِ اتَّقَى وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّكُمْ إِلَيهِ تُحْشَرُونَ(البقرة/203)
و خدا را در روزهاي معيني ياد کنيد! (روزهاي 11 و 12 و 13 ماه ذي حجه). و هر کس شتاب کند، (و ذکر خدا را) در دو روز انجام دهد، گناهي بر او نيست، و هر که تأخير کند، (و سه روز انجام دهد نيز) گناهي بر او نيست؛ براي کسي که تقوا پيشه کند. و از خدا بپرهيزيد! و بدانيد شما به سوي او محشور خواهيد شد!

اینها آموزهای قرآنی ای هستند درباره دعا کردن و استغاثه کردن بشکل مستقیم.

فواید آنرا هم ذکر کرده است.

توسل مراوده مستقیم با خدا را مانع میشود و
طبعا فوایدی را که خدا تعئین فرموده و دستور به آن هم داده نخواهد داشت و بنوعی واسطه مانع و سدی شده است بین خدا و بنده اش .

توصیه قرآن به این امر نیست.

یاحق

bina88;149974 نوشت:
در آموزه های قرآنی آیا جایگاهی برای واسطه گری بین بنده و خدا بهنگام دعا و راز و نیاز و استغاثه وجود دارد و تعریف گردیده یا خیر.

سلام
اساسا رابطه بنده با خدا با واسطه است چه اینکه ذات حق تعالی قابل ادراک ما نیست تا با او رابطه مستقیمی برقرار کنیم لذا ناچار به وساطت هستیم . این وساطت یا بوسیله مراتب وجودی خود نفس تحقق می یابد(درونی) یا بوسیله حقیقتی که نفس با آن پیوند دارد (بیرونی ) و از جمله این حقایق مقربان درگاه الهی اند که کاملترین آنها معصومین علیهم السلامند .
مساله اساسی این است که آیا این وساطت در مساله توحید و توجه به حق تعالی مشکلی ایجاد می کند که جواب منفی است چه اینکه واسطه قرار دادن آنچه که خدای تعالی خود واسطه و حجاب بین خود و ما قرار داد چه تکوینا و چه تشریعا مظهری از مظاهر شایسته اوست و مظهر به جهت فنایش در ظاهر از خود چیزی ندارد که بخواهد توحید را دچار خدشه نماید
و اما در آیات و روایات چنین بر می آید که این رابطه با واسطه ( درونی یا بیرونی ) به هر دو نحو مورد تایید است .
در حکمت ارجاع به واسطه بیرونی کمی بیشتر باید سخن گفت
موفق باشید

bina88;150218 نوشت:
اینها آموزهای قرآنی ای هستند درباره دعا کردن و استغاثه کردن بشکل مستقیم.

باسمه تعالی
(یا لطیف خبیر)

سلام علیکم- این آیاتی است که شما دلیل بر مدعای خود آوردی ، و آن هم آیاتی که کار بر محترم علامه حلی آورده است.
شما چگونه برای اثبات مدعای خود بین این دو دسته آیات جمع میکنی؟

hosain;150252 نوشت:
باسمه تعالی (یا لطیف خبیر) سلام علیکم- این آیاتی است که شما دلیل بر مدعای خود آوردی ، و آن هم آیاتی که کار بر محترم علامه حلی آورده است. شما چگونه برای اثبات مدعای خود بین این دو دسته آیات جمع میکنی؟

سلام علیکم

سپاسگذارم
یاحق

[=arial]با سلام و عرض ادب
جناب بینا شما تک تک این آیات رو جداگانه ذکر بفرمایید و استدلال به هر کدام رو در نفی توسلی که مورد تایید شیعه است رو مطرح بفرمایید.این آیات هیچ کدام نافی توسل نیست و لازم است بدانید که ایات قرآن با آیات دیگری تفسیر هم می شود و ما ایاتی داریم که توسل رو مطرح و تایید کرده است.

bina88;149974 نوشت:

دوست عزیز در تاپیک های زیادی این بحث مطرح شده است شما لطفا به این تاپیک ها رجوع کنید و اگر جواب رو نیافتید می توانید بحث رو ادامه بدید.
نمونه از این تاپیک ها عبارتند از:
موضوع: توسل به اموات فقط از لحاظ قرآن
http://www.askdin.com/showthread.php?t=4030

موضوع:در آیه (وابتغوا اليه الوسيله) وسیله به چه معناست؟
http://www.askdin.com/showthread.php?t=1642

موضوع: آیا توسل ، شرک است؟
http://www.askdin.com/showthread.php?t=6650

موضوع: توسل به چه معنا می باشد؟
http://www.askdin.com/showthread.php?t=4446
و...

با سلام

قال الله تعالی : فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا.

قبلا بحثي در رابطه با توحيد خالص شيعه داشتيم :

http://www.askdin.com/showthread.php?t=8945

وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّنْ يَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَنْ لَا يَسْتَجِيبُ لَهُ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَهُمْ عَنْ دُعَائِهِمْ غَافِلُونَ
موضوع قفل شده است