احادیث همسرداری

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احادیث همسرداری

حدیث (1) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
مِن سَعادَةِ المَرءِ المُسلِمِ الزَّوجَةُ الصّالِحَةُ وَالمَسكَنُ الواسِعُ وَالمَركَبُ البَهىُّ وَالوَلَدُ الصّالِحُ؛
از خوشبختى مرد مسلمان، داشتن همسرى شايسته، خانه اى بزرگ، وسيله اى راحت براى سوارى و فرزندى خوب است.
بحارالأنوار، ج76، ص155، ح 35

حدیث (2) امام على عليه السلام :
أَحسِنِ الصُّحبَةَ لَها فَيَصفُوَ عَيشُكَ؛
با همسرت خوش رفتار باش تا زندگى ات با صفا گردد.
من لايحضره الفقيه، ج4، ص392، ح5834

حدیث (3) امام باقر عليه السلام :
اِنَّ اَكرَمَكُم عِندَ اللّه اَشَّدُّكُم اِكراما لِحَلائِلِهِم؛
گرامى ترين شما نزد خدا، كسى است كه بيشتر به همسر خود احترام بگذارد.
تهذيب الاحكام، ج8، ص141، ح87

حدیث (4) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
إنَّ الرَّجُلَ إذا نَظَرَ إلَى امرَأَتِهِ وَنَظَرَت إلَيهِ نَظَرَ اللّه تَعالى إلَيهِما نَظَرَ الرَّحَمَةِ؛
وقتى مردى به همسر خود نگاه كند و همسرش به او نگاه كند خداوند بديده رحمت به آنان نگاه مى كند.
نهج الفصاحه، ح 621

حدیث (5) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
اِذا اَتى اَحَدُكُم اَهلَهُ فَليَستَتِر، فَاِنَّهُ اِذا لَم يَستَتِر استَحيَتِ المَلائِكَةُ وَ خَرَجَت، وَ حَضَرَتِ الشَّياطينُ؛
هرگاه كسى از شما خواست با همسرش آميزش كند ، بايد خود را بپوشاند ، چرا كه اگر نپوشاند ، فرشتگان حيا مى كنند و خارج مى شوند و شيطان حاضر مى شود.
كنز العمّال، ح 44835

حدیث (6) حضرت زهرا سلام الله علیها:
خِیارُکم اَلیَنُکم مَناکِبَةً وَ اَکرَمُهم لِنِسائِهِم؛
بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.
کنزالعمال، ج7، ص225

حدیث (7) امام رضا عليه السلام :
لَيْسَ بَيْنَ الْوالِدِ وَ وَلَدِهِ رِبا وَ لا بَيْنَ الزَّوْجِ وَ الْمَرأَةِ رِبا؛
بين پدر و فرزند و بين شوهر و همسرش ربا (حرام) نيست.
فقه الرضا، ص 258

حدیث (8) امام صادق عليه‏السلام :
خَمْسُ خِصالٍ مَنْ فَـقَـدَ واحِدَةً مِنْهُنَّ لَمْ يَزَلْ ناقِصَ العَيْشِ زائِلَ الْعَقْلِ مَشْغولَ الْقَلْبِ، فَاَوَّلُّها: صِحَّةُ البَدَنِ وَ الثّانيَةُ: اَلاَْمْنُ وَ الثّالِثَةُ: اَلسَّعَةُ فِى الرِّزْقِ، وَ الرّابِعَةُ: اَلاَْنيسُ الْمُوافِقُ (قال الراوى:) قُلْتُ: و مَا الاَْنيسُ الْمُوافِقُ؟ قال: اَلزَّوجَةُ الصّالِحَةُ، وَ الوَلَدُ الصّالِحُ، وَ الْخَليطُ الصّالِحُ وَ الخامِسَةُ: وَ هِىَ تَجْمَعُ هذِه الْخِصالَ: الدَّعَةُ؛
پنج چيز است كه هر كس يكى از آنها را نداشته باشد، همواره در زندگى‏اش كمبود دارد و كم خرد و دل نگران است: اول، تندرستى، دوم امنيت، سوم روزى فراوان، چهارم همراهِ هم رأى. راوى پرسيد: همراهِ هم رأى كيست؟ امام فرمودند: همسر و فرزند و همنشين خوب و پنجم كه در برگيرنده همه اينهاست، رفاه و آسايش است.
خصال، ص 284

حدیث (9) امام سجاد عليه‏السلام :
وَ اَمّا حَقُّ الزَّوجَةِ فَاَنْ تَعْلَمَ اَنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ جَعَلَها لَكَ سَكَنا وَ اُنْسا فَتَعْلَمَ اَنَّ ذلِكَ نِعْمَةٌ مِنَ اللّه‏ِ عَلَيْكَ فَـتُـكْرِمَها وَ تَرْفُقَ بِها وَ اِنْ كانَ حَقُّكَ اَوجَبَ فَاِنَّ لَها عَلَيْكَ اَنْ تَرْحَمَها؛
حق زن اين است كه بدانى خداوند عزوجل او را مايه آرامش و انس تو قرار داده و اين نعمتى از جانب اوست، پس احترامش كن و با او مدارا نما، هر چند حق تو بر او واجب ‏تر است اما اين حق اوست كه با او مهربان باشى.
من لايحضره الفقيه، ج 2، ص 621، ح 3214

حدیث (10) پيامبر صلى‏ الله‏ عليه ‏و ‏آله :
خَيْرُكُم خَيْرُكُم لِنِسائِهِ و اَنَا خَيْرُكُم لِنِسائى؛
بهترين شما كسى است كه براى زنان خود بهتر باشد و من بهترين شما براى زن خود هستم.
من لايحضره الفقيه، ج 3، ص 443

حدیث(11) حضرت فاطمه (س):
خِیارُکم اَلیَنُکُم مَناکِبَهً وَ اَکرَمُهُم لِنِسائِهم؛
بهترین شما کسانى اند که با مردم نرم ترند و زنان خویش را بیشتر گرامى مى دارند.
دلائل الامامه، ص۷۶

الله اکبر

متشکر
خیلی وقت بود دنبال چنین احادیثی بودم.
لطف کنید همه جوره حدیث بذارید.
منظورم اینه که فقط حدیث نذارید که فرمودند با همسرت خوش رفتار باش. حدیثی بذارید که بیان فرموده باشند، چطور برای همسر لباس بپشیم، چطور آرایش کنیم برای همسر و امثالهم

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:برادرم جبرئیل درباره حقوق زن آنقدر سفارش و تاکید کرد که گمان کردم ،برای مرد جایز نیست به همسرش(اوف)بگوید
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:بهترین شما مردی است که با همسرش به خوبی رفتار کند و من از همه شما نسبت به همسرم خوش رفتار تر هستم.
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:هرچه ایمان انسان کاملتر باشد به همسرش بیشتر محبت می کند.
اما صادق علیه السلام فرمود:هر کس ما را بیشتر دوست بدارد،زنان را بیشتر دوست خواهد داشت.
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:بزرگ مردان ،زنان را گرامی شمارند و فرومایگان آنان را خوار دارند.

سلام در کتاب مفاتیح الحیاه مطالب خوبی از همسر داری نوشته (صفحات 253 تا266)حتما مطالعه کنید .کتابی از ایه الله جوادر املی:Gol:

امام باقر ع فرمود:همان طور كه مردان دوست دارند زينت رادر زنانشان ببينند؛زنان نيز دوست دارند زينت رادرشوهرانشان ببينند . امام كاظم فرمودند:حنا گذاشتن وبه خود رسيدن باعث عفت زنان ميشود وتحقيقا دوري زنان از عفت وپاكدامني به خاطر آن است كه مردان خودرا براي زنانشان آماده نكرده وبه خود نميرسند. امام علي ع فرمودند:زن مسلمان بايد خود را پيوسته براي شوهرش خوشبو كند پيامبر اكرم ص فرمود:زن بايد خود را با بهترين بوها خوشبو سازد وبهترين لباسهايش را بپوشد وبا بهترين زينتها خود راآرايش كند وهر صبح وشام خودش را به همسرش عرضه نمايد

[="Tahoma"][="Black"][h=5]امام سجاد عليه ‏السلام :[/h][h=5][/h]وَ اَمّا حَقُّ الزَّوجَةِ فَاَنْ تَعْلَمَ اَنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ جَعَلَها لَكَ سَكَنا وَ اُنْسا فَتَعْلَمَ اَنَّ ذلِكَ نِعْمَةٌ مِنَ اللّه‏ِ عَلَيْكَ فَـتُـكْرِمَها وَ تَرْفُقَ بِها وَ اِنْ كانَ حَقُّكَ اَوجَبَ فَاِنَّ لَها عَلَيْكَ اَنْ تَرْحَمَها؛

حق زن اين است كه بدانى خداوند عزوجل او را مايه آرامش و انس تو قرار داده و اين نعمتى از جانب اوست، پس احترامش كن و با او مدارا نما، هر چند حق تو بر او واجب‏تر است اما اين حق اوست كه با او مهربان باشى.

من لايحضره الفقيه ج 2، ص 621، ح 3214

سلیم;136872 نوشت:
حدیث (3) امام باقر عليه السلام :
اِنَّ اَكرَمَكُم عِندَ اللّه اَشَّدُّكُم اِكراما لِحَلائِلِهِم؛
گرامى ترين شما نزد خدا، كسى است كه بيشتر به همسر خود احترام بگذارد.
تهذيب الاحكام، ج8، ص141، ح87

حدیث (4) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
إنَّ الرَّجُلَ إذا نَظَرَ إلَى امرَأَتِهِ وَنَظَرَت إلَيهِ نَظَرَ اللّه تَعالى إلَيهِما نَظَرَ الرَّحَمَةِ؛
وقتى مردى به همسر خود نگاه كند و همسرش به او نگاه كند خداوند بديده رحمت به آنان نگاه مى كند.
نهج الفصاحه، ح 621

ممنون میشم اگه ادامه بدید ..
میخوام این احادیث رو گاهی برای پروفایل بانوان متاهل یه سایت دیگه بفرستم .. :Gol:

[="Tahoma"][="Black"][h=5]حضرت زهرا سلام الله علیها:[/h]خِیارُکم اَلیَنُکم مَناکِبَةً وَ اَکرَمُهم لِنِسائِهِم؛
بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.

عوالم العلوم و المعارف ج11 ، ص909
[/]

موضوع قفل شده است