کودکانمان را با تبعیض، تخریب و تحقیر نکنیم

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کودکانمان را با تبعیض، تخریب و تحقیر نکنیم

با سلام
مرز بین مساوات و تبعیض در برخورد با فرزندانمان چیست؟

راهی;148951 نوشت:
با سلام
مرز بین مساوات و تبعیض در برخورد با فرزندانمان چیست؟

با نگاه اولی که به روایات باب مساوات نسبت به فرزندان، میشه اولین چیزی که به ذهن میاد، اینه که برابری و مساوات نسبت به فرزندان یک امر واجبه ولی بعد از اینکه با بعضی روایات دیگه مقایسه میشن ،که توی اون جواز تبعیض بین فرزندان داده شده در نگاه اول یک جور تناقض به ذهن خطور میکنه.

آنچه باید در اینجا بهش توجه کرد، یک نحوه حل این تناقضه و با حل این تناقض، مرز بین تبعیض و مساوات هم به راحتی مشخص میشه...

این رو ما باید به طور قطع بپذیریم که مساوات بین فرزندان یک امر واجب نیست چرا که نیازهای محبتی و نیازهای موقعیتی هر فرزند متفاوته و این تفاوت به طور طبیعی باعث میشه که مساوات در همه امور بین فرزندان امکان پذیر نباشه و جاری نشه...

ادامه دارد...

برای حل این تعارض و تناقض بهتر است که ما روایات مساوات را حمل بر مستحب موکد کنیم
دلیل اینکه از طرف معصومین بر مساوات تاکید شده شاید این باشد که آسیبهای تربیتی در انتظار فرزندان میباشد؛ درست مثل حسادتی که برادران حضرت یوسف به او روا داشتند؛ ولی در کل کار یعقوب نبی، که ترک مساوات کرده بود حرام نبود
.
پس به دلیل این آسیبها بهتر است بر رعایت مساوات دقت بیشتری کرد.

حرف آخر اینکه تبعیض تا جایی که به فرزندان آسیبی نمیرساند و دلیل خداپسند پشت آن خوابیده، و درک فرزندان به آن حد رسیده که علت آن را درک کنند، ایرادی ندارد

برای درک بهترین این مطلب، که گاهی تبعض عین عدالت است و مساوات عین بی عدالتی ،باید گفته شود که فرزندی که در سنین جوانی قرار دارد نیاز مالی بیشتری نسبت به برادر 7-8ساله خود دارد؛ و بیشتر هزینه کردن برای او نشانه بی عدالتی نیست.

نکته آخر اینکه تبعیضهای غیر ضروری و بی علت و بدون توجیه عقلی ، باعث آسیب رساندن به فرزندان و تحقیر انها میشود نه هر تبعیضی.

هر چه سن فرزندان پایین تر باشد (به دلیل عدم درک بالا) و همچنین هر چه فواصل سنی بین فرزندان کمتر باشد ، رعایت مساوات معنای بیشتری پیدا میکند..

درباره موضوع این تاپیک دوستان اگر مطلبی دارند و میتواند اضافه کنند ممنون میشویم...
پیشاپش از نظر لطفتون متشکریم

من خیلی از این مسئله رنج بردم الان هم که ازدواج کردم باز حس میکنم شوهرم بین من و خواهر شوهرهایم تفاوت در برخورد داره
چیزی که برای من حرامه برای اونا مباحه

موضوع قفل شده است