دلیل کثرت زن و فرزندان اولیاء الله

تب‌های اولیه

60 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دلیل کثرت زن و فرزندان اولیاء الله

با سلام

بحث تعداد زیاد همسر و فرزندان پیامبران و ائمه علیهم السلام هرچند که خالی از اغراق مورخین نیست اما اگر شرایط آنزمان وجامعه ابتدایی و قبیله ای را بطور کامل مورد مطالعه قرار دهیم میبینیم نوع خودكفا زندگی كردن و شرایط زندگی و جنگهای مستمر و سایر عوامل ایجاب میکرده که چنین باشد و عرب معمولا ده تا زن وگاهی بیشتر داشته و فرزندان وپسران زیاد نیز نوعی کمک و قدرت در شرایط جنگی محسوب میشده و تك همسري و كم فرزندي عجيب ونادر بوده است وصرف مسائل جنسی دخیل نبوده است .

مثلا در باره حضرت سلیمان (ع) تعداد بسیاری همسر نقل کرده اند
در تورات 9-7 پیدایش ، نیز خداوند فرمود که شما فرزندان زیاد تولید کنید وزمین را پر سازید ....

وتعدا د همسران رسول الله (ص) نیز قبل از تحدید به 4 همسر بود و همه آنها نیز بیوه (بجز عائشه ) و در سن پیری بسبب داشتن سرپرست و یاری دین به همسری ایشان در آمدند وحدودا 7 فرزند از پیامبر نقل شده است که فوت نموده و نسل حضرت بوسیله حضرت فاطمه علیها السلام تکثیر گشته است و در تعداد همسر حضرات ائمه اطلاعات قاطعی در دست نیست اما همان شرایط زمان پیامبر در مورد بعضی ایشان جاری بود اما در عین حال امام رضا (ع) وامام حسن عسكري (ع) یک فرزند و بعضي بیشتر بوده است .

ودر قرآن کریم هم تصریح شده :

{وَيُمْدِدْكُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَيَجْعَل لَّكُمْ جَنَّاتٍ وَيَجْعَل لَّكُمْ أَنْهَاراً }نوح12

و به وسيله اموال و فرزندان ياريتان مى كند و برايتان باغها رويانيده و نهرها جارى مى سازد (12).

{أَمَدَّكُم بِأَنْعَامٍ وَبَنِينَ }الشعراء133

{ثُمَّ رَدَدْنَا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ وَأَمْدَدْنَاكُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَجَعَلْنَاكُمْ أَكْثَرَ نَفِيراً }الإسراء6

{أَيَحْسَبُونَ أَنَّمَا نُمِدُّهُم بِهِ مِن مَّالٍ وَبَنِينَ }المؤمنون55

{أَن كَانَ ذَا مَالٍ وَبَنِينَ }القلم14

این شبهات در حالی مطرح میشود که اهل خلاف :

در احوال ابن جریح اورده اند که 90 زن در متعه داشت ! ومفاسد اخلاقی بنی امیه وبنی العباس که قابل ذکر نیست.

ضمن اینکه انحراف بعضی مثل جناب یحیی بن اکثم قاضی سنی بغداد در زمان مامون که لواط کار ترین عرب نامیده شده است نیز بیانگر اوضاع فاسد آنزمان است.

وفرزندان بسیاری از ائمه هم در جنگ و دفاع ازاسلام ناب شهید شدند که مزار آنان در شهرها مشهور هستند .

سلام
فکر میکنم بحث جالبی بشه
اینکه ما هم باید از ائمه الگو بگیریم. و نسل شیعه زیاد بشه.:Cheshmak:
البته خیلیها میگن امکاناتش نیست و هیچ خانواده ای نمیتونه از پس هزینه های بچه زیاد بر بیاد.
ولی من بهش اعتقاد ندارم چون میدونم و مطمئنم که هر بچه با خودش روزیشو میاره .
این زیاده خواهی ماست که فکر میکنیم کم میاریم.
از نظر علمی هم فرزندان زیاد از لحاظ روانی تاثیر مثبتی رو بچه ها و خود پدرو مادر داره .
بچه ها قانع و متعادل بار میان و یاد میگیرن که با هم مهربون باشن و پشت هم باشن.
پدر و مادری که بچه های بیشتری دارن از سلامت روحی بیشتری برخوردارن .
البته تربیت هم خیلی مهمه
اگه واقعا بشه بچه های خوبی تربیت کرد به نظر من یه زن تو دوران باروریش میتونه تا 4 فرزند و به دنیا بیاره .
اینم اضافه کنم که مداومت تو شیردهی خطر ابتلا به سرطان پستان ( که خیلی شایع هست ) رو تا حد زیادی پایین میاره .

و به نظر من باید گفت :
فرزند بیشتر زندگی سالمتر:Gol:

البته من با زیاد زن گرفتنو این حرفها کاری ندارم .
هر کی هر چی دوست داره بنا به قوانین و عرف اون جامعه میتونه زن بگیره و صد البته که در اسلام شرط اول عدالت برقرار کردنه که بعید میدونم غیر از معصوم کسی بتونه این کارو انجام بده و همینطور شرط دوم که تو ایران رضایت زن اول در دادگاه .
خلاصه اینکه کلی دردسر داره :Cheshmak:

ائمه ی ما هم همشون اینطوری نبودن که.
تازه تو عربستان رسم همینه( همین الانشم این طوریه ) و اگه پیامبر فقط یه زن میداشت ( چه بسا در زمان همسری حضرت خدیجه ، ایشون زن دیگه ای نداشتن) پشتش حرف در میاوردن که حتما یه ایرادی داره .
و یه چیزی که فرهنگ یه جامعه هست اصلا قبیح نیست . خدا هم که حلال کرده . پس چه اشکالی داره؟

سلام علیکم

اینکه ما چند تا بچه و زن داشته باشیم بستگی به اوضاع وشرایط خودمان داره و در آیات وروایات هم توصیه به عقل معاش و عدالت شده است مثلا در سوره اسراء خدای سبحان میفرماید :

(لا تجعل يدك مغلوله الى عنقك و لا تبسطها كل البسط فتقعد ملوما محسورا - دست خود را بسته بگردن خود مكن ، و آنرا بكلى هم باز مكن تا اين چنين ملامت شده و تهى دست شوى یعنی میانه رو باش)

اما اگر کسی با توجه به اوضاع واحوال این دوره و مخارج و تربیت و بهداشت و ...از عهده کثرت عیال برآید خوش بحالش .

nakisa;138977 نوشت:
اینکه ما هم باید از ائمه الگو بگیریم. و نسل شیعه زیاد بشه. البته خیلیها میگن امکاناتش نیست و هیچ خانواده ای نمیتونه از پس هزینه های بچه زیاد بر بیاد. ولی من بهش اعتقاد ندارم چون میدونم و مطمئنم که هر بچه با خودش روزیشو میاره . این زیاده خواهی ماست که فکر میکنیم کم میاریم.

سلام

و البته جیب ماما ها پر پول میشه:khandeh!::Cheshmak::Gol:

nakisa;138977 نوشت:
این زیاده خواهی ماست که فکر میکنیم کم میاریم.

به نظرتون الان زنی پیدا می شه که حاضر باشه هر 1 سال و نیم باردار بشه؟:Gig:

اگر هست که ما بچه دوست داریم

nakisa;138978 نوشت:
هر کی هر چی دوست داره بنا به قوانین و عرف اون جامعه میتونه زن بگیره

آره هرچی قانون جامعه بگه ما می توانیم بچه بیاریم:Gig::Cheshmak:(آیا قانون می گه می تونید؟ اگرم بگه می تونید...:Cheshmak:)

nakisa;138978 نوشت:
تو ایران رضایت زن اول در دادگاه

مگه قانونو بر نداشتند؟:Gig:

خیر البریه;138981 نوشت:
سلام علیکم

اینکه ما چند تا بچه و زن داشته باشیم بستگی به اوضاع وشرایط خودمان داره و در آیات وروایات هم توصیه به عقل معاش و عدالت شده است مثلا در سوره اسراء خدای سبحان میفرماید :

(لا تجعل يدك مغلوله الى عنقك و لا تبسطها كل البسط فتقعد ملوما محسورا - دست خود را بسته بگردن خود مكن ، و آنرا بكلى هم باز مكن تا اين چنين ملامت شده و تهى دست شوى یعنی میانه رو باش)

اما اگر کسی با توجه به اوضاع واحوال این دوره و مخارج و تربیت و بهداشت و ...از عهده کثرت عیال برآید خوش بحالش .

البته این که درش شکی نیست ولی ایا به نظر شما بچه با خودش روزیشو نمیاره؟

آیا این توقعات بیجای ما از زندگی و راحت طلبی نیست که فکر میکنیم توان امرار معاش رو نداریم و نمیتونیم از پس یه بچه بر بیایم؟
اگه ما به جای( به خاطر چشم و هم چشمی ) مدرسه ی غیر انتفاعی ،بچمونو به یه مدرسه ی دولتی با کمترین هزینه بفرستیم و خودمون تو خونه بهش بیشتر برسیم اشکالی داره؟

یا اگه بچه یه سرما خوردگیه ساده داره به جای اینکه ببریمش پیش یه فوق تخصص عفونی کودکان ،
بریم تو درمانگاه و یه متخصص اطفال با کمترین هزینه اونو ببینه ،اشکالی داره .

یا اگه به جای یه بلوز 40 هزار تومنی براش یه بلوز 10 تومنی بخریم اشکالی داره؟
(نگین پیدا نمیشه که باور نمیکنم )

نه عزیزم
اگه با خودمون صادق باشیم میفهمیم که در اصل این بچه هامون هستن که سرمایه های اصلی ما هستن و ما خیلی راحت با قناعت و درست مصرف کردن میتونیم یه خانواده ی گرم و صمیمی و خوشبخت داشته باشیم.

در ضمن اگه این طوریه که شما میگین پس هیچکس بجه دار نشه ،چون بی بچه زندگی راحت تره . مگه نه

این آیه ای هم که شما میفرمایید میگه که از یه طرف خسیس نباشین و از یه طرف ولخرجی نکنین

با تشکر:Gol:

mkk1369;138982 نوشت:

سلام

و البته جیب ماما ها پر پول میشه:khandeh!::Cheshmak::Gol:

:Nishkhand: ای بابا چه خوب فهمیدین فکر کردم کسی نمیفمه منظورمو.

به نظرتون الان زنی پیدا می شه که حاضر باشه هر 1 سال و نیم باردار بشه؟:Gig:

اگر هست که ما بچه دوست داریم

اگه شوهراشون تو کمک به کارای خونه و بچه داری همکاری کنن چرا که نه :Kaf:

آره هرچی قانون جامعه بگه ما می توانیم بچه بیاریم:Gig::Cheshmak:(آیا قانون می گه می تونید؟ اگرم بگه می تونید...:Cheshmak:)

من گفتم زن بگیره .نگفتم بچه :ok:

مگه قانونو بر نداشتند؟:Gig:

نه خیر بر نداشتن من اطلاع دارم

نقل قول:
آیا این توقعات بیجای ما از زندگی و راحت طلبی نیست که فکر میکنیم توان امرار معاش رو نداریم و نمیتونیم از پس یه بچه بر بیایم؟
اگه ما به جای( به خاطر چشم و هم چشمی ) مدرسه ی غیر انتفاعی ،بچمونو به یه مدرسه ی دولتی با کمترین هزینه بفرستیم و خودمون تو خونه بهش بیشتر برسیم اشکالی داره؟

یا اگه بچه یه سرما خوردگیه ساده داره به جای اینکه ببریمش پیش یه فوق تخصص عفونی کودکان ،
بریم تو درمانگاه و یه متخصص اطفال با کمترین هزینه اونو ببینه ،اشکالی داره .

یا اگه به جای یه بلوز 40 هزار تومنی براش یه بلوز 10 تومنی بخریم اشکالی داره؟
(نگین پیدا نمیشه که باور نمیکنم )

با سلام

درست است و من موافقم ولی صرفا مسائل مالی مد نظر نیست بلکه تربیت صحیح اهم است، همچنین بعضی محدودیتها همواره وجود دارد .

شاید باور نکنید اما مدتی قبل داشتم در باره ازدواج ، روایاتی را بررسی میکردم تعجب کردم از احادیثی که با سند صحیح از معصومین علیهم السلام آمده که یکی از اسباب کثرت روزی ازدواج است !

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص اتَّخِذُوا الْأَهْلَ فَإِنَّهُ أَرْزَقُ لَكُمْ.صحیح

ازدواج باعث افزایش روزی است.

وچه بسا که خدای متعال به آبروی همین طفلان معصوم سایر گناهکاران را نیز مشمول لطف و عنایت خود قرار بدهد.

[=Traditional Arabic]قال الله تعالى " نحن قسمنا بينهم
[=Traditional Arabic]معيشتهم في الحياة الدنيا "
[=Traditional Arabic]ماييم كه معيشت انسانها در زندگى دنيا را تقسيم مى كنيم(زخرف -32)

مطالب متنوع در باره رزق واسباب توسعه آن :

https://sites.google.com/site/hojjah/rezgh

nakisa;138977 نوشت:

چون میدونم و مطمئنم که هر بچه با خودش روزیشو میاره .

به نام خدا.

چرا كودكان سوماليايي روزي خودشون رو نياوردند؟ يادشون رفته؟ يا بهشون ندادند؟ يا غير از اينكه خدا رزاقه ما هم بايد برنامه ريزي داشته باشيم؟

باتشكر ، ستايشگر :Gol:

ستايشگر;139063 نوشت:
چرا كودكان سوماليايي روزي خودشون رو نياوردند؟ يادشون رفته؟ يا بهشون ندادند؟ يا غير از اينكه خدا رزاقه ما هم بايد برنامه ريزي داشته باشيم؟ باتشكر ، ستايشگر

خداوند برای همه بندگانش رزق کافی از آسمان فرو می فرستد. اما برخی بندگان ظالم او، در حق بقیه بندگانش تعدی می کنند و روزی آنها را برای خود برمیدارند لذا آنها گرسنه می مانند.

لذا می بینیم در برخی جاها مردم گرسنه اند، در برخی جاهای دیگر، مردم با افراط، نعمتها را هدر می دهند.

یاقوت احمر;139072 نوشت:
خداوند برای همه بندگانش رزق کافی از آسمان فرو می فرستد. اما برخی بندگان ظالم او، در حق بقیه بندگانش تعدی می کنند و روزی آنها را برای خود برمیدارند لذا آنها گرسنه می مانند.

لذا می بینیم در برخی جاها مردم گرسنه اند، در برخی جاهای دیگر، مردم با افراط، نعمتها را هدر می دهند.

به نام خدا.

پس ماهم بايد برنامه ريزي داشته باشيم و با توجه به موقعيت كشورمون به فكر ازدياد نسل باشيم نه همينجوري از روي هوا.

با تشكر ، ستايشگر :Gol:

سلام.

خیر البریه;138981 نوشت:
اما اگر کسی با توجه به اوضاع واحوال این دوره و مخارج و تربیت و بهداشت و ...

عامل مهم دیگری را فراموش نفرموده اید؟
اگر بتواند غرغر چند زن را تحمل کند!

خیر البریه;138981 نوشت:
خوش بحالش

مگر از جانتان سیر شده اید که در این سایت چنین حرفی را می زنید؟!!
....

خیر البریه;139004 نوشت:
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص اتَّخِذُوا الْأَهْلَ فَإِنَّهُ أَرْزَقُ لَكُمْ.صحیح ازدواج باعث افزایش روزی است. وچه بسا که خدای متعال به آبروی همین طفلان معصوم سایر گناهکاران را نیز مشمول لطف و عنایت خود قرار بدهد.

سلام.
تجربه شخصی اخیر من:
از چند ماه پیش وقتی که آزمایش بارداری همسرم مثبت اعلام شد، وضعیت کاری من چنان رونق گرفت که گاهی در مدت یکماه، بیش از مقداری که در طول یکسال امید پس انداز داشتم، پس انداز برایم جور می شد. اینقدر گرم کار بودم که اصلاً تلویزیون نمی توانستم ببینم و بسیار هم کمبود خواب داشتم. تا اینکه مادرم که شاهد کم خوابی های من بود دعا کرد که خدایا، پسرم بتواند استراحت هم بکند، با دعای او، کمی سرم خلوت شد و من الان وقت میکنم پای کامپیوتر بنشینم. به هر حال نوسان دارد ولی در کل، قابل مقایسه با قبل نیست.
این در حالی بود که قبل از بارداری همسرم، وضعیت کاملاً متفاوت و در نقطه مقابل بود.

حالا ما منتظر میلاد زهرا جان هستیم.

خیر البریه;138981 نوشت:
سلام علیکم

سلام با ارزوي قبولي طاعات خدا به همسر فعلي يا اينده شما صبر بده واقعا غيرقابل تصوره اميدوارم زياد پولدار نشيد جنبه نداريد ديگه:Cheshmak:

با سلام:Gol:

mkk1369;138982 نوشت:
ه نظرتون الان زنی پیدا می شه که حاضر باشه هر 1 سال و نیم باردار بشه؟ اگر هست که ما بچه دوست داریم

بله همه بچه دوست دارند! اما توجه داشته باشید که بچه عروسک نیست و هزارو یک احتیاج دارند! خودتان حساب کنید خانمی که هر یک سال و نیم یکبار باردار میشود چه بر سره خود و بچه هایش می آورد!!!!

(بلا نسبت شما میان تاپیک میزنند که ما بچه ی زیاد دوست داریم چند سال بعد در همین سایت تاپیک میزنند همسر ما دیگر جذابیتی براش نمونده و دنبال صیغه ی افراد جذاب هستیم!:Cheshmak:)

بچه که فقط مراقبت های بارداری نمیخواهد بعد از آن است که نیازهایشان زیاد میشود...

nakisa;138977 نوشت:
البته خیلیها میگن امکاناتش نیست و هیچ خانواده ای نمیتونه از پس هزینه های بچه زیاد بر بیاد. ولی من بهش اعتقاد ندارم چون میدونم و مطمئنم که هر بچه با خودش روزیشو میاره .

من هم کاملا با نظر شما سرکار نکیسا موافقم اما از یک طرف به نظر من وقتی میبینیم پای فردی شکسته است اگر نمیتوانیم باری را از روی دوشش برداریم نباید باری را هم روی دوش او بگذاریم...

مثلا میبینیم که بیشتر فقرا در همین ایران بچه های زیادی دارند که طبق این حرف باید الان پولدار باشند (یا حداقل به اندازه ی سیری شکمشون پول داشته باشند) اما چرا اینگونه نیست؟؟!!
روزی آنها را چه کسی خورده است؟؟

نکته ای که خیلی مهم است و سرکار نیسا اشاره کردند:

nakisa;138977 نوشت:
تربیت هم خیلی مهمه

اگر انقدر که به فکره زیاد کردن نسل شیعه هستیم یادمان باشد که نسل شیعه به دنبال شیعیان واقعی هستند

بچه زیاد کردن افتخار نیست بچه درست تربیت کردن افتخاره

بحمدالله در کوچه و خیابان بچه شیعه های معتاد و دزد و قاتل و دنبال عشق و حاله جوانی زیاد شده اند که فقط اسمه شیعه را یدک میکشند...!!!
نگید به خانواده بر میگردد که زیاد بودند افرادی که حتی خانواده ی اصیلی داشته اند و به این سمت و سو رفته اند...

اما نظر خودم:
به نظر من هر کس میتونه 2 تا بچه داشته باشه و همه ی تمرکزش را روی آن دو بچه بگذارد تا افتخار شیعه شود نه اینکه 10 تا بچه به دنیا بیاره و به امان خدا و بدون هیچ مراقبتی هر کدام با توجه به جامعه ی بد این دوره در جایی بزرگ شوند

با یک حساب سر انگشتی هم میتوان نتیجه گرفت تفاوت تمرکز و تربیت روی دو بچه با چها بچه!!

با عرض سلام:Gol:
در زمان جنگ به مدت چند سال مسئولین مردم را به داشتن فرزند بیشتر تشویق کردند. حالا بعد از بیست و چند سال ببینید چه طور در حل مشکلات این بچه شیعه های متولد 60 تا68 مانده اند! :vamonde: بنده های خدا تمام عمر را در صف بوده اند. از آن موقع که می خواستند کلاس اول دبستان بروند تا راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه و حالا ازدواج و شغل و... همه جا برایشان چند شیفته و با آزمون ورودی بوده. غیر از این است؟!
و حالا با آمار بالای معتادان گرامی (که هم اکنون قشر عظیمی از مردم کشورمان را تشکیل می دهند) و آمار بالای طلاق و این همه بیکاری تبعات آن زادوولد بی حساب و کتاب را داریم می بینیم.:Narahat:
این مسئله واقعا برایم سوال است. اگر دوستان جواب قانع کننده ای دارند سراپا چشمیم!:Cheshmak:

نقل قول:

چرا كودكان سوماليايي روزي خودشون رو نياوردند؟ يادشون رفته؟ يا بهشون ندادند؟ يا غير از اينكه خدا رزاقه ما هم بايد برنامه ريزي داشته باشيم؟

با سلام

توجه کنید که خدای متعال رزق را درست تقسیم کرده اما عملکرد ظالمانه بعضی انسانها باعث فقر و ثروت شده است ضمن اینکه از آزمایش و امتحان الهی نباید غفلت کرد همانطور که مشرکان به پیامبر (ص) میگفتند : آیا به کسی اطعام کنیم که خدا قادر بر اطعامش است ؟

نقل قول:
بحمدالله در کوچه و خیابان بچه شیعه های معتاد و دزد و قاتل و دنبال عشق و حاله جوانی زیاد شده اند که فقط اسمه شیعه را یدک میکشند...!!!
نگید به خانواده بر میگردد که زیاد بودند افرادی که حتی خانواده ی اصیلی داشته اند و به این سمت و سو رفته اند...

اگر برق یک نفر کشت آیا ما نباید از برق استفاده کنیم ؟!

پس بحث بر سر حدود است وخدای متعال هم تکلیف مالا یطاق نمیکند اگر خانواده ای میتوانند با عنایت حق تعالی فرزندانی مسلمان تحویل جامعه بدهند چه امری از این بهتر :

الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا {الكهف/46}

واگر هم نه که :

وَقَالَ نُوحٌ رَّبِّ لَا تَذَرْ عَلَى الْأَرْضِ مِنَ الْكَافِرِينَ دَيَّارًا {26} إِنَّكَ إِن تَذَرْهُمْ يُضِلُّوا عِبَادَكَ وَلَا يَلِدُوا إِلَّا فَاجِرًا كَفَّارًا {نوح/27}

پروردگارا! احدى از اين قوم بي ايمان را روى زمين مگذار! چرا كه اگر بمانند

بندگان تو را گمراه ميكنند، و از نسل آنها نيز جز كافر و فاجر متولد نخواهد شد .

دوستان
توجه کردین که تاپیک مال زنو بچه های ائمه بود ولی ما داریم از زنو بچه های خودمون میگیم .:ok:
البته تقصیر خودم بود که این بحثو راه انداختم .
ولی در هر صورت.:Kaf:

در جوامع امروزی نیروی انسانی حرف اولو تو توسعه و پیشرفت یک کشور میزنه و اگه دقت کنید این همه پیشرفتی که تو کشور ما الان داره رخ میده متعلق به همون بچه های سال 60 به بعده.

اما
اما
حالا ببینین بچه های امروز که به قول شما به اونا رسیدگی شده .
من تا پیش دانشگاهی اصلا نمیدونستم کلاس خصوصی چی هست . و همیشه میشنیدم که بچه تنبلای کلاس میرن پیش معلممون کلاس خصوصی و همش هم مدرسه ی دولتی رفتم .

حالا برادر من که کلاس 5 ابتدائیه ، انواع و اقسام کلاسهای فوقالعاده میره . آخه بچه ی کلاس 5 باید کلاس ریاضی بره ؟
تازه مدرسه ی اونم غیر انتفاهیه.
حالا ماها که تو سختی و بچه های زیاد و تعداد زیاد بودیم بهتریم یا این پاستوریزه های الان که هم لوسن و هم تنبل؟

حالا پیدا کن پرتقال فروش را؟:khandeh!:

nakisa;139213 نوشت:
حالا ماها که تو سختی و بچه های زیاد و تعداد زیاد بودیم بهتریم یا این پاستوریزه های الان که هم لوسن و هم تنبل؟

سلام

پاستورلیزه ها!!!!
و شما

هر کدام در جای خود ارزش و بهایی دارد

حالا پیدا کن هندوانه فروش را

آقا یکی لیست مخالفان بچه های زیاد و موافقان را بنویسد تا برای افراد مشخص باشد و گفت و گو بهتر باشه:Gig::Gol:

hedi;139157 نوشت:
بچه که فقط مراقبت های بارداری نمیخواهد بعد از آن است که نیازهایشان زیاد میشود...

سلام

بله درسته

اما اثرات مفیدو هم باید ببینیم

و همه جوانب را بررسی کرد

می شه با کمی قناعت بچه به تعداد کافی داشت

فکر کنم 4 تا بچه کافی باشه کسی نظری نداره؟(از لحاظ روانی و تربیتی و...):Gol:

سلام
خوب دوستان خیلی خوب به موارد و مشکلات اشاره کردن به نظر من اگه تعداد زوجین و بچه های ائمه و پیامبران زیاد بوده اقتضای زمانشون بوده همون طور که اشاره شد در اون زمانها خیلی از مرد ها توی جنگ ها کشته میشدن و تعداد زن ها بیشتر از مردها بود و همچنین از پسر ها برای کار کشاورزی و جنگاوری استفاده میشد
اما ما باید زمان حالا رو در نظر بگیریم همون بچه های دهه 60 اگه الان به موفقیت هایی رسیدن ولی خیلی هاشون هم نرسیدن تا دبستانی بودیم توی هرکلاس که ظرفیت 20 نفرو داشت 40 نفر درس میخوندیم بزرگ تر شدیم ورود به دانشگاه با سیل جمعیت مواجه شد فارغ التحصیل شدیم توی جامعه پیدا کردن کار داستان شده واسه خودش
درسته که هر که نان دهد دندان دهد ولی تجربه یکی از اقوام نزدیک که 10 تا فرزند داره نشون میده همون قدر که شاید داشتن بچه زیاد خوب باشه ولی مشکلاتش هم چندین براره حالا قضیه تربیت و خرج و مخارج به کنار اینو وقتی متوجه میشیم که بچه هامون بزرگ بشن
پس شرایط روز جامعه ما اجازه فرزندآوری بدون حساب و کتاب و نمیده و نتیجش میشه مشکل حال حاضر همون جوونای دهه 60
همین حالا کلان شهرها به ویژه تهران دیگه واقعا گنجایش نداره پس بهتره به جای اینکه تبلیغ بچه زیاد بکنیم اول توی شهر های دیگمون زیر ساخت ها رو فراهم کنیم

nakisa;139213 نوشت:
تاپیک مال زنو بچه های ائمه بود ولی ما داریم از زنو بچه های خودمون میگیم

ما و ائمه نداریم که!
ناسلامتی شیعه شان هستیم دیگر!
« یک جای پا » می بینی اما مال دو نفر هست!
دست شکسته، وبال گردن است.

nakisa;139213 نوشت:
من تا پیش دانشگاهی اصلا نمیدونستم کلاس خصوصی چی هست

من نظام قدیم خوندم که پیش دانشگاهی وجود نداشت.
تا وارد سال چهارم دبیرستان نشدم، اصلاً نمی دانستم که برای دانشگاه رفتن، آزمونی به نام کنکور باید بدهی. چند ماه قبل کنکور فهمیدم!
اوج « پاستوریزه بودن » را کیف کردی؟

یه چیز دیگه بگم، ولی نخندین ها!
من تا سال سوم دبیرستان، نمی دانستم « گل زدن » در فوتبال، یعنی چه. یه بار عروسی خواهرم بود، قاطی جمعیت که نمیتوانستیم بشویم، لذا اجبارا پای تلویزیون نشسته بودیم، می دیدم که وقتی توپ به تور می خورد، جمعیت از شادی منفجر می شود. از یکی پرسیدم چرا اینطوری میکنن؟ گفت: آخه تیمشون گل زده.
تازه من اونجا فهمیدم که گل زدن یعنی چه؟ و به طور کاملاً منطقی و استدلالی فهمیدم که توی بازی فوتبال، مهم این است که گل بزنی و نگذاری بهت گل بزنن!
(فکر کنم بازی ایران و چین بود با دروازه بانی عابد زاده).

هدی123;139159 نوشت:
با عرض سلام در زمان جنگ به مدت چند سال مسئولین مردم را به داشتن فرزند بیشتر تشویق کردند. حالا بعد از بیست و چند سال ببینید چه طور در حل مشکلات این بچه شیعه های متولد 60 تا68 مانده اند! بنده های خدا تمام عمر را در صف بوده اند. از آن موقع که می خواستند کلاس اول دبستان بروند تا راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه و حالا ازدواج و شغل و... همه جا برایشان چند شیفته و با آزمون ورودی بوده. غیر از این است؟! و حالا با آمار بالای معتادان گرامی (که هم اکنون قشر عظیمی از مردم کشورمان را تشکیل می دهند) و آمار بالای طلاق و این همه بیکاری تبعات آن زادوولد بی حساب و کتاب را داریم می بینیم. این مسئله واقعا برایم سوال است. اگر دوستان جواب قانع کننده ای دارند سراپا چشمیم!

همه این مسایلی را که نام بردید، نمی شود به حساب تنها یک عامل گذاشت و آنهم افزایش جمعیت.
چه بسا عوامل اقتصادی و فرهنگی و سیاسی دیگری هم در این وضعیتها دخیل باشند.

شما توجه کنید که اگر جمعیت ما کم باشد، توان تأثیرگذاری ما در منطقه و جهان کم می شود.
خصوصاً الان که بهائیت و همچنین اهل سنت، ازدیاد اولاد را در دستور کار خود قرار داده اند.
تصور کنید آنها مرتباً افزایش جمعیت داشته باشند و ما مرتباً کاهش جمعیت. چند سال دیگر که تعداد آنها بر تعداد شیعیان غلبه کرد، به طور کاملاً طبیعی مذهب رسمی کشور تغییر می یابد.

لذا برای حل مشکلاتی که نام بردید، به نظر بنده، کاهش جمعیت گزینه مناسبی نیست. مگر به طور کاملاً موقتی و برای فقط چند سال کوتاه.
خود رئیس جمهور هم اندیشه « کاهش جمعیت » ( در ایران ) را یک اندیشه صهیونیستی دانستند. (یادم نیست کجا دیدم).
باید جای دیگری دنبال حل مسایل فوق الذکز گشت: حل مشکلات فرهنگی، ایجاد فرهنگ کار، حل مشکلات اقتصادی، ترویج دیانت، ...

یاقوت احمر;139281 نوشت:
همه این مسایلی را که نام بردید، نمی شود به حساب تنها یک عامل گذاشت و آنهم افزایش جمعیت.
چه بسا عوامل اقتصادی و فرهنگی و سیاسی دیگری هم در این وضعیتها دخیل باشند.

شما توجه کنید که اگر جمعیت ما کم باشد، توان تأثیرگذاری ما در منطقه و جهان کم می شود.
خصوصاً الان که بهائیت و همچنین اهل سنت، ازدیاد اولاد را در دستور کار خود قرار داده اند.
تصور کنید آنها مرتباً افزایش جمعیت داشته باشند و ما مرتباً کاهش جمعیت. چند سال دیگر که تعداد آنها بر تعداد شیعیان غلبه کرد، به طور کاملاً طبیعی مذهب رسمی کشور تغییر می یابد.

لذا برای حل مشکلاتی که نام بردید، به نظر بنده، کاهش جمعیت گزینه مناسبی نیست. مگر به طور کاملاً موقتی و برای فقط چند سال کوتاه.
خود رئیس جمهور هم اندیشه « کاهش جمعیت » ( در ایران ) را یک اندیشه صهیونیستی دانستند. (یادم نیست کجا دیدم).
باید جای دیگری دنبال حل مسایل فوق الذکز گشت: حل مشکلات فرهنگی، ایجاد فرهنگ کار، حل مشکلات اقتصادی، ترویج دیانت، ...

به نام خدا.

كاهش جمعيت خير ، افزايش جمعيت خير ، مديريت جمعيت آري.

وقتي ميتوان با اطمينان تبليغ افزايش جمعيت كرد ، كه لااقل توانسته باشيم مشكلات ابتدايي جمعيت كنوني را حل كنيم. افرادي كهدر دهه 60 متولد شدند به سن كار ميرسند. به دليل كم بودن موقعيت شغلي 50 درصدشان سر كار ميروند. 50 درصد باقيمانده كه حذف نمي شوند از جامعه. آنها هم باقي مي مانند. وقتي بچه هاي دهه 70 به سن كار ميرسند نه تنها براي خودشان كار به زور پيدا ميشود بلكه وجود آن 50 درصد هم مانعي ميشود براي اينها. باز 60 درصد متولدين دهه 70 سر كار ميروند و 40 درصد بعدي مي مانند و اين موج همينطور منتشر ميشود تا بعد از چندين سال درست بشود. اين يكي از مسكلات اضافه شدن بي حد و حصر جمعيت.

يكي ديگر از مشكلات افزايش جمعيت ، كه به نظر من مهمتر هم هست ، كاهش كيفيت است ( در همه چيز ، از آموزش تا محصولات كشور ).

مديريت بايد كرد. چه عيبي دارد كه براي ارتقاي موقعيت كشور فقط 2 تا 3 بچه داشت؟

اين براي بچه هاي خودمان. ( كدوما؟ :khandeh!: )

ولي در مورد ائمه اطهار بنده فكر ميكنم كه زيادي زن و فرزندان ايشان به دليل شرايط فرهنگي آن زمان بوده. يعني از نظر فرهنگي و عرفي 4 تا زن و 17 تا بچه زياد نبوده. مناسب بوده. شرايطي كه در اون زيادي فرزند به مديريت بهتر امور كمك ميكرده.

خیر البریه;139210 نوشت:

با سلام

توجه کنید که خدای متعال رزق را درست تقسیم کرده اما عملکرد ظالمانه بعضی انسانها باعث فقر و ثروت شده است ضمن اینکه از آزمایش و امتحان الهی نباید غفلت کرد همانطور که مشرکان به پیامبر (ص) میگفتند : آیا به کسی اطعام کنیم که خدا قادر بر اطعامش است ؟

به نام خدا.

سلام.

وقتي ما ميبينيم كه هفت سال است كه در مملكتمان خشك ساليست به صورت بد جور. زمين هايمان خشك شده. غذا كم است. نداريم. نمي توانيم تهيه كنيم. به هر دليلي. نبايد بچه بياوريم و او را اسير اين بلا بكنيم. و بعد هم بگوييم تقصير ما نيست. تقصير زورگويان است.

خشكسالي سومالي كار يك سال و دو سال نيست. چندين سال است كه دچار خشك سالي شده. ولي ميبينيم كه بچه هاي 5 تا 6 ساله از گرسنگي در حال مرگند. خوب اينها بعد از وقوع خشكسالي به دنيا آمده اند. پدر و مادرشان نبايد به اين فكر ميكردند؟ نبايد مراقب ميبودند؟

نبايد خودمان تباهكاري بكنيم و بعد كل تقصير خودمان را با جمله "خدا دارد امتحان ميكند" به گردن خدا انداخت. خدا امتحان ميكند اما وقتي كه ما براي خوبي تلاش بكنيم اما نتيجه نگيريم يا دير نتيجه بگيريم.

خیر البریه;139210 نوشت:
اگر برق یک نفر کشت آیا ما نباید از برق استفاده کنیم ؟!

خیر جناب خیر البریه دقت بفرمایید به حرفم:

نقل قول:
بچه زیاد کردن افتخار نیست بچه درست تربیت کردن افتخاره

اگر همین جمله ی قرمز را با دقت بخونید متوجه میشید منظور من این نبود که بچه دار شدن خوب نیست
گفتم نسل شیعه به دنبال معتاد و دزد و... نیست اگر کسی دو بچه ی سالم شیعه تحویل جامعه بده خیلی مفید تره تا 10 تا بچه ی نا پاک تحویل بده!!!

یاقوت احمر;139281 نوشت:

سلامی مجدد:Gol:
دقیقا
اما اول باید دنبال حل این مشکلات باشیم بعد به دنبال زیاد کردن بچه!!

یاقوت احمر;139277 نوشت:

من نظام قدیم خوندم که پیش دانشگاهی وجود نداشت.
تا وارد سال چهارم دبیرستان نشدم، اصلاً نمی دانستم که برای دانشگاه رفتن، آزمونی به نام کنکور باید بدهی. چند ماه قبل کنکور فهمیدم!
اوج « پاستوریزه بودن » را کیف کردی؟

یه چیز دیگه بگم، ولی نخندین ها!
من تا سال سوم دبیرستان، نمی دانستم « گل زدن » در فوتبال، یعنی چه. یه بار عروسی خواهرم بود، قاطی جمعیت که نمیتوانستیم بشویم، لذا اجبارا پای تلویزیون نشسته بودیم، می دیدم که وقتی توپ به تور می خورد، جمعیت از شادی منفجر می شود. از یکی پرسیدم چرا اینطوری میکنن؟ گفت: آخه تیمشون گل زده.
تازه من اونجا فهمیدم که گل زدن یعنی چه؟ و به طور کاملاً منطقی و استدلالی فهمیدم که توی بازی فوتبال، مهم این است که گل بزنی و نگذاری بهت گل بزنن!
(فکر کنم بازی ایران و چین بود با دروازه بانی عابد زاده).

بله بله متشکرم .
کاملا کلمه ی پاستوریزه رو ترجمه کردین. ولی منظور من از پاستوریزه ، تنبل و ضعیف بودن بچه های امروزی بود.

بابا تو رو خدا اینقدر سخت نگیرین . همینکارا رو میکنین و همین حرفهارو میزنین که جمعیت ایران داره کم میشه:Narahat az:

nakisa;139468 نوشت:
بابا تو رو خدا اینقدر سخت نگیرین . همینکارا رو میکنین و همین حرفهارو میزنین که جمعیت ایران داره کم میشه

سلام

بگذارید حداقل وضع اقتصادی ماما ها خوب بشه!!!

بعد فرزند کمتر زندگی بهتر بگویید

عبد الزهرا;139448 نوشت:

سلام.
یک اشکالی که به نظر من باید همه ما از آن اجتناب کنیم، این است که نگذاریم « منطق » گفتار ما خدشه دار شود.
آدم خیلی از جملات را که می خواند، می بیند بیشتر احساسی و عاطفی است تا یک گزاره منطقی.
برخی دوستان، گاهی یک جمله احساسی را صغری یا کبرای استدلال خود قرار می دهند و آنگاه استنتاج می کنند.
باید مواظب باشیم که هم صغری و هم کبرای استدلال ما، کاملاً منطقی و غیر احساسی باشد.

شاید برخی مشکلات وجود داشته باشد.
اما آیا ما در اندازه آنها (نه فراوانی آنها، بلکه نسیت درصدی آنها با کل جمعیت ) اغراق نکرده ایم؟ آیا آمار آنها را از منابع رسمی اخذ کرده ایم یا صرفاً داریم یک بیان درد دلی می کنیم؟
مثلاً ممکن است «ده هزار » عدد بزرگی باشد. اما نسبت به « هفتاد میلیون »، رقم قابل اعتنایی نیست.

آیا فقط همین یک بُعد وجود دارد که روی مسأله افزایش یا کاهش جمعیت موثر است؟ آیا مسأله جمعیت، ابعاد دیگری ندارد؟ ممکن است در کنار این مشکل و سایر مشکلات، خیلی از جوانب مثبت هم وجود داشته باشد. چرا آنها را نبینیم؟ مثلاً چرا آمار دانشجویان و قبولی های دانشگاه را نبینیم؟

برای یک بحث خوب و رسیدن به نتیجه درست، باید:
اولاً هم مشکلات (نقاط ضعف) و هم امتیازات موجود (نقاط مثبت) هر دو را در کنار هم ببینیم.
ثانیاً در هر مورد، به آمار صحیح استناد کنیم.

با سلام خدمت دوستان بنظرم تعدد زوجات براي معصومين در ان زمان بدليل شرايط اجتماعي حاكم بر ان جامعه بوده و كثرت فرزندان نيز نه تنها براي معصومين بلكه همه مردم ان دوره بدليل نبودن امكانات براي جلوگيري از بارداري بوده و تعداد زياد فرزند فضيلت محسوب نميشود و هيچ جاي قران نيز به اين اشاره نشده كه فرزند بيشتر بهتر است. بلكه خدا فرموده فرزندانتان را از ترس فقر نكشيد.ببخشيد اين نظر من حقير است

یاقوت احمر;139601 نوشت:
یک اشکالی که به نظر من باید همه ما از آن اجتناب کنیم، این است که نگذاریم « منطق » گفتار ما خدشه دار شود. آدم خیلی از جملات را که می خواند، می بیند بیشتر احساسی و عاطفی است تا یک گزاره منطقی. برخی دوستان، گاهی یک جمله احساسی را صغری یا کبرای استدلال خود قرار می دهند و آنگاه استنتاج می کنند. باید مواظب باشیم که هم صغری و هم کبرای استدلال ما، کاملاً منطقی و غیر احساسی باشد.

جناب یاقوت احمر با توجه به شناخت شما کسی دیدگاه منطقی از نظر شما داره که حرف های شما را تایید کند و اگر کسی (خدایی نکرده خانم باشد!!!) با شما مخالفت کند محکوم به احساساتی و بی منطق بودن میشود!!!!

یاقوت احمر;139601 نوشت:
اما آیا ما در اندازه آنها (نه فراوانی آنها، بلکه نسیت درصدی آنها با کل جمعیت ) اغراق نکرده ایم؟ آیا آمار آنها را از منابع رسمی اخذ کرده ایم یا صرفاً داریم یک بیان درد دلی می کنیم؟ مثلاً ممکن است «ده هزار » عدد بزرگی باشد. اما نسبت به « هفتاد میلیون »، رقم قابل اعتنایی نیست.

جناب یاقوت احمر بله به ظاهر برای شما قابل اعتنا نیست اما اگر به قول یکی از دوستان جوانان سال های 60 تا 68 را نگاه کنید متوجه این رقمی که به ظاهر برای شما کم است میشوید!!!

یاقوت احمر;139601 نوشت:
آیا فقط همین یک بُعد وجود دارد که روی مسأله افزایش یا کاهش جمعیت موثر است؟

یاقوت احمر;139601 نوشت:
آیا مسأله جمعیت، ابعاد دیگری ندارد؟ ممکن است در کنار این مشکل و سایر مشکلات، خیلی از جوانب مثبت هم وجود داشته باشد. چرا آنها را نبینیم؟ مثلاً چرا آمار دانشجویان و قبولی های دانشگاه را نبینیم؟

جناب یاقوت احمر انگار شما اصلا پست ها را نمیخوانید و فقط بعضی جملات را میبینید
توجه داشته باشید که من گفتم بچه زیاد کردن افتخار نیست بچه درست تربیت کردن افتخاره
بحث ما اینه که نسل شیعه ی واقعی زیاد بشه

قبولی در دانشگاه الان هم آمارش بالاست
اما چقدر زیادن جوان های تحصیل کرده ی بیکار!!!

بیکاری معضل بزرگیه چرا به سادگی با آن برخورد میکنید؟؟!!
جوانان برن دانشگاه همشون دکتر و مهندس هم که بشن اگر بیکار باشن به چه دردی میخوره؟؟!!
در ضمن مگر هر کی دانشجو شد به این معناست که از بندگان خوب و شیعیان واقعی است؟؟!!!

حرف من اینه که به نظره من تا وقتی که این مشکلات بسیار مهم و اساسی در کشور حل نشده نباید خانواده ها رو تشویق به بچه ی زیاد کرد!
تصورش رو کنید هر زن و مرد در ایران حداقل 4 تا بچه داشته باشد چه انفجار جمعیتی رخ میدهد!!!

عبد الزهرا;139913 نوشت:

با سلام:gol:
جناب یاقوت احمر با توجه به شناخت شما کسی دیدگاه منطقی از نظر شما داره که حرف های شما را تایید کند و اگر کسی (خدایی نکرده خانم باشد!!!) با شما مخالفت کند محکوم به احساساتی و بی منطق بودن میشود!!!!

قُلْ هَـذِهِ سَبِيلِي أَدْعُو إِلَى اللّهِ عَلَى بَصِيرَةٍ أَنَاْ وَمَنِ اتَّبَعَنِي وَ سُبْحَانَ اللّهِ وَ مَا أَنَاْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ

یاقوت احمر;139920 نوشت:
قُلْ هَـذِهِ سَبِيلِي أَدْعُو إِلَى اللّهِ عَلَى بَصِيرَةٍ أَنَاْ وَمَنِ اتَّبَعَنِي وَ سُبْحَانَ اللّهِ وَ مَا أَنَاْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ

الحمدلله که خدا به شما بصیرت داده و به تشخیص شما ما رو از اون محروم کرده!!!!

عبد الزهرا;139913 نوشت:
با توجه به شناخت شما کسی دیدگاه منطقی از نظر شما داره که حرف های شما را تایید کند و اگر کسی (خدایی نکرده خانم باشد!!!) با شما مخالفت کند محکوم به احساساتی و بی منطق بودن میشود!!!!

عبد الزهرا;139922 نوشت:
به تشخیص شما ما رو از اون محروم کرده!!!!

و ما یتبع اکثرهم الا ظنا. ان الظن لا یغنی من الحق شیئا.

یا ایها الذین آمنوا اجتنبوا کثیر من الظن. ان بعض الظن اثم.

یا ایهاالذین آمنوا اتقوالله و قولوا قولا سدیدا.

fargol;139615 نوشت:
با سلام خدمت دوستان بنظرم تعدد زوجات براي معصومين در ان زمان بدليل شرايط اجتماعي حاكم بر ان جامعه بوده و كثرت فرزندان نيز نه تنها براي معصومين بلكه همه مردم ان دوره بدليل نبودن امكانات براي جلوگيري از بارداري بوده و تعداد زياد فرزند فضيلت محسوب نميشود و هيچ جاي قران نيز به اين اشاره نشده كه فرزند بيشتر بهتر است. بلكه خدا فرموده فرزندانتان را از ترس فقر نكشيد.ببخشيد اين نظر من حقير است

تعدد زوجات نص صزیح قرآنه و اگه متعلق به جامعه ی عربستان و یا اون زمان بوده ،هیچوقت تو قرآن نمیومد.
چون ما میگیم که قرآن جهان شموله
مگه نه؟

nakisa;140353 نوشت:
تعدد زوجات نص صزیح قرآنه و اگه متعلق به جامعه ی عربستان و یا اون زمان بوده ،هیچوقت تو قرآن نمیومد.
مگه نه؟

من نگفتم تعدد زوجات براي ان زمانه منظورم اينه كه تعداد زنهاي پيامبر علتش دستور خداوند به او و شرايط ان زمان بوده وگرنه پيامبر از روي هوس اين كار را نكردند درست شد؟؟يعني هيچ كدام از مقربان درگاه خدا علتشون از تعدد زوجات اين نبوده درسته حكم قران متعلق به همه زمانهاست ولي بنده هاي خداي رحمان انهايند كه از بهترين سخن ها پيروي ميكنند و اين حكم از نظر خداوند متعال نكوهش شده البته اين نظر منه التماس دعا

nakisa;140353 نوشت:
مگه نه؟

سلام يه حرف مهمتر ما همه خدا روشكر به خدا و كتابش ايمان داريم پس من جنسيتم را در نظر دادنم دخيل نميكنم و در اينكه حكم خدا هم براي همه زمان ها مفيد است شكي نيست چه به ميل ما باشه چه نه مهم اينه كه به خدا نزديك شويم

fargol;140578 نوشت:
ولي بنده هاي خداي رحمان انهايند كه از بهترين سخن ها پيروي ميكنند و اين حكم از نظر خداوند متعال نكوهش شده البته اين نظر منه التماس دعا

یعنی به نظر شما تعدد زوجات بد ترین حرفهاست؟
و شما از کجا فهمیدین که این حکم نکوهش شده هست؟
و به نظر شما آیا پیامبر و معصومین کاری رو که از نظر خدا نکوهش شده رو انجام میدن؟
یادم میاد حدود 6 یا 7 سال پیش ایت الله مصباح برامون یه کلاسی گذاشته بودن . تو اون کلاس یه حرف قشنگی زد که همیشه یادم میمونه .
ایشون یه جمله ای تو این مایه ها گفتن:
مسلمونی به این نیست که ما هر حکمی رو که خوشمون اومد بهش عمل کنیم و هر حکمی که به مزاج ما سازگار نبود ، بهش عمل نکنیم و یا حتی ازش خوشمون نیاد .
ایمان به اینه که خانومها با اینکه براشون سخته قضیه ی تعدد زوجات ، چون حکم اسلامه اما و اگر توش نیارن .(دقیقا همین مثال رو زدن )

به نظر من احکام اسلام بیشتر به نفع خانومهاست تا آقایون

واقعیت تلخ وسختی هست وحقیقت هم باید همین باشه وهست که:
ایمان به اینه که خانومها با اینکه براشون سخته قضیه ی تعدد زوجات ، چون حکم اسلامه اما و اگر توش نیارن
ولی با شرمند گی یه اما هست اونم اینه که فقط حکم رو تنها نبینیم تعدد زوجات دلیل داره اگر دلایلش هم رعایت بشه من به شخصه با این حکم موافقم وقبول دارم ولی متاسفانه آقایونی که طرفدار چشم بسته این حکم هستن به شرایطش کاری ندارن ومتاسفانه الان توی جامعه این افراد نکفر ببعض ونومن ببعض اند
یکی از دلایل تعدد زوجات بیماری همسر ه یا در دسترس نبودن همسر هست یا اینکه عدم تمکین ایشون
دوتا موضوع هست شرع وعرف
با موضوع شرع که نمیشه جنگید واما واگر آورد
اما عرف ما فقط حق را به آقایون میدن واقعا چند درصد آقایونی که ازدواج مجدد داشتن یا حتی صیغه یا همون متعه دارن با دلایل اسلامی است تا جایی که در جامعه داریم می بینیم ومی شنویم بیشتر لحظه ای دلشان لرزید ومتاسفانه اسیر شهوت زنانی شده اند (که خودشان دلیل گوناگونی که بماندبرای بعد)،

یک کتابی رو به نام در محضر آیت الله العظمی بهجت داشتم میخوندم به یک داستان خیلی قشنگ بر خوردم که دوست دارم اینجا هم بنویسم:

درطاقچه ی حجره ی یکی از آقایان خوشه ی انگوری را دیدم, پس از گذشت چند روز به حجره ی ایشان رفتیم و دیدیم همان خوشه ی انگور دست نخورده است. از علت آن سوال شد, در جواب فرمود: دوست دارم بخورم ولی میخواهم با نفس خویش مبارزه کنم
فقه و فقها را دوست میداریم, ولی راه آنها و اعمال آنها را انجام نمیدهیم!!!

دوستانی که در اینجا و در بقیه ی تاپیک های مشابه سنگ متعه را به سینه میزنند گویا در دینشان چیزی به نام مبارزه با نفس نیامده است! و کسانی که سنگ سنت پیامبر و ائمه را به سینه میزنند گمان میکنند نعوذ بالله پیامبر و ائمه بخاطر هوس و نفسشون ازدواج مجدد داشته اند!!!:Labkhand:

وقتی بحث نیاز جنسی میشود میگویند مانند نیاز به آب و غذاست...
درست اما تنوع و بنده ی شهوت بودن تا کجا...؟؟!!
چرا نمیشه به یکی اکتفا کرد و نفس را کنترل کرد؟؟!!!

عبد الزهرا;140698 نوشت:
یک کتابی رو به نام در محضر آیت الله العظمی بهجت داشتم میخوندم به یک داستان خیلی قشنگ بر خوردم که دوست دارم اینجا هم بنویسم:

درطاقچه ی حجره ی یکی از آقایان خوشه ی انگوری را دیدم, پس از گذشت چند روز به حجره ی ایشان رفتیم و دیدیم همان خوشه ی انگور دست نخورده است. از علت آن سوال شد, در جواب فرمود: دوست دارم بخورم ولی میخواهم با نفس خویش مبارزه کنم
فقه و فقها را دوست میداریم, ولی راه آنها و اعمال آنها را انجام نمیدهیم!!!

دوستانی که در اینجا و در بقیه ی تاپیک های مشابه سنگ متعه را به سینه میزنند گویا در دینشان چیزی به نام مبارزه با نفس نیامده است! و کسانی که سنگ سنت پیامبر و ائمه را به سینه میزنند گمان میکنند نعوذ بالله پیامبر و ائمه بخاطر هوس و نفسشون ازدواج مجدد داشته اند!!!:Labkhand:

وقتی بحث نیاز جنسی میشود میگویند مانند نیاز به آب و غذاست...
درست اما تنوع و بنده ی شهوت بودن تا کجا...؟؟!!
چرا نمیشه به یکی اکتفا کرد و نفس را کنترل کرد؟؟!!!

احسنت! یه تسبیح صلوات هم کمه واسه این سخنان گران قدر:Gol:
والا مملکت هنوز توی این آمار جمعیت مونده جوونا بیکارن ، وضعیت مسکن افتضاحه ، گرونی که دیگه هیچی ، بچه آوردن که هنر نیست هی تبلیغ کنیم که بچه بیاریم که چی بشه؟ آیا زمینش فراهمه؟ آیا امکانات زیر ساختی ما اجازه افزایش بیرویه نسل و میده؟ یه تعطیلی میشه جاده ها به مرز انفجار میرسن!
متاسفانه افرادی که سنگ این مواردو به سینه میزنن از دین فقط بخش هاییش که به نفع خودشون و امیالشون هست و میگیرن بقیه اش دیگه مهم نیست!

fargol;140580 نوشت:
سلام يه حرف مهمتر ما همه خدا روشكر به خدا و كتابش ايمان داريم پس من جنسيتم را در نظر دادنم دخيل نميكنم و در اينكه حكم خدا هم براي همه زمان ها مفيد است شكي نيست چه به ميل ما باشه چه نه مهم اينه كه به خدا نزديك شويم

:Kaf::Kaf::Kaf:
سلام.
برخی از دوستان ممکن است فکر کرده باشند که بنده یا سایر دوستانی که از چند همسری و ازدواج موقت طرفداری می کردند، به دلیل تبعیت از شهوات و میل جنسی بوده است.

بنده حی و حاضر، اعلام می کنم که درست است که میل جنسی در همه وجود دارد و میلی قوی هم است، اما انگیزه بحث بنده در این تاپیکها، همان سخن خواهرمان در بالا است. من از اینکه سخن خدا تحت الشعاع عوامل دیگر قرار بگیرد، خیلی ناراحت می شوم.

ممکن است دوستان بگویند: خداوند سخنان دیگری هم فرموده است. پس چرا...
جواب بنده این است که: بله، اما کدام سخن خدا و در کجا در معرض خطر قرار گرفته بود که بنده توانایی داشته ام و دفاع نکرده باشم؟
در تاپیکهای مربوط به مسایل کلام، دوستان شاهدند که در حد توان در قبال زیر سئوال رفتن مقدسات و شبهه افکنی مغرضان، به دفاع برخواسته ام.

آنچه برای من مهم است، همین دفاع از دین است؛ حال هیچ فرقی ندارد: چه معجزه بودن قرآن زیر سئوال برود، چه تعدد زوجات. چه اصل قضیه از ریشه انکار شود، چه محدودیتهایی بر سر راه آن قرار گیرد.

والله علی کل شیء شهید.

سلام

هوا و حوس عقل ادمو کور می کنه!

nakisa;140631 نوشت:
یعنی به نظر شما تعدد زوجات بد ترین حرفهاست؟
و شما از کجا فهمیدین که این حکم نکوهش شده هست؟
و به نظر شما آیا پیامبر و معصومین کاری رو که از نظر خدا نکوهش شده رو انجام میدن؟
یادم میاد حدود 6 یا 7 سال پیش ایت الله مصباح برامون یه کلاسی گذاشته بودن . تو اون کلاس یه حرف قشنگی زد که همیشه یادم میمونه .
ایشون یه جمله ای تو این مایه ها گفتن:
مسلمونی به این نیست که ما هر حکمی رو که خوشمون اومد بهش عمل کنیم و هر حکمی که به مزاج ما سازگار نبود ، بهش عمل نکنیم و یا حتی ازش خوشمون نیاد .
ایمان به اینه که خانومها با اینکه براشون سخته قضیه ی تعدد زوجات ، چون حکم اسلامه اما و اگر توش نیارن .(دقیقا همین مثال رو زدن )

به نظر من احکام اسلام بیشتر به نفع خانومهاست تا آقایون

اصلا منظورم اين نبود ولي در قران هست كه داشتن يك زن به عدالت نزديكتره فكر كنم شما بيشتر قصد داريد خلاف حرف خدا عمل كنيد بعد اين نظر منه شما هم ميتونيد نظر خودتون بگيد فكر ميكنم شماييد كه داريد مطابق ميلتون عمل ميكنيد نه من چون من حرف قران را گفتم ميتونيد سوره نسا را مطالعه كنيد درضمن معصومين را با ادمهاي عادي نميشه مقايسه كرد من برام مهم نيست شما چه نظري داريد نظرتون به خودتون ربط داره لحنتون خيلي بده انتظار نميره تو يه سايت ديني اينجوري حرف بزنند

كلام صريح قرانه كه تك همسري به عدالت نزديكتره به ميل خودم چيزي نگفتم درضمن اگه مثلا من برادر خودم دعوت به تك همسري كنم گناه نكردم چون به عدالت بيشتر دعوت كردم ولي اگر به تعدد زوجات دعوت كنم ممكنه دعوت به گناه كرده باشم فكر نميكنم من حرف بدي زده باشم خدا خودش هميشه به عدالت و تقواي بيشتر دعوت ميكنه عكسشم هست كه اگه خانمي مهرش ببخشه تقواش بيشتر از حالتيه كه اون طلب ميكنه اينم از متن صريح قران گفتم درضمن من فكر نكردم كه دستورات قران به نفع خانمها نيست.نميدونم چرا همچين برداشتي شد هر دستوري كه منافعش بيشتر از مضراتش باشه طبعا خدا حلال كرده تعدد زوجات هم همينه بازم ميگم دعوت به عدالت بيشتر گناه نيست البته اگه مراد نيات شخصي نباشه كه منم جنسيتم دخيل نكردم مثل اينكه من دوست خودم دعوت كنم به تقواي بيشتر كه در برابر ظلم شوهرش صبور باشه كه اينكارم كردم نميدونم ديگه چه جوري منظورم برسونم......بعد از ايمان به خدا مهمترين اعمال دعوت به صبره كه در سوره عصر هم امده اگه هم به اقايي اينجوري گفتم منظورم اين نبوده كه نعوذ باا... حكم خدا مشكل داره خواستم راهنماييش كنم ولي ظاهرا اينجا درست نبوده.بعد من با پاسخگويان هم در اين زمينه مشورت كردم و نظر انها را هم در صحبتم اوردم كما اينكه تعدد زوجات در بسياري از موارد به نفع خانم ها هم هست من فقط ميگم تورو به اون خدايي كه قبول داريد كسي را از دين زده نكنيد چند وقت پيش يكي با نام كاربري نيلو يه سوالي پرسيد كه چقدر بعضي از كاربران بد جوابش دادند الان نميدونم سايت حضور دارند يا نه ولي اگه اين طفلك از دين زده شده باشه ما اسم خودمون مسلمان ميزاريم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نميدونم چرا هيچ كس به اين موضوع توجه نميكنه كه اگه اعراب به پيامبر ايمان اوردند به علت اخلاق خوششون بود كه در سوره قلم هم اشاره شده چرا اگه ميخواهيم كسي را نصيحت كنيم با تندي؟؟؟؟؟؟؟؟؟دين ما اين گفته؟فكر ميكنم خدا خيلي وقته بخاطر اين برخورد هاي بد مومنين با هم ناراحته

با سلام وتشکر از همه دوستان

درست است که موضوع در باره کثرت زن وفرزندان است اما بین زن و فرزند خلط نشود چه آنکه کثرت زن همیشه ربطی به کثرت فرزندان ندارد بزبان دیگر میتوان همسران متعددی داشت اما فرزندانی معدود .

حکم تعدد زوجات یک اصل جاوید در قرآن کریم است اما تعدد فرزندان در قرآن کریم ذکر نشده اما صحبت از عقل معاش شده است.

وهمانطور که در صدر موضوع گفتیم صرف ارضای جنسی در کثرت همسران اولیاء الهی دخیل نیست و شرایط ومصالح دیگری در کار بوده است.

(و اللّه يريد ان يتوب عليكم و يريد الّذين يتبعون الشهوات ان تميلوا ميلا عظيما)، (خدا مى خواهد بر شما توبه برد و كسانى كه شهوات را پيروى مى كنند مى خواهند شما به انحرافى بزرگ منحرف شويد).نساء-27

اما برای پویایی بیشتر موضوع یک سوال مطرح کنم :

چرا حضرت رسول (ص) از قبیله انصار همسری نگرفت ؟!

خیر البریه;140934 نوشت:

با سلام وتشکر از همه دوستان

اما برای پویایی بیشتر موضوع یک سوال مطرح کنم :

چرا حضرت رسول (ص) از قبیله انصار همسری نگرفت ؟!

سلام ، جوابشو قبلا خودتون نوشتید :

خیر البریه;140934 نوشت:

وهمانطور که در صدر موضوع گفتیم صرف ارضای جنسی در کثرت همسران اولیاء الهی دخیل نیست و شرایط ومصالح دیگری در کار بوده است.

سلام علیکم

دلیل اول :در باره زنان انصار در تواریخ آورده اند که ایشان مشهور به غیرت بودند وپیامبر (ص) نمیخواستند باعث ناراحتی ودردسر برای ایشان واقوامشان شوند :

و قيل له : يا رسول الله ، ألا تتزوج من نساء الأنصار ؟ فقال : إن فيهن غيرة شديدة وأنا صاحب ضرائر (هوو)، وأكره أن أسوأ قومهن فيهن.إمتاع الأسماع ، ج 6 ، ص : 112

همچنین :

وغزّية بنت دودان بن عوف بن عمرو بن عامر بن رواحة بن منقذ بن عمرو بن معيص بن عامر بن لؤيّ ، وهي أم شريك التي وهبت نفسها للنّبيّ صلّى الله عليه وسلم ، وقيل : هي غزية بنت عوف بن جابر بن صبابه بن حجير بن عبد بن معيص ، كانت عند أبى العكر مسلم بن الحارث الأزدي ، . فولدت له شريكا فكنيت به ، قيل : [بنى بها] رسول الله صلّى الله عليه وسلم بمكة ، وقيل : لم يدخل بها ، وأنها هي أم شريك الأنصارية لأنه كره غيرة نساء الأنصار ، وقيل : هي التي وهبت نفسها فلم يتزوجها ولم يردها ، وقيل : رأى بغزية كبرة فطلقها ، فأوثقها أهلها. وحملوها من مكة إلى البدو ، وكانت تدخل على النساء بمكة فتدعوهن إلى الإسلام ، وكانت على ذلك بعد طلاقها تدعو إلى الإسلام.

هي الواهبة نفسها له صلّى الله عليه وسلم ، واختلف من هي ، فقيل : أم شريك القرشية العامرية ، واسمها غزية - بضم الغين المعجمة وفتح الزاى ، وتشديد المثناة التحتية - بنت جابر بن عوف ، من بنى عامر بن لؤيّ ، وقيل : بنت دودان بن عوف ، وطلقها النبي صلّى الله عليه وسلم ، واختلف في دخوله بها.
وقيل : هي أم شريك غزيّة الأنصارية من بنى النجار ، وفي (صفة الصفوة) : هي أم شريك غزية بنت جابر الدوسية ، قال : والأكثرون على أنها هي التي وهبت نفسها له صلّى الله عليه وسلم ، فلم يقبلها ، فلم تتزوج حتى ماتت ، وذكر ابن قتيبة في (المعارف) عن أبى اليقظان : أن الواهبة نفسها خولة بنت حكيم السلمي ، ويجوز أن يكونا وهبتا أنفسهما من غير تضاد.
وقال عروة بن الزبير : كانت خولة بنت حكيم ، من اللاتي وهبن أنفسهن للنّبيّ صلّى الله عليه وسلم ، فقالت عائشة رضى الله عنها : أما تستحي المرأة أن تهب نفسها للرجل ؟ فلما نزلت : تُرْجِي من تَشاءُ مِنْهُنَّ وَتُؤْوِي إِلَيْكَ من تَشاءُ 33 : 51 [الأحزاب : 51] ، قالت عائشة رضى الله عنها : يا رسول الله! ما أرى ربك إلا يسارع لك في هواك.!!! [رواه الشيخان ]. وهذه خولة هي زوجة عثمان بن مظعون ، ولعل ذلك وقع منها قبل عثمان.

همچنین دلیل دوم :
عن ابى هریرة:کنت عند النبى،فاتاه رجل فاخبره انه تزوج امراة من‏الانصار.فقال له رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:انظرت الیها؟ قال:لا.قال:فاذهب فانظرالیها فان فى اعین الانصار شیئا. مسلم ونسایی

ابو هریره مى‏گوید:نزد رسول خدا بودم که مردى آمد و گفت‏با زنى از انصار ازدواج‏کرده‏ام. پیغمبر صلى الله علیه و آله و سلم به وى فرمود:آیا آن زن را دیده‏اى؟گفت نه.فرمود برو او را ببین،زیرا چشم انصار معمولا عیبى دارد.

البته که این دلیل دومی بعید است .

اما مهمترین دلیل اینکه همه قبائلی که پیامبر (ص) از آنان زن گرفت کم وبیش با پیامبر دشمنی داشتند اما انصار هیچگاه با پیامبر دشمنی نکردند ودلیلی برای ازدواج با آنان ندیدند.

fargol;140884 نوشت:
اصلا منظورم اين نبود ولي در قران هست كه داشتن يك زن به عدالت نزديكتره فكر كنم شما بيشتر قصد داريد خلاف حرف خدا عمل كنيد بعد اين نظر منه شما هم ميتونيد نظر خودتون بگيد فكر ميكنم شماييد كه داريد مطابق ميلتون عمل ميكنيد نه من چون من حرف قران را گفتم ميتونيد سوره نسا را مطالعه كنيد درضمن معصومين را با ادمهاي عادي نميشه مقايسه كرد من برام مهم نيست شما چه نظري داريد نظرتون به خودتون ربط داره لحنتون خيلي بده انتظار نميره تو يه سايت ديني اينجوري حرف بزنند

خانوم محترم و بقیه دوستان .
خواهش میکنم مطالب من تو این تاپیک رو از اولین صفحه مطالعه بفرمایید.
و نظرتون رو راجع به لحن من بفرمایید .
به نظر شما لحن من بده ؟
اگه لحن من بده خواهش میکنم بهم بگین تا خودمو اصلاح کنم.

من خودم زن هستم .
ما باید یه ظرفیتهارو تو خودمون بالا ببریم .
جامعه خونه ی ما نیست که تا یه حرف خلاف میلمون شنیدیم سریع عکس العمل نشون بدیم .

تعدد زوجات یه حکمه تو دین ما . چه به میل ما باشه چه نباشه یه چیزیه که هست و ما نمیتونیم بر اساس میلمون در موردش نظر بدیم .

در هر حال ممنون میشم اگه جواب منو بدین .
از صفحه ی اول من پست دارم.

یاقوت احمر;140826 نوشت:
برخی از دوستان ممکن است فکر کرده باشند که بنده یا سایر دوستانی که از چند همسری و ازدواج موقت طرفداری می کردند، به دلیل تبعیت از شهوات و میل جنسی بوده است.

بنده حی و حاضر، اعلام می کنم که درست است که میل جنسی در همه وجود دارد و میلی قوی هم است، اما انگیزه بحث بنده در این تاپیکها، همان سخن خواهرمان در بالا است.

من از اینکه سخن خدا تحت الشعاع عوامل دیگر قرار بگیرد، خیلی ناراحت می شوم.

ممکن است دوستان بگویند: خداوند سخنان دیگری هم فرموده است. پس چرا... جواب بنده این است که: بله، اما کدام سخن خدا و در کجا در معرض خطر قرار گرفته بود که بنده توانایی داشته ام و دفاع نکرده باشم؟ در تاپیکهای مربوط به مسایل کلام، دوستان شاهدند که در حد توان در قبال زیر سئوال رفتن مقدسات و شبهه افکنی مغرضان، به دفاع برخواسته ام. آنچه برای من مهم است، همین دفاع از دین است؛ حال هیچ فرقی ندارد: چه معجزه بودن قرآن زیر سئوال برود، چه تعدد زوجات. چه اصل قضیه از ریشه انکار شود، چه محدودیتهایی بر سر راه آن قرار گیرد.

nakisa;141357 نوشت:
من خودم زن هستم . ما باید یه ظرفیتهارو تو خودمون بالا ببریم . جامعه خونه ی ما نیست که تا یه حرف خلاف میلمون شنیدیم سریع عکس العمل نشون بدیم . تعدد زوجات یه حکمه تو دین ما . چه به میل ما باشه چه نباشه یه چیزیه که هست و ما نمیتونیم بر اساس میلمون در موردش نظر بدیم .

جناب یاقوت احمر و سرکار نکیسا چه کسی اصل قضیه را انکار کرد؟؟!!
ازدواج موقت یکی از احکام خدا است و کسی که اصل آن را رد کند حکم خدا را رد کرده و کسی که حکم خدا را رد کند...

تمام حرف من این بود که هیچ یک از ائمه بخاطر هوا و هوس ازدواج موقت یا دائم نداشته اند
اگر کسی شهوتش زیاد است چرا با یک همسر نمی تواند سر کند و نفس خویش را کنترل کند؟؟!!

شمایی که به دنبال سنت پیامبری, آیا سنت پیامبر نعوذ بالله ترویج هوا و هوس است؟؟!!
اگر نعوذ بالله بله پس چرا حتی یکی از ازدواج های پیامبر از روی هوا و هوس نبوده؟؟؟!!

موضوع قفل شده است