روایت جالب جبرئیل از قدرت بازوان امیرالمومنین(ع)

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روایت جالب جبرئیل از قدرت بازوان امیرالمومنین(ع)

با سلام

در روز جنگ خیبر پس از آنکه مرحب خیبری(مرحب بن حارث یهودی،مردی بلندقامت، عظیم الجثه و بسیار شجاع) به دست امیرالمونین به دو نیم گردید و بر زمین افتاد جبرئیل در حالی که خنده تعجب بر لب داشت بر پیامبر فرود آمد.
رسول خدا به او فرمودند: از چه تعجب کردی؟

عرض کرد: همانا فرشتگان در مراکز و جایگاه‌های آسمانی ندا می‌کنند:
"لافتی الا علی لاسیف الا ذوالفقار"

ولی تعجب من بدان جهت است که آن زمان که امر شدم قوم لوط را هلاک کنم، شهرهای آنان را که 7 شهر از زمین هفتم زیرین تا زمین هفتم بالا بود بر پری از بال‌هایم قرار دادم و آنقدر آن‌را بالا بردم که حاملان عرش صدای خروس‌ها و اطفال(روی زمین) را می‌شنیدند و تا صبح در انتظار امر خدا ایستادم و آن‌را جابجا نکردم.

اما امروز که علی ضرب هاشمی را فرود آورد من مامور شدم زیادی قبضه او را نگه دارم تا به زمین فرود نیاید و به زمین نرسد و آن‌را به دو نیم نکند تا زمین و اهل آن‌را واژگون گردد.

در این هنگام فشار زیادی شمشیر علی سنگین‌تر از شهرهای قوم لوط بود و این درحالی بود که اسرافیل و میکائیل بازوی علی را در هوا به قبضه خویش گرفته بودند.

منبع: مدینه المعاجز 1/183 ح 173 تالیف سیدهاشم بحرانی و اعجاز امیران عالم فصل دوم.احمد متوسلی

:Gol:

سلام

این جمله ای که از جبرییل امین (ع)این روز ها توی سردر ایوان طلا حضرت علی(ع) می نویسند چیه؟(حالا نمی دانم برداشته اند یا خیر؟):Gol:

واقعا جالب بود؟

آخه من شنیدم امام علی نسبت به عرب ها چثه ی ریزی داشتن و این قضیه(در خیبر) هم بر میگرده به خواست و قدرت خدا .

پس یعنی خدا نمیتونست قدرتی رو که به امام داده رو کنترل کنه که از فرشته ها بخواد کنترلش کنن؟

nakisa;138087 نوشت:
واقعا جالب بود؟

آخه من شنیدم امام علی نسبت به عرب ها چثه ی ریزی داشتن و این قضیه(در خیبر) هم بر میگرده به خواست و قدرت خدا .

پس یعنی خدا نمیتونست قدرتی رو که به امام داده رو کنترل کنه که از فرشته ها بخواد کنترلش کنن؟

با سلام
شما از کجا شنیدید که امام علی ع
جثه ریز داشتن؟
و در مورد قدرت و توانایی مثل اینکه نه متوجه قدرت امام علی ع شده اید و نه متوجه قدرت خداوند !!
روایات را یکبار دیگر با دقت بخوانید

.

رضا;138110 نوشت:
با سلام
شما از کجا شنیدید که امام علی ع جثه ریز داشتن؟
و در مورد قدرت و توانایی مثل اینکه نه متوجه قدرت امام علی ع شده اید و نه متوجه قدرت خداوند !!
روایات را یکبار دیگر با دقت بخوانید
.

من حتما منابع رو خدمتتون عرض میکنم. در حال حاضر دسترسی بهش ندارم.
توانایی یه ادم به جنگاوریشه نه چثه اش.
و این قدرت رو هم خدا به امام داده.
وقتی تو جنگ خیبر امام اون دروازه ی بزرگو از جا در آوردن همه تعجب کردن . چرا؟
چون هیچکس فکر نمیکرد که امام علی بتونن این کارو انجام بدن پس این خواست خدا بوده و توانی تو بازوهای این مرد گذاشته که بتونه این عمل خارق العاده رو انجام بدن.

در ثانی
آیا شما واقعا به این قضیه ایمان دارین که اگه فرشته ها جلوی امام رو نمیگرفتن ، با یه شمشیر معمولی زمین نصف میشد؟

نمیدونم . شاید نصف میشد ولی یه کم از عقل به دوره.

یا علی

ای عزیز مولایم علی علیه الاف تحیه و السلام قدرتی لدنی و الهی داشتند
در حقیقت در خیبر یدالله تجلی کرد
دستی که بالا رفت دست خدا بود و قدرت قدرت الله
همانگونه که مولایم علی علیه السلام چشمه ها را جاری ساخت و خلقت نمود به اذن الله
شمشیرش زمین را به دو نیم می نمود و اهلش به اذن الله و اگر ننمود باز هم به اذن الله
و انگاه که خیبر را از جا کند و ان را بر دست گرفت تا سواران از روی در رد شوند بر دستش بود و لشکر از در رد شدند چونان پل
و پای علی در ان زمان بر زمین نبود که شاهدان دیدند علی بین زمین و هوا ایستاده بود سلام الله علی روح الله و ولی الله و وجه الله

همان علی در برابر زنازادگان دست بسته ایستاد در بازار تا یهودی ببیند و نعره زند اشهد ان علیا ولی الله اشهد ان علیا ولی الله اشهد ان علیا ولی الله

nakisa;138209 نوشت:
من حتما منابع رو خدمتتون عرض میکنم. در حال حاضر دسترسی بهش ندارم.
توانایی یه ادم به جنگاوریشه نه چثه اش.
و این قدرت رو هم خدا به امام داده.
وقتی تو جنگ خیبر امام اون دروازه ی بزرگو از جا در آوردن همه تعجب کردن . چرا؟
چون هیچکس فکر نمیکرد که امام علی بتونن این کارو انجام بدن پس این خواست خدا بوده و توانی تو بازوهای این مرد گذاشته که بتونه این عمل خارق العاده رو انجام بدن.

در ثانی
آیا شما واقعا به این قضیه ایمان دارین که اگه فرشته ها جلوی امام رو نمیگرفتن ، با یه شمشیر معمولی زمین نصف میشد؟

نمیدونم . شاید نصف میشد ولی یه کم از عقل به دوره.

[=Verdana]با سلام
دوست گرامی با کمی تحقیق در مورد اوصاف بدنی
[=Verdana]حضرت علی(ع) [=Verdana] میتوانید به راحتی پی ببرید که گفتار شما [=Century Gothic] صحت ندارد[=Verdana]!
بنده به جرات و با سند برای شما این را ثابت میکنم !!
اما گذاشتم که شما از شنیدهای خود که عنوان کرده اید منبع بیاورید تا بعد بنده برای شما کاملا توضیح دهم که
[=Century Gothic]در مورد [=Verdana]حضرت علی(ع) [=Verdana]گفتار شما[=Century Gothic] صادق نیست[=Verdana]!
گرچه قدرت از صفات ذاتی خداوند است، لیکن بسیاری از صفات فعلی حق تعالی به این وصف باز می‌گردند، مانند رازقیت و خالقیت. به اعتبار همین اوصاف فعلی، حضرت علی(ع) مظهر قدرت الهی است، چنان که خود فرمود: " انا یدالله" من دست خدایم.
بله این قدرت را خداوند به [=Verdana]حضرت علی(ع) داده بود !اما گرفتن این قدرت از خداوند شرط است و بسیار مهم که این را خیلیها درک نمیکنند این قدرتی بود که [=Verdana]حضرت علی(ع) با تقوای خود و نزدیک بودن و معصوم بودن خود بدست آورده بود
[=Verdana] و نه اینکه به این گونه باشد که تمام قدرت [=Verdana]حضرت علی(ع) [=Verdana] دقت کنید به آنصورت که شما عنوان کرده اید که از خداست!!این که یک انسان متافیزیکی است!!این به ان معنای که شما عنوان کردید نیست!!
اگر نه که نه دیگر تقوای
[=Verdana]حضرت علی(ع) [=Verdana] و نه قدرت و جنگ اوری [=Verdana]حضرت علی(ع) [=Verdana] ارزشی نداشت و خداوند میتوانست هر کسی را اینطور بیافریند ؟ یک انسان فرشته گونه [=Verdana]
بنده از شما سوال میکنم پس این همه تعریف از
[=Verdana]حضرت علی(ع) [=Verdana] از تقوا گرفته تا قدرت برای چیست؟
چه چیزی فرق بزرگ را ما بین
[=Verdana]حضرت علی(ع)[=Verdana] و دیگر بندگان خداوند تمیز میدهد؟هردو انسانند !!اما [=Verdana]حضرت علی(ع) [=Verdana] کجاو ما کجا!!؟
حضرت علی(ع) هرگز احساس ترس و اظهار ضعف و عجز نکرد و هیچ حادثه‌ای او را به هراس نینداخت...
[=Verdana]مراد از "ید" قدرت است، زیرا "ید" در کنایه از قدرت به کار می‌رود.
حضرت علی(ع) هرگز احساس ترس و اظهار ضعف و عجز نکرد و هیچ حادثه‌ای او را به هراس نینداخت، چنان که فرمود: "والله لو تظاهرت العرب علی قتالی لما ولیت عنها" اگر همه رزمندگان عرب بر ضد من صف‌بندی کنند، من از آن‌ها روی برنمی‌گردانم. :Sham:

[=Verdana]همچنین در جای دیگر می‌فرماید: "انی والله لو لقیتهم واحدا وهم طلاع الارض کلها ما بالیت ولا استوحشت و انی من ضلالهم الذی هم فیه والهدی الذی انا علیه لعلی بصیره من نفسی و یقین من ربی و انی الی لقاء الله لمشتاق" به خدا سوگند! اگر من تنها با آن‌‌ها (دشمنان) روبه رو شوم، در حالی که تمام روی زمین را پر کرده باشند، نمی‌ترسم و باکی ندارم و من آن گمراهی را که آن‌ها در آن قرار دارند و هدایتی را که خود بر آن هستم، با چشم خود می‌بنیم و با یقین به پروردگارم، پابرجا و مشتاق ملاقات خدا هستم.
[=Verdana]"ابن مسکویه" می‌گوید: علی ابن ابی طالب(ع) شجاع نبود، بلکه حقیقت شجاعت بود (طهاره الاعراق). نمونه این اقتدار و قوت را هنگام از جاکندن در خیبر می‌توان مشاهده کرد.
[=Verdana]آن حضرت(ع) در این باره فرمود: "ما قلعت باب خیبر بقوه جسمانیه بل بقوه ربانیه" پس، قدرت الهی در آن حضرت ظهور پیدا کرد که توانست در خیبر را از جا درآورد.

مولا علی علیه السلام متوسط القد بوده اند و سینه ای بسیط داشتند ((4 شونه خودمون))
سر مبارکش کم مو بوده و شکم مبارکشان کمی بزرگ
بازوانی ورزیده داشتند و درهم پیچیده
نگاهی نافذ داشتند و مردانه که دشمنان را به لرزه می انداخت
در این اوصاف بنده جمله ای به اسم ریز چثه ندیدم

**عبدالله**;138221 نوشت:
مولا علی علیه السلام متوسط القد بوده اند و سینه ای بسیط داشتند ((4 شونه خودمون))
سر مبارکش کم مو بوده و شکم مبارکشان کمی بزرگ
بازوانی ورزیده داشتند و درهم پیچیده
نگاهی نافذ داشتند و مردانه که دشمنان را به لرزه می انداخت
در این اوصاف بنده جمله ای به اسم ریز چثه ندیدم

با سلام
موضوع جالب شد.

من فکر میکنم منظورمو کامل نگفتم واسه همین یه شبهاتی ایجاد شده . (البته اگه با این حرفام بهشون اضافه نکنم :Cheshmak: )
در تقوای زیاد و شجاعت و نترس بودن و خلوص و جنگاوری و ... امام علی شکی نیست.
منظور من از چثه ی ریز همون چثه متوسط القد ایشون در مقابل بقیه عربهاست .
اگر شما یه نگاهی به عربها بندازین متوجه میشین که اغلبشون آدمهای بلند قد و هیکلی هستن . در نتیجه این توصیفی که از امام شده نسبت به بقیه چثشون ریز تر بوده .
اینو تو همنون پست اول گفتم. دوباره نگاه کنین میبینین.
منم با حرفای آقا رضا موافقم و مشکلی باهاشون ندارم
ولی مشکل من با این حدیثه
.حرف من اینه:
ما میگیم که دست امام علی دست خدا بود. درسته؟
من نمیگم این متافیزیکه ولی اگه این نیرو رو به واسطه ی تقوا کسب کرده پس چرا پیامبر این نیرو رو نداشته؟ یا هر آدم متقی باید قوی باشه پس.
این نیرو فقط مال امام علی بوده مگه نه؟
پس اینم به خواست و ارادهی خدا بوده که این قدرت فقط به امام علی داده شده.
ولی این که تو این حدیث اومده که حضرت جبرئیل میگن که منو اسرافیلو ... به زور تونستیم جلوی امامو بگیریم که زمین نصف نشه به نظر شما عادیه؟
مثلا اگه حالا امام که این نیرو رو داشته و اگر بر فرض با اون نیرو واقعا زمین نصف میشده ،آیا امام نمیتونستن جلوی زیادی نیروشونو بگیرن یا از نیروی کمتری برای این کار استفاده کنن؟

البته با تعریفی که از جناب عبدالله هم اومده زیاد موافق نیستم . چون چطور کسی که شبها به شکمشون سنگ میبستنو خیلی کم غذا بودن و همیشه در حال کار و تلاش بودن میتونن اصلا شکم داشته باشن چه برسه به شکم بزرگ؟

یا علی:Gol:

nakisa;138270 نوشت:
مثلا اگه حالا امام که این نیرو رو داشته و اگر بر فرض با اون نیرو واقعا زمین نصف میشده ،آیا امام نمیتونستن جلوی زیادی نیروشونو بگیرن یا از نیروی کمتری برای این کار استفاده کنن؟

سلام

احتمالا منظور همون خلوص و خشم امام است در آن لحظه

تازه قراره نشانه هایی برای اهل تحقیق در آینده وجود داشته باشه

در مورد هیکل امام احتمال زیاد امام هم هیکل پیامبر(ص) بودند یا شدند
چرا که یکی از نشانه های امامت زره پیامبره که با تن امام یکسانه و اندازه تن امام است و همین طور امام بعدی!

رضا;137971 نوشت:
اما امروز که علی ضرب هاشمی را فرود آورد من مامور شدم زیادی قبضه او را نگه دارم تا به زمین فرود نیاید و به زمین نرسد و آن‌را به دو نیم نکند تا زمین و اهل آن‌را واژگون گردد. در این هنگام فشار زیادی شمشیر علی سنگین‌تر از شهرهای قوم لوط بود و این درحالی بود که اسرافیل و میکائیل بازوی علی را در هوا به قبضه خویش گرفته بودند.

سلام
این یعنی اتحاد عقل علی ع و جبرییل ع ، عقل آنستکه که بر زیادیها عقال می زند
موفق باشید
موضوع قفل شده است