صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عقیده من در رابطه با خلقت انسان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  نقاشی و نویسندگی
  نوشته
  701
  حضور
  63 روز 10 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1603

  پرسش عقیده من در رابطه با خلقت انسان
  به نام خداوند بخشایشگر و مهربان  سلام می کنم خدمت شما ، من قبلا این عقیده را از سایت پاسخگو پرسیدم و جواب خوبی گرفتم ولی نمی تونم اونجا بحث کنم و موضوع رو بیشتر باز کنم به خاطر همین در یک تایپیک جدید این کار رو می کنم. دیدم موضوعم به انسان شناسی مربوط میشه ، اینجا زدم .  عقیده من می گه که در اصل خدا این جهان را آفریده و این موجودات رو گذاشته که به ما بفهمونه که دقیقا انسان ها چه هستند ؟ من وقتی داشتم به همراه پدرم سفر می کردم به یک منظره کوهستانی بسیار زیبا برخوردم و باید بگویم که زیباتر از اون طبیعت جای دیگه ندیده بودم . یهو این فکر به ذهنم رسید که این همه کوه ، این همه دریا و آب ، این همه سیاره و این فضای خالی و تاریک بزرگ ، این همه حیوان ، برای چی ؟ دقیقا برای چی ؟ برای این که ما از این ها برای ساده تر شدن زندگی 70 ساله یا کم و بیشتر خودمون استفاده کنیم ، از این که باهاشون سواری کنیم یا مثل کوهنورد ها ازشون بالا بریم یا از حیوونا روغن و مواد درمانی تهیه کنیم ؟ فقط همین ؟  به نظر من اون گیاهی که زیبا هست ولی اگه به برگش دست بزنی بدجور دستت رو می گزه و سمش خطرناکه هم چیزی برات برای گفتن داره ، اینکه این شغالی که به طور موزیانه رفتار می کنه و کوه ها اون همه اباهت دارن و ... دارن نشون می دن که انسان چه چیزی هست .
  خیلی ها می گویند که اگر بخوای بفهمی که چی هستی به خدا پی ببر یا اینکه هدف و مقصود وجودیت ما خدا هست ... اما من این رو زیاد قبول نمی کنم که بخوایم خودمون رو بشناسیم باید خداشناس بشیم .  به نظر من خدا این همه طبیعت و این همه جهان گسترده و پر جزئیات رو برای خنده و تفریح که نساخته اگه اینطوری بود می تونست اینقدر بزرگ نسازتش ، بیکار نیست که ! شاید بگویید که نه خدا چون خیلی بزرگه ، همه چیز رو بزرگ و ... می سازه ! اما به نظرم خدا این جهان رو آفریده فقط برای اینکه ما بفهمیم که در این زندگی کوتاهمون واقعا چی هستیم ؟

  شاید اینکه اصلا ما در خواب هستیم و به قول ما انسانها ، با مرگ از این دنیا جدا می شویم ، شاید اصلا ما با مرگ از خواب اصلیمون بیدار می شیم و به زندگی اصلیمون و بدون مرگ می رویم .

  خب شاید شما بیایید برای من دلایلی بیارید که ثابت کنه مثلا اینکه عقیده من غلطه ولی من یه سوال دارم که می خوام جوابم رو کامل بدین .... چرا این همه درختان و موجودات و حیوانات زبون بسته در یک روز به نام قیامت که فقط برای اینه که به حساب اعمال ما برسند از بین خواهند رفت ؟ آیا مگر این موجودات مثل کوه و ... ، شیطان یا عقل و اختیار و دین و ... دارند که بخواهند در بهشت بروند یا جهنم که در این دنیا زندگی می کنند و همراه ما از دنیا بروند ؟‌

  چرا خدا می گه که در روز قیامت تمامی سخره ها و کوه ها از بین خواهند رفت و خورشید خاموش می شود و همه ی این جهان از هم می پاشد و این اتفاقات وحشتناک خواهد افتاد فقط برای اینکه به حساب انسان ها در آخرش رسیده بشه ؟‌ پس کوه و دریا و موجودات دیگه چی ؟‌ اونا چی می شن ؟‌ حتما خدا می خواد به اعمال اونا هم حساب رسی کنه !

  در اصل می خوام بگویم که این موجودات در اینجا هستند تا در این عمر کوتاهمون به ما بگویند که عمق ما چی هست ؟ اگر ما بخواییم عظمت و قیافه و ... خدا را بشناسیم با این موجودات زمینی ....خب چه کاریه .....می تونیم منتظر بمونیم و وقتی مردیم در اون دنیای اصلی خدا و فرشتگان و جهنم و بهشت و .... رو خواهیم دید .... از نزدیک .....! حداقل ادم های بد در روز قیامت خدا رو می بینند ...


  خدا این موجودات مثل کوه را گذاشته که به ما بگه ای انسان تو می تونی مثل این کوه قوی و محکم باشی و حتی می تونی در اثر یه زلزله از بین بری .... این دریا رو آفریده که بگه ای انسان نگاه کن این دریا نشانه اینه که میگه تو می تونی اینقدر بزرگ و عمیق و پیچیده باشی و خلاقیت ذهنی و تخیلت مثل اون ماهی ها و اعماق قشنگت ، قوی باشه و همچنین می تونی خیلی خطرناک باشی .... کشنده و غرق کننده ..... عنکبوت رو آفرید که بگه ای انسان نگاه کن تو می تونی خیلی از نظر دیگران ریز و بی مصرف باشی ولی می تونی خیلی تیز و باهوش و همچنین مفید واقع بشی و همچنین می تونی مثل عنکبوت ها بی رحم و ترسناک باشی !‌ .... مثال های بسیار زیاد دیگه هم می تونم بزنم !‌

  به نظر من اول برای اینکه بتونی خدا رو بشناسی باید به خودت پی ببری و اول خودت رو بشناسی تا بعدا قدرت درک شناختن خدا رو پیدا کنی .... نه اینکه برای اینکه خودت بشناسی باید خداشناس بشی در اول ..... و اینکه برای شناختن خدا از این طبیعت و حیوانات و زیبایی خلقت به همراه دین و آیات الهی استفاده کنی ... !

  حالا می خوام چند دلیل و جواب خوب و محکم ببینم در این تایپیک ....ممنون که منو همراهی می کنید .

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط kamran نمایش پست ها
  چرا خدا می گه که در روز قیامت تمامی سخره ها و کوه ها از بین خواهند رفت و خورشید خاموش می شود و همه ی این جهان از هم می پاشد و این اتفاقات وحشتناک خواهد افتاد فقط برای اینکه به حساب انسان ها در آخرش رسیده بشه ؟‌ پس کوه و دریا و موجودات دیگه چی ؟‌ اونا چی می شن ؟‌ حتما خدا می خواد به اعمال اونا هم حساب رسی کنه ! در اصل می خوام بگویم که این موجودات در اینجا هستند تا در این عمر کوتاهمون به ما بگویند که عمق ما چی هست ؟ اگر ما بخواییم عظمت و قیافه و ... خدا را بشناسیم با این موجودات زمینی ....خب چه کاریه .....می تونیم منتظر بمونیم و وقتی مردیم در اون دنیای اصلی خدا و فرشتگان و جهنم و بهشت و .... رو خواهیم دید .... از نزدیک .....! حداقل ادم های بد در روز قیامت خدا رو می بینند ...
  سلام
  برادر گرامی پاسخ به سوال شما بستگی به پذیرش یکی از اقوال زیر است :
  1- معاد یعنی برچیده شدن عالم فعلی و برپا شدن عالمی نو به معنای معمولیش که عقیده متکلمین است
  2- معاد یعنی برچیده شده عالم فعلی در نظر انسان و ورود به عالمی دیگر که مادی و جسمانی نیست که عقیده حکمای اسلامی است
  عقیده اول که از آن متکلمین مسلمان است یک نگاه عادی به مساله معاد است . بر اساس این عقیده زمانی خواهد رسید که خدای متعال طومار تمام عالم ماده را می پیچید و به نحوی جدید می گشاید تا صحنه حساب و قیامت برپا شود
  عقیده دوم که از آن حکمای اسلامی است نگاهی عمیق به مساله معاد بوده و آنرا تبدیل شان حیات انسانی از مادی به معنوی می داند لذا برچیده شدن طومار عالم ماده در حقیقت همان رفتن به عالم روحانیات و معناست پس هیچ خلل و آسیبی در این نگاه به عالم ماده وارد نمی شود . در این نگاه عالم ماده تا ابد محل پرورش انسانها باقی خواهد ماند و همه زیباییهایش سرجای خود خواهد بود .
  اتفاقا بعضی از حکما برای رد عقیده ساده متکلمین در خصوص معاد می گویند :
  یعنی در این عالم بی پایان که انسان ذره ای از آن هم محسوب نمی شود خدا می آید برای حسابرسی چند کله آدم این عالم را خراب می کند ؟ مگر خدا قادر نیست به حساب بندگانش طور دیگری برسد که بخواهد اینها را خراب کند .
  و اما تذکر این نکته هم لازم است که بیان حکماء مستلزم رد هیچیک از آیات و روایات نیست بلکه همه آنچه در آیات و روایات معتبره آمده صحیح است الا اینکه نباید از آن برداشت مادی جسمانی کرد .
  موفق باشید

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  11
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  99  از نظر دیدگاه فلسفه و عرفان اسلامی این یکی از اساسی ترین مباحث انسان است و حل این مسئله انسان رو به بالاترین مقامات انسانی سوق می دهد
  و گره این معما در دست معرفت نفس است
  به شما پیشنهاد می کنم که در این زمینه به تحقیق و تفحص بپردازید

 6. صلوات


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  نقاشی و نویسندگی
  نوشته
  701
  حضور
  63 روز 10 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1603  به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

  سلام و خیلی ممنون از شما ، من باید به آقای حامد بگویم که نگاه من از معاد به نوعی متفاوت است ، یعنی نه مورد اول و نه مورد دوم ولی کمی شبیه به مورد اول است .

  بنده نمی گویم که خدا همه ی این موجودات را می کشد ! بنده می گویم که همه ی این موجودات مانند یک خواب بیدار خواهند شد و از کمک کردن به انسان به راه خودشان می روند و در جایگاه ابدی خودشان خواهند ماند !‌

  مگر شما از حرف ساده و صاف خدا در رابطه با انفجار ((‌ کوه ها)) و پراکنده شدن و به ذرات ریز در آمدن موجودات دیگر و ..... ، چیز غیر مفهومی دریافت می کنید ؟ همه ی این حرف هایش کاملا صاف و بی نقص هست ....خدا که نیومده در قران برامون بازی راه بندازه و مارو الکی برای جواب دور خودمون بگردونه و بهمون بخنده که هیچ وقت نمی تونیم به جواب این جمله که صاف هست برسیم .....!!!!!


  و دقیقا همان چیزی را که توضیح دادم ضد نظریه ی دوم از حکمای اسلامی است . ایشان گفته اند که همه ی این ها از بین خواهد رفت فقط برای انسان ها ! بله ..... بنده معتقدم به همین صورتی که در بالا توضیح دادم این موجودات خواهد رفت از کنارمون ، چرا ؟ چون کار الهیشون تمام شده ..... کاری که خدا بهشون دستور داده ، برای مثال اصلا چرا مورچه و .... برای حضرت سلیمان هدیه آورد ؟ برای تبریک که پیامبر شدش یا چیزه دیگه .....مثلا تولد بریم مهمونی و پارتی و مشروب و ... !

  این حیوانات و این کوه و .... از طرف خداوند در این جهان که فقط برای انسان هاست و آخر این زندگی معمایی !‌ آخر زندگی معمایی برای انسان ها تمام می شود ..... فقط چرا حیوانات به پیامبران کمک کردند .....چرا باد و کوه و ... پیشنهاد کمک کردند ......چرا حضرت موسی با عصایش دریا را به دو نصف کرد ..... آیا همچنین چیزی جادو و دستور خداوند و .... بوده .....این اتفاق معلومه که همکاری دریا با بزرگ ترین انسان بوده که ماموریت دریا از طرف خداوند هم همینه ...... کمک به انسان های بزرگ ..... چرا حضرت سلیمان با کشتی ای که ساخت توانست با باد سفر کند.....چون این ماموریت الهی باد است ...!

  به نظر من حکمای اسلامی اگر کمی از این سمت به موضوع نگاه کنند ، می توانند یک سری جواب هایی هم پیدا کنند..... حالا این جمله شما که ما نباید از طرف مادیات به این قضایای قرآن بپردازیم ..... خب چرا ؟ مگر خداوند ما رو به صورت مادیات در این دنیا نیاورده .... مگر همه چیز در این دنیا مادیات نیست ..... ؟ پس مادیات هم مهم هستند ...... خب اگر مهم نبودند که بهشون در مسائل مذهبی بی توجهی کنیم... چرا خدا این دنیا رو اصلا از مادیات برای ما قرار داده .....چرا ما رو در پوسته ی خاکی مادی قرار داده .......چرا به فرشتگان دستور سجده به انسانی که از خاک که یک چیز مادی هست داد ؟ (می تونست در اونزمان خدا انسان رو از یه چیز دیگه بسازه که مادی نباشه !)

  جواب اینها سخته ...... امیدوارم که جواب های محکم تری از سوی همه ی دوستان عزیز من در این تایپیک ببینم.
  ویرایش توسط Kamran : ۱۳۹۰/۰۶/۲۶ در ساعت ۱۵:۳۴

 8. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  نقاشی و نویسندگی
  نوشته
  701
  حضور
  63 روز 10 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1603  ببینم کسی نیست که یه جوابی به ما بده ؟ هیچکسی نیست ... منتظر جوابتون هستم ...

 9. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط kamran نمایش پست ها
  ببینم کسی نیست که یه جوابی به ما بده ؟ هیچکسی نیست ... منتظر جوابتون هستم ...
  سلام
  سوالتون را واضح بیان کنید
  دوستان کارشناس جواب می دهند
  موفق باشید

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 10. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  نقاشی و نویسندگی
  نوشته
  701
  حضور
  63 روز 10 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1603  بله ؟ ! سوالم را دقیق بیان کنم ؟

  من عقیده ام را گفته ام و از شما می خواهم که بگویید که این عقیده من غلط هست و یا درست و اگر غلطه به بحث بپردازیم و غلط هایش را به من بگویید و اگر هم قبول دارید بیان کنید و علت قبول کردن این عقیده را بگویید ....یا بر ضد این عقیده من صحبت کنید

  از این واضح تر !

 11. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط kamran نمایش پست ها
  بله ؟ ! سوالم را دقیق بیان کنم ؟ من عقیده ام را گفته ام و از شما می خواهم که بگویید که این عقیده من غلط هست و یا درست و اگر غلطه به بحث بپردازیم و غلط هایش را به من بگویید و اگر هم قبول دارید بیان کنید و علت قبول کردن این عقیده را بگویید ....یا بر ضد این عقیده من صحبت کنید از این واضح تر !
  سلام
  ظاهرا دوستان کارشناس کلام نیستند
  مطالب شما خیلی گسترده است و مباحث متعددی را می طلبد
  فعلا اهم آنرا در دو جمله بنویسید تا فردا دوستان کلام جواب دهند
  البته می توانید کلمه " فلسفه خلقت " را در بالای صفحه قسمت "جستجو" بزنید تا از تاپیکهای مربوطه بهره مند شوید
  موفق باشید

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 12. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  نقاشی و نویسندگی
  نوشته
  701
  حضور
  63 روز 10 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1603  ! اهم یعنی چی ؟ با عرض معذرت خواهی ولی نمی فهمم " فعلا اهم آنرا در دو جمل بنویسید تا فردا دوستان کلام جواب دهند " دقیقا چی هست ؟ یعنی شما به من می گویید که چه کاری بکنم ..... ؟ ببخشید ولی معنی اهم رو نمی دونم در ادبیات فارسی...

 13. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط kamran نمایش پست ها
  اهم یعنی چی ؟ با عرض معذرت خواهی ولی نمی فهمم " فعلا اهم آنرا در دو جمل بنویسید تا فردا دوستان کلام جواب دهند " دقیقا چی هست ؟ یعنی شما به من می گویید که چه کاری بکنم ..... ؟ ببخشید ولی معنی اهم رو نمی دونم در ادبیات فارسی...
  سلام
  اهم یعنی مهمتر . یک یا دو مطلب مهمترتان را در یک جمله روشن بنویسد و از کارشناسان کلام جواب بخواهید
  اینکه بنده معذور از ادامه بحثم آنستکه جهات بحث حقیر بیشتر فلسفی است و احساس می کنم فعلا این مباحث برای شما سنگین است
  موفق باشید

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود