امام زمان (عج) بر ما گواه نگهبان هستند و ما را میبینند در خیابان ها و.....

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

کسی مطلبی دار د بیان کند ممنون

«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون؛بگو عمل كنيد، خداوند و فرستاده او و مؤمنان اعمال شما را مى‏بينند و به زودى به سوى كسى باز مى‏گرديد كه پنهان و آشكار را مى‏داند و شما را به آنچه عمل مى‏كرديد خبر مى‏دهد».[1]

مراد از مومنین در این آیه چه کسانی اند؟که شاهدان اعمالند؟آیا جز ولی و حجت خدا در هر زمانی است؟
البته در منظر شما که اعتقادی به امام زمان «عج الله تعالی فرجه الشریف» ندارید برای خلیفۀ دومتان بالاتر از این را معتقدند. مراجعه کنید به سخنان مولوی خیر شاهی که معتقد است عمر بن خطاب از احوالات او با خبر بوده.

[1].التوبه/105.

صدرا;148339 نوشت:
«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون؛بگو عمل كنيد، خداوند و فرستاده او و مؤمنان اعمال شما را مى‏بينند و به زودى به سوى كسى باز مى‏گرديد كه پنهان و آشكار را مى‏داند و شما را به آنچه عمل مى‏كرديد خبر مى‏دهد».[1]

مراد از مومنین در این آیه چه کسانی اند؟که شاهدان اعمالند؟آیا جز ولی و حجت خدا در هر زمانی است؟
البته در منظر شما که اعتقادی به امام زمان «عج الله تعالی فرجه الشریف» ندارید برای خلیفۀ دومتان بالاتر از این را معتقدند. مراجعه کنید به سخنان مولوی خیر شاهی که معتقد است عمر بن خطاب از احوالات او با خبر بوده.

[1].التوبه/105.

دوست عزیز معنی درست این آیه این هست

وَقُلِ اعْمَلُواْ فَسَيَرَى اللّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ وَسَتُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ [="green"]﴿105﴾ [/]
و بگو [هر كارى مى‏خواهيد] بكنيد كه به زودى خدا و پيامبر او و مؤمنان در كردار شما خواهند نگريست و به زودى به سوى داناى نهان و آشكار بازگردانيده مى‏شويد پس ما را به آنچه انجام مى‏داديد آگاه خواهد كرد [="green"](105) [/]
دوست عزیز خواهند نگريست
خداست که برما نگهبان و گواه هست

سوره 33: الأحزاب

وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ ۚ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ وَكِيلًا﴿٣﴾
و بر خدا اعتماد كن، همين بس كه خدا نگهبان [تو]ست.
﴿٣﴾

سوره 39: الزمر

اللَّهُ خَالِقُ كُلِّ شَيْءٍ ۖ وَهُوَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ وَكِيلٌ﴿٦٢﴾
خدا آفريدگار هر چيزى است، و اوست كه بر هر چيز نگهبان است.
﴿٦٢﴾
[="darkgreen"]

اوست الله كه بر هر چيز نگهبان است
[/]

آیا پیامبر در حیات خود بر جهان نگهبان و گواه بود از کار دیگران خبر داشت ؟

شما به من بگوید که آیا حضرت عیسی (ع) هم غایب شده است که در قرآن به درستی آمده ( بر خلاف امام زمان (عج) ) بر ما گواه و نگهبان است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

*تسنیم*;148363 نوشت:
عجب تيتر تآمل بر انگيزي...
اجرك عندالله

دوست عزیز
پس حضرت عیسی بر ما گواه نگهبان هستند و ما را میبینند؟
جواب شما ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تا جايي كه بنده مي دونم حضرت عيسي عليه السلام جزء رجعت كنندگان مي باشند و در زمان ظهور حضرت ولي عصر عليه السلام جزء ياران ايشان مي باشند. تيتر تايپيك اشاره به مهدي موعود عليه السلام دارد.همان امام زمانمان كه غصه غصه هايمان را مي خورد و براي گناهانمان اشك مي ريزد و براي هدايتمان دعا مي كند...
البته شايد همه ي انبيا و امامان عليهم السلام شاهد و ناظر اعمال ما باشند، اما امام عصر ما كه مختص به زمان ما دارد و ما همچون خورشيد پشت ابر از وجود نازنينشان بهره مي بريم ، دردانه ي امير المومنين مهدي فاطمه سلام الله،ارواحنا فداه مي باشد.
والسلام

به راستی شما چز گمان و شایدها چیز ی دیگری پیروی نمیکنید

این هست حقیقت قرآن
یک بار هم شده آیات قرآن را درست بفهمید

[="darkolivegreen"]بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
[/]

سوره 5: المائدة
وَإِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنتَ قُلتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَهَيْنِ مِن دُونِ اللّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِن كُنتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلاَ أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ﴿116﴾

و [ياد كن] هنگامى را كه خدا فرمود اى عيسى پسر مريم آيا تو به مردم گفتى من و مادرم را همچون دو خدا به جاى خداوند بپرستيد گفت منزهى تو مرا نزيبد كه [در باره خويشتن] چيزى را كه حق من نيست بگويم اگر آن را گفته بودم قطعا آن را مى‏دانستى آنچه در نفس من است تو مى‏دانى و آنچه در ذات توست من نمى‏دانم چرا كه تو خود داناى رازهاى نهانى (116)

مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَّا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنتَ أَنتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ ﴿117﴾

جز آنچه مرا بدان فرمان دادى [چيزى] به آنان نگفتم [گفته‏ام] كه خدا پروردگار من و پروردگار خود را عبادت كنيد و [="red"]تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى [/](117)

به خدا قسم این سخن حقیقت شما ببینید عیسی چه جواب میدهد

امام زمان (عج) یا هر کس بر ما گواه نگهبان هستند و ما را میبینند شرکی بسیار بزرگ

سلام .
اگر واقعا" جواب سوال براتون مهم "ظهور و رجعت در اسلام(اهل تسنن)

ومسيح و يهود و زرتشت" از (مجتهدي سادات حسيني) مطالعه بفرماييد..كتاب

جامعيه.
"اوست بقية الله في ارضه..."

در پناه حق!

توجه و ايمان به اين حقيقت چه اثر عميق و فوق العاده‏اى در پاكسازى اعمال و نيات دارد، معمولا اگر انسان حس كند حتى يك نفر مراقب او است وضع خود را چنان مى‏كند كه مورد ايراد نباشد تا چه رسد به اينكه احساس نمايد كه خدا و پيامبر ص و مؤمنان از اعمال او آگاه مى‏شوند.
اين آگاهى مقدمه پاداش و يا كيفرى است كه در جهان ديگر در انتظار او است، لذا به دنبال اين جمله مى‏افزايد:" و به زودى به سوى كسى كه آگاه از پنهان و آشكار است باز مى‏گرديد، و شما را به آنچه عمل كرده‏ايد خبر مى‏دهد(105توبه)

توحید-یکتاپرستی;148318 نوشت:

با سلام و عرض ادب
ظاهرا منظور شما از نگهبان بودن امام همان ناظر بودن و عرضه اعمال است که باید عرض کنیم بله.در میان پیروان مکتب اهل بیت با توجه به اخبار فراوانی که از امامان رسیده مشهور بر این است که پیامبر و امامان (ع) از اعمال همه امت آگاه می شوند، یعنی خداوند از طرق خاصی اعمال امت را بر آنها عرضه می دارد. روایات در این زمینه بسیار است . قبل از آوردن حدیث برای تایید موضوع آیاتی را که به موضوع عرض اعمال بر پیامبر و امام دلالت دارد، می آوریم .

خدای سبحان در قرآن مجید می فرماید:((و قل اعملوا فسیری اللأته عملکم و رسوله و الموئمنون ؛ بگو عمل کنید، خداوند و فرستاده او و موئمنان اعمال شما را می بینند...))، (توبه ، آیه 105). و از طرفی نبی مکرم اسلام (ص) شاهد و گواه امت است . ((یا ایها النبی انا ارسلناک شاهدا"))، (سوره احزاب / 45) ((فکیبف اذا جئنا من کل امه بشهید و جئنا بک علی هوئلا شهیدا"؛ حال آنها چگونه است آن روز که برای هر امتی گواهی بر اعمالشان می طلبیم و تو را گواه بر اعمال اینها قرار خواهیم داد))، (سوره نسائ / 41).
مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می گوید:((هر عملی که انسان انجام می دهد از خیر یا شر خدا و رسولش و موئمنان حقیقت عمل خیر یا عمل شر را مشاهده می کند))، (المیزان ، جلد 9، ص 398). و منظور از موئمنون در آیه 105 سوره توبه ائمه (ع) هستند؛ یعقوب بن شعیب گوید:از امام صادق (ع) راجع به آیه ((قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و الموئمنون )) پرسیدم ؛ فرمود موئمنین ، ائمه هستند))، (اصول کافی ، جلد 1، ص 318).

پس اعمال انسانی از خیر و شر به رسول خدا، و ائمه (ع) عرضه می شود. چنانکه ابو بصیر از امام صادق (ع) نقل می کند که :در هر بامداد کردار بندگان نیکوکار و فاسق بر رسولخدا(ص) عرضه می شود پس بر حذر باشید از کردار ناشایست و همین است معنی قول خدای تعالی ((قل اعملوا فسیری الله علیکم و رسوله ...)) و ساکت شد، (اصول کافی ، همان ). بنابراین پیامبر و امامان (ع) از حقیقت اعمال بندگان با خبر هستند و اعمال آنها را مشاهده می کنند.

اما دیدن و مشاهده آنها به چه صورت است؟
معروف در میان گروهی از مفسران این است که روئیت در جمله ی ((فسیری الله علیکم ...)) به معنی معرفت است نه به معنی علم ، چرا که یک مفعول بیشتر نگرفته است ولی مانعی ندارد که روئیت را به همان معنای اصلیش که مشاهده محسوسات باشد بگیریم نه به معنی ((علم )) و نه به معنی ((معرفت )) این موضوع در مورد خداوند که همه جا حاضر و ناظر است و به همه ی محسوسات احاطه دارد جای بحث نیست ، و اما در مورد پیامبر(ص) و امامان (ع) نیز مانعی ندارد که آنها خود اعمال را به هنگام عرضه شدن ببینند، زیرا اعمال انسان فانی نمی شود بلکه تا قیامت باقی می ماند و اضافه بر آن پیامبر شاهد است و مواردی را که دیده شهادت می دهد پس می بیند. به هرحال طرق معرفتی ائمه نسبت به اعمال انسان ها از سنخ علم غیب است ، (تفسیر نمونه ، جلد 8، ص 128).

در این شکی نیست آخر از زمان یک نفر از نسل پیامبر و حضرت عیسی ظهور میکند

مسیحت هم بر این باور هست که حضرت عیسی برانها نگهبان هست اما این باور شرک بزرگ هست.

خود عیسی در قرآن این تفکر قدیمی و ساده اندیشد را رد میکند. و میگوید:
[="red"]
تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى

[/]
[="green"]
بیدار شوید شیعیان این است اسلام دین روشن وتوحید حال شما میگوید امام زمان (عج) بر ما گواه نگهبان هستند و ما را میبینند . این همان عقیده مسیحت است
[/]

این روایت بیانگر شاهد بودن ائمه علیهم السلام نسبت به اعمال و رفتار ما است و اینكه اعمال ما هر صبح و شام بر آنان عرضه می شود.
موسی بن سیار می گوید: با امام رضا علیه السلام در مكانی مشرف بر باغهای طوس بودیم، صدایی را شنیدیم و به دنبال صدا رفتیم. جنازه ای را دیدیم كه تشیع می شد. به همراه آنها حركت كردیم، سپس امام علیه السلام رو به من كردند و فرمودند: «یا موسی بن سیار من تشیع جنازة ولی من اولیاءنا خرج من ذنوبه كیوم ولدته امه لا ذنب علیه؛ ای موسی بن سیار! كسی كه جنازه دوستی از دوستان مارا تشیع كند، او از گناهانش رهایی می یابد و مانند روزی كه از مادر متولد شده هیچ گناهی برایش نخواهد بود..»

هنگامی كه جنازه به كناره قبر رسید، رو به مردم كرد و آنان را به كناری دعوت كرد، دست بر سینه آن جنازه گذاشت و سپس فرمود: «ای فلانی، پسر فلانی! بهشت بر تو بشارت باد، كه بعد از این ساعت بر تو ترسی نیست..»
به امام عرض كردم: «جعلت فداك هل تعرف الرجل؟ انها بقعة لم تطاها قبل یومك هذا؛ فدایت شوم، آیا این مرد را می شناسی؟ به خدا قسم این سرزمینی است كه قبل از امروز بر آن قدم ننهاده اید..»

امام علیه السلام فرمودند: «یا موسی اما علمت انا معاشر الائمة تعرض علینا اعمال شیعتنا صباحا ومساء، فما كان من التقصیر فی اعمالهم سالنا الله تعالی الصفح لصاحبه وما كان من العلو سالنا الله الشكر لصاحبه؛ ای موسی! آیا نمی دانی كه اعمال شیعیان ما هر صبح و شام بر ما ائمه عرضه می شود. اگر در اعمال آنها تقصیر و كوتاهی باشد، از خدای متعال برای صاحبش طلب بخشش می كنیم و اگر در اعمال آنها علو و ارتقاء باشد، از خداوند برای صاحبانش طلب شكر (و پاداش) می نمائیم..»
امید است اعمالی انجام دهیم كه وقتی بر امام عصر علیه السلام عرضه می گردد، سبب خوشحالی آن حضرت شود و نامه اعمالمان به رضایت ایشان ممهور گردد.
بحارالانوار، مجلسی، همان، ج 49، ص 99.

دوست عزیز چرا این سخن را از روایات ثابت مکنید اول شما ببین قرآن والله چه میفرماید که شدت این سخن را رد میکند
حال در درست بودن حدیث شک است اما در صحت قران شکی نیست.

نقل قول:

دوست عزیز چرا این سخن را از روایات ثابت مکنید اول شما ببین قرآن والله چه میفرماید که شدت این سخن را رد میکند
حال در درست بودن حدیث شک است اما در صحت قران شکی نیست.

با سلام وتشكر

مدتها قبل سوالی پرسیدیم اما جوابی ندیدیم ! دوباره میپرسیم فقط از قرآن هم اثبات میکنیم که مگر خدای متعال نفرموده که هر امتی در هر زمانی شهید و گواهی دارند ، پس شهید وگواه ما الان کیست ؟

{فَكَيْفَ إِذَا جِئْنَا مِن كُلِّ أمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَجِئْنَا بِكَ عَلَى هَـؤُلاء شَهِيداً }النساء41

{وَيَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً عَلَيْهِم مِّنْ أَنفُسِهِمْ وَجِئْنَا بِكَ شَهِيداً عَلَى هَـؤُلاء وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَاناً لِّكُلِّ شَيْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَى لِلْمُسْلِمِينَ }النحل89

{وَنَزَعْنَا مِن كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً فَقُلْنَا هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ فَعَلِمُوا أَنَّ الْحَقَّ لِلَّهِ وَضَلَّ عَنْهُم مَّا كَانُوا يَفْتَرُونَ }القصص75

ضمن اینکه غیر از خدای سبحان نیز کسانی شهید هستند :

{وَيَقُولُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَسْتَ مُرْسَلاً قُلْ كَفَى بِاللّهِ شَهِيداً بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ وَمَنْ عِندَهُ عِلْمُ الْكِتَابِ }الرعد43

البته قبلا بحث مفصلی داشتیم در ایران کلابز پیرامون واسطه ها و وسیله ها مثلا اگر بقول دوستمان فقط الله نگهبان است پس چرا دو فرشته را نگهبان ما گذاشت ؟! مگر الله تعالی خودش قادر نبود که فرشتگان را استخدام کرد !؟!؟!؟

ویا در موضوع فرستادن وحی که جبرئیل را میفرستد ودر جریان قبض ارواح هم جناب ملک الموت را میفرستد ...خلاصه اینکه اصلا چرا خدا خودش شخصا وارد معرکه نمیشود وملائکه ورسولان را میفرستد تا خیال همگی راحت شود و بقول وهابیون اساس شرک نابود شود ؟؟؟؟!!!!

خیر البریه;148461 نوشت:

با سلام وتشكر

مدتها قبل سوالی پرسیدیم اما جوابی ندیدیم ! دوباره میپرسیم فقط از قرآن هم اثبات میکنیم که مگر خدای متعال نفرموده که هر امتی در هر زمانی شهید و گواهی دارند ، پس شهید وگواه ما الان کیست ؟

{فَكَيْفَ إِذَا جِئْنَا مِن كُلِّ أمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَجِئْنَا بِكَ عَلَى هَـؤُلاء شَهِيداً }النساء41

{وَيَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً عَلَيْهِم مِّنْ أَنفُسِهِمْ وَجِئْنَا بِكَ شَهِيداً عَلَى هَـؤُلاء وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَاناً لِّكُلِّ شَيْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَى لِلْمُسْلِمِينَ }النحل89

{وَنَزَعْنَا مِن كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً فَقُلْنَا هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ فَعَلِمُوا أَنَّ الْحَقَّ لِلَّهِ وَضَلَّ عَنْهُم مَّا كَانُوا يَفْتَرُونَ }القصص75

ضمن اینکه غیر از خدای سبحان نیز کسانی شهید هستند :

{وَيَقُولُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَسْتَ مُرْسَلاً قُلْ كَفَى بِاللّهِ شَهِيداً بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ وَمَنْ عِندَهُ عِلْمُ الْكِتَابِ }الرعد43

[="red"]بازهم تعریف آیات قرآن و فریب مردم
[/]
حال به معانی ایات توجه کنید.

فَكَيْفَ إِذَا جِئْنَا مِن كُلِّ أمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَجِئْنَا بِكَ عَلَى هَؤُلاء شَهِيدًا ﴿41﴾
پس چگونه است [حالشان] آنگاه كه از هر امتى گواهى آوريم و تو را بر آنان گواه آوريم (41)

[="darkgreen"]در این ایه گواه به معنی پیامبری و بیمدهند است. الله میفرماید ما برای هر امتی پیامبر یا گواهی اوردیم [/]

وَيَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيدًا عَلَيْهِم مِّنْ أَنفُسِهِمْ وَجِئْنَا بِكَ شَهِيدًا عَلَى هَؤُلاء وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِّكُلِّ شَيْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَى لِلْمُسْلِمِينَ ﴿89﴾
و [به ياد آور] روزى را كه در هر امتى گواهى از خودشان برايشان برانگيزيم و تو را [هم] بر اين [امت] گواه آوريم و اين كتاب را كه روشنگر هر چيزى است و براى مسلمانان رهنمود و رحمت و بشارتگرى است بر تو نازل كرديم (89)

[="green"]باز هم به معنای پیامبر نه نگهبان
[/]
وَنَزَعْنَا مِن كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيدًا فَقُلْنَا هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ فَعَلِمُوا أَنَّ الْحَقَّ لِلَّهِ وَضَلَّ عَنْهُم مَّا كَانُوا يَفْتَرُونَ ﴿75﴾
و از ميان هر امتى گواهى بيرون مى‏كشيم و مى‏گوييم برهان خود را بياوريد پس بدانند كه حق از آن خداست و آنچه برمى‏بافتند از دستشان مى‏رود (75)

[="green"]دراین ایه گواهی یعنی روز قیامت از امتی که کفر وشرک ورزیدن یک نفر انتخاب میکنیم ومیگویم مگه گواه یا پیامبری بر شما نیامد
[/]
وَيَقُولُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَسْتَ مُرْسَلاً قُلْ كَفَى بِاللّهِ شَهِيدًا بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ وَمَنْ عِندَهُ عِلْمُ الْكِتَابِ ﴿43﴾
و كسانى كه كافر شدند مى‏گويند تو فرستاده نيستى بگو كافى است‏خدا و آن كس كه نزد او علم كتاب است ميان من و شما گواه باشد (43)

[="red"]اینجا دیگر دروغ شما اشکار میشود:[/][="darkgreen"] پیامبر میگوید (به کفار) الله بین من شما گواه هست نه کسی دیگر فقط الله[/]

زنده باد قرآن که در آن عقاید شرک نیست

خیر البریه;148463 نوشت:

البته قبلا بحث مفصلی داشتیم در ایران کلابز پیرامون واسطه ها و وسیله ها مثلا اگر بقول دوستمان فقط الله نگهبان است پس چرا دو فرشته را نگهبان ما گذاشت ؟! مگر الله تعالی خودش قادر نبود که فرشتگان را استخدام کرد !؟!؟!؟

ویا در موضوع فرستادن وحی که جبرئیل را میفرستد ودر جریان قبض ارواح هم جناب ملک الموت را میفرستد ...خلاصه اینکه اصلا چرا خدا خودش شخصا وارد معرکه نمیشود وملائکه ورسولان را میفرستد تا خیال همگی راحت شود و بقول وهابیون اساس شرک نابود شود ؟؟؟؟!!!!

این مطلب کم خردی شما را نشان میدهد.
آن دو فرشه چون الله بیان کرد شکی دران نیست حال اگر بگویم فرشته من فقط اعمال من را مینویسد
حال اگر بگویم فرشته من اعمال شما هم مینویسد درست است نه این سخن از اساس درست نیست چون هرکس دوفرشته مخصوص خود دارد

حال دلیل دوم شما در مورد جبرئیل دوست عزیز این مطلب را الله گفته و در صحت ان شکی نیست
چون شما میگوید امام زمان وکسانی..... دیگر برما نگهبان هستند این سخن خود شما ساختن واز جانب الله نیست دیدیم عیسی چه فرمود:
[="blue"]تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى
[/]

taghizadeh;148386 نوشت:
سلام .
اگر واقعا" جواب سوال براتون مهم "ظهور و رجعت در اسلام(اهل تسنن)

ومسيح و يهود و زرتشت" از (مجتهدي سادات حسيني) مطالعه بفرماييد..كتاب

جامعيه.
"اوست بقية الله في ارضه..."

در پناه حق!

کتابی که با قران در تضاد باشد!!!!!!!!!!!

توحید-یکتاپرستی;148494 نوشت:
کتابی که با قران در تضاد باشد!!!!!!!!!!!

مگه مطالعه فرموديد!!!!!؟؟؟؟؟
:Gig:

توحید-یکتاپرستی;148367 نوشت:
دوست عزیز
پس حضرت عیسی بر ما گواه نگهبان هستند و ما را میبینند؟
جواب شما ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جناب دوست تکفیری
منظور از شهادت در آیات ذیل چیست؟انبیاء و اولیاء بر چه امری شاهدند؟
1- «وَ جاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهادِهِ هُوَ اجْتَباكُمْ وَ ما جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْراهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَ فِي هذا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيداً عَلَيْكُمْ وَ تَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ اعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصِيرُ[1].و در راه خدا جهاد كنيد، و حقّ جهادش را ادا نماييد! او شما را برگزيد، و در دين (اسلام) كار سنگين و سختى بر شما قرار ندارد از آيين پدرتان ابراهيم پيروى كنيد خداوند شما را در كتابهاى پيشين و در اين كتاب آسمانى «مسلمان» ناميد، تا پيامبر گواه بر شما باشد، و شما گواهان بر مردم! پس نماز را برپا داريد، و زكات را بدهيد، و به خدا تمسّك جوييد، كه او مولا و سرپرست شماست! چه مولاى خوب، و چه ياور شايسته‏ای».

2- «وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدا؛[2]همان‏گونه (كه قبله شما، يك قبله ميانه است) شما را نيز، امت ميانه‏اى قرار داديم (در حد اعتدال، ميان افراط و تفريط) تا بر مردم گواه باشيد و پيامبر هم بر شما گواه است».
رسول شاهد بر چه امری است؟علاوه براینکه این شهادت عمومیت دارد و مختص به زمان خاص نمی باشد.

3- «فَكَيْفَ إِذا جِئْنا مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَ جِئْنا بِكَ عَلى‏ هؤُلاءِ شَهِيداً ؛ يَوْمَئِذٍ يَوَدُّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ عَصَوُا الرَّسُولَ لَوْ تُسَوَّى بِهِمُ الْأَرْضُ وَ لا يَكْتُمُونَ اللَّهَ حَدِيثا؛[3]حال آنها چگونه است آن روزى كه از هر امتى، شاهد و گواهى (بر اعمالشان) مى‏آوريم، و تو را نيز بر آنان گواه خواهيم آورد؟».

مسلمانان همه تا قیامت یک امتند چه کسی شاهد اعمال آنان است؟

4- «وَ يَوْمَ نَبْعَثُ مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً ثُمَّ لا يُؤْذَنُ لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَ لا هُمْ يُسْتَعْتَبُون؛[4](به خاطر بياوريد) روزى را كه از هر امّتى گواهى بر آنان برمى‏انگيزيم».

5- «وَ يَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً عَلَيْهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ جِئْنا بِكَ شَهِيداً عَلى‏ هؤُلاءِ وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِينَ[5]؛ (به ياد آوريد) روزى را كه از هر امتى، گواهى از خودشان بر آنها برمى‏انگيزيم و تو را گواه بر آنان قرار مى‏دهيم! و ما اين كتاب را بر تو نازل كرديم كه بيانگر همه چيز، و مايه هدايت و رحمت و بشارت براى مسلمانان است».

پیامبر صلی الله علیه وآله شاهد بر اعمال همه امتهاست. سوال از وهابیان این است پیامبرصلی الله علیه وآله چگونه شاهداست و برچه شاهداست؟

6- «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيرا؛[6]اى پيامبر! ما تو را گواه فرستاديم و بشارت‏دهنده و انذاركننده».

7- «إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً ، لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُعَزِّرُوهُ وَ تُوَقِّرُوهُ وَ تُسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَ أَصِيلاً؛[7]به يقين ما تو را گواه (بر اعمال آنها) و بشارت‏دهنده و بيم‏دهنده فرستاديم،تا (شما مردم) به خدا و رسولش ايمان بياوريد و از او دفاع كنيد و او را بزرگ داريد، و خدا را صبح و شام تسبيح گوييد».

8- «إِنَّا أَرْسَلْنا إِلَيْكُمْ رَسُولاً شاهِداً عَلَيْكُمْ كَما أَرْسَلْنا إِلى‏ فِرْعَوْنَ رَسُولاً؛[8]ما پيامبرى به سوى شما فرستاديم كه گواه بر شماست، همان گونه كه به سوى فرعون رسولى فرستاديم».
شهادت از وظایف انبیاء است، مخاطب آیه عموم مردمند نه فقط مردم زمان پیامبر صلی الله علیه وآله، حال چگونه رسول خدا شاهد اعمال ماست؟

9- «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدا؛[9]و هيچيك از اهل كتاب نيست مگر اينكه به او قبل از مرگش ايمان مى‏آورد و روز قيامت گواه بر آنها خواهد بود».
حضرت عیسی در روز قیامت چگونه شاهد براعمال امت خود است؟ایا شهادت او صوری است یا واقعی و او ناظر بر اعمال امت خویش بوده است؟
آنچه در این آیه مطرح است شهادت بر امت است نه شهادت بر افرادی که در زمان حیات آنحضرت مخاطب دعوت او بوده اند و بدیهی است که شهادت در اینجا به معنای شهادت رسالی نیست چه اینکه شهادت آنحضرت که رسالت خود را انجام داده باشد در حق غائبین حجت نمی باشد.

[1] .الحج/78.

[2] .القره/143.

[3] .النساء/42.

[4] .النحل/84.

[5] .النحل/89.

[6] .الاحزاب/45.

[7] .الفتح/8و9.

[8] .المزمل/15.

[9] .النساء159.

حضرت عیسی علیه السلام و شهادت براعمال امت خود
یکی ازآیاتی که وهابیان برنفی شنوایی اموات می آورند آیۀ 118 مائده است که مفهوم آیه این است که آنحضرت بعد از توفی به خدا عرضه می دارد که بعد از وفات من تو مراقب اعمال امت من بودی.
آنها از مفهوم آیه می خواهند نتیجه بگیرند که آنحضرت بعد از وفات هیچ خبری از امت خود نداشته است؟!
برای روشن شدن آیه ابتدا کل آیه را ذکر می کنیم سپس نکات آنرا بررسی می نمائیم.
قرآن کریم می فرماید:
« وَ إِذْ قالَ اللَّهُ يا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَ أُمِّي إِلهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَكَ ما يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ ما لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ ما فِي نَفْسِي وَ لا أَعْلَمُ ما فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ،ما قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ ما أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَ رَبَّكُمْ وَ كُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيداً ما دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَ أَنْتَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ شَهِيدٌ، إِنْ تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبادُكَ وَ إِنْ تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ؛[1]به يادآور زمانى را كه خداوند به عيسى بن مريم مى‏گويد: آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را دو معبود، غير از خدا، انتخاب كنيد؟ او مى‏گويد: منزهى تو، من حق ندارم آنچه را كه شايسته من نيست بگويم، اگر چنين سخنى را گفته باشم تو ميدانى، تو از آنچه در روح و جان من است آگاهى و من از آنچه در ذات (پاك) تو است آگاه نيستم، زيرا تو با خبر از تمام اسرار و پنهانيها هستى.
117- من به آنها چيزى جز آنچه مرا مامور به آن ساختى نگفتم، به آنها گفتم: خداوندى را بپرستيد كه پروردگار من و پروردگار شما است، و تا آن زمان كه ميان آنها بودم مراقب و گواه آنان بودم، و هنگامى كه مرا از ميانشان برگرفتى تو خود مراقب آنها بودى، و تو گواه بر هر چيز هستى.
118- (با اين حال) اگر آنها را مجازات كنى بندگان تواند (و قادر به فرار از مجازات نيستند) و اگر آنها را ببخشى توانا و حكيمى (نه مجازات تو نشانه عدم حكمت و نه بخشش تو نشانه ضعف است)».

[1] .المائدة/116-118.

آيه نخست مى‏گويد: خداوند در روز قيامت به عيسى مى‏گويد:آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را علاوه بر خداوند معبود خويش قرار دهيد، و پرستش كنيد؟ (وَ إِذْ قالَ اللَّهُ يا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَ أُمِّي إِلهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ).
شك نيست كه مسيح علیه السلام چنين چيزى را نگفته است و تنها دعوت به توحيد و عبادت خدا نموده، ولى منظور از اين استفهام اقرار گرفتن از او در برابر امتش، و بيان محكوميت آنها است.
مسيح علیه السلام با نهايت احترام در برابر اين سؤال چند جمله در پاسخ مى‏گويد:
1- نخست زبان به تسبيح خداوند از هر گونه شريك و شبيه گشوده و مى‏گويد:
«خداوندا! پاك و منزهى از هر گونه شريك» (قالَ سُبْحانَكَ).
2- چگونه ممكن است چيزى را كه شايسته من نيست بگويم (ما يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ ما لَيْسَ لِي بِحَقٍّ).
در حقيقت نه تنها گفتن اين سخن را از خود نفى مى‏كند، بلكه مى‏گويد اساسا من چنين حقى را ندارم و چنين گفتارى با مقام و موقعيت من هرگز سازگار نيست.
3- سپس استناد به علم بى‏پايان پروردگار كرده، مى‏گويد: دلیل من اين است كه اگر چنين مى‏گفتم مى‏دانستى، زيرا تو از آنچه در درون روح و جان من است آگاهى، در حالى كه من از آنچه در ذات پاك تو است بى‏خبرم، زيرا تو علام الغيوب و با خبر از تمام رازها و پنهانيها هستى(إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ ما فِي نَفْسِي وَ لا أَعْلَمُ ما فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ) تنها چيزى كه من به آنها گفتم همان بوده است كه به من ماموريت دادى كه آنها را دعوت به عبادت تو كنم و بگويم خداوند يگانه‏اى را كه پروردگار من و شما است پرستش كنيد (ما قُلْتُ لَهُمْ إِلَّا ما أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَ رَبَّكُمْ).
5- و تا آن زمان كه در ميانشان بودم مراقب و گواه آنها بودم و نگذاشتم راه شرك را پيش گيرند، اما به هنگامى كه مرا از ميان آنها برگرفتى تو مراقب و نگاهبان آنها بودى، و تو گواه بر هر چيزى هستى(وَ كُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيداً ما دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَ أَنْتَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ شَهِيدٌ) و با اينهمه باز امر، امر تو و خواست، خواست تو است، اگر آنها را در برابر اين انحراف بزرگ مجازات كنى بندگان تواند و قادر به فرار از زير بار اين مجازات نخواهند بود، و اين حق براى تو در برابر بندگان نافرمانت ثابت است، و اگر آنها را ببخشى و از گناهانشان صرف نظر كنى توانا و حكيم هستى، نه بخشش تو نشانه ضعف است، و نه مجازاتت خالى از حكمت و حساب(إِنْ تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبادُكَ وَ إِنْ تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ).

دقت در آیات نشان دهنده این نکته است که حضرت مسیح علیه السلام با بیان جمله« وَ كُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيداً ما دُمْتُ فِيهِمْ» در مقام بیان شهادت رسالی است یعنی من تا زمانی که در بین آنها بودم وظیفه رسالت خود را به درستی انجام دادم و از وظایف رسالتم تخطی ننمودم و بعد از وفاتم من دیگر چنین وظیفه ای نداشتم و تو شاهدبراعمال آنان بودی و می دانی انحراف آنها مربوط به من نبوده است.واین منافاتی با این ندارد که آنحضرت شاهد بر اعمال امت خود بوده باشد«به عبارت دیگر اثبات شیء نفی ما عدا نمی کند» همچنان که در آیه شریفه نساء خداوند متعال می فرماید:
«وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدا؛[1]و هيچيك از اهل كتاب نيست مگر اينكه به او قبل از مرگش ايمان مى‏آورد و روز قيامت گواه بر آنها خواهد بود».

[1] .النساء159.

صدرا;148662 نوشت:
جناب دوست تکفیری
منظور از شهادت در آیات ذیل چیست؟انبیاء و اولیاء بر چه امری شاهدند؟
1- «وَ جاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهادِهِ هُوَ اجْتَباكُمْ وَ ما جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْراهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَ فِي هذا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيداً عَلَيْكُمْ وَ تَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ اعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصِيرُ[1].و در راه خدا جهاد كنيد، و حقّ جهادش را ادا نماييد! او شما را برگزيد، و در دين (اسلام) كار سنگين و سختى بر شما قرار ندارد از آيين پدرتان ابراهيم پيروى كنيد خداوند شما را در كتابهاى پيشين و در اين كتاب آسمانى «مسلمان» ناميد، تا پيامبر گواه بر شما باشد، و شما گواهان بر مردم! پس نماز را برپا داريد، و زكات را بدهيد، و به خدا تمسّك جوييد، كه او مولا و سرپرست شماست! چه مولاى خوب، و چه ياور شايسته‏ای».

2- «وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدا؛[2]همان‏گونه (كه قبله شما، يك قبله ميانه است) شما را نيز، امت ميانه‏اى قرار داديم (در حد اعتدال، ميان افراط و تفريط) تا بر مردم گواه باشيد و پيامبر هم بر شما گواه است».
رسول شاهد بر چه امری است؟

3- «فَكَيْفَ إِذا جِئْنا مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَ جِئْنا بِكَ عَلى‏ هؤُلاءِ شَهِيداً ؛ يَوْمَئِذٍ يَوَدُّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ عَصَوُا الرَّسُولَ لَوْ تُسَوَّى بِهِمُ الْأَرْضُ وَ لا يَكْتُمُونَ اللَّهَ حَدِيثا؛[3]حال آنها چگونه است آن روزى كه از هر امتى، شاهد و گواهى (بر اعمالشان) مى‏آوريم، و تو را نيز بر آنان گواه خواهيم آورد؟».

مسلمانان یک امتند چه کسی شاهد اعمال آنان است؟

4- «وَ يَوْمَ نَبْعَثُ مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً ثُمَّ لا يُؤْذَنُ لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَ لا هُمْ يُسْتَعْتَبُون؛[4](به خاطر بياوريد) روزى را كه از هر امّتى گواهى بر آنان برمى‏انگيزيم».

5- «وَ يَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً عَلَيْهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ جِئْنا بِكَ شَهِيداً عَلى‏ هؤُلاءِ وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِينَ[5]؛ (به ياد آوريد) روزى را كه از هر امتى، گواهى از خودشان بر آنها برمى‏انگيزيم و تو را گواه بر آنان قرار مى‏دهيم! و ما اين كتاب را بر تو نازل كرديم كه بيانگر همه چيز، و مايه هدايت و رحمت و بشارت براى مسلمانان است».

پیامبر صلی الله علیه وآله شاهد بر اعمال امتهاست.

6- «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيرا؛[6]اى پيامبر! ما تو را گواه فرستاديم و بشارت‏دهنده و انذاركننده».

7- «إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً ، لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُعَزِّرُوهُ وَ تُوَقِّرُوهُ وَ تُسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَ أَصِيلاً؛[7]به يقين ما تو را گواه (بر اعمال آنها) و بشارت‏دهنده و بيم‏دهنده فرستاديم،تا (شما مردم) به خدا و رسولش ايمان بياوريد و از او دفاع كنيد و او را بزرگ داريد، و خدا را صبح و شام تسبيح گوييد».

8- «إِنَّا أَرْسَلْنا إِلَيْكُمْ رَسُولاً شاهِداً عَلَيْكُمْ كَما أَرْسَلْنا إِلى‏ فِرْعَوْنَ رَسُولاً؛[8]ما پيامبرى به سوى شما فرستاديم كه گواه بر شماست، همان گونه كه به سوى فرعون رسولى فرستاديم».
چگونه رسول خدا شاهد اعمال ماست؟

9- «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدا؛[9]و هيچيك از اهل كتاب نيست مگر اينكه به او قبل از مرگش ايمان مى‏آورد و روز قيامت گواه بر آنها خواهد بود».
حضرت عیسی در روز قیامت چگونه شاهد براعمال امت خود است؟ایا شهادت او صوری است یا واقعی و او ناظر بر اعمال امت خویش بوده است؟
آنچه در این آیه مطرح است شهادت بر امت است نه شهادت بر افرادی که در زمان حیات آنحضرت مخاطب دعوت او بوده اند و بدیهی است که شهادت در اینجا به معنای شهادت رسالی نیست چه اینکه شهادت آنحضرت که رسالت خود را انجام داده باشد در حق غائبین حجت نمی باشد.

[1] .الحج/78.

[2] .القره/143.

[3] .النساء/42.

[4] .النحل/84.

[5] .النحل/89.

[6] .الاحزاب/45.

[7] .الفتح/8و9.

[8] .المزمل/15.

[9] .النساء159.

تمام آیاتی که بیان میکنید به معنای شاهد کسانی است در حیات هستند نه بعد از مرگ و قبض روح . ببینید عیسی چه میفرماید:
[="blue"]تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى
[/]

[="blue"]تمام آیاتی که بیان میکنید گواه زنده بر زنده هست[/][="red"] یعنی تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم [/][="blue"]نه گواه کسی که یا مرده یا غیب شده بر زندهگان پس[/] [="red"]چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى[/]

توحید-یکتاپرستی;148694 نوشت:
تمام آیاتی که بیان میکنید به معنای شاهد کسانی است در حیات هستند نه بعد از مرگ و قبض روح . ببینید عیسی چه میفرماید:
تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى

تمام آیاتی که بیان میکنید گواه زنده بر زنده هست یعنی تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم نه گواه کسی که یا مرده یا غیب شده بر زندهگان پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى

کمی فکر کن بعد جواب بده جواب شما در بالا آمده.
به علاوه گواه زنده بر زنده یعنی چه؟ یعنی تا زمانی که زنده بودند ناظر وشاهد اعمال«ظاهر و غائب» آنها بودند؟یعنی تا زنده بودند علم غیب داشتند و بعد از مرگ علم غیب ندارند؟!

نکته دیگر شما از کجا برداشت نمودید که تمام آیات مربوط به زمان حیاتشان است؟ آیات اطلاق دارند و شامل همه ازمنه می شوند و الا شهادت آنها بر افرادی که بعدها خواهند آمد به چه معنا خواهد بود.

برفرض که آیه مورد استدلالت برساند که حضرت عیسی علیه السلام شاهد نبوده ؛ در آیل سوره نساء که می فرماید شاهد است شاهد بر چه خواهد بود؟ آیا این دو آیه «بنابراینکه مفهوم هم طراز منطوق باشد» با هم تعارض نمی کنند؟ جناب توحید یکتا پرست مسلمان.

سوره 42: الشوری

فَإِنْ أَعْرَضُوا فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا إِنْ عَلَيْكَ إِلَّا الْبَلَاغُ وَإِنَّا إِذَا أَذَقْنَا الْإِنسَانَ مِنَّا رَحْمَةً فَرِحَ بِهَا وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ بِمَا قَدَّمَتْ أَيْدِيهِمْ فَإِنَّ الْإِنسَانَ كَفُورٌ ﴿48﴾

پس اگر روى برتابند ما تو را بر آنان نگهبان نفرستاده‏ايم بر عهده تو جز رسانيدن [پيام] نيست و ما چون رحمتى از جانب خود به انسان بچشانيم بدان شاد و سرمست گردد و چون به [سزاى] دستاورد پيشين آنها به آنان بدى رسد انسان ناسپاسى مى‏كند (48)

لِلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَخْلُقُ مَا يَشَاء يَهَبُ لِمَنْ يَشَاء إِنَاثًا وَيَهَبُ لِمَن يَشَاء الذُّكُورَ ﴿49﴾

[="rgb(0, 100, 0)"]فرمانروايى [مطلق] آسمانها و زمين از آن خداست هر چه بخواهد مى‏آفريند به هر كس بخواهد فرزند دختر و به هركس بخواهد فرزند پسر مى‏دهد (49)
[/]

بله فرمانروايى [مطلق] آسمانها و زمين از آن خداست به معنای نگهبان بر ماست

فرمانروايى [مطلق] آسمانها و زمين از آن مردگان یا هر چیز غیر الله نیست

شکر خدا آیات بیشماری است که این مطلب رو ثابت میکند که بعد بیان میکنم

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی سروران عزیز و گرامی :Gol:

و تشکر فراوان به خاطر زحمات و مطالب خوبشان :hamdel:

مدتها پیش در مباحثه با کاربری به نام موحد، مطالبی ذکر شد که بی ارتباط با موضوع این تاپیک نیست. از این رو لینک آن را ارسال می کنم:

http://www.askdin.com/showpost.php?p=54684&postcount=33

امام زمان (عج)، به عنوان امام معصوم (ع)، همان «نور واحدی» هستند که تمامی معصومین (ع) می باشند، از این رو از تمامی علوم آنها، یعنی اسم اعظم خداوند مطلعند.

تشابه معنای نام ایجادکنندۀ این تاپیک و جناب موحد جالب توجه است. خصوصاً که این دوست جدیدمان هم همچون آن دوست قبلی علاقۀ بسیار عجیبی به واژۀ «شرک» دارند:

نقل قول:

پاسخ روشن است:

ارادۀ خداوند با واسطه اتفاق می افتد. اگر امور متکثر و جزئی را مستقیماً به ذات اقدس الله متصل بدانید، در آن صورت این به معنای سرایت کثرت به آن ذات واحد خواهد بود، و این است آن شرک بزرگ.

در نتیجه عالَم متکثر و ناقص باید با واسطه ای از آن ذات اقدس فیض ببرد، و این واسطه نمی تواند چیزی جز تجلی اعظم خداوند باشد.

طبیعی است تجلی اسم اعظم باید تجلی اسمایی همچون علیم هم باشد.

در حاشیه مطلبی لازم به تذکر است:

نقل قول:
تمام آیاتی که بیان میکنید به معنای شاهد کسانی است در حیات هستند نه بعد از مرگ و قبض روح ....

اگر فرض را بر صحت نظریۀ شما بگذاریم، باز هم این دلیل بر رد اصل مطلب نمی شود. چرا که امام زمان (عج) قبض روح نشده اند.

هرچند که معصومین (ع) نوری واحدند و علم آن بزرگواران علمی لازمان است. (تجلی اعظم باید از هر نوع تکثری، از جمله تکثر زمانی بری باشد.)

نقل قول:

عقیدۀ صحیح عقیده ای است که با هیچ آیه ای تناقض نداشته باشد (سورۀ 14):

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

الَر كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ ﴿۱﴾

الف لام راء كتابى است كه آن را به سوى تو فرود آورديم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاريكيها به سوى روشنايى بيرون آورى به سوى راه آن شكست ناپذير ستوده (۱)

بله، اگر فقط به آن بخشهایی از قرآن ایمان بیاوریم که شما می پسندید، آنگاه نظریات شما توجیه می شوند. ولی مسئله این است که در کنار آن بیشمار آیاتی که ذکر می کنید، بیشمار آیات دیگری هم هستند که نظر شما را رد می کنند. اشاره کردید:

لِلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَخْلُقُ مَا يَشَاء يَهَبُ لِمَنْ يَشَاء إِنَاثًا وَيَهَبُ لِمَن يَشَاء الذُّكُورَ ﴿49﴾

فرمانروايى [مطلق] آسمانها و زمين از آن خداست هر چه بخواهد مى‏آفريند به هر كس بخواهد فرزند دختر و به هركس بخواهد فرزند پسر مى‏دهد (49)

خداوند هرچه بخواهد می آفریند، و این کار را با واسطه انجام می دهد. مگر آنکه معتقد باشید فرزند دختر و فرزند پسر ناگهان از هیچ پدید می آیند که در آن صورت نمی دانیم چه پاسخی باید بدهیم...

عرض حقیر تمام شد. قصد جدل ندارم. خوشبختانه دوستان مطالب خوبی ارائه فرمودند و اگر کسی خواهان حقیقت باشد، همان مطالب کافی است تا «فکری» شود و در صحت عقاید و نظریه پردازی های بی اساس شک کند.

زود باشد که خداوند دلهای مشتاق حقیقت را به نور واحد خودش هدایت گرداند، و به واسطۀ آن بزرگوار ما را از تاریکی جهل و نادانی برهاند. ان شاء الله

الهی آمین
یا حق

با سلام

نقل قول:

متاسفانه مشکلی که در بعضی وجود دارد عدم دقت و تعقل کافی است ، هنگامیکه خدای متعال میفرماید ما از هر امتی رسولی از انفسهم بر می انگیزانیم شما بگویید چطور میشود که مثلا الان ژاپنی ها شهیدشان رسول الله (ص) باشد ؟؟؟!!! آیا محمد (ص) از قوم و نفس ژاپنی هاست ؟! همچنین آیا بزعم شما پیامبر نمرده است ؟اگر کمی دقت شود مشکل حل میشود اما دریغ .

در آیه دیگر فرمود : لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ ... یعنی رسول الله (ص) که از نفس شماست شهید بر شماست .

وَالْمَلَائِكَةُ يَشْهَدُونَ وَكَفَى بِاللَّهِ شَهِيدًا . در عین اینکه خدای متعال کفایت از هر شهیدی میکند اما فرشتگان هم شهادت میدهند .

بنابراین برای نجات از تعارض بین آیات باید همان شهادت حجت الله که مثل رسول الله (ص) شهید است را بپذیریم ضمن اینکه در اخبار فریقین هم آمده :

در كافى به سند خود از عبد الاعلى بن اعين روايت كرده كه گفت : من از امام صادق (عليه السلام ) شنيدم كه مى فرمود: ما متولد شده از رسول خدائيم و در همان حال تولد كتاب خدا را مى دانيم ، و در آن كتاب است آغاز خلقت و آنچه كه تا روز قيامت خواهد شد، و در آن خبر آسمان و زمين است ، خبر بهشت و خبر آتش است ، و خبر آنچه تاكنون شده و آنچه كه خواهد شد، همه در آن است و من همه را مى دانم ، همانطور كه كف دست خودم را مى بينم ، زيرا خداى تعالى فرموده : در آن كتاب تبيان هر چيزى هست .

نکته دیگر، اینکه خدای سبحان رسول اللهرا شاهد بر اصحابش معرفیمیکند (وَجِئْنَا بِكَ عَلَى هَؤُلَاءِ شَهِيدًا ) ردیاست بر کسانیکه همه اصحاب را عادل میدانند زیرا آیه شریفه متضمن خبر از آینده وانقلاب علی اعقاب اصحاب است واگر همه اصحاب عدول بودند دیگر چه معنی داشت که خدای متعال رسولش را شاهد بر ایشان کند ؟

واز طریق عامه :

كان رسول الله صلى الله عليه وسلم أكثر ما يصوم الاثنين والخميس فقيل له فقال، إن الأعمال تعرض كل اثنين وخميس . حدیث صحیح

وجاء الحديث : « إن الأعمال تعرض يوم الجمعة على الأنبياء والآباء والأمهات ، فيتأذون بأعمال السوء ، ويفرحون وتشرق وجوههم بأعمال الخير » فاتقوا الله ، ولا تأذوا موتاكم .

وقد قبله القرطبي فقال بعد إيراده : [قد تقدم] أن الأعمال تعرض على الله كل يوم إثنين وخميس ، وعلى الأنبياء والآباء والأمهات يوم الجُمُعة. قال : ولا تعارض ، فإنه يحتمل أن يخص نبينا بما يعرض عليه كل يوم ، ويوم الجمعة مع الأنبياء ، عليهم السلام.

ومطابق حدیث ثقلین همانطور که قرآن صامت در همه زمانها حجت است قرآنی ناطق هم همواره لازم وحجت است.

توحید-یکتاپرستی;148410 نوشت:
در این شکی نیست آخر از زمان یک نفر از نسل پیامبر و حضرت عیسی ظهور میکند

مسیحت هم بر این باور هست که حضرت عیسی برانها نگهبان هست اما این باور شرک بزرگ هست.

خود عیسی در قرآن این تفکر قدیمی و ساده اندیشد را رد میکند. و میگوید:

با سلام:Gol:

امام زمان (عج) در پس پرده ي غيبت هستند و بعنوان حجت آخرالزمان بر اعمال و رفتار بندگان شاهد و گواه هستند و طبق روايات، پرونده اعمال ما بصورت هفتگي بر آنحضرت عرضه مي شود.

البته بر اساس آيات و روايات و در اعتقاد شيعه نبي مكرم اسلام (ص) و ائمه معصومين (عليهم صلوات الله) و اولياء الهي بعد از حيات دنيا زنده اند و از يك سطح و مرتبه عالي تري از حيات برخوردارند و باذن الله هم درخواست و دعاي مردم را مي شنوند و هم بر اعمال و رفتار آنها شاهد هستند.

توحید-یکتاپرستی;148410 نوشت:
بیدار شوید شیعیان این است اسلام دین روشن وتوحید حال شما میگوید امام زمان (عج) بر ما گواه نگهبان هستند و ما را میبینند . این همان عقیده مسیحت است

وقتي براي خداوند آسان است كه در نشئه ي دنيا امكان شاهد و گواه بودن را براي انبياء و اوصياء الهي فراهم سازد، فراهم ساختن اين امكان در نشئه ي برزخ و عقبي، كه ايشان از يك سطح هوشياري و اشراف و احاطه بيشتري برخوردارند و بر زمان و مكان احاطه دارند بسيار آسان تر است.

ترديد در اين مسأله كه انبياء و اوصياء پس از مرگ، نمي توانند شاهد و گواه بر اعمال و رفتار مردم باشند يا از عدم شناخت احاطه و اشراف و وسعت و گشايش يافتن روح انسان پس از مرگ است و يا دليلي بر محدود كردن قدرت خداوند كه اين همه از نقصان و ضعف اعتقادي و يا انحرافاتي است كه در دين و مذهب شان داخل شده است.

موفق باشيد ...:Gol:

توحید-یکتاپرستی;148703 نوشت:
سوره 42: الشوری
فَإِنْ أَعْرَضُوا فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا إِنْ عَلَيْكَ إِلَّا الْبَلَاغُ وَإِنَّا إِذَا أَذَقْنَا الْإِنسَانَ مِنَّا رَحْمَةً فَرِحَ بِهَا وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ بِمَا قَدَّمَتْ أَيْدِيهِمْ فَإِنَّ الْإِنسَانَ كَفُورٌ ﴿48﴾
پس اگر روى برتابند ما تو را بر آنان نگهبان نفرستاده‏ايم بر عهده تو جز رسانيدن [پيام] نيست و ما چون رحمتى از جانب خود به انسان بچشانيم بدان شاد و سرمست گردد و چون به [سزاى] دستاورد پيشين آنها به آنان بدى رسد انسان ناسپاسى مى‏كند (48)

[="rgb(0, 100, 0)"]فرمانروايى [مطلق] آسمانها و زمين از آن خداست هر چه بخواهد مى‏آفريند به هر كس بخواهد فرزند دختر و به هركس بخواهد فرزند پسر مى‏دهد (49)
[/]
بله فرمانروايى [مطلق] آسمانها و زمين از آن خداست به معنای نگهبان بر ماست

فرمانروايى [مطلق] آسمانها و زمين از آن مردگان یا هر چیز غیر الله نیست

با سلام
مشکل اساسی شما عدم توجه و تدبر در آیات قران است و عجیب این است که با این حال دم از توحید و موحد بودن و سعی در تخطئه دیگران دارید.

آیاتی که بیان داشتید چه ارتباطی با بحث شهید و شاهد داشت؛ اگر ذره ای تدبر می نمودید دچار این غلط فاحش نمی شدید.
گمان شما براین بوده که حفیظ با شهید یک بار معنایی را متحملند در حالی که معانی این دو با هم بسیار متفاوت است.

الف: حفیظ به معنای حافظ، نگهبان است و انبیاء چنین وظیفه ای ندارند.
حفیظ از ماده«حفظ» به معنای نگاهدارى و مراقبت است و حفیظ نیز مبالغۀ در حفظ است؛ همچنان که در آیه کریمه آمده«اِنْ كُلُّ نَفْسٍ لَمَّا عَلَيْها حافِظٌ :[1]هيچ كس نيست مگر بر او نگهبانى هست».«انَّ رَبِّي عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ حَفِيظٌ ».[2]«لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ يَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ ...؛[3]براى انسان از پس و پيش تعقيب كنندگانى هست او را از امر خدا حفظ ميكنند».
با توجّه بآيه قبل كه حاكى از علم و اطلاع خدا از اعمال بندگان است مي توان گفت كه اين تعقيب كنندگان نويسندگان اعمال و در عين حال حافظان انسان‏اند نظير آيه«وَ إِنَّ عَلَيْكُمْ لَحافِظِينَ كِراماً كاتِبِينَ».[4]«وَ هُوَ الْقاهِرُ فَوْقَ عِبادِهِ وَ يُرْسِلُ عَلَيْكُمْ حَفَظَةً حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنا وَ هُمْ لا يُفَرِّطُونَ؛[5] او تسلط كامل بر بندگان خود دارد و مراقبانى بر شما مى‏فرستد، تا زمانى كه يكى از شما را مرگ فرا رسد فرستادگان ما جان او را مى‏گيرند و آنها (در نگاهدارى حساب اعمال بندگان) كوتاهى نمى‏كنند».

[1].الطارق/4.

[2]. هود: 57.

[3]. الرعد: 11.

[4]. انفطار/ 10.

[5]. الانعام/ 61.

بیان آیاتی دیگر: حفیظ: نگهدارنده
1-«قالَ اجْعَلْنِي عَلى‏ خَزائِنِ الْأَرْضِ إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيم؛[1] (يوسف) گفت مرا سرپرست خزائن سرزمين (مصر) قرار ده كه نگهدارنده و آگاهم».

2- «إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ رَبِّي وَ رَبِّكُمْ ما مِنْ دَابَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِناصِيَتِها إِنَّ رَبِّي عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ؛ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقَدْ أَبْلَغْتُكُمْ ما أُرْسِلْتُ بِهِ إِلَيْكُمْ وَ يَسْتَخْلِفُ رَبِّي قَوْماً غَيْرَكُمْ وَ لا تَضُرُّونَهُ شَيْئاً إِنَّ رَبِّي عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ حَفِيظٌ ؛[2] من توكل بر اللَّه كه پروردگار من و شما است كرده‏ام، هيچ جنبنده‏اى نيست مگر اينكه او بر وى تسلط دارد (اما سلطه‏اى توام با عدالت چرا كه) پروردگار من بر صراط مستقيم است ؛ و اگر روى برگردانيد من رسالتى را كه مامور بودم به شما رساندم، و خداوند گروه ديگرى را جانشين شما مى‏كند و شما كمترين ضررى به او نمى‏رسانيد پروردگار من حافظ و نگاهبان هر چيز است».

3- «وَ لَقَدْ صَدَّقَ عَلَيْهِمْ إِبْلِيسُ ظَنَّهُ فَاتَّبَعُوهُ إِلاَّ فَرِيقاً مِنَ الْمُؤْمِنِينَ ؛ وَ ما كانَ لَهُ عَلَيْهِمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلاَّ لِنَعْلَمَ مَنْ يُؤْمِنُ بِالْآخِرَةِ مِمَّنْ هُوَ مِنْها فِي شَكٍّ وَ رَبُّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ حَفِيظٌ ؛[3]به يقين ابليس گمان خود را در باره آنها محقق يافت كه همگى از او پيروى كردند جز گروه اندكى از مؤمنان!؛ او سلطه بر آنها نداشت (و آنها را بر پيروى خود مجبور نساخت) و هدف از آزادى شيطان در وسوسه‏هايش اين بود كه مؤمنان به آخرت از آنها كه در شك هستند شناخته شوند و پروردگار تو حافظ و نگاهبان همه چيز است».

4- «وَ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِياءَ اللَّهُ حَفِيظٌ عَلَيْهِمْ وَ ما أَنْتَ عَلَيْهِمْ بِوَكِيلٍ؛[4]كسانى كه غير خدا را ولى خود انتخاب كردند خداوند حساب همه اعمال آنها را نگهميدارد، و تو مامور نيستى كه آنها را مجبور به قبول حق كنى».
5- «مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ وَ مَنْ تَوَلَّى فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظا؛[5]كسى كه از پيامبر اطاعت كند اطاعت خدا كرده و كسى كه سرباز زند تو در برابر او مسئول نيستى».
6- «وَ لَوْ شاءَ اللَّهُ ما أَشْرَكُوا وَ ما جَعَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظاً وَ ما أَنْتَ عَلَيْهِمْ بِوَكِيل؛[6]اگر خدا مى‏خواست (همه به اجبار ايمان مى‏آوردند و هيچ يك) مشرك نمى‏شدند و ما تو را مسئول (اعمال) آنها قرار نداديم و وظيفه ندارى آنها را مجبور (به ايمان) سازی».

[1] . یوسف/55.

[2] .هود/57.

[3] .سبا/20و21.

[4] .الشوری/6.

[5] .النساء/80.

[6] .الانعام/107.

7- «فَإِنْ أَعْرَضُوا فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظاً إِنْ عَلَيْكَ إِلاَّ الْبَلاغ؛[1] و اگر آنها روى گردان شوند (غمگين مباش) ما تو را حافظ آنها قرار نداده‏ايم، وظيفه تو تنها ابلاغ رسالت است».

یعنی: من مامور و نگاهبان شما نيستيم، كه با جبر و زور شما را به ايمان دعوت كنم، بلكه تنها وظيفه من بيان منطقى حقايق است و تصميم نهايى با خود شما است.

حفيظ" از نظر اينكه صفت مشبهه است و معنى ثبات و دوام را مى‏رساند با" حافظ" كه اسم فاعل است تفاوت دارد بنا بر اين" حفيظ" به معنى كسى است كه به طور مداوم مراقب حفظ چيزى مى‏باشد، در نتيجه مفهوم آيه چنين مى‏شود:

مسئوليت پيامبر صلی الله علیه وآله مسئوليت رهبرى و هدايت و دعوت به سوى حق و مبارزه با فساد است ولى اگر افرادى اصرار در پيمودن راه خلاف داشته باشند، پيامبر صلی الله علیه وآله در مقابل انحرافهاى آنها مسئوليتى ندارد كه جلوی هر گونه گناه و معصيتى را با زور و اجبار بگيرد.

مفسرین اهل سنت نیز به همین معنا اشاره نموده اند:

ابن کثیر سلفی:
«فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظاً؛أي لست عليهم بمسيطر».[2]
ابن کثیر حفیظ را به معنای مصیطر گرفته که در آیه شریفه بدان اشاره شده است:«فَذَكِّرْ إِنَّما أَنْتَ مُذَكِّرٌ ؛لسْتَ عَلَيْهِمْ بِمُصَيْطِرٍ؛ پس تذكر ده تو فقط تذكر دهنده‏اى.تو مسلط بر آنها نيستى كه مجبورشان (بر ايمان) كنى».[3]
سمرقندی:
«فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظاًتحفظهم على الإيمان، و تجبرهم على ذلک».[4]
سورآبادی:
فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظاً: اگر اعراض كنند از اجابت تو يا محمد نفرستاديم ما ترا بر ايشان نگهبانى تا به جبر ايشان را بر ايمان داری».[5]

[1].الشوری/48.

[2].تفسیر ابن کثیر، ج7،ص197.

[3].الغاشیة/22.

[4].بحرالعلوم، سمرقندی،ج3،ص249.

[5].تفسیر سورآبادی، ج4،ص2257.

ب: شهید:حاضر و گواه، کسی که بالمعاینه امری را می بیند.
شهود و شهادت بمعنى حضور و معاينه و شاهد بر امری است «فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ ...؛[1] پس هر كس از شما اين ماه را دريابد بايد آن را روزه بدارد».«وَ أَشْهِدُوا إِذا تَبايَعْتُمْ وَ لا يُضَارَّ كاتِبٌ وَ لا شَهِيدٌ؛و چون خريد و فروش كنيد گواه گيريدو به نويسنده و گواه نبايد زيان رسد »[2]وَ لْيَشْهَدْ عَذابَهُما طائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ؛[3] در عذاب و تنبيه مرد و زن زنا كننده جمعى از مؤمنان حاضر باشند و آنرا ببينند». «وَ الَّذِينَ لا يَشْهَدُونَ الزُّورَ ...؛و آنان كه گواهى دروغ- باطل و به ناحق- ندهند- يا در مجالس باطل حضور نيابند ».[4]

با مطالب گفته شده سؤال این است که: نفی حفیظ چه ارتباطی با نفی شهید و شهادت دارد. آنچه در شهادت معتبر است شهود بالعیان است اما لازم نیست که هر شهیدی نگهبان و موکل بر انسان باشد هر چند که برخی از شهدا«خداوند متعال و ملائکه نگهبان» این دو صفت را دارا می باشند.

[1]. البقره/ 185.

[2]. بقره: 282.

[3]. النور: 2.

[4]. الفرقان: 72

ایشان باذن خدا روزی ظهورخواهد فرمود دنیا از اختیار خاص خارج شود و در اختیار عام باشد.

ﻣﺎ ﺑﺨﻮﺍﻫﯿﻢ ﻭ ﻧﺨﻮﺍﻫﯿﻢ ﺍﯾﺸﺎﻥ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﺎ ﻧﻈﺮ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻭ ﺣﻀﻮﺭ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﺎ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻣﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﺍﻋﻤﺎﻝ ﺧﻮﺩﻣﺎﻥ ﺟﻠﺐ ﻧﻈﺮ ﻭ ﻋﻨﺎﯾﺖ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﮐﻨﯿﻢ ﺗﺎ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺍﯾﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﮐﻨﯿﻢ

ﺁﻗﺎ ﺑﯿﺎ ﺗﺎ ﺑﺎ ﻇﻬﻮﺭ ﭼﺸﻤﻬﺎﯾﺖ
[[[[[ﺍﯾﻦ ﭼﺸﻤﻬﺎﯼ ﻣﺎ ﮐﻤﯽ ﺗﻘﻮﺍ ﺑﮕﯿﺮﺩ]]]]
ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺑﯿﺎ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪ ﭘﺸﺖ ﺍﺑﺮ ﻏﯿﺒﺖ
ﺗﺎ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺁﻧﮑﻪ ﮐﺎﺭ ﻣﺎ ﺑﺎﻻ‌ ﺑﮕﯿﺮﺩ
ﺁﻗﺎ ﺧﻼ‌ﺻﻪ ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﯿﺎﯾﺪ
ﺗﺎ ﺍﻧﺘﻘﺎﻡ ﺩﺳﺖ ﺯﻫﺮﺍ ﺭﺍ ﺑﮕﯿﺮد

ﻣﻦ ﮔﺮﯾﻪ ﻣﯿﺮﯾﺰﻡ ﺑﻪ ﭘﺎﯼ ﺟﺎﺩﻩ ﺍﺕ ﺗﺎ
ﺁﯾﯿﻨﻪ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﺎﺷﻢ ﻣﻘﺪﻣﺖ ﺭﺍ
ﺍﻭﻝ ﺿﻤﯿﺮ ﻏﺎﺋﺐ ﻣﻔﺮﺩ ﮐﺠﺎﯾﯽ
[[[[[[ﺍﯼ ﭘﺎﺳﺦ ﺁﺩﯾﻨﻪ ﻫﺎﯼ ﭘﺮ ﻣﻌﻤﺎ]]]]]]]
ﺣﺘﻤﯽ ﺑﯽ ﭼﻮﻥ ﻭ ﭼﺮﺍ ﺑﺮﮔﺮﺩ ﺷﺎﯾﺪ
[[[[[[ﺭﺍﺣﺖ ﺷﻮﯾﻢ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺍﻣﺎ ﻭ ﺍﮔﺮ ﻫﺎ]]]]]]]
ﺁﻗﺎ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﻌﻪ ﺍﯾﻦ ﻫﻔﺘﻪ ﺑﺎ ﺗﻮ
ﭘﺎﯼ ﺑﺮﻫﻨﻪ ﺁﻣﺪﻥ ﺗﺎ ﮐﻮﻓﻪ ﺑﺎ ﻣﺎ

امام زمان نور الله و عین الله است و این بر هیچکس پوشیده نیست و برای همین بر تمام احوال ما اگاه است و با تمام نفس کشیدمان همراه .
در واقع چشم خدا به دنبال ماست همه جا و چشم خدا هم امام زمان است
امیدوارم خداوند به این بنده روسیاه گناهکار توفیق دهد که فدای خاک پای مولایم شوم که این ارزویی است بس بزرگ....

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان
موضوع قفل شده است