حضور زن در جامعه از دیدگاه اخلاق اسلامی

تب‌های اولیه

65 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حضور زن در جامعه از دیدگاه اخلاق اسلامی

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

دوستان بزرگوار (خانمها وآقایان ) در این تاپیک قصد دارم به موضوعات اجتماعی پیرامون حضور زنان در جامعه امروزی ونقش ایشان در این جامعه و آسیبها و مؤثرهای این حضور بپردازیم .اگر دوستان اجازه بدهند قصد دارم مطلب را به صورت موضوعی مطرح نموده وبعد از پایان هر بحث از اساتید محترم بخش اخلاق وعرفان جناب استاد عرفان - جناب استاد سینا - جناب استاد سلیم، تقاضا کنیم تا بحث ان موضوع را جمع بندی نموده سپس موضوع جدیدی را مطرح نماییم . اگر دوستان مایل باشند موضوع اول را به انتخاب شما بزرگواران تعیین میکنیم .

لطفا" نظرات خود را در باره ی اولین موضوع بفرمایید تا انتخاب و شروع کنیم

......................................................................... حق یارتان :roz:......................................................................................

••ostad••;137248 نوشت:
لطفا" نظرات خود را در باره ی اولین موضوع بفرمایید تا انتخاب و شروع کنیم

سلام
به نظر بنده اول باید ببینیم نظر اسلام عزیز در این مورد ( حضور زن در اجتماع ) چیست ؟ یعنی ابتدا باید ببینیم منابع اصیل دینی ما در این خصوص چه فرمود اند . قرآن و حدیث چه فرموده اند ؟ بعد از مشخص شدن این بیانات و استخراج اصول از آنها برویم سراغ جامعه . این باعث می شود که شرایط جامعه ما را از دیدن حقایق مانع نشود و حقیقت آن چیزی است که دین بیان فرموده است . بنده فکر می کنم اسلام در این زمینه یک سیستم پیشنهادی حکیمانه دارد .
موفق باشید

بنام خدا

سلام

من یه موضوعی رو خیلی دوست دارم قشنگ متوجه بشم

اونم مشاوره هست
منظورم شغل مشاوره هست
مخصوصا مشاوره روابط دختر و پسر و ازدواج(خانوادگی)

یک مشاور چه زن و چه مرد

به نظر من خیلی از موضوعات برای مشاوران عزیز عادی میشه
یعنی قبحش از بین میره

البته به کسی بر نخوره
فقط نظر من بود که هیچ پایه ی علمی نداره
صرفا تجربی هست

این نظر من حقیر

حامد;137417 نوشت:
به نظر بنده اول باید ببینیم نظر اسلام عزیز در این مورد ( حضور زن در اجتماع ) چیست ؟

بنده هم با نظر ایشون کاملا موافقم که اول به این نکته توجه بشه

من خودم در این زمینه یعنی محدوده شرع برای حضور زنان در جامعه خیلی تناقض دارم مثلا اول همه توصیه به فراگیری علم شدن یا شرکت در نماز های جماعت و از طرفی در بعضی روایات هم دیدم که حضور زن در مراسم ها مثلا تشییع جنازه و ... نهی شده البته من متاسفانه تحصیلات دینی ندارم اگه اشتباه میگم ببخشید و امیدوارم استاد عزیز اصلاح کنن:khejalati:

یا بحثی که با استاد عرفان در مورد اشتغال خانم ها داشتیم ، من خیلی مایلم بدونم حضور یک خانم در بیرون از منزل تا جایی که به زندگی شخصیش صدمه نزنه چه اشکالی میتونه داشته باشه؟

سلام
اين موضوع خيلي براي من تو زندگي مهمه! از طرفي با شاغل بودن مخالفم و قيد كارم و زدم؛از طرفي هم توي خانواده ي ما نا محرم زياد رفت و آمد مي كنه(همسرهاي خواهرام) و صحبت و هم سفره بودن با نا محرم هم چنان ادامه داره(هي) واقعآ را ه درست كدومه؟لطفآ اساتيد راهنمايي بفرماييد(اون راه درست درستر و بفرماييد):Gol:

متأسفانه بايد گفت که امروزه در جامعه ما نگاه درستی نسبت به زنان خانه دار وجود ندارد و زناني که در خانه مي مانند به عنوان زنان سنتي شناخته مي شوند ! اين در حالي است که هم در دين اسلام و هم درآموزه هاي ائمه معصومين عليهم السلام از جايگاه حضور زنان در خانواده تجليل و تکريم به عمل آمده است.وبهترین اجرها وثوابهای دنیوی واخروی به این زنان وعده داده شده است.

البته ناگفته نماند که زن مسلمان هيچ گونه محدوديتي براي کار در بيرون از خانه با حفظ پوشش هاي اسلامي ندارد اما بي شک نمي توان گفت که اسلام کار بيرون از خانه را براي زنان در اولويت قرار داده است .

حقوق اسلامی همواره به دنبال این مطلب بوده است که زن از استقلال نسبي در مسائل اقتصادي برخوردار باشد و هيچ گاه دغدغه کسب معاش را نداشته باشد تا بتواند به وظيفه اصلي خود در خانواده عمل کند .

قبول داریم که امروزه نيمي از جامعه ی ما را زنان تشکيل مي دهند . اين طيف گسترده مي توانند بسياري از خلا هاي موجود در جامعه را پرکنند و به عنوان نيرويي فعال در عرصه هاي مختلف دست به کار شوند. اما يقينا حضور زنان در جامعه اگر بدون رعایت اصول مطرح شده در اسلام باشدمنجر به آسيب هاي متعددي مي گردد ومی دانیم که دین اسلام زنان را تا حدودی که منجر به‏ فساد نشود از شرکت در اجتماع نهی نمی‏کند.

امام خمینی رحمه الله علیه اینگونه می فرمایند:
در نظام اسلامي‚ زن به عنوان يك انسان مي تواند مشاركت فعال با مردان در بناي جامعه اسلامي داشته باشد ولي نه به صورت يك شي‚ نه او حق دارد خود را به چنين حدي تنزل دهد و نه مردان حق دارند كه به او چنين بينديشند. *** صحيفه نور ج3 ص92

بنابراین به نظر بنده اگر چارچوب حضور زن در اجتماع مشخص شودوبتوانیم شرایط وضوابط حضور زن را بررسی نمائیم یک قاعده وقانون کلی خواهیم داشت که می توانیم در باره ی همه ی شغلها وهر گونه فعالیت زن در اجتماع آن را تعمیم دهیم واز آن قانون برای هر نوع حضوری بهره ببریم.

قال سبحانه و تعالی :

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ ...

محمد بن يحيى، عن عبدالله بن محمد، عن علي بن الحكم، عن أبان بن عثمان، عن عبدالرحمن بن سيابة، عن أبي عبدالله (ع) قال: أن الله خلق حواء من آدم فهمة النساء لرجال فحصنوهن في البيوت.صحيح

چون حوا از ادم خلق شد ه پس همت و کوشش زن مرد است پس در خانه حفظشان کنید.

مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ قَالَ قَالَ ع إِنَّمَا النِّسَاءُ عِيٌّ وَ عَوْرَةٌ فَاسْتُرُوا الْعَوْرَةَ بِالْبُيُوتِ وَ اسْتُرُوا الْعِيَّ بِالسُّكُوتِ .صحيح

((از خداوند پروا داشته باشيد درباره زنان ، چون آنها در سخن نا استوارى و شكستگى دارند، و راز گاه و سزاوار پوشش اند. و شما آنها را به وديعت خداوند بر خود حلال و جايز ساخته ايد، و آنان در نزد شما اسير و تسليمند. پس بى استوارى و بستگى آنها را با خاموشى و سكوت درمان كنيد، و عيب و رازگاه آنان را با خانه ها بپوشانيد.))

رسول خدا (ص)برترى و ثواب نماز فراداى زن در خانه اش ، مانند مزيت و ثواب نمازش ‍ در جماعت ، 25 مرتبه است .مکارم اخلاق

نهاية الشيخ: روى يونس بن
ظبيان، عن أبي عبد الله عليه السلام أنه قال: خير مساجد نسائكم البيوت
بهترين مسجد براى زنان شما خانه ها است.
زنان به حضور پيامبر اكرم (ص ) آمدند و عرض كردند: اى رسول خدا! مردان با احسان و بخشش و جهاد و پيكار در راه خدا رفتند و امرشان به سر آمد. حال ما چه كنيم تا به مزيت و كمال مجاهدين در راه خدا برسيم ؟ حضرت فرمودند: هر كسى از شما كه در خانه اش بماند، او عمل و ثواب مجاهدين و كوشش كنندگان در راه خدا را دريافته است .درالمنثور

بر حضرت فاطمه زهرا اميرالمومنين وارد شدند در حاليكه غم و اندوه زيادى ايشان را فرا گرفته بود. حضرت زهرا عرض كردند: اين غم و افسردگى براى چيست ؟ اميرالمومنين فرمودند: پيامبر اكرم (ص ) از ما درباره موضوعى پرسيدند كه جوابش نزدمان نبود. حضرت زهرا عرض ‍ كردند: آن سوال چه بود؟ حضرت اميرالمومنين فرمودند: پيامبر از ما پرسيدند كه زن چيست ؟ عرض كرديم : شرمگاه است . فرمودند: چه وقتى به پروردگارش نزديك تر است ؟ و ما از جوابش اطلاع نداشتيم . حضرت زهرا عرض كردند: پيش آن جناب برويد و به ايشان خبر دهيد كه نزديك ترين حالت زن به پروردگارش موقعى است كه از اندرون خانه اش ‍ جدا نشود. امير المومنين هم به سرعت خدمت پيامبر اكرم (ص ) رفتند و جواب را به ايشان اعلام كردند. پيامبر اكرم (ص ) فرمودند: اى على ! آيا اين جواب از خودت بود؟ اميرالمومنين به استحضار پيامبر رساندند كه حضرت زهرا ايشان را بر اين جواب آگاه كردند. پيامبر اكرم فرمودند: درست گفته است ، براستى فاطمه پاره تن من است .الجعفریات

عن رسول اللّه (ص ): المراه عوره سترها بيتها، فاذا خرجت استشرفها الشيطان .
صحیح ترمذی و مجموعه ورام : ص 438
((زن شرمگاهى است كه پوشش آن خانه اش است ، پس وقتى بيرون برود شيطان به استقبال وی می آید و مسلط بر او مى شود.

حاصل كلام اينكه خانه ، بهترين مكان براى رشد و كمال حقیقی زن و شايسته ترين محل براى تجلى سرميه ذاتى و ارائه وظيفه انسانى و الهى اوست . كوشش و شايستگى در همسردارى و اداره خانه در كنار انجام امور عبادى ، غنى ترين ذخيره معنوى و بهترين زندگى دنيايى واخروی را براى او به ارمغان مى آورد.

نقل قول:
به نظر بنده اول باید ببینیم نظر اسلام عزیز در این مورد ( حضور زن در اجتماع ) چیست ؟ یعنی ابتدا باید ببینیم منابع اصیل دینی ما در این خصوص چه فرمود اند . قرآن و حدیث چه فرموده اند ؟ بعد از مشخص شدن این بیانات و استخراج اصول از آنها برویم سراغ جامعه .
بنده با این نظر موافقم البته امروزه به خاطر شرایط جامعه باید از دیدگاه فقیه اعلم نیز بهره ببریم .

تمام فرمایشات سرکار خیر البریه متین و تامل برانگیز و درست ولی خوب به نظر من مشروط به اینه که آقایون هم واسه کار خانم ها توی منزل و حضورشون ارزش قائل بشن نه این که شب که برمیگردن و اگه خانمشون کمی از کار و خستگی گله کرد بگن تو چی کار میکنی تو این خونه؟ غیر از اینه که تا لنگ ظهر بخوابی تلوزیون تماشا کنی و من میرم جون میکنم !
یعنی اصلا کار در منزل و کار حساب نمیکنن این رفتار باعث میشه که خانم ها نسبت به کار خونه دلسرد بشن
این یه نکته است به نظر من و یک نکته ای دیگه اینه که این روایاتی که ایشون نوشتن من به شخصه اولین باره میشنوم بار ها شنیدیم که نماز جماعت چه قدر ثواب داره ولی چند بار روایتی که ایشون از نماز خانم ها در خانه گفتن و مطرح کردیم؟ یعنی خیلی جای کار داره این مسئله و متاسفانه خیلی بهش پرداخته نشده
یه نکته ای هم که دیگه کاملا نظر شخصیه بنده است اینه که با احترام به مجموعه روایات در زمینه خانه نشینی خانم ها ولی شرایط امروز جامعه ما نیازمند حضور فعال زنان در بیشتره عرصه هاست

به نظر من به جایی که در مورد خونه نشینی خانم ها صحبت کنبم (که مؤثر نمیوفته )
در مورد چگونگی حضور مفید بدون آسیب رسوندن به جامعه بحث بشه بهتره.

باتشکر از همه ی دوستانی که در این بحث شرکت نموده ونظر داده اند :

قصد ما ازایجاد این تاپیک تعیین محدوده ی روابط وحضور زنان در اجتماع است به نحوی که بتوانیم آسیبها و تأثیرات مثبت ومنفی این حضور را مشخص نماییم وبه بانوان محترم آگاهی های لازم در مورد تعیین این محدوده را برسانیم به نحوی که کرامت انسانی ایشان در این حضور به نحو احسن حفظ شود .

با تشکر از جناب حامد وجناب خیرالبریه که تا اینجای بحث بیطرف ومثبت اندیش و واقع نگر مشارکت داشته اند.

پس اگر دوستان اجازه بدهند اولین موضوع این تاپیک بررسی حضور شرعی بانوان در اجتماع باشد .

یعنی می خواهیم ببینیم که شرع محدوده ی حضور بانوان را در اجتماع چگونه تعیین نموده.

........................................................................ حق یارتان :roz:...................................................................................

نقل قول:

به نظر من به جایی که در مورد خونه نشینی خانم ها صحبت کنبم (که مؤثر نمیوفته )
در مورد چگونگی حضور مفید بدون آسیب رسوندن به جامعه بحث بشه بهتره.

با سلام وتشکر

خدای متعال ابتدا شاهراه کمال وسعادت انسانها را بیان میکند وسپس میفرماید که :

فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِّإِثْمٍ ...

یعنی شرایط خاص واضطرار فرق دارد .

شکی نیست که بهترین حالت ممکن برای زن مسلمان همانا ماندن در خانه و تلاوت قرآن و تدبیر شئون منزل است اما در شرایطی میتوان از این بهترین حالت فاصله گرفت و بتدریج به انتهای آن که همان فساد و برهنگی و ... زن در جامعه است رسید و بحث ما در بین این دو حد است.

با تشکر از آغاز کننده تاپیک همکار محترم سرکار استاد گرانقدر

در تاپیک دیگری هم این بحث انجام گرفته که دوستان می توانند برای تکمیل بحث به آنجا مراجعه داشته باشند .

برخی از پست هایی حقیر که در آنجا هنگام بحث مطرح شده ، برای سهولت به اینجا منتقل می گردد .

لازم به ذکر نیست که به تناسب مبحث دیدگاه های مطرح شده ، توصیه اخلاقی است نه حکم فقهی !

سجاد;79440 نوشت:
با سلام و تشكر از دوستان محترم كه نظرات خوبي را مطرح كرده اند

حضور زن در اجتماع و مسائلي كه از آن به وجود مي آيد ، هميشه محل بحث و نظر بوده و خواهد بود .

روشن است كه اسلام نخواسته است زن يا مرد را محدود كند اما به صورت طبيعي حضور زن و مرد با هم در جامعه مشكلاتي ايجاد مي كند كه دين كامل آنها را پيش بيني كرده و راهكارهايي براي آن در نظر گرفته است .

اهميت حضور زن در منزل براي تربيت درست فرزندان كه كمتر مردي از عهده آن بر مي آيد و آسيب پذيري و آسيب رساني بالاي زن در اجتماع از مهم ترين علت هاي توصيه اسلام به زن براي حضور حداقلي در جامعه است و اين مسئله ، توصيه قطعي اسلام است كه جاي شك و ترديدي در آن نيست ، روايات بسياري از جمله همين روايتي كه از حضرت فاطمه سلام الله عليها نقل شده است ، وجود دارد كه بر اين نظر تأكيد مي كنند .

اما اين بدين معنا نيست كه حضور زن در جامعه ممنوع است همانطور كه خود حضرت فاطمه سلام الله عليها در جامعه حضور پيدا مي كردند ، بلكه بدين معناست كه حضور زن در جامعه بايد در پي ضرورتي فردي يا اجتماعي شكل گيرد و زن نبايد برنامه هاي زندگي خود را بر اساس حضور حداكثري در جامعه تنظيم كند و حضور خود در جامعه را به عنوان يك اصل تلقي نمايد .

به نظر مي آيد مسئله آسيب هاي حضور زن در اجتماع مسئله بسيار مهمي است كه به سادگي نمي توان راجع به آن قضاوت كرد ، ممكن است حضور پر رنگ بانوان باحجاب در مقطعي بتواند مانع از ناهنجاري هايي گردد اما مسلما اين راهكار به شدت موقتي خواهد بود چرا كه در اندك زماني ، اهداف عالي اين حضور ، رنگ باخته و تنش ها و آفات ارتباط بين زن و مرد كه ناشي از طبيعت جذاب دو جنس است ، جلوه گر خواهد شد .

به نظر حقير راهكار اساسي همان چيزي است كه اسلام سفارش كرده و آنهم اين است كه حضور زن در جامعه بايد با اجازه شوهر و در مواقع ضروري به شرط حفظ تمام شئونات ديني (عدم جلب توجه به هر نحو) باشد تا هم زن و هم مرد در جامعه بتوانند رشد خود را در مسير تعالي به سوي كمال انساني ادامه دهند .

سجاد;79974 نوشت:
روشن است که حضور آنها در جامعه حداکثری نبوده است بلکه در پی ضرورتی مهم شکل گرفته است وگرنه مگر در تاریخ و روایات از شیعه و سنی نیامده است که حضرت فرمودند :
فَقَالَتْ وَ لَكِنِّي أَعْرِفُهُ خَيْرٌ لِلنِّسَاءِ أَنْ لَا يَرَيْنَ الرِّجَالَ وَ لَا يَرَاهُنَّ الرِّجَالُ فَرَجَعْتُ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ ص فَقُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ سَأَلْتَنَا أَيُّ شَيْ‏ءٍ خَيْرٌ لِلنِّسَاءِ وَ خَيْرٌ لَهُنَّ أَنْ لَا يَرَيْنَ الرِّجَالَ وَ لَا يَرَاهُنَّ الرِّجَالُ قَالَ مَنْ أَخْبَرَكَ فَلَمْ تَعْلَمْهُ وَ أَنْتَ عِنْدِي قُلْتُ فَاطِمَةُ فَأَعْجَبَ ذَلِكَ رَسُولَ اللَّهِ ص وَ قَالَ إِنَّ فَاطِمَةَ بَضْعَةٌ مِنِّي‏
از على عليه السّلام روايت شد كه فاطمه سلام الله علیها در پاسخ سئوالی از رسول الله صلی الله علیه و آله ، فرمود:
بهترين چيز براى زنان آن است كه مردان را نبينند و مردان نيز آنان را نبينند.
على عليه السّلام گويد: من به نزد رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم بازگشتم و به آن حضرت گفتم: اى رسول خدا! من پاسخ آن سؤال را مى‏دانم و آن اين است كه بهترين چيز براى زنان آن است كه مردان را نبينند و مردان نيز آنها را نبينند.
رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمودند: چرا هنگامى كه نزد من بودى اين جواب را بيان نكردى، بگو بدانم چه كسى آن را به تو گفته است؟
گفتم: فاطمه عليها السّلام، پس رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم از اين امر تعجّب كردند و گفتند: همانا فاطمه پاره‏اى از تن من است. (بحار الانوار ج 43 ص 54 و حلية الأولياء أبى نعيم ج 2 ص 40)
مگر حضرت فاطمه سلام الله علیها وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ایشان را از کار بیرون از خانه معاف کردند نفرمودند:
فَلَا يَعْلَمُ مَا دَاخَلَنِي مِنَ السُّرُورِ إِلَّا اللَّهُ بِإِكْفَائِي رَسُولُ اللَّهِ ص تَحَمُّلَ رِقَابِ الرِّجَال‏
هيچ كس جز خداوند نمى ‏داند كه من چقدر خوشحال شدم از اينكه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم كارهاى بيرون از خانه را به عهده من قرار نداد و مرا از مراوده با مردان نجات داد! (بحار الانوار ج 43 ص 81)
آیا سیره عملی حجاب و عفاف زینب کبری سلام الله علیها یادمان رفته است !؟
آیا در تاریخ نیامده است : «هنگامي که زینب مي خواست به مسجد النبي کنار قبر رسول خدا(ص) برود علي(ع) دستور مي داد شب برود و به حسن و حسین(ع) مي فرمود همراه خواهر شان باشند. حسن(ع) جلوتر و حسین(ع) پشت سر، زینب در وسط حرکت مي کرد، آن ها از سوي مولاي متقیان مأمور بودند که حتّي چراغ روي مرقد منوّر پیامبر را خاموش کنند تا چشم نا محرم به قامت زینب نیفتد.»
یحیي مازني مي گوید: «من در مدینه، مدت زیادي همسایه علي(ع) بودم، سوگند به خداوند، در این مدت، هرگز زینب را ندیدم و صدایش را نشنیدم.» (زینب کبری ص 22)
حجاب و عفاف زینب به گونه اي بوده است که علامه مامقاني در این باره مي گوید: «و هي في الحجاب فَرِیدَةٌ لم یرَ شخصُها اَحَدٌ من الرجال في زمانِ ابیها و اخویْها الي یوم الطَّفِ»؛ «زینب در حجاب و عفاف یگانه روزگار بوده است؛ کسي از مردان، در زمان پدر او و برادرانش تا روز عاشورا، او را ندیده بود.» (تنقیح المقال ج 3 ص 79)
همینطور در روایات داریم که زنی خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و گفت مردان به جهاد می روند و ثواب بزرگی دارند اما زنان نه و یا در روایت دیگری زنی گفت مردان در بیرون از خانه آزادند و به سوی هر خیری که می خواهند می روند اما زنان بیچاره در خانه ها راه به جایی ندارند !
حضرت نفرمودند : زنها هم راه بیفتند بروند جهاد یا بیرون از خانه مانند مردان دنبال خیر بگردند !
بلکه فرمودند : جهاد زن خوب شوهر داری کردن در خانه است و از ثواب عظیم بارداری و تربیت فرزند گفتند و از ثواب حتی جابجا کردن یک چیز در خانه و ... (الکافی ج 5 ص 9 و امالی صدوق ص 411)

سجاد;79976 نوشت:
قصد حقیر متهم کردن بانوان جامعه نیست که معتقدم آنها آینه جمال الهی هستند و اهمیت حضور زن به عنوان عامل اصلی سعادت مردان جامعه بر کسی پوشیده نیست. (مستدرک ج 15 ص 180)
اما روایات می گویند که نباید خطر نفس و شیطانی را که مثل خون ! در انسان جریان دارد ، نادیده گرفت .(بحار الانوار ج 60 ص 229)
دین می گوید از بزرگترین ابزار های فریبنده شیطان برای به گمراهی کشیدن انسان ، زنانی هستند که خود را در معرض استفاده شیطان قرار می دهند . (اصول کافی ج 5 ص 515)
از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده است که فرمودند: النَّاجِي مِنَ الرِّجَالِ قَلِيلٌ وَ مِنَ النِّسَاءِ أَقَلُّ وَ أَقَلُّ‏
مردانی که سعادتمند می شوند کم هستند و زنانی که سعادتمند می شوند بسیار بسیار کم ! (اصول کافی ج 5 ص 515)
و روایات و نشانه های بسیاری که بیان آنها سخن را به اطاله می کشد.
حال با این اعلام خطری که در روایات برای بانوان محترم شده است آیا ساده انگارانه نیست که ما آنان را به کوچه و بازار دعوت کنیم تا شاید بتوانند معضل فساد را حل کنند آیا این کار مانند ریختن نفت بر آتش نیست !؟
اما عرض آخر حقیر و دعوتی که به صراحت و بی واهمه بیان می کنم این است اگر بانوان محترم بخواهند به اصول اخلاقی اسلام عمل کنند و مانند فاطمه و زینب سلام الله علیهما باشند که مسلما اینگونه است و یقین داریم که خواست قلبی شان همین است ، لازم است که تلاش کنند حضورشان در جامعه بر پایه ضرورتی فردی و اجتماعی (مانند تحصیل علمی که نیاز جامعه است) شکل بگیرد و مقررات دینی مانند حجاب و عفاف رعایت گردد و حضورشان مفسده ای نداشته باشد ، تا شاهد جامعه ای معنوی تر و الهی تر باشیم که روز به روز به آرمان های ملکوتی انسان نزدیک تر می شود .

http://www.askdin.com/showthread.php?t=10135&page=2
http://www.askdin.com/showthread.php?t=10135&page=4

همیشه موفق باشید

خیر البریه;137726 نوشت:
،
حاصل كلام اينكه خانه ، بهترين مكان براى رشد و كمال حقیقی زن و شايسته ترين محل براى تجلى سرميه ذاتى و ارائه وظيفه انسانى و الهى اوست . كوشش و شايستگى در همسردارى و اداره خانه در كنار انجام امور عبادى ، غنى ترين ذخيره معنوى و بهترين زندگى دنيايى واخروی را براى او به ارمغان مى آورد.

دست شما درد نکنه

پس ما که کارمندیم، همسر داری بلد نیستیم ؟ یا به رشد و کمال کمتر میرسیم .
من اصلا اینو قبول ندارم.
من هم با خانمهای خانه دار ارتیاط دارم هم با شاغلین خانوم . و میبینم با تمام خستگیشون هم به بچه هاشون میرسن هم به همسرشون و هم به خونه داری .

شما فکر میکنین خانومهای خونه دار تو خونه چی کار میکنن؟

برای نمونه یکی از اقوام خانه دار که تحصیلاتتش در حد کارشناسی ارشده :

صبح تا ساعت 11 : خواب
11 تا 12 : صبحانه
12 تا 12.30 : شستن ظرفهای صبحانه
12.30 تا 2 : پخت و پز و نماز
2.30 تا 3.30 : خوردن ناهار با همسر و فرزند
3.30 تا 6 : خواب
و..... ( خودم هم خسته شدم )

تازه ظرفهای این خانوم هم آقاشون میشورن .

نمیگم همه ی خانومها اینطورین ولی اکثرشون این طورین.

ما ها که شاغلیم فقط کمتر خرید میریم و کمتر میخوابیم (تازه ظرفهارم خودمون میشوریم :Nishkhand:)

فرقمون همینه.

تازه اگه ماها شاغل نباشیم کی میخواد تو زایمان به خانومها کمک کنه؟
حالا من نوعی رو گفتم.

در مورد تربیت بچه هم اینو بگم که همون خانوم خیلی با بچش بد رفتار میکنه و حتی بچه یه ساله رو میزنه. بازم میگم این قضیه عمومیت نداره ولی اکثر خانومهای خونه دار میگن که از پس بچشون بر نمیان و با اینکه خودشون خونه هستن بچشونو میفرستن مهد کودک.

nakisa;137839 نوشت:
شما فکر میکنین خانومهای خونه دار تو خونه چی کار میکنن؟ برای نمونه یکی از اقوام خانه دار که تحصیلاتتش در حد کارشناسی ارشده : صبح تا ساعت 11 : خواب 11 تا 12 : صبحانه 12 تا 12.30 : شستن ظرفهای صبحانه 12.30 تا 2 : پخت و پز و نماز 2.30 تا 3.30 : خوردن ناهار با همسر و فرزند 3.30 تا 6 : خواب و..... ( خودم هم خسته شدم ) تازه ظرفهای این خانوم هم آقاشون میشورن . نمیگم همه ی خانومها اینطورین ولی اکثرشون این طورین. ما ها که شاغلیم فقط کمتر خرید میریم و کمتر میخوابیم (تازه ظرفهارم خودمون میشوریم ) فرقمون همینه. تازه اگه ماها شاغل نباشیم کی میخواد تو زایمان به خانومها کمک کنه؟ حالا من نوعی رو گفتم. در مورد تربیت بچه هم اینو بگم که همون خانوم خیلی با بچش بد رفتار میکنه و حتی بچه یه ساله رو میزنه. بازم میگم این قضیه عمومیت نداره ولی اکثر خانومهای خونه دار میگن که از پس بچشون بر نمیان و با اینکه خودشون خونه هستن بچشونو میفرستن مهد کودک.

موافقم با این موضوع . زنای خونه دار انگار ذهنشون خرده میشه.هیچ تحلیل قوی ای نمیتونن بکنن. شایدمنظور احادیث این باشه.به نظر من باید تو محیط غیر مختلط رفت وآمد داشته باشن.خوب بعضیام میتونن عفتشون رو داشته باشن.

خیر البریه;137726 نوشت:

رسول خدا (ص)برترى و ثواب نماز فراداى زن در خانه اش ، مانند مزيت و ثواب نمازش ‍ در جماعت ، 25 مرتبه است .مکارم اخلاق

[=traditional arabic]نهاية الشيخ: روى يونس بن
ظبيان، عن أبي عبد الله عليه السلام أنه قال: خير مساجد نسائكم البيوت
بهترين مسجد براى زنان شما خانه ها است.

((زن شرمگاهى است كه پوشش آن خانه اش است ، پس وقتى بيرون برود شيطان به استقبال وی می آید و مسلط بر او مى شود.

این احادیث تا چه حد سندیت دارن.؟؟؟
ایا با این احادیث به این نتیجه نمیرسیم که قرآن فقط برای آقایون نازل شده؟

مگه تو قران نیومده که نماز رو به جماعت به پا دارید؟
اگه اینطوریه پس چرا ما باید اینقدر به خودمون زحمت بدیم و تو گرمای تابستون و سرمای زمستون تو بارون و برف بریم مسجد.
مگه مسجدها سنگر نیستند؟ مگه نباید مسجد ها رو پر کرد.
همین حرفارو میزنین که مسج ها سوت و کور میشن.

واللا ما که از کار شما سر در نیاوردیم .:aatash:
دیشت تو مسجد آقا میگفت که همهی شما دعوت شده این و این لیاقتو خدا به هر کس نمیده که بیاد مسجدو قران سرش بگیره .
بعد از این طرف میگین خونه بهتر از مسجده :Gig:

nakisa;138031 نوشت:
دیشت تو مسجد آقا میگفت که همهی شما دعوت شده این و این لیاقتو خدا به هر کس نمیده که بیاد مسجدو قران سرش بگیره . بعد از این طرف میگین خونه بهتر از مسجده

سلام

فک کنم حضرت زهرا برای نمازشون توی ایوان خانه می خواندند و مسجد نرفته باشند؟!:Gig:

درسته؟:Gol:

نقل قول:
مگه تو قران نیومده که نماز رو به جماعت به پا دارید؟

با سلام

در کجای قرآن وکدام آیه آمده است ؟

در قرآن خطاب به زنان پیامبر (ص) و همه زنان آمده که : وقرن فی بیوتکن : در خانه هایتان بمانید و خودنمایی مکنید ....

عن أنس بن محمد، عن
جعفر بن محمد، عن آبائه عليهم السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله في
وصيته لعلي عليه السلام: يا علي ليس على النساء جمعة ولا جماعة، ولا أذان، ولا

إقامة، ولا عيادة مريض، ولا إتباع جنازة، ولا تقيم عند قبر الخبر.خصال

ودر مکارم اخلاق با متن :

عن جعفر بن محمد، عن آبائه عليهم السلام فيما أوصى به
رسول الله صلى الله عليه وآله عليا: يا علي ليس على النساء جمعة ولا جماعة، ولا
أذان ولا إقامة ولا تسمع

الخطبة ولا تخرج من بيت زوجها إلا باذنه الخبر

ودر خصال به متن :

فيما أوصى به النبي صلى الله عليه وآله عليا: يا علي ليس على
النساء
جمعة ولا جماعة ولا أذان ولا إقامة ولا عيادة مريض ولا اتباع جنازة، ولا
هرولة بين الصفا والمروة، ولا استلام الحجر، ولا حلق، ولا تولى القضاء، ولا تستشار،
ولا تذبح إلا عند الضرورة، ولا تجهر بالتلبية، ولا تقيم عند قبر، ولا تسمع الخطبة،
ولا تتولى التزويج، ولا تخرج من بيت زوجها إلا بإذنه، فان خرجت بغير إذنه لعنها
الله وجبرئيل وميكائيل، ولا تعطي من بيت زوجها شيئا إلا بإذنه ولا تبيت وزوجها

عليها ساخط وإن كان ظالما لها

همچنین :
امام باقر -عليه السلام- فرمود: براى زنان در حج اين امور لازم نيست:

1- بلند گفتن لبيك

2- هروله بين صفا و مروه [كه نوعى دويدن است]

3- دست كشيدن بر حجر الاسود

4- ورود به كعبه

5- سرتراشيدن، تنها بايد قدرى از موى خود را كوتاه كنند.

واز طریق عامه :

حدثنا أبو بكر قال نا ابن إدريس عن هشام عن الحسن ومحمد بن سيرين قال ليس على النساء أذان ولا إقامة

مصنف ابن أبي شيبة:ج1/ص201 ح2312

عبد الرزاق عن ابن جريج عن عطاء قال ليس على النساء والعبيد جمعة

مصنف عبد الرزاق:ج3/ص172 ح5196

أخبرنا أبو سعد أحمد بن محمد الماليني ثنا أبو أحمد بن عدي ثنا أحمد بن الحسن بن عبد الجبار ثنا الحكم بن موسى ثنا يحيى بن حمزة عن الحكم عن القاسم عن أسماء قالت قال رسول الله صلى الله عليه وسلم ليس على النساء أذان ولا إقامة ولا جمعة ولا اغتسال جمعة ولا تقدمهن امرأة ولكن تقوم في وسطهن هكذا رواه الحكم بن عبد الله الأيلي وهو ضعيف ورويناه في الأذان والإقامة عن أنس بن مالك موقوفا ومرفوعا ورفعه ضعيف وهو قول الحسن وابن المسيب وابن سيرين والنخعي

سنن البيهقي الكبرى:ج1/ص408 ح1780

وبإسناده قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم ليس على النساء غزو ولا جمعة ولا تشييع جنازة لم يرو هذه الأحاديث عن أبي قتادة إلا ولده ولا سمعناها إلا من عبدة وكانت امرأة عاقلة فصيحة متدينة

المعجم الصغير:ج2/ص297 ح1196

البته آنچه در قرآن کریم واحادیث در باره ی حضور زن در منزل آمده وجناب خیرالبریه هم لطف نموده و تذکر داده اند مطلوب اولی است

و واجب شرعی نیست .بلکه در علم فقه به این موارد مستحب مؤکد می گویند .

یعنی در صورتی که اجبار والزام نباشد بهترین روش این است (نه این که واجب باشد زن حتما" در منزل بماند واز منزل خارج نشود .) دراین صورت همسرش راوی تحولات و تعلیمات اجتماعی او می باشد

اما باید به مسایل جانبی هم توجه نمود .

زن در صورت داشتن همسر خروجش از منزل در صورتی که اضطرار ایجاد نکند باید با اجازه ی شوهر باشد .

دوستان دقت بفرمایند، داریم حکم شرعی را بیان می کنیم . وهنوز وارد اخلاق وعرف نشده ایم .

لازم است ابتدا محدوده ی شرعی مشخص شود تا بعد بتوانیم اخلاقیات وعرفیات را بر حکم شرعی تطبیق بدهیم .

والگویی مناسب برای حضور زن در اجتماع را ترسیم کنیم .

اکنون به این سؤال میرسیم که چرا حکم فقه وشرع برای حضور زن در اجتماع تاکید بر اقل حضور می باشد یا اینکه راحت تر بگوییم چرا شرع ترجیح میدهد که زن کمترین حضور را در اجتماع داشته باشد ؟

........................................................................... حق یارتان :roz:.................................................................................

••ostad••;138074 نوشت:
اکنون به این سؤال میرسیم که چرا حکم فقه وشرع برای حضور زن در اجتماع تاکید بر اقل حضور می باشد یا اینکه راحت تر بگوییم چرا شرع ترجیح میدهد که زن کمترین حضور را در اجتماع داشته باشد ؟

آنچه که مد نظر اسلام است این است که مهمترین کانون جامعه یعنی خانواده حفظ شود.

این که در اسلام به حضور حد اقلی زن در جامعه تأکید می شود به دلیل عوارضی است که حضورزن در جامعه بدون رعایت عفت، به جامعه وخانواده وارد می کند.وبدون رعایت تقوی امنیت روانی خانواده و یا بالاتر از آن خود كانون خانواده تحت تاثیر این بی عفتی قرار خواهد گرفت.

لطافت و ظرافت زن كه امتیاز بسیار برجسته اوست و ساختار ضعیفتر بدنی وی نسبت به مردان موجب این شده است كه خداوند متعال تكالیفی متفاوت از مردان برای وی معین كند.

آنچه در سیره بزرگ زنان مسلمان بوده است ، حضور حداقلی و بالضروره در صحنه‌های مختلط اجتماعی است. گاهی استناد می‌شود به خطب حضرت زهرا یا حضرت زینب علیهما صلوات الله و می‌گویند ببینید این حضور در اجتماع ایشان است! بی توجه به آنكه وضعیت را در نظر بگیرند، زمانی كه دست بسته حجت خدا را بر زمین می‌كشند و چهره‌های منافق سكوت كرده‌اند و زمانی كه صحنه خونین كربلا به وجود می‌آید و هیچ مردی از مردان خدا را زنده نگذاشته‌اند، از پشت پرده برای آنها سخن می‌گویند و عتاب می‌كنند؛ نه آنكه هر روز در هر شانی میان مردان ، حضور پیدا كند و ارتباط مستقیم داشته باشند. البته این‌ها هرگز نافی نقش بسیار مهم و جایگاه متعالی زن نیست. اولا نقش زن در كانون خانواده بحث كمی نیست كه به آن به چشم حقارت و وظیفه دست دومی نگاه شود.چرا كه دو وجهه خطیر و مهم مادری و همسری را به همراه دارد.

خانواده مهم ترین و اساسی ترین نهاد اجتماعی جامعه انسانی است و تاثیر آن در نهادهای اجتماعی دیگر غیرقابل انکار است و برهمین اساس ثبات و استحکام نهاد اجتماعی خانواده در استحکام و استواری نهادهای دیگر جامعه تاثیر می گذارد.

از منظر اسلام، حجاب و پوشش عاملی است که سبب می شود نگاه ها و برخوردها در جامعه بر اساس انسانیت شخص باشد و زن بودن در آن جایگاه و معنایی ندارد. هرگاه حجاب کامل رعایت شود و مانع از نمایان شدن ویژگی های زنانه ی جسمی،رفتاری و گفتاری یک زن شود، خودبخود عاملی می شود که وقتی افراد باهم ملاقات دارند، در درجه اول انسانیت شخص مقابل را مد نظر داشته باشند نه جنسیت و زن بودنش را ! پس حجاب برای زن در درجه اول یک حق است نه وظیفه! زیرا انسانیت او را در جوامع برجسته می کند نه زن بودنش را.بنابراین اگر زن بخواهد در جامعه حضور داشته باشد باید رعایت حجاب را داشته باشد البته نه به عنوان صرفا پوشش بلکه رعایت عفت در نگاه وراه رفتن وگفتار وحرکات.

اسلام حضور اجتماعی زنان را امری واجب و ضرورت شرعی می‌داند اما این حضور نباید منجر به فروپاشی و یا سست شدن ارتباطات خانوادگی شود. نباید بر روی اشتغال زنان آن قدر تأکید شود که زنان، خانواده را فدای اشتغال خود سازند و ضرورت تشکیل خانواده به عنوان اولویت چندم خانمهاقرار گیرد.

با سلام

نكته مهمي كه مورد غفلت واقع میشود برآیند موضوعات است یعنی بعضی میگویند که مثلا فلان خانم دکتر و ... شده و الان در یک شغل بسیار مفید است اما توجهی به سایر تبعات و مفاسدی که تا زمان رسیدن این خانم بدرجه دکترا و ... دامنگیر فرد وجامعه شده ندارند.

آیا کسی میتواند همه جوانب و مفاسد این پروسه را حساب وسپس برآیند بگیرد ؟

بنابراین توصیه به حضور کمتر زن در اجتماع است بعلت تبعات مخرب.

آنچه که مسلم است این است که ما نمی خواهیم و نمی توانیم از حضور زن در اجتماع خودداری کنیم پس تکلیف در این جا این است که ما شناخت وآگاهی زنان را در جامعه بالا ببریم تا کمترین آسیب به خانواده وبه تبع آن جامعه وارد شود.زنان ما باید شناخت کافی نسبت به خود و خصوصیات خود و اجتماع داشته باشند زيرا بدون کسب آگاهی وشناخت نسبت به عوارض حضورشان در اجتماع، ناخواسته به وسیله ای برای تباهی جامعه تبدیل خواهند شد. اما اگر شناخت برای زنان حاصل شود و زن جهت و هدف خود را در جامعه از ابتدا مشخص کند از آن عوارض هم بدور خواهد ماند.

زنان نباید فراموش کنند که روح بشر فوق العاده تحريک پذير است. اشتباه است که گمان کنيم تحريک پذيري روح بشر، محدود به حد خاصي است و از آن پس آرام مي گيرد.غریزه ی جنسی همچون ثروت اندوزی سیری ناپذیر است همان طور که بشر در ناحيه ثروت و مقام، از تصاحب ثروت سير نمي شود و اشباع نمي گردد، در امور جنسي نيز چنين است. هيچ مردي از تصاحب زيبارويان و هيچ زني از متوجه کردن مردان و تصاحب قلب آنان و بالاخره هيچ دلي از هوس سير نمي شود.

بنابراین حتی اگر زنان در جامعه فقط به همین یک نکته توجه خاص داشته باشند از خیلی آسیبهای احتمالی در جامعه مصون خواهند ماند.

سلام
این بحث و استاد عزیز مطرح کردند و ظاهرا داره به فراموشی سپرده میشه خوب تا این جا که محدوده شرع تعیین شد و معلوم شد که

••ostad••;138074 نوشت:
حکم فقه وشرع برای حضور زن در اجتماع تاکید بر اقل حضور می باشد

پس از نظر شرعی حضور حداقلی به خانم ها توصیه شده و نه عدم حضور

حالا این سوال مطرح میشه که اخلاق و عرف جامعه چه نظری دارند در این زمینه؟

یکی از بهترین ارمغان های انقلاب، ارزش گذاری به زنان در جامعه بوده است.خودباوری زنان پس از انقلاب را می توان از جمله معجزات انقلاب اسلامی دانست. در هویت اسلامی ، مهمترین ملاک برای زن، تقوا و دانش است ،در صورتی که پیش از این زن ، تنها مناسب ویترین ها بود.اما به برکت انقلاب اسلامی هویت جدیدی برای زن در نظر گرفته شد که در تضاد کامل با الگوی زن عریان غربی است، این هویت زن مسلمان ایرانی را در پوششی کامل اما همراه مردان در صفوف مختلف اجتماعی، سیاسی، ادبی و هنری، ورزشی و... قرارداد.

در نظام اسلامي‚ زن به عنوان يك انسان مي تواند مشاركت فعال با مردان در بناي

جامعه اسلامي داشته باشد ولي نه به صورت يك شي‚ نه او حق دارد خود را به چنين

حدي تنزل دهد و نه مردان حق دارند كه به او چنين بينديشند.

سینا;140942 نوشت:
یکی از بهترین ارمغان های انقلاب، ارزش گذاری به زنان در جامعه بوده است.خودباوری زنان پس از انقلاب را می توان از جمله معجزات انقلاب اسلامی دانست. در هویت اسلامی ، مهمترین ملاک برای زن، تقوا و دانش است ،در صورتی که پیش از این زن ، تنها مناسب ویترین ها بود.اما به برکت انقلاب اسلامی هویت جدیدی برای زن در نظر گرفته شد که در تضاد کامل با الگوی زن عریان غربی است، این هویت زن مسلمان ایرانی را در پوششی کامل اما همراه مردان در صفوف مختلف اجتماعی، سیاسی، ادبی و هنری، ورزشی و... قرارداد.

سلام
به نظر بنده هرچند نوع پوشش زن در حضور اجتماعی اش مهم است اما مهمتر از آن اینستکه آیا حضور زن در اجتماع در راستای اهداف کلی آفرینش اوست یا خیر ؟ اگر هست چگونه ؟ و اگر نیست چرا ؟
ما نمی توانیم برای انسان مقصدی تعریف کنیم و بعد در حضور اجتماعی زن یا نقش مرد در خانه هیچ برنامه ای متناسب با آن هدف نداشته باشیم .
این یعنی گسست بین هدف و برنامه بین نظر و عمل .
موفق باشید

سلام
تاکید شرع به حضور اقل بانوان درجامعه جهت استکام بنیان خانواده می تواند باشد(فکر کنم با عرض پوزش )چون زمانی را که صرف بیرون جامعه خانواده مشود نهایتا و در بهترین حالت جهت پیشرفت جامعه بشری ست که این حضور اگر با همین قوت و انگیزه اگر در خانواده صورت بپذیرد => جامعه سالم تر خواهد بود

حامد;141006 نوشت:
سلام
به نظر بنده هرچند نوع پوشش زن در حضور اجتماعی اش مهم است اما مهمتر از آن اینستکه آیا حضور زن در اجتماع در راستای اهداف کلی آفرینش اوست یا خیر ؟ اگر هست چگونه ؟ و اگر نیست چرا ؟
ما نمی توانیم برای انسان مقصدی تعریف کنیم و بعد در حضور اجتماعی زن یا نقش مرد در خانه هیچ برنامه ای متناسب با آن هدف نداشته باشیم .
این یعنی گسست بین هدف و برنامه بین نظر و عمل .
موفق باشید

در فرهنگ اسلام، آنچه که به عنوان یک اصل مهم مطرح می شود این است که حضور زن در خانه از اولویت بر خوردار است. اشتغال زن در خارج خانه برپایه فرهنگى است که از غرب آمده و در اثر بى‌توجهى به فرهنگ دینى رشد یافته است.

آنچه که از نظر اسلام اهمیت دارد کانون خانواده است ؛ چرا که رکن اصیل هر جامعه ای خانواده می باشد.

اسلام برای فعالیت‌ زن در داخل خانه و مسئولیت خانه‌دارى او ارزش زیادى قائل است. هر چند که بعضی ها حضور زن در خانه وکار او را به غلط نوعی بیکاری می دانند. مهم‌ترین رسالت زن تربیت صحیح فرزند و خوب شوهردارى اوست که ارزش آن بالاتر از جهاد شمرده شده است. بنابراین بزرگ‌ترین ثمره‌اى که زن مى‌تواند داشته باشد، پرورش فرزندان صالح و مفید و تحویل آن‌ها به جامعه است.این اصل قضیه است.

حال در جامعه ای که شرایط تغییر کرده وزنان به دلایل مختلف خواهان حضور در اجتماع هستند ،این حضور نیز در آموزه های دینی قانونمند شده است. خداوند براى حفظ پاکى زن، محدودیت‌هایى را براى حضور زن در جامعه قائل شده، ولى این محدویت‌ها براى این نیست که او را در فشار قرار دهد، بلکه این‌ها در راستاى قرار گرفتن زن در مسیر کمال است. خدا ملاک حضور زن در جامعه را حفظ پاکى او قرار داده است و حضور او در مناسبات اجتماعى تا جایى جایز است که موجب خدشه‌دار شدن پاکى او نشود .

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
سلام
امیدوارم دوستان صاحب اندیشه دینی از من دلخور نشن اما

اگه اجازه بدین یه حرفی توی دلمه بزنم
بحث شرعی ودینی حضور زن مشخصه
اما آیا واقعا کسی پابند هست
یادتون رفته زن قبل یک دختر یا همسر و یا مادر بودن یک انسانه
چطور باید انتظار داشت جامعه ای که نیمی از افرادش رو زنان تشکیل میدن برن در منزل سکنا بگیرند
عجب جمله ای شد:khandeh!:
زن امروز در س خوندس و به اندازه یک مرد هزینه کرده اگه فرزندانش هم دختر باشند خونه نشین بشن یا کم بیرون بیایند
با تمام اعتقادی که به اصول دینی دارم معتقدم اگر دلیلی داشته به یقین برای برهه ای از تاریخ بوده
چرا که امام علی می فرمایند با زن مشورت نکنید اما آیا حقیقتا زن از نظر ایشان موجودی کند ذهن است
و اگر هست واقعه کربلا را کدام شخصیت مذهبی و به جرات سیاسی زنده نگاه داشت و پیام آور اقتدار ه عدالت شد
امام علی برای حضور ام المومنین عایشه چنین سخنی را گفتند که جنگی چون جمل را به وجود آوردند و آن همه کینه و کدورت را بر تارک مسلمانان زدند اگر در آن برهه تاریخی سخنی گفته شده رواست به تمام اعصار و افراد گسترش داد
زن شیرازه جامعه است
اگر همین زن در انقلاب اسلامی نقشی عظیم نداشت
اگر در هشت سال دفاع مقدس جانانه در کنار همسرش به دفاع نمی پرداخت امروز دیگر از کم رنگ بودن حضور سبزش سخن به میان نمی آمد

صـاحـب كـتـاب منتهى اليواقيت حديثى را از امام هشتم , على بن موسى الرضا (ع ) ازپدرش از پدرانش تا امير المؤمنين ـ عليهم السلام وآن حضرت از رسول خدا (ص )نقل كرده است كه فرمود: ـ طلب العلم فريضة على كل مسلم ومسلمة . يعنى : كسب دانش بر هر مرد وزن مسلمان , واجب است.
حدیث بالا میگه هم بر زن هم بر مرد واجبه خوب برای این درس خوندن به فرض جلوگیری از اختلاط خیلی مشاغل رو برای زنها به همراه داره.پس خیلی از مشاغل مربوط به طلب علم برای زنها واجب میشه.آیا معصوم نمیدونسته که چنین مشاغلی باید وجود داشته باشه؟یا معصوم میگه زنها دریک محیط علمی فقط دانشجو باشن؟که سوال دوم منطقی نیست.چون مستلزم اختلاط میشه و با احادیث دیگه تناقض پیدا میکنه.پس همیشه باید یه عده از زنها شاغل باشن از نظر اسلام.

از آيات قرآن کريم مي توان استنباط نمود که کسب و کار ـ في الجمله ـ براي زنان مجاز بوده و حرام نيست. چنان كه در قرآن مجيد آمده است: للرِّجالِ نَصيبٌ مِمّا اكْتَسَبوا و لِلنِّساءِ نَصيبٌ مِمَّا اكْتَسَبْن ( هريك از زنان و مردان از آنچه اكتساب كنند بهره مند مى شوند). (نساء: 32)

مالكيّت زن، چون مرد محترم است. و نظر به اينكه يكى از راه هاى كسب مال، داشتن شغل است، به حمايت اسلام از زنان در انتخاب شغل پى مى بريم، مشروط بر اين كه آن شغل با مصالح فردى و اجتماعى زن در تعارض نباشد. شغلى كه به سست نمودن اركان اصلى خانواده نينجامد و زن را از آسيب هاى اجتماعى حفظ نمايد و با مقتضيات روحى و لطافت و ظرافت جسمى او متناسب باشد، مورد تأييد اسلام است ،حتى بر زنان، تصدى مشاغلى چون مامايى، پزشكى زنان و تعليم و تربيت دختران و زنان مسلمان، واجب كفايى است.

سيره و نوع رفتار پيامبر (صلي الله عليه و آله) با اشتغال زنان در عصر رسالت، به خوبي نشان دهنده جواز کار زنان است و جواز بسياري از کارها براي زنان امضا شده است.

اشتغال زنان در عصر رسالت به شکل گسترده به چشم مي خورد و تقريباً در بسياري شغل هاي رايج آن زمان، زنان حضور داشتند.

بعضي مشاغل زنانه است و معلم زن، پرستار زن، پزشک زن و غيره بايد وجود داشته باشد تا جامعه به تعادل برسد اما مهم اين است که زن حتي در صورت حضور در جامعه نبايد نقش اصلي خود را که مادر يا همسر است، فراموش کند. او بايد بداند هر نقش که در جامعه عهده دار است، هرقدر پراهميت، از اولين وظيفه او پراهميت تر نيست.

اسلام براي زن در کار کردن خارج از منزل شرايط وقيودي را وضع کرده است که اگر زن مسلمان خواسته باشد که کار نمايد بايد اين شرايط و ضوابط شرعي را مدنظر داشته و بدان پایبند باشد.

زن به کاري که مي پردازد با فطرت زنانگي او مطابقت داشته باشد.کار کردن زن در جامعه نباید به گونه ای باشد که زمینه ی اختلاط با مردان نامحرم را فراهم کند. زن به مقداری از کار بپردازد که کار او در منزل و تربيت اطفالش ضايع نشود و کاري که همه وقت او را مصروف بسازد، تأثير منفي در خانواده اش به جا مي گذارد.
در حين خروج از منزل و در محيط کار بايد از آن چه که اسلام براي زن در آن هنگام و مواضع حرام قرار داده است اجتناب بورزد و مرتکب کار حرام نشود، مانند رعايت حجاب و لباس اسلامي و گريز از اختلاط و خلوت با مردان نامحرم.
همچنین بايد اين زن خود را به تقوا و ترس از خدا آراسته نمايد و از حرکات، اعمال و رفتاري که فتنه انگيز و فساد آفرين باشد بپرهيزد تا خود در امان قرار گيرد و ديگران از فتنه اين زن نيز مصون باشند و وسيله براي زايش فساد و برانگيختن فتنه قرار نگيرد.
اين ها برخي از شرايط کار زن در بيرون از منزل است، اما به طور مسلم مي توان گفت اشتغال زن نبايد موجب اخلال در جريان عادي امور خانواده و مانع از اداره خانه و تربيت فرزندان شود.
شرايط و محدوديت هايي که براي اشتغال زنان در نظام حقوقي اسلام مقرر شده با هدف حفظ کرامت و شخصيت زن و نيز مصالح خانواده و اجتماع است. حفظ بنيان خانواده و تربيت فرزندان و نيز آرامش روحي و رواني زنان و جامعه از مصالح اساسي است که اسلام آن را مورد تأکيد ويژه قرار داده است. از اين رو، وضع محدوديت ها و ضوابط با هدف تقويت و حفظ کانون گرم خانواده و فعال نمودن کارکردهاي مثبت آن است .بنابراين، اسلام کار زنان را در کنار ديگر مسائل و امور اجتماعي لحاظ نموده و از نگرش تک بعدي به کار زنان دوري نموده است. وانگهي، هنجارهاي حقوقي و اخلاقي اسلام به گونه اي هستند که از تبديل شدن زن به ابزاري براي اقتصاد، جلوگيري مي کند. از سوي ديگر، حضور زنان در برخي مشاغل لازم و ضروري است؛ زيرا اجرايي شدن برخي از احکام اسلامي و رعايت آنها و ضرورت هاي اجتماعي، مستلزم حضور زنان در برخي مشاغل و حرفه هاي اجتماعي است.

هست هستی;141298 نوشت:
صـاحـب كـتـاب منتهى اليواقيت حديثى را از امام هشتم , على بن موسى الرضا (ع ) ازپدرش از پدرانش تا امير المؤمنين ـ عليهم السلام وآن حضرت از رسول خدا (ص )نقل كرده است كه فرمود: ـ طلب العلم فريضة على كل مسلم ومسلمة . يعنى : كسب دانش بر هر مرد وزن مسلمان , واجب است.
حدیث بالا میگه هم بر زن هم بر مرد واجبه خوب برای این درس خوندن به فرض جلوگیری از اختلاط خیلی مشاغل رو برای زنها به همراه داره.پس خیلی از مشاغل مربوط به طلب علم برای زنها واجب میشه.آیا معصوم نمیدونسته که چنین مشاغلی باید وجود داشته باشه؟یا معصوم میگه زنها دریک محیط علمی فقط دانشجو باشن؟که سوال دوم منطقی نیست.چون مستلزم اختلاط میشه و با احادیث دیگه تناقض پیدا میکنه.پس همیشه باید یه عده از زنها شاغل باشن از نظر اسلام.

سلام به هست هستی
اصل کلام شما مبنی بر اشتغال خانمها صحیح است و بحثی نیست اما درباره حدود و مرزها اگر قصد استدلال دارید و برداشتی از متون منابع دینی ، نباید به عنوان حکم دینی و شرعی و به نام حکم الهی مطرح نمایید و تصریح کنید که این برداشت بنده است.

در نظر داشتن چند نکته در تعیین حدود اشتغال خانمها از نظر اسلام بسیار مهم است:
1- شرائط متفاوت افراد در جوامع مختلف دنیا در نظر بگیریم و صرفا شهر و استان خود را در نظر نداشته باشیم.
2- صدور حکم از جانب خدای حکیم و دانا معلق بر تطابق با روح شریعت و تمام قوانین هدایت است.
3- موارد اضطرار و خواص که تشخیص آنها به این سادگیها هم نیست.
4- دوری نظر از منافع شخصی.
5- در نظر داشتن قاعده تعالی و رشد بشر.

بسم الله
شاغل بودن زنان هیچ تناقضی با آیین و موازین اسلامی مانداره!
تا زمانی که زن با رعایت حجاب آنچنان که در دین آمده و زینت یافتن به عفاف، در جامعه حضور پیدا می کنه، نه مبتلا به مفسده می شه و نه مفسده ایجاد می کنه!
امروز زنانی که دارای بالاترین سطح تحصیلاتن و شاغلند در شغل هایی که شان اجتماعی شون و انسانی شون حفظ می شه کم نیستن، خیلی هاشون به شدت هم متخلق به اخلاق اسلامی هستند!
اگرچه امروز پیشرفت تکنولوژِی امکان کار و تحصیل رو در منزل برای همه بخصوص خانم ها ایجاد کرده ولی نمیشه حضور اونها رو در جامعه ترک موروعه حساب کرد.
علاوه بر اون حضور زنان در خیلی از فعالیت های اجتماعی و سیاسی به نوعی واجب محسوب می شه، حضور زنان در انتخابات ها و راهپیمایی ها و تظاهرات های زمان انقلاب و امدادگری های زمان جنگ رو که کسی باهاش مخالفت نداره، داره؟؟؟

بسم الله النور

با توجه به مطالب ارایه شده بنده مختصری از مطالب در مورد حدود شرعی حضور بانوان در اجتماع را بیان مینمایم و از کارشناسان محترم تقاضای جمع بندی بحث حضور شرعی بانوان در اجتماع را دارم .در صورتی که دراین مورد دیگر سؤالی نباش .

در آیات وروایات توصیه بر حضور حداقل بانوان در اجتماع (به معنای عام واصطلاحی ) شده واین توصیه در حد مستحب مؤکد قرار دارد .

دلیل : وجود یک زن با توجه به ظرافت در خلقت او که زمینه های آسیب پذیری از لخاظ جسمی وروحی را دارا میباشد این مهم را اقتضا میکند که خود را تا حد ممکن از معارضه محفوظ نگاه دارد .
موجود ی که از لحاظ عاطفی و روحی وجسمی از ظرافت خاص خلقت برخوردار است باید سعی کند که در معرض تندبادها قرار نگیرد . تند بادهایی مانند موارد زیر :
جامعه محل تاخت و تاز اندیشه ها است . وهر اندیشه ای پاک و دور از الودگی نیست .

جامعه محل معامله ی روابط ومعاملات پایا پای است وهر معامله ای بی غل و غش نیست .

جامعه محل دادو ستد وتبادل داشته ها است وهر داشته ای قابل مبادله و دادوستد نیست .

جامعه محل تحمل فشارهای زندگی است وهر جسمی قادر به تحمل این فشارها نیست

جامه محل کسب ودر آمد است وهر مانعی در آن خیلی زود باید به هرطریقی حذف شود

پس: آلودگی های برخی از اندیشه ها -وغل وغش - گرانبها بودن کرامت زنان - وخشن بودن نوع زندگی در آن برای حضور زنان در شرع مقدس محدودیت قایل شده.

............................................................ حق یارتان :roz:.............................................................

اول بگم شخصا اعتقاد قلبیم اینه که اگه توی خونه باشم هم برای خودم بهتره هم خانوادم
ولی تجربم نشون داده که دچار روزمرگی میشم واحساس بی هدفی لحظه ای از ذهنم رها نمیشه وهمش باید در تدارک مهمهانی دادن ومهمانی رفتن و.... بشم ضمن اینکه می دانم استعداد خوبی دارم ودلم می خواهد از این استعداد حداکثر بهره را ببرم علاوه براینکه کارهایی که در جامعه هست اکثرا استثماری است در این دور باطل می چرخم ؟

علیا مخدره;143637 نوشت:
اول بگم شخصا اعتقاد قلبیم اینه که اگه توی خونه باشم هم برای خودم بهتره هم خانوادم
ولی تجربم نشون داده که دچار روزمرگی میشم واحساس بی هدفی لحظه ای از ذهنم رها نمیشه وهمش باید در تدارک مهمهانی دادن ومهمانی رفتن و.... بشم ضمن اینکه می دانم استعداد خوبی دارم ودلم می خواهد از این استعداد حداکثر بهره را ببرم علاوه براینکه کارهایی که در جامعه هست اکثرا استثماری است در این دور باطل می چرخم ؟

با نگاهی به آموزه های اسلام به خوبی می توانیم بفهمیم که جایگاه و مقام زن در خانواده ازدیدگاه اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است تا آنجا که جهاد زن در میدان زندگی ، نیکو همسرداری کردن معرفی می شود . همسرداری نیکو توسط زن تنها یک نقش نیست بلکه یک هنر است، هنری که اگر زن آن را به خوبی اجرا کند، به ایفای بهتر نقش مرد در جامعه کمک می کند.

اگر ما به این برسیم که خانه‌داری نیکو، یعنی سنگرداری نیکو، سختی خانه‌داری یعنی سختی میدان جنگ! و سنگرداری در خانه مشابه سنگرداری در جنگ، مانع از ورود اجانب است و مانع ورود پندار و رفتار ناسالم در خانواده می‌شود؛ بدون شک جایگاه واقعی وبا اهمیت زن در خانه برایمان مشخص می شود.

زنان در محیط خانواده نیز قادر هستند خیلی از استعدادهای خود را پرورش دهند مطالعه وآموزش هنر و...اموری هست که در محیط خانه هم می توان یاد گرفت ضمن اینکه امروزه خانمها به دلیل عدم برنامه ریزی برای زندگی به روزمره گی دچار می شوند وکارهای خانه را به عنوان اموری تکراری در نظر می گیرند در حالی که با داشتن یک برنامه منظم برای کارهای خانه وتوجه به علاقمندیها واستعدادهای خودشون وگنجاندن اونها در برنامهمی تونند از روز مره گی وتکرار در امان باشند.

علیا مخدره;143637 نوشت:

حل این تعارض

باید عرض کنم که مسائله اشتغال در خانه برای زنان جامعه ما توضیح داده نشده و باید گفت : اشتغال در خانه برای خانم ها به این ترتیب است:

1- اشتغال در خانه به معنای برنامه ریزی برای مدیریت خانوادست.
اهمیت خانواده و مدیریت آن به قدری زیاد است که پیامبر گرامی اسلام ، فاطمه زهرا سلام الله علیها را معلم و میزان این مسائله مهم قرار دادند.
فاطمه زهرایی که دردانه خداست و کُفّ علی مرتضی و پاره تن رسول گرامی، در این امر خطیر و بسیار پر اهمیت، شاخص است و این ماموریت را دارد تا بیاموزد

چطور می شود جامعه اسلامی را از این دریچه کنترل کرد و رشد داد و پروراند؟

جامعه از اجتماع های کوچک تری به نام خانواده تشکیل شده است که با یک نگاه مدیریتی و جامع، تعلیم و تعلم ،رشد و صعود،تعالی و ترقی،در آن خیلی بهتر پیش می رود تا در کل اجتماع و آن هم به خاطر تعداد زیادی از عوامل است.
..... ادامه دارد

تقاضا دارم فعلا کسی پست نزند تا چند نکته مهم بنده در کنار هم باشند.

علیا مخدره;143637 نوشت:

... دنباله

جمله معروفی هست که همه شنیده اند:

* از دامان زن مرد به معراج می رود.

به این معناست که اسلام در سیستم بی نظیر تربیتی خود، خانه را مدرسه و زنان را مدیران و معلمان این مدرسه ها قرار داده.
آموزه ها در هر مدرسه مطابق شرائط موجود در خانواده و سطح فرهنگی و توان و استعداد افراد، به آنها منتقل می گردد و این شبکه به هم متصل مشود و هرم جامعه کلان را می سازند،در نتیجه نظام پر بها و موفق اسلام شکل می گیرد.
برای این کار عظیم و خطیر لازم است مدیر و معلم این مدرسه ها ویژگیهای خواصی داشته باشند:
1-
پرورش توان و استعداد برای مدیریت و تعلیم و تعلم
2- تسلط علمی بر مباحث آموزشی تربیتی
3-
برنامه ریزی
این سه محور اصلی هر کدام زیر شاخه هایی دارند که درخت کامل این تقسیم بندی: هم مدیریت زمان ما را بر صرف عمر و زمان معین می نماید و هم رسالت اصلی و حقیقی زنان جامعه را نشان می دهد.
همان رسالتی که فمنیسم آن را تنزل داده و زن را حتی در ایران به ورطه بی ارزشی کشانده.
فمنیسم در مقابل سوء استفاده اش از زن، فرصت هایی در اختیار او گذاشته اما باید گفت که همانها هم خواسته شوم و پلیدیست برای استثمار و بهره کشی از این قشر ارزشمند جامعه.
کوتاه سخن:
ببینید در این پست کوتاه، اسلام به زن چه امتیازی داده و فمنیسم چه؟؟؟!!!

اسلام زن را تا به جایی بالا می برد که شغل انبیا را به او می دهد و اورا عضو موثر و اساسی جامعه قلم داد می کند ولی فمنیسم زن را تا پله اول حیوانیت پایین می آورد.
ادامه دارد ...

عرفان;144275 نوشت:
... دنباله
همان رسالتی که فمنیسم آن را تنزل داده و زن را حتی در ایران به ورطه بی ارزشی کشانده.
فمنیسم در مقابل سوء استفاده اش از زن، فرصت هایی در اختیار او گذاشته اما باید گفت که همانها هم خواسته شوم و پلیدیست برای استثمار و بهره کشی از این قشر ارزشمند جامعه.
کوتاه سخن:
ببینید در این پست کوتاه، اسلام به زن چه امتیازی داده و فمنیسم چه؟؟؟!!!

اسلام زن را تا به جایی بالا می برد که شغل انبیا را به او می دهد و اورا عضو موثر و اساسی جامعه قلم داد می کند ولی فمنیسم زن را تا پله اول حیوانیت پایین می آورد.
ادامه دارد ...

گریزی به نکته ای
با عرض پوزش هرچند نکته منظور نظر خیلی هم مربوط نیست اما گوشه ای از بحث ما را واضح خواهد نمود.
یکی از اشکالاتی که به نظر اسلام درباره حقوق زن در خانواده می شود این است که:
اجازه زن در اسلام به شوهر تفویض شده است و حتی برای بیرون رفتن از خانه هم باید اجازه هر چند تلویحی داشته باشد، این حکم اسلام با قوانین عقلی و حقوق زن منافات ندارد؟
(جواب اجمالیست)در احکام اسلامی و منابع دینی، اجازه زن به مرد تفویض شده اما باید دید این اجازه دقیقا به چه معناست؟

آیا مرد می تواند هر تصمیمی که می خواهد بگیرد و به زن تحمیل نماید؟

آیا مرد با این اختیارات مالک زن می شود و یا شبه مالک و یا اصلا مالکیتی در میان نیست؟

آیا مسئولیت مرد، قانون و قاعده خاصی دارد و مرد ملزم به رعایت آن چهار چوب هست؟

آیا آیه " الرجال قوامون علی النساء " {نساء 34} به معنای سلطه مردان بر همسرانشان است؟

این چند سوال یک محور مشترک دارند که در اینجا متناسب با بحث ماست(و بقیه نکاتش در تاپیکی جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است) و آن محور مشترک:

آیا اسلام به زندگی مشترک به عنوان معامله اختیارات و مالکیتها می نگرد یا گروه بندی افراد برای حرکت به سوی تعالی و تقسیم مسئولیتها در داخل گروه؟

ادامه دارد ...

عرفان;144677 نوشت:

آیا اسلام به زندگی مشترک به عنوان معامله اختیارات و مالکیتها می نگرد یا گروه بندی افراد برای حرکت به سوی تعالی و تقسیم مسئولیتها در داخل گروه؟

ادامه دارد ...

مردان مالک همسران اند

اسلام عزیز هیچ احدی را مالک دیگری قرار نداده و قرار داد زناشویی هم از این قاعده خارج نیست.
زن و شوهر هردو مدیران زندگی هستند و هر کدام به تناسب توان و استعداد و خواست خدای عالم به شکلی ایفای نقش می کنند.
زندگی مانند دانشگاهیست(چه برای فرزندان و چه برای پدر و مادر)که مدیر کل و معاون و مدیر امورد داخلی دارد که مجموع اینها هرمی را می سازند تا به کمک آن به اهداف آموزشی و تربیتی برسند.

عرفان;145209 نوشت:

زندگی مانند دانشگاهیست(چه برای فرزندان و چه برای پدر و مادر)که مدیر کل و معاون و مدیر امورد داخلی دارد که مجموع اینها هرمی را می سازند تا به کمک آن به اهداف آموزشی و تربیتی برسند.

برج سازی
در یک خانه هم شوهر و هم همسر مسئولیت مدیریت پیشرفت خانواده را به عهده دارند و بنا به آن سه مورد لازم از جانب هردو (و مخصوصا خانم ها که مورد بحث ما هستند)و قبلا ذکر کردیم، این کشتی آماده حرکت به سوی افق است.
پس لازم است:
1- برای خود انگیزه سازی کنیم به این معنا که خود را به لزوم تلاش در مسیر سه مرحله لازم برای رشد، برسانیم.

2- برنامه ریزی.

3- تمرین تمرین تمرین.

4- امیدواری و مثبت اندیشی.

5- یافتن رقیب(که همسر بهترین گزینه است).

عرفان;145763 نوشت:
5- یافتن رقیب(که همسر بهترین گزینه است).

با سلام خدمت استاد عرفان
در مورد این "رقیب" توضیح میدید؟ نباید رفیق باشه؟

mnsy;145767 نوشت:
با سلام خدمت استاد عرفان

تعاونوا

در آیات قرآن سفارش بسیار به همراهی با اهل تقوی و رشد و رقابت با آنها و کمک به یکدیگر، شده است.
مثلا آیه ی " تعاونوا علی البرّ و تقوی " و یا آیه ی " فاستبقوا الخیرات " از این جملست.

انسان در تنهایی به خمودگی و کسلی بیشتر نزدیک است تا در رقابت.
مسابقه و رقابت ، مقایسه و شوق به کسب هدف در ما تولید می کند و شادابی لازم را در ما بوجود می آورد.

مسابقه و رقابت ذاتا بد نیست و اگر در جنبه های مثبت زندگی باشد مورد نظر خدا و مصداق آیات قرآن قرار می گیرد.
زندگی مشترک زن و شوهری هم از بهترین زمینه های رقابت در خوبیها و نیکی هاست.

اجازه بدهید بگویم با توجه به این مساله است که حدیث نبوی برای ما قابل فهم می گردد و آن :

من تزوج فقد احرزنصفت دينه فليتق‌الله في نصف‌الاخر(كسي كه ازدواج كندنيمه‌اي از دين خود را نگاه داشته و به دست آورده و اينك بوسيله پرهيزگاري در نيمه ديگر بكوشد)

اگر هر دوی اینها به ازدواج به عنوان وسیله رشد و تعالی بنگرند و بالواقع هم اینطور رفتار کنند، زندگی مشترک می شود میدان رقابت در نیکیها و خوبیها.

بهترین فرد برای رقابت می تواند همسر باشد.

mnsy;145767 نوشت:
با سلام خدمت استاد عرفان

شوخی

دیدید تو فیلما وقتی میخوان بمب بذارند ساعت هاشون رو با هم چک میکنند؟

رقیب باید یاری باشه که چند ویژگی داشته باشه:

الف) همدل و همراه با شما. چه در هدف و چه در راه
ب) پر تلاش و تکاپو
ج) منظم
د) باگذشت

با هم برای بمب گذاری برید و با نظم زیاد و تلاش فراوان و فداکاری به دنبال رسیدن به هدف باشید.

تذکر:
ممکنه سوال بشه که ما همچین کسی رو از کجا پیدا کنیم؟ چنین کسی که گفتید پیدا نمیشه؟

باید عرض کنم: لازم نیست رقیب شما در همه موضوعات و اهداف زندگی باشما همراه باشه چرا که بالاخره دیدگاه ها و شرائط متفاوته.
حتی یک زن و شوهر هم به علت تفاوت های جنسی و موقعیتی و اجتماعی و فردی و جسمی و ... در اهداف با هم متفاوت اند.

1) اهداف مقطعی رو یک به یک مشخص کنید و بعد در اونها همراه بیابید.

از تنهایی نترس

در بعضی از موارد مشاوره با این حرف برخورد می کنم که " همسرم همراهی نمی کنه " و یا وقت همراهی و علم همراهی کردن رو نداره و من تنها هستم ".

اولین نکته ای که عرض می کنم این جمله است:
" از تنهایی نترس"

" بلکه این عزم و اراده توست که آینده را می سازد "

" خدا رو به کمک بخوانید "

این که ما از همسر یا اطرافیان رنگ بپذیریم و آنها در ما اثر بگذارند نه اینکه ما موثر در زندگی آنها باشیم، خیلی اتفاق بد و نامبارکی است.
بعضا می بینیم خانم یا آقایی که کاهل نمازی را از همسر خود گرفته و یا بد اخلاقی و تند مزاجی را از خواهر یا برادرش.
باید سعی کنیم اعمال و رفتار دیگران را فیلتر کنیم و بعد از پالایش به پردازش آن بپردازیم و آن موارد را مورد استفاده قرار دهیم . بعد از این مراحل است که به پیروزی در برنامه ریزی و مدیریت، موفق خواهیم بود.
امثال "خواهی نشوی رسوا همرنگ .... " و یا دیگر اشتباه های رایج را کنار بگذاریم تا اعتماد به نفس دینی و قوت قلب را بیابیم.

حال می توانی برای اینکه او را همراه خود کنی، راهکاری درست پیدا کنی چرا که خود را آویزان و وابسته ی به او نمی دانی و آرامش لازم را خواهی داشت.

تذکر: این نکات به این معنا نیست که مهر و محبت را از همسر یا پدر و مادر و یا ... دریغ کنید بلکه شما صرفا به دنبال انتخاب بهترین رفتار هستید که منافاتی با محبت کردن ندارد.

سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته

حقیر بعد از مدتها آزمون و خطا جناب استاد عرفان و حضرات اساتید به یک نتیجه جالب در مشغله ام رسیدم.

و آن قدرت کلمات کنترل نشده در زمان شرح و بیان مفاهیم و باید ها و نباید ها بود.

بدین شکل که وقتی موضوعی را خدمت دوستانم عرض میکردم و در موردش توضیحی میدادم و راه حلی که به عقیده ام درست مینمود را ارئه میدادم گاها نتیجه مطلوب نبود.

مسیر درست تبئین شده بود. دوستان همگی مطالب را خوانده و شنیده بودند ولی در هنگام اجرا یا افراط میکردند و وسواس
و یا تفریط میکردند و سهل انگاری تا به حدی که نتیجه مطلوب حاصل نمیشد.

و
نمونه این خطاهای سهوی در استفاده از کلمات و جملات را در اینجا در بین سخنان شما دیدم . ( البته عذر میخواهم منظور ایراد نیست مطلب مفیدی هست بد نیست ذکر شود )

کلمه رقیب در مورد زن و شوهر

رقیب در انتخابات ریاست جمهوری یک مفهوم را میرساند و یک نتیجه و عکس العمل مخصوص به خودش را میطلبد .
رقیب در بین ورزشکاران یک معنی و به همچنین
و رقیب در بین زن و شوهر یک معنی و نتیجه اش هم طبعا متفاوت است با دو گذاره قبلی

خب وقتی شما از رقیب صحبت میکنید منظورتان کسی است که برای پیشرفت همسرش و یا مثلا پیشرفت در امور مادی خانواده با همسرش به رقابت بر میخیزد و به این طریق با او همراهی میکند.

عرفان;148471 نوشت:
" همسرم همراهی نمی کنه " و یا وقت همراهی و علم همراهی کردن رو نداره و من تنها هستم ".

این رقابت بین همسرها همراهی است کمک برای پیشرفت است و برعکس دو مورد قبلی اهداف آنها و سرنوشتشان جداگانه نیست مثل ورزشکاران و کاندیداهای ریاست جمهوری .

لذا وقتی میفرمائید رقابت مواظب این کلمه باشید که در عین اینکه مفید است بسیار مخرب هم هست.

با سپاس فراوان

یاحق

جمع بندی این تاپیک تقدیم به اسک دینی های بزرگوار

خیلی وقت است که از این موضوع میگذرد ولس سوالی که برای من حل نشده باقی مانده
کسی منکر اهمیت حضور در خانه نیست ولی نمیتواینم بگوییم این امر نسبت به حضور در جامعه در درجه دوم قرار ندارد بلکه به نظر من در رابطه با این موضوع مقایسه بین خوب و خوبتر است حضور دائمی در خانه انسان را افسرده میکند و نیز مطمئنا کسانی که در جامعه رفت وآمد میکنند شخصیت اجتماعیشان افزایش میابد هیچ کس نیست که دوست داشته باشد خود را از این امر محروم کند حضرت فاطمه(س) مطمئنا الگوی ما هستند ولی کسی نمیتواند به پای ایشان برسد

موضوع قفل شده است