مرواریدهایی از زبان امام صادق (ع)

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

1- در كارهاى مردم ريز نشو ، تفتيش نكن ، اگر اينجور باشد ، بدون رفيق خواهى ماند .1

2- هر كسبداخلاق باشد ، خودش را شكنجه و آزار مى دهد . 2

3- شیعیان ما و پیروان ما را به سه مساله امتحان کنید :3

· اهمیت به اوقات نماز ،که آیا اول وقت نماز را برپا می دارند یا خیر؟

· حفظ اسرار ، یعنی درحفظ اسرار و مسائل محرمانه از دشمنان ما کوشا هستند یا خیر؟

· و از حیث توانمندیهای مالی ، یعنی آیا در مال خود برای برادران دینی سهمی قائلند و دست آنها را می گیرند یا خیر؟

4- همانا پروردگار بنده‏اش را به دليل زيادى مهرورزى نسبت به كودك خود مى‏بخشايد .4

5- فرزند خود را در هفت سالاولآزاد بگذار تا بازی کند و هفت سالدوم او را با آداب و روش های مفیدتربیت کن و در هفت سال سوم مانند یک رفیق صمیمی مصاحب و ملازمش باش . 5

6- در دنيا چيزى بهتر از همسرشايسته وجود ندارد . زنيكه شوهرش از ديدار او مسرور و شاد گردد . 6

7- محبوب ترینبرادران من کسی است که عیوب مرا به من هدیه کند . [ با متانت و احترام ] 7

8- ای گروه شیعیان ! ( با رفتار و گفتار نیکو و عقلانی) زینت ما اهل بیت باشید و ( با رفتار و گفتار خودسرانه و زشت ) مایه سرافکندگی ما نگردید . با مردم سخن نیکو بگویید و مراقب زبانهایتان باشید و آن را از زیاده گویی و کلام زشت نگه دارید و برحذر بدارید . 8

9- سه چيز است كه همه مردم به آنها نياز دارند : امنيّت ، عدالت و آسايش . 9

10- از زراره نقل شده است که گفت : به امام صادق ( ع ) گفتم : مردی است از نسل عبدالله سبا 11 که قائل به تفویض است . امام فرمود : تفویض چیست ؟ گفتم : آنان می گویند : خدا محمد و علی را خلق کرد آنگاه کار آفرینش را به آن دو واگذار نمود . پس آن دو دیگران را خلق کردند و رزق دادند و زنده کردند و جان زندگان را گرفتند . امام فرمود : او دروغ می گوید ، دشمن خدا . وقتی که برگشتی این آیه را بخوان : آیا برای خدا شریک هایی قرار دادند که خلق کردند مانند خلق خدا پس خلق بر آنان مشتبه شده است ؟ بگو : خدا خالق همه چیز است و او است یگانه قهار . " 10

11- برای دولتمردان و حاکمان مملکتی ، کوتاهی در سه کار جایز نیست : 1. نگهداری و حفاظت از مرزهای کشور در مقابل تهدیدات دشمن 2. برگزیدن مومنان صالح برای تصدی پستهای حکومتی 3. در رسیدگی ظلمی که به مردم ستمدیده و فاقد قدرت از جانب ظالمانپر نفوذ قدرت وارد شده . 11

12- مردی به امام (ع) عرض کرد مرا از مکارم اخلاق آگاه فرمائید امام صادق (ع) فرمودند : دوستی کن با کسی که از تو بریده ؛ عطا کن به کسی که تو را محروم نموده؛ نیکی کن به کسی که به تو بدی کرده ؛ سلام کن به کسی که به تو دشنام داده ؛ انصاف ده در مورد آنکس که به تو ظلم کرده و ببخش کسی را که با تو دشمنی نموده . 12

زیرنویسها :

1- " لَا تُفَتِّشِ النَّاسَ فَتَبْقَى بِلَا صَدِيق" - شافی، صفحه‌ی 652
2- " مَن ساءَ خُلقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ " - كافى، ج2، ص321،
3- " امتحنوا شیعتنا عند ثلاث : عند مواقیت الصلاة کیف محافظتهم علیها، و عند اسرارهم کیف حفظهم لها عند عدونا و الی اموالهم کیف مواساتهم لاخوانهم فیها " - خصال صدوق ، ج 1، ص 103
4- "اِنَّ اللّه لَيَرحَمُ العَبدُ لِشِدَّةِ حُبِّهِ لِوَلَدِه" - وسائل‏الشيعة ، ج21، ص483
5- " دع یلعب سبع سنین و یودب سبع سنین و الزمة نفسک سبع سنین " - وسائل / ج 5 / ص 125
6- " بحار ج 103 ص 217 "
7- " احب اخوانی الی من اهدی عیوبی الی " - بحار، ج 74، ص 282
8- " معاشر الشیعة کونوا لنا زینا و لاتکونوا علینا شینا قولوا للناس حسنا احفظوا السنتکم و کفوها عن الفضول و قبیح القول امالی صدوق 327
9- " ثَلاثَةُ اَشْياءَ يَحْتاجُ النّاسُ طُرّا اِلَيْها: اَلاَْمْنُ وَالْعَدْلُ وَالْخِصْبُ " - تحف العقول، ص 320
10- " اثبات الهداه ، ج 3 ، ص 756 ، حدیث 41
11- " تحف العقول صفحه 333
12- " تحف العقول صفحه 305

محمد صالحی – 25/ 6 / 90 ttp://mahsan.parsiblog.com /

m_salehy;145699 نوشت:
1- در كارهاى مردم ريز نشو ، تفتيش نكن ، اگر اينجور باشد ، بدون رفيق خواهى ماند .1 2- هر كسبداخلاق باشد ، خودش را شكنجه و آزار مى دهد . 2 3- شیعیان ما و پیروان ما را به سه مساله امتحان کنید :3 · اهمیت به اوقات نماز ،که آیا اول وقت نماز را برپا می دارند یا خیر؟ · حفظ اسرار ، یعنی درحفظ اسرار و مسائل محرمانه از دشمنان ما کوشا هستند یا خیر؟ · و از حیث توانمندیهای مالی ، یعنی آیا در مال خود برای برادران دینی سهمی قائلند و دست آنها را می گیرند یا خیر؟ 4- همانا پروردگار بنده‏اش را به دليل زيادى مهرورزى نسبت به كودك خود مى‏بخشايد .4 5- فرزند خود را در هفت سالاولآزاد بگذار تا بازی کند و هفت سالدوم او را با آداب و روش های مفیدتربیت کن و در هفت سال سوم مانند یک رفیق صمیمی مصاحب و ملازمش باش . 5 6- در دنيا چيزى بهتر از همسرشايسته وجود ندارد . زنيكه شوهرش از ديدار او مسرور و شاد گردد . 6 7- محبوب ترینبرادران من کسی است که عیوب مرا به من هدیه کند . [ با متانت و احترام ] 7 8- ای گروه شیعیان ! ( با رفتار و گفتار نیکو و عقلانی) زینت ما اهل بیت باشید و ( با رفتار و گفتار خودسرانه و زشت ) مایه سرافکندگی ما نگردید . با مردم سخن نیکو بگویید و مراقب زبانهایتان باشید و آن را از زیاده گویی و کلام زشت نگه دارید و برحذر بدارید . 8 9- سه چيز است كه همه مردم به آنها نياز دارند : امنيّت ، عدالت و آسايش . 9 10- از زراره نقل شده است که گفت : به امام صادق ( ع ) گفتم : مردی است از نسل عبدالله سبا 11 که قائل به تفویض است . امام فرمود : تفویض چیست ؟ گفتم : آنان می گویند : خدا محمد و علی را خلق کرد آنگاه کار آفرینش را به آن دو واگذار نمود . پس آن دو دیگران را خلق کردند و رزق دادند و زنده کردند و جان زندگان را گرفتند . امام فرمود : او دروغ می گوید ، دشمن خدا . وقتی که برگشتی این آیه را بخوان : آیا برای خدا شریک هایی قرار دادند که خلق کردند مانند خلق خدا پس خلق بر آنان مشتبه شده است ؟ بگو : خدا خالق همه چیز است و او است یگانه قهار . " 10 11- برای دولتمردان و حاکمان مملکتی ، کوتاهی در سه کار جایز نیست : 1. نگهداری و حفاظت از مرزهای کشور در مقابل تهدیدات دشمن 2. برگزیدن مومنان صالح برای تصدی پستهای حکومتی 3. در رسیدگی ظلمی که به مردم ستمدیده و فاقد قدرت از جانب ظالمانپر نفوذ قدرت وارد شده . 11 12- مردی به امام (ع) عرض کرد مرا از مکارم اخلاق آگاه فرمائید امام صادق (ع) فرمودند : دوستی کن با کسی که از تو بریده ؛ عطا کن به کسی که تو را محروم نموده؛ نیکی کن به کسی که به تو بدی کرده ؛ سلام کن به کسی که به تو دشنام داده ؛ انصاف ده در مورد آنکس که به تو ظلم کرده و ببخش کسی را که با تو دشمنی نموده . 12 زیرنویسها : 1- " لَا تُفَتِّشِ النَّاسَ فَتَبْقَى بِلَا صَدِيق" - شافی، صفحه‌ی 652 2- " مَن ساءَ خُلقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ " - كافى، ج2، ص321، 3- " امتحنوا شیعتنا عند ثلاث : عند مواقیت الصلاة کیف محافظتهم علیها، و عند اسرارهم کیف حفظهم لها عند عدونا و الی اموالهم کیف مواساتهم لاخوانهم فیها " - خصال صدوق ، ج 1، ص 103 4- "اِنَّ اللّه لَيَرحَمُ العَبدُ لِشِدَّةِ حُبِّهِ لِوَلَدِه" - وسائل‏الشيعة ، ج21، ص483 5- " دع یلعب سبع سنین و یودب سبع سنین و الزمة نفسک سبع سنین " - وسائل / ج 5 / ص 125 6- " بحار ج 103 ص 217 " 7- " احب اخوانی الی من اهدی عیوبی الی " - بحار، ج 74، ص 282 8- " معاشر الشیعة کونوا لنا زینا و لاتکونوا علینا شینا قولوا للناس حسنا احفظوا السنتکم و کفوها عن الفضول و قبیح القول امالی صدوق 327 9- " ثَلاثَةُ اَشْياءَ يَحْتاجُ النّاسُ طُرّا اِلَيْها: اَلاَْمْنُ وَالْعَدْلُ وَالْخِصْبُ " - تحف العقول، ص 320 10- " اثبات الهداه ، ج 3 ، ص 756 ، حدیث 41 11- " تحف العقول صفحه 333 12- " تحف العقول صفحه 305

سلام

من نمی دانم شما چه مقدار علم حدیث دارید اما همینطوری حدیث قرار نمی دهند
اونم وقتی به اعتقادات یک مذهب وارد می شه
و حدیث نیز تفسیر دارد
و...

اگر با منابع شیعه آشنایی ندارید از کارشناسان سوال کنید که آیا همه احادیث در منابع شیعه صحیح هست یا خیر؟
آیا ضعیف السند هست یا خیر
مجعول است یا خیر

حال نمی دانم شما محب هستید یا خیر

اما اگر پیرو اهل بیت هستید بدانید که روش صحیح مطالعه تکیه بر ثقلین است

و در آخر صرف آوردن چند حدیث حکم بر بطلان عقیده نمی دهد
و اگر مایل باشید در مورد برخی از اعتقاداتمون با شما مباحثه می کنیم:ok:
:Gol:

موضوع قفل شده است