صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مسائل غیر مفید برای ما در قرآن !!!

علاقه
    کتاب. بدنسازی بوکس
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    227

تعجب مسائل غیر مفید برای ما در قرآن !!!

سلام.
    اگر قران کتاب خدا برای هدایت همه بشر در همه زمان هاست ...
    این آیات که صرفا به مشکلات خانوادگی پیامبر میپردازد یا به پیامبر کمک میکند در زمان حال چه کاربردی دارند؟
    ..................................................
    احزاب :
    5 - اى كسانى كه ايمان آورده ايد! در بيوت پيامبر داخل نشويد مگر به شما اجازه براى صرف غذا داده شود (مشروط بر اينكه قبل از موعد نيائيد و) در انتظار وقت غذا ننشينيد، اما هنگامى كه دعوت شديد داخل شويد و وقتى غذا خورديد پراكنده شويد، و (بعد از صرف غذا) به بحث و صحبت ننشينيد، اين عمل پيامبر را ناراحت مى كرد ولى او از شما شرم مى كند، اما خداوند از (بيان ) حق شرم ندارد و هنگامى كه چيزى از وسائل زندگى (به عنوان عاريت ) از آنها (همسران پيامبر) مى خواهيد از پشت پرده بخواهيد، اين كار دلهاى شما و آنها را پاكتر مى دارد، و شما حق نداريد رسول خدا را آزار دهيد و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسرى خود در آوريد كه اين كار نزد خدا عظيم است !
    54 - اگر چيزى را آشكار كنيد يا پنهان داريد خداوند از همه چيز آگاه است .

.......................................

احزاب 51:(موعد) هر يك از همسرانت را بخواهى مى توانى بتاخير اندازى و هر كدام را بخواهى نزد خود جاى دهى .....

مسایل زناشویی پیامبر شایستگی این را دارد که در کتاب وحی باشد؟

چطور این مسایل در کتاب هدایت همه اقوام زمانها مکانها و ... آمده؟؟ و چه سودی برای ما دارد؟؟؟

ویرایش توسط مهندس A : ۱۳۹۰/۰۶/۰۲ در ساعت ۲۳:۴۹
    Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric

Bertrand Russell

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط مهندس a نمایش پست ها
    سلام. اگر قران کتاب خدا برای هدایت همه بشر در همه زمان هاست ... این آیات که صرفا به مشکلات خانوادگی پیامبر میپردازد یا به پیامبر کمک میکند در زمان حال چه کاربردی دارند؟ ..................................................
    سلام
    آیات قرآن کریم از جهات مختلف برای ما ارزش دارد . یکی از معانی آیات که جاودانه است معانی درونی و باطنی آنهاست که برای اهلش برای همه دوران ارزشمند است .
    اما معنای ظاهری آیات هم به جهاتی همچنان ارزشمندند مثلا در مورد آیه اول باید بدانیم که این قانون ایجاد ارتباط با اهل بیت پیامبر ص است و چون همیشه از اهل بیت ع یکی زنده است پس برای معاشران ایشان رعایت این اصول لازم است و آیه دوم می تواند سند قرآنی بر اختیارات خاص پیامبر ص در خصوص همسرانش باشد ضمن اینکه آگاهی از اینکه پیامبر ص هیچگاه از این اختیارات استفاده نکرد برای اهل ایمان درس آموز است
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

5. صلوات ها 5

علاقه
    کتاب. بدنسازی بوکس
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    227

سلام.

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    معانی درونی و باطنی آنهاست که برای اهلش برای همه دوران ارزشمند است .
    معنی باطنی قرآن چیه؟ شنیدم که بعضیا میگن قرآن چندلایه داره و هر کسی اونها رو نمیفهمه و...از کجا معلوم هست و من نمیفهمم؟

مثلا در مورد آیه اول باید بدانیم که این قانون ایجاد ارتباط با اهل بیت پیامبر ص است و چون همیشه از اهل بیت ع یکی زنده است پس برای معاشران ایشان رعایت این اصول لازم است
    هرچند آیه فوق صراحتا راجع به پیامبر است اما در حال حاضر به منزل کدامین یک از اهل بیت میشود رفت و ناهار خورد؟ که بعدش بخواهیم به آیه فوق عمل کنیم؟

و وقتى غذا خورديد پراكنده شويد
    تازه بر فرض محال خوردیم و نشستیم!! نیازی به وحی نیست. خود اهل بیت بگوید :شرمنده کار داریم . انشالله دوباره میبینمتان. بای
    ........................................

آیه دوم می تواند سند قرآنی بر اختیارات خاص پیامبر ص در خصوص همسرانش باشد ضمن اینکه آگاهی از اینکه پیامبر ص هیچگاه از این اختیارات استفاده نکرد برای اهل ایمان درس آموز است
    فعلا رو این بحث ندارم که چرا پیامبر این اختیارات را داشت. بحث من اینه که همچین مساله پیش پا افتاده ای چرا در قرآن هست.
    واقعا نیاز به وحی هست اینجا؟ نه! چه نیازی(شما بگو) چه نکته ای یاد میگیریم؟ هیچ

البته شما میفرمایید که پیامبر از این امتیاز استفاده نکرده!! پس درسی برای ما نهفته است اینجا.
    درس از این سطح پایینتر ؟؟؟

اکثر جمله من بگم یک سودی هرچند کم دارند یا نکته ای درش هست. مثلا همین دو جمله قبل به خواننده یاد میدهد که در جملات من نکته ای هست و نکته همین است.
    یا اگر بگویم آسمان ابی است. نکته ای دارد که اسمان ابی است اما ایا این نکات اونقدر مهم هستند؟؟ نه

این درسها یا این استفاده ها هم وجود دارد اما بی مقدار و بی ارزش است و شایسته کتابی نیست که برای هدایت نوع بشر در همه زمانها آمده

ویرایش توسط مهندس A : ۱۳۹۰/۰۶/۰۲ در ساعت ۱۸:۰۶
    Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric

Bertrand Russell

7. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    185
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    880

سلام.
    اگر قران کتاب خدا برای هدایت همه بشر در همه زمان هاست ...
    این آیات که صرفا به مشکلات خانوادگی پیامبر میپردازد یا به پیامبر کمک میکند در زمان حال چه کاربردی دارند؟
    ..................................................
    احزاب :
    5 - اى كسانى كه ايمان آورده ايد! در بيوت پيامبر داخل نشويد مگر به شما اجازه براى صرف غذا داده شود (مشروط بر اينكه قبل از موعد نيائيد و) در انتظار وقت غذا ننشينيد، اما هنگامى كه دعوت شديد داخل شويد و وقتى غذا خورديد پراكنده شويد، و (بعد از صرف غذا) به بحث و صحبت ننشينيد، اين عمل پيامبر را ناراحت مى كرد ولى او از شما شرم مى كند، اما خداوند از (بيان ) حق شرم ندارد و هنگامى كه چيزى از وسائل زندگى (به عنوان عاريت ) از آنها (همسران پيامبر) مى خواهيد از پشت پرده بخواهيد، اين كار دلهاى شما و آنها را پاكتر مى دارد، و شما حق نداريد رسول خدا را آزار دهيد و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسرى خود در آوريد كه اين كار نزد خدا عظيم است !
    54 - اگر چيزى را آشكار كنيد يا پنهان داريد خداوند از همه چيز آگاه است .

.......................................

احزاب 51:(موعد) هر يك از همسرانت را بخواهى مى توانى بتاخير اندازى و هر كدام را بخواهى نزد خود جاى دهى .....

مسایل زناشویی پیامبر شایستگی این را دارد که در کتاب وحی باشد؟

از این قبیل آیات مخصوصا در سوره احزاب فراوان است.آیاتی که به مشکلات عمدتا زناشویی پیامبر میپردازد!

چطور این مسایل در کتاب هدایت همه اقوام زمانها مکانها و ... آمده؟؟ و چه سودی برای ما دارد؟؟؟

دوست عزیز لطفا به این ترجمه ی دقیق تر آیه توجه کنید :

ترجمه الهی قمشه ای آیه 53 سوره احزاب:

"ای کسانی که ایمان آوردید به خانه‌های پیغمبر داخل مشوید مگر آنکه اذنتان دهند و بر سفره طعام دعوت کنند در آن حال هم نباید زودتر از وقت آمده و به پختن و آماده شدن آن چشم انتظار گشایید بلکه موقعی که دعوت شده‌اید بیایید و چون غذا تناول کردید زود (از پی کار خود) متفرق شوید نه آنجا برای سرگرمی و انس به گفتگو پردازید، که این کار پیغمبر را آزار می‌دهد و او به شما از شرم اظهار نمی‌دارد ولی خدا را بر اظهار حق خجلتی نیست و هر گاه از زنان رسول متاعی می‌طلبید از پس پرده طلبید، که حجاب برای آنکه دلهای شما و آنها پاک و پاکیزه بماند بهتر است و نباید هرگز رسول خدا را (در حیات) بیازارید و نه پس از وفات هیچ گاه زنانش را به نکاح خود در آورید، که این کار نزد خدا (گناهی) بسیار بزرگ است."
    این آیه در حزب یک جز بیست و دو قرآن مجید قرار دارد.
    سوره احزاب، سوره سی و سوم قرآن کریم می باشد. این سوره مکی است و 73 آیه دارد.

----------------------
    ببینید خداوند با بیان نام پیامبر (ص) و تعریف آداب و رسوم مهمانی رفتن آنهم از آن زمان . دارند به ما درس آداب میدهند و می آموزند که چگونه به مهمانی برویم ، چگونه در مهمانی رفتار کنیم و چگونه هم از مهمانی برگردیم .
    بیان قرآن که مختص پیامبر (ص) و آن زمان نیست ...
    در مورد ادامه آیه هم همینطور است... اینها نکات آموختنی آداب و روشهای صحیح زندگی ست

آیه آیه قرآن درس و آموختنیس و هدفش یک شخص خاص و یک زمان خاص و یک مکان خاص نیست...
    لطفا بیشتر در مورد آیات قرآن مجید تأمل کنید و از احادیث و تفاسیر بزرگ و عالم هم کمک بگیرید...

امیدوارم که جوابم برای پرسش شما قانع کننده باشد
    اگر نه بفرمایید تا بیشتر توضیح دهم
    ویرایش توسط quester : ۱۳۹۰/۰۶/۰۲ در ساعت ۱۹:۲۱

9. صلوات ها 3

علاقه
    کتاب. بدنسازی بوکس
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    227

راهنما

سلام.
    شما با علاقه قلبی خود برداشتهایی این چنین مینمایید.
    .................................
    نکات:

1-کاربر گرامی quester اگر بنا بود آداب مهمانی رفتن را بیاموزد باید میگفت ای مومنین وقتی به خانه مومنین میروید. نه پیامبر.

2-اگر میخواهید پیامبر را همه مومنین بگیرید . حرفی نیست! بسم الله. نباید هرگز رسول خدا {مومنی}را (در حیات) بیازارید و نه پس از وفات هیچ گاه زنانش را به نکاح خود در آورید، که این کار نزد خدا (گناهی) بسیار بزرگ است.
    ازدواج با زن بیوه (شوهر مسلمان) حرام شد.

3-در قرآن بسیاری از موضوعات مهم, مثل چگونگی نماز خواندن نیامده و همه از سنت نتیجه شده. چرا خداوند برای مهمانی رفتن امتیاز ویژه ای بالاتر از نماز و .... قائل شده؟و برایش حکم میدهد!

4- اگر شما بخواهید از این آیه درس بگیرید باید:
    - به خانه هیچ کس داخل نشوید مگر شما را دعوت کرده باشد.
    - زودتر از وقت غذا مهمانی نروید.
    - به محض خوردن غذا رفع زحمت کنید.

آیا اینها آداب مهمانی است که من از آن تبعیت کنم؟.

نقل قول نوشته اصلی توسط quester نمایش پست ها
    لطفا بیشتر در مورد آیات قرآن مجید تأمل کنید و از احادیث و تفاسیر بزرگ و عالم هم کمک بگیرید...
    چشم.
    تفسیر نمونه را مطالعه کردم. چون تفسیر جدیدیست فکر میکنم دلایل سایر علما هم در آن امده باشد. جواب منطقی اگر یافت شده بود اینجا پست نمیزدم. میتوتنید از تفاسیر یا علما نقل قول کنید تا بحث کنیم.

درخواست من از شما: بدون پیش داوری با قرآن برخورد کنید.

ویرایش توسط مهندس A : ۱۳۹۰/۰۶/۰۲ در ساعت ۱۹:۴۰

Bertrand Russell

11. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    185
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    880

سلام.
    شما با علاقه قلبی خود برداشتهایی این چنین مینمایید.
    .................................
    نکات:

1-کاربر گرامی quester:gol: اگر بنا بود آداب مهمانی رفتن را بیاموزد باید میگفت ای مومنین وقتی به خانه مومنین میروید. نه پیامبر.

دوست عزیز .. پیامبر (ص) جدای از مقام پیامبری یک انسان ، یک مومن هستند .
    اشاره قرآن به نام پیامبر (ص) بدلیل این است که مومنین برای پیامبر (ص) احترامی بدون شکی قائل هستند
    اینجا هم باز خداوند درس ادب می دهند
    اینکه : به همدیگر احترام بگذارید

2-اگر میخواهید پیامبر را همه مومنین بگیرید . حرفی نیست! بسم الله. نباید هرگز رسول خدا {مومنی}را (در حیات) بیازارید و نه پس از وفات هیچ گاه زنانش را به نکاح خود در آورید، که این کار نزد خدا (گناهی) بسیار بزرگ است.
    ازدواج با زن بیوه (شوهر مسلمان) حرام شد.

من مفسر قرآن نیستم و نه سواد و علم اینکار رو دارم و نه به خودم جرأت اینکار رو میدهم چون توانایی اون رو ندارم
    ولی خودتان بیشتر در آیه تأمل کنید متوجه میشید که اشاره من غلط و اشتباه نیست .

3-در قرآن بسیاری از موضوعات مهم, مثل چگونگی نماز خواندن نیامده و همه از سنت نتیجه شده. چرا خداوند برای مهمانی رفتن امتیاز ویژه ای بالاتر از نماز و .... قائل شده؟و برایش حکم میدهد!

4- اگر شما بخواهید از این آیه درس بگیرید باید:
    - به خانه هیچ کس داخل نشوید مگر شما را دعوت کرده باشد.

خب کجای آیه آمده به خانه کسی نروید

- زودتر از وقت غذا مهمانی نروید.

قرآن بهترین راه و آداب را سفارش نموده است

- به محض خوردن غذا رفع زحمت کنید.

اینهم بهترین آداب است . خداوند در مورد اقوام و یا خانواده رسول اکرم (ص) که نامی نبرده است .

آیا اینها آداب مهمانی است که من از آن تبعیت کنم؟.

بله بهترین آداب هستن
    اگر میزبان شما از اقوام نزدیک و دوستان صمیمی نباشد خب بنظر شما این بی ادبی نیست که بعد از صرف غذای مهمانی باز در آن مکان بمانید و باعث ثلب آسایش صاحب خانه و میزبان شوید .

خودتان در این مورد بیشتر فکر کنید ....

چشم.
    تفسیر نمونه را مطالعه کردم. چون تفسیر جدیدیست فکر میکنم دلایل سایر علما هم در آن امده باشد. جواب منطقی اگر یافت شده بود اینجا پست نمیزدم. میتوتنید از تفاسیر یا علما نقل قول کنید تا بحث کنیم.

درخواست من از شما: بدون پیش داوری با قرآن برخورد کنید.

من در مورد قرآن پیش داوری نکردم بلکه این شخص شما هستید که آیه ای به این روشنی را به بیانی بسیار بی معنی برای خود پنداشته اید

من سعی میکنم از علمای بزرگوار تفسیر دقیق این آیه را برای شما بپرسم و در خدمتتان بگذارم

13. صلوات ها 4

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

اگر بنا بود آداب مهمانی رفتن را بیاموزد باید میگفت ای مومنین وقتی به خانه مومنین میروید. نه پیامبر.
    همانطوریکه دوستان اشاره فرمودند این آیات هم چند لایه مفهوم دارد و هم چند شکل کاربری برای کسانیکه در آات تعقل و تدبر میکنند.

ببینید مثلا اگر امروز ما برای پیامبر شانی قائلیم و میتوانیم جایگاه ایشان را نزد خدا بدانیم و بنا بر همین جایگاه و تفاوتش نسبت به دبگران را میتوانیم بفهمیم که پیامبر چه شخصیتی دارد همگی مرهون این دست آیات است و البته روایاتی که به این آیات استناد کرده اند و کلام ائمه است.

امروز مثلا وهابیها به انواع مختلف به پیامبر توهین میکنند . مثلا آدم بی مصرفی هچون عبدالوهاب میگوید فایده پیامبر برای من از این چوب دستی ام کمتر است .
    این مهم نیست این شخص چه میگوید ولی مهم است که مسلمانی بخاطر اراجیف این آدم اعتقادش را به سلامت نفس پیامبر و راستگوئی و شان و منزلت ایشان از دست ندهد.

با استفاده از همین آیات میتوانیم بگوئیم فلانی حق نداری در مورد پیامبر اینطور صحبت کنی در حالیکه خداوند در قرآن بر هر کسی منع کرده این طور سخن گفتن درباره پیامبر را .

یا در مورد طول ندادن میهمانی پیامبر هم میتوان الگوهای اخلاقی در اجتماع را در برابر مسلمان بیاموزیم.

و همینطور ازدواج نکردن با زنان پیامبر دال بر متفاوت بودن ایشان نسبت به دیگران است و خداوند نمیخواهد توسط کفار شان آن حضرت زیر سوال برود لذا حتی این مساله را مطرح میفرماید...

لاجرم برای فهم و درک بهتر آیات نیاز داریم که با مفاهیم دینی آشنا باشیم - با شان و منزلت پیامبر و ماموریت ایشان و اهمیت امین بودن ایشان واقف باشیم - بر جایگاه ایشان نزد خداوندی که بر همه چیز آگاه است آشنا باشیم و..

انشالله که همینطور خواهد بود.

یاحق
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

15. صلوات ها 3

نوشته
    421
    حضور
    2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

مسایل زناشویی پیامبر شایستگی این را دارد که در کتاب وحی باشد؟ از این قبیل آیات مخصوصا در سوره احزاب فراوان است.آیاتی که به مشکلات عمدتا زناشویی پیامبر میپردازد

باید بدانیم کسانی که به خدا دروغ ببندند، جزء ستمکاران طبقه بندی می شوند.
    من به کل سوره احزاب نگاه کردم و غیر از موردی که در پست 1 آمده، آیه دیگری در مورد مسایل زناشویی پیامبر ندیدم. کلا هم در آیات 50-53 به مواردی مانند زنهای حلال بر پیامبر و تحریم اضافه کردن زوجه برای ایشان اشاره شده. پس بی مورد است اگر بگوییم ایات فراوانی در سوره احزاب در مورد مسایل جنسی پیامبر آمده. در بقیه قرآن هم چنین ایاتی که اشاره شده من سراغ ندارم، اگر کسی سراغ دارد گفته شود تا بررسی کنیم.
    برخی از آیات قرآن مانند ضرب المثل "به در می گویم دیوار تو بشنو" عمل می کنند. آیات قرآن را بشری عادی نیاورده که از سبک و سیاق ما استفاده کند. بعضی موارد هم از نظر ما پیش پا افتاده هستند (مانند اینکه اگر چند زن داشتی در زمان بودن باآنها مختاری) و پیامبر برای آنها از وحی استفاده می کرده و برخی از این موارد احتمالا در قرآن هم نیامده اند.
    مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

17. صلوات ها 2

علاقه
    کتاب. بدنسازی بوکس
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    227

سلام.

دوستان عزیز. تمامی خوانندگان
    لازم به ذکر است که من به هیچ وجه سعی ندارم چیزی را برای شما اثبات کنم و نه خواهان این هستم که شما همفکر من شوید. با دوستان هم مناظره و بحث نمیکنم.

من فقط سوال میپرسم.

ممنون که پاسخ دادید.
    اما
    پاسخ هایتان را قانع کننده نیافتم.
    اگر به پاسخ شما ایراد میگیرم نه برای این است که بگویم اشتباه فکر میکنید, نه. دلایل قانع نشدنم را بیان میکنم.

بینا 88 عزیز.

از آیه ای که راجع به زمان اقامت مهمان در منزل پیامبر است نمیشود به این موارد پی برد:
    نقل قول نوشته اصلی توسط bina88 نمایش پست ها
    به سلامت نفس پیامبر و راستگوئی و شان و منزلت ایشان
    از طرف دیگر نظر شما این است که:

میتوانیم جایگاه ایشان را نزد خدا بدانیم و بنا بر همین جایگاه و تفاوتش نسبت به دبگران را میتوانیم بفهمیم که پیامبر چه شخصیتی دارد
    جایگاه پیامبر که مشخص است .این آیه کمکی به آن نمیکند. مورد مهم راجع به پیامبر دریافت وحی است (که موضوع این ایه نیست) نه میزان اقامت مهمان.
    شما از میزان ماندن مهمان در منزل پیامبر بعد از صرف غذا به "جایگاه و تفاوتش" پی میبرید؟ اینگونه جایگاهی از دید من فاقد ارزش است.

همینطور ازدواج نکردن با زنان پیامبر دال بر متفاوت بودن ایشان نسبت به دیگران است و خداوند نمیخواهد توسط کفار شان آن حضرت زیر سوال برود لذا حتی این مساله را مطرح میفرماید
    نمیخواهم وارد این بحث شوم که اصولا پیامبری که میگوید من بشری مثل شما هستم این امتیازات چرا . اما این مساله و مساله ای مثل:
    هر يك از همسرانت را بخواهى مى توانى بتاخير اندازى و هر كدام را بخواهى نزد خود جاى دهى .....
    ما را به کدامین منزل هدایت و کمال رهنمون میسازد؟

این همه آیه برای اینکه ما بفهمیم پیامبر جایگاهش(به حق یا نا حق)از سایرین بالاتر بود؟

Bertrand Russell

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط مهندس A نمایش پست ها
    معنی باطنی قرآن چیه؟ شنیدم که بعضیا میگن قرآن چندلایه داره و هر کسی اونها رو نمیفهمه و...از کجا معلوم هست و من نمیفهمم؟
    هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آياتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيغٌ فَيتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا يذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ(آل عمران/7)
    او کسي است که اين کتاب (آسماني) را بر تو نازل کرد، که قسمتي از آن، آيات «محکم» [= صريح و روشن‌] است؛ که اساس اين کتاب مي‌باشد؛ (و هر گونه پيچيدگي در آيات ديگر، با مراجعه به اينها، برطرف مي‌گردد.) و قسمتي از آن، «متشابه» است [= آياتي که به خاطر بالا بودن سطح مطلب و جهات ديگر، در نگاه اول، احتمالات مختلفي در آن مي‌رود؛ ولي با توجه به آيات محکم، تفسير آنها آشکار مي‌گردد.] اما آنها که در قلوبشان انحراف است، به دنبال متشابهاتند، تا فتنه‌انگيزي کنند (و مردم را گمراه سازند)؛ و تفسير (نادرستي) براي آن مي‌طلبند؛ در حالي که تفسير آنها را، جز خدا و راسخان در علم، نمي‌دانند. (آنها که به دنبال فهم و درک اسرار همه آيات قرآن در پرتو علم و دانش الهي) مي‌گويند: «ما به همه آن ايمان آورديم؛ همه از طرف پروردگار ماست.» و جز صاحبان عقل، متذکر نمي‌شوند (و اين حقيقت را درک نمي‌کنند).

هرچند آیه فوق صراحتا راجع به پیامبر است اما در حال حاضر به منزل کدامین یک از اهل بیت میشود رفت و ناهار خورد؟ که بعدش بخواهیم به آیه فوق عمل کنیم؟
    یکی از کاربرد های این آیه به نظر حقیر اثبات ولایت اهل بیت است!!(قصد تفسیر ندارم اما دوست داشتید می گم چه طوری می شه ثابت کرد)

فعلا رو این بحث ندارم که چرا پیامبر این اختیارات را داشت. بحث من اینه که همچین مساله پیش پا افتاده ای چرا در قرآن هست.
    مثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه را شنیده اید؟

بعضی از وقت ها شید چیزی پیش پا افتاده باشد

اما همان دریایی از علم است

اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

20. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری