در مهمانی عروسی حضرت فاطمه چند نفر غذا خوردند؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در مهمانی عروسی حضرت فاطمه چند نفر غذا خوردند؟

می خواهم بدانم در عروسی حضرت فاطمه در مدینه چند نفر دعوت بودند و غذایشان چی بود؟ کی غذا داد؟

با سلام

خوارزمي در المناقب مي‌نويسد: رسول خدا (ص) رو به زنان كرد و گفت:

«همانا دخترم را به پسر عمويم تزويج كردم و شما مقام و منزلت دخترم را نزد من مي‌دانيد و حال او را به علي (ع) سپرده‌ام. پس براي او بهتر از دختران خويش اقدام كنيد» زنان در اتاق فاطمه (س) فرشي از ليف و يك بالش و پرده‌اي خيبري و يك تشت لباس شويي گذاشتند و ام ايمن هم دربان شد.
آنها برخواستند و بر حضرت زهرا زيورهايي آويختند و خوشبويش نمودند و رسول الله (ص)
بلال را فرا خواند و به او فرمود: «حال كه ازدواج دخترم، با پسرعمويم است، دوست دارم كه از سنت‌هاي امت من اين باشد كه در ازدواج ولِيمه (خوراك) بدهند. پس برو و يك گوسفند و پنج مُدّ جو تهيه كُن تا مهاجران و انصار را دعوت كنم»
بلال آنها را آماده كرد و نزد رسول الله (ص) آورد و آن حضرت آن را جلوي خود گذارد. سپس فرمود:
«اي بلال مردم را دعوت كن كه دسته دسته به مسجد بيايند» مردم گروه گروه به مسجد آمدند و پس از غذا خوردن مي‌رفتند تا همگي اطعام شدند و مقداري غذا باقي ماند. رسول الله (ص) مقداري از غذاي باقي مانده را متبرّك كرد و به بلال فرمود:«اينها را نزد زنان ببر و بگو: اين غذا را بخوريد و كساني كه با شما هستند را با آن اطعام كنيد»

[=&quot]با تشکر از جناب رضای گرامی در تکمله فرمایش ایشان عرض می شود که
در ایناره در کتاب شریف بحار الانوار آمده که امام علی علیه السلام می فرمایند
[=&quot]رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم[=&quot] فرمود:« ای علی، برای خانواده ‏ات غذای بسیار نیکویی تهیه کن. ما گوشت و نان می‏دهیم و تو هم [=&quot]خرما[=&quot] و روغن بیاور.»
من خرما و روغن خریدم و رسول خدا هم گوسفندی فربه سر برید و نان زیادی تهیه فرمود. سپس به من فرمود:« هر کس را که می‏خواهی دعوت کن.»
من به مسجد رفتم و دیدم مسجد پر از اصحاب مسلمان است. خواستم بعضی را دعوت کنم و بعضی را نکنم، اما خجالت کشیدم. پس صدا زدم:« دعوت به ولیمه فاطمه را اجابت کنید. »
مسلمان‌ها دسته دسته آمدند و من در فکر زیادی جمعیت و کمی غذا بودم. اما رسول خدا ناراحتی مرا حس کرد و فرمود:« من از خداوند درخواست برکت کرده ‏ام.»
آن روز بیش از چهار هزار نفر آمدند و غذا خوردند اما غذای ما کم نیامد.

[=&quot]بحارالانوار، ج 43، ص 95[=&quot].

[=&quot]بحارالانوار، ج 103، ص 268، ح 1
موضوع قفل شده است