نظرتون در مورد دینداری مردم از دین اسلام الان چیه؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظرتون در مورد دینداری مردم از دین اسلام الان چیه؟

اشتباهاتشون چي ها هستن ؟
خرافاتشون چي ها هستن ؟
كج روي هايشان چطوري هست ؟
به نظر شما آيا الان مردم دين اسلام رو به درستي دنبال مي كنند ؟
--
نظر خودم: خرافات بسيار بيداد مي كنه و اين خرافات از مردم هم گذشته و به سخنرانان پاي منبر هم رسيده به طوري كه من تا به حال چندين عقايد خرافاتي شنيدم
مثلا :
دعاي ندبه صبح جمعه
شيخ گفت جواني طلبه كه همه ميشناسيمش و در مشهد هست و پاي منبر مياد چشم برزخي داره ( به علت اينكه نگاه نامحرم تا حالا نكرده ) فاميلش رو هم گفت . ميگفت ما رفتيم نزد آقاي بهجت ايشون روي منبر بودن يكدفعه بلند شدن و به استقبال اومدن و خلاصه ما رو فراموش كردن .
بعد از ظهر همون روز من 40م يكي از آشنايان دعوت بودم از شيخي ديگر فاميل اون آقايي كه چشم برزخي رو داره پرسيدم گفتم ميشناسينش؟ گفت بله! گفتم صبح جريان اينجوري بوده آيا چشم برزخي داره ؟ خنديد گفت نه همچين چيزي نيست !
خوب الان اين يعني چي ؟ چرا دروغ به خورد مردم ميدن ؟ ولو هدف خير باشه ؟ الان من فهميدم دروغ گفته ديگه كلا از همه چي متنفر شدم ! اين درسته !؟

sshr;142530 نوشت:
مثلا : دعاي ندبه صبح جمعه شيخ گفت جواني طلبه كه همه ميشناسيمش و در مشهد هست و پاي منبر مياد چشم برزخي داره ( به علت اينكه نگاه نامحرم تا حالا نكرده ) فاميلش رو هم گفت . ميگفت ما رفتيم نزد آقاي بهجت ايشون روي منبر بودن يكدفعه بلند شدن و به استقبال اومدن و خلاصه ما رو فراموش كردن . بعد از ظهر همون روز من 40م يكي از آشنايان دعوت بودم از شيخي ديگر فاميل اون آقايي كه چشم برزخي رو داره پرسيدم گفتم ميشناسينش؟ گفت بله! گفتم صبح جريان اينجوري بوده آيا چشم برزخي داره ؟ خنديد گفت نه همچين چيزي نيست ! خوب الان اين يعني چي ؟ چرا دروغ به خورد مردم ميدن ؟ ولو هدف خير باشه ؟ الان من فهميدم دروغ گفته ديگه كلا از همه چي متنفر شدم ! اين درسته !؟

با سلام

بزرگوار تایپک خوبی را استارت زدید و ان شاء الله که مباحث مفیدی را به بحث بگذاریم
این مطلب که فرمودید دارای چند نکته است:

-- اگر مردم به دین و مبانی اسلام اشنا باشند عده ای نمیتوانند به راحتی از معارف دین سوء استفاده کرده و این چنین با اعتقادات مردم بازی کنند

-- مردم برای اعتقادات خود باید بیشتر و بهتر ارزش قائل شوند و تنها به منبرها و سخنرانی ها اکتفا نکنند و این همه کتاب و مقاله و بحث و ........

باید که خودشان دغدغه دینی داشته باشند خب مردم چنین حساسیتی نسبت به دین خود ندارند و عده ای دغل باز هم از انها سوء استفاده می کنند

-- از طرفی این موضوع یک دروغ است و به خرافات در دین ربطی ندارد کسانی از معارف دین سوء استفاده کرده و به نفع مقاصد خود استفاده می کنند

ادامه دارد.....

sshr;142530 نوشت:
اشتباهاتشون چي ها هستن ؟ خرافاتشون چي ها هستن ؟ كج روي هايشان چطوري هست ؟ به نظر شما آيا الان مردم دين اسلام رو به درستي دنبال مي كنند ؟

با سلام
ببینید بزرگوار

مبانی دین اسلام همان مبانی است که 1400 سال قبل توسط وحی بر قلب نازنین رسول خدا(ص) نازل شده بود و ایشان مجری این احکام بودند

علما دین هم همان معارف را برای نسل های بعدی حفظ کرده اند که در این عصر هم به دست ما رسیده است
فقط مسایل مستحدثه مورد مناقشه است که ان هم علما با اجتهاد خود از قران و سنت، راه را مشخص می کنند

بنده در تایپک بالا هم عرض کردم شاید بزرگترین اشتباه مردم در دینداری این است که دغدغه و حساسیتی نسبت به دین خود ندارند

نمی خواهند اطلاعات دینی خود را افزایش دهند
و به حداقل های دین کفایت می کنند
قبول دارید که مردم و جوانان به اندازه وقتی که صرف تماشای فوتبال در طول ایام هفته می کنند صرف اموزش معارف دین نمی کنند؟؟

نفرمایید تقصیر نهادهای دولتی و مساجد و........است
اصلا فکر کنید ما در کشوری اجنبی هستیم و فارغ از حکومت دینی
بزرگوار
جوانان و مردم باید خودشان به فکر دین خودشان باشند

بله درست است که حکومت هم باید کاری بکند و به مردم اموزش دهد و ......
ولی باید که مردم طالب باشند یا نه؟؟؟

باید که جوانان بخواهند از وب گردی رها شوند و مثلا در چنین سایتهایی باشند و سوال کنند تا کارشناسان هم به ایشان جواب دهند
به نظر بنده مردم باید خودشان طالب باشند
و در مراحل بعدی کارشاسان دین و علما جوابگوی ایشان باشند

منتظر نظرات دوستان می نشینیم
بنده باز در این مورد سخن دارم

طاها;142536 نوشت:
باید که جوانان بخواهند از وب گردی رها شوند و مثلا در چنین سایتهایی باشند و سوال کنند تا کارشناسان هم به ایشان جواب دهند به نظر بنده مردم باید خودشان طالب باشند

سلام

سایت های این چنینی نیاز به نشاط دارند
بیان مطالب زیاد و خسته کننده است
سنگین بیان می شه
جذابیت کافی را ندارند
رسمی است

کمی علما باید صمیمی تر شوند
و...

سلام
جناب طاها بزرگوار شما بهتر از من میدونید و این حدیث را دیدید(من مذموم حدیث را عرض میکنم) که وقتی امام زمان(عج) ظهور میکنند،دین به قدری تغییر کرده که مردم فکر میکنند امام بزرگوار دین جدیدی را آورده اند.
پس الان که آخر الزمانه دیگه در اوج این تغییرات دین مبین اسلام هستیم که دیگه رنگ و بوی دینداری و مسلمانی از اسلام و مسلمونی ما رفته است این تغییر هم در مبانی و اصول دینمون وارد شده و هم در جزئیات زندگی روزمره ما.

در مورد خودم مثال میزنم که سوء برداشت پبش نیاد.
-گناه در لحظه لخظه زندگیمون وارد شده.
مقایسه بین قدیم و الآن میکنم.
قدیم مردم خیلی به احادیث و علوم دینیشون مقید تر بودند الآن علم زیادی وجود داره اما همین علم شده حجاب.
پدر بزرگهای ما شنیده بودند غیبت حرامه،آبرویه مومن ارزشش از هر چیزی بالا تره،دیگه جونشون میرفت سمت غیبت و تهمت و غیره نمیرفتن.الآن برای من نوعی حدیث میگن،کار فرهنگی میکنن،فیلم میسازن و.. اما کو گوش شنوا انگار نمیبینیم و باز روز از نو و غیبت و.. ار نو.
قبح گناه در ذهنمون شکسته شده.

-فساد رواج پیدا کرده.
الآن برای دیدن صحنه های ناجور تلاش که لازم نیست هیچ،از جلوت رد میشه!!ماهواره،فیلم،تلویزیون،خیابان،مترو و... همه شده صحنه های ناجور!!!

-یک روز که از خاب بیدار میشی:
صبح:تلویزیون و رادیو آهنگهای جور واجور
خیابون صحنه های جالب:Gig:
مترو و اتوبوس:انواع و اقسام حق الناس از فشار دادن مردم تا لگد کردن دست و پا و ..
تاکسی هم که دیگه فبها المراد..
محل کار :زیر آب زنی،غیبت،تهمت و..
کار هم که الله اعلم که چقدر پولش حلاله!!
مسیر برگشت مثل صبح
خونه و خانواده و همسر و ... گناهی نیست که فرو گذار کنیم.از عصبانیت و غیبت فامیل همسر و ...

خوب هر کسی یک روزش به یکی از اتفاقات بالا مزین بشه کافیه دیگه.
وقتی اولی بیاد بعدی هم هست.وقتی محل کار پول درست نیاری ،کل زندگی زیر سوال..یک غیبت کنی 40 روز نمازت قبول نیست...
دل اینقدر حجاب میگیره که یاد خدا و قیامت و توبه تو ذهن هم نمیاد.

معلومه توی این شرایط این فرد به خرافه کشیده میشه،برای حل مشکلش هر دری را میزنه و هر کاری را میکنه.
بعد میشیم صحه ای بر کلام (اگر اشتباه نکنم اسمشون را)جمال الدین اسد آبادی که میگن:اسلام را در شرق دیدم و مسلمانی را در غرب!!!:Moteajeb!:
هر کسی به یک نحوی تو زندگیش قدری از این مسائل را داره و همینه که این دوره زمونه مسلمون موندن و شیعه مولا بودن از هر زمانی سخت تر شده.

كاملا همه ي دوستان درست فرموديد
واقعا چرا ؟
چرا كشوري كه 90 درصدشون شيعه علي بن ابي طالب هستند و ادعاي مسلموني دارند بيشتر از همه جا :
دزدي - قتل - تجاوز به ناموس و حتك حرمت - فحش هاي ركيك و ناموسي بين مردم مخصوصا جوانان مثل نقل نبات حتي به شوخي گفته ميشه من بارها ديدم همديگه رو مادر فلان صدا ميكنند و ميخندند! - حروم خوري به حدي زياد شده كه مردم مال همديگه رو بخورن شده واسشون عادت روزمره - هركس ضامن كسي ميشه توي بانك بايد خودش قسط هاي بانك رو بده چون وام گيرنده فرار ميكنه اگر به كسي پول قرض بدي يا جنس بدي بعدا پولشو بياره ديگه ميره كه بياد اصلا تو رو يادش ميره اگرم يادش باشه همش امروز فردا ميكنه - بالاترين درصد رو داره توي همه ي شهرهاي ايران !
جالب اينجاست همه اينها همديگه رو نصيحت ميكنند و خودشون رو خوب ميدونند !
من خودم بخاطر شغلم مردم خيلي به من بدهكارن از سال 80! اما هيچكدوم تا حالا وصول نشده ! من اگر به كسي بدهكار باشم خوابم نميبره واقعا نميدونم چطوري اين مردم خوابشون ميبره !!!

جوان ها وقتي دين دار ها رو ميبينند كه اينجورين از دين زده ميشن - چرا ؟ چون دين رو توي اين دسته از دين دارا ميبينند در صورتي كه اينطور نيست دين اسلام واقعي هيچ وقت دستور به اين كارا نداده !
توي همين اينترنت اگر بگرديد ميبينيد 90 درصد جوانها دارن به محمد و ائمه اطهار فحش خواهر مادر ميدن و دم از ايراني بودن ميزنند !
من واقعا نميدونم خودشون چيكار كردن كه همش دم از كوروش ميزنند !
يكي نيست به اينا بگه كوروش كتيبه صلح زد بهترين فرمانروا شناخته شده آخه به تو چه !
تو همين الانش داري بين مردم با كوروش و محمد كردن تفرقه ميندازي ! كوروشت كي اينكارارو ميكرد ؟!!!

از نظر من كثيف ترين قشر جهان در حال حاظر ايرانيان هستند . ( با همه نيستم تك و توك خوب پيدا ميشه )
من خودم روزي 100 تا آدم آشغال ميبينم و از زندگيم سير ميشم اما چندماهي يك بار يك آدم خوب و با انصاف به پستم ميخوره شارژ ميشم و به زندگي اميدوار!
همين چندماه پيش سوار تاكسي شدم كه با من سه مسافر داشت .
مرد پياده شد 300 كرايش شد 100 نداشت بخشيد ! گفت برو بنداز صدقه !
زن پياده شد منتظر بود تا 50 تا تك تومن آخرش رو بگيره توي اون هواي گرم !!!
تازشم كرايه عرف كه الان تاكسي ها ميگيرن 300 هست اما اين آقا 250 گرفت از اون زن و اون زن پورو بخاطر 50 تومن ايستاده بود !
من بعد از چندسال تاكسي به اين با انصافي ديدم و براي چندماه دوباره اميدوار شدم كه هنوزم آدماي خوبي توي اين كشور زندگي ميكنند !

كاش همه آقا صفت بودند ...
كاش همه انسان بودند ...
كاش هيچ كس مال كسي كه بهش اعتماد كرده رو نميخورد...
كاش آدما به همديگه نارو نميزدند و پشت سر همديگه بد نميگفتند ...
كاش اين اعتمادي كه بين مردم كاملا از بين رفته دوباره بوجود بياد ...
كاش هيچ كس احساس زرنگي نكنه نسبت به كسي كه باهاش رو راسته ...
كاش همه ي آدماي كثيف رو خدا هدايت كنه ...
كاش ... / ....

نقل قول:
از نظر من كثيف ترين قشر جهان در حال حاظر ايرانيان هستند . ( با همه نيستم تك و توك خوب پيدا ميشه )
درسته که زشتی و گناه زیاد شده اما نه دیگه اینقدر بزرگوار

نقل قول:
حروم خوري به حدي زياد شده كه مردم مال همديگه رو بخورن شده واسشون عادت روزمره - هركس ضامن كسي ميشه توي بانك بايد خودش قسط هاي بانك رو بده چون وام گيرنده فرار ميكنه اگر به كسي پول قرض بدي يا جنس بدي بعدا پولشو بياره ديگه ميره كه بياد اصلا تو رو يادش ميره اگرم يادش باشه همش امروز فردا ميكنه
من الآن در محل کارم کارگرهایی را میبینم که به نون شب محتاجند اما از همون نون شب نداشتشون میزنند و قرض و قسطشون رامیدهند.
بزرگوار ما قسط هامون را خودمون میدیم:Nishkhand:

نقل قول:
جوان ها وقتي دين دار ها رو ميبينند كه اينجورين از دين زده ميشن - چرا ؟ چون دين رو توي اين دسته از دين دارا ميبينند در صورتي كه اينطور نيست دين اسلام واقعي هيچ وقت دستور به اين كارا نداده !
اون کسی که بخواهد ببینه دین را میبینه نه افراد را،دین ما سفارش به حفظ حریم ها کرده من که رعایت نمیکنم مشکل دارم نه دین!
من از مردم بی قانون بدم بیاد که از قانون و قانونگذار متنفر نمیشم.
البته این حرف ها وظیفه را از ما به عنوان یک مسلمان ساقط نمیکنه.

sshr;142530 نوشت:
اشتباهاتشون چي ها هستن ؟
خرافاتشون چي ها هستن ؟
كج روي هايشان چطوري هست ؟
به نظر شما آيا الان مردم دين اسلام رو به درستي دنبال مي كنند ؟
--
نظر خودم: خرافات بسيار بيداد مي كنه و اين خرافات از مردم هم گذشته و به سخنرانان پاي منبر هم رسيده به طوري كه من تا به حال چندين عقايد خرافاتي شنيدم
مثلا :
دعاي ندبه صبح جمعه
شيخ گفت جواني طلبه كه همه ميشناسيمش و در مشهد هست و پاي منبر مياد چشم برزخي داره ( به علت اينكه نگاه نامحرم تا حالا نكرده ) فاميلش رو هم گفت . ميگفت ما رفتيم نزد آقاي بهجت ايشون روي منبر بودن يكدفعه بلند شدن و به استقبال اومدن و خلاصه ما رو فراموش كردن .
بعد از ظهر همون روز من 40م يكي از آشنايان دعوت بودم از شيخي ديگر فاميل اون آقايي كه چشم برزخي رو داره پرسيدم گفتم ميشناسينش؟ گفت بله! گفتم صبح جريان اينجوري بوده آيا چشم برزخي داره ؟ خنديد گفت نه همچين چيزي نيست !
خوب الان اين يعني چي ؟ چرا دروغ به خورد مردم ميدن ؟ ولو هدف خير باشه ؟ الان من فهميدم دروغ گفته ديگه كلا از همه چي متنفر شدم ! اين درسته !؟

[=Fixedsys]با سلام
[=Fixedsys]مردم دیگر پای منبر ها وسخنرانی ها دیگر به اون صورت به صحبت ها گوش نمی دهند و به قولی از گوش بشو و از گوش دیگر در کن شده اند اموزهدیگر تمام ما نیاز داریم که به سخنان منبرها و مباحث بیشتر گوش فرا دهیم و به نظر من sshr اصلا خرافاتی هم که شما عرض کردید وجود نداره این صحبت ها رو که در رابطه با چشم برزخی و غیره است رو مربوط به کسی می گویند که درک کامل و کافی از دین داشته باشه الان شما که این مطلب رو بیان کردید آیا خودتون دینتون را شناختید که چه جور دینی است
[=Fixedsys]انسان و قتی از موضوعی صحبت می کند باید یک سری چیز ها رو بسنجد سپس در رابطه با موضوعی بحث نماید خانوم محترمه.

سلام

نقل قول:
جناب طاها بزرگوار شما بهتر از من میدونید و این حدیث را دیدید(من مذموم حدیث را عرض میکنم) که وقتی امام زمان(عج) ظهور میکنند،دین به قدری تغییر کرده که مردم فکر میکنند امام بزرگوار دین جدیدی را آورده اند.
پس الان که آخر الزمانه دیگه در اوج این تغییرات دین مبین اسلام هستیم که دیگه رنگ و بوی دینداری و مسلمانی از اسلام و مسلمونی ما رفته است

من فکر میکنم که این حدیث در مورد تغییراتی هست که خود مردم تو دین ایجاد کردن . یه قسمتهایی که به نفعشونه رو برداشتن و بقیشو رها کردن . واسه اینه که اینقدر تغییر میکنه .

مثلا تو بعضی خانواده ها نماز براشون اصله ولی حجاب جلوی نامحرمهای فامیل زیاد اهمیت نداره .

اصل دین فکر نمیکنم تغییرات آنچنانی پیدا کرده باشه .
این ما هستیم که یه چیزایی رو واسه خودمون اصل میکنیم و یه چیزایی رو فرع.
یا برای کارهای خلافمون به اصطلاح کلاه شرعی میسازیم مثل همین نظام بانکداری ما .

توی این مسائل مراجع بزرگوار هم دخیل هستن
بعضی از احکام شرعی دستخوش تغییرات شده .
به طوری که وقتی استفتا از یه مرجع رو برای قدیمی ها میخونین باورشون نمیشه .

برای مثال همین مساله آرایش خانومها رو ببینین . یکی میگه زن باید روبنده بذاره
یکی میگه تا 15 سالگی احتیاج به حجاب نداره یعنی به سن تکلیف نمیرسه.
یکی میگه سرمه و آرایش ملایم اشکالی نداره. یکی میگه گردی صورت بدون هیچ آرایشی مجازه.
یکی میکه ابرو گرفتن زیبایی محسوب میشه پس اشکال داره.
یکی میگه تاتو اشکال نداره .

این اختلافها بین فتاوا و استفتاها باعث یه سری سردرگمی بین عموم میشه که به نظرم باید فکری به حالش کرد.

البته میشه گفت که هرکسی که مرجعشو انتخاب میکنه باید از اون پیروی کنه اما همیشه این سوال تو ذهن ادم میمونه که چرا اون مرجع اینو گفته ولی این یه چیز دیگه .

یه مثال دیگه در مورد لقاح مصنوعی
بعضی ها به کل ممنوعش کردن ولی بعضی ها قبول داشته و مجاز دونستنش .
تزریق جنین هم همینطور

موضوع قفل شده است