چرا خدا خدا باشه چرا ما خدا نباشیم ؟

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

دوستان این سوال از هرکه پرسیدم جوابی درست نگرفتم همه ناقص بود

zeze;140334 نوشت:
دوستان این سوال از هرکه پرسیدم جوابی درست نگرفتم همه ناقص بود چرا خدا خدا باشه چرا ما خدا نباشیم ؟

مطمئنید به شما جواب نداده اند؟!

انسان اولا دارای صفات رذیله است و صفات نیکوی او وابسته به غیر است لذا صفات او نه کامل است نه مطلق
حیات خود او نیز وابسته به غیر است
و کسی که وابسته به این و آن باشد خدا نمیتواند باشد.

چراکه
اولا : تمام صفات خداوند نیکو و او سبحان است
دوما: صفات او کامل و بی نیاز از غیر - لذا مطلق است.
سوما صفات کامل مطلق او این قابلیت را میسر میسازد که خلق کند و خدائی کند.

یاحق

بنام خدا

اگر یک نفر از من این سوال رو پرسد من بهش میگم

خب برو خدا شو

birang;140378 نوشت:
بنام خدا اگر یک نفر از من این سوال رو پرسد من بهش میگم خب برو خدا شو

این تفکر از یونان قدیم نشات گرفته و شخصی سوفسطائی مسلک ( کسانیکه با لقلقه زبان و استفاده از لغات پر تمطراق شب را روز و روز را شب توصیف میکردند و حق را ناحق ) بنام پروتاگوراس این مسلک را ایجاد کرد که بر حسب اتفاق به مذاق شیطان خوش آمد و کابالائیستها کسانیرا که چنین مسلکی را پذیرفته اند را نه تنها تائید میکنند که همچون مورچه هائی که از شته حفاظت میکند تا شهدش را بتواند مصرف نماید از اینها حمایت و استفاده میکند.

والله اعلم

یاحق

bina88;140465 نوشت:

این تفکر از یونان قدیم نشات گرفته و شخصی سوفسطائی مسلک ( کسانیکه با لقلقه زبان و استفاده از لغات پر تمطراق شب را روز و روز را شب توصیف میکردند و حق را ناحق ) بنام پروتاگوراس این مسلک را ایجاد کرد که بر حسب اتفاق به مذاق شیطان خوش آمد و کابالائیستها کسانیرا که چنین مسلکی را پذیرفته اند را نه تنها تائید میکنند که همچون مورچه هائی که از شته حفاظت میکند تا شهدش را بتواند مصرف نماید از اینها حمایت و استفاده میکند.

والله اعلم

یاحق

بنام خدا

عجب
یعنی الان دقیقا شما مطمئن شدین که من به چه چیزی فکر کردم که این جمله رو گفتم؟؟؟؟؟

اطلاعات جالبی بود
ممنون

من و شما هنوز انسان نشدیماون (انسانی که خدا انتظار داره) اونوقت انتظار خدا شدن داریم ...

ای بابا من موندم این سوالات عجیب و غریب از کجا پیدا میشه

دوستان تا فکر و ذکرمون دنبال این جور چیزهاست ، فقط خدا (خدای واقعی) میدونه سر از کجا در خواهیم آورد !!!

برادر من خواهر من ، پرسشگر گرامی و عزیز ...
بیا اول از خودت بپرس چرا من بجای یکی از شهدا ، یکی از علما یکی از بزرگان و دانشمندان و یکی از یاران ائمه مطهر علیها السلام نباشم
اصلا نهایتش بپرس چرا من امام نشدم ، پیغمبر نشدم
تا لااقل یکی بتونه یه جوابی به سوالت بده
آخه طرح اینگونه سوالات چه کمکی به من و شمای انسان میکنه
تو رو به خدا یه خورده بیشتر در مورد بحثهایی که مطرح میکنید فکر کنید !؟

این سخن هم بجاست که : سوال بپرسیدن عیب نیست ، نداستن عیب است .... ولی منظور این حکایت سواله نه...

به نظر من جواب این سوال رو خود خداوند عالم و قادر میتونه جواب بده...

موفق باشی

quester;140484 نوشت:
من و شما هنوز انسان نشدیماون (انسانی که خدا انتظار داره) اونوقت انتظار خدا شدن داریم ...

دوستان تا فکر و ذکرمون دنبال این جور چیزهاست ، فقط خدا (خدای واقعی) میدونه سر از کجا در خواهیم آورد !!!

بیا اول از خودت بپرس چرا من بجای یکی از شهدا ، یکی از علما یکی از بزرگان و دانشمندان و یکی از یاران ائمه مطهر علیها السلام نباشم

این سخن هم بجاست که : سوال بپرسیدن عیب نیست ، نداستن عیب است .... ولی منظور این حکایت سواله نه...

موفق باشی

بنام خدا

بهر حال هر کسی ممکنه یک سوالاتی به ذهنش برسه
نمیشه گفت چرا این سوال رو پرسیدی
ممکنه ذهن هزار جا بره

ممکنه یک مواردی برای منو شما هیچ وقت سوال نشه در حالی که واسه یه نفر بشه دغدغه ی ذهنی

فقط خداکنه درگیر بیهوده ها نشیم

zeze;140334 نوشت:

سلام
جواب این سوال در درون خودش است . خدا خداست چون خداست و ما ماییم چون ماییم .
به بیان فنی خدا خداست چون حقیقت هستی و وجود مطلق بی نیاز است و ما ماییم چون وجود محدود نیازمندیم خوب اگر قرار باشد او ما و ما او شویم یعنی ذاتمان متبدل شود و این محال عقلی است .
موفق باشید

zeze;140334 نوشت:

سلام.

سوال شما ،سوالی اشتباه است..

مراتب وجودی به صورت اعتبار چیده نشده اند که هر کس خواست جایش را عوض کند؛مانند پیش نماز و ماموم،....بلکه این مراتب به حکم ضرورت است،به عبارتی همه ایجادها در مراتب خود وضع گردیده اند و امکان تخلف معنا ندارد ،مثلا شما اگر بخواهید یک درخت را از زمان بیست هزار سال به زمان کنونی بیاوردید باید همه زمان ونور و خاک و هر چه در پیرامون وجود او از ابتدا تا انتها می باشد و قائم به وجودش می باشد را با او بیاورید که همچین چیزی محال است،اینها به حکم ضرورت است به عبارتی هر وجودی مرتبه وجودیش همان خودش است وامکان ندارد ان را نداشته باشد،مانند سلسله اعداد که مرتبه هر عدد همان وجود عدد و خود عدد است لذا جابجایی انها امکان پذیر نیست نتیجتا امر اعتباری نیست بلکه حقیقی و الزامی است....

پس خداوند به حکم ضرورت در مرتبه خودش است واین مرتبه عین ذات اوست و همینطور بقیه موجودات از سلسله طولی بگیرید تا سلسله عرضی ،پس اینکه چرا بنده امام نشدم یا فلان نشدم وغیره از سوالاتی است که صورت سوال غلط است....

البته فلاسفه غربی نیز به حکم همین امر دچار این اشتباه گردیده اند که مراتب وجود امری اعتباری است که بشود هر چه خواستیم جابجا کنیم مانند صف افراد وجابجایی انها در صف!

یاحق

سلام دوستان عزیز
میدونید که انسان اشرف مخلوقاته پس ممکنه همه سوالی تو ذهنش بیاد پس کسی نمیتونه بگه چرا این سوال اومده تو ذهن تو میدونی که خدا به انسان اختیار داده میتونه انتخاب کنه خوب و بد رو تشخیص بده
حالا من این سوال برام پیش اومده و ذهنمو مشغول کرده بود و خواست بپرسم ایا مرتکب خدای ناکرده گناه شدم

ایا شما میتونید سوالی رو که جوابش رو نمیدونید بی تفاوت از کنارش میگذرید اگه بله خوب اون شما هستی و من،منم من نمیتونم بی تفاوت بگذرم

مممنون از پست های دوستان عزیز جواب های زیبا و کاملی بود

(دوستان من یه نظری دارم کسی که سوال میکنه اول پست ننویسید سوالت اشتباه هست و غیر شاید یه سوال دیگه تو ذهنش پیش بیاد و بخاطر حرف شما نتونه بیان کنه اون وقت شما باید در اخرت جواب گوی اون باشید )

خدمتگزار همگی خواهران و برادران گرامی رضا

zeze;140838 نوشت:
سلام دوستان عزیز

(دوستان من یه نظری دارم کسی که سوال میکنه اول پست ننویسید سوالت اشتباه هست و غیر شاید یه سوال دیگه تو ذهنش پیش بیاد و بخاطر حرف شما نتونه بیان کنه اون وقت شما باید در اخرت جواب گوی اون باشید )
[/][/b][/]

با سلام خدمت شما دوست عزیز..

فکر کنم این نوشته شما ناظر به مطالب من باشد...
اینکه بنده نوشتم سوال اشتباه است منظورم نفس سوال بود، نه سوال کننده،که چرا همچین سوالی طرح کرده،قصد بنده جسارت نبود ،شما هر چه می خواهید می توانید سوال کنید تنها چیزی که منع از سوال شده، فقط ناظر به کنه ذات حق است چون باعث سرگردانی می گردد...

موفق باشید

zeze;140334 نوشت:

این سوال ناشی از این است که شخص سوال کننده معنای خدا و ما انسان ها را نمی داند.

خدا موجودی است واجب الوجود که وجودش از خود است و به غیر هیچ نیازی ندارد.تمام کمالات را داراست و هیچ نقصی در او راه ندارد و بی نیاز مطلق است.

در مقابل ما انسان ها موجوداتی ممکن هستیم که وجود و هستی خود را از خدا گرفته ایم.فقیر الی الله هستیم ومحتاج.از خود هیچ چیزی به صورت استقلالی نداریم.

موجود واجب یکی بیشتر نمی تواند باشد و این وجوب ذاتی اوست
این سوال در جایی مطرح می شود که دو موجود در عرض هم قرار داشته باشند و بشود یکی را در جای دیگری قرار داد و انتخاب کرد. اما در اینجا همچین چیزی ممکن نیست.

zeze;140334 نوشت:

bina88;140465 نوشت:

والله اعلم

یاحق

دوست عزیز این همه مواردی که برای این دوست عزیز ذکر کردید شاید اصلا معنی برخی از این ها را هم نداند.

شاید منظور ایشان این باشد که در واقع امکان این که انسان خدا بشود نیست.یعنی انسان وقتی می شود این سوال را مطرح کند که وقتی به او بگویی خب برو خدا شو ،محال ذاتی پیش نیاید.

به هر حال شاید ظاهر جواب ایشان سطحی و عوامانه باشد ولی شایسته نیست به سرعت همچین مواردی را به ایشان نسبت دهید.

دوست ما یه سوالی را مطرح کردند و حق دارند یه جواب علمی هم بخواهند.سوال ایشان اخلاقی نیست که ما بخواهیم اخلاقی جواب بدهیم.

سوال سوال است و قضاوت این چنینی پسندیده نیست.هرکس سوال را مطرح می کند بدین معنا نیست که حتما فکر و ذکر شخص این شده است.جواب این جور سوالات را نگرفتن ممکن است انسان را دچار سردرگمی کند.

درضمن این قیاس شما هم مع الفارق است. درمواردی که ذکر کردید امکان ذاتی وجود دارد که هر انسانی عالم و زاهد شود ولی در مورد انسان محال ذاتی است که انسان خدا بشود.

نظر شما در این زمینه که می فرمایید فقط خدا می تواند جواب این سوال را بدهداشتباه است.هم سوال واضح است و هم جواب.سوالی مطرح نشده که فقط خدا به آن علم دارد و عقل انسان از رسیدن به آن عاجز باشد.با کمترین آشنایی با مسائل دینی و به کار بردن قوه تعقل می شود جواب این سوال را داد.

quester;140484 نوشت:

موفق باشی

erfan_alavi;140520 نوشت:
سلام.

سوال شما ،سوالی اشتباه است..

مراتب وجودی به صورت اعتبار چیده نشده اند که هر کس خواست جایش را عوض کند؛مانند پیش نماز و ماموم،....بلکه این مراتب به حکم ضرورت است،به عبارتی همه ایجادها در مراتب خود وضع گردیده اند و امکان تخلف معنا ندارد ،مثلا شما اگر بخواهید یک درخت را از زمان بیست هزار سال به زمان کنونی بیاوردید باید همه زمان ونور و خاک و هر چه در پیرامون وجود او از ابتدا تا انتها می باشد و قائم به وجودش می باشد را با او بیاورید که همچین چیزی محال است،اینها به حکم ضرورت است به عبارتی هر وجودی مرتبه وجودیش همان خودش است وامکان ندارد ان را نداشته باشد،مانند سلسله اعداد که مرتبه هر عدد همان وجود عدد و خود عدد است لذا جابجایی انها امکان پذیر نیست نتیجتا امر اعتباری نیست بلکه حقیقی و الزامی است....

پس خداوند به حکم ضرورت در مرتبه خودش است واین مرتبه عین ذات اوست و همینطور بقیه موجودات از سلسله طولی بگیرید تا سلسله عرضی ،پس اینکه چرا بنده امام نشدم یا فلان نشدم وغیره از سوالاتی است که صورت سوال غلط است....

البته فلاسفه غربی نیز به حکم همین امر دچار این اشتباه گردیده اند که مراتب وجود امری اعتباری است که بشود هر چه خواستیم جابجا کنیم مانند صف افراد وجابجایی انها در صف!

یاحق

با عرض سلام
شخص سوال کننده اعتقاد ندارد که این مراتب اعتباری است بلکه سوال او اینست در همین مراتب حقیقی چرا ما جای چیز دیگری نباشیم؟

البته توضیحات خوب و به جایی داده اید ولی اگر جواب به گونه ای باشد که شخص مخاطب بهتر و راحت تر منظور سخنان شما را درک کند بهتر است .چون در اینجا سوال کننده ها همگی به مباحث سنگین آشنایی ندارند و روان و ساده جواب دادن کمک بیشتری به آنها می کند.

با تشکر

erfan_alavi;140520 نوشت:

این عقیده ربطی به فلاسفه غربی و شرقی ندارد و ممکن است در هر کسی چنین عقیده ای وجود دارد.

مطلب دیگر آنکه نمی شود به صورت کلی همچین نظری را نسبت به فلاسفه غرب داد.هر کدام از آنها یک نگرش خاصی داشته اند و تا انجا که من با برخی از انها و عقایدشان اشنایی دارم به همچین مبحثی در عقیده انها بر نخوردم.
شما اگر شاهد مثال بیاورید ممنون میشم.

علامه حلي;141798 نوشت:
این عقیده ربطی به فلاسفه غربی و شرقی ندارد و ممکن است در هر کسی چنین عقیده ای وجود دارد.

مطلب دیگر آنکه نمی شود به صورت کلی همچین نظری را نسبت به فلاسفه غرب داد.هر کدام از آنها یک نگرش خاصی داشته اند و تا انجا که من با برخی از انها و عقایدشان اشنایی دارم به همچین مبحثی در عقیده انها بر نخوردم.
شما اگر شاهد مثال بیاورید ممنون میشم.

سلام..

این مطلب را استاد شهید، مطهری در شرح مبسوط منظومه بر اساس ان تحقیق گسترده ای که در فلسفه غرب داشته اند بیان نموده اند ،مراجعه نمایید...

------------

دوستان با عرض معذرت من دیگه نمیتونم به اسک دین بیام
از همه دوستان خداحافضی میکنم واگه من تو پستی و موضوعی بی ادبی و جسارتی داشتم معذرت میخوام

به امید ظهور صلوات

erfan_alavi;141922 نوشت:
سلام.. این مطلب را استاد شهید، مطهری در شرح مبسوط منظومه بر اساس ان تحقیق گسترده ای که در فلسفه غرب داشته اند بیان نموده اند ،مراجعه نمایید...

آدرس دقیق لطف کنید ممنون میشم

علامه حلي;142314 نوشت:
آدرس دقیق لطف کنید ممنون میشم

سلام.

فکر می کنم شرح مبسوط جلد یک ؛بخش اثبات اصالت و تشکیک در وجود است ،که همان فصلهای ابتدایی کتاب است...

بنده فابلهای الکترونی مجموعه فوق را ندارم؛وگرنه ادرس دقیق را ذکر می کردم...

---

جواب اين سوال فقط يك كلمه هست !
اگر خدايي يك چيزي خلق كن !
آيا ميتوني يك دونه ماهي ساده خلق كني ؟
تا حالا ماهي هاي اقيانوس رو ديدي ؟ 1000 نوع شكل ماهي داريم !

erfan_alavi;142427 نوشت:
سلام.

فکر می کنم شرح مبسوط جلد یک ؛بخش اثبات اصالت و تشکیک در وجود است ،که همان فصلهای ابتدایی کتاب است...

بنده فابلهای الکترونی مجموعه فوق را ندارم؛وگرنه ادرس دقیق را ذکر می کردم...

---

البته دوست عزیز سخن شهید مطهری را شما باید به عنوان موید بیاورید و شما در صورتی می توانید این نظر را به فلاسفه غرب نسبت دهید که از خود سخن آنها به عنوان شاهد مثال بیاورید.
به هر حال کاش متن دقیق سخن علامه شهید مطهری(ره) را می آوردید تا بهتر بحث شود.
موفق باشید

دوست عزیزم خود خدا هم خدا نشده، چه رسد به اینکه ما بخواهیم خدا بشیم. خدا، خدا بوده است نه اینکه بعداً خدا شده باشد. ما هم اگر از اول و بدون هیچ علتی و ذاتا وجود داشتیم خدا بودیم و دیگر غصه خدا شدن را نمیخوردیم. تازه به یه معنای دیگه میتونیم خدا بشیم. هر کس بنده خدا بشه آخرش میشه خدا. به این معنی که کارهای خدایی میتونه انجام بده. امیدوارم هرچه زودتر خدا بشی.

موضوع قفل شده است