چند سوال در مورد مسجد محلمون؟؟؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال در مورد مسجد محلمون؟؟؟

سلام

من پرسیدم که مسجد محلمون با وجود
اینکه فاصله کمی با خونمون داره نمازمو

خونه بخونم اشکال داره بهم گفتن که اشکالی نداره
بعد اینو نپرسیدم که این مسجد فردای قیامت

ازم شکایت نمیکنه ؟؟که چرا باوجود اینکه
میتونستم ونرفتم.:Ghamgin: این برام سوال شده جوابشو
بدین ممنون میشم
واینکه مثلا مراسم مسجد محلمون نرم جایی
دیگه برم بازم اشکال داره

aseman;137880 نوشت:
[=Times New Roman]سلام
[=Times New Roman]من پرسیدم که مسجد محلمون با وجود [=Times New Roman]اینکه فاصله کمی با خونمون داره نمازمو
[=Times New Roman]خونه بخونم اشکال داره بهم گفتن که اشکالی نداره [=Times New Roman]بعد اینو نپرسیدم که این مسجد فردای قیامت
[=Times New Roman]ازم شکایت نمیکنه ؟؟که چرا باوجود اینکه [=Times New Roman]میتونستم ونرفتم.:Ghamgin: این برام سوال شده جوابشو
[=Times New Roman][=Times New Roman]بدین ممنون میشم

با سلام و ادب:Gol:

جايگاه هرچيزي متناسب با هدف اصلي آن ارزيابي مي‏شود. مسجد در اسلام قداست بسيار دارد و معصومان عليهم‏السلام به احيا و آباداني آن سفارش كرده‏اند. احياي واقعي مساجد به عبادت و نيايش و ياد خدا وابسته است تا جايي كه مفسران عبادت در مسجد را از مصاديق عمران آن شمرده و متروك بودن مسجد را مصداق خرابي آن خوانده‏اند.

چنان كه حضور در مسجد و عبادت در آن اهميت بسيار دارد، ترك عبادت در اين مكان نيز سرزنش شده است؛ به ويژه براي همسايگان مساجد.(1)

امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «ثلاثة يشكون الي اللّه عزوجل: مسجد خراب لايصلي فيه اهله ...»(2) سه چيز نزد خداوند شكايت مي‏كنند: يكي مسجد خرابي كه اهلش در آن نماز نگزارند...

امام باقر عليه‏السلام فرمود: «لاصلاة لمن لايشهد الصلاة من جيران المسجد الاّمريض او مشغول.»(3) نماز همسايه مسجدي كه در جماعت مسجد حضور نمي‏يابد، كامل نيست؛ مگر اينكه بيمار يا گرفتار باشد.

در تاريخ مي‏خوانيم: «بلغه انّ قوماً لا يحضرون الصلاة في‏المسجد فخطب فقال: ان قوماً لايحضرون الصلاة معنا في مساجد نا فلايؤاكلونا و لا يشاربونا و لا يشاورنا و لاينا كحونا و لايأخذوا من فيئنا شيئاً او يحضروا معنا صلاتناالجماعة.»(4) به علي عليه‏السلام خبر رسيد كه گروهي براي نماز در مسجد حاضر نمي‏شوند. حضرت خطبه‏اي خواند و فرمود: گروهي با ما در نمازجماعت مساجدمان حاضر نمي‏شوند. پس با ما نخورند، نياشامند، گفتگو و رايزني نكنند، تزويج نكنند و از ماليات ما چيزي نگيرند تا در نماز جماعت حضور يابند.(5)

aseman;137880 نوشت:
[=Times New Roman]واینکه مثلا مراسم مسجد محلمون نرم جایی[=Times New Roman]دیگه برم بازم اشکال داره

بویژه در استفتاءات مقام معظم رهبری امده است که:س 408: با توجه به اين كه مستحب است انسان نماز را در مسجد محله خود بخواند، آيا خالى كردن مسجد محل و رفتن به مسجد جامع شهر براى خواندن نماز جماعت، اشكال دارد يا خير؟

ج: اگر ترك مسجد محله براى خواندن نماز جماعت در مسجد ديگر بخصوص مسجد جامع شهر باشد، اشكال ندارد.

موفق باشید ...:Gol:

پاورقی_________________________________________
1ـ مستدرك الوسائل، ج 6، ص 484.
2ـ وسائل الشيعه، ج 3، ص 478 و 479.
3ـ همان، ج 5، ص 375.
4ـ ج 3، ص 479. 11 ـ ص 536
5- بنقل از پایگاه اینترنتی تبیان، مقاله در سايه سار مساجد، با کمی تغییر.

سلام

بعضی از مراجع فرمودند که نماز خواندن خانم ها در منزلشون که در دید نامحرم نباشند بهتر است نسبت به مسجد .

ایا این مسئله شامل مسجد نزدیک هم میشه .

گاهی وقتا حضور جوانان در مسجد لازمه .
مسجد رو من چند شهر دیدم غالبا پیرها درش شرکت می کنند .:Gig:
که سواد درست حسابی هم ندارند و به مسئله هم آگاهی ندارند .

اگه در چنین شرایطی خانم جوانی توی مسجد در نماز جماعت شرکت کنه حکمش چیه ؟

من خودم چندین بار برخورد داشتم باهاشون از رعایت نکردن مسئله هایی در نماز

تفهیم مطلب هم بهشون ساده نیست .

که مسئله رو شفاها یا کتبا به دیوار زدم .

یه بار هم نماز ظهر یه ذره دیر رسیدم به نماز جماعت متوجه شدم امام جماعت در سجده هستند خانم ها در رکوع

بعد هم فکر می کنن که دارن درست نماز می خونن

با هم منظم نماز می خوندن بعد امام جماعت سجده دوم بودن مامومین رفتن سجده اول

بعد که امام جماعت پاشدن برای رکعت دوم اونا رفتن سجده دومشون

جالب اینه که همشون با هم هماهنگ بودن فکر می کردند که درست هم می خونن .

چون میکروفون مسجد خراب شده بود یه صف هم بیشتر نبود همشونم خانم های مسن که شنوایی خوبی نداشتند بودند . و صف خانم ها پشت صف آقایون بود .

این مسئله چند بار اتفاق افتاد . البته اگه به اندازه دو رکن مامومین عقب باشند اشکال نداره ولی بالاخره نمازاشون خراب میشه .

که در چنین شرایطی که صدا نمیاد اینور من صف اول میایستم .

یه بار هم امام جماعت مسجد فرمودند برای اینکه خانم ها مسجد اومدنشون اشکال نداشته باشه مسئله شرعی میگم بین نماز

با این شرایط و نزدیکی مسجد برای یه خانم بهتره نمازش رو کجا بخونه ؟

با تشکر و آرزوی قبولی طاعات

روشنا;138438 نوشت:
با این شرایط و نزدیکی مسجد برای یه خانم بهتره نمازش رو کجا بخونه ؟

با سلام وآرزوی قبولی طاعات
فضیلت خواندن نماز در مسجد مختص مردان نیست.
مقام معظم رهبری ،اجوبةالاستفتائات،س391

با سلام

و ممنون از پاسخ استاد عترت گرامی

:Gol:

بعضی مراجع رو الان دقیقش یادم نیست ولی فرموده بودند اگه باعث یادگیری احکام بشه اشکال نداره .

گرچه من میبینم خانم هایی که مداوم توی مسجد شرکت می کنند حتی اگه مسئله گفته نشه توی تربیت دینی فرزندانشون موثره .واقعا میبینم تاثیراتش رو .

و نظر آیت الله بهجت ره که فرمودند

1295. آيا شركت بانوان در نمازهاى جماعت يوميّه و نماز جمعه كراهت دارد؟
ج. در مورد زنان اساسا آن‏چه به ستر نزديك‏تر باشد، افضل است و غير آن ثوابش كمتر است.

پي نوشت:‌
1. استفتائات در سايت آيت الله بهجت ره س 1295 به آدرس :‌
http://bahjat.org/fa/content/view/891/

میشه یه کم بیشتر توضیح بدید . خوب هیچ کس دوست نداره ثواب نمازش کمتر باشه خواندن نماز در منزل هم بهتره اما از طرفی علاوه بر موارد فوق کسانی که گردانندگان امور مسجد هستند باید توی مسجد حضور داشته باشد تا عیب و ایراد ها اشکالات رو ببینند و متوجه باشند . و حتی در شرایطی تدبیر لازم رو به کار ببرند .
میشه اونطوری که بهتر هست رو بفرمایید .
مثلا خانمی توی ستر باشه بهتره یا اینکه توی جمعی باشه و مواردی رو ببینه که یا تذکر بده یا مسئله اش رو برای دیگران بنویسه و برخی موارد دیگه ...

با تشکر از شما و آرزوی موفقیت :Gol:
شاد و پیروز باشید:Gol:

با سلام و تشکر از سوالتان
منافاتی بین ستر و شرکت در نماز جماعت نیست،یعنی خانم می تواند با رعایت پوشش کامل از ثواب جماعت هم بهره مند شود.

التماس دعا

موضوع قفل شده است