تلفیق روانشناسی کودک و تربیت اسلامی کودکان

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تلفیق روانشناسی کودک و تربیت اسلامی کودکان

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

دیر زمانی نمیگذرد ک تابلوهائی را از سطح شهر جمع آوری کردند که مضمونشان زندگی بهتر و فرزند کمتر بود.
تبلیغاتی که اگر با هشیاری عده ای روبرو نمیشد بعید نبود که یک تبلیغ پروپاگاندائی شود و وارد عرف و منطق جامعه.
این اتفاق زمانی افتاد که غربیها بابت پذیرش این شعار در ایران دشمنیهایشان تبدیل به تعریف و تمجید شد و حتی مجله صهیونی - ماسونی اکونومیست ( اکونومیست به معنای اقتصاد است ولی در عمل این مجله در تمام امور دخالت دارد از بازار بورس گرفته تا میزان زاد و ولد یا تغئیر آب و هوا ) از ایران بر خلاف روال تعریف و تمجید کرد و سیاستمداران فریب خورده این مجله و آماری را که ارائه میداد را نشانه کارآمدی خود قلمداد کرده در بوق و کرنا کردند.( تاپیک سوال فقهی این مسئله
آیا فرزند كمتر، زندگی بهتر توسط اسلام تایید شده است؟ )

مسئله زاد و ولد در ایران به عنوان یک کشور اسلامی و - شیعی زیر ذره بین خیلیهاست و نوک قلم انتقاداتشان هر از چندگاهی لب به توهین و حتی تهدید باز میکند.

از جمله گروههائی که با این مسئله مشکلی اساسی دارد میتوان از وهابیها ( سلفیون ) نام برد که در فتوائی در این اواخر شیخ البراک کشتن کودکان شیعه را هم مجاز دانست و معتقد بود کفر و شرک تشیع از کودکی به خورد کودکان داده میشود و لذا اینها از کودکی می آموزند که به صحابه توهین کنند و دشمنی نمایند و .. که این مضمون خود بدین معناست که خون کودک شیعه هم مباح است .

لذا طبیعی است که وقتی آمار زاد و ولد در این کشور بالا میرود دلشوره و دلهره هائی در اقصی نقاط جهان شاهد باشیم.

این پیش زمینه را عرض کردم که به اهمیت این مسئله اشاره ای بکنم و بعد سوالم را از کارشناس محترم بپرسم.
افزایش زاد و ولد در جامعه یک بحث است و تربیت فرزندان بحثی دیگر و به همان اندازه با اهمیت. چنانچه اگر این فرزندان درست تربیت نشوند و تبدیل به یک فرد ضعیف النفس و یا حتی منحرف در جامعه گردند آسیب های آن بر گرده تمام افراد جامعه خواهد نشست.( تاپیک خانواده های معتقد فرزندان بی اعتقاد را هم مطالعه بفرمائید )

زاد و ولد - سلامت فکری و اخلاقی خانواده - تربیت درست و صحیح فرزندان سه اصل پیاپی و وابسته به هم است که در آنها نقش روانشناسی یک نقش کلیدی و تعئین کننده است.
در جامعه ما متاسفانه با معضلاتی همچون مشکلات اقتصادی که تضعیف کننده میزان ازدواج و در نتیجه عدد زاد و ولد است . تربیت ناقص و حتی ناصحیح فرزندان قبل از ازدواج که منجر به تعدد طلاق در خانواده های نوپا میگردد و نتیجتا یک خانواده مزمحل امتیاز تربیت فرزند سالم را از دست داده و نهایتا عدم توجه به روانشناسی کودک که بانی ایجاد انحرافات اخلاقی تا شکوفا نشدن استعدادها و توانائیهای فردی است که مسئله ای تعئین کننده برای هر جامعه ای است و در نهایت استفاده نکردن از کارشناسان در مدارس برای تشخیص و پرورش استعدادها را میتوان از اصلی ترین دلایل هرز رفتن توانائیها و استعدادها و نهایتا افت علمی و فنی و توان کشور بر شمرد.

در این میان بدین دلیل که احادیث و روایات شیعی یکی از منابع ذی قیمت در تربیت فرزندان است و خود یک فرا علم بحساب می آید را در اختیار داریم و از سوئی علم روانشناختی آکادمیک که الحمدلله این علم در ایران از جایگاه مناسبی برخوردار است شاید بتواند بعنوان یک اصل در کنار روانشناسی دینی قرار گیرد .

بعد از این پر حرفی سوال من از کارشناس محترم این است که آیا مبلغین دینی که آشنا به مباحث روانشناختی روا ءی هم هستند برایشان مطلوب هست که از علم روانشناسی روز استفاده کنند
و یا حتی آیا این علوم را میتوان تلفیق کرد و علم روانشناسی علمی و فرا علمی را در اختیار داشت و اگر میشود تا به حال کاری صورت گرفته یا خیر.

با سپاس از اینکه حوصله کردید.

یاحق

سپاسگذارم از آذربانوی گرامی که توصیه فرمودند سوال را با رنگی متفاوت ذکر کنم که توصیه ای بجا بود

سوال من از کارشناس محترم این است که آیا مبلغین دینی که آشنا به مباحث روانشناختی روا ءی هم هستند برایشان مطلوب هست که از علم روانشناسی روز استفاده کنند
و یا حتی آیا این علوم را میتوان تلفیق کرد و علم روانشناسی علمی و فرا علمی را در اختیار داشت و اگر میشود تا به حال کاری صورت گرفته یا خیر.

ظاهرا کارشناسان متوجه سوال موجود در تاپیک نشده اند ولی خدا را شکر که مهدی گرامی سری به این تاپیک میزند چراکه پیشنهادی داشتم میخواستم خدمت این بزرگوار که در امور فنی رایانه ای و برنامه نویسی مهارت دارند ارائه بدهم.

اگر دوستان هم راهی بفرمایند و فایلهای صوتی - مقالات و .. که در رابطه با تربیت فرزندان چه از نظر کارشناسان امور دینی و چه متخصصین روانشناختی موجود است جمع آوری گردد تا بتوانیم یک پکیج مدون و رایگان را برای خانواده ها ارائه بدهیم میتوان گفت کار بسیار بزرگ و با برکتی را در این ماه عزیز برای نسل امروز و آینده امان انجام داده ایم که خیر و برکت این امر پاداشی دنیوی و اخروی در بر خواهد اشت.

امیدوارم هم عزیزان و علاقمندان در این کار خیر شرکت نمایند.

انشاالله

یاحق

با سلام و احترام

هنوز 24 ساعت نگذشته از شروع تاپيك! ان شاءالله كارشناسان نظرات خودشون رو در اين باب مي فرمايند.

من يك سي دي تربيت فرزند دارم از دكتر سيد مجتبي حورايي كه ده جلسه سخنراني كردند و خيلي عاليه، (از آداب قبل بارداري اشاره شده تا نكاتي در دوران بارداري و شيردهي و... و كمي هم در مورد تربيت دوران كودكي)
خيلي دوست داشتم بذارم تو سايت براي دانلود اما هنوز وقت نكردم.

موفق باشيد.

[=Times New Roman]سایت تبیان هم فایلهای صوتی ای را درباره روانشناسی کودک از زبان حاج آقا مهندسی برای دانلود گذاشته با عنوان مهندسی کودک که بهتر است اهل فن و دوستان در رابطه با این شکل مهندسی و توصیه های مربوطه نظر بدهند :

موضوع تربیت چیست؟

سخنان حاج آقا مهندسی با موضوع «تعلیم و تربیت، نظریه های مختلف در این باب، اقسام تربیت و اشاره به تربیت نظری و عملی

اشتباه ما کجاست؟

سخنان حاج آقا مهندسی با موضوع «خانواده ها و مشکلات خانوادگی، فرهنگ غلط رایج در جامعه و تاثیر مخرب آن در رفتارهای نوجوانان و جوانان» (08:53)

ما و فرزندان
سخنان استاد مهندسی درباره «مالکیت فرزند، نظریه های مختلف در این باب و نقد و بررسی هر یک از این نظریه ها و اشاره به نظر دین اسلام در این مورد» (10:35)

شخصیت شناسی کودک

بیانات استاد گرامی حاج قا مهندسی پیرامون «تفاوت های شخصیتی انسان ها، نقش سازنده شخصیت شناسی کودک در تعلیم و تربیت و توجه به شناخت مربی در تربیت کودک» (11:04)

کاری نکنید طغیان کنند
بیانات حاج آقا مهندسی پیرامون «تاکید بر تشویق جنبه های مثبت شخصیتی، مدارا کردن با کودکان و اشاره به داستان شخصی تازه مسلمان» (12:02)

عوامل موثر در تربیت(1)

سخنان حاج آقا مهندسی با موضوع «وراثت، اراده، محیط و تاثیر هر یک در تربیت کودک و اشاره به انتخاب همسر» (11:34)

عوامل موثر در تربیت(2)
سخنان استاد مهندسی درباره «روایتی از پیامبر در مورد انتخاب همسر، مشکلات گزینش نادرست همسر در خانواده و جامعه» (10:44)

تربیت انسان روشهای كنترل رفتار در محیط خانواده
سخنان استاد مهندسی با موضوع «قوانین و مقررات از عوامل موثر در تربیت انسانی، روشهای كنترل رفتار در محیط خانواده و فلسفه تاكید اسلام به مساله خانواده» (11:25)

مهد كودك درست یا غلط؟
سخنان استاد مهندسی درباره «نظام تربیتی كودك از نظر اسلام، خانه سالمندان در فرهنگ اخلاقی اسلام، روایاتی در مورد محبت كردن به یتیم» (12:25)

ادامه مباحث در این صفحه
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=73064&categoryID=13528

آذر بانو;137686 نوشت:
من يك سي دي تربيت فرزند دارم از دكتر سيد مجتبي حورايي كه ده جلسه سخنراني كردند و خيلي عاليه، (از آداب قبل بارداري اشاره شده تا نكاتي در دوران بارداري و شيردهي و... و كمي هم در مورد تربيت دوران كودكي) خيلي دوست داشتم بذارم تو سايت براي دانلود اما هنوز وقت نكردم.

بسیار عالی بدین شکل برای هر گروه سنی کودکان تا نوجوانی میتوان دسته بندی ای ایجاد کرد.
کشف استعداد هم بحثی است که اگر دوستان مقاله یا سخنرانی ای پیدا کردند دریغ نکنند . حتی اگر مرکزی که چنین خدماتی راارائه میدهد میشناسند را هم معرفی بفرمایند.

و من الله التوفیق

یاحق

طفل و مشقت‏هاى زندگى

عن صالح بن عقبة قال سمعت العبد الصّالح (ع) يقول يستحبّ غرامة الغلام في صغره ليكون حليما في كبره.

امام موسى بن جعفر عليه السّلام فرموده بهتر آنست كه طفل در كودكى با سختى و مشكلات اجتناب‏ناپذير حيات كه غرامت زندگى است روبرو شود تا در جوانى و بزرگسالى، بردبار و صبور باشد.
فرزند خرد را بمشقّت بزرگ كن كز زحمت است هر كه براحت رسيده است‏
ور نه ز چشم دهر بيفتد چه طفل اشگ آن بى‏هنر پسر كه تو را نور ديده است‏
پيوسته در نياز و نقم پايد آن پسر كو را پدر به ناز و نعم پروريده است‏
آسان كشد بساحل مقصود رخت بخت آن ناخدا كه سختى دريا كشيده است‏
همان طور كه بلوغ، صفات ناپسند كودكان بد تربيت شده را آشكارتر ميكند و آنان را بفعّاليت بيشترى وامى‏دارد، همچنين اثر صفات پسنديده و سجاياى اخلاقى اطفال خوب تربيت شده نيز بر اثر بلوغ، تشديد مى‏شود و با جلوه و فروغ بيشترى نمايان ميگردد.

قال علىّ عليه السّلام: بالتّعب الشّديد تدرك الدّرجات الرّفيعة و الرّاحة الدّائمة.

على (ع) ميفرمود: با تحمل رنجهاى سخت و زحمتهاى سنگين، آدمى بپايه‏ هاى بلند زندگى و آسايش دائمى نائل مى‏شود.
عن علىّ عليه السّلام: من كلّف بالأدب قلّت مساويه.
على عليه السّلام ميفرمود: آن كس كه ادب بر وى تحميل شود، و تربيت، نفس سركش او را مهار نمايد گناهان او كم مى‏شود

من قلّ ادبه كثرت مساويه.

بر عكس، آن كس كه ادب و تربيت را كمتر بپذيرد گناهانش بسيار خواهد بود.
گر چه بشر در تمام دوران زندگى، تربيت‏پذير است ولى در ايام طفوليت، آمادگى بيشترى دارد. جسم و جان كودك، براى پذيرش هر تربيت خوب و بد مهيا است و آنچه را كه در كودكى مى‏آموزد، در اعماق جانش نفوذ ميكند و تا پايان عمر ميتواند بآسانى آن را بكار بندد.

( برای نوجوانان )

نصايح پدرانه

قال علىّ بن الحسين عليه السّلام لبعض بنيه: يا بنىّ انظر خمسة فلا تصاحبهم و لا تحادثهم و لا ترافقهم في طريق. فقال يا ابت من هم؟ قال عليه السّلام ايّاك و مصاحبة الكذّاب فانّه بمنزلة السّراب يقرّب لك البعيد و يبعّد لك القريب، و ايّاك و مصاحبة الفاسق فانّه بايعك باكلة او اقلّ من ذلك، و ايّاك و مصاحبة البخيل فانّه يخذلك في ماله احوج ما تكون اليه، و ايّاك و مصاحبة الاحمق فانّه يريد ان ينفعك فيضرّك، و ايّاك و مصاحبة القاطع لرحمه فانّى وجدته ملعونا في كتاب اللَّه.

حضرت على بن الحسين عليه السّلام بعضى از فرزندان خود را مخاطب ساخت و فرمود: فرزند عزيز متوجّه پنج گروه باش كه با آنان مجالست نكنى، هم كلام نشوى، و در مسافرت با آنها رفاقت ننمائى.
عرض كرد پدر جان آنان كيانند؟ حضرت سجّاد (ع) فرمود: از مجالست دروغ ساز پرهيز كن چه او مانند سرابى است كه مطالب را بر خلاف واقع نشان ميدهد، دور را در نظرت نزديك و نزديك را دور جلوه ميدهد، از رفاقت با گناهكار و لا ابالى اجتناب كن زيرا او تو را به بهاى يك لقمه يا كمتر از آن ميفروشد، از رفاقت بخيل پرهيز نما كه او در ضرورى‏ترين مواقع احتياج، تو را يارى نخواهد كرد، از رفاقت با احمق اجتناب كن كه او نقمت را اراده ميكند و از نادانى بتو ضرر ميزند، از مصاحبت كسى كه قطع رحم كرده است بپرهيز كه در كتاب آسمانى مورد لعن و نفرين قرار گرفته است.

درس علی ( ع ) برای پدران

سخن حكيمانه حضرت على عليه السّلام پنج مطلب اساسى را در زمينه تاريخ بپدران درس خوانده و عالم و همچنين بمعلّمين تاريخ مى‏آموزد.
1- از تاريخ ملل و امم گذشته بخوبى آگاه شوند.
2- با تجزيه و تحليل تاريخ، علل وقايع را بشناسند و نيك را از بد تشخيص دهند.
3- قسمتهاى آموزنده تاريخ را براى نوجوانان تدريس كنند.
4- پاره‏اى از قسمتهاى بسيار مفيد تاريخ را انتخاب نمايند و بطور اختصاصى بجوانان خاطرنشان سازند.
5- حافظه نوجوانان را با ضبط مطالب بى‏اثر و غير مفيد تاريخ خسته نكنند و موجب اتلاف وقتشان نشوند.
اين قسم درس تاريخ، بفكر نوجوانان توسعه مى‏بخشد و در زندگى فردى و اجتماعى بآنان درس تجربه مى‏آموزد، اين قسم تدريس تاريخ، سطح درك و فهم نوجوانان را بالا ميبرد و باعث رشد اكتسابى عقل آنان ميگردد.

كودك تا سنين جوانى

قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله: الولد سيّد سبع سنين، و عبد سبع سنين، و وزير سبع سنين.

رسول اكرم (ص) فرموده است: فرزند آدمى در هفت سال اوّل زندگى، آقا و سيّد پدر و مادر است، در هفت سال دوّم بنده فرمانبردار و مطيع پدر و مادر است، و در هفت سال سوّم وزير خانواده و مشاور پدر و مادر است.

عن ابى عبد اللَّه عليه السّلام: دع ابنك يلعب سبع سنين و يؤدّب سبع سنين و الزمه نفسك سبع سنين.

امام صادق عليه السّلام فرموده است: فرزند خود را هفت سال آزاد بگذار بازى كند و هفت سال او را با آداب و روشهاى مفيد و لازم تربيت كن و در هفت سال سوّم مانند يك رفيق صميمى، مصاحب و ملازمش باش.

قال علىّ عليه السّلام: ولدك ريحانتك سبعا و خادمك سبعا ثمّ هو عدوّك او صديقك.

على عليه السّلام فرموده است: فرزندت در هفت سال اوّل، برگ خوشبوئى بر ساقه درخت وجود شما است. و در هفت سال دوّم، خدمتگزار مطيع و فرمانبردار شما است. و در هفت سال سوّم، ممكن است، دشمن بدخواه شما يا دوست خيرخواه شما باشد.

حقوق فرزندان

قال النّبىّ صلّى اللَّه عليه و آله: من حقّ الولد على الوالد ان يحسن اسمه و يحسن ادبه.
رسول اكرم (ص) ميفرمود: از حقوقى كه فرزندان بپدر و مادر دارند اينست كه نام خوبى براى او تعيين كنند و بنيكى ادبش نمايند.

قال رجل يا رسول اللَّه ما حقّ ابنى هذا؟ قال تحسن اسمه و ادبه و تضعه موضعها حسنا.

مردى برسول اكرم (ص) عرض كرد: حق فرزند من چيست؟
فرمود او را باسم خوبى نامگذارى كن، بدرستى ادبش نما، و بكار خوب و مناسبى بگمارش.

عن النّبىّ صلّى اللَّه عليه و آله قال: من حقّ الولد على والده ثلاثة: يحسن اسمه و يعلّمه الكتابه و يزوّجه اذا بلغ.

رسول اكرم (ص) ميفرمود: از حقوقى كه فرزند بپدر خود دارد سه چيز است: اسم نيكو براى او انتخاب كند، نوشتن به وى بياموزد، وقتى بالغ شد وسائل تزويجش را فراهم نمايد.

روش تربيت

اولياء گرامى اسلام نيز در انجام وظيفه پدرى و تربيت فرزندان جوان خود همواره از روش دوستانه اندرز و نصيحت استفاده كرده‏اند.
على عليه السّلام در ضمن نامه‏اى كه بفرزند خود حضرت مجتبى عليه السّلام نوشته اين نكته را صريحا خاطرنشان فرموده است:

فانّى لم آلك نصيحة و انّك لن تبلغ في النّظر لنفسك و ان اجتهدت مبلغ نظرى لك.

فرزند عزيز، من هيچ وقت در انجام وظيفه نصيحت نسبت بتو كوتاهى نكردم و در اندرز گفتنت مسامحه ننمودم، فرزند عزيز، تو همواره در فكر تأمين خير و سعادت خود هستى و من نيز روى مهر پدرى در انديشه نيكبختى و رستگارى تو هستم ولى مطمئن باش كه تو هر قدر در راه خير و صلاح خود مجاهده كنى افكارت به پايه انديشه‏هاى پدر آزموده‏ات نخواهد رسيد.

الحديت-روايات تربيتى ، ج‏3، ص: 95

[=Times New Roman]
اخیرا یک انمیشن را غربیها ساخته اند و وارد بازار جهانی شان کردند که اساس ترین مفاهیم و مبانی اعتقادی را در ذهن کودک به سادگی تغئیر میدهد.

مثلا اگر پدر و مادر نماز بخوانند و از خدا برای کودکشان صحبت کنند و همچنین فریب دادن شیطان و جهنم و بهشت و تمام مدتی که از شیطان این کودک دوری میکرده بواسطه تصوری که از این موجود در ذهنش داشته این انیمیشن میتواند این تصور را تغئیر دهد.

باور کنید به سادگی 6 ماه کار حرفه ای 6 تا 12 سال آموخته ها و معیار های کودکان مسمان را تغئیر میدهد و از بین میبرد

نام این انیمیش کله کدو است و بصورت ترجمه شده و با کیفیت میتوانید از بقالی محله اتان تهیه کنید

شرح عکس بالا : آریستر کرولی که معرف حضور همه دوستان هست شیطان را اینطور توصیف میکرد

در تصویر زیر خدا را با یک پهلوان شیک و پیک شبیه سوپر من معرفی میکند که روزی خسته شده و طوری وانمود میکند که مرده است ( یاد نیچه بخیر ) و شیطان که در حقش ظلم شده تمام امور دنیا را نیابتا بعهده میگیرد.
پس کوکان عزیز اگر دیدید خدا جوابتان را نمیدهد بدانید مرخصی است یا مرده . با شیطان تماس بگیرید

[=Times New Roman]

[=Times New Roman]عرفانهای حلقه امروز یک بازیچه خواهند بود برای فردای ما

[=Times New Roman]روزگاری برسد که آرزوی شنیدن کلمه خدا را از دهان فرزندان مسلمانان داشته باشیم.

[=Times New Roman]و ساده لوحانه است اگر خیال کنیم چنین اتفاقی نمی افتد.
[=Times New Roman]همانطوریکه کسی باور نمیکرد روزی برسد در این کشور ظهر روز عاشورا به امام حسین علیه السلام
[=Times New Roman]حضرت ابالفضل و دیگران توهین کنند و هورا بکشند بر این چرت بی انتها

[=Times New Roman]بقول یه بنده خدائی که میگفت : مشکل از دین نیست مشکل از مسلمانی ماست . مشکل امروز و فرداهای ما از هیچ چیز بغیر از بی مسئولیتی مومننننین نیست لذا نباید کافر و مرتد را در این وفور کفر و بی ایمانی مورد شماتت قرار داد چراکه او نیز از بی مسئولیتی مومنین دوره خودش به این بلا گرفتار شده.

یاحق

معرفی چند کتاب در رابطه با روانشناسی اسلامی و نظری اجمالی آنها

آموزش و پرورش بر مبنای روانشناسی و روانکاوی اسلامی

تالیف: حشمت‌الله ریاضی
این کتاب در 2 بخش تنظیم شده است. بخش اول انسان از نظر قرآن است. بخش دوم تعلیم و تربیت بر مبنای روانشناسی اسلام و تجربه است. بخش دوم بر 8 فصل تقسیم شده است که سرفصلها به صورت زیر است: تربیت و تعلیم پدر و مادر و معلمان و همه بزرگسالان ،‌ در انتخاب همسر چه مسائل تربیتی باید مورد توجه قرار گیرد؟ ،‌ انعقاد نطفه ، آنچه زن در موقع جنینی باید انجام دهد ،‌ آغاز تولد تا انتهای شیر خوارگی ، بعد از دوران شیرخوارگی تا هفت سالگی ،‌ از هفت سالگی تا بلوغ ،‌ تعلیم و تربیت از زمان بلوغ تا ازدواج

انتشارات: گنجینه
تاریخ نشر: 1360

نظر شخصی بنده در رابطه با این کتاب

نگاهی به موضوعاتی که در این کتاب به آنها پرداخته شده بیاندازید. زیرشان خط کشیده ام تا قابل تشخیص باشد
خب یک بخش در رابطه با روانشناسی از دیدگاه قرآن و روایات است که مساله انعقاد نطفه در بخش دوم هم مربوط به بخش اول میتوانست باشد.
اما بخش دوم در رابطه با روانشناسی رشد ( اخیرا با این کلمات آشنا شدم ) بر مبنای روانشناسی آکادمیک نگارش شده و هر کدام از 7 بحثی که مطرح کرده حداقل لازم به نوشتن یک کتاب دارد اگر از دیدگاه اسلام بخواهیم تحلیلش کنیم و واقعا بخواهیم یک کتاب بنویسیم.
روانشناسی رشد یک دوره روانشناسی برای کودکان از زمان تولد تا 2 سالگی و از 2 تا 7 سال است.
برای نوجوانی تا بلوغ نیز خب بحث مربوط به خودش را دارد ولی طرح مباحث ازدواج !!!
درست عین شهر فرنگ همه چی توش هست.

3 کتاب دیگر مانده ولی شما هم میتوانید از نظر من انتقاد کنید یا از کتاب این نویسنده !!

یاحق

آذر بانو;137686 نوشت:

من يك سي دي تربيت فرزند دارم از دكتر سيد مجتبي حورايي كه ده جلسه سخنراني كردند و خيلي عاليه، (از آداب قبل بارداري اشاره شده تا نكاتي در دوران بارداري و شيردهي و... و كمي هم در مورد تربيت دوران كودكي)
خيلي دوست داشتم بذارم تو سايت براي دانلود اما هنوز وقت نكردم.

با سلام و احترام

تاپيكي رو كه قول داده بودم بالاخره ايجاد كردم:

★ تربيت فرزند ★ ::: ♪♪ دانلود سخنراني استاد سيد مجتبي حورايي♪♪

موفق باشيد

موضوع قفل شده است