گرسنگی در قیامت و برزخ

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرسنگی در قیامت و برزخ

سلام

سوالم این است چه کسانی در برزخ یا در روز قیامت گرسنه محشور می شوند؟

و همچنین چه کسانی در عالم برزخ یا قیامت از تشنگی در غذابند؟

صادقانه;139022 نوشت:
سوالم این است چه کسانی در برزخ یا در روز قیامت گرسنه محشور می شوند؟ و همچنین چه کسانی در عالم برزخ یا قیامت از تشنگی در غذابند؟

سلام
کسی که با علم و عمل خود را به نحو انسانی نسازد تشنه و گرسنه برزخ و آخرت خواهد بود . در روایتی از امام باقر ع حضرت طعام انسان را به علم حق تعریف می فرمایند و در جای دیگری در تفسیر ماء غدق هم تفسیر به علم نافع از سوی ائمه ع تصریح شده است .
موفق باشید

صادقانه;139022 نوشت:
سلام

سوالم این است چه کسانی در برزخ یا در روز قیامت گرسنه محشور می شوند؟

و همچنین چه کسانی در عالم برزخ یا قیامت از تشنگی در غذابند؟

با سلام:Gol:

در تفسیر نمونه ذیل آیۀ شریفه 14 سوره بلد ذکر شده است که "مسغبة" از ماده سغب ( بر وزن غضب ) به معنى گرسنگى است بنابر اين "أَوْ إِطعَمٌ فى يَوْمٍ ذِى مَسغَبَةٍ"(1) به معنى روز گرسنگى است گرچه هميشه گرسنگان در جوامع بشرى بوده‏اند ولى اين تعبير تاكيدى است بر اطعام گرسنگان در ايام قحطى و خشكسالى و مانند آن، براى اهميت اين موضوع، وگرنه اطعام گرسنگان هميشه از افضل اعمال بوده و هست.

در حديثى از پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) مى‏خوانيم: "من اشبع جائعا فى يوم سغب ادخله الله يوم القيامة من باب من ابواب الجنة لا يدخلها الا من فعل مثل ما فعل": كسى كه گرسنه‏اى را در ايام قحطى سير كند خدا او را در قيامت از درى از درهاى بهشت وارد مى‏سازد كه هيچ شخص ديگر از آن وارد نمى‏شود، جز كسى كه عملى همانند عمل او انجام داده باشد.(2)

و نیز ابن مسعود از پیامبر (ص) نقل کرده است: در شب معراج دیدم بر سومین در دوزخ نوشته شده: هر کس می‏خواهد در روز قیامت عریان نباشد، باید بدن‏های عریان را بپوشاند و هر کس می‏خواهد در آن روز، تشنه نماند باید تشنگان را در دنیا سیراب‏ کند و هر کس مایل است در روز قیامت گرسنه‏ نباشد، باید گرسنگان را در این دنیا غذا دهد.(3)

با این تعابیر تا حدود زیادی روشن می شود که چه کسانی در قیامت، تشنه و گرسنه و برهنه محشور می شوند، و برای خلاصی از آن وضعیت دهشتناک، باید چه کرد.

موفق باشید ...:Gol:

پاورقی___________________________________
1. البلد/آیه 14.
2. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 27، ص 30.
3. مستدرک وسایل الشیعه،ج 3:ص 317.

موضوع قفل شده است