تا حالا خواستی تفریح کنی؟؟!!

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تا حالا خواستی تفریح کنی؟؟!!

می خواستم یه بحثی رو در مورد تفریح باز کنم. با بحث تفریحات در اسلام که قبلا تاپیکش رو داشتیم فرق داره.
اینجا می خوام خودمون دور هم، ببینیم هر کی چطوری تفریح می کنه؟ یعنی اگر یه روز تصمیم بگیرید که تفریح کنید، یا وقتی خسته می شید و می خواید تفریح کنید، چی کار می کنید؟ (موردی بگیم بد نیست.)
و اصلا نگرش خودمون به تفریح چطوریه؟؟

از خودم شروع می کنم. من دوست دارم برای تفریح، با خانواده و فامیل برم مسافرت.
البته گاهی اوقات آدم دوست داره یه تفریحی داشته باشه ولی خب شرایطش اون موقع جور نیست. مثلا دوست داره بره مسافرت اما شرایط جور نیست. در این مواقع سعی میکنم یه طوری اون تایم رو بگذرونم . مثلا بریم خونه یکی از فامیلا.
اما اگر هیچ کاری نکنم، واقعا خستگیم در نمی ره و یواش یواش، کاراییم در کار ها و یادگیریم در درس ها می آد پایین.:ok: حالا گاهی اوقات واقعا به مشکل برمی خورم که برای استراحت و تفریح دیگه چه کار هایی می شه کرد؟ نظر شما چیه؟

سلام
برای من هم گاهی پیش اومده:ok:

من دوست دارم برم پیاده روی
مسافرت هم خیلی دوست دارم بچه ها بهم میگن مارکوپلو:khaneh:
کتاب خوندن هم خیلی خیلی دوست دارم
پیش دوستام هم خوش میگذره
از همه بیشتر دوست دارم تعطیلات با بروبچ بریم اردو جهادی:ok:

سلام
من کتاب خوندن رو ترجیح میدم
(اگرم حوصله ی کتابای علمی و مفید رو نداشته باشم داستانی میخونم)!!!:khaneh:
نت اومدن که دیگه رو شاخشه.....ایشاا... به زودی ترکش میکنم:ok:
زبان گوش میدم....:Mosighi:
فعلا همینا.:Gol:

با سلام و احترام

تاپیک بسیار جالبیه، تشکر، امیدوارم دوستان نظرات شون رو بدن و مفید واقع بشه ان شاءالله؛

وقتی حوصلم سر بره و بخوام سرگرمی داشته باشم تفریح های من این موارد هست:

1- به قول سرکار یاس مدینه نت اومدن رو شاخشه.

2- مطالعه.

3- اگر ماشین شخصی داشته باشیم و هوا خوب باشه معمولاً هفته ای یکبار با خانواده (گاهی هم به همراه عموی عزیزم و خانوادشون) ناهار میریم بیرون، طبیعت گردی و کوهنوردی. (البته حتی الامکان جایی که هیچ خانواده دیگه ای اطراق نکرده باشند که راحت باشیم و مزاحم نداشته باشیم.)

4- کارهای هنری. (بیشتر تزئین غذا و سفره آرایی) وقتی یه غذایی رو تزئین می کنم و میارم سر سفره بعد پدرم و برادرم بدون گفته من چندتا عکس میگیرن کلی ذوق می کنم و خستگیم رفع میشه.

موفق باشید.

سلام
1- من سفر و خیلی دوست دارم البته ترجیحا گروه جوونا را ترجیح میدم تا خانواده منتها شرایطش همیشه جور نیست یه وقتایی میریم خانه هنرمندان یا کوه ( البته اونم خیلی وقتا نمیشه همه رو هماهنگ کرد )
2- اگه موارده بالا نشد وقتایی که خیلی بی حوصله باشم هیچی مثل رانندگی آرامش بخش نیست! فکر کنید همه از ترافیک نالان اند من دوست دارم!
3- اگه اونم نشدمطالعه خصوصا کتاب های شریعتی که بی نظیره کتاب فاطمه فاطمه است و هنوز شروع نکردم

سلام:Gol:،

منم گفتم نظرمو بگم:ok:،

تفریح میتونه خیلی چیزا باشه همه کارهایی که دوستان در پست های بالا گفتن برا منم صدق می کنه:ok:،

و یه چیز دیگه هم این که بعضی وقتا کمک کردن به دیگران به خصوص والدین از هر تفریحی آدمو بیشتر شارژ می کنه،

وقتی یه کاری برای مامان بابا یا دیگران انجام میدی و یه دعا میکنن در حقت آدم خستگیش کامل رفع میشه!

التماس دعا.

سلام
1-لطفا انتقاد نکنید میدونم علاقه خیلی جالبی نیست اما در درجه اول من خیلی خیلی تلویزیون و فیلم دیدن را دوست دارم و با فیلمها زندگی میکنم!!!
2-اگر شرایط باشه سفر را خیلی دوست دارم.
3- عاشق کوه رفتن هستم،توی اوقات خلوتی کوه البته
4-ماشین گردی تفریح رایج خانوادگی ماست!!!مجبورم بپذیرمش.(توضیح اینکه از سر شب میری توی ماشین خیابان ها را نگاه میکنی و یک مسیر طولانی میری شام میخوری یک پیاده روی کوتاه میشه آخر شب،مدت تقریبا5 تا6 ساعت!!!من بهش پیاده روی نمیگم ،میگم ماشین گردی!!)
5-مهمانی را هم خیلی دوست دارم اما توی فامیل ما و همسرم خیلی زیاد نیست:Ghamgin:
6- کتاب و مطالعه را دوست دارم
امادر آخر اگر کتاب جالب نباشه و شرایط بالا پیش نیاد فیلم فیلم وباز هم فیلم!!!بعضی اوقات همسر محترم برای حفظ سلامت بنده تلویزیون را خاموش میکنند!!

با سلام

از منظر شرع هر کاری حدودی دارد مثلا همین تفریح حد افراطیش در قارون بود که :

اذ قال له قومه لا تفرح ان الله لا يحب الفرحين

به درستى كه قارون كه از قوم موسى بود پس بر آنان طغيان كرد، ما به وى از گنجينه ها آن قدر داده بوديم كه تنها كليد آنها، مردانى نيرومند را خسته مى كرد، مردمش به او گفتند، اين قدر شادى مكن كه خدا خوشحالان را دوست نمى دارد.

اما تفریح قرآنی هم :

ان الابرار لفى نعيم (22) على الارائك ينظرون (23) تعرف فى وجوههم نضره النعيم (24) يسقون من رحيق مختوم (25) ختامه مسك و فى ذلك فليتنافس المتنافسون (26 مطففین)

و شايسته است كه مردم نسبت به چنين زندگى که عاقبتش بهشت است مسابقه (یا تفریح ) بگذارند.

ودر روایات :

اَلْعُلُوم (العلم)ُ، نُزْهَة ُ الاُْدَباءِ.

دانش ، تفريحگاه اديبان است .همچنین :
الفكر نزهة المتقين و
الحكمة روضة العقلاء و نزهة النبلاء

سهر العيون بذكر الله فرصة السعداء و نزهة (تفریح) الأولياء.

امام رضا (علیه السلام) فرمودند: إجعلوا لانفسکم حظّاً من الدنیا باعطائها ماتشتهی من الحلال و ما «تُثلم المُروّه و لاسرف فیه و استعینوا بذلک علی امور الدنیا؛ از لذائذ دنیوی نصیبی برای کامیابی خویش قرار دهید و تمنیات دل را از راههای مشروع برآورید، مراقبت کنید در این کار به مردانگی و شرافتان آسیب نرسد و دچار اسراف و تندروی نشوید. تفریح و سرگرمی لذت بخش شما را در ادامه زندگی یاری می کند و با کمک آن بهتر به امور دنیایی خویش موفق خواهید شد.

محمد بن علي بن الحسين بإسناده عن السكوني بإسناده ـ يعني: عن جعفر بن محمد، عن آبائه ـ قال: قال رسول الله (صلى الله عليه وآله): سافروا تصحوا، وجاهدوا تغنموا، وحجوا تستغنوا.
«سفر كنيد تا سلامت باشيد».

در روايت ، گونه هاي سفر كردن چنين تبيين شده است :
«سزاوار نيست انسان به سفر برود مگر براي سه چيز:
يا براي تجارت ، تحصيل درآمد و اصلاح معاش .
يا براي نيل به كمالات معنوي و متعالي روح

و يا براي تفريح و تفرج و جلب لذّت هاي مباح ».

رسول الله (صلى الله عليه وآله): " في صحف إبراهيم " على العاقل ما لم يكن مغلوبا على عقله أن يكون له " أربع " ساعات: ساعة يناجي فيها ربه عزوجل، وساعة يحاسب فيها نفسه، وساعة يتفكر فيما صنع الله عزوجل إليه، وساعة يخلو فيها بحظ نفسه من الحلال فإن هذه الساعة عون لتلك الساعات واستجمام (تفریح) للقلوب وتوزيع لها

عن الرضا عليه السلام . . . و اجتهدوا أن يكون زمانكم أربع ساعات : ساعة للّه لمناجاته و ساعة لأمر المعاش و ساعة لمعاشرة الإخوان الثّقات الّذين يعرّفونكم عيوبكم و يخلصون لكم فى الباطن ، و ساعة تخلون فيها للذّاتكم و بهذه السّاعة تقدرون على الثّلاث السّاعات 1 ( امام رضا عليه السّلام فرموده است : . . . و كوشش كنيد زمانى كه بر شما ميگذرد چهار قسمت باشد : قسمت يكم براى مناجات [ و عبادت ] خداوندى . قسمت دوم براى تحصيل معاش . و قسمت سوم براى انس و الفت با برادران مورد وثوق كه عيوب شما را براى شما بشناسانند و در درونشان براى شما اخلاص بورزند [ اين قسمت شامل تعليم و تربيت و ارشاد به معارف دينى و اعمال صالحه نيز ميباشد ] و قسمت چهارم براى برخوردارى از لذائذى كه براى شما مباح شده و با اين قسمت است كه براى عمل در سه قسمت قبلى تقويت مى گرديد .

همچنین :

سزاوار است كه انسان مؤمن ساعات عمرش را سه قسمت كند : يك قسمت براى تلاش و كوشش در راه تحصيل معاش . قسمت ديگر براى اندوختن
ذخيره براى ابديت . قسمت سوم تفريح و آسايش و برخوردارى از لذائذ مشروع كه اين قسمت كمكى است بر آن دو قسمت يكم و دوم .

الحسين بن محمد، عن أحمد بن إسحاق، عن سعدان، عن أبي بصير، عن أبي عبدالله عليه السلام قال: ليس شئ تحضره الملائكة إلا الرهان وملاعبة الرجل أهله

الرهان: المسابقة على الخيل وغيرها، والمراد بالشئ الامرالمباح الذى فيه تفريح و لذه

امام صادق (ع) می فرماید : ملائکه حاضرنمی شوند مگر در مسابقه اسب دوانی و وقتی مرد با همسرش ملاعبه وبازی می کند .

واز حضرت علی (ع) هم منقول است که بزرگترین تفریح کار است .

خیر البریه;140696 نوشت:

با سلام

از منظر شرع هر کاری حدودی دارد مثلا همین تفریح حد افراطیش در قارون بود که :

اذ قال له قومه لا تفرح ان الله لا يحب الفرحين

به درستى كه قارون كه از قوم موسى بود پس بر آنان طغيان كرد، ما به وى از گنجينه ها آن قدر داده بوديم كه تنها كليد آنها، مردانى نيرومند را خسته مى كرد، مردمش به او گفتند، اين قدر شادى مكن كه خدا خوشحالان را دوست نمى دارد.

اما تفریح قرآنی هم :

ان الابرار لفى نعيم (22) على الارائك ينظرون (23) تعرف فى وجوههم نضره النعيم (24) يسقون من رحيق مختوم (25) ختامه مسك و فى ذلك فليتنافس المتنافسون (26 مطففین)

و شايسته است كه مردم نسبت به چنين زندگى که عاقبتش بهشت است مسابقه (یا تفریح ) بگذارند.

ودر روایات :

اَلْعُلُوم (العلم)ُ، نُزْهَة ُ الاُْدَباءِ.

دانش ، تفريحگاه اديبان است .همچنین :
الفكر نزهة المتقين و
الحكمة روضة العقلاء و نزهة النبلاء

سهر العيون بذكر الله فرصة السعداء و نزهة (تفریح) الأولياء.

امام رضا (علیه السلام) فرمودند: إجعلوا لانفسکم حظّاً من الدنیا باعطائها ماتشتهی من الحلال و ما «تُثلم المُروّه و لاسرف فیه و استعینوا بذلک علی امور الدنیا؛ از لذائذ دنیوی نصیبی برای کامیابی خویش قرار دهید و تمنیات دل را از راههای مشروع برآورید، مراقبت کنید در این کار به مردانگی و شرافتان آسیب نرسد و دچار اسراف و تندروی نشوید. تفریح و سرگرمی لذت بخش شما را در ادامه زندگی یاری می کند و با کمک آن بهتر به امور دنیایی خویش موفق خواهید شد.

محمد بن علي بن الحسين بإسناده عن السكوني بإسناده ـ يعني: عن جعفر بن محمد، عن آبائه ـ قال: قال رسول الله (صلى الله عليه وآله): سافروا تصحوا، وجاهدوا تغنموا، وحجوا تستغنوا.
«سفر كنيد تا سلامت باشيد».

در روايت ، گونه هاي سفر كردن چنين تبيين شده است :
«سزاوار نيست انسان به سفر برود مگر براي سه چيز:
يا براي تجارت ، تحصيل درآمد و اصلاح معاش .
يا براي نيل به كمالات معنوي و متعالي روح

و يا براي تفريح و تفرج و جلب لذّت هاي مباح ».

رسول الله (صلى الله عليه وآله): " في صحف إبراهيم " على العاقل ما لم يكن مغلوبا على عقله أن يكون له " أربع " ساعات: ساعة يناجي فيها ربه عزوجل، وساعة يحاسب فيها نفسه، وساعة يتفكر فيما صنع الله عزوجل إليه، وساعة يخلو فيها بحظ نفسه من الحلال فإن هذه الساعة عون لتلك الساعات واستجمام (تفریح) للقلوب وتوزيع لها

عن الرضا عليه السلام . . . و اجتهدوا أن يكون زمانكم أربع ساعات : ساعة للّه لمناجاته و ساعة لأمر المعاش و ساعة لمعاشرة الإخوان الثّقات الّذين يعرّفونكم عيوبكم و يخلصون لكم فى الباطن ، و ساعة تخلون فيها للذّاتكم و بهذه السّاعة تقدرون على الثّلاث السّاعات 1 ( امام رضا عليه السّلام فرموده است : . . . و كوشش كنيد زمانى كه بر شما ميگذرد چهار قسمت باشد : قسمت يكم براى مناجات [ و عبادت ] خداوندى . قسمت دوم براى تحصيل معاش . و قسمت سوم براى انس و الفت با برادران مورد وثوق كه عيوب شما را براى شما بشناسانند و در درونشان براى شما اخلاص بورزند [ اين قسمت شامل تعليم و تربيت و ارشاد به معارف دينى و اعمال صالحه نيز ميباشد ] و قسمت چهارم براى برخوردارى از لذائذى كه براى شما مباح شده و با اين قسمت است كه براى عمل در سه قسمت قبلى تقويت مى گرديد .

همچنین :

سزاوار است كه انسان مؤمن ساعات عمرش را سه قسمت كند : يك قسمت براى تلاش و كوشش در راه تحصيل معاش . قسمت ديگر براى اندوختن
ذخيره براى ابديت . قسمت سوم تفريح و آسايش و برخوردارى از لذائذ مشروع كه اين قسمت كمكى است بر آن دو قسمت يكم و دوم .

الحسين بن محمد، عن أحمد بن إسحاق، عن سعدان، عن أبي بصير، عن أبي عبدالله عليه السلام قال: ليس شئ تحضره الملائكة إلا الرهان وملاعبة الرجل أهله

الرهان: المسابقة على الخيل وغيرها، والمراد بالشئ الامرالمباح الذى فيه تفريح و لذه

امام صادق (ع) می فرماید : ملائکه حاضرنمی شوند مگر در مسابقه اسب دوانی و وقتی مرد با همسرش ملاعبه وبازی می کند .

واز حضرت علی (ع) هم منقول است که بزرگترین تفریح کار است .

سلام
بالاخره شما نگفتی خودتون چه جوری تفریح میکنین؟:Gig:

تواب-110;140577 نوشت:
با بحث تفریحات در اسلام که قبلا تاپیکش رو داشتیم فرق داره.

گل مینا;140725 نوشت:
سلام بالاخره شما نگفتی خودتون چه جوری تفریح میکنین؟

جناب خیر البریه، منم همین سوال رو داشتم:ok:

تواب-110;140743 نوشت:
جناب خیر البریه

با عرض معذرت از اشتباه پیش آمده: سرکار خیر البریه ....

نقل قول:

سلام
بالاخره شما نگفتی خودتون چه جوری تفریح میکنین؟

باسلام

البته که هر سنی اقتضای نوعی تفریح را دارد من هم در دوران نوجوانی و جوانی به شنا وکوهنوردی و فوتبال و پینک پنک علاقه وافری داشتم حتی گاهی میشد که پس از اتمام کلاسهای مدرسه با وجود خستگی حدود 3 ساعت فوتبال بازی میکردیم این را هم اضافه کنم که در محل ما مسجدی وجود داشت که شبها بعد از نماز به جلسه قرائت قرآن وتفسیر مختصر آن میرفتیم که خیلی با صفا و مفید بود و هم اکنون نیز در جریان است و بعلت تغییر منزل از این توفیق محروم شده ایم .

واما بنعمة ربک فحدث .

اما اکنون با گذشت از دوران جوانی بنوعی دیگر تفریح میکنم .

کلا در زندگی وقتم را هدر نمیدهم و بیکار نمیتوانم باشم به مطالعه کتاب فوق العاده علاقه مندم حتی گاهی شده که یک کتاب مثل آنگاه هدایت شدم جناب دکتر تیجانی را یکدفعه از ابتدا تا انتها خواندم در 4 ساعت در شرایط کنکور !

دوستان زیادی ندارم واهل رفیق بازی نیستم اما همین چند دوست اهل دل و با معرفتند چون همنشین ، اثری فوق العاده در نفس انسان دارد وخدای متعال چند مرتبه از دست شیاطین انس نجاتم داده ، والشکر لله.

موضوع قفل شده است