صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل کثرت زن و فرزندان اولیاء الله

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8431

دلیل کثرت زن و فرزندان اولیاء الله

با سلام

بحث تعداد زیاد همسر و فرزندان پیامبران و ائمه علیهم السلام هرچند که خالی از اغراق مورخین نیست اما اگر شرایط آنزمان وجامعه ابتدایی و قبیله ای را بطور کامل مورد مطالعه قرار دهیم میبینیم نوع خودكفا زندگی كردن و شرایط زندگی و جنگهای مستمر و سایر عوامل ایجاب میکرده که چنین باشد و عرب معمولا ده تا زن وگاهی بیشتر داشته و فرزندان وپسران زیاد نیز نوعی کمک و قدرت در شرایط جنگی محسوب میشده و تك همسري و كم فرزندي عجيب ونادر بوده است وصرف مسائل جنسی دخیل نبوده است .

مثلا در باره حضرت سلیمان (ع) تعداد بسیاری همسر نقل کرده اند
    در تورات 9-7 پیدایش ، نیز خداوند فرمود که شما فرزندان زیاد تولید کنید وزمین را پر سازید ....

وتعدا د همسران رسول الله (ص) نیز قبل از تحدید به 4 همسر بود و همه آنها نیز بیوه (بجز عائشه ) و در سن پیری بسبب داشتن سرپرست و یاری دین به همسری ایشان در آمدند وحدودا 7 فرزند از پیامبر نقل شده است که فوت نموده و نسل حضرت بوسیله حضرت فاطمه علیها السلام تکثیر گشته است و در تعداد همسر حضرات ائمه اطلاعات قاطعی در دست نیست اما همان شرایط زمان پیامبر در مورد بعضی ایشان جاری بود اما در عین حال امام رضا (ع) وامام حسن عسكري (ع) یک فرزند و بعضي بیشتر بوده است .

ودر قرآن کریم هم تصریح شده :

{وَيُمْدِدْكُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَيَجْعَل لَّكُمْ جَنَّاتٍ وَيَجْعَل لَّكُمْ أَنْهَاراً }نوح12

و به وسيله اموال و فرزندان ياريتان مى كند و برايتان باغها رويانيده و نهرها جارى مى سازد (12).

{أَمَدَّكُم بِأَنْعَامٍ وَبَنِينَ }الشعراء133

{ثُمَّ رَدَدْنَا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ وَأَمْدَدْنَاكُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَجَعَلْنَاكُمْ أَكْثَرَ نَفِيراً }الإسراء6

{أَيَحْسَبُونَ أَنَّمَا نُمِدُّهُم بِهِ مِن مَّالٍ وَبَنِينَ }المؤمنون55

{أَن كَانَ ذَا مَالٍ وَبَنِينَ }القلم14

این شبهات در حالی مطرح میشود که اهل خلاف :

در احوال ابن جریح اورده اند که 90 زن در متعه داشت ! ومفاسد اخلاقی بنی امیه وبنی العباس که قابل ذکر نیست.

ضمن اینکه انحراف بعضی مثل جناب یحیی بن اکثم قاضی سنی بغداد در زمان مامون که لواط کار ترین عرب نامیده شده است نیز بیانگر اوضاع فاسد آنزمان است.

وفرزندان بسیاری از ائمه هم در جنگ و دفاع ازاسلام ناب شهید شدند که مزار آنان در شهرها مشهور هستند .
    ویرایش توسط خیر البریه : ۱۳۹۰/۰۶/۰۶ در ساعت ۱۰:۵۲

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

سلام
    فکر میکنم بحث جالبی بشه
    اینکه ما هم باید از ائمه الگو بگیریم. و نسل شیعه زیاد بشه.
    البته خیلیها میگن امکاناتش نیست و هیچ خانواده ای نمیتونه از پس هزینه های بچه زیاد بر بیاد.
    ولی من بهش اعتقاد ندارم چون میدونم و مطمئنم که هر بچه با خودش روزیشو میاره .
    این زیاده خواهی ماست که فکر میکنیم کم میاریم.
    از نظر علمی هم فرزندان زیاد از لحاظ روانی تاثیر مثبتی رو بچه ها و خود پدرو مادر داره .
    بچه ها قانع و متعادل بار میان و یاد میگیرن که با هم مهربون باشن و پشت هم باشن.
    پدر و مادری که بچه های بیشتری دارن از سلامت روحی بیشتری برخوردارن .
    البته تربیت هم خیلی مهمه
    اگه واقعا بشه بچه های خوبی تربیت کرد به نظر من یه زن تو دوران باروریش میتونه تا 4 فرزند و به دنیا بیاره .
    اینم اضافه کنم که مداومت تو شیردهی خطر ابتلا به سرطان پستان ( که خیلی شایع هست ) رو تا حد زیادی پایین میاره .

و به نظر من باید گفت :
    فرزند بیشتر زندگی سالمتر
    بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

5. صلوات ها 7

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

البته من با زیاد زن گرفتنو این حرفها کاری ندارم .
    هر کی هر چی دوست داره بنا به قوانین و عرف اون جامعه میتونه زن بگیره و صد البته که در اسلام شرط اول عدالت برقرار کردنه که بعید میدونم غیر از معصوم کسی بتونه این کارو انجام بده و همینطور شرط دوم که تو ایران رضایت زن اول در دادگاه .
    خلاصه اینکه کلی دردسر داره

ائمه ی ما هم همشون اینطوری نبودن که.
    تازه تو عربستان رسم همینه( همین الانشم این طوریه ) و اگه پیامبر فقط یه زن میداشت ( چه بسا در زمان همسری حضرت خدیجه ، ایشون زن دیگه ای نداشتن) پشتش حرف در میاوردن که حتما یه ایرادی داره .
    و یه چیزی که فرهنگ یه جامعه هست اصلا قبیح نیست . خدا هم که حلال کرده . پس چه اشکالی داره؟
    ویرایش توسط nakisa : ۱۳۹۰/۰۶/۰۶ در ساعت ۱۰:۴۶

7. صلوات ها 5

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8431

سلام علیکم

اینکه ما چند تا بچه و زن داشته باشیم بستگی به اوضاع وشرایط خودمان داره و در آیات وروایات هم توصیه به عقل معاش و عدالت شده است مثلا در سوره اسراء خدای سبحان میفرماید :

(لا تجعل يدك مغلوله الى عنقك و لا تبسطها كل البسط فتقعد ملوما محسورا - دست خود را بسته بگردن خود مكن ، و آنرا بكلى هم باز مكن تا اين چنين ملامت شده و تهى دست شوى یعنی میانه رو باش)

اما اگر کسی با توجه به اوضاع واحوال این دوره و مخارج و تربیت و بهداشت و ...از عهده کثرت عیال برآید خوش بحالش .
    ویرایش توسط خیر البریه : ۱۳۹۰/۰۶/۰۶ در ساعت ۱۰:۵۶

9. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط nakisa نمایش پست ها
    اینکه ما هم باید از ائمه الگو بگیریم. و نسل شیعه زیاد بشه. البته خیلیها میگن امکاناتش نیست و هیچ خانواده ای نمیتونه از پس هزینه های بچه زیاد بر بیاد. ولی من بهش اعتقاد ندارم چون میدونم و مطمئنم که هر بچه با خودش روزیشو میاره . این زیاده خواهی ماست که فکر میکنیم کم میاریم.
    سلام

و البته جیب ماما ها پر پول میشه

این زیاده خواهی ماست که فکر میکنیم کم میاریم.

به نظرتون الان زنی پیدا می شه که حاضر باشه هر 1 سال و نیم باردار بشه؟

اگر هست که ما بچه دوست داریم

هر کی هر چی دوست داره بنا به قوانین و عرف اون جامعه میتونه زن بگیره

آره هرچی قانون جامعه بگه ما می توانیم بچه بیاریم(آیا قانون می گه می تونید؟ اگرم بگه می تونید...)

تو ایران رضایت زن اول در دادگاه

مگه قانونو بر نداشتند؟

اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

11. صلوات ها 3

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
    سلام علیکم

اینکه ما چند تا بچه و زن داشته باشیم بستگی به اوضاع وشرایط خودمان داره و در آیات وروایات هم توصیه به عقل معاش و عدالت شده است مثلا در سوره اسراء خدای سبحان میفرماید :

(لا تجعل يدك مغلوله الى عنقك و لا تبسطها كل البسط فتقعد ملوما محسورا - دست خود را بسته بگردن خود مكن ، و آنرا بكلى هم باز مكن تا اين چنين ملامت شده و تهى دست شوى یعنی میانه رو باش)

اما اگر کسی با توجه به اوضاع واحوال این دوره و مخارج و تربیت و بهداشت و ...از عهده کثرت عیال برآید خوش بحالش .

البته این که درش شکی نیست ولی ایا به نظر شما بچه با خودش روزیشو نمیاره؟

آیا این توقعات بیجای ما از زندگی و راحت طلبی نیست که فکر میکنیم توان امرار معاش رو نداریم و نمیتونیم از پس یه بچه بر بیایم؟
    اگه ما به جای( به خاطر چشم و هم چشمی ) مدرسه ی غیر انتفاعی ،بچمونو به یه مدرسه ی دولتی با کمترین هزینه بفرستیم و خودمون تو خونه بهش بیشتر برسیم اشکالی داره؟

یا اگه بچه یه سرما خوردگیه ساده داره به جای اینکه ببریمش پیش یه فوق تخصص عفونی کودکان ،
    بریم تو درمانگاه و یه متخصص اطفال با کمترین هزینه اونو ببینه ،اشکالی داره .

یا اگه به جای یه بلوز 40 هزار تومنی براش یه بلوز 10 تومنی بخریم اشکالی داره؟
    (نگین پیدا نمیشه که باور نمیکنم )

نه عزیزم
    اگه با خودمون صادق باشیم میفهمیم که در اصل این بچه هامون هستن که سرمایه های اصلی ما هستن و ما خیلی راحت با قناعت و درست مصرف کردن میتونیم یه خانواده ی گرم و صمیمی و خوشبخت داشته باشیم.

در ضمن اگه این طوریه که شما میگین پس هیچکس بجه دار نشه ،چون بی بچه زندگی راحت تره . مگه نه

این آیه ای هم که شما میفرمایید میگه که از یه طرف خسیس نباشین و از یه طرف ولخرجی نکنین

با تشکر

13. صلوات ها 4

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

[QUOTE=mkk1369;138982]

سلام

و البته جیب ماما ها پر پول میشه

ای بابا چه خوب فهمیدین فکر کردم کسی نمیفمه منظورمو.

به نظرتون الان زنی پیدا می شه که حاضر باشه هر 1 سال و نیم باردار بشه؟

اگر هست که ما بچه دوست داریم

اگه شوهراشون تو کمک به کارای خونه و بچه داری همکاری کنن چرا که نه

آره هرچی قانون جامعه بگه ما می توانیم بچه بیاریم(آیا قانون می گه می تونید؟ اگرم بگه می تونید...)

من گفتم زن بگیره .نگفتم بچه

مگه قانونو بر نداشتند؟

نه خیر بر نداشتن من اطلاع دارم

15. صلوات ها 3

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8431

آیا این توقعات بیجای ما از زندگی و راحت طلبی نیست که فکر میکنیم توان امرار معاش رو نداریم و نمیتونیم از پس یه بچه بر بیایم؟
    اگه ما به جای( به خاطر چشم و هم چشمی ) مدرسه ی غیر انتفاعی ،بچمونو به یه مدرسه ی دولتی با کمترین هزینه بفرستیم و خودمون تو خونه بهش بیشتر برسیم اشکالی داره؟

یا اگه بچه یه سرما خوردگیه ساده داره به جای اینکه ببریمش پیش یه فوق تخصص عفونی کودکان ،
    بریم تو درمانگاه و یه متخصص اطفال با کمترین هزینه اونو ببینه ،اشکالی داره .

یا اگه به جای یه بلوز 40 هزار تومنی براش یه بلوز 10 تومنی بخریم اشکالی داره؟
    (نگین پیدا نمیشه که باور نمیکنم )

با سلام

درست است و من موافقم ولی صرفا مسائل مالی مد نظر نیست بلکه تربیت صحیح اهم است، همچنین بعضی محدودیتها همواره وجود دارد .

شاید باور نکنید اما مدتی قبل داشتم در باره ازدواج ، روایاتی را بررسی میکردم تعجب کردم از احادیثی که با سند صحیح از معصومین علیهم السلام آمده که یکی از اسباب کثرت روزی ازدواج است !

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص اتَّخِذُوا الْأَهْلَ فَإِنَّهُ أَرْزَقُ لَكُمْ.صحیح

ازدواج باعث افزایش روزی است.

وچه بسا که خدای متعال به آبروی همین طفلان معصوم سایر گناهکاران را نیز مشمول لطف و عنایت خود قرار بدهد.

قال الله تعالى " نحن قسمنا بينهم
    معيشتهم في الحياة الدنيا "
    ماييم كه معيشت انسانها در زندگى دنيا را تقسيم مى كنيم(زخرف -32)

مطالب متنوع در باره رزق واسباب توسعه آن :

https://sites.google.com/site/hojjah/rezgh

17. صلوات

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    221 روز 7 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7883

چون میدونم و مطمئنم که هر بچه با خودش روزیشو میاره .
    به نام خدا.

چرا كودكان سوماليايي روزي خودشون رو نياوردند؟ يادشون رفته؟ يا بهشون ندادند؟ يا غير از اينكه خدا رزاقه ما هم بايد برنامه ريزي داشته باشيم؟

باتشكر ، ستايشگر
    ویرایش توسط ستايشگر : ۱۳۹۰/۰۶/۰۶ در ساعت ۱۶:۲۷ دلیل: غلط چاپي
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

19. صلوات ها 3

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

نقل قول نوشته اصلی توسط ستايشگر نمایش پست ها
    چرا كودكان سوماليايي روزي خودشون رو نياوردند؟ يادشون رفته؟ يا بهشون ندادند؟ يا غير از اينكه خدا رزاقه ما هم بايد برنامه ريزي داشته باشيم؟ باتشكر ، ستايشگر
    خداوند برای همه بندگانش رزق کافی از آسمان فرو می فرستد. اما برخی بندگان ظالم او، در حق بقیه بندگانش تعدی می کنند و روزی آنها را برای خود برمیدارند لذا آنها گرسنه می مانند.

لذا می بینیم در برخی جاها مردم گرسنه اند، در برخی جاهای دیگر، مردم با افراط، نعمتها را هدر می دهند.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری