سجده سهو

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سجده سهو

من نمی دونم برای نماز ظهر باید سجده سهو می کردم یا نماز عصر؟!
حالا باید چه کار کنم؟ نمازها رو از اول بخونم ؟ :Gig:
یا دوتا سجده سهو انجام بدم یا یک سجده سهوبا نیت ما فی الضمه ؟:Gig:

مرجع :آیه الله سیستانی

برچسب: 

با سلام

بزرگوار، پاسخی که من به اون رسیدم اینکه :

اگر به جای سجده سهو فراموش شده، یک سجده سهو بجا بیاورید کفایت میکند.

ان شاء الله کارشناسان بخش احکام پاسخی دقیق تر و کاملتر رو خدمتتون عرض میکنند.:ok:

موفق باشید.:Gol:

به نام خدا
با سلام

بنظر بنده دوباره بخونی محکم تره!

ببین واسه کی نماز میخونی، اصلا خودت نمازی که نفهمیدی چی توش خوندی میتونی قبول کنی تا خدا قبول کنه؟
برای همین میگم دوباره بخونی محکم تره
البته خوب این نظر بندست تا خودتون کدوم رو بهتر بدونید

تا کارشناسان پیداشون نشده بنده از خدمتتون مرخص شم
فعلا خدا حافظ شما:Sham:

با سلام خدمت دوست عزیز

اگر فراموش کرده اید که کدام نماز سهو دارد فرقی ندارد...
شما فقط سریعا دو سجده سهو بجا آورید...
و در نیت نیز ذکر کنید که دو سجده سهو می گذارم...
البته نیاز نیست نیت سجده سهو به زبان آورده شود...

یا علی:Sham:

شاهد50;146904 نوشت:
من نمی دونم برای نماز ظهر باید سجده سهو می کردم یا نماز عصر؟! حالا باید چه کار کنم؟ نمازها رو از اول بخونم ؟ یا دوتا سجده سهو انجام بدم یا یک سجده سهوبا نیت ما فی الضمه ؟ مرجع :آیه الله سیستانی

[=tahoma]با سلام و احترام
[=&quot] [/][=&quot]اگر سجده سهو را بعد از سلام نماز [/][=&quot] سهواً بجا نیاوردید، هر وقت یادتان آمد باید [/][=&quot][/][=&quot] فوراً انجام دهید [/][=&quot][/][=&quot] و لازم نیست نماز را دوباره بخوانید.[/]
[=&quot][/][=&quot] [/][=&quot]کسی که شک دارد مثلاً دو سجده سهو بر او واجب شده یا چهار تا، اگر دو سجده بنماید کافی است.[/]
[=&quot][/]رساله مراجع،مطابق با نظر آیه الله سیستانی م1246و1248
[/]

باسمه تعالی

استاد بزرگوار، جناب نور استاد بنده می فرمودند، در این مواقع اگر فرد برای اینکه نمازش به دلش

بنشیند و یا به قولی محکم کاری کند، بخواهد دوباره نمازش را بخواند؛ نماز دوم هم باطل است.

چون اولا نماز را برای دل خودش خوانده و دوما اینکه بر خلاف حکم الهی عمل کرده و به حکم

شریعت و راهی که خداوند برای تصحیح نماز قبلیش دستور داده، عمل نکرده است.

نظر شما چیست؟

با تشکر:Gol:

عرشیان;146975 نوشت:
باسمه تعالی استاد بزرگوار، جناب نور استاد بنده می فرمودند، در این مواقع اگر فرد برای اینکه نمازش به دلش بنشیند و یا به قولی محکم کاری کند، بخواهد دوباره نمازش را بخواند؛ نماز دوم هم باطل است. چون اولا نماز را برای دل خودش خوانده و دوما اینکه بر خلاف حکم الهی عمل کرده و به حکم شریعت و راهی که خداوند برای تصحیح نماز قبلیش دستور داده، عمل نکرده است. نظر شما چیست؟ با تشکر

با سلام و تشکر از همکاریتان

بنابر استفتایی از مقام معظم رهبری ،نمازی که با رعایت اجزا و شرایط به طور صحیح خوانده شده،نمی توان اعاده کرد.

استفتائات موجود در مرکز ملی پاسخگویی

به نام خدا
با سلام

انسان در نماز به شک یا فراموشی نمی افته مگه زمانی که حضور قلب نداشته باشه، آیا حضور قلب در نماز شرط لازم نماز نیست؟

با تشکر
در پناه حق موفق و موید باشید

MNSY;146994 نوشت:
انسان در نماز به شک یا فراموشی نمی افته مگه زمانی که حضور قلب نداشته باشه، آیا حضور قلب در نماز شرط لازم نماز نیست؟

سلام

اعمال را از لحاظ حضور قلب می شه به دسته های زیر تقسیم کرد

باطل
صحیح
صحیح مورد قبول شده
(دسته دیگری هم می شه گفت؟:Gig:)
اگر نمازی از لحاظ اصول فقهی خوانده شود ولو حضور قلب نباشد صحیح است و حکم اجرا شده
اما اگر انجام نشه باطله و یا باید اصلاح شه(شکیات) و اگر کثیر الشک است نیازی به توجه نیست

اما اگر هم صحیح باشه و هم حضور قلب باشد نماز اش مورد قبول می شود
حال بسته به حضور قلب دارد
هرچه بیشتر بهتر و مطمئنتر است برای قبولی:Gol:
انشاء الله:Gol:

mnsy;146994 نوشت:

با سلام و تشکر

حضور قلب،شرط صحت نماز نیست،گرچه در قبولی نماز تاثیر دارد،بنابراین به صرف نبودن حضور قلب نمی توان

نمازی را که با رعایت اجزا و شرایط به طور صحیح خوانده شده،اعاده کرد.

استفتا از مقام معظم رهبری موجود در مرکز ملی پاسخگویی

به نام خدا
با سلام

قبل از همه عذر میخوام این بحث (مقبول بودن نماز) رو در اینجا (صحیح بودن نماز) اوردم

و اگر شخصی بعد از اتمام نمازش رو تکرار کنه چه حکمی داره؟ با توجه به اینکه طبق احادیث اگرچه صحیحه اما مقبول نیست؟

یک جایی کارگران عزیز شهرداری زمینی رو میکنند ساعتی بعد همون چاله ای رو که کنده بودند بدون اینکه از این حفر زمین عملی صورت گرفته یا سودی حاصل شده باشه پر میکردند، علت رو که جویا شدیم گفتند مامورین برق باید می اومدند بعد از حفر زمین سیم کشی میکردند، نیومدند داریم پرش میکنم! اونجا هم کارشون صحیح بود اما قابل قبول هم بود؟ وقتی میگند نمازتون رو درست کنید تا کارهاتون درسته بشه اینجاست که خودش رو نشون میده..

بنده مقلد آیت الله وحید هستم

در پناه حق موفق و موید باشید :Sham:

mnsy;147002 نوشت:
و اگر شخصی بعد از اتمام نمازش رو تکرار کنه چه حکمی داره؟

با سلام و احترام
چنانکه بیان شد،بنابر استفتایی از مقام معظم رهبری ،نمازی که با رعایت اجزا و شرایط به طور صحیح خوانده شده،نمی توان اعاده کرد. اگر نظر مرجع دیگری منظور است،ذکر کنید تا پاسخ داده شود.

استفتائات موجود در مرکز ملی پاسخگویی

موفق و پایدار باشید.

mnsy;147002 نوشت:
و اگر شخصی بعد از اتمام نمازش رو تکرار کنه چه حکمی داره؟ با توجه به اینکه طبق احادیث اگرچه صحیحه اما مقبول نیست؟

با عرض سلام و تشکر از سئوال شما جناب mnsy

نمازی که با اجزاء و شرایط کامل و به صورت صحیح انجام شده را نمی توان اعاده کرد اما اگر در اجزاء و شرایط صحت نماز احتمال خلل و اشکالی وجود دارد ، تکرار آن برای احتیاط بلا مانع است (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم

موضوع قفل شده است