دو چیز شیطان را به شدت ناراحت وعصبانی کرد

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو چیز شیطان را به شدت ناراحت وعصبانی کرد

امام صادق(عليه السلام) مى فرمايد: «در دو مورد ، ابليس به شدت ناراحت شد: يكى زمانى كه پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) به پيامبرى رسيدند و ديگرى هنگامى كه سوره «حمد» نازل شد .» چرا سوره مباركه «حمد» اين قدر اهميت دارد؟

محمد;4369 نوشت:
امام صادق(عليه السلام) مى فرمايد: «در دو مورد ، ابليس به شدت ناراحت شد: يكى زمانى كه پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) به پيامبرى رسيدند و ديگرى هنگامى كه سوره «حمد» نازل شد .» چرا سوره مباركه «حمد» اين قدر اهميت دارد؟

با سلام

امام صادق (ع) فرمودند: "ابلیس به مناسبت چهار اتفاق عظیم، چهار بار ناله سر داد: روزی که مورد لعنت خداوند قرار گرفت، روزی که به زمین هبوط کرد، روزی که حضرت محمد (ص) به پیامبری مبعوث گردید و روزی که سورۀ مبارکۀ فاتحه الکتاب (حمد) نازل شد.

در خصوص دلیل ناراحتی و ناله و شیون شیطان در مورد اتفاق چهارم، و در بیان اهمیت سورۀ حمد، به ذکر چند روایت بسنده می کنیم:

- پیامبر اکرم (ص) می فرماید: "لا صلاة الا بفاتحة الکتاب؛ بدون سورۀ فاتحة الکتاب نمازی نیست."

- به نقل از ابن عباس، سوره حمد اساس قرآن است "هر چیزی اساس و شالوده ای دارد و اساس و زیر بنای قرآن سورۀ حمد است."

و در نقلی از پیامبر اکرم آمده است که: "الحمد ام القرآن" و این در زمانی بود که پیامبر اکرم (ص) به جابر فرمود: "آیا برترین سوره ای که خدا در کتابش نازل فرموده به تو تعلیم دهم." جابر عرضه داشت: آری پدر و مادرم به فدایت باد یا رسول الله، به من تعلیم کن؛ آنگاه پیامبر (ص) سورۀ حمد (ام الکتاب) را بدو آموخت. سپس اضافه فرمود: "این سوره شفای هر دردی است الا مرگ".

- نيز از پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلم ) نقل شده كه فرمود : و الذى نفسى بيده ما انزل الله فى التوراة ، و لا فى الزبور، و لا فى القرآن مثلها هى ام الكتاب؛ قسم به كسى كه جان من به دست او است خداوند نه در تورات و نه در انجيل و نه در زبور، و نه حتى در قرآن ، مثل اين سوره را نازل نكرده است ، و اين ام الكتاب است.

دليل اين سخن با تاءمل در محتواى اين سوره روشن مى شود، چرا كه اين سوره در حقيقت فهرستى است از مجموع محتواى قرآن ، بخشى از آن توحيد و شناخت صفات خدا است ، بخشى در زمينه معاد و رستاخيز سخن مى گويد و بخشى از هدايت و ضلالت كه خط فاصل مؤ منان و كافران است سخن مى گويد، و نيز در آن اشارهاى است به حاكميت مطلق پروردگار و مقام ربوبيت و نعمتهاى بى پايانش كه به دو بخش عمومى و خصوصى (بخش رحمانيت و رحيميت ) تقسيم مى گردد، و همچنين اشاره به مساءله عبادت و بندگى و اختصاص آن به ذات پاك او شده است .

در حقيقت هم بيانگر توحيد ذات است ، هم توحيد صفات ، هم توحيد افعال ، و هم توحيد عبادت .

و به تعبير ديگر اين سوره مراحل سه گانه ايمان : اعتقاد به قلب ، اقرار به زبان ، و عمل به اركان را در بر دارد، و مى دانيم ام به معنى اساس و ريشه است

در فضيلت اين سوره از پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلم ) نقل شده : ايما مسلم قراء فاتحة الكتاب اعطى من الاجر كانما قراء ثلثى القرآن ، واعطى من الاجر كانما تصدق على كل مؤ من و مؤ منه هر مسلمانى سوره حمد را بخواند پاداش او به اندازه كسى است كه دو سوم قرآن را خوانده است (و طبق نقل ديگرى پاداش كسى است كه تمام قرآن را خوانده باشد) و گوئى به هر فردى از مردان و زنان مؤ من هديه اى فرستاده است.

- در حدیثی دیگر از پیامبر اکرم (ص) آمده است: "خداوند متعال فرموده: من سورۀ حمد را میان خود و بنده ام تقسیم نمودم، نیمی از آن برای من و نیمی دیگر برای بنده ام است و بندۀ من حق دارد هر چه می خواهد از من بخواهد."

منبع: سایت راسخون، با کمی تغییر و اضافات

موفق باشید ...:roz:

باسمه تعالی
شاید برای این باشد که فشرده مطالب قرآن در این سوره است (قرآنی که برای هدایت بشر آمده که درست در نقطه مقابل اغواگری شیطان است )، لذا این سوره همسنگ و هم ترازوى قرآن بشمار رفته در عين اينكه خودش هم جزء قرآن است و آنچه از همه بیشتر در این سوره موجب خشم شیطان می شود توحیدوبندگی است که از دست آوردهای مهم این سوره هستند.

موضوع قفل شده است