آیا می دانید سیر وسلوک خلاصه در 9 عمله ؟؟؟؟؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا می دانید سیر وسلوک خلاصه در 9 عمله ؟؟؟؟؟

امام صادق به عنوان بصری فرمودند :

به تو 9 تا سفارش می کنم که اینها سفارش من به مرید سیر وسلوک ورهرو بسوی خداست

:Gol:می خواهی عارف بشوی بسم الله:Gol:

3 تا در مورد ریاضت نفس

1.چیزی که اشتها نداری را نخور که موجب حماقت تو می شود

2.تا گرسنه نشده ای چیزی نخور

3.هرگاه خوردی از حلال بخور و یک سوم معده را برای غذا یک سوم را برای آب ویک سوم را برای تنفس اختصاص بده

3 تا درمورد حلم وبردباری

1. اگر کسی به تو گفت اگر یکی بگویی ده تا می شنوی بهش بگو اگه ده تا بگی یکی هم نمیشنوی

2. اگه به تو فحش دادن تو بگو اگر راستگویی خدا من را ببخشه واگر دروغ داری این تهمت را به من می زنی خدا تو را ببخشه

3. اگر کسی به تو وعده شماتت و بدگویی بدهد ( اگر فلان کنی چه می کنم ) تو به او وعده خیر خواهی بده

3تا درباره علم

1. هر چه را نمی دانی از اون که می داند بپرس ومبادا از روی غرض ورزی سوال کنی سوال کن که واقعا بفهمی

2. در آنچه نمی دانی احتیاط کن وبا خود رایی دست به انجام کاری نزن

3. از فتوا دادن فرار کن همانطور که از شیر درنده فرا می کنی وگردن خودت را پل عبور مردم قرا نده

تا روز شهادت صادق آل محمد علیهم السلام سعی کنیم به موارد فوق فکر کنیم و عمل کنیم

منبع بحار الانوار

:Gol::Gol::Gol::Gol:

abolfazl133;145574 نوشت:
امام صادق به عنوان بصری فرمودند : به تو 9 تا سفارش می کنم که اینها سفارش من به مرید سیر وسلوک ورهرو بسوی خداست می خواهی عارف بشوی بسم الله 3 تا در مورد ریاضت نفس 1.چیزی که اشتها نداری را نخور که موجب حماقت تو می شود 2.تا گرسنه نشده ای چیزی نخور 3.هرگاه خوردی از حلال بخور و یک سوم معده را برای غذا یک سوم را برای آب ویک سوم را برای تنفس اختصاص بده 3 تا درمورد حلم وبردباری 1. اگر کسی به تو گفت اگر یکی بگویی ده تا می شنوی بهش بگو اگه ده تا بگی یکی هم نمیشنوی 2. اگه به تو فحش دادن تو بگو اگر راستگویی خدا من را ببخشه واگر دروغ داری این تهمت را به من می زنی خدا تو را ببخشه 3. اگر کسی به تو وعده شماتت و بدگویی بدهد ( اگر فلان کنی چه می کنم ) تو به او وعده خیر خواهی بده 3تا درباره علم 1. هر چه را نمی دانی از اون که می داند بپرس ومبادا از روی غرض ورزی سوال کنی سوال کن که واقعا بفهمی 2. در آنچه نمی دانی احتیاط کن وبا خود رایی دست به انجام کاری نزن 3. از فتوا دادن فرار کن همانطور که از شیر درنده فرا می کنی وگردن خودت را پل عبور مردم قرا نده تا روز شهادت صادق آل محمد علیهم السلام سعی کنیم به موارد فوق فکر کنیم و عمل کنیم منبع بحار الانوار

فکر کنم منظور از اینها آداب الصالحین است و نه سیر سلوک.

حلیه المتقین نا کتابی از جناب مجلسی است ولی در عرفان حلیه المتقین داریم و آن حلیات برای هر عارفی متفاوت است .
البته در کل حلیات مشترک بسیاری دارند ( مثل همانها که نام بردید ) ولی حلیات فردی هم دارند که بنا بر گزایشان - محل زندگی - میزان تحصیلات نوع شغل و مراوده آنها با مردم .
داشتن یا نداشتن همسر و فرزند و... است.

که خداوند متعال اینها را به بنده می آموزد.انشاالله تعالی

یاحق

ســلام:Gol:

bina88;145580 نوشت:
فکر کنم منظور از اینها آداب الصالحین است و نه سیر سلوک.

کلام خود حضرت به این ترتیب هست:

أُوصِيكَ بِتِسْعَةِ أَشْيَآءَ، فَإنَّهَا وَصِيَّتِي‌ لِمُرِيدِي‌ الطَّرِيقِ إلَي‌ اللَهِ تَعَالَي‌ ...

من‌ تو را (عنوان بصری ) به‌ نُه‌ چيز وصيّت‌ و سفارش‌ مي‌نمايم‌؛ زيرا كه‌ آنها سفارش‌ و وصيّت‌ من‌ است‌ به‌ اراده‌

كنندگان‌ و پويندگان‌ راه‌ خداوند تعالي‌

خب فکر میکنم این یعنی سالکان و این نه چیز یعنی اموری که سالکین باید رعایت کنند که البته

میشه گفت از آدابی است که صالحان هم رعایت میکنند.:ok:

:Gol:

خیلی جالبه اگر همه اینطور بودند که آقا تا الان ظهور می کردند:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

با سلام

برای دست یابی به کل حدیث عنوان بصری

و توضیحاتی در مورد این حدیث می توانید به تاپیک زیر مراجعه بفرمایید.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=8137

به نام ایزد یکتا
با سلام
خدارحمت کنه آیت الله بهجتو شخصی رفته بود پیش ایشون و برنامه ای جهت سیر و سلوک خواسته بود و ایشان فرموده بود:
انجام واجبات ترک محرمات حرف ائمه همه همین بوده .

موضوع قفل شده است