صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حضور زن در جامعه از دیدگاه اخلاق اسلامی

علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300

حضور زن در جامعه از دیدگاه اخلاق اسلامی

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

دوستان بزرگوار (خانمها وآقایان ) در این تاپیک قصد دارم به موضوعات اجتماعی پیرامون حضور زنان در جامعه امروزی ونقش ایشان در این جامعه و آسیبها و مؤثرهای این حضور بپردازیم .اگر دوستان اجازه بدهند قصد دارم مطلب را به صورت موضوعی مطرح نموده وبعد از پایان هر بحث از اساتید محترم بخش اخلاق وعرفان جناب استاد عرفان - جناب استاد سینا - جناب استاد سلیم، تقاضا کنیم تا بحث ان موضوع را جمع بندی نموده سپس موضوع جدیدی را مطرح نماییم . اگر دوستان مایل باشند موضوع اول را به انتخاب شما بزرگواران تعیین میکنیم .

لطفا" نظرات خود را در باره ی اولین موضوع بفرمایید تا انتخاب و شروع کنیم

.................................................. ....................... حق یارتان .................................................. ....................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۰/۰۶/۰۱ در ساعت ۱۰:۲۵

2. صلوات ها 41

3.  

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست ها
    لطفا" نظرات خود را در باره ی اولین موضوع بفرمایید تا انتخاب و شروع کنیم
    سلام
    به نظر بنده اول باید ببینیم نظر اسلام عزیز در این مورد ( حضور زن در اجتماع ) چیست ؟ یعنی ابتدا باید ببینیم منابع اصیل دینی ما در این خصوص چه فرمود اند . قرآن و حدیث چه فرموده اند ؟ بعد از مشخص شدن این بیانات و استخراج اصول از آنها برویم سراغ جامعه . این باعث می شود که شرایط جامعه ما را از دیدن حقایق مانع نشود و حقیقت آن چیزی است که دین بیان فرموده است . بنده فکر می کنم اسلام در این زمینه یک سیستم پیشنهادی حکیمانه دارد .
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

5. صلوات ها 29

نوشته
    121
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1040

بنام خدا

سلام

من یه موضوعی رو خیلی دوست دارم قشنگ متوجه بشم

اونم مشاوره هست
    منظورم شغل مشاوره هست
    مخصوصا مشاوره روابط دختر و پسر و ازدواج(خانوادگی)

یک مشاور چه زن و چه مرد

به نظر من خیلی از موضوعات برای مشاوران عزیز عادی میشه
    یعنی قبحش از بین میره

البته به کسی بر نخوره
    فقط نظر من بود که هیچ پایه ی علمی نداره
    صرفا تجربی هست

این نظر من حقیر
    " عازم یک سفرم سفری دور به جایی نزدیک
    سفری از خود من تا به خودم
    سفری تا به خدای خود من
    سفری از خود من تا به خدای خود من "

اللهم صل علی محمد وآل محمد

7. صلوات ها 18

نوشته
    711
    حضور
    17 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    57
    صلوات
    6004

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    به نظر بنده اول باید ببینیم نظر اسلام عزیز در این مورد ( حضور زن در اجتماع ) چیست ؟
    بنده هم با نظر ایشون کاملا موافقم که اول به این نکته توجه بشه

من خودم در این زمینه یعنی محدوده شرع برای حضور زنان در جامعه خیلی تناقض دارم مثلا اول همه توصیه به فراگیری علم شدن یا شرکت در نماز های جماعت و از طرفی در بعضی روایات هم دیدم که حضور زن در مراسم ها مثلا تشییع جنازه و ... نهی شده البته من متاسفانه تحصیلات دینی ندارم اگه اشتباه میگم ببخشید و امیدوارم استاد عزیز اصلاح کنن

یا بحثی که با استاد عرفان در مورد اشتغال خانم ها داشتیم ، من خیلی مایلم بدونم حضور یک خانم در بیرون از منزل تا جایی که به زندگی شخصیش صدمه نزنه چه اشکالی میتونه داشته باشه؟
    شهــــــــــــدا را به یــــــــــــــــــاد بسپاریم نه به خاکـــــــــــــــــــ ...

9. صلوات ها 25

*تسنیم* آنلاین نیست. همکار سابق افتخاری انجمن اخلاق و عرفان

علاقه
    خداوند.آسمان.امام حسین(علیه السلام).کتاب.
    نوشته
    268
    حضور
    4 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2442

سلام
    اين موضوع خيلي براي من تو زندگي مهمه! از طرفي با شاغل بودن مخالفم و قيد كارم و زدم؛از طرفي هم توي خانواده ي ما نا محرم زياد رفت و آمد مي كنه(همسرهاي خواهرام) و صحبت و هم سفره بودن با نا محرم هم چنان ادامه داره(هي) واقعآ را ه درست كدومه؟لطفآ اساتيد راهنمايي بفرماييد(اون راه درست درستر و بفرماييد)
    نوكري ننگ است اما نيز دارد افتخار هر كه نوكر بر حسين (عليه السلام) گرديد آقايي كند

11. صلوات ها 21

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

متأسفانه بايد گفت که امروزه در جامعه ما نگاه درستی نسبت به زنان خانه دار وجود ندارد و زناني که در خانه مي مانند به عنوان زنان سنتي شناخته مي شوند ! اين در حالي است که هم در دين اسلام و هم درآموزه هاي ائمه معصومين عليهم السلام از جايگاه حضور زنان در خانواده تجليل و تکريم به عمل آمده است.وبهترین اجرها وثوابهای دنیوی واخروی به این زنان وعده داده شده است.

البته ناگفته نماند که زن مسلمان هيچ گونه محدوديتي براي کار در بيرون از خانه با حفظ پوشش هاي اسلامي ندارد اما بي شک نمي توان گفت که اسلام کار بيرون از خانه را براي زنان در اولويت قرار داده است .

حقوق اسلامی همواره به دنبال این مطلب بوده است که زن از استقلال نسبي در مسائل اقتصادي برخوردار باشد و هيچ گاه دغدغه کسب معاش را نداشته باشد تا بتواند به وظيفه اصلي خود در خانواده عمل کند .

قبول داریم که امروزه نيمي از جامعه ی ما را زنان تشکيل مي دهند . اين طيف گسترده مي توانند بسياري از خلا هاي موجود در جامعه را پرکنند و به عنوان نيرويي فعال در عرصه هاي مختلف دست به کار شوند. اما يقينا حضور زنان در جامعه اگر بدون رعایت اصول مطرح شده در اسلام باشدمنجر به آسيب هاي متعددي مي گردد ومی دانیم که دین اسلام زنان را تا حدودی که منجر به‏ فساد نشود از شرکت در اجتماع نهی نمی‏کند.

امام خمینی رحمه الله علیه اینگونه می فرمایند:
    در نظام اسلامي‚ زن به عنوان يك انسان مي تواند مشاركت فعال با مردان در بناي جامعه اسلامي داشته باشد ولي نه به صورت يك شي‚ نه او حق دارد خود را به چنين حدي تنزل دهد و نه مردان حق دارند كه به او چنين بينديشند. *** صحيفه نور ج3 ص92

بنابراین به نظر بنده اگر چارچوب حضور زن در اجتماع مشخص شودوبتوانیم شرایط وضوابط حضور زن را بررسی نمائیم یک قاعده وقانون کلی خواهیم داشت که می توانیم در باره ی همه ی شغلها وهر گونه فعالیت زن در اجتماع آن را تعمیم دهیم واز آن قانون برای هر نوع حضوری بهره ببریم.

13. صلوات ها 24

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8431

قال سبحانه و تعالی :

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ ...

محمد بن يحيى، عن عبدالله بن محمد، عن علي بن الحكم، عن أبان بن عثمان، عن عبدالرحمن بن سيابة، عن أبي عبدالله (ع) قال: أن الله خلق حواء من آدم فهمة النساء لرجال فحصنوهن في البيوت.صحيح
    چون حوا از ادم خلق شد ه پس همت و کوشش زن مرد است پس در خانه حفظشان کنید.

مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ قَالَ قَالَ ع إِنَّمَا النِّسَاءُ عِيٌّ وَ عَوْرَةٌ فَاسْتُرُوا الْعَوْرَةَ بِالْبُيُوتِ وَ اسْتُرُوا الْعِيَّ بِالسُّكُوتِ .صحيح
    ((از خداوند پروا داشته باشيد درباره زنان ، چون آنها در سخن نا استوارى و شكستگى دارند، و راز گاه و سزاوار پوشش اند. و شما آنها را به وديعت خداوند بر خود حلال و جايز ساخته ايد، و آنان در نزد شما اسير و تسليمند. پس بى استوارى و بستگى آنها را با خاموشى و سكوت درمان كنيد، و عيب و رازگاه آنان را با خانه ها بپوشانيد.))

رسول خدا (ص)برترى و ثواب نماز فراداى زن در خانه اش ، مانند مزيت و ثواب نمازش ‍ در جماعت ، 25 مرتبه است .مکارم اخلاق

نهاية الشيخ: روى يونس بن
    ظبيان، عن أبي عبد الله عليه السلام أنه قال: خير مساجد نسائكم البيوت
    بهترين مسجد براى زنان شما خانه ها است.
    زنان به حضور پيامبر اكرم (ص ) آمدند و عرض كردند: اى رسول خدا! مردان با احسان و بخشش و جهاد و پيكار در راه خدا رفتند و امرشان به سر آمد. حال ما چه كنيم تا به مزيت و كمال مجاهدين در راه خدا برسيم ؟ حضرت فرمودند: هر كسى از شما كه در خانه اش بماند، او عمل و ثواب مجاهدين و كوشش كنندگان در راه خدا را دريافته است .درالمنثور

بر حضرت فاطمه زهرا اميرالمومنين وارد شدند در حاليكه غم و اندوه زيادى ايشان را فرا گرفته بود. حضرت زهرا عرض كردند: اين غم و افسردگى براى چيست ؟ اميرالمومنين فرمودند: پيامبر اكرم (ص ) از ما درباره موضوعى پرسيدند كه جوابش نزدمان نبود. حضرت زهرا عرض ‍ كردند: آن سوال چه بود؟ حضرت اميرالمومنين فرمودند: پيامبر از ما پرسيدند كه زن چيست ؟ عرض كرديم : شرمگاه است . فرمودند: چه وقتى به پروردگارش نزديك تر است ؟ و ما از جوابش اطلاع نداشتيم . حضرت زهرا عرض كردند: پيش آن جناب برويد و به ايشان خبر دهيد كه نزديك ترين حالت زن به پروردگارش موقعى است كه از اندرون خانه اش ‍ جدا نشود. امير المومنين هم به سرعت خدمت پيامبر اكرم (ص ) رفتند و جواب را به ايشان اعلام كردند. پيامبر اكرم (ص ) فرمودند: اى على ! آيا اين جواب از خودت بود؟ اميرالمومنين به استحضار پيامبر رساندند كه حضرت زهرا ايشان را بر اين جواب آگاه كردند. پيامبر اكرم فرمودند: درست گفته است ، براستى فاطمه پاره تن من است .الجعفریات

عن رسول اللّه (ص ): المراه عوره سترها بيتها، فاذا خرجت استشرفها الشيطان .
    صحیح ترمذی و مجموعه ورام : ص 438
    ((زن شرمگاهى است كه پوشش آن خانه اش است ، پس وقتى بيرون برود شيطان به استقبال وی می آید و مسلط بر او مى شود.

حاصل كلام اينكه خانه ، بهترين مكان براى رشد و كمال حقیقی زن و شايسته ترين محل براى تجلى سرميه ذاتى و ارائه وظيفه انسانى و الهى اوست . كوشش و شايستگى در همسردارى و اداره خانه در كنار انجام امور عبادى ، غنى ترين ذخيره معنوى و بهترين زندگى دنيايى واخروی را براى او به ارمغان مى آورد.

15. صلوات ها 16

علاقه
    عکس ، داستان ، خبر ، موضوعات مذهبی
    نوشته
    2,302
    حضور
    2 روز 15 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    2449
    صلوات
    19063

به نظر بنده اول باید ببینیم نظر اسلام عزیز در این مورد ( حضور زن در اجتماع ) چیست ؟ یعنی ابتدا باید ببینیم منابع اصیل دینی ما در این خصوص چه فرمود اند . قرآن و حدیث چه فرموده اند ؟ بعد از مشخص شدن این بیانات و استخراج اصول از آنها برویم سراغ جامعه .
    بنده با این نظر موافقم البته امروزه به خاطر شرایط جامعه باید از دیدگاه فقیه اعلم نیز بهره ببریم .

17. صلوات ها 15

نوشته
    711
    حضور
    17 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    57
    صلوات
    6004

تمام فرمایشات سرکار خیر البریه متین و تامل برانگیز و درست ولی خوب به نظر من مشروط به اینه که آقایون هم واسه کار خانم ها توی منزل و حضورشون ارزش قائل بشن نه این که شب که برمیگردن و اگه خانمشون کمی از کار و خستگی گله کرد بگن تو چی کار میکنی تو این خونه؟ غیر از اینه که تا لنگ ظهر بخوابی تلوزیون تماشا کنی و من میرم جون میکنم !
    یعنی اصلا کار در منزل و کار حساب نمیکنن این رفتار باعث میشه که خانم ها نسبت به کار خونه دلسرد بشن
    این یه نکته است به نظر من و یک نکته ای دیگه اینه که این روایاتی که ایشون نوشتن من به شخصه اولین باره میشنوم بار ها شنیدیم که نماز جماعت چه قدر ثواب داره ولی چند بار روایتی که ایشون از نماز خانم ها در خانه گفتن و مطرح کردیم؟ یعنی خیلی جای کار داره این مسئله و متاسفانه خیلی بهش پرداخته نشده
    یه نکته ای هم که دیگه کاملا نظر شخصیه بنده است اینه که با احترام به مجموعه روایات در زمینه خانه نشینی خانم ها ولی شرایط امروز جامعه ما نیازمند حضور فعال زنان در بیشتره عرصه هاست
    شهــــــــــــدا را به یــــــــــــــــــاد بسپاریم نه به خاکـــــــــــــــــــ ...

19. صلوات ها 13

علاقه
    قرص اسمارتیز
    نوشته
    135
    حضور
    1 روز 19 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1040

به نظر من به جایی که در مورد خونه نشینی خانم ها صحبت کنبم (که مؤثر نمیوفته )
    در مورد چگونگی حضور مفید بدون آسیب رسوندن به جامعه بحث بشه بهتره.

بسار بسیار تاکید می کنم دیدن مستند شب نامه رو از دست ندین

21. صلوات ها 14

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری