کدام مخرب تر است؟سلاح نظامی یا سلاح فسادی؟بیدار باشیم....

تب‌های اولیه

48 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کدام مخرب تر است؟سلاح نظامی یا سلاح فسادی؟بیدار باشیم....

سلام به همه دوستان
سلاح نظامی یا سلاح فسادی؟؟؟
دشمن شانس خودش رو یکبار با سلاح نظامی بعد از انقلاب امتحان کرد و نتیجه همان کلام امام خمینی (ره) شد:"بکشید ما را ملت ما زنده تر میشود"
وقتی دشمن 1،200،000 موشک و توپ و خمپاره فقط توی سه راه شهادت در طلاییه انداخت به کلام امام ما پی برد که با سلاح نظامی کاری از پیش نمیبره.. پس جبهه و سلاح رو به خانه های ما آورد و با سلاح فسادی که همون ماهواره و لوازم آرایش و..با راه اندازی عرف غلط در جامعه به هدف خودش رسید که توی این تاپیک میخوام به چندتا از این عرف های غلط اشاره کنم.
از دوستان خواهش میکنم بعد از تمام شدن مطالب نظراتشون رو بگذارند تا استفاده کنیم

متاسفانه بعضی از خانم ها و آقایان جامعه ما در جبهه دشمن بر علیه ما
میجنگند..
.خانمی که آرایش میکنه..خانمی که براش مهم نیست توی محیط
مختلط بره و بیاد...خانمی که توی تاکسی کنار نامحرم میشه ،خانمی که تن
به تحصیل در دانشگاه فاسد رو میده و.....و آقایی که انقدر بی غیرت شده که
براش مهم نیست خانمش چی بپوشه و کجا بره ....
جدا چرا عادی شده زن کنار مرد بشینه توی تاکسی؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
چرا محرم و نامحرمی انقدر عادی شده.....

ایا اتفاقاتی که داره میفته منافات نداره با آیات و روایات؟

......عرف غلط.........

سیاست مدار اسراییلی:
زنان ایرانی را به رفتن بیرون از خانه تشویق کنید تا فرزندانی تربیت نکنند که روی مین بروند....

کدام یک از ما میتونه ادعا کنه که جامعه ما فساد نداره؟؟
کی میتونه ادعا کنه دانشگاه ها محیطی پاک و سالم برای تحصیل دختر و پسر در کنار هم هستند؟
آیا در احکام اسلام این موارد تایید شده؟؟
خیلی سر بسته گفتم که بحثش اینجا پیش نیاد چون توی تاپیک های مختلف زیاد بحثش شده..
الان اگه به خیلی از خانم ها این حرفا رو بگید شما رو متحجر و عقب مانده خطاب میکنه ،بخاطر این که اینکه این مسایل توی جامعه عرف شده و این یعنی عرف غلط...
متاسفانه روحانیت ما هم در مورد این مساله ضعیف عمل میکنن ،من دوستان روحانی خیلی زیادی دارم که هیچ کدام نمیپذیرند برای همسر یا خانواده خودشون که این موارد رو رعایت نکنند یعنی من به ندرت روحانی میشناسم که اجازه بده همسرش توی محیط مختلط کار کنه یا درس بخونه یا توی تاکسی کنار نامحرم بشینه..اما متاسفانه در تبلیغ خیلی نرم با این موضوع برخورد میکنند که اگر و اما....

.......حجاب غلط..........

یکی دیگه از مسایلی که خیلی پررنگ دیده میشه بحث حجاب های غلطه که در جامعه ما مد شده و دشمن با یک برنامه منظم ایجاد مد میکنه و محیط جامعه رو طوری هدایت میکنه که این نوع حجاب ها با کلاس بودن تلقی بشه که متاسفانه افراد بسیار زیادی هم در راه دشمن حرکت میکنن...
انگار بیرون گذاشتن جلوی مو جدیدا حلال شده.......!!!!!!
متاسفانه من بعضا در بین قشر مذهبی دیدم که دنبال مدل سازی برای حجاب هستند که نمونه اش همین اقسام چادر هستش..حتی سیاهی چادر رو بعضی ها زیر سوال میبرن....و بحث حجاب زیر چادر و.....

ای خواهرم؛ قبل از هرچیز استعمار از سیاهی چادر تو می ترسد تا سرخی خون من. «شهید محمدحسن جعفرزاده»

توصیه ای که به خواهران دارم این است که اگر می خواهند خون شهیدان را پایمال نکنند، این است که حجاب خود را حفظ کنند.
«شهید آبیاران»

سلام
بازم بحث های جنجالی!
بارها و بارها این جور بحث ها شده و متاسفانه آخر سر به نتیجه نرسیده!
به نظر من که قبلا هم گفتم مهم ترین علت شرایط حالا جامعه ما متاسفانه کوتاهی روحانیت در تبلیغ درست و صحیح دین بوده 30 سال از انقلاب گذشته و ما امروز با جوونای دیروز که تربیت شده زمان پهلوی بودن مشکل نداریم و با جوونای بار اومده توی نظام جمهوری اسلامی مشکل داریم! خوب این نشون دهنه اینه که کار ما میلنگه که امروز بچه 4 ساله الگوش ، قهرمانش میشه اسپایدرمن و جوومونگ و نه حضرت علی
برادرانی که این قدر به وضعیت حجاب خواهران توی جامعه اشکال وارد میکنن با دید انصاف اگه نگاه کنن چند تا حدیث و روایت در کتب درسی به دخترا راجب حجاب آموزش داده شده؟

یا مدام از رسانه ها و توی مطبوعات به این اشاره میشه که این مانتو های این شکلی وارداتیه یا ماله غربه و از این حرفا و در صورتی که این ها همش توی تولیدی های خودمون طراحی و دوخته میشن منتها ماها عادت کردیم که همیشه مشکلات خودمون و بندازیم تقصیر این و اون هیچ کس حاضر نیست مسئولیت اشتباهشو بپذیره با گفتن این که اینا کاره غربه خودمونو راحت میکنیم

دانشگاه ها به این فسادی هم که شما می فرمایین نیستن و قطعا راه حلشم خونه نشین کردن دخترا یا جدایی دخترا از پسرا نیست

متاسفانه توی نمایشگاه بازی های رایانه ای تهران یه بازی فوتبال رایانه ای تولید داخل برای برادرم خریدم میدونین چی جالب بود؟ این که توی تیم های شرکت کننده تیم ملی اسرائیل هم حضور داره! و بچه برای رسیدن به جام جهانی ناچارا باید با این تیم بازی کنه! اولین باری که برادرم پرچم اسرائیل و دید با تعجب پرسید ا ما که اسرائیل و قبول نداریم پس این چرا هست؟؟

دوستان گرامی راه حل پیروزی بر تهاجم فرهنگی و سلاح فسدای (به قول این دوست عزیز ) به نظر من اصلاح خودمونه منتها ما خودمونو ول کردیم میخوایم دنیا رو اصلاح کنیم!:Moteajeb!:

گل مینا;144330 نوشت:
متاسفانه توی نمایشگاه بازی های رایانه ای تهران یه بازی فوتبال رایانه ای تولید داخل برای برادرم خریدم میدونین چی جالب بود؟ این که توی تیم های شرکت کننده تیم ملی اسرائیل هم حضور داره! و بچه برای رسیدن به جام جهانی ناچارا باید با این تیم بازی کنه! اولین باری که برادرم پرچم اسرائیل و دید با تعجب پرسید ا ما که اسرائیل و قبول نداریم پس این چرا هست؟؟

سلام
به نکته خوبی اشاره کردید ...دلمون خوشه وزارت ارشاد داریم...
بازی های رایانه ای موجود رو برید ببینید ..بازی هایی که ترویج خشونت میکنه
و حتی بعضا دیدم از مدل های بد حجاب برای دموی این بازی ها استفاده میشه اما کو نظارت....

گل مینا;144330 نوشت:
دوستان گرامی راه حل پیروزی بر تهاجم فرهنگی و سلاح فسدای (به قول این دوست عزیز ) به نظر من اصلاح خودمونه منتها ما خودمونو ول کردیم میخوایم دنیا رو اصلاح کنیم

با فرمایش شما موافقم ،هر کسی باید اول از خودش شروع کنه ،اما بستر
مناسب برای خود سازی هم تاثیر زیادی داره...باید فرهنگ سازی بشه و
زمینه های فساد جمع آوری بشه...

گل مینا;144330 نوشت:
دانشگاه ها به این فسادی هم که شما می فرمایین نیستن و قطعا راه حلشم خونه نشین کردن دخترا یا جدایی دخترا از پسرا نیست

حضرت زهرا (س):«بهترين حالت براي زنان آن است كه مرد نامحرم او را نبيند و او هم مرد نامحرم را نبيند»

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به سیره حضرت فاطمه زهرا(س) گفت:‌ اختلاط زن و مرد در دانشگاه‌ها و مجالس در جامعه اسلامی مسئله‌ای شده که همه را رنج می‌دهد.
آیت الله صافی :متأسفانه در جامعه امروز اختلاط بين زن و مرد و محرم و نامحرم آنقدر زياد شده است كه موجب خيلي از مفاسد و كارهاي خلاف است كه نمي‌توان به آنها اشاره نمود.واضح است که اختلاط مذکور حرام است و علاوه بر آن مفاسد و تبعات سوء بسيار بر آن مترتب است
آیت الله نوری همدانی در پاسخ به استفتاء طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاههای ایران، این اقدام را مقدمه فوائد و محسنات بسیاری دانست و اعلام کرد: " اقدام بسیار خوبی است و مقدمه فوائد و محسنات بسیاری خواهد بود."

آيت الله بهجت (ره): واضح است که بايد از اختلاط پيش‌گيري کنند.
آيت‌الله مظاهري: اختلاط جايز نيست و گناه آن خيلي بزرگ است. در فرض مذکور بايد اختلاط نباشد و بر مسئولان مربوطه واجب است اين‌گونه مفاسد را رفع کنند.
آيت‌الله حکيم: اختلاط بين آنها در مراکز مزبور مکروه است و لکن چون غالباً موجب کثيري از محرمات مي‌شود لازم اجتناب از آن است.
آيت‌الله سبحاني: در کشورهاي اسلامي بايد کوشش شود مراکز آموزشي از نظر دختر و پسر جدا باشند. وظيفه اين است که از اختلاط در آموزشگاه‌ها جلوگيري شود و دانشگاه دختران غير از دانشگاه پسران باشد
از آن جایی که نظر مراجع بر اینه که اگر اختلاط باعث فساد بشه ایراد داره..و وقتی در اظهارات بیان میکنن ایراد داره پس بدونید دانشگاه ها فساد داره...
روزگاری مرجعیت مظهر تکریم بود...حکم او را عالمی تسلیم بود
لطفا بحث این موضوع رو در تاپیک خودش انجام بدیم تا این تاپیک به انحراف نره

صدا و سیما که هم که.............

بزرگترین ابزار مقابله با این جنگ دشمن صدا و سیماست اما...
تمام سریال های تلوزیون شده مسایل عشقی،پولی رو که بابت فیلم های خارجی میدن که کاملا متضاد با فرهنگ ماست اگر خرج فیلمسازان ایرانی بکنن و خطی رو مشخص کنن که سریال ها و فیلم ها در اون جهت ساخته بشن خیلی موفق تر خواهیم بود....سوسانو یک شخصیت بد حجاب از نظر دین ماست و محبوب قلب جوانان....از این سوسانو ها توی سینمای ما زیاده...
از طرفی توی سریال ها این که زن تو روی مردش وایسه یا برعکس یه چیز خیلی عادی شده..خیلی راحت زن سر مرد داد میزنه و مسایلی توی سریال ها و فیلم ها عادی جلوه داده میشه که فاجعه ست..
سینما ها رو هم برید ببینید...همش بر سر یک زن جنگ و دعواست....همش دنبال ناموس هم هستن ...بعدشم که پوستر های هنرپیشه های بی بندو بار به صورت بد حجاب میشه ارمغان وزارت ارشاد به اسلام...

پيامبر(ص) که فرمودند «بين مردان و زنان فاصله و جدايي بيندازيد، زيرا هنگامي که آنان رودروي يکديگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند جامعه به دردي مبتلا مي‌شود که درمان نخواهد داشت»

حضرت زهرا (س):«بهترين حالت براي زنان آن است كه مرد نامحرم او را نبيند و او هم مرد نامحرم را نبيند»

عرف غلطی که دشمن برای ما ساخته کاری کرده که دیگه هرکی این جملات رو به زبون بیاره امل و عقب مانده خطاب میشه...
تا کجا میخوایم راه رو برای دشمن آسفالت کنیم؟جواب خون شهدا رو چی میخوایم بدیم که برای همین اعتقادات خون دادن؟

.......ماهواره.........

هر کدام از ما با نگه داری ماهواره در خانه در واقع منزلمون رو تبدیل به یک پایگاه فرهنگی
برای دشمن خواهیم کرد...
ممکنه بعضی ها بگن ما منحرف نمیشیم و بصریت داریم و فقط اخبار گوش میکنیم...
توی یه کتاب تحلیلی بسیار زیبا از گول خوردن آدم و حوا داشت،و خلاصه اش این بود که اولین گناه آدم و حوا قبل از خوردن از درخت ممنوعه گوش دادن به دروغ های شیطان بود..
یعنی شما وقتی به دروغ گوش بدید وارد مسیری خواهید شد که به شرح زیر میباشد:
1-به دروغ گوش می دهیم
2-به دروغ میپردازیم
3-دروغ را باور میکنیم
4-به دروغ عمل میکنیم

این ها مراحل فریب تا بردگی و اسارت هستند...
پس با نگهداری ماهواره در واقع خودمون رو تبدیل کردیم به یک عنصر دشمن..
البته ناگفته نماند صدا و سیمای ما مقصرترین سازمان در این مورد است،واقعا
خیلی از برنامه های صدا و سیما ارزش دیدن ندارن و بعضا به ماهواره پناه میبرندجالبه نه قشر مذهبی از صدا و سیما راضی هستند و نه قشر غیر مذهبی...

سلام بر دوستان و تشکر از تنهاترین سردار

واقعا این مسائل خیلی ها رو رنج میده

پیرو حرف شما که فرمودید:

نقل قول:
دلمون خوشه وزارت ارشاد داریم...
بازی های رایانه ای موجود رو برید ببینید ..بازی هایی که ترویج خشونت میکنه
و حتی بعضا دیدم از مدل های بد حجاب برای دموی این بازی ها استفاده میشه اما کو نظارت....

باید بگم که من مطلبی رو در وبلاگ دانشجوی طلبه با موضوع "حافظون بهتره یا فیس بوک" نوشتم
فکر کنم خوندنش خالی از لطف نباشه

http://bye.blogfa.com/post-27.aspx

mahdiye;144622 نوشت:
می گه محیط دانشگاه اون چیزی نیست که باید باشه. می گه فرق بین بندگی توی دانشگاه و بندگی با نرفتن دانشگاه مثل فرق بین دویدن تو آب و توی خشکی می مونه. آدم همون آدمه، ولی تو آب هر چقدر هم تلاش کنی آروم آروم جلو می ری، چون محیطت مانع می شه. می گه باور نمی کنم کسی بگه دانشگاه باعث هیچ گناهی برام نشد. می گه توی دبیرستان داشتم از غیبت کردن های همکلاسی هام خفه می شدم، مگه نمی گن غیبت خورش سگهای جهنمه.. تازه این فقط یه نمونه گناهه. می گه خدا دوست نداره من توی محیطی باشم که گناه می شه، کفر گفته می شه، دروغ موج می زنه، محرم و نامحرم که .. می گه دوست دارم کسی باشم که بابام "روز قیامت" بهم افتخار کنه...

:Gol:درود به شرفش:Gol:

:Kaf::Kaf::Kaf::Kaf::Kaf::Kaf:

هوالحق

سلام به دوستان.

اگه این افراد پاک و با ایمان قوی همشون دانشگاه نروند پس دانشگاه پر میشه از افراد دیگه!!!!

پس چه کسی اصلاح کنه این وضع رو؟!!!

یه دختر چادری وقتی با چادر میره دانشگاه با غرور و افتخار چادر به سر میکنه یه جور امر به معروفه.(یه مصداق ساده بود)

ما باید سعی کنیم دانشگاه ها رو نجات بدیم نه اینکه فرار کنیم.

یه فرد باهوش و مومن خیلی بیشتر تاثیر داره در چنین محیط هایی؛وقتی در محیط قرار میگیره به دلیل داشتن ابتکار سعی میکنه به دنبال راه حل باشه برای اصلاح.

Godly;144631 نوشت:
یه فرد باهوش و مومن خیلی بیشتر تاثیر داره در چنین محیط هایی؛وقتی در محیط قرار میگیره به دلیل داشتن ابتکار سعی میکنه به دنبال راه حل باشه برای اصلاح.

Godly;144631 نوشت:
یه دختر چادری وقتی با چادر میره دانشگاه با غرور و افتخار چادر به سر میکنه یه جور امر به معروفه.(یه مصداق ساده بود)

احسنت حیف که فقط میشه یه صلوات واسه این پست فرستاد!:Gol:
دقیقا همین طوره که ایشون فرمودن ، به جای پاک کردن صورت مسئله باید راه حل درست و پیدا و اجرا کرد.

اما دانشگاه ، همون طور که میتونه باعث انحراف بشه میتونه موجب رشد و تعالی افراد و فراهم کنه
چه بسیار دختران چادری که در دانشگاه ما بعد از گذشتن یکی دو ترم چادر هاشونو برداشتن! و چه دخترایی که بعد از گذشت همین زمان چادری شدن! مهم اینه آدم طرز برخورد با محیط رو توی خانواده یاد گرفته باشه

بله دوستان خانواده تاثیرش از هر کس و هر چیزی بیشتره ، وقتی مادر محترم چادری توی گرمای تابستون از بیرون که میاد خونه جلوی چشم دختر بچه اش چادرو با حرص از سرش بر میداره و میگه اه مردم از گرما! چه توقعی میشه از اون بچه توی سن نوجوونی یا جوونی داشت؟
وقتی پدر محترم برای اینکه حوصله نداره با پسر بچش روزی نیم ساعت بازی کنه انواع بازی های رایانه ای رو بدون توجه به محتواش براش میخره تا فقط وقتی میاد خونه اون بچه دوروبرش آفتابی نشه پس فردا چه توقعی میشه از اون پسر داشت که چاقو نشه اسباب بازیش و خشونت نشانه قدرتش؟
وقتی ماهواره توی هر خونه ای وارد میشه و پدر مادرا توجه نمیکنن بچه هاشون پایه چی میشن ، وقتی همه دسته جمعی میشینن سریال های فارسی 1 و تماشا میکنن چه طور میشه از دختر فردا توقع حیا داشت و از پسر چشم پاکی؟؟

دانشگاه اگه اینه منو شما کوتاهی کردیم!

تا حالا فکر کردید شاید اگر حجاب اجباری نبود شاید جامعه ما این طوری نمی شد؟
می دونم الان این گفتم یک عالمه نظر مخالف دارم اما همه ما می دونیم در دین اجباری نیست خب پس چرا کسی که دوست نداره مجبور می کنید؟؟؟؟؟؟؟

اعوذبالله من نفسي و اعوذبالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم

سلام به اسك ديني هاي عزيز و معظم.

كيف حالكم ؟‌ انشاء‌الله سلامت باشيد .

قبل از بيان سخني بايد عرض كنم اين مطلب خيلي گسترده تر از فساد مي باشد .

به بيان ديگر سلاح فساد يكي از چالش هايي مي باشد كه نظام اسلامي با آن مواجه است .

يك جامعه اسلامي چگونه شكل مي گيرد ؟

مراحل تشكيل دنياي اسلامي به ترتيب در بيان آيت الله امام خامنه اي(حفظه الله) اينگونه است :

1- ايجاد انقلاب اسلامي
2-تاسيس نظام اسلامي
3- ايجاد دولت اسلامي
4- ايجاد كشور اسلامي
5- ايجاد دنياي اسلام

ويژگي هاي يك دولت اسلامي چيست ؟

1- اقامه احكام ، آموزه ها و ارزش هاي اسلامي :

اين شخاصه مادر در همه خصوصيات ديگر است : در چنين دولتي

« خطوط اصلي جامعه مطلوب ، استقرار شريعت اسلامي است كه متضمن عدل اجتماعي و استقلال سياسي و استغناي اقتصادي و رشد علمي و اخلاقي است » (1)
----------------------------------
مقام معظم رهبري 10/3/1369

-----------------------------------------
2- محوريت رهبري با منشأ مشروعيت الهي .
3- برخورداري از مسئولان و كارگزارن ديندار و دينمدار
4- پيوند مستحكم بين مردم و مسئولان
5- برقراري عدالت
6- توجه به طبقه محروم و مستضعف
7- مبارزه با فساد و تبعيض
8- تقويت فرهنگ ديني و ايمان مردم ( از طرق خوب و شايسته مثل همين سايت اسك دين كه نمونه است )
9- ايجاد ساختار و ساز و كار لازم براي اجراي قوانين و احكام اسلامي .

مي بينيم يك دولت اسلامي كه پسوند و پيشوند
آن جامعه اسلامي و بعد از آن جهان اسلامي مي باشد .
ويژگي هايي دارد كه به صورت كلي بيان شد
و البته هر كدام از موارد بالا به صورت تخصصي جاي بحث دارد.

شاخص هايي كه بيان شد جزء‌ مسائل بنيادي در دولت اسلامي و جامعه اسلامي مي باشد .

همه ي ما مي دانيم كه براي تحقق يك هدف چالش ها
و موانع سر راه رسيدن به آن موجود است
و اهميت تلاش و كوشش و همت و عزت و خود باوري و كمال آدمي اينگونه مشخص مي شود
كه در چالش ها و موانع و مشكلات هوشيار و تيز بين باشيم .

چالش هاي دولت اسلامي يا جامعه اسلامي را در تقسيم بندي كلي

به دو گروه داخلي و خارجي تقسيم مي شود .

الف )‌ چالش هاي خارجي
( به صورت تيتر وار اشاره مي كنم تا از بحث اصلي خارج نشويم )

1- مقاوت فكري و ايدئولوژيك نظام غالب جهاني
2- تحريم و فشار براي جلوگيري از پيشرفت و ترقي نظام و كشور اسلامي .
ب) چالش هاي داخلي
1- تئوريزه نبودن نظام فكري و نظري دولت اسلامي
2- بقاء‌ و نفوذ سازمان دهي شده جريانات شبه حزبي سكولار
3- اختلافات قومي و مذهبي
6- وجود فساد ريشه دار و تبعيض نهادينه شده .
7- ادامه نا كار آمدي در بخش دولتي .

همانطور كه نسبت به بيشتر مباحث آگاه و استاد هستيد چنين دولت و جامعه اي را مي بنيم كه با چالش هاي فراواني روبرو است و البته چنين دولتي با فرصت هايي نيز روبرو است كه حمايت رهبري نظام، اراده مردم و ديني بودن فرهنگ غالب و سيطره گفتمان عدالت طلبي در راس آن قرار دارد .

و اما به نظر من به جاي استفاده از تعبير سلاح فسادي ،
تعبير جنگ فرهنگي را بيان كنيم شايسته تر مي باشد .

تهاجم فرهنگي يا جنگ فرهنگي كه با نرم بودن پيش مي رود
بنيادي ترين مسئله در يك جامعه را هدف ميگيرد و آن خانواده است .

لذا بايد خيلي بالاتر به اين مسئله نگاه كرد .

به بيان ديگر بايد ريشه اي اين مشكل را حل كرد .

و سرگرم شدن به شاخه و برگ ها در اين قضيه به نظرم باعث مي شود

ما را از اصل مطلب كه حل ريشه اي تهاجم فرهنگي مي باشد دور كند .

همانطور كه همه ي ما ميدانيم اسلام ظرفيت ايدئولوژيك بالايي دارد و دشمنان قسم خورده با استفاده از ابزار رسانه و تبليغات و فناوري هاي نوين مثل ماهواره و...

كه ديگر جاي آن در خانه هاي ما ثابت و به عنوان يك مسئله ارزشي مي باشد اين جنگ را آغاز كرده.

روزنامه آلماني فرانكفورتر الگمانيه در مقاله اي تحت عنوان بازگشت اسلام با اشاره به امواج گسترده اسلامي گرايي در سطح جوامع بشري مي نويسد :

« پس از شكست مدلهاي غربي از ليبراليسم تا ماركسيسم بايد شاهد رنسانس اسلام بود .»

ويلهلم دتيل در كتاب جهاد در راه خدا تصريح دارد كه دنياي اسلام كه در هفتاد و هشتاد سال گذشته هم چون غول در خواب رفته بود امروز دوباره بيدار شده است .

آيت الله امام خامنه اي رهبر معظم انقلاب تصريح نموده اند :

" چشم انداز جهان امروز گوياي آن است كه قرن 21 ميلادي قرن اسلام است "

اما تهاجم فرهنگي يا جنگ نرم از چه زماني شروع شد :

جان گالوين فرمانده نيروهاي ناتو به هنگام ترك بروكسل در سال 1371 ش اعلام كرد :

« ما جنگ سرد را از روسيه كمونيست برديم حال مي توانيم پس از يك كجروي 70 ساله به نبرد واقعي خود كه قدمتي 1400 ساله دارد و همانا رويارويي با اسلام است ، باز گرديم .»

مقابله با اسلامي كه پرچمدار آن در منطقه جمهوري اسلامي ايران است چگونه است ؟

همه ي ما ديديم 8 سال دفاع مقدس اكثر كشورهاي جهان در نقاب ارتش بعثي صدام حسين در اوايل انقلاب و در زماني كه نهال استقلال ‌و آزادي و ايستادگي و توحيدي در خاك فرو رفت جنگ سخت
عليه كشور آغاز شد و با مديريت و نفس پاك امام راحل (ره) با حضور مردم (بسيج)
روياي صدام را به فراموشي سپردند.

و براي اولين بار شرق و غرب بر سر يك مسئله توافق نمودند و آن هم وجود جمهوري اسلامي مي باشد.

اما دشمن راه ديگري را بر مي گزيند
و آن هم تهاجم فرهنگي و ارائه الگوهاي مخرب و ضد ارزش و فرهنگ به درون خانواده مي باشد .

مقام معظم رهبري بارها بر مسئله تهاجم فرهنگي موكداتي داشته اند .

اما متاسفانه خاكريز فرهنگي جهت مقابله با تهاجمات دشمنان به صورت جدي شكل نگرفت .

و براي مقابله با اين تهاجم به صورت جدي عملي انجام نشد و مي بينيم بعد از چندين سال از انقلاب اسلامي بعنوان مثال
مسئله حجاب كه بايستي نهادينه شود كم كم دارد به يك عنوان بي ارزش تبديل مي شود.

روابط جنس مخالف كه در آيين و دين ما جايگاهي ندارد به صورت فرهنگ و آزاد انديشي قلمداد شده است.
( منظور از خط فوق روابطي كه خارج از ضابطه باشد و البته تشكيل اين ضابطه خيلي سخت است )

ارائه فرهنگ ناب محمدي با شعار دادن و حمايت هاي مافياهاي فرهنگي از شعارهاي سوسياليستي و ليبراليسيمي و امانيسمي و سرانجام فراماسونري از آفات جامعه ماست .

لذا براي مقابله با اين مضرات و آفات و فسادها بايد در وحله اول تقواي فردي را به مرحله بالا برسانيم.

هر فرد در جامعه تصميم دارد جامعه اي الهي داشته باشد و مدينه فاضله تشكيل شود بايد در وهله اول به خودسازي و تهذيب نفس بپردازد و انشاء‌الله جامعه درست مي شود .

و البته در اين موارد نقش ابزارهاي تبليغات را نبايد ناديده گرفت .

به عنوان مثال همين صدا و سيما
بايد ابزاري باشد جهت مقابله با شبكه هاي ضد فرهنگ و ارزشهاي الهي ماهواره و ...

لازمه ي همه ي اين موارد ايمان است .

ببخشيد زياد شد .

يا علي مدد
التماس دعا

11 مرجع اعلم شیعه فتوا دادن اختلاط مکروهه و ایراد داره
دوستان مسلمانند؟
پس مرجع تقلید دارن...
اخه این بحثا چیه...خواهش میکنم تاپیک رو به انحراف نبرید
این همه فساد توی دانشگاه...
از 100 تا دختر 90 تا به بیراهه میرن و 10 تا میان بالا...
نمیبینید وضع دانشگاه هارو...
هر میخواد بره اما تورو خدا تبلیغ نکنه
اون دنیا باید جواب بدید

گل مینا;144647 نوشت:
احسنت حیف که فقط میشه یه صلوات واسه این پست فرستاد!

چرا برای 11 مرجع احسنت نمیگید؟

پيامبر(ص) که فرمودند «بين مردان و زنان فاصله و جدايي بيندازيد، زيرا هنگامي که آنان رودروي يکديگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند جامعه به دردي مبتلا مي‌شود که درمان نخواهد داشت»

اینا احسنت نداره؟اشتباه کردن؟

تو رو خدا بیدار بشید..این توجیح ها چیه اخه..

نقل قول:
اخه این بحثا چیه...خواهش میکنم تاپیک رو به انحراف نبرید
این همه فساد توی دانشگاه...

اعوذبالله من نفسي و اعوذبالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم

سلام به تنهاترين سردار گرامي

اگر منظور شما بنده حقير هستم لطف مي كنيد اشتباهات ارسال من را بيان كنيد .
چون نياز است نقد ارسال رو بگيد تا اگر اشتباهي كردم متوجه بشم .

همانطور كه در ارسال گفتم .

نقل قول:
براي مقابله با اين تهاجم به صورت جدي عملي انجام نشد و مي بينيم بعد از چندين سال از انقلاب اسلامي بعنوان مثال
مسئله حجاب كه بايستي نهادينه شود كم كم دارد به يك عنوان بي ارزش تبديل مي شود.

روابط جنس مخالف كه در آيين و دين ما جايگاهي ندارد به صورت فرهنگ و آزاد انديشي قلمداد شده است.

:Gol:
اگر ايرادهاي ارسال من را بگيد ممنون ميشم.
:Gol:
يا علي مدد
التماس دعا

سلام برادر
خطاب من به کسایی هست که از اختلاط حمایت میکنن
نه برادر منتظر:hamdel:

الان وقت حضور زنهای محجبس.اکثر خانوما محجبه الان ترجیح میدن یا خونه داری کنن یا یه سری شغلهایی که خیلی تاثیر گذار نیست رو به عهده بگیرن.این احادیث مربوط به خونه نشینی زن و رفتن در محیطهای مختلطو کی میخونه؟خوب معلومه زن محجبه. اونم میاد عمل کنه چی میشه؟
چندسال دیگه اون جمعیت زنان که توی درس خوندن از آقایون پیشی گرفتن واکثریت خیلی مقید نیستن توی مشاغل رده بالا وارد میشن و اعمال سیاست میکنن ورو جامعه اثر میکنن.
پس باید آقایون مذهبی فکر کنن که میدون جنگه و زنان مذهبی باید به این میدون برن.باید به اونا کمک کنن نه اینکه حدیث خونه نشینی و غیره رو بخونن. مخصوصا الان با این وضع حجاب.
باید زنایی که فکر میکنن تا آخر میتونن ایمانشونو حفظ کنن باید برن تو جامعه.باید الگو بشن.
این احادیث مربوط به خونه نشینی شاید به درد زمان بعد از جنگ میخورد قبل از این که میل به تجددگرایی و خودنمایی اجتماعی در خانومای مااین قدر ریشه دار نشده بود.باید اون موقع جلوشو میگرفتن.حالا یه کمی دیر شده.الان باید زنهای محجبه بیان وتا آخرش پای دینشون وایسن.
زنها درمورد حجاب و مسایلشون حرف یه زنو راحتتر قبول میکنن.چون هردوشون شرایط مشابهی رو دارن.

تنهاترین سردار;144712 نوشت:
چرا برای 11 مرجع احسنت نمیگید؟

اینا احسنت نداره؟اشتباه کردن؟
تو رو خدا بیدار بشید..این توجیح ها چیه اخه..

جسارتا ما خوابیم یا شما؟؟
میخواین دخترا رو حبس کنیم توی خونه سواد خوندن و نوشتن هم یادشون ندیم؟
خواهران درس نخونن کی بشه معلم دخترا توی مدرسه؟
خواهران درس نخونن کی بشه پزشک خانم ها؟
خواهران درس نخونن کی بشه استاد علوم دینی در حوزه ها؟
واقعا این افکار ( که نرید دانشگاه چون فاسده ) باعث تاسفه اگر حق با شما بود دختران و عروس های امام خمینی هم تحصیل نمیکردن
شما فکر کردین حدیث در مورد دانش اندوزی نداریم؟

علم و علم اندوزی در آئینه قرآن:

در قرآن كريم شواهد و نمونه هاي زيادي دالّ بر فضيلت علم و علم آموزي وجود دارد از آن جمله: يَرْفَعِ اللهُ الَّذِيْنَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذِيْنَ أُوتُوا العِلْمَ دَرَجاتٍ. يعني خداوند كساني از شما را كه ايمان آورده اند بالا ميبرد و بر كسانيكه بهره اي از علم دارند درجات بزرگي ميبخشد. سوره مجادله آيه ي 11.ابن عباس در تفسير اين آيه فرموده است: علماي عاملين نسبت به ساير مؤمنان عامي هفتصد درجه برتری دارند، كه فاصله هر درجه نسبت به درجه ديگر، پانصد قدم راه است. و باز خداوند متعال در سوره زمر آيه 9 ميفرمايد: قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِيْنَ يَعْلَمُوْنَ وَ الَّذِيَن لايَعْلَمُوْنَ يعني بگو آيا كسانيكه ميدانند و كسانيكه نميدانند مساوي هستند؟ هرگز. باز ميفرمايد: اِنَّما يَخْشَي اللهَ مِنْ عِبادِهِ العُلَماءُ. يعني و تنها بندگان دانا و دانشمند از خدا، ترس آميخته با تعظيم دارند. سوره فاطر آيه 28. باز ميفرمايد: وَ تِلْكَ الأَمْثالُ نَضْرِبُها لِلنَّاسِ وَ ما يَعْقِلُها اِلا العالِمُوْنَ. يعني اينها مثالهايي هستند كه ما براي مردم ميزنيم و جز فرزانگان، آنها را فهم نميكنند و سِواي خردمندان از آنها عبرت نميگيرند و درس زندگي نميآموزند. سوره عنكبوت آيه 43.

علم و علم اندوزی در آئینه حدیث:
رسول خدا صلي الله عليه و سلم درباره فضيلت علم آموزري ميفرمايد: اِنَّ المَلائِكَةَ لَتَضَعُ اَجْنَحَتَها لِطالِبِ العِلْمِ رِضاءً بِما يَصْنَعُ. يعني بيگمان فرشتگان بال خويش را براي طالب علم میگذارند، به عنوان رضايت از كار ايشان

باز ميفرمايد: لأَنْ تَغْدُوَ فَتَتَعَلَّمَ باباً مِنَ العِلْمِ خَيْرٌ مِنْ اَنْ اُصَلِّيَ مِأَئَةَ رَكْعَةٍ. يعني بامداد يك روز به دنبال آموختن بابي از علم بروي بهتر از آن است كه صد ركعت نماز مستحب بگذاري

تنهاترین سردار;144710 نوشت:
اخه این بحثا چیه...خواهش میکنم تاپیک رو به انحراف نبرید این همه فساد توی دانشگاه... از 100 تا دختر 90 تا به بیراهه میرن و 10 تا میان بالا... نمیبینید وضع دانشگاه هارو... هر میخواد بره اما تورو خدا تبلیغ نکنه اون دنیا باید جواب بدید

تاپیک کی به انحراف برد؟ کسی که اولین بار این بحث و مطرح کرد
دوست عزیز نمیشه ما یه حرف بزنیم بعدش بگیم لطفا کسی ادامه نده چون تاپیک منحرف میشه! اگه این بحث جاش توی این تاپیک نبود اولین نفر نباید مطرحش میکرد وقتی مطرح کرد به هرحال یک سری موافق داره و یک سری مخالف پس باید وایسه و به نظر بقیه هم احترام بذاره.
و اما کسی که استعداد داره اتفاقا باید تشویقش کرد بره تحصیل کنه چون اون وقت اگه کوتاهی کنه اون دنیا مسئوله که چرا از نعمتی که خدا بهش داده در راه درست و خدمت به خلق استفاده نکرده اگه جوابش این باشه که دانشگاه فاسد بود من نرفتم ، آیه قرآنه که زمین خدا پهناوره پس مهاجرت کنید
اگه جاهای دیگه بدتر از این جاس این همه دانشگاه مجازی و مکاتبه ای پس چی ان؟
ما مسئول نیستیم که افراد باهوش رو به تحصیل تشویق میکنیم اونا مسئولن اگه از نعمت خداوندیشون بهره لازمو نبرن!

آمار از کجاست؟ منبع آماریتونو میشه برای بررسی معرفی کنین؟
از هر 100 دختر 90 تا به انحراف رفتن؟ همین جوری روی هوا که نمیشه نظر داد
فقط دخترا به انحراف میرن؟ اینم جای بحث داره

اعوذبالله من الشيطان الرجيم و اعوذبالله من نفسي
بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليكم

راجع به كسب علم ميشود آن احاديث را با اين حديث جمع كنيد ؟!

طَلَبُ العلم فريضه علي كل مسلم .

دانش طلبي بر هر مسلماني واجب است .

تا مادامي كه جامعه به دانشمند زن جهت كار در ضابطه زنان نياز داشته باشد .

اين دانش طلبي واجب مي شود .

بر فرض اينكه بازهم نياز نداشته باشد باز هم كسب علم ضرري براي انسان ندارد .

و تاكيدي آن بيشتر به خاطر علوم فريضه است و الا باز هم واجب است .

اما همان طور كه قبلا عرض كردم .

نقل قول:
لذا براي مقابله با اين مضرات و آفات و فسادها بايد در وحله اول تقواي فردي را به مرحله بالا برسانيم.

هر فرد در جامعه تصميم دارد جامعه اي الهي داشته باشد و مدينه فاضله تشكيل شود بايد در وهله اول به خودسازي و تهذيب نفس بپردازد

مطئنا تقوي اين نيست كه خود را از جامعه دور نگه داريم و يا اينكه در جامعه نباشيم.

اما باز هم ميشه گفت بايد آفت هاي مكان هايي مثل دانشگاه را از بين برد و لازمه آن تقوي فردي مي باشد.

يا علي مدد
التماس دعا

اعوذبالله من الشيطان الرجيم و اعوذبالله من نفسي
بسم الله الرحمن الرحيم
سلام

مگر كسي با تفكيك جنسيتي مخالفه ؟!!!:Gig:

بايد از مراجع استفتاء‌ كنيم دانشگاه رفتن حرامه يا نه ؟!

البته هر جا كه مفسده اي براي آدم داشته باشه اونجا حرام ميشه فرقي هم نداره دانشگاه باشه يا غيره.

ولي طرح تفكيك چنسيتي رو فكر نمي كنم كسي از بچه هايي كه حرف مراجع رو گوش ميدن
باهاش مخالف باشه .
پيشنهاد مي كنم با اين شرايط استفتائي از مراجع بشه تا نظر قطعي اونا مطرح بشه .

يا علي مدد
التماس دعا

با او
عرض سلام و ادب؛

««دوستانی که موضوع این تاپیک براشون مهمه، توصیه می کنم حتما مطلب بنده را بخوانند.»»

از اینکه دوستان نسبت به مسائل دینی و فضای اخلاقی محیط زندگیشون حساس هستند خیلی خوبه و گفتگو و بیان نشرات و شنیدن نظرات دیگران، به آدم کمک می کند که انسان بتونه نظرات مختلف را بشنوه و با بررسی و فکر نظر درست را انتخاب کنه، و چنین گفتگوهایی حتما در رشد تفکر ما موثر است و ما را در مسیر انجام عمل مبارکِ «یستمعون القول و یتبعون أحسنه» کمک می کنه.

اما بعد نوشته های دوستان را مطالعه می کردم، نظرات مختلفی وجود داشت و دیدگاه های مختلف.
مطالب من برای این تاپیک ذیل این عناوین مطرح خواهد شد؛

1-بهترین راه تعدیل فضا، حرکت معتدل و به دور از افراط و تفریط است.
2-به مسائل فقهی باید دقیق توجه کرد و دقت داشت که حتی یک کلمه، غرض مرجع را در فتوا تغییر می دهد. ذکر مواردی در این موضوع از مراجع. اختلاط به چه چیز اطلاق می شود و چگونه اختلاطی حرام است؟ و آیا اساسا تحصیل آقایان و خانم ها در یک فضا، ذاتا حرام است؟
3-نقل مطالبی از شهید مطهری در مورد تعامل حقوق و حجاب خانم ها و حضور خانم ها در جامعه.
4-دو مبنای اخلاقی-سلوکی در این امور؛ گریز- پرهیز

در ادامه به توضیح مطالب ذیل این عناوین می پردازیم؛

1-بهترین راه تعدیل فضا، حرکت معتدل و به دور از افراط و تفریط است؛

دقت بفرمائید که علمای ما دین را معادل اعتدال و تعادل معرفی نموده اند و هر گونه انحراف از تعادل به یکی از دو وجهِ افراط یا تفریط را طریق شیطان دانسته اند. چنان مولانا علی بن أبی طالب(ع) می فرماید:

«لا تری الجاهل إلّا مُفرِطاً أو مُفَرِّطا»
جاهل را نمی بینی مگر در یکی از دو حال افراط یا تفریط
منبع: حکمت 70 نهج البلاغه

و همچنین است آیه ی 199 سوره ی مبارکه ی اعراف که می فرماید؛

خُذِ الْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلينَ

که در مورد این آیه حدثی است که می گوید:

«[تفسير العياشي‏] عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ النُّعْمَانِ عَنْ أَبِيهِ عَمَّنْ سَمِعَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع وَ هُوَ يَقُولُ إِنَّ اللَّهَ أَدَّبَ رَسُولَهُ ص فَقَالَ يَا مُحَمَّدُ خُذِ الْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلِينَ قَالَ خُذْ مِنْهُمْ مَا ظَهَرَ وَ مَا تَيَسَّرَ وَ الْعَفْوُ الْوَسَطُ
منبع: بحارالأنوار 93 84 باب 9- أدب المصدق ..... ص : 80

چنان که می بینید در آخر این حدیث امام صادق(ع) می فرمایند که عفو در این آیه به معنای وسط است و نهایتا توصیه ی آیه، از خذ العفو، میانه روی است.

و دقت کنید که هر افراطی، تفریطی را پشت سر خود دارد و چه بسا از اصلی ترین دلایل وضع بد و تفریطی حجاب در جامعه ی ما، همین افراط هایی بوده که صورت گرفته.

دوستان از والدینشان بپرسند که سالهای اول انقلاب در این زمینه ها چه کارهایی انجام شده و چه اقدامات زشت افراطی انجام شده است. یک مورد من از مادرم سوال کردم، تعریف کردند که بعد از انقلاب، در دبیرستان دخترانه، اولا صبح به صبح بازرسی بدنی شدید می شده اند، چانه بند، جوراب مشکی، ناخن ها و... چک می شده. و تعریف می کردند که گاهی که دختری با جوراب سفید زیر شلوار و چادر می امده، و اصلا در بیرون از زیر چادر و شلوار دیده نمی شده، خبر که می رسیده به مدیر، مدیر می رفته از وسط کلاس با کتک، موهای دختر را می کشیده و بیرون می آورده. این مشهودات عینی مادر بنده است.
از اقدامات تندی که در خیابان ها نسبت به خانم های بد حجاب یا کم حجاب انجام می شده که چیزی نمی گوییم و امدیواریم پای خانم ها را در سطل سوسک کردن و تیغ به پای خانم ها کشیدن ها دروغ باشد ان شا الله.

همان رفتار احمقانه ی آن مدیر که عزت آن دختر را خورد می کرده و با کتک و کشیدن مو، کاتولیک تر از پاپ می شده و چنین رفتاری می کرده، آن دختر خانم در همان سن جوانی، از هرچه حجاب و مرجع و دستور دین است، متنفّر می شود. و طبیعی است که در محیطی که قرار است تعلیم و تربیت انجام شود، چنین رفتارهایی ، آنطور تعلیم و تربیت هم بیرون خواهد داد.

یا همین یکی دو سال گذشته یک روحانی کارشناس امور مدارس تعریف می کرد که یکی از مدارس دخترانه به عنوان افتخارات خود تعریف می کرده که: ما دختران را بردیم پارک چیتگر برای دوچرخه سواری، دوچرخه هم گرفتیم، پیست مخصوص بانوان هم بود، ولی داخل پیست در ورودی دربان مرد پیرمردی بود که چون نامحرم بود، همه ی بچه ها را مجبور کریم با چادر دوچرخه سواری کنند، که خدای نکرده حرام نشود.
و این روحانی می گفت: کلی مذمتشان کردم که با همین کار، شما اینها را از هر چه چادر و حجاب است متنفر می کنید.

خب طبیعی است رفتارهای افراطی، منجر به چنین فضای تفریطی شود و خوب دقت کنید که این یک قاعده ی این عالَم است و یک احتمال نیست که اگر افراط شد، حالا ممکن است آسیبی هم دیده نشود. بلکه اگر افراط شد، حتما پشت سر آن تفریط خواهد امد که این در مبانی انسان شناسی مبرهن می شود که در افراط، نفس از اعمال خسته می شود و وقتی خستگی نفس از عمل به اشباع رسید، به تفریط افتاده و متنفر می شود.
بزرگوارانی که فرزند دارند، در تربیت فرزندشان خیلی دقت کنند که خدای نکرده فشار و افراط و... نداشته باشند که در تربیت، افراط، نتیجه ی معکوس می دهد.

2-به مسائل فقهی باید دقیق توجه کرد و دقت داشت که حتی یک کلمه، غرض مرجع را در فتوا تغییر می دهد. ذکر مواردی در این موضوع از مراجع. اختلاط به چه چیز اطلاق می شود و چگونه اختلاطی حرام است؟ و آیا اساسا تحصیل آقایان و خانم ها در یک فضا، ذاتا حرام است؟

اما در این بخش دقت بفرمائید که می خواهیم ببینیم در تعامل خانم و آقا اساسا عدم تعامل و.... است یا اصل تعامل پذیرفته شده و خطوطی معیّن شده است؟!

ابتدا به نقل فتاوایی از آیت الله العظمی بهجت(ره) می پردازیم که در مراجع بیش از دیگران اهل احتیاط بوده اند؛

1-نگاه کردن (زن) به قسمتی از بدن مرد نامحرم که غالبا باز است، چه کمی دارد؟
پاسخ: اگر این نگاه کردن، کمک به معصیت نباشد، جایز است.
ج4-ص165-استفتاء5160-چاپ اول-نشر شفق

2-بودن زن و مرد نامحرم در محلّی خلوت -که کسی در انجا نیست- ولی کسی بتواند به انجا وارد شود چیست؟
پاسخ: اشکال ندارد.
ج4-ص188-استفتاء5262-چاپ اول-نشر شفق

3-شنیدن صدای مردان نامحرم برای زن و بالعکس چه حکمی دارد؟
پاسخ: در صورتی که مستلزم ریبه و فساد نباشد، اشکال ندارد.
ج4-ص195-استفتاء5291-چاپ اول-نشر شفق

***4-با توجه به عدم رعایت حجاب توسط برخی خواهران، وظیفه ی ما در کلاس ها و رفت و آمد در محیط دانشگاه، چیست؟
پاسخ: اگر تحفّظ (خودنگه داری) ممکن نیست، و معرضیت حتمی برای وقوع در حرام دارد، درس خواندن با اختلاط دختر و پسر جایز نیست.
ج4-ص221-استفتاء5398-چاپ اول-نشر شفق

لذا روشن است که اصل اختلاط که فی نفسه حرام نیست، که شما بگویید هر گونه حضور در دانشگاه مختلط حرام است، بلکه فضای مختلط مشروط به شروطی حرام است. به عبارت آیت الله العظمی بهجت(ره) دقت کنید:
«اگر تحفّظ (خودنگه داری) ممکن نیست، و معرضیت حتمی برای وقوع در حرام دارد، درس خواندن با اختلاط دختر و پسر جایز نیست.»

خوب، اگر کسی شخصا تشخیص داد که به هیچ وجه خودنگه داری ندارد و حتما به گناه می افتد و افتادن در گناه، به تعبیر آقای بهجت، حتمی است، رفتن به دانشگاه مختلط برای این فرد جایز نیست.
حال ما که نمی توانیم این شرط را برداریم، یا اینکه از طرف خودمان در مورد همه قضاوت کنیم که نخیر، همه اینگونه اند که در گناه افتادنشان حتمی است. چنان که این همه دانشجو از دوستان ما دانشجو بوده اند و خیلی هم پاک و سرزنده و سالک.

همچنین به توضیحی از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (حفظه الله) دقت کنید؛

« بايد دانست كه اولاً اگر زناني بتوانند به مقام شامخ فقاهت برسند و به نكات دقيقي از مطالب اسلامي آگاهي يابند كه مردها به آن توجه نكرده‏اند، تدريس و تعليم بر زن واجب عيني مي‏شود؛ چنان‏كه اگر علومي را هم زن و هم مرد بداند، بر هر دو نفر تعليم و تدريس واجب كفايي است؛ پس اثبات وجوب تعليم جاهلان بر زن كار مشكلي نيست.ثانياً اگر زني به چنان مقام علمي برسد كه بتواند در سطح عالي حوزه‏ها و مراكز علمي و دانشگاهها تدريس كند، دو صورت دارد: 1.چنانچه جزو سالمندان باشد:..... 2.اگر سالمند نباشد، چون تعليم، يا واجب عيني يا كفايي است، با حفظ عفاف محذوري ندارد و شنيدن صداي زن نيز گرچه احتمال دارد براي مرد مكروه باشد، ولي مكروه بودن اسماع صدا براي زن بعيد است، مگر به دليل خاص؛ زيرا اين‏گونه حكمها ملازم هم نيستند؛ نظير اينكه گفته‏اند: پوشاندن مقداري از صورت و دست بر زن واجب نيست، اما آيا مرد مي‏تواند نگاه كند يا نه، حكمي جدا دارد و اين‏طور نيست كه واجب نبودن پوشاندن بر زن، ملازم جواز نگاه مرد باشد.
وانگهي، اگر ثابت شود كه اسماع صدا مكروه است، نظير كراهت در عبادات است كه به معناي «أقلّ ثواباً» (ثواب كمتر) است؛ زيرا اين‏گونه امور از باب اهم و مهم هستند كه در صورت تزاحمِ دو حكم، مفهوم كراهت به «أقلّ ثواباً» برمي‏گردد. افزون بر اينكه وقتي محور بحث علوم اسلامي باشد، هم شركت‏كننده‏ها با نزاكت و خلوص مي‏آيند و هم درس‏دهنده‏ها با عفاف و خلوص‏اند و قهراً فضاي آموزشي نيز فضاي عصمت و طهارت است.
بنابراين، زني كه اين مجاهدت را تحمّل و براي رضاي خدا تدريس مي‏كند و تعليم مي‏دهد، چه به صورت نوار يا از پس حجاب يا به صورت حضوري، كارش كراهت ندارد و اگر كراهت داشته باشد، نظير كراهت در باب عبادات است.
براي نمونه، خطبه‏اي كه در باب احتجاجات معصومان(عليهم‌السلام) از حضرت فاطمه‏زهرا(عليهاالسلام) نقل شده است، مربوط به مسئله تعليم است؛ زيرا بر آن حضرت واجب نبود كه براي استرداد فدك يا استحقاق خلافت همسرش، آن خطبه مفصّل توحيدي را مطرح كند. اين خطبه تقريباً يك جزء قرآن كريم است و انگيزه قيام و اقدام آن حضرت(عليهاالسلام)، تعليم و تدريس و مناظره سياسي و شركت و حضور در صحنه جهت استرداد خلافت و فدك بود. »
منبع: زن در آیینه ی جلال و جمال-ص305-307

پس دقت بفرمائید که نباید نظر علما و فقها را طوری جلوه داد که از دل ان افراطی گری، انزوای بانوان در خانه، یا نفی هر گونه اختلاط ولو با حفظ موازین شرعی و عدم احتمال مفسده ی حتمی(عین تعبیر آقای بهجت) بیانجامد.

در بخش بعد، نقل های بسیار جالب و دقیق و متعادلی از شهید مطهری(ره) در این موارد بیان خواهیم داشت.
ان شا الله

باقی مطالب در پست بعد................

نمیدونم چرا توی این تاپیک اینقدر حرف از حذفه ؟:Gig:
تنها ترین سردار چرا مطلب میفرستید بعدا حذفش می کنید :Gig:

سلام.
شوکه شدم.
من که پست هامو حذف کردم.
ولی یه سوال دارم:
امام حسن(ع) و امام حسین(ع) تا وقتی که ظاهر معاویه دیندار بود و باطنش خراب، صلح کردند. ولی زمانی که یزید علنا گناه کرد، امام حسین(ع) قیام کرد و نشون داد که باید مقابل گناه ایستاد.
ما چطور می خواهیم حسینی باشیم؟ با حضور در محیط گناه؟ حالا یا دانشگاه یا هر جای دیگه.
اون دختری که از دانشگاهش زد، لا اقل به چند نفر نشون داد که این وضع درست نیست.

حرف زدن کافی نیست. ما اگه تو هزار تا پست هم حرف بزنیم کار به جایی نمی بریم تا عمل نباشه.
ما از امام حسین (ع) دم می زنیم. می گیم برای احیای دین جدش و امر به معروف و نهی از منکر شهید شد. ولی ماچی؟ حسینی بودیم؟
ما جرات نمی کنیم به پدرمون تذکر بدیم که داری تهمت می زنی..
به مادرمون بگیم داری غیبت می کنی...
به داییمون بگیم داری تمسخر می کنی...
به عمومون بگیم داری مال مردمو می خوری...
از نظر سنی بزرگتر باشن که باشن. تا وقتی که اهل گناهن کوچکترند...!
ما که نمی خواهیم بی احترامی کنیم. می خواهیم یادشون بیاریم که دارن به خداوند و امام زمان (عج) بی احترامی می کنن..
اگر 20 نفر، هر کدوم صدای عملشون رو به گوش 50 نفر برسونن، به هزار نفر یادآوری می شه این ره که می روند به ناکجا آباد است...
من یک نفر رو می شناختم که یک سال موقع نماز از استاد اجازه می گرفت و از کلاس می رفت بیرون تا نماز اول وقت بخونه. در حالی که شاید نیم ساعت بعد از اذان کلاس تموم می شد، ولی با این کار هم اول وقت نماز می خوند هم نشون می داد که نماز از هر چیزی بیشتر اهمیت داره.
اگر کسی به مجالس لهو و لعب فامیل نره، وقتی دیگران غیبت می کنن با حالت ناراحت از جمع بلند بشه، موقعی که کسی رو تمسخر می کنند نخنده و رو برگردونه، خونه کسی که اهل خمس و زکات نیست یا مالش حرومه غذا نخوره، با نامحرم شوخی نکنه و حجابش رو رعایت کنه و خیلی مسائل دیگه.. بهش تهمت می زنن، مسخره اش می کنن، شاید طردش هم بکنن، اما در عوض حسینی عمل کرده.
نگران حرف مردمیم پس تو جمع نماز اول وقت نمی خونیم.
نگران حرف مردمیم پس تو مجالس غیبت می شینیم.
نگران حرف مردمیم پس با اینکه می دونیم اوضاع خرابه می ریم عروسی فلانی.
نگران حرف مردمیم پس وقتی یکی به معصومین(ع) توهین می کنه ساکت می شینیم یه گوشه و انگار نه انگار.
نگران حرف مردمیم پس گناه می کنیم تا بهمون نگن عقب افتاده..
اما یادمون باشه:
مردم بودند که دندان پیامبر(ص) رو شکستند.
مردم بودند که فرق مولا علی(ع) رو شکافتند.
مردم بودند که پهلوی حضرت زهرا(س) رو شکستند.
مردم بودند که جگر امام حسن(ع) رو خون کردند.
مردم بودند که سر امام حسین(ع) رو به نیزه کردند.
مردم هستند که امام زمانشون(عج) رو غریب گذاشتند.
این افراد عقب افتاده اند، از قافله خداییان..
اگر می خواهیم ما از این مردم نباشیم پس باید خودمون رو ازشون جدا کنیم. امر به معروف و نهی از منکر عملی تاثیر فوق العاده ای داره، اگر خودمون اهل عمل باشیم نه ریا، و اگر دل اون شخص هنوز اون قدر نور داشته باشه که حرف حق رو قبول کنه.
اگر موافقید، از همین امروز شروع کنیم و هرجا منکری دیدیم توی اون جمع وارد نشیم، یه جوری نشون بدیم از این کار بدمون می آد و اگر دیدیم جو مناسبه صحبت هم بکنیم.
امر به معروف و نهی از منکر مقابل اعمال دیگه مثل قطره است مقابل اقیانوس.. (مولا علی (ع))

جالب بود برام پستاشونو حذف کردن
داشتیم بحث میکردیم خب
هر کسی هم نظری داره خب
اصلا به فرض که ما صد در صد اشتباه کنیم
همین طوری ما رو توجیه میکنین
همین طوری ما رو راهنمایی میکنین

با حذف پست
یعنی حذف صورت مسئله؟؟

عجبا

این کار شما بیشتر به یکی مثل من ثابت میکنه که دارم درست میرم

سلام.
از اولش قرار بود راجع به موضوع دانشگاه بحث نشه. تاپیک برای بحث راجع به موارد کلی تری به وجود آمده. ظاهرا اون پست بحث رو منحرف می کرد. البته کسی گفت اون پست رو توی تاپیک مربوط به موضوع خودش بنویسم. الان هم به این نتیجه رسیدم که اصلا نباید اینجا می نوشتم.
دانشگاه موضوع جنجال برانگیزیه. من پست جدید گذاشتم. اگر مایلید بحث رو از جاده دیگری ادامه بدیم.
موفق باشید

helen_h;144822 نوشت:
جالب بود برام پستاشونو حذف کردن داشتیم بحث میکردیم خب هر کسی هم نظری داره خب اصلا به فرض که ما صد در صد اشتباه کنیم همین طوری ما رو توجیه میکنین همین طوری ما رو راهنمایی میکنین با حذف پست یعنی حذف صورت مسئله؟؟ عجبا این کار شما بیشتر به یکی مثل من ثابت میکنه که دارم درست میرم

سلام
حق با شما بود بنده نباید پست ها رو حذف میکردم...احساساتی و عجولانه
رفتار کردم...دوستانی که تند باهاشون حرف زدم معذرت میخوام ازشون..
مطالب هستن قضاوت با خواننده،هر کسی آزاده راهش رو انتخاب کنه..:Gol:

فقط به عنوان آخرین کلام تحصیلی که توی دانشگاهی باشه که صدتا نگاه شهوانی و خریدارانه به خانم بشه هیچ ارزشی نداره..به نظرم اصلا زن مجاز نیست وارد محیط فاسد بشه چون احساساتش
بر عقلش غالبه(به فرموده امام علی)....... دو راه بیشتر نداره این خانم:
1-مطابق احساسش برخورد کنه
2-احساسش رو بکشه
اگر مورد اول باشه که به فساد میره و مورد دوم لطافتش رو کشته و دیگه زن نیست...و همسر نمونه و مادر خوبی معمولا...(معمولا)نمیتونه باشه...
ضمن این که خداییش دانشگاه های ما اکثریتشون فقط مدرک میدن و سوادی رو اضافه نمیکنن جز این که ارزش ها رو میگیرن
ضمن این که واقعا تحصیل در رشته برق و کشاورزی و عمران و....بوسیله خانم هیچ دردی رو دوا نمیکنه..
در آخر هم برید تحقیق کنید،خدا جای حقه..ببینید چند نفر با رفتن به دانشگاه به تباهی رسیدن و چند نفر به خدا رسیدن....
اینو نمیخواستم بگم...دیشب برای همین موضوع استخاره کردم چون لحظه ای شک کردم حرفام اشتباه باشه...جواب:سوره انفال آیه 62...خوب است..خدا تو را بس است و کفایت میکند
این فایل رو گوش بدید دوستان روی من که خیلی تاثیر داشت..

http://www.askdin.com/showthread.php?t=4219&p=144953

ادامه ی پست قبل................

با او
عرض سلام و ادب؛

بعد از آنکه در صفحه ی قبل، اولا عامل اصلی این تفریط ها در بدحجابی را افراط های سال های گذشته معرفی کرده و در مورد اهمیت طریق تعادل و میانه روی از قرآن و احادیث مستنداتی ذکر کردیم، و ثانیا فتاوای آقای بهجت به عنوان مرجعی که بسیار احتیاط می کردند در مورد اختلاط در دانشگاه و حدود روابط دختر و پسر را نقل کردیم و دیدیم که منظور مراجع عظام، این نیست که اختلاط فی نفسه و ذاتا حرام باشد، بلکه مشروط به شروطی حرام است، و ثالثا مطالبی از آیت الله جوادی آملی در مورد همین مسئله و حضور خانم ها از حیث علمی و...

حالا می رسیم به دو بخش دیگر از مطالب، یکی نقل مطالبی از استاد شهید مطهری(ره) در این مورد می پردازیم، و قبل از بیان نکات شهید مطهری، بد نیست یکی دو جمله ای هم از حضرت امام خمینی (ره) در مورد شهید و مطهری آثارشون نقل کنیم؛

«آثار قلم و زبان او، بی استثناء آموزنده و روانبخش است و مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشأت می گرفت، برای عارف و عامی سودمند و فرحزاست.»

و

«من به دانشجویان و طبقه ی روشنفکران متعهد، توصیه می کنم که کتابهای این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه های غیراسلامی فراموش شود.»

لذا ما هم به خاطر اینکه مطالب استاد شهید مطهری، بلااستثناء اموزنده است و از طرفی هم به توصیه ی حضرت امام گوش کرده باشیم، نکاتی را در این زمینه از استاد مطهری نقل می کنیم؛

یک جا ناقدِ کتاب مسئله ی حجابِ شهید مطهری، مطلبی را از کتاب ایشان نقل کرده و نقد کرده و شهید مطهری هم در کتاب پاسخ های استاد، به نقد او جواب داده، از این قرار؛

«متن کتاب استاد: شما اگر از فقها بپرسيد آيا صِرف بيرون رفتن زن از خانه حرام است، جواب مى‏دهند نه. اگر بپرسيد آيا خريد كردن زن ولو اينكه فروشنده مرد باشد حرام است يعنى نفس عمل بيع و شِراء زن اگر طرف مرد باشد حرام است، پاسخ مى‏دهند حرام نيست.
نقدِ ناقد: حرام نيست ولى مذموم است.
پاسخ استاد به نقد: چه دليلى هست كه اگر مقارن با امر ديگرى نباشد حتى مكروه هم باشد.»

در جایی دیگر در مورد همین حقوق خانم ها و حضورشان در جامعه و... می فرمایند:

«مكرر گفته و در مقدمه نيز يادآورى كرده‏ايم مسأله حقوق و حدود زن در جامعه امروز از نظر اسلام، علاوه بر جنبه عملى، جنبه اعتقادى پيدا كرده است، يعنى باورهاى بى‏اساس اجتماع عين متون اسلامى دانسته شده و دستورهاى واقعى اسلامى هم فلسفه‏اش توضيح داده نشده است.‏»

و لذا در تکمیل و ادامه می فرمایند:

«اسلام هرگز نمى‏خواهد زن، بى كار و بى‏عار بنشيند و وجودى عاطل و باطل بار آيد. پوشانيدن بدن به استثناى وجه و كفين مانع هيچ گونه فعاليت فرهنگى يا اجتماعى يا اقتصادى نيست. آنچه موجب فلج كردن نيروى اجتماع است آلوده كردن محيط كار به لذتجوييهاى شهوانى است.»

در جایی دیگر وقتی دارند در مورد ردّ لزوم پوشاندن وجه و کفّین برای خانم ها مطالبی بیان می فرمایند، دو نوع فلسفه ی متفاوت برای حضور خانم ها در جامعه را ذکر می کنند و می فرمایند:

«مسأله پوشش بر حسب اينكه پوشانيدن وجه و كفين واجب باشد يا نباشد دوفلسفهكاملا متفاوت پيدا می‏كند . اگر پوشش وجه و كفين را لازم بدانيم درحقيقتطرفدار فلسفه پرده‏نشينی زن و ممنوعيت او از هر نوع كاری جز درمحيط خاص خانه ويا محيطهای صددرصد اختصاصی زنان هستيم . ولی اگر پوشيدن ساير بدن را لازمبدانيم و هر نوع عمل محرك و تهييج‏آميز را حرام بشماريم و بر مردان نيز نظر ازروی لذت و ريبه را حرام‏بدانيم اما تنها پوشيدن گردی چهره و پوشيدن دستها تامچ را واجب ندانيم‏آنهم به شرط اينكه خالی از هر نوع آرايش جالب توجه و محرك ومهيج باشدبلكه ساده و عادی باشد ، آنوقت مسأله ، صورت ديگری پيدا می‏كند وطرفدارفلسفه ديگری هستيم ، و آن فلسفه اينست كه لزومی ندارد زن الزاما بهدرون‏خانه رانده شود.
مقصود ما اينست كه اگر پوشيدن چهره و دو دست ، مخصوصا چهره واجب‏باشد خود بخودشعاع فعاليت زن ، به اندرون خانه و اجتماعات خاص زنان‏محدود می‏شود ولی اگرپوشيدن گردی چهره واجب نباشد ، اين محدوديت‏خودبخود لازم نمی‏آيد .اگر احيانا محدوديتی پيدا شود از جهت خاص استثنائی خواهد بود.»

و در ادامه وقتی می خواهند مثال هایی بزنند که اگر پوشانیدن وجه و کفّین را برای خانم ها لازم بدانیم، مانع انجام یک سری کارها برای او می شویم، خیلی به مثال ها دقت کنید، مربوط به بحث اینجاست، می فرمایند:

«به هر حال بالازم نبودن پوشيدن گردی چهره ، حكم شرعی برخی از كارها ازنظر حرمت يا جوازروشن می‏گردد . بسياری از كارها است كه از نظر فقهی وشرعی اولا و با لذات برزن حرام نيست ، ولی اگر پوشش وجه و كفين را لازم‏بشماريم ثانيا و بالعرض بر زنحرام است ، يعنی از آن جهت حرام است كه‏مستلزم باز گذاشتن چهره و دو دستمی‏شود . بنابراين جواز و عدم جواز آن‏كارها برای زن بستگی بدين دارد كه پوششوجه و كفين واجب باشد يا نباشدما ذيلا چند نمونه از اين كارها را مطرحمی‏كنيم :

1-آيا برای زن ، رانندگی جايز است ؟
می‏دانيم كه مسأله رانندگیبخصوص ، حكمی ندارد ، بايد ديد آيا زن‏می‏تواند وظائف ديگر خود را در حينرانندگی اجراء كند يا نه ؟ اگر پوشش‏وجه و كفين واجب باشد بايد گفت زننمی‏تواند رانندگی كند .
2-آيا كار فروشندگی در خارج از منزل برای زن جايزاست يا نه ؟
3-آيا كار اداری برای زن جايز استيا نه ؟
4-آيا زن حق دارد عهده‏دار تدريس - و لو برای مردان - بشود يا نه ؟ وآيا حق دارد كه در كلاسی كه مرد تدريس می‏كند ، متعلم باشد يا نه ؟
اگر بگوئيم پوشش وجه و كفين لازم نيست و مرد هم در صورتی كه نظر ريبه‏و تلذذنداشته باشد می‏تواند به وجه و كفين نگاه كند ، نتيجه اينست كه ‏مانعی ندارد . و الا جايز نيست .

خلاصه اينكه وجه و كفين ، مرز محبوسيت و عدم محبوسيت زن است، وايرادهائی كه مخالفين پوشش می‏گيرند ، در صورتی است كه حجاب وجه و كفين‏را لازم بدانيم . ولی اگر پوشيدن وجه و كفين را واجب ندانيم ، در پوشش‏ساير قسمتهای بدن هيچگونه اشكالتراشی نمی‏توان كرد ، بلكه اشكال برطرف‏مخالف وارد است. »

و در آخر حتّی ایشان در مورد کلمه ی حجاب و استفاده ی آن برای خانم ها نقدی وارد می کنند و توصیه می کنند کلمه ی دیگری به کار برده شود، و می فرمایند:

«استعمال كلمه «حجاب» در مورد پوشش زن يك اصطلاح نسبتاً جديد است. در قديم و مخصوصاً در اصطلاح فقها كلمه «سَتر» كه به معنى پوشش است به كار رفته است. فقها چه در «كتاب الصلوة» و چه در «كتاب النكاح» كه متعرض اين مطلب شده‏اند كلمه «ستر» را به كار برده‏اند نه كلمه «حجاب» را.
بهتر اين بود كه اين كلمه عوض نمى‏شد و ما هميشه همان كلمه «پوشش» را به كار مى‏برديم، زيرا چنانكه گفتيم معنى شايع لغت «حجاب» پرده است و اگر در مورد پوشش به كار برده مى‏شود به اعتبار پشت پرده واقع شدن زن است و همين امر موجب‏ شده كه عده زيادى گمان كنند كه اسلام خواسته است زن هميشه پشت پرده و در خانه محبوس باشد و بيرون نرود.»

در ادامه دو نوع مبنای سلوکی و تربیتی را تبیین خواهیم نمود به نام -گِریز- یا -پرهیز-؟!

ادامه در پست بعد..........

ادامه ی پست قبل............

اما در آخر این نکته را هم توضیح دهم که، در مسیر تعلیم و تربیت و رشد معنوی، در نسبت به مشکلات و فسادهای بیرونی و اجتماعی، دو نوع نگاه وجود دارد؛

1-روش گُریز
2-روش پرهیز

در روش اول، توصیه این است که تا می توانی از محیط نامطلوب فرار کن، مثلا مثل کاری که بعضی صوفیه می کردند و می رفتند در غار تا از مادیات و زندگی و مردم به دور باشند، یا حالت های متعادل تری هم دارد، مثل همین که گفته شود: چون فضای دانشگاه نامطلوب است، پس نرو، از این فضاها فرار کن.
در حالی که دوستان دقت دارند که اصل حضور در دانشگاه مختلطی که حتی عده ای حجابشان مناسب نیست، از نظر فقهی حرام نیست، بلکه اگر در گناه افتادن برای فرد حتمی باشد، جایز نیست. که در استفتائی که در پست قبل از آیت الله العظمی بهجت(ره) نقل کردیم روشن شد، دوباره نقل می کنیم:

«4-با توجه به عدم رعایت حجاب توسط برخی خواهران، وظیفه ی ما در کلاس ها و رفت و آمد در محیط دانشگاه، چیست؟
پاسخ: اگر تحفّظ (خودنگه داری) ممکن نیست، و معرضیت حتمی برای وقوع در حرام دارد، درس خواندن با اختلاط دختر و پسر جایز نیست.»
ج4-ص221-استفتاء5398-چاپ اول-نشر شفق

لذا روشن است که اصل اختلاط که فی نفسه حرام نیست، که شما بگویید هر گونه حضور در دانشگاه مختلط حرام است، بلکه فضای مختلط مشروط به شروطی حرام است. به عبارت آیت الله العظمی بهجت(ره) دقت کنید:

«اگر تحفّظ (خودنگه داری) ممکن نیست، و معرضیت حتمی برای وقوع در حرام دارد، درس خواندن با اختلاط دختر و پسر جایز نیست.»

خوب، اگر کسی شخصا تشخیص داد که به هیچ وجه خودنگه داری ندارد و حتما به گناه می افتد و افتادن در گناه، به تعبیر آقای بهجت، حتمی است، رفتن به دانشگاه مختلط برای این فرد جایز نیست.

حال ما که نمی توانیم این شرط را برداریم، یا اینکه از طرف خودمان در مورد همه قضاوت کنیم که نخیر، همه اینگونه اند که در گناه افتادنشان حتمی است. چنان که این همه دانشجو از دوستان ما دانشجو بوده اند و خیلی هم پاک و سرزنده و سالک.»

اما نگاه دوم، می گوید نخیر برو در فضا باش، زندگی ات را بکن، و سعی کن با خودسازی و ورع و معنویت، از تاثیر پذیری از این فضا پرهیز کنی.

دقت کنید که اولی می گوید که از فضا فرار کن تا اصلا اگر خواستی هم نتوانی تاثیر بپذیری، دومی می گوید، نخیر باش و روی خودت کار کن تا اصلا نخواهی و تاثیر نپذیری. و خیلی دقت کنید که چرا نگاه اول اشتباه و نگاه دوم صحیح است؟!

اساسا دین آمده تا منِ انسانِ واقعی را اصلاح کند و معنوی سازد، من هم که این جسم و مرکب نیستم، من و حقیقت منِ انسان، روح من است. و می دانیم که بعد از مرگ و در برزخ و قیامت، ما با روحمان و ویژگی های روحمان محشور خواهیم شد. حال اگر ما از فضای امکان گناه فرار کردیم و به زور عمل اشتباهی انجام ندادیم، مثل کسی هستیم که شناگری بلد است ولی آب نیست تا شِنا کند.

روح ما استعداد دروغ گویی و فساد را دارد، ولی ما در بستری نیستیم که بتواند انجام دهد. روح من استعداد دروغ گفتن و اشتیاق به ان را دادر، ولی من رفتم در جزیره ای تنها که اصلا کسی نیست تا دروغ بگویم.
اینجا نهایتا عمل خطا از ما سر نمی زند، ولی چون این گناه نکردن اختیاری نبوده و ما مجبور به عدم گناه بودیم، ارزشی ندارد، و بعد از مرگ ما با اقتضائات روحمان محشور می شویم و اگر استعداد و افتضاء گناه در ما باشد، این اقتضاء و صفت هم به ضمیمه ی روح ما پس از مرگ خواهد بود و همین روح ماست که در زندگی این دنیا و هم دنیای پس از مرگ اصالت دارد، لذا آیت الله جوادی آملی در کتاب زن در آینه ی جلال و جمال می فرمایند:

«درد و رنج يا لذت و نشاط را روح احساس مي‏كند؛ درد ناشي از صدمه دست را نيروي لامسه احساس مي‏كند؛ نه جرم دست و اين نيروي لمس، جزو شئون روح است كه با تخدير او دردي احساس نمي‏شود و هنگام غذاخوردن فك حركت مي‏كند و دندان مي‏جود، ولي نيروي ذائقه لذت مي‏برد كه از شئون روح است يا در نوشيدن آب گوارا جرعه جرعه كردن، كار فضاي دهن است، اما احساس رفع عطش، مربوط به روح است؛ پس بدن ابزاري براي لذت روح است كه روح آن را از جايي به جايي منتقل مي‏كند.
در جهنم نيز درد و رنج را روح مي‏برد. ذات اقدس الهي مي‏فرمايد: وقتي پوست اينها در جهنم سوخت و خاكستر شد، باز پوست و گوشت مي‏رويانيم تا آنها عذاب بچشند؛ نه پوست و گوشت آنان؛ ﴿كلّما نضجت جلودهم بدّلناهم جلوداً غيرها ليذوقوا العذاب﴾(1). چون عموماً نيروي لمس در همه جرم بدن و به ويژه در پوست مبسوط است و نيروي لمس به عهده پوست است، پوست تازه روييده مي‏شود تا اينها درد را بيشتر احساس كنند؛ ﴿ليذوقوا العذاب﴾؛ نه اينكه پوست درد بكشد.
بنابراين، انسان در همه نشئات بدن دارد، ولي اين بدنها فرع است؛ نه اصل يا جزو اصل انسان. قرآن كريم بدن را كه فرع است، به طبيعت و خاك و گل نسبت مي‏دهد؛ ﴿إنّي خالق بشراً من طين﴾(2) و روح را كه اصل است، به خداوند اسناد مي‏دهد؛ ﴿قل الرّوح من أمر ربّي﴾(3)، ﴿ونفخت فيه من روحي﴾(4).»

حال اگر ما جسممان را از این فضاها دور کردیم، ولی روح ما مملوّ از اشتیاه به این گناهان باشد و استعداد و اشتیاق به گناهان داشته باشد، به چه درد می خورد؟!

پس طریق حقیقی، اصلاح نفس و خود سازی در سایه ی خودشناسی است، نه قرار از جامعه و مشکلات و فسادهای آن. این همه بزرگان بوده اند که سالها در خارج از کشور بوده اند و تحصیل کرده اند و نورانی هم بوده و مانده اند. آیت الله دکتر مهدی حائری یزدی، فرزند آیت الله حائری موسس حوزه ی علمیّه، سالها نماینده ی آیت الله بروجردی بودند در امریکا، یا دکتر نصر و... اینها همه عالِم و نورانی بوده اند. و چقدر افرادی که برای دوری از فساد رفته اند قم و هیچ جای دیگر هم نرفته اند، ولی چشم و گوششان می جنبد و بویی از معنویت ندارند.

پس راه ترقّی،نرفتن به دانشگاه و فرار از این فضاها نیست. راه صحیح، گریز نیست، بلکه پرهیز است. و گریز در فقه هم به عنوان راه نهایی است که اگر دیدی به گناه افتادن حتمی است، و پرهیز ممکن نیست، به عنوان تنها راه ممکن، گریز انجام بده و نرو. که بحث هجرت هم ناظر به همین گونه شرایط است.

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایة امیرالمومنین
زیاده عرضی نیست.
پیوسته متعالی
یاحق

با او
عرض سلام و ادب؛

اما در آخر در مورد اشاره ای که اخیرا دوست عزیز، آیدی محترم تنهاترین سردار کردند به احساسی بودن خانم ها و گفتند حضرت علی چنین سخنی گفته اند، ما مکرّر عرض کرده ایم که تعبیری که در مورد عقل خانم ها در نهج البلاغه آمده، و منتصب به مولانا علی بن ابی طالب شده، هم محتوایش خلاف کلام شیعی است و هم سندش مشکل دارد.

لذا سابق بر این هم گفته ایم که هیچ دلیل عقلی (که صورت و ماده ی استدلال قطعی و صحیح باشد.) یا دلیل نقلی قطعی که دالّ بر ضعف عقل خانم ها نسبت به آقایان باشد (عقل به هر معنایی) ، وجود ندارد. فقط تعدادی از نوادر اخبار ضعیف السند هست که به چنین مضامینی اشاره دارد که یکی از معروف ترین هایش همان عبارت «النساء نواقص العقول و.....» است که در نهج البلاغه آمده که بنده در اینجا(نقد محتوایی) و اینجا(نقد سند) مفصل ثابت کرده ام که این عبارت هم از نظر محتوا دارای مغالطه بوده و خلاف کلام شیعی است و هم از نظر سند ، اسنادش را بررسی کرده و ضعفش را آشکار ساخته ام.و بعد از رد این اخبار جعلی ، می ماند بررسی ها و استقراء های شخصی که اعتباری ندارد.

و در مورد قوه ی عقل در خانم ها و... به این بیان از آیت الله جوادی آملی(حفظه الله) از کتاب زن در آینه ی جلال و جمال دقت کنید؛

« جنبه عاطفي بودن زن، ذاتاً مانع تعديل قواي عقلي و فكري او نيست و تمام بحث در صورتي است كه زن چون مرد از اعتدال عقل نظري برخوردار باشد و جنبه خردورزي و فرزانگي معتبر در قضا و مرجعيت، مقهور عاطفه و احساس نگردد؛ زيرا گاهي خردورزي برخي از مردان، مقهور بعضي از شئون نفساني آنان مي‏شود و جنبه فرزانگي آنها تحت پوشش ديگر جنبه‏هاي نفساني قرار مي‏گيرد؛ كه در اين حال، چنين مرداني نيز واجد شرايط قضا يا مرجعيت نيستند.
ممكن است لزوم ارتياض و تمرين زنان براي تعديل عواطف، بيشتر از مردان باشد، ليكن اگر در پرتو تمرين، شرايط مساوي پديد آيد، دليلي بر محروميت زنان از سمتهاي ياد شده وجود ندارد. به ويژه كه مرجعيت سمت اجرايي است، اما پشتوانه مرجعيت و ريشه و بهاي آن به فقاهت و اجتهاد و عدالت است و در اين امور، ذكورت و انوثت شرط نيست. شايد زني در اوج فقاهت و عدالت قرار گيرد و همچون مرحوم صاحب جواهر و شيخ انصاري تحول عظيم فقهي ايجاد نموده، بتواند شاگرداني تربيت كند كه آنها مرجع تقليد شوند و اين هيچ محذوري ندارد، اما خودش به سبب محذور حشر و نشر با نامحرم مقام مرجعيت نداشته، كار اجرايي نپذيرد؛ گرچه در اين مورد نيز اگر محذور جانبي وجود نداشته باشد، اصالتاً منعي نيست. »
زن در آینه ی جلال و جمال-آیت الله جوادی آملی-ص 304 و 305

پیوسته متعالی
یاحق

دقیقا همینطوره که دوست عزیز طارق فرمودند.
اگر قرار بود زن فقط توی خانه باشه، دلیلی نداشت در مورد حجاب داشتن یا نداشتن بحث بشه، زن توی خونه چه نیازی به حجاب داره؟!!
بعدم رو چه حسابی می گید 90% خانومهایی که می رن دانشگاه خراب تر می شن که بهتر نمی شن؟!!!من دوستان زیادی دارم که دانشگاه واقعا مبدا تحولات بسیار عالی براشون بوده!
تازه به آینده این عقاید فک کنین!!! 4 روز دیگه من محجبه باید بچه ام رو بسپرم دست بدحجابی که به خاطر کوتاهی من تو درس خوندن دانشگاه رفته و الان هرچی اعتقادات درست و غلط داره، داره به خورد بچه من میده!خودم برای یک سرماخوردگی باید برم پیش دکتر مرد،اینها مفسده اش کمتره از این که من امروز درس بخونم و دانشگاه برم؟!! با تعبیرات شما باید آینده رو دو دستی تفدیم غرب کرد که!!
قطعا حضور تو جمع مختلط برای درس خوندن باب طبع هیچ انسان فرهیخته و عاقل حتی چه برسه به مومن نیست، اما راه حلش فشار به قوانین و دولتها برای رفع این مشکله، نه خانه نشین کردن خانومها!!
اینکه خانوم ها احساساتی ان هم اصلا دلیل منطفی برای این عدم حضور نیست، خانوم ها احساساتی تر از آقایون هستن به این معنی نیست که آقایون مظهر عقل کاملند و هیچ بهره ای از احساس نبردن و خانوم ها هم برعکسش!بالاخره رفتار مطابق با شرع و موازین اسلامی عین رفتار بر اساس احساسات یک خانوم مومنه است! و هرگز اینطور نیست که اون نیاز به سرکوب احساساتش برای عمل مطابق دینش داشته باشه!
برداشت من از حدیث حضرت صدیقه سلام الله علیها هم مسئله عفیف بودن زنه نه حبسش در خانه، وقتی زن در پوشش و رفتارش رعایت حریم عفاف رو بکنه و وقتی از خونه بیرون می ره جلب توجهی نداشته باشه وبرای تعالی خودش رو به زیور غص بصر هم آرایش کنه، توجه هیچ نامحرمی جلب نمیشه وهیچ نامحرمی نگاهش نمیکنه!!!

سلام به همه دوستان
قبل از هر چیز بگم بنده نگفتم هر کی میره دانشگاه حتما وارد فساد میشه خیر بنده خانم هایی رو میشناسم که با وجودی که دانشگاه رفتن پاکی خودشون رو حفط کردند ....
اما میزان کسانی که به فساد رفتند و از نظر اخلاقی ارزش هاشون رو از دست دادن خیلی بیشتره ،خیلی خیلی بیشتره...عقل انسان میگه وقتی عملی انقدر فساد داره باید کنار گذاشته ...و این که نمیشه توی آب پرید و خیس نشد...خانمی مساله رو گفتن که باید با تربیت صحیح وارد دانشگاه شد،اما فقط خودشون رو دیدن ولی من دیدم هزار هزار دخترانی که تا پا گذاشتن به دانشگاه تمام ارزش هاشون رو از دست دادن...روایات و احادیثی که در مورد عدم اختلاط هستن تماما جنبه روانشناسی دارند..
خیلی از خانم هایی که وارد دانشگاه میشن پدر و مادری بی سواد دارن و بعضا چشم و گوش بسته هستن اما با ورود به محیط مختلط گول میخورن..بله جامعه هم مختلطه ،اما تفاوتی که داره شما 4 سال به یه پسر همکلاس نمیشین..شاید یکی بیاد مزاحم بشه و راهش رو بکشه و بره..
بنده خودم دانشگاه رفتم و دیدم که پسری عاشق یه دختر شد و چقدر مزاحمت و اخرش کار به آدم ربایی و...انجامید اون خانم خیلی هم نجیب بود،خیلی مورد دیدم و شنیدم....
از نظر من درس خواندن اگر کسی واقعا نیتش درس باشه میشه توی محیط مناسب باشه:
1-دانشگاه الزهرا که همه خانم هستن و تمام رشته های علمی هم داره و خیلی معتبره
2-خواندن در دانشگاه مجازی که استاد به صورت آنلاین در اینترنت درس میده
3-خواندن دروس به صورت غیر حضوری

چند سوال پیش میاد :
آیا زنانی که دانشگاه نمیرن از نظر سواد و شعور کمتر از زنان دانشجو هستند؟
خیر ،اصلا لازمه داشتن سواد رفتن به دانشگاه نیست،بنده خانمی رو میشناسم در همین سایت که خیلی هم گمنام هستن و حتی یک بار پاشون رو نذاشتن توی دانشگاه اما از نظر زبان خارجه...اطلاعات عمومی،روانشناسی..ریاضیات..نجوم...هیچ دختر دانشجویی حریفش نمیشه،اصلا مادران خیلی از ماها مگه دانشگاه رفتن؟اما خیلی هم موفق بودن..
آیا شما واقعا برای این میرید دانشگاه که بی حجاب ها رو تصرف نکنند؟
بنده حاضرم به تمام مقدسات قسم بخورم اکثریت خانم هایی که میرن دانشگاه
1-بی سواد میان بیرون و واقعا چیزی یاد نمیگیرن
2-بخاطر چشم و هم چشمی و حرف مردم میرن دانشگاه
3-عده ای هم با این تصور میرن که همسر مناسب تری نصیبشون بشه
4-عده ای هم واقعا بی هدف میرن و برای رفع بیکاری
عرض کردم اکثریت...لطفا برداشت غلط نکنید..تاکید میکنم اکثرا و نه همه...
وظیفه بود بگیم و گفتیم و هرکسی در انتخاب آزاده،اما بدونید باب توجیح وسیعه...
یادتون باشه با حجاب و غیر حجاب نداره،نجیب و غیر نجیب نداره..شهوت و افراد بیمار دل اصلا این چیزا رو نمیفهمند..اتفاقا نگاه ها به خانم های با حجاب بیشتره..هر چقدر دختر بهتر باشه گرگ ها تشنه تر میشن(البته دست خودشون نیست،شرایط ازدواج نیست و ناخواد آگاه نیازشون وادارشون میکنه)...فقط از خودتون بپرسید:
آیا امام زمان راضی هستن که برم توی محیطی که صدها نگاه شهوانی بهم بشه؟؟؟
از خانم های محترم خواهش میکنم بد برداشت نکنن،منظورم اصلا با شمایی نیست که دانشگاهتون محیط پاک و سالمی هستش..منظور دانشگاههایی هست اوضاعشون خرابه و همه میدونیم...اما به طور کلی اختلاط ایراد داره..

امام جمعه موقت ورامين گفت:

به دنبال به ‌وجود آمدن معضلات اختلاط دانشجويان از 11 مرجع تقليد جهان تشيع از جمله مقام معظم رهبري استفتاء شد كه در ارتباط با اختلاط دختران و پسران در مراكز آموزشي كشور و وظيفه مسئولان فتاواي صادر كردند.
حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحسن محمودي كه به دليل به‌وجود آمدن معضلات اجتماعي به دليل اختلاط دختران و پسران در مراكز آموزشي نظرات علما و مراجع عظام تقليد را در اين ارتباط جمع آوري كرده در اين ارتباط در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس گفت:
امروز يكي از معضلات جدي در مراكز آموزشي در سطوح عالي اختلاط بي‌حساب و كتاب دختران و پسران است كه جاي بسي تعجب است كه در نظام تعليم و تربيت، در مقاطع ابتدايي و راهنمايي و دبيرستان پسران و دختران جداگانه تحصيل مي‌كنند و در مقطع دانشگاه و در اوج غريزه آنها را به‌صورت مختلط مي‌بينيم و اين امر با كدام منطق ديني و عقلاني پذيرفتني است.
كارشناس مسايل مذهبي و اخلاقي در ادامه افزود: من در اين مدت حضور در دانشگاه‌ها موارد متعددي را سراغ دارم كه دانشجويان متعهد به‌خاطر مزاحمت‌هاي اخلاقي مجبور به ترك تحصيل شده و يا احيانا گرفتار معضلات اخلاقي شدند و مواردي را سراغ دارم كه برخي دانشجويان خوش استعداد و درس‌خوان به‌دليل گرفتار آمدن در دام افراد بد اخلاق دچار مشكلات روحي شده و صدمات جبران ناپذير خورده‌اند،

واقعا آيا مسئولان دانشگاه‌ها از خود سئوال نمي‌كنند كه مسئول اين لطمات روحي و اخلاقي كيست

ادامه در صفحه قبل....

استاد حوزه دانشگاه خاطرنشان كرد:
متاسفانه اين اختلاط‌ها و رقابت‌هاي ناسالم حتي ازدواج جوانان دانشجو را دچار مشكل كرده و اين خود آرايي‌ها و فتنه‌هاي اخلاقي آسيب‌هاي جدي را به برخي خانواده‌ها وارد ساخته است.
فقها و مراجع عظام تقليد حضرات آيات سيدعلي خامنه‌اي، جعفر سبحاني، سيدعلي حسيني سيستاني، لطف‌الله صافي گلپايگاني، سيدعلي علوي گرگاني، سيد يوسف مدني تبريزي، حسين مظاهري، ناصر مكارم شيرازي و حسين نوري همداني به اين استفتاء پاسخ داده‌اند.
وي افزود:موضوع استفتا اين بود كه «اختلاط دختران و پسران در برخي مراكز آموزشي مانند دانشگاه‌ها و عدم نظارت جدي بر اين مراكز، ضمن ايجاد زمينه‌هاي گناه و خودآرايي، موجب ركود علمي و ايجاد رقابت‌هاي ناسالم و حركات غير اخلاقي شده، به طوري كه بسياري از خانواده‌ها و دانشجويان از وضعيت موجود رنج مي‌برند. آيا شرعا اين اختلاط جايز است، وظيفه مسئولان آموزش عالي كشور و متوليان اين مراكز چيست»

پاسخ استفتا مراجع:

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي:
هر كس بايد بر طبق مقررات به وظايف شرعي و قانوني خود، از جمله امر به معروف و نهي از منكر اقدام كند.

آيت الله بهجت (ره):
واضح است كه بايد از اختلاط پيش‌گيري كنند.

حضرت آيت الله صافي گلپايگاني:
واضح است كه اختلاط مذكور حرام است و علاوه بر آن مفاسد و تبعات سوء بسيار بر آن مترتب است و متاسفانه در اثر بي توجهي مسئولان روز به روز دامنه آن گسترده‌تر مي‌شود؛ البته جدا كردن كلاس‌هاي دختران و پسران كار لازمي است،

آيت‌الله نوري همداني:
مسئولان محترم مربوطه در اين جهت عنايت و قوت بيشتري داشته باشند.

آيت‌الله سبحاني:
در كشورهاي اسلامي بايد كوشش شود مراكز آموزشي از نظر دختر و پسر جدا باشند. وظيفه اين است كه از اختلاط در آموزشگاه‌ها جلوگيري شود و دانشگاه دختران غير از دانشگاه پسران باشد.

آيت‌الله مظاهري:
اختلاط جايز نيست و گناه آن خيلي بزرگ است. در فرض مذكور بايد اختلاط نباشد و بر مسئولان مربوطه واجب است اين‌گونه مفاسد را رفع كنند.

آيت‌الله علوي گرگاني:
لازم است متوليان امر آموزش از اختلاط نامحرمان جلوگيري كنند و حتي‌المقدور از اختلاط فضاي دانشگاه‌ها جلوگيري كنند. اين‌گونه اختلاط‌ها مناسب شئونات مراكز اسلامي نيست و هيچ‌گونه خدمتي به جامعه علمي نمي‌كند و لازم است مسئولان امر از اين‌گونه مسايل جلوگيري كنند.

آيت‌الله حكيم:
اختلاط بين آنها در مراكز مزبور مكروه است و لكن چون غالباً موجب كثيري از محرمات مي‌شود لازم اجتناب از آن است.

آيت‌الله مكارم شيرازي:
در مواردي كه امكان جداسازي هست بايد اين كار صورت پذيرد و در مواردي كه اين كار امكان پذير نيست بر پسران و دختران لازم است كه از خودآرايي و تحريك ديگران جدا بپرهيزند.
با اشاره به سیره حضرت فاطمه زهرا(س) گفت:‌ اختلاط زن و مرد در دانشگاه‌ها و مجالس در جامعه اسلامی مسئله‌ای شده که همه را رنج می‌دهد.
آيت‌الله سيستاني:
امر مربوطه به خود فرد است اگر بيم افتادن به گناه نداشته باشد اشكال ندارد.

آيت‌الله مدني تبريزي:
اختلاط دختر و پسر در مراكز آموزشي و غيره كه منجر به گناه باشد جايز نيست.

امام جمعه اصفهان خواستار جداسازی دختران و پسران از دانشگاه ها شد و افزود: روزی، به مضرات اختلاط جنسیتی در دانشگاه ها پی می برید

ایرنا نوشت:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: اختلاط دختر و پسر در دانشگاه ها باعث ترغیب دانشجویان به خودنمایی می شود

امام جمعه مشهد با اشاره به وجود بعضی از مظاهر فساد در دانشگاه‌ها گفت: خواسته مردم از دولت اجرای قانون تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها است.

حجت الاسلام متقی نیا خطیب جمعه خرم آباد:
جداسازی دانشجویان دختر و پسر در دانشگاهها مورد تاکید است
متاسفانه سیستم دولتی چندان جسورانه در بحث عفاف و حجاب عمل نمی کند.
حجت‌الاسلام اصغر قائمی نماینده ولی فقیه در شهرضا:
در حالیکه کشورهای غربی و کمونیست پس از سالها تحقیق و پژوهش اختلاط پسر و دختر در فضای علمی را سبب ایجاد رکود علمی و عقب‌ماندگی می‌دانند، ایستادگی عده‌ای از مسئولان در برابر اجرای این طرح در جامعه اسلامی جای بسی تعجب است
آیت الله رضا استادی در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شهر مقدس قم به مسئله عدم اختلاط دانشجویان در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: بعد از انجام کلی مطالعات از سوی دلسوزان، آنها به این نتیجه رسیدند که باید فضای دانشگاه‌ها از نظر اختلاط جنسیتی ساماندهی شود و خانم‌ها و آقایان در فضایی جداگانه تحصیل کنند
آیت الله نورالله طبرسی - امام جمعه ساری:
تاکید بر اسلامی شدن دانشگاهها، خواستار اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاههای کشور شد و گفت: فرهنگ عفاف و حجاب باید از دانشگاهها و مراکز علمی فرهنگی به جامعه رسوخ پیدا کند.

شک نکنید اگر فساد نبود در دانشگاه ها این همه روحاینت فهیم ما موضع گیری نمیکردند...
آیا زن مجازه توی محیط فاسد تحصیل کنه؟

با او
عرض سلام و ادب؛

مطالب این پست شامل اینهاست؛

1-معرفی نوشته های پیشین
2-انتقادی به بعضی نوشته های دوستان
3-بیان نظری تکمیلی

1-معرفی نوشته های پیشین؛

دوستانی که تازه به این صفحات تشریف آورده اند، توصیه می کنم نوشته های صفحات قبل این بنده را مطالعه بفرمایند. بنده در صفحات قبل 4 نوشته گذاشتم با عناوین زیر که روی هر کدام کلیک کنید به آن منتقل خواهید شد:

1:پست اول: دلیل بدحجابی ها افراط سالهای پیش است+نظر دقیق آیت الله بهجت در مورد روابط و اختلاط+دیدگاهی از آیت الله جوادی آملی در مورد حضور و تحصیل و تدریس خانم ها

2:پست دوم: مطالب بسیار دقیق و جالبی از استاد شهید مطهری(قدس سره) نقل گردید که توصیه می کنم حتما خوانده شود.

3:پست سوم: بیان دو طریق تعلیم و تربیت و خودسازی: 1-گُریز 2-پرهیز و اینکه کدام راه درست است و...

4:پست چهارم: در اینکه بهره ی خانم ها از عقل و تسلط بر احساسات کم تر از آقایان نیست، ردّ روایاتی در این زمینه و نقلی از آیت الله جوادی املی در این باب

2-انتقادی به بعضی نوشته های دوستان؛

در نوشته های یکی از دوستان، اشکالات فراوانی دیدم که فعلا فقط به یک مورد خیلی مهم، اشاره می کنم؛

ایشان در این صفحه نقلی از مراجع اورده اند در تایید نظر خودشان که اختلاط حرام است و باید جمع شود.
دوستان دقت کنند که میان «فتوا» و «استفتاء» بسیار تفاوت وجود دارد. قتوا یک جمله ی مشخص و کامل است که نظر فقیه در یک امر بدون دخالت شروط خاص مطرح شده است.
ولی استفتاء، پاسخ مرجع به مورد خاص سوال کننده یا شروطی است که در سوال او لحاظ شده است.

همین الان به نقل ایشان دقت کنید، اکثر(نه همه) آنچه ایشان آورده اند، معلوم است که پاسخ مرجع به استفتاء بوده، در صورتی که ایشان سوال را نقل نکرده اند که ببینیم این مراجع طبق چه سوال و شروطی این نظر را داده اند، دقت کنید:

«آيت‌الله مظاهري:
اختلاط جايز نيست و گناه آن خيلي بزرگ است. در فرض مذكور بايد اختلاط نباشد و بر مسئولان مربوطه واجب است اين‌گونه مفاسد را رفع كنند.

(روشن است که این فرض مذکور شرایط خاصی است که در سوال بوده است.)
-----------
آيت‌الله علوي گرگاني:لازم است متوليان امر آموزش از اختلاط نامحرمان جلوگيري كنند و حتي‌المقدور از اختلاط فضاي دانشگاه‌ها جلوگيري كنند. اين‌گونه اختلاط‌ها مناسب شئونات مراكز اسلامي نيست و هيچ‌گونه خدمتي به جامعه علمي نمي‌كند و لازم است مسئولان امر از اين‌گونه مسايل جلوگيري كنند.
(مرجع ضمیر -اینگونه-، در کلامشان به جمله ی سائل بر میگردد که نقل نشده.)
-----------
حضرت آيت الله صافي گلپايگاني:
واضح است كه اختلاط مذكور حرام است و علاوه بر آن مفاسد و تبعات سوء بسيار بر آن مترتب است و متاسفانه در اثر بي توجهي مسئولان روز به روز دامنه آن گسترده‌تر مي‌شود؛ البته جدا كردن كلاس‌هاي دختران و پسران كار لازمي است.

(اختلاط مذکور، یعنی اختلاط خاصی که در سوال ذکر شده که متاسفانه سوال اینجا نقل نشده.)
-----------
آيت‌الله مدني تبريزي:
اختلاط دختر و پسر در مراكز آموزشي و غيره كه منجر به گناه باشد جايز نيست.

(شرطی که ایشان در نظر گذاشته اند دقت بفرمائید که برای کسی که حضورش در این دانشگاه منجر به گناه باشد حرام است.)
-----------
آيت‌الله سيستاني:
امر مربوطه به خود فرد است اگر بيم افتادن به گناه نداشته باشد اشكال ندارد.

(یعنی اگر فردی خودش تشخیص داد که اگر برود در این دانشگاه به گناه می افتد، نباید برود.نمی توانیم از طرف همه قضاوت کنیم که نخیر همه به گناه می افتند. مربوط به خود فرد است.)
-----------
آيت الله بهجت (ره):
واضح است كه بايد از اختلاط پيش‌گيري كنند.»

(در مورد نظر آقای بهجت هم این کلمه ی واضح است که متوجه به سوال است که اختلاط با شرایطی که گفتید، واضح است که حرام است. چنان که بنده با ذکر سند و نقل کامل سوال و جواب، استفتائ دیگری از همین آیت الله بهجت عزیز نقل کردم به این مضمون؛
«[=arial]سوال: با توجه به عدم رعایت حجاب توسط برخی خواهران، وظیفه ی ما در کلاس ها و رفت و آمد در محیط دانشگاه، چیست؟
[=arial]پاسخ آیت الله بهجت: اگر تحفّظ (خودنگه داری) ممکن نیست، و معرضیت حتمی برای وقوع در حرام دارد، درس خواندن با اختلاط دختر و پسر جایز نیست.[=arial]»
[=arial]ج4-ص221-استفتاء5398-چاپ اول-نشر شفق

استفتاء را اینگونه کامل و با ذکر سند نقل می کنند دوست عزیز. می بینید که آیت الله بهجت هم با ذکر شرط «معرضیت حتمی گناه افتادن» حضور فرد را جایز نمی دانند.)

********بنظر من به این کار، که ما پاسخ یک استفتاء خاص را بدون ذکر سوال و بدون سند اینگونه ذکر کنیم، بازی با نظر مراجع و اسلام و مصادره به مطلوب استفتاء ها است و از آن بالاتر جایگزین کردن پاسخ استفتاء خاص به جای فتوا است. این کارها ممکن است عاقبت آدم را بسوزاند، مواظب باشید.********

و دوستان می دانند که دادن فتوای کلّی با مرجع است، تطبیق مصداق با مکلّف است. این هم به فرموده ی آیت الله سیستانی مساله ی فردی است. هر کس خودش باید ببیند که به فساد می افتد یا خیر که ببیند رفتنش حرام است یا خیر. اصل جداسازی مبنی بر تشخیص مصداق به جای مکلّفین است که چون عمده ی مکلّفین به گناه می افتند، پس جدا کنیم. شما برای بنده از یک منبع بیاورید که کسی به جای کسی دیگر حق تشخیص مصداق در حکم فقهی برای کسی دیگر دارد!!!

باقی در پست بعد............

باقی پست قبل...........

3-بیان نظری تکمیلی؛

برای مطالعه ی این بخش، توصیه می کنم دوستان پست سوم بنده از 4 پست معرفی شده در فوق را حتما بخوانند. در آنجا ما دو روش تربیتی و سلوکی گریز و پرهیز را تبیین کرده ایم و گفته ایم به چه دلیل کدام مرجّح است.
و آنجا عرض کرده ایم که راه گُریز در فقه هم، به عنوان آخرین راه بوده و جایی است که چاره ی دیگری نباشد.لذا مثلا آیت الله بهجت فرموده اند اگر معرضیت حتمی در گناه افتادن بود، یعنی دیگر آخرین مرحله که دیگر چاره ای نیست، گریز کرده و نروید.

یک مثال؛

اما دقت کنید، مثالی می زنم، برای اینکه ویروس خطرناکی که در جامعه آمده، مردم را نگیرد، دو راه وجود دارد: گریز-پرهیز

برای گریز باید دائما مردم را از جایی که این ویروس هست دور نگه دارند و خارج کنند. مثلا ویروس امد به کرج، بگویند مردم دیگر به کرج نروند و مردم کرج هم آنجا را ترک کنند. بعد آمد به ورامین، بگویند مردم به ورامین نروند و انجا را ترک کنند. بعد امد به قم، بگویند: مردم دیگر به قم نروند و قم را ترک کنند. و....
این کار یعنی دائما مردم در خطر ابتلا هستند و استعداد بیمار شدن را دارند و با هزینه و بدبختی دائما مردم از ویروس دور نگه داشته می شوند.

ولی راه دیگر، پرهیز است، به این نحو که کاری کنند که مردم مبتلی به این ویروس نشوند. برای این کار واکسن ضد ان ویروس را به مردم زده و توصیه می کنند که مثلا دستانتان را قبل از خوردن غذا، بشویید. اینگونه ویروس هر جایی هم برود، مردم مبتلی نخواهند شد.

حالا بحث خودمان؛

حالا فرض کنید، روابط نامشروع و بدحجابی و... ویروسی خطرناک است، یک راه گریز است که اگر در شهر یا کشوری، رواج یافت بگوییم: خب نروید انجا و اگر آنجایید نقل مکان کنید.(چنان که عده ای به کسانی که برای تحصیل قصد عزیمت به خارج را دارند می گویند نرو.) بعد اگر این ویروس بدحجابی و روابط نامشروع آمد در خیابان، می گوییم حداقل نیمی از افراد که خانم ها باشند تا حد امکان در خیابان ها نیایند، بعد اگر این ویروس به دانشگاه منتقل شد: بگوییم دانشگاه هم نروید که از نگاه های ناپاک در امان بمانید و منحرف نشوید. بعد اگر به اینترنت آمد: می گوییم: به این اینترنت هم نروید و..... و آخرش هم همان محدود شدن در 4 دیواری خانه می شود.

ولی راه دیگر پرهیز است که از راهی صحیح، ریشه های گرایش به این گناهان در نفس و سیستم اخلاقی جوانان توسط رسالنه ها و صدا و سیما و مدارس و تعلیم و تربیت سوزانده شود و جوانان به واکسن ایمان و تقوا واکسینه شوند و بر اساس پهیز آنها طوری تربیت شوند که سمت این امور نروند.
ما این همه سال است که این کار را درست انجام نداده ایم، بعد می گوییم نخیر این همه کار فرهنگی شد، به نتیجه نرسید، همان راه گریز بهتر است. عزیز دل، مشکل اینجاست که این کاری که این همه سال انجام شده، کار فرهنگی نبوده، ضد فرهنگ بوده.
این همه انرژی و هزینه را صرف گریز نکنید، این همه تشکیل کلاس های دوبرابر، تدریس های دوبرابر و... این همت و هزینه را در ترویج اخلاق مداری در جامعه خرج کنید که روش پرهیز عاقلانه تر است.

و می دانید که اساتید محدود اند، تا حال اساتید دانشگاه نیمی از وقت علمی را در تدریس و نیمی دیگر را در تولید علم و مقاله نویسی و تالیف سپری می کردند، با تفکیک جنسیتی دانشگاه و تشکیل دوبرابر کلاس ها، همه ی وقت علمی اساتید هزینه ی تدریس خواهد شد و بعد از چند سال، تولید علمی و تالیفات و تحقیقات دانشگاهی شدیدا کاهش خواهد یافت، چون اساتید دیگر فرصت اینکارها را ندارند، چون تدریسشان دو برابر شده است.

در مجموع انچه که عقلانی است، روش پرهیز است و نه گریز.فتأمّل

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایة امیرالمومنین
زیاده عرضی نیست.
پیوسته متعالی
یاحق

سلام به همه دوستان
بنده عرض کردم پاسخ استفتا و نوشتم این رو ...نگفتم فتوای کلی مراجع...
..................................
در مورد ویروس هم وقتی شرایط رو محیا کنید ویروس ها رشد خواهند کرد...
...................
بنده نگفتم کسی درس نخونه و گفتم این راه ها هست..،بنده گفتم توی اکثریت دانشگاه ها طرف بی سواد میاد بیرون...طرف ارزش هاشو از دست میده...طرف برای چشم و هم چشمی میره...بخاطر پیدا کردن شوهر میره(اکثریت و نه همه)...بخاطر بیکاری میره....
بنده گفتم خانم نباید بره جایی که نگاه شهوت بهش بشه ..کی میتونه بگه دانشگاه ها فاسد نیستن و هیچ نگاه حرامی اتفاق نمی افته.؟
؟
بنده و شما دو نظر متفاوت دادیم ...من مطالبم رو کامل نوشتم از تعداد صلوات ها برای شما بر میاد نظریات شما طرفداران بیشتری داره،قضاوت با خواننده گان...فقط فکر کنید به پست ها...
هر کسی در مقابل حرفی که میزنه مسوله و باید اون دنیا جواب پس بده،امیدوارم باعث انحراف کسی نشیم و حرفی رو بزنیم که حرف خدا و امام زمانه و گرنه اون دنیا باید جواب پهلوی شکسته و سر بریده و شش ماهه و...رو بدیم...
خدا همه ما رو هدایت کنه...

سلام به نظر من به موضوع بسيار خوبي پزداختيد منم به اين موضوع اشاره ميكنم كه خيلي از ما مد لباس هنزپيشه محبوبمون رو دوست داريم كاش هنرمندان كه اين قدر محبوبند و مورد قبول به رعايت اين مسايل بپردازند مي دونم اين امكان وجود نداره مگر اينكه صدا و سيما فانون بگذارد

موضوع قفل شده است