مصــاحبــه بـا قـــرآن

تب‌های اولیه

113 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مصــاحبــه بـا قـــرآن

مصاحبه با قرآن

نام کتاب: مصاحبه با قرآن

نویسنده : محمد رفیق چودری

مترجم : عبدالله خاموش

چاپ اول : بهار 81

تیراژ: 3000 نسخه

امورفنی و چاپ: موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

ناشر : انتشارات شیخ الاسلام احمد جام

فهرست مطالب

پیشگفتار

باب 1 – تعارف و شناسایی

باب 2 – اندیشه کائنات و جهان هستی

باب 3 – فطرت انسانی

باب 4 – مسائل اعتقادی و ایمانی

باب 5 – احکام القرآن

باب 6 – عبادات

باب 7 – امور اخلاقی

باب 8 – مسائل اجتماعی

باب 9 – مسائل اقتصادی

باب 10 – آموزشهای سیاسی

باب 11 – دعوت دینی

وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ إِلاَّ رِجالاً نُوحي‏ إِلَيْهِمْ فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُون(43نحل)
و ما پيش از تو غير رجال مؤيّد به وحى خود كسى را به رسالت نفرستاديم، پس اگر نمى‏دانيد از اهل ذكر (يعنى علما و دانشمندان هر امت) سؤال كنيد

پیشگفتار ناشر

این نوشتار همانگونه که از نامش پیداست ، مصاحبه ای است که جناب رفیق چودری از قرآن کریم برگرفته ، که هرچند در گفتار یک مصاحبه است ، اما در واقع گنجینه گرانبهایی از مضامین و مطالب قرآن کریم به شمار میرود.

در این نوشتار ، مصاحبه کننده ، قرآن کریم را به عنوان پیکر محسوسی فرض نموده و پرسشهای بسیاری را با او مطرح کرده که با توجه به جامع بودن آن ، فشرده تمام آموزه های قرآنی را در بر دارد.

این سلسله پرسش و پاسخ ، از شناسایی با قرآن کریم آغاز شده و با بررسی جوانب مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان ادامه میابد....

اسلوب و روش این نوشتار ، منحصر به فرد و جدید بوده و برای فهماندن آموزشهای قرآنی بسیار بسیار موثر و دلکش است. و با زبانی عام ، فهم ساده و روان ، نگارش یافته است. چنانکه برای تهیه آن ، کاوش و تحقیق و زحمت فراوانی کشیده شده و مصاحبه کننده ، مشگلات و رنج و زحمت زیادی را برداشت کرده است.

برای هر کسی که خواسته باشد با تعلیمات قرآنی آشنا شود ، لازم است که این کتاب را مطالعه کند. ان شاءالله او در آن ، برای خود هدایت درستی خواهد یافت و اشتیاق او به آن تقویت خواهد شد. چنانکه مطالعه آن برای علمای بزگوار، محققان ، وکلا ، استادان و دانشجویان ، بسیار مفید بوده و برای عموم مسلمانان یک نوشتار قابل مطالعه است.

اینک انتشارات شیخ الاسلام احمد جام ، این کتاب را که بدون شک بسیار مفید و ارزشمند بوده و باشیوه بسیار جالب و ابداعی نوشته شده و مدرسه قرآنی ای به شمار میرود، به خوانندگان اهدا میکند. که امید است خداوند آن را بپذیرد و خیرش عام شود و استفاده از آن مایه صلاح و فلاح همه گردد.

ان شاءالله

پیشگفتار مؤلف

هدایت الهی برای انسان همواره به دو صورت جلوه گر میشود :
یکی کلام خدا و دوم شخصیت پیامبر (ص) ، که هردو متلازم یکدیگرند.

این دو شمع است که از یک دگر افروخته شد

این یک حقیقت است که اگر پیامبر نباشد، قرآن شکل معما را به خود میگیرد و اگر کتاب نباشد ، پیامبر صورت خدایی به خود میگیرد.

رسول اکرم (ص) در حجة الوداع میفرمایند: ترکت فیکم امرین لن تضلوا ما تمسکتم بهما کتاب الله و سنة نبیه. من در میان شما دو چیز گرانبها گذاشتم که هرگاه به آن دو چنگ زنید ، هرگز گمراه نمیشوید. کتاب خدا و سنت پیامبرش.

که با توجه به این حدیث مبارک ، برای هدایت و رستگاری امت، پیروی کتاب و سنت هردو لازم است و فروگذاشت یکی از آنها ، ترک و فرو گذاشت هردوبشمار میرود.

به حق دل بند و راه مصطفی رو.

در زیر این گنبد نیلی ، اگر امروز کتابی از شرف الهی بودن برخوردار باشد ، تنهای تنها قرآن کریم است. در این شکی نیست که خداوند پیش از قرآن کریم نیز جندین کتاب را نازل فرموده ، اما حقیقت این است که تمام این کتب در نتیجه غفلت انسانهای کم سواد ، قربانی شرارت و گمراهی شده، بسیار زود از شرف کلام الهی بودن محروم گردیده است. و اینک تنها کتابی که تا امروز به شکل اصلی خویش محفوظ مانده ، قرآن کریم است.

نوع انسان را پیام آخرین

تاریخ جهان گواه است که قرآن کریم ، بزرگترین کتاب انقلابی ( Revolutionary Book) است. این کتاب ، جهانی را عوض نموده و در زمان خویش ، یک قوم و ملت عقب افتاده را به ملتی بسیارپیشرفته و متمدن تبدیل نمود و در تمام زوایای زندگی انسان آثار ژرفی از خود به جا گذاشت.

اینک مسلمانان در تمام جهان ، قرآن کریم را کتاب نازل شده خداوند میدانند و ایمان دارند که قرآن ، معجزه ای است الهی که مانندی ندارد. قرآن حجت الهی بر بندگان بوده و فرمانهایش واجب الاطاعه و ضامن سعادت دنیا و آخرت مسلمان است.

اما توأم با این اعتقاد، مسلمانان به گونه پیوسته از این کتاب بیگانه شده و در نتیجهبا زوال و تباهی روبرو گردیده اند.

خوار از مهجوری قرآن شدی

در واقع قرآن کریم معیار عروج و زوال این امت قرار داده شده است. پیامبر اکرم (ص) میفرماید: ان الله یرفع بهذا الکتاب أقواما و یضع به آخرین. خداوند در عمل کردن به این قرآن عده ای را بر میکشد و مقامشان را بالا میبرد و عده دیگر را که بدان عمل نمینمایند ، به خاک مذلت مینشاند.

از این دانسته میشود که هرگاه این امت به گونه صادقانه به عمل بر قرآن مزین گردند، به عروج و عزت و عظمت دست میابند و اگر آن را ترک نمایند با زوال و سقوط و ذلت روبرو میگردند.

نیست ممکن جز به قرآن زیستن

روی این دلیل است که امروز نیز برای اصلاح امت، همان راهکاری باید عملی گردد که در صدر اسلام کارگر افتاد.

امام مالک (ره) میگوید: لا یصلح آخر هذه الأمة إلا ما صلح به الأول. آنچه بدان اول این امت اصلاح شد ، میتواند کار نسلهای اخیر این امت را به صلاح آورد.

از این رو بر هر فرد مسلمان لازم است که همگام با فرمان آن حضرت (ص) عمل کند ، آنجا که میفرمایند: خیرکم من تعلم القرآن و عمله . بهترین شما کسی است که قرآن را آموخته و به دیگران آموزش دهد.

بنابراین برای پخش و گسترش و تعمیم انوار این کتاب الهی تلاش ورزیده و با این شیوه برای اصلاح و صلاح امت محمدی مجدانه سهم گیرید.

بیا تا کار این امت بسازیم

این کتاب ، حلقه ای از این سلسله است که در آن در مورد حقانیت قرآن و امور متعلق به زندگی انسانی ، 220 سؤال مطرح شده و سپس کتاب خداوند ترجمانی نموده و پاسخ های همه را با ذکر آیه و سوره به نگارش درآورده است و در صورت حواله های بیشتر تنها به پنج حواله بسنده شده تا کتاب اختصارش را از دست ندهد.

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

از مطالعه این کتاب برای خواننده این نکته به آسانی روشن میشود که به راستی قرآن کریم تبیانا لکل شیء. بیانگر همه چیز است و هر سخنی را که به هدایت و گمراهی انسان پیوند دارد، به روشنی بیان میکند.

قیاس کن ز گلستان من بهار مرا

این خدمت کوچک قرآنی بوسیله این بنده هیچ مدان ، تنها با توفیق خداوند میسر شد. من از علمای اعلام تمنا میکنم که هرگاه با اشتباهی روبرو گشتند، مرا آگاه سازند. زیرا آنچه در آن حق است ، از سوی قرآن کریم است و آنچه اشتباه است از سوی من میباشد. البته من بسیار کوشیده ام که توأم با اخلاص ، اهداف صحیح قرآنی را عرضه کنم.

از خداوند میخواهم که حق را در دلها جایگزین ساخته و ما را از آثار زیانبار خطا و اشتباه در حفظ و رعایت خویش بدارد.
و آخر دعوانا أن الحمدلله رب العالمین.

محمد رفیق چودری
1970

پیشگفتار مترجم

خواننده گرامی و عزیز:
اوراق حاضر ، که بنده شرف ترجمه آن را داشته ام ، همچنانکه از مقدمه ناشر این اثر و عرض مرام مؤلف محترمش پیداست ، لب لباب و فشرده مطالب قرآن عظیم را در بر دارد. که با احساس رضایت از این توفیق بزرگ الهی ، آن را خدمت شما اهدا میکنم.

عشق و علاقه و شیفتگی ام به قرآن، به زمانی برمیگردد که در حوزه علمیه فخر المدرس هرات از محضر اساتید بسیار فرزانه و فاضل آن دیار باستان کسب فیض میکردم و قرائت زیبای استاد بزرگ قاری عبدالحمید قندهاری گوشم را مینواخت، و با تلاوت آیات قرآن گاهی چنان شور و وجدی به من دست میداد که وصف حلاوت آن از طاقت بیرون است، و پیوسته در این اندیشه بودم که بتوانم در عرضه مفاهیم والای این کتاب مقدس و جاوید، برای همکیشان و فارسی زبانان و فارسی خوانان توفیقی داشته باشم.

که اینک در ترجمه این اثر ارجمند، گوشه ای از این آرزوها را محقق میابم.

چنانکه از خوانندگان التماس دارم که هدایت و اخلاص و توفیق بیشتر در خدمت به قرآن کریم را برای این بنده ناچیزخداوند و شیفته خدمتگذاری به قرآن ، مسئلت نمایند.

عبدالله خاموش هروی
1380/12/15

باب 1
شناسایی قرآن کریم و تعارف با آن

سلام

سلام برتو ( مریم – 47)
سلام بر تو ( الواقعه – 91 )

س = لطفا" خود را معرفی کنید.

ج = من کتاب خدا میباشم . (بقره 2) – (انعام 92) – (حجر 1) – ( نمل 1 ).

و به من قرآن گفته میشود. ( انعام – 19 ) – (یونس- 37) – ( یوسف – 3 ) – ( بنی اسرائیل – 9).

س= شما به اضافه قرآن ، نام دیگری هم دارید؟

ج = بلی . من نامهای زیادی دارم . چون :

رحمت : ( انعام 157) (اعراف – 52 ،203) – ( یونس 57) - (یوسف111) - (نحل 64 ، 89)
حکمت : ( بنی اسرائیل 39) – احزاب 34)

هدی (هدایت) : ( بقره 2 ، 97 ، 185) – ( آل عمران 138 )
فرقان ( جدا کننده میان حق و باطل) : (بقره 185)-(آل عمران 4)-(فرقان 1)

مبین (واضح) : (مائده 15)-(یوسف 1)-(حجر 1)-(شعراء 2)-(نمل 1)
کریم (بزرگ) : (واقعه 77)

کلام : (توبه 6)-(فتح 15)
برهان ( دلیل) : ( نساء 174)

نور: (نساء 174)-(مائده)-(اعراف 157)-(شوری 52)-(تغابن 8)
شفا : (یونس 57)-(بنی اسرائیل 82)-(حم سجده 44)

موعظه ( پند و اندرز): (آل عمران 138)-(مائده 46)-(یونس 57)-(هود 120)-(نور 34)
ذکر : (حجر 9)-(نمل 44)-(انبیاء 50)-(یوسف 104)-(طلاق 10)

مبارک : (انعام 92 ، 155)-(انبیاء 50)-(ص 29)
علیّ (بلند مرتبه) : (سبا 23)-(زخرف 4)

حکیم : (آل عمران 58)-(یونس 1)-(لقمان 2)-(یس 2)-(زخرف 4)
مهیمن ( نگهبان ) : ( مائده 48)

مصدّق ( تصدیق کننده ، مصداق پیشگوئی ها) : (بقره 41، 89 ، 97 )-(آل عمران 3)-(نساء 47)-(انعام 92)-(احقاف 12 ، 30)
حبلُ الله ( ریسمان خداوند) : ( آل عمران 103)

ذکری ( یاددهانی) : ( اعراف 2)
قیّم ( سخن استوار) : ( کهف 2)

قول فصل ( سخن فیصله دهنده) : ( طارق 13)
احسن الحدیث ( بهترین سخن) : زمر 23)

مثانی (مکرر ، بارها) : (حجر 87)-(زمر 23)
متشابه ( هم مانند) : (زمر 23)

تنزیل ( نازل شده) : (یس 5)-(شعراء 192)-(واقعه 80)
روح : ( شوری 52)

وحی: (انبیاء 45)-(احزاب 2)
عربی : (یوسف 2)-(رعد 37)-(طه 113)-(زمر 28)-(زخرف 3)

بصائر ( رهنمودها) : (انعام 104)-(اعراف 203)-(قصص43)-(جاثیة 20)
بیان : (آل عمران 138)

علم : (بقره 120)-(آل عمران 61)-(رعد 37)
حق : (بقره 26،91)-(مائده 84)-(انعام 66)-(انفال 6)-(قصص 53)

هادی : (بنی اسرائیل 9)-(احقاف 30)-(جن 2)
عجب ( شگفت) : ( جن 1)

تذکرة ( پند) : (حاقة 48)-(مدّثر 49 ، 54)-(دهر 29 )-(مزمل 19)-(طه 3)
عروة الوثقی ( ریسمان محکم) : ( بقره 256)

صدق ( راستی ) : ( زمر 32)
امر ( فرمان ): ( طلاق 5)

بُشری ( مژده) : (بقره 97)-(نحل 89 ، 102)-(نمل 2)-(احقاف 12)
عزیز ( ارجمند) : ( حم سجده 42)

بلاغ ( پیام) : ( ابراهیم 52)- (انبیاء 106)
قصص ( داستان ها ، گزارش ها):)آل عمران 62)

عظیم ( بزرگ ) : ( حجر 87)
بشیر ( مژده دهنده) : ( حم سجده 4)

نذیر ( بیم دهنده ) : (حم سجده 4)-(فرقان 1)-(نجم 56)
مجید ( دارندهء بزرگی) : (ق 1)-(بروج 21)

حُکم ( فیصله) : (رعد 37)

س = مصنف شما کیست؟
ج= خداوند مصنف من است . (بقره 89)-(هود 1)-(جاثیه 2)-(سجده 2)
زیرا من کلام خدا میباشم. (توبه 6)-(زمر 23)-(فتح 15)

س= شما را چه کسی به دنیا فرستاده است؟
ج = خداوند مرا به دنیا فرو فرستاده است. (بقره 176)-(نساء 113)-(کهف 1،80)-(شوری 17)

س= چه کسی شما را آورده است؟
ج= مرا فرشته ای بنام جبرئیل ، به فرمان خداوند فرو آورده است. (بقره 97)-(نمل 1.2)-(شعراء 193)

س= شما نزد چه کسی تشریف آوردید؟
ج= من نزد حضرت محمد (ص) آمده و بر قلب مبارکش نازل شدم. (بقره 97)-(آل عمران 3)-(اعراف 2)-(نمل 44)-(محمد 2)

س= آیا شما را جبرئیل ، حرف به حرف ( عین کلماتی که در قرآن است) نازل فرموده است؟

ج= آری . او حرف به حرف مرا آورده است . (هود 14)-(نمل 103)-(بنی اسرائیل 105)

زیرا او امین وحی و نیرومند و روح القدوس ( روح پاکیزه) بوده و سخت پای بند حکم الهی است. (شعراء 193)-(تکویر 19 ، 21)

س = شما چه وقت نازل شده اید؟
ج= نزول من در شبی از شبهای ماه رمضان صورت گرفته که به نام لیلة القدر یاد میشود. (بقره 185)-(دخان 3)-(قدر 1)

س= آیا شما به یکبارگی به دنیا شرف نزول فرموده اید؟
ج= خیر . من به یکبارگی نازل نشده ام ، بلکه اندک اندک نازل شده ام . (نمل 101،102)-(بنی اسرائیل 106)-(فرقان 32)-(دهر 23)

س= چرا شما اندک اندک نازل شده اید و به یکبارگی شرف نزول نیافته اید؟
ج = من برای آن اندک اندک فرستاده شده ام که به گونهء پیوسته روحیهء صبر را در دل مسلمانان تلقین نموده و مایه آرامش خاطرشان شوم. (نمل 101،102)-(بنی اسرائیل 13)-(فرقان 33)

س= پس چگونه جمع آوری شده اید؟
ج= خداوند خود مرا جمع آوری نموده است. (فرقان 32)-(قیامة 17 ، 19)

س = شما در کجا نازل شده اید؟
ج= نزولم در مکه آغاز گردیده است. (انعام 92)-(شوری 7)-(بلد 1 ، 2)

س= آیا ممکن نبود که شما بر کوهی نازل شوید و مردم هدایت را از شما دریافت نمایند؟

ج= این کار ناممکن بود، زیرا اگر من بر کوهی فرود آمده ، آ ن کوه از جلال خداوند فرو ریخته ، پاره پاره میشد و نابود می گردید. (حشر 21)

اگر چنانکه به فرض محال ، آن کوه ، به سلامت میماند، تشریح و تبیین عملی احکام و تعبیر آن قطعیت نمی یافت و نتیجه این میشد که من در عمل به عنوان کتاب هدایت نقش خود را ایفا نکرده . زیرا هدف از نزولم بر پیامبر و وظیفاشان در تبیین و تشریح عملی ام ، ایجاد هماهنگی فکری و عملی در میان امت اسلامی است. (آل عمران 164)-(نحل 44، 64)-(احزاب 21)-(جمعه 2)

س= زبان شما چگونه است؟

ج= من به زبان عربی صیح و بلیغ نازل شده ام . (یوسف 2)-(رعد 37)-(نحل 103)-(شعراء 195)-(احقاف 12)

س= چرا شما به زبان عربی فرو فرستاده شده اید؟

ج= برای آنکه هر کتاب خداوندی به زبانی نازل میشود ، که زبان همان پیامبر و قومش میباشد و چون زبان رسول اکرم (ص) و قومشان عربی بود، من به زبان آنان فرو فرستاده شدم. (ابراهیم 4)-(نحل 103)-(میم 97)-(دخان 58)-(احقاف 12)

س= مخاطب شما کیست؟

ج= نخستین مخاطب من ، شخص رسول اکرم (ص) است. (انعام 6)-(یونس 109)-(احزاب 2)
پس ا آن قوم ایشان ( قوم عرب) مخاطبان من هستند. (آل عمران 20)-(یوسف 2)-(زخرف 44)-(زمر 28)-(حم سجده 3)

پس از آن تمام انسانهای تاریخ ، در هر کجایی که هستند تا قیام قیامت، همه مخاطبان من میباشند. (یوسف 104)-(فرقان 1)-(ص 87)-(قلم 52)-(تکویر 27)

که شامل:

مشرکان ، (بقره 105)-(انعام 106)-(توبه 23)-(بینة 1)
آتش پرستان ، (حج 17)
صابی ها (ستاره پرستان ) ، (بقره 62)-(مائده 69)-(حج 17)
اهل کتاب ، (آل عمران 62 ،71 ،99)-(نساء 47)-(مائده 15)
یعنی یهود و نصاری ، (بقره 62)-(مائده 18، 69)-(توبه 3)-(حج 17)-(جمعه 6)
میشود.

س= آیا شما یک کتاب جهانی هستید؟

ج= آری هدایت و رهنمونی من برای تمام بشریت است. (یوسف 104)-(فرقان 1)-(ص 87)-(قلم 52)-(تکویر 27)

س= موضوع شما چیست؟

ج= موضوع من انسان است. (یس 60)-(دهر 1)-(انفطار 6)-(انشقاق 6)-(عصر 2)

س= هدف شما چیست؟

ج= نجات انسان از گمراهی و رهنمون ساختن او به فلاح و رستگاری. (بقره 257)-(ابراهیم 1)-(حدید 9)-(طلاق 11)-(عصر 1 ، 4)

س= آیا در مورد حقانیت کدام یک از مطالب شما شکی وجود دارد؟

ج= در هیچیک از مطالبم شکی وجود ندارد. هر سخنم درست و یقینی و ثابت است. (آل عمران 60)-(احزاب 4)-(واقعه 95)-(حاقه 51)

س= دلایل حقانیت شما کدام است؟

ج= چند دلیل ا ز دلایل حقانیتم این است که :
1- هر سخنم بر حقیقت استوار است . (بقره 91)-(مائده 84)-(انعام 5)-(رعد 1)-(یونس 108)
2- در میان سخنانم تضادی وجود ندارد. (نسا ء 82)
3- مانند من سخنی وجود ندارد. (بقره 23)-(یونس 38)-(هود 13)
4- در من ذره ای کم و بیشی پدید نیامده است. (حم سجده 41 ، 42)-(حجر 9)

س= آیا پیش از شما نیز خداوند در دنیا کتابی فرستاده است؟

ج= آری پیش از من خداوند چندین کتاب را فرو فرستاده است. (بقره 285)-(نساء 136)-(آل عمران 184)-(تحریم 12)-(فاطر 25)
چون:
تورات بر موسی (ع) ، (انعام 91 ، 155)-(هود 11)-(بنی اسرائیل 2)-(مؤمنون 49)-(فرقان 35)
زبور بر داوود(ع) ، (نساء 163)-(بنی اسرائیل 55)
انجیل بر عیسی (ع) ، (آل عمران 3)-(مائده 46)-(اعراف 157)-(توبه 111)-(حدید 27)
نازل شده.

و به اضافه آن برای چندین پیامبر دیگر ، صحیفه هایی نازل گردیده است. (طه 133)-(نجم 36)-(اعلی 18 ، 19)

س= آیا ایمان آوردن برشما لازم است؟

ج= آری . برمن ایمان کامل لازم است . و انکار ورزیدن از یکحص2ه ام ، هم معنی با انکار تمام من میباشد. (بقره 41، 85، 91 ، 208)-(آل عمران 119)-(نساء 47)-(توبه 86)-(تغابن 8)

س= آیا در مورد آمدن شما ، در گذشته پیشگویی ای وجود داشته است؟

ج= آری حضرت ابراهیم (ع) در یک دعای خویش به گونه ای واضح به سویم اشاره نموده است. (بقره 129)-(آل عمران 164)

س= آیا پس از شما کدام کتاب آسمانی می آید؟

ج= خیر . پس از من کتابی نازل نمیشود. من بر آخرین پیامبر فرو فرستاده شده ام . از این رو ، من آخررین کتاب آسمانی میباشم. (احزاب 40)

س= چه دلیلی برای اثبات محفوظ بودن خویش برای همیشه دارید؟

ج= خدای تعالی ، حفظم را تا قیامت خود ضمانت کرده است. ( حجر 9)
من در هر زمان ، در سینه های انسانها محفوظ میباشم . ( عنکبوت 49)
همچنان ، من در هر زمان گونه ای زبانی و نوشتاری موجود هستم . (انعام 92)-(ص 87)-(احقاف 12)-(قلم 52)-(قیامة 17)

س= آیا پیامبر اکرم (ص)، اجاه کم کردن و افزون کردن در شما را داشتند؟

ج= هرگز نه . ( یونس 15 )- ( الحاقة 44 تا 47)

س= آیا شما در تمام زوایای زندگی انسانی ، هدایت و راهنمایی هستید؟

ج= آری . (بقره 208)-(آل عمران 19 ، 85)-(بنی اسرائیل 9)-(ذاریات 56)

س= دعوت شما چیست؟

ج= دعوتم این است که انسان ، دین پسندیده و مؤید خدا وند تعالی- «اسلام» - را بپذیرد. (بقره 208)-(آل عمران 19 ، 20 ، 85)-(مائده 3)-(انعام 125)-(حج 34) – ( تغابن 12)

و در هر کار و موضوع ، از آن حضرت (ص) پیروی کند. (آل عمران 31)-(نساء 59)-(اعراف 158)-(انفاق 46)-(محمد 33)

و برای سرافرازی آخرت ، ایمان و عمل صالح را برگزیند. (بقره 62، 82)-(مائده 69)-(هود 23)-(ابراهیم 23)-(عصر 3)

س= آیا شما تمام جزئیات زندگی انسانی را نیز ، بیان داشته اید؟

ج= خیر. من تنها اصول و مبادی زندگی انسانی را به گونه ای مفصل بیان داشته ام ، زیرا عهده دار تفصیل جزئیات و تمام تشریحات عملی، حاملم حضرت محمد (ص) بوده اند. (آل عمران 132)-(نساء 59)-(انعام 115)-(هود 1)-(نحل 44 ، 64) – ( احزاب 21)

س= شما یک کتاب سخت و دشوار ( فهم) هستید یا کتابی آسان؟

ج= خداوند بزرگ ، مرا برای راهنمائی و هدایت ، بسیار آسان و سهل و همگام با مقتضیات زمان فرستاده است. (مریم 97)-(دخان 58)-(قمر 17 ، 22، 32، 40)

اما در مورد درک و فهم علوم و معارفم، نیاز به تفکر و اندیشه بسیار وجود دارد. (نساء 82)-(ص 29)-(محمد 24)

س= اسلوب بیان شما چگونه است؟

ج= اسلوب بیانم ، بسیار روشن ، فطری و دلنشین است. (مائده 15، 92، 99)-(یوسف 1)-(ابراهیم 92)-(حجر 1)-(نحل 35، 82، 103)-(نور 54)-(شعراء 2)-(عنکبوت 18)
در ان هیچگونه تعقید و ابهامی وجود ندارد. (کهف 1)-(زمر 28)

من برای مؤثریت و دلنشین ساختن یک مطل، آن را با روش ها و گونه های مختلف بیان میکنم ، تا به آسانی فهمیده شود. (بنی اسرائیل 41 ، 89)-(کهف 54)-(طه 113)-(فرقان 50)-(احقاف 27)

س= روش استدلال شما چگونه است؟

ج= استدلالم کاملا" به گونه ای است که بر بنیاد آن خود مخاطب،آهسته آهسته اقرار و اعتراف میکند. (یونس 31)-(مؤمنون 85 ، 87 ، 89)
به اضافه آن من انسان را به اندیشه و تفکر در وجودش و آفاق و گوشه و کنار هستی و حوادث آن فرا میخوانم تا حقایق آفاق و انفس را بفهمد و هماهنگ با آن ، شیوه عملی صحیحی را برگزیند. (بقره 164)-(آل عمران 19 ، 191)-(اعراف 191)-(حم سجده 53 و 54)-(ذاریات 20 تا 23)

س= ترتیب شما چگونه است؟

ج= من مجموعه ای از سوره های بسیار میباشم. (بقره 23)-(هود 13)-(توبه 64 ، 86 ، 124)-(یونس 38)-(نور 1)

س= آیات شما چمد گونه است؟

ج= آیاتم دو گونه اند: محکم و متشابه. ( آل عمران 7 )

س= آیا بسم الله الرّحمن الرّحیم ، آیه ای از آیات شماست؟

ج= بلی ، بسم الله الرّحمن الرّحیم یک آیه ، از آیات من است. (نمل 30)

س= آیا برخی از آیات شما چندین بار تکرار شده است؟

ج= آری ، چند آیه ام چندین بار تکرار شده است. مانند:

1- آیه ( فبأی الآء ربکما تکذبان) « پس کدامین نعمت های پروردگارتان را انکار میکنید؟» سی و یکبار. (الرحمن 3)

2- آیه ( ولقد یسرنا القرآن للذکر هل من مدّکر) « ما برای نصیحت، این قرآن را آسان گردانیده ایم، پس آیا کسی هست که پند گیرد؟» چهار بار. ( قمر 17)

3- آیه ( ویل یوئذ للمکذبین) « وای در آن روز بر تکذیب کنندگان.» ده بار . ( مرسلات 15 )

س= لطفا" چند آیه جامع خویش را بیان فرمائید.

ج= بسیار خب، با دقت بشنوید:

1- و من یطع الله و رسوله و یخش الله و یتقه فاولئک هم المفلحون. « و هر کس خدا و پیامبرش را اطاعت کند و از خدا بترسد و از مخالفت فرمانش بپرهیزد، چنین کسانی همه پیروزمندان واقعی اند.» (نور 52)

2- ان الله یأمر بالعدل والإحسان و إیتاء ذی القربی و ینهی عن الفحشاء و المنکر و البغی یعظکم لعلکم تذکرون. « همانا خداوند به عدل و احسان و بخشش به نزدیکان فرمان میدهد. و از فحشاء و منکر و ستم ، نهی میکند. خداوند به شما اندرز میدهد، تا شاید متذکر شوید. (نحل 90)

3- یا ایها الذین آمنو اصبروا و صابروا و اتقوا الله لعلکم تفلحون. « ای کسانی که ایمان آورده اید ( در برابر مشکلات و هوسها)، استقامت کنید. و در برابر دشمنان (نیز) ، پایدار باشید و از مرزهای خود، مراقبت کنید و از خدا بپرهیزید، شاید رستگار شوید.» (آل عمران 200)

س= آیا شما کدام الفاظی را بکار برده اید که به شکل حروف جداگانه خوانده میشود؟

ج= آری من 13 لفظ را استعمال کرده ام که به نام حروف مُقَطَّعات یاد میشود. و در آغاز سوره ها آمده است، که تفصیل آن به این گونه است:

الم- المص – الر – طس – طسم – حم – حم عسق – ق – ن – ص – یس و کهیعص

س= آیا در هنگام تلاوت کردن شما، سجده کردن لازم است؟

ج= آری . چهارده موضعم چنان است که در هنگام تلاوت آن ، سجده کردن لازم است. (اعراف 206)-(رعد 15)-(بنی اسرائیل 107)-(مریم 58)-(سجده 15)

س= آیا شما در سخن خویش ، سوگند نیز یاد کرده اید؟

ج= آری . به گونه مثال : والعصر ، والشمس ، والیل و غیره...

س= آیا شما در سخن خویش ، از تشبیه نیز کار گرفته اید؟

ج= آری ، من برای روشن شدن مطالبم از تشبیه کار گرفته ام. اینک یک تشبیه مرا ملاحظه فرمائید:

مثل الذین اتخذوا من دون الله اولیاء کمثل العنکبوت اتخذت بیتا و ان او هن البیوت لبیت العنکبوت لو کانو یعلمون) (عنکبوت 41)
آنانی که خدا را گذاشته ، کارسازان دیگری گرفته اند ، مانند آن عنکبوتند که خانه ای ساخت. حقیقت این است که سست بنیادترین خانه ها، خانه عنکبوت است. کاش این مردم میدانستند.

در این مثال، کارسازان و یاران مشرکان به لانه عنکبوت تشبیه شده، یعنی چنانکه خانه عنکبوت، سست و بی بنیاد است،کارسازان و یاران این مردم ناتوان و خوار و بی ارزشند.

س= آیا شما کدام استعاره را نیز به کار برده اید؟
ج= من استعاره های بسیاری را به کار برده ام ، مثلا" ( صم ، بکم، عمی، فهم لا یرجعون) ( بقره 18)
ایشان کرانند، لال ( گنگ ) اند، کورند ، پس آنان بر نمیگردند.
در این مثال ، به گونه استعاره به آن مردمی کرولال و کور گفته شده ، که حق را نمیشنیدند و آن را نمیگفتند و آنان را نمیدیدند.

س= آیا شما پیشگویی نیز کرده اید؟
ج= آری من چند پیشگویی کرده ام که همه درست و راست بوده. لطفا
" این پیشگویی مرا ملاحضه فرمائید:

و ان کادو لیستفزونک من الارض لیخرجونک منها و اذا لا یلبثون خلافک الا قلیلا. ( بنی اسرائیل 76)

و نزدیک بود (د با نیرنگ و توطئه) تو را از این سرزمین بلغزانند تا تورا از آن بیرون کنند ، و هرگاه چنین میکردند، ( گرقتار مجازات سخت الهی شده ، و ) پس از تو، جز مدت کمی باقی نمی ماندند.
که پس از ایشان مدت زیادی باقی نماندن( چنانکه در بدر ، اکثریت سرکردگان شان کشته شدند.)

س= آیا شما به فضیلت علم قائل هستید؟
ج= آری علم از دیدگاه من فضیلتی است ثابت و غیر قابل انکار:
(رعد 16) – (کهف 114) - (زمر 9) - (حجرات 13) - (مجادله 11)

س= آداب تلاوت شما چه و کدام است؟

ج= برای تلاوتم ، رعایت آداب زیر لازم است:
1- پاکیزه بودن ( واقعه 79)
2- نخست اعوذبالله خواندن ( نحل 98)
3- بسم الله گفتن ( علق 1)
4- آهسته و با تانی تلاوت کردن ( مزمل 4)
5- در تلاوت تیزی و شتاب نکردن (طه 114) – (قیامة 116)
6- با خشوع و فروتنی و نیایش، تلاوت کردن ( بنی اسرائیل 109)
7- با اندیشه و تدبر خواندن ( نساء 82) – ( ص 29)
8- تلاوت مرا با دقت کامل و خاموشی شنیدن ( اعراف 204)
9- در هنگام تلاوت آیات سجده، سجده نمودن ( بنی اسرائیل 107) – ( مریم 58) – (سجده 15)

س= فضایل شما کدام است؟

ج= فضیلت های من بسیار است، که شماری از آن به شرح زیر است:

1- من کلام و سخن خداوند جل جلاله میباشم.

2- مانند من سخن و کلام دیگری وجود ندارد و من بهترین کلام و سخنم. (بقره 23 - 24)-(یونس 38)-(هود 13 - 14)-(بنی اسرائیل 88)

3- وضیفه ام بیرون کردن مردم از تاریکی های کفر و حهل و بردنشان به سوی روشنی و نور و هدایت است. (ابراهیم 1)-(بنی اسرائیل 9)

4- من به دلها صبر و به ذهن و اندیشه استواریو استحکام و پایداری عطا میکنم. (نحل 6 - 102)

5- من برای درمان تمام بیماری های روانی پیام ضفا میباشم. (یونس 57)-(بنی اسرائیل 82)-(حم سجده 44)

6- من برای مؤمنان مژده و بشارتم. (بقره 97)-(نحل 89 - 102)-(نمل 2)-(احقاف 12)

7- تأثیر و اثر گذاریم مسلم و ثابت است. (بنی اسرائیل 107 – 109)-(زمر 23)-(حشر 21)

8- تلاوتم عبادتی بس بزرگ بشمار میرود. (بقره 121)-(احزاب 34)-(فاطر 29)

س= مخالفین بر شما، چه اعتراضها و انتقادهایی داشتند؟

ج= مخالفین در مورد من ، انتقادهایی داشتند و از جمله اینکه:

1- پیامبر اکرم (ص) مرا خود ، ساخته و مرا خداوند فرو نفرستاده است. (یونس 38)-(هود 13)-(انبیاء 5)-(فرقان 4)-(سجده 3)

2- اینکه هرگاه این مطلب پذیرفته شود که مرا خداوند رو فرساده ، باز این پرسش پدیدار میشود که چرا به یکبارگی نازل نشده ام و چرا اندک اندک ، شرف نزول یافته ام؟ (توبه 86 – 124 - 127)-(بنی اسرائیل 106)-(فرقان 32) – ( محمد 20)

3- اینکه رسول اکرم (ص) ، آن را به کمک یک شخص عجمی ( غیر عرب «سلمان فارسی»)، ترتیب و تنظیم نموده است. (نحل 103)-(فرقان 4)

4- باید من بر یکی از دو مرد بزرگ ( که بزرگان مکه و طائف بودند) نازل میشدم. (زخرف 31)

5- اینکه در عوض مکن ، قرآن دیگری نازل میشد که ملایمتر میبود و برایشان قابل قبول میگردید. ( یونس 15)

6- اینکه از بنیاد و اساس مرا تبدیل نماید( آیات نکوهش بتها را از من بردارد).(یونس 15)

7- به من شعر و شاعری گفته شده. (انبیاء 5)-(یس 69)-(طور 30)-(حاقه 41)

8- به من افسانه های بی سروپای پیشینیان گفته شده. (انعام 25)-(انفال 31)-(نحل 24)-(فرقان 5)-(مطففین 13)

9- به من خوابهای آشفته گفته شده. (انبیاء 5)

10- مرا جادو شمرده اند. (انبیاء 3)-(سبا 43)-(زخرف 30)-(احقاف 7)-(مدثر 24)

س= چرا و روی چه انگیزه هایی با شما مخالفت صورت گرفت؟

ج= از سوی مردمانی گوناگون با من مخالفت به عمل آمد، که به چند انگیزه از عوامل مخالفتشان اشاره میکنم.

1- پیروی خواهشات نفسانی. (قمر 3)

2- تشویش و بیم از فقر و پریشان حالی. (قصص 57)

3- عادت زشت ظلم و تجاوزگری. (عنکبوت 49)

4- تقلید کوکورانه از پدران و نیاکان.(بقره 170) – (مائده 104)

5- تعصب احمقانه با همدیگر و خشم و نخوت جاهلی. ( ص 1 – 2)-(فتح 26)

6- تمایل به گناه و معصیت و اندیشهء گناهکارانه داشتن. (مطففین 12)

7- ناروائی و بی انصافی و حسد. ( بقره 89 – 90) – (عنکبوت 47)

باب 2

اندیشه قرآن در مورد جهان هستی و کائنات

س= در مورد این دنیا ، نگرش و نظر شما چگونه است؟

ج=

1- دنیا ، جایگاه آزمون و امتحان انسان است. (مائده 48)-(انعام 165)-(هود 7)-(کهف 7)-(ملک )

2- دنیا جایی است فناچذیر، که پس از آن قیامت برپا میشود و سرای مستقل دیگری عرض وجود میکند که ثابت و جاودان است. ( یونس 24)-(کهف 45)

3- این دنیا یک بازی و سرگرمی است. (انعام 32)-(عنکبوت 64)-(محمد 36)-(حدید 20)

4- جایگاه فریب است. (آل عمران 185)-(انعام 70 - 130)-(اعراف 51)-(لقمان 33)-(فاطر 5)

5- نام زیب و زینت و فخر فروشی به یکدیگر است. ( حدید 20)

6- در برابر آخرت بسیار کوتاه و محدود است. (نساء 77)-(توبه 38)-(یونس 24)-(رعد 26)

اندیشه قرآن در مورد جهان هستی و کائنات

س= از دیدگاه شما ، هدف از زندگی انسان چیست؟

ج= از دیدگاهم ، هدف از زندگی انسان ، اطاعت کامل و بندگی در برابر خدا وند است. (بقره 21)-(یونس 3)-(نحل 36)-(انبیاء 35)-(ذاریات 56)

س= خداوند جهان هستی را در چه مدتی آفریده است؟

ج= در شش روز ( شش مرحله) بدون اینکه درمانده و خسته شود. (اعراف 54)-(یونس 3)-(هود 7)-(فرقان 59)-(ق 38)

س = آیا تمام موجودات جهان خلقت جفت آفریده شده اند؟

ج= آری . (رعد 3)-(یس 36)-(زمر 6)-(زخرف 12)-(ذاریات 49)

باب 3
فطرت و سرشت انسانی

س= آیا آدمی اشرف مخلوقات است؟
ج= آری. (بقره 34)-(بنی اسرائیل 70)-(تین 4)

س= آیا انسان آفریده ای مسئول است؟
ج= آری. (اعراف 6)-(بنی اسرائیل 36)-(قیامة 36)

فطرت و سرشت انسانی

س= ویژگی های فطرت انسانی کدام است؟
ج= چند ویژگی مهم فطرت انسانی به شرح زیر میباشد:

1- آفرینش نخستین انسان از خاک میباشد و سپس از نطفه آفریده شده است. (حجر 26)-(نحل 4)-(سجده 7 - 8)-(رحمن 14)-(دهر 2)-(طارق 5 تا 7)

2- در فطرت او ، احساس و شعور نیکی و بدی ، هردو موجود است. ( بلد 10)-(شمس 8)

3- در او هدایت به ودیعه نهاده شده است. (طه 50)-(دهر 3)-(اعلی 3)-(بلد 10)-(شمس 8)

4- او برای زحمت کشیدن و تحمل سختی ها آفریده شده است. (بلد 7)

5- او به گونه ای عام ،

شتاب زده : (بنی اسرائیل 11)-(انبیاء 37)

ناسپاس (ابراهیم 34)-( بنی اسرائیل 67)-(حج66)-(شوری 48)-(زخرف 15)،

تنگ نظر و کم ظرف ( بنی اسرائیل 100)،

نادان(احزاب 72) ،

ظالم و تجاوزگر (ابراهیم 34)-( احزاب 72) ،

مجادله گر و خصومت کننده (کهف 54)-(یس 77) ،

بخیل (نساء 128)-( معارج 21) ،

آزمند ( نساء 128)-( معارج 19)

و مال دوست (آل عمران 152)-(نساء 128)-(فجر 20)-(عادیات Dirol است.

6- آدمی در هنگام خوشحالی و شادکامی ، غرق شادی و غفلت و کبر و فخر فروشی میشود و در هنگام تنگدستی و پریشانی ، دستخوش نا امیدی و بیصبری میگردد. (هود 9 و 10)-(بنی اسرائیل 83)-(روم 36)-(حم سجده 49)-(شوری 48)-(معارج 20)

7- او فطرتا" به زنان و فرزندان دلبستگی دارد. (آل عمران 38)-(ابراهیم 39)-(فرقان 74)-(روم 21)

8- هنگامی که آدمی به مصیبتی دچار شود ، خداوند را میخواند. (یونس 12)-(زمر 8 – 39)

فطرت و سرشت انسانی

س= آیا خداوند از روز نخست ، از فطرت انسانی بر ربوبیت و خداوندی خویش اقرار و اعتراف گرفته؟
ج= آری . روان هر انسان ، در روز یخست خداوند را بهعنوان خدای خویش پذیرفته است. (اعراف 172)

س= بزرگترین خواهشات نفس انسانی کدامند؟
ج= چند خواهش و مطلوب نفس انسانی به شرح زیرند:
1- علائق جنسی . (آل عمران 14)
2- علاقه به فرزندان . (آل عمران 14)
3- عشق به مال و ثروت. (آل عمران 14)
4- مرکب یا ستور (آنچه آدمی بر آن سوار میشود. مانند است، خودرو و غیره). (آل عمران 14)
5- چهارپایان اهلی . (آل عمران 14)
6- زمین و فراورده های آن. (آل عمران 14)
7- خانه و مسکن . (توبه 24)

فطرت و سرشت انسانی

س= از نظر شما ، عقل انسانی چه اهمیتی دارد؟
ج= بزرگترین نعمتی که خداوند انسان را به آن سرافراز ساخته، عقل است. که کار نگرفتن از آن ، ناسپاسی در برابر خداوند بشمار میرود. ( ملک 23)
من عقل انسانی را به اندیشه و تفکر در جهان هستی و مشاهده قدرت و حمت اوتعالی دعوت نموده ام.( بقره 164)-(انعام 95 تا 99)-(روم 8)-(جاثیة 22)-(تغابن 2)
شریعت خداوند نیز با عقل و حکمت ، کاملا" هماهنگی دارد. ( بقره 179 – 184 – 282) –(اعراف 157)
تقلید کورکورانه از هرکسی که باشد ، و به کار نینداختن عقل اشتباه و نادرست است. ( بقره 17) –( مائده 104)
در هر موضوع و معامله بدون علم آوری و تحقیق ، وتنها از روی حدس و گمان، کار گرفتن درست نیست. ( بنی اسرائیل 36)-( نجم 23 – 28)
هر آدمی ، در مورد استعمال نکردن یا استعمال کردن نادرست عقل خویش مورد مؤاخذه و بازخواست قرار میگیرد. ( بنی اسرائیل 36)

فطرت و سرشت انسانی

س= نخستین آدم که بود؟
ج= آدم (ع). که تمام انسانها ، فرزندان اویند. (آل عمران 59)-(اعراف 26)-(حجر 3)-(بنی اسرائیل 70)-(یس 60)

س= آیا هر انسانی میمیرد؟
ج= آری . هر انسانی که پیدا میشود، میمیرد. (آل عمران 185)-(انبیاء 34 و 35)-(عنکبوت 57)-(زمر 30)

س= خدای تعالی ، برای انسان چه اندازه نعمت ها را عطا نموده است؟
ج= خداوند برای انسان نعمت های بیشماری ارزانی نموده است. ( ابراهیم 34 )-( نحل 18)

باب 4

مسائل اعتقادی و ایمانی:

توحید و یکتا پرستی

نبوت و رسالت

جهان آخرت

ایمان

س= به کدام مسائل، ایمان آوردن لازم است؟
ج= بر هر مسلمان، ایمان آوردن به خداوند، فرشتگانش ، پیامبرانش، کتابهایشان و روز رستاخیز ( قیامت)، لازم و ضروری است. (بقره 136 – 177 – 285)

س= از دیدگاه شما برای فلاح و رستگاری اخروی انسان، کدام شرائط لازم است؟
ج= تنها یک شرط. و آن عبارت است از : ایمان آوردن و اراده خلل ناپذیر بر عمل کردن بر وفق آن. (بقره 62 - 112)-(مائده 69)-(هود 23)-(کهف 107)-(عصر 3)

س= آیا بدون ایمان ، عملی پذیرفته میشود؟
ج=هرگز نه. عمل بدون ایمان ، نه صالح شمرده میشود و نه مورد پذیرش حضرت حق قرار میگیرد. (کهف 105 و 106)-(احزاب 19)-(محمد 32)

ایمان

س= آیا ایمان ، بدون عمل صالح ارزشمند است؟
ج= آن ایمانی که در نتیجه آن ، عمل صالح، یا تصمیم برای انجام آن ، پدیدار نشود، ایمان معتبر و ارزشمند بشمار نمیرود. (بقره 8 - 13)-(عنکبوت 2)-(روم 44)-(عصر 3)

س=آیا ایمان ، کم و افزون میشود؟
ج= آری . کیفیت ایمان کم و بیش میشود. (آل عمران 173)-(انفال 2)-(توبه 124)-(احزاب 22)-(مدثر 31)

س= آیا در حالت نزع و جان کندن ، توبه و ایمان پذیرفته میشود؟
ج= خیر . ( نساء 18) – ( یونس 90 و 91)

توحید و یکتا پرستی

س= خدای تعالی چگونه ذاتی است؟

ج=
1- خدا. نام ذاتی آن هستی ای است که جهان هستی و موجودات را آفریده است. (انعام 103)-(رعد 16)-(طه 14 - 50)-(زمر 62)-(مؤمن 64)

2- خداوند یگانه است. (بقره 163)-(نساء 171)-(یوسف 39)-(رعد 16)-(ابراهیم 48 )

3- از هز عیب و نقص، پاک و منزه است. (بقره 32)-(آل عمران 191)-(انعام 100)-(بنی اسرائیل 43)-(انبیاء 87)

4- با هر خوبی و کمال متصف است. (انعام 1)-(اعراف 180)-(بنی اسرائیل 110 و 111)-(طه 8)

5- زنده است . (بقره 255)-(آل عمران 2)-(طه 111)-(فرقان 58)-(مؤمن 65)

6- شنوا است. (بقره 127 - 244)-(آل عمران 35)-(مائده 76)-(انعام 115)-(شوری 11)

7- دارای اراده است. (ابراهیم 114)-(نمل 40)-(حج 18)-(یس 82)-(قصص 68)

8- روزی دهنده است. (مائده 114)-(حج 58)-(مؤمنون 72)-(ذاریات 58)-(جمعه 11)

9- هدایت کننده است. (بقره 142 - 272)-(حج 16 - 54)-(فرقان 31)-(شوری 13)

10- مالک و صاحب هر چیز است. (بقره 255)-(آل عمران 129 - 180)-(نساء 126)-(انعام 12)-(لقمان 26)

توحید و یکتا پرستی

11- پروردگار همه است. (فاتحه 2)-(انعام 45)-(اعراف 54)-(یونس 10)-(مطففین 6)

12- حاکم و فرمانروای مطلق است. (اعراف 54)-(یونس 31)-(یوسف 40)-(کهف 26)-(سجده 5)

13- والاترین قدرت و اختیار جهان از آن اوست. (بقره 107)-(آل عمران 26)-(مائده 17)-(اعراف 158)-(بروج 9)

14- تواناست. (بقره 20)-(آل عمران 26)-(مائده 17)-(انعام 17)-(ملک 1)

15- دارای رحمت بی پایان است. (فاتحه 1)-(اعراف 156)-(یوسف 92)-(مؤمن 7)-(حشر 22)

16- تنها او شایسته عبادت و پرستش است. (بقره 163)-(آل عمران 2)-(نساء 171)-(مائده 73)-(ناس 3)

17- حکیم است. (بقره 32)-(آل عمران 6)-(مائده 38)-(انفال 10)-(جمعه 3)

18- بخشنده امنیت و سلامتی است. (حشر 23)

19- نگهبان است. (هود 57)-(یوسف 64)-(سبا 21)

20- آمرزنده است. (بقره 173)-(آل عمران 31)-(نساء 25)-(انعام 165)-(بروج 14)

توحید و یکتا پرستی

21- درگذرنده است. (نساء 43 – 99 – 149 )-(حج 60)-(شوری 25 - 30)-(مجادله 2)

22- باریک بین، لطیف ، مهربان، دانای خفایای امور و دقایق کارهاست. (انعام 103)-(حج

63)-(لقمان 16)-(احزاب 43)-(ملک 14)

23- بردبار است. (بقره 225 – 235 - 263)-(آل عمران 155)-(نساء 12)-(مائده 101)-(تغابن 17)

24- عظیم و بزرگ است. (بقره 255)-(شوری 4)-(واقعه 74 - 96)-(حاقة 33 - 52)

25- پدید آورنده از نیستی به عالم هستی است. (بقره 54- 117)-(انعام 101)-(حشر 24)

26- مصوّر ، صورتگر ، صورت بخش است. (آل عمران 6)-(اعراف 11)-(مؤمن 64)-(حشر 24)-(تغابن 13)

27- بزرگ است. (هود 73)

28- ستوده صفات است. (بقره 267)-(هود 73)-(ابراهیم 1)-(تغابن 6)-(بروج 8)

29- ظاهر است. (حدید 3)

30- باطن است. (حدید 3)

توحید و یکتا پرستی

31- غنی و بی نیاز است. (بقره 263 - 267)-(آل عمران 97)-(انعام 133)-(ممتحنه 6)-(تغابن 6)

32- مهربان است. (فاتحه 3)-(بقره 163)-(طه 90)-(نمل 30)-(حم سجده 2)

33- یاور و مددکار است. (نساء 45)-(انفال 40)-(توبه 116)-(حج 78)-(فرقان 31)

34- نور است. (نور 35)

35- جبّار ( قدرتمند، شکست ناپذیر) و قهّار ( پیروز) است. (انعام 16 - 18)-(یوسف 39)-(رعد 16)-(ابراهیم 48)-(مومن 16) – (حشر 23)

36- بر هرچیز احاطه کننده است(عملش فراگیر است). (بقره 19)-(نساء 108 - 126)-(هود 92)-(حم سجده 54)-(طلاق 12)

37- حسابرس است. (بقره 203)-(نساء 6 - 86)-(رعد 4)-(احزاب 39)-(مؤمن 17)
38- نزدیک است. (بقره 186)-(هود 61)-(سبا 5)

39- دوستی کننده است. (بقره 195 - 222)-(آل عمران 76 - 134)-(مائده 42)-(هود 90)-(بروج 14)

40- بلند مرتبه و والا مقام است. (بقره 255)-(حج 62)-(لقمان 30)-(سبا 23)-(شوری 51)

توحید و یکتا پرستی

41- توبه پذیر است. (بقره 37 – 54 - 160)-(نساء 16)-(توبه 104 - 118)-(نور 10)-(حجرات 12)

42- صاحب جلال و بزرگوار است. (الرحمن 27 - 78)

43- این هستی را او میگرداند. (اعراف 54)-(یونس 31)-(روم 25)-(حم سجده 12)-(طلاق 12)

44- اگر نباشد، جهان هستی درهم و برهم میگردد. (بقره 255)-(آل عمران 2)-(طه 111)-(انبیاء 22)-(مؤمنون 71)

45- خیر و شر و سود و زیان ، در دست اوست. (آل عمران 26)-(انعام 17)-(یونس 10)-(انبیاء 35)-(فاسر 2)

46- در هر جایی موجود است. (بقره 115)-(حدید 4)-(مجادله 7)

47- هر چیز پنهان و آشکار زمین و آسمان را میداند. (انعام 59 - 73)-(توبه 94)-(رعد 9)-(مؤمنون 92)-(عنکبوت 62)

48- از هر حرکت آگاه است. (بقره 234)-(آل عمران 153)-(مائده 8)-(انعام 18)-(تحریم 3)

49- همه به او محتاجند. (فاطر 55)-(محمد 38)

50- او، از همه بی نیاز است. (بقره 267)-(آل عمران 97)-(تنعام 133)-(تغابن 6)-(اخلاص 2)

توحید و یکتا پرستی

51- او، دعاها را شنیده و میپذیرد. (بقره 186)-(هود 61)-(نمل 62)-(مؤمن 60)-(صافات 75)

52- تنها او، فریادرس است. (انفال 9)

53- باید از او ترسید. (بقره 150)-(مائده 3)-(رعد 21)-(انبیاء 49)-(احزاب 39)

54- تنها او باید در دعاها خوانده شود. ( جن 18)

55- تنها از او پناه خواسته میشود. (فلق 1) – (ناس 1 – 3)

56- باید تنها به او امید بست. (کهف 110)

57- بایست با او محبت ورزید. (بقره 165)-(آل عمران 31)-(مائده 54)-(توبه 24)

58- باید شکر و ذکر او را بجای آورد. (بقره 152 - 172)-(عنکبوت 17)-(لقمان 12)-(احزاب 41)-(جمعه 10)

59- زندگی و مرگ در دست اوست. (آل عمران 156)-(اعراف 158)-(توبه 116)-(حدید 2)-(ملک 2)

60- تنها او فرزند میدهد. (آل عمران 38(-( مریم 5)-( انبیاء 90)-( ص 30)-( شوری 49)

توحید و یکتا پرستی

61- همواره موجود بوده و همیشه پایدار و باقی میباشد. (یس 79)-( حم سجده 21)-( ق 15)-( الرحمن 27)-( حدید 3)

62- نه پدر کسی است و نه فرزند کسی . (نساء 171)-( مریم 38 و 92)-( فرقان 2)-( صافات 151 و 152)-( اخلاص 3)

63- با هیچکس پیوند برادری ندارد. (انعام 101)- (صافات 158)- (جن 3)

64- قدرت او برترین قدرتهاست. (نساء 34)- (رعد 9)- (بنی اسرائیل 43)- (حج 62)- (لقمان 3)

65- شریکی ندارد. (انعام 163)- (اعراف 190)- (توبه 31)- (بنی اسرائیل 111)- (فرقان 2)

66- بی مثل و مانند است. (اعراف 191)- (نحل 17)- (شوری 11)- (توبه 24)

توحید و یکتا پرستی

س= چه کسی محبوب حقیقی مسلمان است؟
ج= خدای تعالی . (بقره 165)- (مائده 54)- (انعام 162)- (توبه 24)

س= شما نام چه کسی را بیشتر یاد کرده اید؟
ج= نام مبارک الله را، که من بیش از 2700 بار آن را یادآور شده ام. (فاتحه 1)- (بقره 7)- (آل عمران 2)- (نساء 5)- (اخلاص 1)

س= شما کدام صفت خداوند را بیش از همه تذکر داده اید؟
ج= صفت ربوبیت را، که بیش از 900 بار آن را متذکر شده ام. (فاتحه 1)- (بقره 21)- (آل عمران 51)- (نساء 1)- (مائده 28)

س= شما کدام صفت الهی را با کثرت و وسعت یاد کرده اید؟
ج= صفت رحمت را. (انعام 12)- (اعراف 156)- (مؤمن 7)

س= آیا خداوند دعای هرمسلمان را شنیده ، آن را میپذیرد؟
ج= آری . (بقره 186)- (نمل 62)- (مؤمن 60)- (شوری 26)

س= معیار و میزان محبت خداوند کدام است؟
ج= پیرو راستین حضرت محمد (ص) ، این همان معیاری است که نشان میدهد شخص چه اندازه خداوند را دوست میدارد. ( آل عمران 31)

توحید و یکتا پرستی

س= خداوند کدام بندگان را میپسندد و دوست میدارد؟

ج= خداوند اشخاص و مردم زیر را دوست میدارد:

1-پاکیزگان. (بقره 222)- (توبه 108)

2-نیکوکاران . (بقره 195)- (آل عمران 134)و 148- (مائده 13 و 93)

3-پرهیزگاران. (آل عمران 76)- (توبه 4 و 7)

4-عدالت خواهان. (مائده 42)- (حجرات 9)- (ممتحنه 8)

5-توبه کنندگان . (بقره 222)- (توبه 112)

6-صبر کنندگان. (آل عمران 146)

7-براو توکل کنندگان. (آل عمران 159)

8-در راه او جهاد کنندگان. (صف 4)

توحید و یکتا پرستی

س= خداوند کدام مردم و اشخاص را ناپسند میدارد؟

ج= خداوند اشخاص زیر را ناپسند میدارد:

1- کافران (آل عمران 32)-( روم 45)

2- ظالمان . (آل عمران 57 و 140) – (شوری 40)

3- خائنان. (نساء 107)- (انفال 158)- (حج 38)

4- پخح کنندگان فتنه و فساد . (مائده 64)- (قصص 77)

5- اسراف کاران و ولخرجان. (انعام 141)- (اعراف 31)

6- تکبر پیشگان. ( نمل 23)

توحید و یکتا پرستی

س= آیا علم غیب ( و دانستن امور پنهان از دید انسان) تنها برای خداوند معلوم است؟
ج= آری (مائده 109)- (انعام 73)- (نمل 65)- (زمر 46)

س= مخلوقات خداوندی چه اندازه قدرت و توانایی دارند؟
ج= هیچ. چنانچه هرگاه همه یکی شوند تا کسی را بیافرینند، نمیتوانند. (حج 113)

س= آیا شما با شرک مخالفید؟
ج= آری . چه کسی بیش از من مخالف شرک است.
خداوند در ذات و صفاتش شریک و انبازی ندارد. او وحده لاشریک است. (بقره 22)- (انعام 163)- (یونس 106)- (رعد 36)- (کهف 110)- (حج 26)- (مؤمنون 91)- (نمل 63)- (روم 40)- (اخلاص 3)

س= نشانه مشرک چیست و چگونه شناخته میشود؟
ج= نشانه یک شخص مشرک این است که هرگاه در برابرش از توحید پروردگار صحبت شود ، دلتنگ و افسرده خاطر میشود، و هنگامیکه در برابرش جز خداوند از موجودات دیگر( خدایان باطل) صحبت شود ، احساس شادمانی به او دست میدهد. (بنی اسرائیل 46)-(زمر 35)

توحید و یکتا پرستی

س= آیا مشرکان عرب، خداوند را قبول داشتند؟
ج= آری آنان خداوند را به عنوان آفریدگار و تدبیر کننده امور این جهان، قبول داشتند.( یونس 316)-(مؤمنون 84 تا 90)

س= پس چرا بتان را پرستش میکردند؟
ج= آنان این بتها را شفاعتگران خویش در پیشگاه خداوند تصور نموده و میخواستند بوسیله عبادتشان به خدا تقرب جسته و نزدیک حاصل نمایند. (یونس 18)-(زمر 3 و 43)

س= کدام گناه غیرقابل بخشش است؟
ج= شرک ورزیدن به خداوند. (نساء 48 و 116)

س= آیا برای مشرکان طلب مغفرت میشود؟
ج= هرگز نه. (توبه 113 و 114)

فرشتگان

س= در مورد فرشتگان چیزی بیان فرمائید.

ج= فرشتگان نیز یکی از مخلوقات خدای تعالی اند. (صافات 150)
برای هر مسلمان ، ایمان آوردن به آنان لازم است. (بقره 117 و 285)-(نساء 136)

کارشان:
1- تسبیح و تقدیس (منزه شمردن خداوند تعالی از هر عیب و نقص) است. (بقره 30)-(رعد 13)-(زمر 75)
2- رسانیدن پیام حق تعالی به پیامبران است.(بقره 97)-(حج 5)-(فاطر 1)
3- انجام دادن امور تکوینی به فرمان خداوند.(نساء97)-(نحل 32)-(سجده 11)-(معارج 4)-(قدر 4)

فرشتگان تابع حکم خدای تعالی اند و از فرمان او سرپیچی نمیکنند.(نساء 172)-(خرف 19)-(تحریم 6)

دشمنی با آنان ، دشمنی با خداوند بشمار میرود. (بقره 98)

برخی از فرشتگان بر برخی دیگر فضیلت دارند و مقربان درگاه الهی هستند. (نساء 172)

جبرئیل (ع) ، مرا فرود آورده است. (بقره 97)-(نحل 102)-(شعراء143)

فرشتگان بر پیامبر (ص) درود میفرستند.(احزاب 56)

ملک الموت (فرشته مرگ) جان انسان را میگیرد. (سجده 11)

در دوزخ برای تعذیب نمودن ، فرشتگانی تندخو و سختگیر موظفند. _تحریم 60)

مشرکین عرب ، این عقیده باطل را داشتند که فرشتگان دختران خداوند هستند. (بنی اسرائیل 50)-(صافات 150)-(زخرف 19)-(نجم 27)

مطابق فرمان خداوند، تمام فرشتگان در برابر آدم سجده کردند. (بقره 34)-(حجر 3)-(بنی اسرائیل 61)-(کهف 50)-(طه 116)

نام چند فرشته بدین گونه است:
1- جبرئیل. (بقره 97 و 98)-(نحل 102)-(تحریم 4)
2- میکائیل. (بقره 18)
3- هاروت و ماروت. (بقره 102)

نبوت و رسالت

س= آیا شما از انبیای کرام (ع) یادآوری نموده اید؟

ج= آری . من از پیامبران بسیاری یادآوری نموده ام.(بقره 136 و 177)-(آل عمران 84)-(مائده 44)-(احزاب 7)-(زخرف 6)
که نام گرامی عده ای از آنها بدین گونه است:

1- آدم . (بقره 31)-(اسراء61)-(طه 115)
2- نوح . (نساء 163)-(هود 36)-(نوح 21)
3- هود . (هود 53)-(شعراء 124)
4- صالح . (اعراف 77)-(هود 62)-(شعراء 124)
5- ابراهیم . (بقره 124 و 136)-( آل عمران 84)-( نساء 163)

6- اسحاق . (بقره 136)- (آل عمران 84)- (نساء 163)- (انعام 84)- (صافات 112)
7- اسماعیل . (بقره 136)- (آل عمران 84)- (نساء 163)-(انعام 84)- (صافات 112)
8- یعقوب . (بقره 136)-(آل عمران 84)-(نساء 163)-(انعام 84)
9- یوسف . (انعام 84)-(یوسف 4 و 6و 22)-(مؤمن 34)
10- داوود . (نساء 163)-(انعام 84)-(بنی اسرائیل 55)

11- سلیمان. (نساء 163)-(انعام 84)
12- ایوب . (نساء 163)-(انعام 84)-(ص 41)
13- یونس . (نساء 163)-(انعام 84)-(صافات 139)
14- ادریس . (مریم 56)-(انبیاء 85)
15- لوط . (انعام 86)-(انبیاء74)-(صافات 123)-(شعراء 161)

16- شعیب . (هود 84)-(اعراف 91)
17- موسی . (بقره 53 و 87)-(آل عمران 84)-(انعام 91)-(مریم 51)-(هود 96)
18- هارون . (نساء 163)-(انعام 84)-(یونس 75)-(مریم 53)-(مؤمنون 45)
19- ذوالکِفل . (انبیاء 89)-(ص 48)
20- أَلیَسَع . (انعام 86)-(ص 48)

21- زکریا . (انعام 85)-(مریم 2)-(انبیاء 89)
22- الیاس . (انعام 85)-(صافات 123)
23- یحیی . (آل عمران 39)-(انعام 85)-(مریم 12)
24- عیسی . (نساء 171)-(انعام 85)-(زخرف 63)-(حدید 27)-(صف 6)
25- محمد . (احزاب 4)-(محمد 2)-(فتح 29)

نبوت و رسالت

س= آیا همه ی انبیاء آدمی بودند؟

ج= آری ، همه شان آدمی بودند. (یوسف 109)-(ابراهیم 11)-(نحل 43)-(انبیاء 7)
آنها ازدواج نموده و دارای فرزندان نیز بودند. (رعد 38)-(احزاب 59)

س= آیا در میان پیامبران زن نیز وجود دارد؟

ج= نه، نبوت تنها برای مردان است و هیچ زنی پیامبر نبوده است. (یوسف 109)-(نحل 23)-(انبیاء 7)

س= آیا نبوت یک مقام اکتسابی است؟

ج= خیر، نبوت و رسالت موهبتی است . و با کسب و تلاش به دست نمی آید. خداوند آن را که بخواهد ، برای مقام رسالت و نبوت انتخاب مینماید. (اعراف 144)-(یوسف 6)-(حج 75)-(ص 47)

س= آیا تمام پیامبران ، هم مرتبه اند؟

ج= خیر ، برخی پیامبران ، بر دیگران فضیلت و برتری دارند:. (بقره 253)-(بنی اسرائیل 55)

س= آیا در میان هر قوم ، پیامبری آمده است؟

ج= آری . (یونس 47)-(رعد 7)-(نحل 36)-(فاطر 24)

نبوت و رسالت

س- آیا ایمان آوردن بر همه پیامبران لازم است؟

ج= آری ایمان آوردن بر تمام پیامبران لازم است. (بقره 136 و 177 و 285)-(آل عمران 84)
چنانکه انکار از یک پیامبر به معنای انکار تمام پیامبران بشمار میرود. (فرقان 37)

س- آیا تمام پیامبران مردم را به سوی یک چیز فرا میخواندند؟

ج= آری . تمام پیامبران الهی برای این آمده بودند که مردم را به سوی اسلام دعوت نمایند.(آل عمران 19 و 85)-(شوری 132)

فشرده این دعوت این است که : تنها بندگی خدای واحد را اختیار نموده و از بندگی غیر خدا بپرهیزید. (نحل 36)

س= آیا پیامبران الهی ، نمونه و الگوی عملی دعوت خویش میباشند؟

ج= آری .(انعام 5)-(اعراف 203)-(هود 88)-(احقاف 9)

س= آیا اطاعت پیامبر ، اطاعت خدا بشمار میرود؟

ج= آری. برای اینکه پیامبر نماینده خداوند میباشد. (آل عمران 50)-(نساء 64 و 80)-(کهف 106)-(مؤمنون 44)-(شعراء 108 و 110)- (حدید 25)-(مجادله 21)

س= آیا با هر پیامبر مخالفت صورت گرفته است؟

ج= آری هر پیامبر با مخالفت روبرو گردیده است. (آل عمران 184)-(انعام 10 و 34)-(انبیاء 41)-(سبا 45)-(فاطر 4)

نبوت و رسالت

س= آیا میان رسول و نبی فرق و تفاوتی وجود دارد؟

ج= آری مقام و منزلت هر دو فرق دارد. (اعراف 158)-(مریم 51 و 52)

س= آیا پیامبران بزرگوار الهی در برابر دعوت و تبلیغ ، از مردم عوض و مزدی درخواست میکردند؟

ج= هرگز نه. پیامبر و رسول خدا، تنها از خداوند مزد میطلبد. (شعراء 109- 127 – 145 – 162 - 180)-(شوری 23)-(قلم 46)

س= آیا پیامبران علیهم السلام نیز ، در روز قیامت پاسخگو میباشند؟

ج= آری . هر پیامبر در روز قیامت در مورد اعمال خویش پاسخگو میباشد و از او به گونه ای کامل حساب گرفته میشود. (مائده 116)-(اعراف 6)

س= آیا شما دعای پیامبری را متذکر شده اید؟

ج= من دعاهای برخی از پیامبران را نیز بیان کرده ام . مثلا" این دعای حضرت یوسف:

رب قدآتیتنی من الملک و علمتنی من تأویل الأحادیث فاطر السموات والأرض أنت و لی فی الدنیا والآخرة توفنی مسلما" ألحقنی بالصالحین.

(یوسف 101)

پروردگارا بخشی (عظیم) از حکومت به من بخشیدی و مرا از علم تعبیر خواب ها آگاه ساختی . ای آفریننده آسمانها و زمین. تو ولی و سرپرست من در دنیا و آخرت هستی. مرا مسلمان بمیران و به صالحان ملحق فرما.

س= آیا پیامبری دعای بد نیز کرده است؟

ج= آری . حضرت نوح (علیه السلام ) که 950 سال پیاپی قومش را دعوت نمود.

(عنکبوت 14)

ولی بیشترین آنها از پذیرش هدایت خودداری ورزیده و اورا تکذیب کردند. همان بود که او ، این دعای بد را نمود . (هود 32 - 36)-(فرقان 37)-(شعرا 105)-(قمر 9)-(نوح 7)

که : وقال نوح رب لا تذر علی الارض من الکافرین دیارا . انک ان تذرهم یضلو عبادک و لا یلدوا الا فاجرا" کفارا".(نوح 26 و 27)

نوح گفت : پروردگارا. هیچیک از کافران را بر روی زمین باقی مگذار . چراکه اگر آنها را باقی بگذاری ، بندگانت را گمراه میکنند و جز نسلی فاجر و گنهکار و کافر بوجود نمی آورند.

نبوت و رسالت

س= آیا شما معجزه پیامبری را نیز بیان کرده اید؟

ج= آری . خداوند براز هر پیامبر ، دلیلی ویژه و نشانه و معجزه خاص عطا فرموده بود. چنانکه بر موسی (علیه السلام) عصا و ید بیضا . و برای صالح ( علیه السلام) ناقه. و برای عیسی (علیه السلام) مرده هارا به اذن و فرمان الهی زنده کردن . به عنوان معجزه ، عنایت فرموده بود.

(بقره 60)-(آل عمران 49 - 184)-(مائده 110)-(اعراف 73 – 108 - 117)-(هود 64)-(بنی اسرائیل 59)-(طه 22)-(شعراء 32 – 33 - 155)-(نمل 12)-(قصص 31 و 32)-(روم 37)-(فاطر 25)-(حدید 25)-(شمس 13)

س= آیا عیسی (علیه السلام) بدون پدر آفریده شده بود؟

ج= آری . (آل عمران 45 تا 47 و 59)-(نساء 171)-(مریم 34 تا 61)

س= آیا او پسر خدا بود؟

ج= هرگز نه. (نساء 171)-(توبه 30)

او تنها بنده و پیامبر خدا بود. (آل عمران 49)-(نساء 171 و 172)-(مائده 75)-(مریم 30)-(احزاب 7)-(زخرف 59)-(صف 6)

خداوند پدر کسی نمیباشد. (نساء 171)-(مریم 35 - 92)-(فرقان 2)-(صافات 152)-(اخلاص 3)

س= آیا عیسی (علیه السلام) نیز خداست؟

ج= هرگز نه. (نساء 171)-(مائده 116)

به جز خدا، معبود دیگری وجود ندارد.(بقره 163 - 255)-(آل عمران 2 - 62)-(نساء 87 - 171)-(مائده 73)-(تغابن 13)

س= خداوند پیامبران را برای چه هدفی میفرستد؟

ج= هدف از بعثت پیامبران راهنمائی مردم به راه حق و اقامه حجت الهی بر آنهاست. (بقره 213)-(نساء 165)-(انعام 48)-(بنی اسرائیل 94)-(کهف 56)

س= آیا بر کسانی که با پیامبران مخالفت میورزند، عذاب الهی نازل میشود؟

ج= آری. (نحل 113)-(شعراء 139 - 189)-(عنکبوت 37)-(سبا 45)-(شمس 14)

سیرت النبی (ص)

س= آخرین راهنمای بشریت کیست؟

ج= آخرین پیامبر خداوند، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) میباشند. که قائد و رهبر و راهنمای واجب الاتباع کافه بشریتند. (آل عمران 31)-(نساء 64)-(اعراف 158)-(انبیاء 107)-(احزاب 21 - 40)

زیرا ایشان ، برای خیر و صلاح تمام دنیا کار و تلاش نمودند. (بقره 21)-(اعراف 158)-(یونس 108)-(انبایء 107)-(حجرات 13)

برای مردم ، راه هدایت را نشان دادند. (حج 49)-(فرقان 1)-(احزاب 45 - 64)-(شوری 52)

به ایشان ، نظام زندگی جاودانی را به ارمغان آوردند. (بقره 185)-(یونس 57)-(یوسف 104)-(حجر 9)-(ص 87)

و به گونه عملی ، اجتماع شایسته و صالحی را تأسیس نمودند. (بقره 143)-(آل عمران 110)-(فتح 29)

س=شناخت تفضیلی آن حضرت (صلی الله علیه وآله وسلم) چگونه میسر است؟

ج= درست از آن لحضه مبارکی که خداوند حکم عظیم الشأن خویش را مبنی بر محفوظ بدونم تا قیامت صادر فرمودند، من در ضمن آیاتم سیرت پاک حامل بزرگوارم را برای همیشه محفوظ گردانیده ام. (حجر 9)-(عنکبوت 49)-(قیامة 17).

آشنایی با پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)
و دوران آغازین زندگی ایشان

نام گرامی ایشان محمد (صلی الله علیه وآله وسلم) است: (آل عمران 144)-(احزاب 40)-(محمد 2)-(فتح 29)

ایشان بنده خدا و رسول او ، و آخرین پیامبرند: (آل عمران 164)-(مائده 67)-(بنی اسرائیل 1)-(کهف 1)-(احزاب 21 - 40)-(فتح 29)-(نجم 10)-(حدید 9)-(حشر 7)-(جن 19)

ایشان در شهر عربی مکه ولادت یافتند: (آل عمران 96)-(ابراهیم 35)-(شوری 7)-(بلد 2)-(تین 3)

پیش از ولادتشان پدرشان وفات یافته بود: (الضحی 6)

ایشان از سلاله عرب بودند و زبان مادریشان عربی بود: (اعراف 157 و 158)-(مریم 97)-(شوری 7)-(دخان 58)-(جمعه 2)

سلسله نسب شان به حضرت ابراهیم و اسماعیل ( علیه السلام) میپیوندد: ( بقره 128 و 129)

ایشان اُمّی و درس نخوانده بودند. از این روی خواهدن و نوشتن را نمیدانستند: (اعراف 157 و 158)-(عنکبوت 48)-(جمعه 2)

مراحل آغازین زندگی خویش را با تنگدستی گذراندن، هرچند در مراحل بعدی در وضع زندگی ایشان گشایشی پدید آمد: (الضحی 8)

بعثت

ایشان از جوانی در جستجوی هدایت بودند: (الضحی 7)

همان بود که خداوند، ایشان را به شرف رسالت و پیامبری مشرف ساخت و نزولم بر ایشان آغاز گردید: (انعام 92)-(یونس 2)-(بنی اسرائیل 105)-(فرقان 1)-(شوری 7)

ایشان در ابتدا برای حفظ م، از مقداری شتاب کار میگرفتند، اماخدای تعالی ایشان را از این کار منع نمود و در مورد محفوظ بودنم به ایشان کاملا" اطمینان داد: (طه 114)-(القیامة 16 تا 19)

در مورد آمدن و نبوتشان ، در تورات و انجیل و به صورت بشارتهای حضرت عیسی (ع) پیشگوئی هایی از پیش موجود بود: (بقره 129 - 151)-(آل عمران 164)-(اعراف 157)-(صف 6)-(جمعه 2)

بعثت آن پیامبر (صلی الله وآله وسلم) پس از یک دوره طولانی قطع شدن سلسله آمدن پیامبران (فترت) پدید آمد: (مائده 19)

موضوع قفل شده است