آیا خدا از استعاره در دین هایش استفاده کرده؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا خدا از استعاره در دین هایش استفاده کرده؟

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام خدمت شما بزرگان . بنده یک سوال برایم پیش آمده و ممکن است یا از روی نادانیم باشه یا از روی کنجکاوی یا یه کلام تقریبا درست !

برای اینکه سوالم را بیشتر براتون باز کنم توضیحات مفیدی می دهم برای درک بهتر این سوال:
خوب ، خداوند در قرآن و بقیه ادیان الهی از بهشت و جهنم و شیطان و خطر ها و دنیا ها و ... برای ما گفته که ما اطلاعات کاملی پیدا کنیم و طبق قوانین درست الهی پیش برویم.
و حالا من می خواهم بدونم که خداوند از استعاره هم در قرآن یا هر دین دیگه ای استفاده کرده ؟ وقتی می گوید که بهشت .... سبزه داره و رودی جاری هست و ... خوب قطعا با این پیشرفت هایی که ما کرده ایم اگر به یک همچنین جایی برویم و زندگی ابدی داشته باشیم ....از حوصله سر رفتم اعصابمون خوردمی شه ..... پس نتیجه می گیریم که خوب این
حرفی که خدازده یک استعاره و مانند یک تشبیه هست ..... مثل یک شعر که باید معنیشو بفهمی که چیه ..... خوب اینکه اینا رو گفته است ... یک جای بسیار خوبی است .

خوب حالا در رابطه با شیاطین گفته و روز قیامت و ... ، آیا واقعا منظورش از اینکه خدا ، انسان ها رو از خاک آفریده .... یعنی چی ؟ خوب اینم معلومه ...یعنی اینکه ما مربوط به این زمین هستیم و ما وابسته به این زمین هستیم و از این طبیعت به وجود امدیم با یک روح الهی !

خوب بعضی ها فکر می کنند که نه ما از خاک هستیم و سفالی و گلی هستیم !
به نظر من وقتی از این گفته هایش می توان چندین معنی پیدا کرد ....حتما از اسعاره استفاده کرده و حرف و کلامش را یک جا با کمی از کلمات نا مفهوم گفته .... مثلا همین ظهور

یعنی چی ؟ یعنی اینکه مثلا آقا امام زمان پا می شه با شمشیر الهی یا مثلا بمب اتم و ... همراه 300 یا حالا 10000000 یا ... نفر و همراه حضرت عیسا با شیاطین روی کره زمین می جنگه و آدمای بد رو گردن می زنه ....؟ این یعنی آدم کشی و خدا گفته که هر کسی آدم بکشد ، هیچ جایی در بهشت نخواهد داشت ! به نظر من همافراد خلاف کار را نباید کشت و افرادی که مثلا 10 نفر یا قتل های زنجیره ای کرده را باید کشت و بقیه را حبس ابد براشون زد !‌

خوب یعنی چی ؟ امام زمان ببخشید با این تعریف می شه یه آدم کش حرفه ای !‍‌ (بازم عذر می خوام) مرگ انسان ها دست خداست ... قطعا م اگر خدا بخواهد دستور مرگ را بدهد ، به فرشته مرگ می گوید و خودش اینکار را می کند و به آدمی دستور نمی دهد که بره همنوع خودش را گردن بزند چون اون یارو مثلا آدم بدی بوده !

تعریفی که می شه از جنگ آخرالزمان داشت ، چیز خیلی پیچیده تری هست و ...

زیادش نمی کنم .... ولی می خواهم بگویم که ما باید ظاهر بین باشیم به قرآن و راه ظاهری آن را قبول کنیم ...یا نه ..... یک ریسک بزرگ کنیم و قرآن و گفته هایش را به ظاهر نبینیم و هیچ وقت آن را با اتفاقات دنیوی مقایسه نکنیم ...

منتظر جواب شما هستم ...... ممنون

kamran;146915 نوشت:
قطعا م اگر خدا بخواهد دستور مرگ را بدهد ، به فرشته مرگ می گوید و خودش اینکار را می کند و به آدمی دستور نمی دهد که بره همنوع خودش را گردن بزند چون اون یارو مثلا آدم بدی بوده

به نام خدا
سلام

این حرفی است که شما می زنید. برخی انسانها مستقیما تحت امر الهی هستند.

به حق بودن قتل در هنگام قتل نفس و فساد در زمین است "من قتل نفساً بغير نفس أو فساد في الأرض فكأنّما قتل النّاس جميعاً ". بنابراین کشتن فاسد اشکالی ندارد البته باید فرد فاسد را تشخیص داد و هر کسی نمی تواند حکم قتل صادر کند. امام زمان بر این کار توانا است و قضاوتهای او شبیه آل داوود (ع) است (داود (ع) و سلیمان (ع) با استفاده از برخی اطلاعات غیبی قضاوت می کرده اند).
البته مسلما در متون دینی رمزی هم صحبت شده و ما فعلا از فهم محتوای دقیق این متون ناتوانیم.
خدا در قرآن می گوید "قتل الخراصون"؛ پس معلوم می شود که همیشه قتل نفس به غیر حق راه کشتن را باز نمی کند (این از مواردی است که احتمالا کشتن به صورت رمزی بیان شده).

سلام
هرچند علماء قائل به استعاره و کنایه در قرآن هستند اما حقیقت اینستکه الفاظ قرآن بیان حقایق آنسویی در قالب الفاظ و عبارات معمول اینجایی است لذا می بایست برای الفاظ قرآنی مراتبی از معنا قائل شد که هر مرتبه بر حقیقتی متناسب از آن در عالم ماده یا معنا دلالت می کند چه اینکه قرآن تنزیل است لذا مثلا وقتی از بهشت سخن می گوید بر همه بهشتهای مادی و معنوی دلالت خواهد داشت . بعضی مطالب غیر مرتبط با عنوان تاپیک است .
موفق باشید

موضوع قفل شده است