جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه دلیلی وجود دارد که بین کار ها و مواضع عایشه و حفصه کاملاً هماهنگ بو

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  10
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  44

  چه دلیلی وجود دارد که بین کار ها و مواضع عایشه و حفصه کاملاً هماهنگ بو
  چه دلیلی وجود دارد که بین کار ها و مواضع عایشه و حفصه هماهنگی خاصی وجود داشته است؟
  با مطالعه متون تاریخی مربوط به زندگی پیامبرو همسران وی متوجه یک نوع هماهنگی و متابعت در اعمال و مواضع گرفته شده بین حفصه بنت عمر و عایشه بنت ابو بکر می شویم که این روحیه متابعت در حفصه بیشتر بوده است. یعنی حفصه بیشتر شخصیتی تابع داشته و کارهایی را با عایشه هماهنگ می کرده است. در ادامه به نمونه هایی از این شواهد گزارشات تاریخی اشاره خواهد شد.
  1- جریان افشاء سر پیامبر توسط عایشه و حفصه که باعث دل رنجی و ناراحتی پیامبر شدو این آیه در مورد آن نازل شد «وَإِذْ أَسَرَّ النَّبِيُّ إِلَى بَعْضِ أَزْوَاجِهِ حَدِيثًا فَلَمَّا نَبَّأَتْ بِهِ وَأَظْهَرَهُ اللَّهُ عَلَيْهِ عَرَّفَ بَعْضَهُ وَأَعْرَضَ عَن بَعْضٍ فَلَمَّا نَبَّأَهَا بِهِ قَالَتْ مَنْ أَنبَأَكَ هَذَا قَالَ نَبَّأَنِيَ الْعَلِيمُ الْخَبِيرُ التحریم3 »و مدتی از همسران خود کنار گیری کرد. آیه شریفه (وَإِن تَظَاهَرَا عَلَيْهِ)تحریم 4 ) در شأن حفصه و عایشه نازل شد و به این معنی است که آن دو زن پشت به پشت هم داده بودند که باعث اذیت پیامبر شوند.چرا که حفصه و عایشه دو تنى بودند كه مایه آزار پیامبر اكرم شدند و در آیه اول و چهارم سوره تحریم به این موضوع اشاره شده است ([1]). ( انساب الاشراف بلاذری،ج‏1،ص:424(چاپ‏زكار،ج ‏2،ص:55)
  - با توجه به تأثیر پذیری حفصه از عایشه میی بینیم که در جنگ جمل عایشه در میان زنان پیامبر حمایت کاملی را از جریان عایشه به عمل می آورد وحتی قصد همراهی داشته که با ممانعت برادرش نمی تواند با عایشه همراه شود ولی تاآخر به هرشکلی از عایشه حمایت میکند. دراین باره گزارشات متعددی نقل شده از جمله:در جنگ جمل همسران پیامبر وقتی از قصد عایشه برای خروج از مکه به سمت بصره با خبر شدند از همراهی او کناره گیری کردند ولی حفصه تنها کسی بود گفت :رای من تبع رای عایشه است حتی اگر هیچ راهی جز خروج باقی نمانده باشد.( [2])

  - از دیگر آیاتی که درباره حفصه نقل شده آیه شریفه «إِن تَتُوبَا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُمَا » (تحريم /4) که در تفسير این آيه شريفه نقل شده كه ابن عباس از خليفه دوم در شان نزول اين آيه شريفه پرسيد و چنين جواب شنيد كه؛ اين آيه در شان دو همسر پيامبر يعني عايشه و حفصه نازل گرديده است وقتيكه همسران پيامبر، ايشان را اذيت مي­كردند پيامبر از ايشان كناره گرفت و شايعه­اي مبني بر طلاق دسته­جمعي همسران پيامبر در شهر مدينه پخش شد وقتي خبر به عمر رسيد ناراحت شده و نزد پيامبر رفته و متوجه شد كه به خاطر رازي كه حفصه نزد عايشه فاش ساخته بوده و باعث اذيت پيامبر شده بود موقتاَ پيامبر از همسران خود كناره­گيري كرده بودند ([3])
  - جریانی که پیامبر اسلام همسران خود را مخیر به ماندن در کنار خود ویا رفتن کرد که وقتی به حفصه رسید رأی عایشه راپرسیده و او نیز ماندن در کنار پیامبر را انتخاب کرد ،([4])
  .................................................. ..........

  [1] -محمدبن جریر طبرى، ذیل آیات؛ واحدى نیشابورى 685ـ689؛ احمدبن عبداللّه طبرى 140ـ144؛ ذهبى 2/ 229

  [2] - الطبري،ج‏4،ص:451

  [3] - بخاري3 /137ـ138؛ مسلم 4/190

  [4] - طبقات الکبری ابن سعد 8/154
  ویرایش توسط فرید : ۱۳۹۰/۰۷/۱۱ در ساعت ۱۳:۴۱

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 11 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767
  • این همکاری را در دو عامل باید جستجو کرد
   عامل اول حسادت این دو به حضرت زهرا سلام الله علیها ومنسوبین به ایشان
   این حسادت به علاقه شديد پيغمبرر به حضرت فاطمه و حضرت على- عليهماالسلام- و فرزندان آنان برمی گردد که رشك و حسادت عايشه را برمى افروخت.
  • نقش عايشه در تاريخ اسلام، جلد اول، ص 94.
   عایشه میگوید:با آن که خدیجه را ندیده بودم هیچ یک از زنان پیامبر مورد رشک وحسادتم قرار نگرفته بودزیرا بسیار اتفاق می افتاد که رسول خدا (ص) از خدیجه به نیکی یاد میکرد واز او تعریف وتمجید می نمود
   .صحیح بخاری 2/277و210..مسند احمد حنبل 6/150و154و117و58و102و202و279.سنن ترمذی ص247باب ما جاء فی حسن العهد .سنن ابن ماجه باب الغیره من ابواب النکاح .بخاری 2/177و4و36و195استیعاب در شزح حال خدیجه.تاریخ ابن کثیر 3/128وکنز العمال 6/224حدیث شماره 3973و3974.
   شيخ بزرگوار، مجلسى (ره ) در جلد ششم بحارالانوار، از كتاب خصال ، از امام صادق (عليه السلام) نقل مى فرمايد:
   رسول خدا(صلى الله عليه و آله و سلم ) به منزل آمدند، در حالى كه عايشه فاطمه زهرا(سلام الله عليها) را مخاطب قرار داده و فرياد مى زد:
   والله ، اى دختر خديجه ! تو خود را به خاطر مادرت از ما برتر مى دانى و بر ما مى بالى و حال آن كه او هيچ برترى بر ما نداشت و مانند ما بود.
   رسول خدا(صلى الله عليه و آله و سلم ) اين سخن را شنيدند و هنگامى كه بانو فاطمه (سلام الله عليها) پدر را ديدند، گريستند.
   پيامبر(صلى الله عليه و آله و سلم ) سؤ ال فرمودند: چه چيز تو را به گريه افكنده دختر جان ؟
   فاطمه (سلام الله عليها) عرض كرد: عايشه از مادرم نام برده و او را خفيف نموده و من هم گريه كردم .
   رسول خدا(صلى الله عليه و آله و سلم ) غضبناك شده ، فرمودند: اى حميراء بس كن و دست بردار! خداى تعالى به زنى كه فرزند زياد بزايد بركت عنايت فرموده و خديجه ، كه درود خدا بر وى باد، براى من فرزندان پاكى مانند عبدالله و قاسم و رقيه و ام كلثوم و زينب را به دنيا آورده ، ولى تو كسى هستى كه خدايت عقيم كرده و براى من فرزندى نزاده اى

   فاطمه زهرا(سلام الله عليها) از ولادت تا شهادت ، ص 144 و 145.
   عامل دوم رقابت پدران این دو با حضرت علی علیه السلام بود که در مناسبتهای مختلف پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم به وصایت ایشان تاکید نمودند
   این دو عامل باعث شده است که همسران حضرت پیامبر صلی الله علیه واله به دو گروه تقسیم شدند
   عايشه مى گويد: زنان پيامبر خدا به دو گروه تقسيم ميشدند گروهى پيرو عايشه، حفصه و صفيه و سوده بود و گروه ديگر از ام سلمه و ساير زنان رسول خدا تشكيل مى شد...

   از حديث چنين برمى آيد كه حضرت فاطمه عليهاالسلام در گروه مخالف عايشه قرار داشت.
  • صحيح بخارى، جلد سوم، باب هبه، ص 204، در اين صفحه آمده است: «حدثنا اسمعيل... عن عايشه رضى الله عنها- أن نساء رسول الله- صلى الله عليه و سلم- كُنَّ حِزبينِ فَحِزبٌ عايشةُ و حَفْصَةَ وَ صَفيَّةُ و سودةَ، والحزبُ الاخُر اُمّ سلمه و ساير نساء رسول الله صلى اللَّه عليه و آله...».]


  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ در ساعت ۱۰:۲۸

 4. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود