آيا در عالم برزخ نيز شفاعت وجود دارد؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

با ورود به برزخ و "نظام برزخي" تحوّل و حرکت ادامه دارد و هر چند نتيجه حرکت آدمي در دنيا است؛ ولي دنباله و تداوم آن، به شمار مي‏رود و اين حرکت در جهت سير به سوي خدا است تا بر اثر آن معايب و نقايص را از دست بدهد و با کسب کمالات، قابليت‏ها و خصوصيات جديد، لياقت ورود به عالم حشر را پيدا مي‏کند و احکامي متناسب بااحکام و آثار نظام حشر و قيامت را دارا شود.
از اين حقيقت با عنوان "تکامل برزخي" ياد مي‏شود که حکايتگر تداوم حرکت و تحوّل در "نظام برزخي" است.
بنابر اين انسان بعد از مرگ نيز نيازمند آن بزرگواران است و به کمک و توجه آنان حاجت مند ميباشد.
همچنين يکي از بهترين لذت هاي معنوي و روحاني،در جهان برزخ و عالم قيامت بهره گيري از محضر انسان هاي والامقام و با صفا است.
از آيات و روايات اهل بيت(ع) به خوبي استفاده مي شود که بهشتيان از موهبت ويژه بهره فراوان دارند. آنان از محضر پيامبران و امامان(ع) و همنشين شدن با آنان لذت فوق العاده اي مي برند.
قرآن مي فرمايد: "کسي که خدا و پيامبر را اطاعت کند (در قيامت) همنشين کساني خواهد بود که خدا نعمت خود را بر آن ها تمام کرده، از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان، و آن ها چه رفيقان خوبي هستند. اين فضل مرحمتي است از ناحيه خدا".(1)
رسول خدا(ص) در جمع اصحاب خود دست حسنين(ع) را گرفت و فرمود: "اي مردم، آن کس که مرا دوست دارد و اين دو (حسن و حسين) و پدر و مادر ايشان را دوست داشته باشد، در قيامت با من در بهشت خواهد بود".(2)
امام رضا(ع) به فرزند شبيب فرمود: "اگر خوشنود مي شوي که خدا را ملاقات کني در حالي که گناهي بر تو نباشد، حسين(ع) را زيارت کن. اگر خوشحال مي شوي که در غرفه هاي بهشت همنشين پيغمبر خدا و خاندان او باشي، کشندگان حسين(ع) را لعنت کن. اگر خوش حال مي شوي که در درجات بلند بهشت با ما باشي، براي اندوه ما اندوه ناک باشد و از فرح ما شادمان، و بر تو باد دوستي ما، که اگر مردي سنگي را دوست بدارد، خدا او را با آن سنگ محشور گرداند".(3)
در نتيجه شيعيان و محبّان و دوستان امامان معصوم(ع) واهل بيت عصمت و طهارت در روز قيامت از شفاعت حضرات معصومين(ع) بهره مند مي شوند و آن بزرگواران را ملاقات مي کنند و با آنان همنشين مي گردند و از محضر غرق در نورشان بهره مند مي شوند.
البته چگونگي اين ارتباط و بهره مندي در برزخ و قيامت با اين دنيا متفاوت است کسي در اين عالم با آنان ارتباط قلبي بيابد ، مي تواند در آن عالم ارتباط حضوري داشته باشدو همان گونه که در عالم برزخ با ارواح ديگر مومنان هم نشين است ، با ارواح امامان معصوم نيز هم نشين باشد و حتي درخواست حاجت نمايد . البته نوع ارتباط و درخواست در آنجابا اين عالم متفاوت است و ارتباط در آن عالم بر اساس نوع زندگي انسان در اين عالم رقم مي خورد و متناسب با همان عوالم ميباشد و کيفيت آن بر ما کاملاً معلوم نيست.
خداوندا، زيارت اوليا را در دنيا و شفاعت و همنشين شان را در آخرت نصيبمان فرما.
پي‌نوشت‌ها:
1. نساء(4)آيه 69 - 70.
2. شيخ عباس قمي، منتهي الآمال، ص 183.
3. همان؛ نفس المهموم، ص 38

محمد;4376 نوشت:

سلام

امام صادق علیه السلام خطاب به شیعیان می فرماید: «والله اتخوف علیکم فی البرزخ. قلت ما البرزخ؟ فقال: القبر منذ حین موته الی یوم القیامة». من بر شما (شیعیان) در عالم برزخ می ترسم، راوی می گوید: من به امام صادق علیه السلام گفتم که عالم برزخ کجا است؟ فرمود: قبر است، زندگی در آن از زمان مرگ تا روز رستاخیز ادامه دارد».

امام صادق علیه السلام به جمعی از شیعیان خود فرمود: به خدا قسم که تنها خطری که من بر شما احساس می کنم، برزخ است و چون قیامت شود و کار به دست ما برسد، ما بر کار شما از خودمان اولویت داریم.(1)

موفق باشید ...:roz:

پاورقی_________________________________

1. معارف و معاریف، ج 1، ص 378 و 379 تالیف سید مصطفی دشتی، بنقل از حوزه نت.

. نفي شفاعت در عالم برزخ
از بسياري از روايات ائمه ي معصومين اين نكته روشن مي شود كه شفاعت ايشان در عالم برزخ شامل حال افراد گنهكار و گرفتار نمي شود و شفاعت ايشان مختص به روز قيامت است امام صادق در اين باره مي فرمايند:«شيعيان ما، با شفاعت پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ و امامان معصوم ـ عليه السّلام ـ در قيامت همگي بهشتي اند اما سوگند به خدا از وضع و حالتان در برزخ خوف دارم«1] - زيرا در برزخ شفاعت نيست - بايد توجه داشت كه برخي از روايات و يا مكاشفات بزرگان درباره تصرفات ائمه در حالات برزخي برخي گرفتاران از باب شفاعت مصطلح نبوده بلكه از باب تصرف به ولاية تكويني است كه در چارچوب شفاعت قرار ندارد.[2] [1] . كليني، الكافي، ج3، ص 242، دارالكتب الاسلاميه، تهران، 1365.
[2] . براي توضيح بيشتر ر.ك: فلسفي، محمد تقي، معاد از نظر روحي و جسمي، فصل هشتم، هيئت نشر معارف اسلامي، ج1: 1360.

موضوع قفل شده است