جریان حضرت علی و پیامبر در مشربه ام ابراهیم چه بود؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جریان حضرت علی و پیامبر در مشربه ام ابراهیم چه بود؟

لطفا درباره دفاعی که پیامبر از حضرت علی در مشربه ام ابراهیم کرد کمی توضیح بفرمایید. ممنون

[=Century Gothic]با سلام[=Century Gothic]
[=Century Gothic]
[=Century Gothic]
[=Century Gothic]محمّد قبطى گفت: از امام صادق عليه السّلام شنيدم كه فرمود:

[=Century Gothic]مردم فرمايش رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم را درباره على عليه السّلام در روز غدير خمّ فراموش كردند، همان گونه كه سخن آن حضرت را در روز مشربه امّ ابراهيم از ياد بردند.
[قضيه آن چنين بود كه‏]
مردم به عيادت رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم مى‏آمدند و در اين هنگام، على عليه السّلام نيز تشريف آورد و خواست نزد رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم برود، ولى جاى خالى نيافت.
[=Century Gothic]
[=Century Gothic]وقتى پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ديد كه اهل مجلس، راه را براى على عليه السّلام باز نمى‏كنند، فرمود: اى مردم، اينها (على عليه السّلام و همسر و فرزندانش) اهل بيت منند و شما در حالى كه من هنوز در ميانتان هستم، اهل بيتم را سبك مى‏شماريد! به خدا سوگند، اگر من از بين شما رخت بربندم (رحلت نمايم)، خداوند از شما پنهان نمى‏گردد [و ناظر بر اعمال شماست‏].:Sham:
به راستى كه آسايش، راحتى، خشنودى، بشارت، محبّت و دوستى براى كسى است كه از على عليه السّلام پيروى كند و او را دوست بدارد و تسليم فرمان او و اوصياى بعد از او باشد.
بر من [واجب‏] است كه آنها را شفاعت كنم، زيرا ايشان، پيروان منند و هر كس مرا پيروى نمايد، از من است.
اين موضوع، همان گونه است كه در باره ابراهيم بوده، زيرا من از ابراهيم هستم و ابراهيم از من است.
دين من دين او و سنّت من، سنّت او و فضل من فضل او است و من از او برترم و برترى من براى او، باعث فضل و برترى است به مصداق قول خداوند كه مى‏فرمايد: « [اينها] فرزندانى هستند كه بعضى از نسل بعض ديگرند و خدا شنواى داناست» (آل عمران- 34).
رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم [اين مطالب را زمانى بيان فرمود كه‏] پاهاى مباركش متورم شده بود و در مشربه امّ ابراهيم، مردم به عيادت آن حضرت مى‏آمدند.1
[=Century Gothic]
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]1.فضائل الشيعة-ترجمه توحيدى، ص: 83
موضوع قفل شده است