مامانم میگه تو خیلی شوری...؟؟؟

تب‌های اولیه

67 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مامانم میگه تو خیلی شوری...؟؟؟

بنام خدا
سلام
راستش از وقتی اینجانب دم بخت شدم بحثایی پیش میاد بین منو مامانم که من خواستم نظر شما رو بدونم که من اشتباه میکنم یا نه

مادر من معتقده که من دیگه خیلی شورشو درآوردم
چرا
چون میگم

سفره عقد یه چیز بی خودی هست ،یه مشت مجسمه فلزو گچ و سنگ و ...که باهاش چیزای بیخود ساختن
اینا برای من خوشبختی نمیاره
من می گم سفره ی عقد من همون قرانی هست که تو دستمه و میخونم

من میگم
لباس سفید که فقط برای نهایتش 5 ساعت باید کرایه ی کم کمش 300 تومنی بدی برای من خوشبختی نمیاره
من میتونم با یه لباس دیگه هم عروس بشم
من میگم چطور یکی نداره که یه چادر واسه شب عقدش بخره بعد من کرایه لباسم بشه خدا تومن
من می گم چرا باید وقتی خیلیا دارن میمیرن از گرسنگی بعد من واسه چند ساعت با یه مشت کرمو ... 250تا 300 تومن خودمو نقاشی کنم
خب یه ساده و ملایمم میشه

من میگم میشه شب بله برون با یه لباس ساده و یه آرایش ساده بله رو دادو عقد کرد با بودن چهارتا بزرگتر
مامانم میگه اگر اینجوریه مثل بیوه ها ازدواج میکنی
مامانم میگه هیچ پسری وجود نداره که همچین چیزی رو قبول کنه و همچین دختری رو بخواد:khaneh:

من شورم؟؟؟؟
من دچار افراط شدم؟؟؟

آخه هرچی با خودم کلنجار می رم نمیتونم قبول کنم چقدر با هزینه هایی که میشه تو این یک شب میشه حداقل مشکل چندتا جوونم که میخوان ازدواج کنن رو حل کرد من الکی هزینه کنم واسه دل مردمو حرف مردم

آخ گفتی:Kaf:
اصلا مراسم عروسی رو بگو واقعا بیخوده!!!!
آدم زندگیشو ساده شروع کنه چقدر قشنگ میشه!!!!

ولی مامانت درست میگه تقریبا هیچ پسری این شرایطو قبول نمیکنه تقریبا:ok:

سلام:Gol:
من با مادرتون موافقم.دارید زیادی سخت میگیرید
معمولا پسرها با چنین شرایطی کنار نمیان چون دوست دارن عروسیشون شلوغ باشه و همه فامیل رو دعوت کنن و همسرشون مثل نگین میون جمع بدرخشه

مقدمه روش خوشبختی
مقدمه
بسم الله الرحمن الرحیم
حمد وستایش می نمایم ، یگانه بی همتائی را که بنی آدم را از حضیض هستی باوج هستی در بلندترین مقام دانش مفتخر نمود ، و وی ر بطریق سعادت و فضیلت رهبری نمود.
و صلوه و سلام بر آن روح پاک رهبر نجات و واسطه فیوضات غیر متناهی حق عزوجل ، یعنی محمد صلی الله علیه و آله و بر آل اولاد آن سرور خصوصاً ابن عم و داماد وی علی بن ابیطالب علیه السلام.
در نظر دارم بیاری خداوند متعال بطور بسیار ساده و مختصر که هر عامی بی سواد بتواند از وی بهره مند گردد ، پیامی مشتمل بر اندرزهای نیکو بخواهران ایمانی خود ابلاغ نمایم.
در افراد بشر مخصوصاً در جماعت بانوان کسی پیدا نمی شود ، که آرزوی خوشبختی و سعادت مندی در دل خود بپروراند ، لکن چنین گمان می شود که سعادت و خوشبختی یک سرنوشت ازلی است و حصول آن ما فوق تدبیر بشر است ، این است که در مقام تحصیل آن بر نمی آید و کم کسی پیدا می شود که از بخت و اقبال خود راضی و خورسند باشد.
ای خواهران محترم و ای دوشیزگان عزیز، اگر آرزوی خوشبختی و کامیابی دارید ، گوش دل باز کنید تا من راه و روش و طرز رفتار یک خانم خوشبخت و سعادت مند را برای شما شرح دهم ، تا آن که بفهمید و تصدیق نمائید که خوشبختی و کامیابی در چیزهائی نیست که تصور می کنید و آرزو دارید وقتی بآن برسید و در پس هر آرزوئی صدها آرزوی دیگر همراه دارید و عمر عزیز خود را بهمین طور می گذرانید ، این ها آرزوهای بچه گانه است و عقلائی نیست.
خوشبختی در زیادی مال و ثروت نیست ، خوشبختی در جاه و شهرت نیست ، خوشبختی در اسباب تجملات نیست ، خوشبختی در لباس مد و شیک نیست ، ریشه خوشبختی و بد بختی را در باطن خود پیدا کن.
http://www.banooyeirani.ir/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=334&Itemid=439

سلام
با بخشی از صحبت های خودتان و بخشی از صحبت های مادرتان موافقم.
سفره ی عقد چیز هایی داره که پیام هایی رو میشه ازش فهمید.واسه کسب اطلاعات بیشتر به یکی از سخنرانی های حجت الاسلام و المسلمین مهدی دانشمند رجوع کنید..
میشه سفره ی عقد داشت ولی ساده و کم هزینه.الان جاهایی هست که کل هزینه لباس و آتلیه و ماشین عروس و سفره عقد رو با حدود 300000 تومان انجام میدهند.
ضمن اینکه از قبل از زمان ازدواج به نظرم نیازی نیست که راجع به جزییات برگزاری مراسم بحث کنید و ذهن خود رو مشغول کنید.چون معمولا این داماد است که میخواهد دست به جیب شود و شاید راضی نشود.
و من الله توفیق.
یا علی ع

اين مراسم بهتر است متناسب با شأن اجتماعي شما و به دور از تشريفات و اسراف صورت بگيرد. يعني ببينيد متعارف مردم كه هم شأن شما هستن چگونه عمل مي كنند( بدون اسراف و تجملات و چشم و همچشمي).
براي خانم ها تشريفات و تجملات خيلي مهم تر از آقايون هست. برخي از خانم ها بعد از 30 سال ازدواج هنوز به رخ مي كشند كه براي چه نكرديد و چه نخريديد و ....
البته وقتي با طرف مقابل و همسر همفكر باشيد بسياري كارها را مي توان در ساده بر قرار كردن مراسم انجام داد.
نكته اي كه بايد متذكر شوم و شما بايد به ان توجه كنيد اين است كه اگر پشت اين نگرش باورهاي محكم و راسخ داريد مي توانيد مقابل حرف اين و ان تاب بياوريد و مقاوم باشيد ولي اگر دهن بين باشيد و زود با نگاه و حرف و حديث هاي ديگران به هم بريزيد بهتر است از اين كار كه با عرف فاصله دارد انجام ندهيد چون بعدا با اذيت كرد غر و لند كردن و ....اجر خود را از بين مي بريد

سلام.
امروزه روز کمتر دختری به پیدا میشه که راجع به این مسائل اینجوری فک کنه. در حرف بعضی ها هستن اما در عمل نه. واقها تحت تاثیر قرار گرفتم.:Kaf:

فقط یه سوال :شما میخوای با این پول صرفه جویی شده؛ چکار کنی؟
برا زندگی آینده پس انداز کنی یا بفرستی پولارو سومالی؟(جدی میپرسم)

نقل از حامی:
"نكته اي كه بايد متذكر شوم و شما بايد به ان توجه كنيد اين است كه اگر پشت اين نگرش باورهاي محكم و راسخ داريد مي توانيد مقابل حرف اين و ان تاب بياوريد و مقاوم باشيد ولي اگر دهن بين باشيد و زود با نگاه و حرف و حديث هاي ديگران به هم بريزيد بهتر است از اين كار كه با عرف فاصله دارد انجام ندهيد چون بعدا با اذيت كرد غر و لند كردن و ....اجر خود را از بين مي بريد"

دقیقا. بسیار خوب اشاره کردی:Kaf:

نان شب;136631 نوشت:
ضمن اینکه از قبل از زمان ازدواج به نظرم نیازی نیست که راجع به جزییات برگزاری مراسم بحث کنید و ذهن خود رو مشغول کنید.چون معمولا این داماد است که میخواهد دست به جیب شود و شاید راضی نشود. و من الله توفیق. یا علی ع

بسياري از دامادها با توجه به مشكلات شغل و گرفتن وام و....با مخارج سنگين مخالف اند اما در اين مراسم ممكن است كنترل از دست او خارج شود

حامی;136632 نوشت:

اين مراسم بهتر است متناسب با شأن اجتماعي شما و به دور از تشريفات و اسراف صورت بگيرد. يعني ببينيد متعارف مردم كه هم شأن شما هستن چگونه عمل مي كنند( بدون اسراف و تجملات و چشم و همچشمي).

خب مردم به صورت متعرفش هم اسراف میکنند دیگه! تو شهر ما که کم درآمدترین ها هم تا 7 شب و روز عروسی نگیرن کوتاه نمیان! :eek:

حال آدمو از ازدواج کردن بهم میزنن این بزرگترا! با این آرزوهاشون......! :geryeh::ghati:

rana;136627 نوشت:
عروسیشون شلوغ باشه و همه فامیل رو دعوت کنن و همسرشون مثل نگین میون جمع بدرخشه

تایید میشه

باید ببین که انتخاب مون اشتباه نبوده !

از همگی ممنون

من نه تنها واسه مراسم عقدو عروسی...میگم تجملات نباشه و ساده برگزار بشه بلکه واسه همه کارا طرفدار سادگی هستم
من می گم در حد یک نفر میتونم فرهنگ ساده گرفتن رو ترویج بدم
اون همه هزینه بابت هر کار خیری بره بهتر از غذاهای همه جوری و هزینه های باغ و تالار هست
حتی اگر داماد نیاز مالی نداشته باشه باز من می گم فرهنگ سازی میشه

متاسفانه توی یه فامیل که یه دختری بره حلقه چند میلیونی بخره دخترای بعدی واسه اینکه کم نیارن اون حرکت رو دنبال می کنن
که به عینه واسه خود فامیل ما این رفتارها پیش اومده

من به مامانم گفتم چیزایی هست که نمیشه آدم ازش کوتاه بیاد یکیشم همین ساده گرفتن هست
من با کسی همسفر میشم که معنی این حرفامو درک کنه
کسی هم نبود خب نبود دیگه:ok:

من آرزوی اینو ندارم که مثل نگین بدرخشم
سادگی درخشش خاص خودشو داره
سادگی نور داره

اگر یه دختر بخواد مراسمش ساده باشه بدون اصراف واقعا یعنی انتخاب پسر اشتباه بوده؟؟؟؟
من هم بلدم مثل خواهرم که چند سال پیش فقط 8 میلیون هزینه ی خلعتیش شد و هزارتا هزینه دیگه که هی گفتن دارندگی و برازندگی ازدواج کنم
ولی فقط دیگه اسم خودمو مسلمونو پیرو فاطمه زهرا نمی زارم

به نظر من یه کم به اتفاقات این دنیا نگاه کنیم می بینیم که دیدگاه اینکه زنم نگینی باشه توی جمع بدرخشه تنها چیزی هست که مهم نیست
ولی فقط نمیدونم چطور باید به بزرگترم بفهمونم

من برای خودم حل شده هست
و کوتاه نمیام از چیزی که برای من یک ارزش هست
همون طور که اونا از اون همه هزینه و اصراف کوتاه نیومدن

در جواب دوستی که فرمودن که بزار به وقتش و از الان بحث نکن باید بگم که
وقتی یک عدد خانواده میان خاستگاری که هنوز ننشستن میخوان اسم پولو چندتا خونه پسرشونو بیارن باید من از الان واسه خانوادم حل کنم که من چطوریم و چی میخوام

هوالحق

سلام به دوستان

حرف هاتون درسته ولی هرکسی قادر به درک شما و حرفاتون در مورد سادگی نیست بعضی ها اینقدر در تجملات غرق شدند که این حرفا واسشون مثه لطیفه می مونه.

اما در مورد عروسی باید جوری باشه که درش اسراف نباشه.فرض کنید الان یخچال یکی از وسایله ضروری هست آیا نخریدنه یخچال یعنی ساده زیست بودن؟!!
بعضی چیزها در مراسم عروسی ضروری هست اونا اگه باشه ولی اسرافی نباشه اون موقع رفتاره شما افراط نیس؛البته باید واسه خودتون مشخص کنید که ضروری ها چی هستند و یه نکته دیگه من خودم ازدواج نکردم ولی فکر کنم با مبلغ کم هم میشه یه مراسم عروسی زیبا داشت.

و یه نکته ی خیلی خیلی مهمه دیگه تحربه یه نفره؛حتی اگه به ساده زیستی در مراسم اعتقاد دارید هیچوقت همون اول صحبت با خواستگارتون نگید بلکه در دوران نامزدی جوری که انگار دارید بهش لطف می کنید بهش بگید که دوس دارید مراسم اینجوری باشه:ok:

آخه بعضی ها که ان شاءالله همسره آینده شما از این افراد نیستند بعدا در زندگی از این استفاده می کنند واسه خدای نکرده تحقیر.

التماس دعا

البته من بیشتر مدنظرم مراسم عقد هست
عروسی رو به سفر معتقدم
ممنون از راهنماییتون
ولی میدونید چیه
نمیدونم شاید زیادی بلندپروازانه فکر میکنم
شاید چون تا حالا در اطرافم اینجوری ندیدم فکر میکنم خیلی بلندپروازانه هست

با سلام و احترام

خيلي دوست دارم بدونم اين عقايد از كجا سرچشمه گرفته!
آيا كاملا خودتون به اين باورها رسيدين يا اينكه در مسير زندگي معلم و استاد يا دوست و همنشيني داشتين كه كم و بيش چنين عقايدي داره؟

به نظرم سن تون هم خيلي موثر هست. (من حدس مي زنم بين 20 تا 22 سال باشيد.)

در اين زمينه نظراتي دارم كه اگر وقت كنم حتما مي نويسم ان شاءالله؛

موفق باشيد در پناه حق؛ :Gol:

سلام
راستش رو بخواید از خانواده و اقوام کسی رو نمیشناسم که موافق نظرم باشه
هیچ استادو معلمی هم ندارم در زمینه های مذهبی و اخلاقی
دوستامم اصولا به شدت من نیستن
دوستان مذهبیم واسه ازدواجشون به غیر از موسیقی همه چی داشتن
البته یه چیزی هم روی من اثر داشته که نمیخوام انکار کنم
دیدن اسراف حالمو بهم میزنه

خوشحال می شم راهنماییتونو بشنوم
چون به غیر از یه سری اصول پایه که برام ارزش خاصی دارن در بعضی موارد خیلی برام سوال پیش میاد که اونم برمیگرده به بی تجربه بودن و خیلی چیزای دیگه
ممنونم

سلام دوست عزیز:Gol:
اولا به خاطر این افکار بهتون تبریک میگم.:Kaf:
اما چند نکته:
1-این حرف ها فعلا زوده!
2-مواظب باشید دل مادرتون رو نشکنید.
3-در حد امکان ساده برگذار کنید اما خود را در معرض تهمت قرار ندهید.

یاس مدینه;136626 نوشت:
ولی مامانت درست میگه تقریبا هیچ پسری این شرایطو قبول نمیکنه تقریبا

سلام

منم بدم نمی آید ساده برگزار بشه!!!

فعلا توی فکرم!!:Gig:

کسی می تواند کیفیت ازدواج ائمه و پیامبر را برامون بگه؟!!

از طرفی از ریخت و پاش هم بدم نمیاید

هدی123;136770 نوشت:
سلام دوست عزیز:gol:
اولا به خاطر این افکار بهتون تبریک میگم.:kaf:
اما چند نکته:
1-این حرف ها فعلا زوده!
2-مواظب باشید دل مادرتون رو نشکنید.
3-در حد امکان ساده برگذار کنید اما خود را در معرض تهمت قرار ندهید.

ممنون از راهنماییتون
من 22 سالم هست که باید خودمو و خواسته هامو و توقعاتمو بشناسم
من باید به ثبات برسم تا تعریفی از خودم داشته باشم
در هر موردی
احترام مادرمو خیلی دارم
تهمت چرا؟؟؟؟؟

خواهر عزیز و محترم با سلام و قبولی طاعات
دوستان همه نظرات خوبی ارائه دادن که واقعا ارزش داره در موردشون فکر کنید و بهترین تصمیم رو بگیرید
و اما عرایض این حقیر :
اگه شرایط مالی خوبی دارید و برای انجام تمام خرج و مخارج جشن ازدواجتون دچار فشار مالی نمی شوید ، بهتر است به خواسته های پدر و مادرتون گوش فرا داده و امرشون رو به دیده منت بپذیرد و در حینی که اوامر پدر و مادر رو پذیرفته و در حال انجام آن هستید با لحن بسیار آرام و دوستانه از پدر و مادر محترمان بخواهید تا از برخی خرجهای اضافه و زیادی که می شود با صرف مبالغ کمتری هم به نحو احسنت آن را انجام داد پرهیز کرده و ما به تفاوت آن را یا برای آینده خودتان پس انداز نموده و یا به نیت کمک به ازدواج دیگران به سازمانهای مربوطه هدیه دهید . و اما !!! اگر پدر و مادر اصرار بر حرفهای خود داشتند بهتر است اوامرشون رو بدون چون و چرا انجام داده و دستشون رو هم به پاس زحماتشون ببوسید .

ان شاء الله که در بهترین زمان و با بهترین شخص و بهترین شرایط و امکانات و در بهترین مکان ازدواج نموده و زندگی مشترکتون با رضای خدا و ائمه مطهر (ع) و رضایت پدر و مادر و همسر گرامیتون همراه باشد و بهترین های زندگی دنیوی و اخروی هم نصیبتان شود (این دعا رو برای همه عزیزان دارم)

ببخشید زیاده گویی کردم...

quester;136824 نوشت:
دوستان همه نظرات خوبی ارائه دادن که واقعا ارزش داره در موردشون فکر کنید و بهترین تصمیم رو بگیرید
و اما عرایض این حقیر :
اگه شرایط مالی خوبی دارید و برای انجام تمام خرج و مخارج جشن ازدواجتون دچار فشار مالی نمی شوید ، بهتر است به خواسته های پدر و مادرتون گوش فرا داده و امرشون رو به دیده منت بپذیرد و در حینی که اوامر پدر و مادر رو پذیرفته و در حال انجام آن هستید با لحن بسیار آرام و دوستانه از پدر و مادر محترمان بخواهید تا از برخی خرجهای اضافه و زیادی که می شود با صرف مبالغ کمتری هم به نحو احسنت آن را انجام داد پرهیز کرده و ما به تفاوت آن را یا برای آینده خودتان پس انداز نموده و یا به نیت کمک به ازدواج دیگران به سازمانهای مربوطه هدیه دهید . و اما !!! اگر پدر و مادر اصرار بر حرفهای خود داشتند بهتر است اوامرشون رو بدون چون و چرا انجام داده و دستشون رو هم به پاس زحماتشون ببوسید .

ان شاء الله که در بهترین زمان و با بهترین شخص و بهترین شرایط و امکانات و در بهترین مکان ازدواج نموده و زندگی مشترکتون با رضای خدا و ائمه مطهر (ع) و رضایت پدر و مادر و همسر گرامیتون همراه باشد و بهترین های زندگی دنیوی و اخروی هم نصیبتان شود (این دعا رو برای همه عزیزان دارم)

سلام
از راهنمایتون خیلی ممنونم
ولی پشت پرده ی قبول کردن من خیلی چیزا هست
مراسم من با شکوه برگزار بشه محال ممکنه که گناه توش نباشه
مراسم من با هزینه برگزار بشه محال ممکنه توش اسراف نباشه
با اینا چیکار کنم
با گناه چیکار کنم؟؟؟
من مخالف امکانات نیستم
اشتباه دوستان برداشت نکنن
من توی خانواده ای بزرگ شدم که هیچ وقت مشکلی نداشتم
یعنی اصلا معنی مشکل رو نمیفهمم
از هر نظر
(نمیگم خیلی وضع مالی آنچنانی داریم نه اصلا)
و نمیتونم با هر کسی و با هر شرایط مالی ازدواج کنم چون میدونم ممکنه کم بیارم(سادگی فرق داره)
من مخالف امکانات و زندگی خوب نیستم
ولی مشکل اینجاست که خیلی ها زندگی خوب و امکانات رو با هزینه های زیادو اسراف اشتباه میگیرن
مثلا من مخالف جهزیه ی معقول نیستم
ولی واقعا به نظرتون لازمه من ظرفای پایه طلا و سرویس چای نقره کوب توی ویترینم باشه؟؟؟
اون وقت به خدا خجالت میکشم که یکی که یه کم وضعش از من بدتره توی خونم دعوت کنم

حتما الان همه فکر مکنن من افراطیم
ولی واقعا چه افراط باشه چه نباشه بعضی هزینه ها خیلی اضافی هست از نظر من
بازم از راهنماییتون ممنونم

دوستان به نظرتون من دچار افراطم؟؟؟؟؟
یعنی اصلا این طرز تفکر معقول نیست؟؟؟؟؟

quester;136824 نوشت:
و اما عرایض این حقیر :

در ضمن
من روی همین بی چون و چرا اطاعت کردن خیلی خیلی خیلی ضربه های بدی خوردم
که تا آخر عمرم به خودم میگم ای کاش گوش نکرده بودم
طوری که چند سال از عمر من تلف شد روی به حرف بی چون و چرا گوش کردنو علایقو اعتقادت خودمو ندیده گرفتن

birang;136832 نوشت:

birang;136832 نوشت:

با سلام و احترام خدمت سركار بي رنگ

به نظر من اصل افكارتون اشتباه نيست و خيلي هم منطقي و خوبه :ok:

اما فكر مي كنم در حد افراط هست كمي!

حتما حتما عرف خانواده و اطرافيان تون رو در نظر بگيريد.

اسراف ها رو كنار بذارين اما در ساده برگزار كردن افراط نكنيد طوري كه انگشت نما بشين و مورد تمسخر و استهزاء قرار بگيرين.

مواردي كه مثال زدين مثل آرايشگاه، لباس عروس، مجلس جشن و... براي هر كسي در هر موقعيتي متفاوت هست.

من خودم هم با خيلي از اين رسومات رايج بين مردم مخالفم ولي:

لباس عروس:
- لباس عروس رو ميشه خيلي گرون قيمت و دست پوش اول برنداشت! (بهتر ميدونين دست پوش اول با دوم چقدر تفاوت داره!! در حالي كه در ظاهر تفاوت خاصي نداره.)
- لازم نيست لباس عروس تك باشه و مثل نگين بدرخشه. (البته نيازي هم نيست كه خيلي ساده و معمولي باشه!)

آرايشگاه:
- به نظرم آرايشگاه حتما بايد خوب باشه اما با آرايشگاه هاي معروفي كه پول معروفيت شون رو مي گيرند اصلا موافق نيستم. خيلي از آرايشگاه ها هستند با بهترين لوازم بهترين گريم و آرايش رو مي كنند با هزينه اي مناسب.)

مجلس عروسي:
- در كل به دلايلي با مجلس عروسي گرفتن خيلي موافق نيستم و با مجلس عروسي گرفتن تو تالار كاملاً مخالفم.
- با اسراف و زياده روي هم كاملا مخالفم.
اتفاقا مدتيه در نظر داشتم يك تاپيك مستقل بزنم و در مورد اينكه به جاي مجلس عروسي چه چيزي رو ميشه جايگزين كرد؟

توصيه مي كنم به هيچ عنوان اسراف نكنيد ولي در شان خودتون باشه كه اسراف نيست!

فعلا نظراتي رو دادم تا بعد...

موفق باشيد؛

سلام

کلاً نمیشه عروسی گرفت اونم کم خرج

کم کم چهار میلیونی میشه ! تجربه کردم دوماه پیش !

یاعلی

سلام
ممنون از راهنماییتون

نمیدونم چرا خیلی ها فکرکردن اگر یک مراسم عقد ساده برگزار بشه در حد یک مهمونی خانوادگی شانی نداره
و یا در شانشون نیست؟؟؟؟
من درک نمیکنم
من نمیفهمم چرا فکر میکنید با ساده گرفتن انگشت نما میشم

با اینکه کسی که خیلی ریختو پاش میکنه اصلا فکر نمیکنه داره کار بدی میکنه و الگو میشه
منی که میخوام گناهی نباشه ساده باشه باید به این فکر کنم که دارم انگشتنما میشم؟؟؟
نمیدونم دقیقا منظورتون چیه

مثل قضیه حجابم شده
یه خانومای بی حجابی بهم گیر میدادن چرا حجاب داری
چادر چیه
بی کلاسیه
اونا به خودشون اجازه میدادن حجاب منو زیر سوال ببرن
بعد من اگر می خواستم بی حجابی اونا رو زیر سوال ببرم بد بودم
آره
حجاب داشتن توی یه مجتمعی که یه دونه چادری هم توش نمیاد و اکثریت بد حجابو بیحجابن انگشتنما شدنم داشت
ولی باید کوتاه میومدم؟؟؟؟

حالا شده قضیه مراسم عقد
ساده بگیرم در شانم نیستو انگشتنما می شم؟؟؟؟؟

آرایشگاه نگفتم نباشه لباس نگفتم نباشه ولی نه چیزی که بقیه ازم میخوان

بازم ممنون از راهنماییتون

birang;136890 نوشت:

حجاب داشتن توی یه مجتمعی که یه دونه چادری هم توش نمیاد و اکثریت بد حجابو بیحجابن انگشتنما شدنم داشت
ولی باید کوتاه میومدم؟؟؟؟

با سلام و احترام

مثال جالبي زدين و حرفاتون رو قبول دارم :Gol:

فكر مي كنم نياز به تبادل نظر بيشتري هست تا بتونيم بهتر درك كنيم و نظر بديم.

birang;136890 نوشت:

من نمیفهمم چرا فکر میکنید با ساده گرفتن انگشت نما میشم
حالا شده قضیه مراسم عقد
ساده بگیرم در شانم نیستو انگشتنما می شم؟؟؟؟؟
آرایشگاه نگفتم نباشه لباس نگفتم نباشه ولی نه چیزی که بقیه ازم میخوان

من فكر مي كنم اگر بخوايم جدي تر به اين بحث بپردازيم بايد اول با ذكر مثال هاي عيني و روشن دقيق تر منظورتون رو از سادگي بيان كنيد.

منظورتون دقيقا از لباس عروس و آرايشگاه و مجلس ساده چيه؟

چون ما نميدونيم مجالس عروسي دور و بر شما در چه سطحيه!
اونجور كه در مورد جهيزيه نوشتين واقعــــــــــــا اسراف هست.

شايد مجلسي كه در نظر خانواده شما ساده باشه در نظر عرف جامعه مجلسي عالي و بدون اسراف و افراط و تفريط باشه...

براي همين به نظرم تعريف شما از سادگي خيلي مهمه

با تشكر
موفق باشيد در پناه حق؛

الن یک سری توضیحات بهتون میدم

یه دختر که بخواد توی شهر ما و خانواده ی ما ازدواج کنه این اتفاقات میوفته

وقتی به توافق رسیدن
اقوام دو طرف دعوت میشن که مراسم بله برون باشه
عروس آرایشگاه میره
لباس خوب و گرون می پوشه
بزن و برقص و ....یعنی قشنگ در حد یه جشن عقد هزینه میشه فرقش فقط اینه که سفره توش نداره که اونم هزینه پذیرایی جبرانش میکنه

بعد مراسم عقد

کلی خریدو خلعتی واسه عروس از هر چیزی که فکرشو بکنید
هرچی بیشتر با کلاس تر
کلی خرید خلعتی از طرف خانواده عروس واسه خانواده داماد تک تک اعضا با همسرو بچه هاشون
خرید خلعتی واسه داماد نه یه دست کت شلوار معمولی اصلا و ابدا
از هر چیزی که فکرشو بکنید چند میلیون میشه

حالا واسه عقد
اگر توان داشته باشن تالار یا باغ اگر نه خونه عروس خانم
عروس میره آرایشگاه
لباس عروس
سفره عقد
با پذیرایی و اگر دوست داشتن شام
(همه چیزای معمولیشو میگم)

سه شب بعد
بهش میگن شب سومی
مادر عروس سفره شب سومی میندازه نه یه سفره معمولی
همه چیز توش باید باشه (خوراکی)
نه یه سفره پهن کنی و چندتا خوراکی بزاری داخلشا نه
تزیینو ....دقیقا عین سفره عقد منتها محتویاتش فرق داره
عروس میره آرایشگا
لباس گرون قیمتو شیک می پوشه
همه خانواده داماد و عروس دوباره بزنو برقصو....
(هزینه پذیرایی بماند)

مراسم خلعتی
تمام خلعتی هایی که عروس و داماد و واسه خانواده داماد خریده شده خیلی شیک باید تزیین بشه
و توی یه سفره بزرگ چیده بشه
دوباره
عروس بره آرایشگاه
لباس شیکو مجلسی بپوشه
اقوام عروس و داماد بزن و برقصو....که خلعتی نشون داده بشه
(بگذریم از هزینه پذیرایی)
(بگذریم از هر بار آتلیه رفتن)

دوست داشته باشین از مناسبتا هم براتون این وسط پیش میاد مینویسم
ماه رمضونی
عیدا
...

تا عروسی

خسته شدم
حوصلتون شد بخونید
بعد عروسی رو بعدا مینویسم

هوالحق

سلام به دوستان

فکر کنم به جای اینکه مادرتون به شما بگن خیلی شوری....،شما به ایشون و هم شهری هاتون بگید خیلی شوری...:ok:

birang;136832 نوشت:

سلام
چرا شما فکر میکنید افراطی هستین؟
البته حق دارین این روزا کسی که این افکارو داشته باشه به افراطی خشکه مذهب و خیلی چیزای دیگه متهم میشه....
اصلا یه چیزایی شده قانون انگار
شدن عرف که اگه برخلافش انجام بدی همه یه جوری بهت نگاه میکنن فکرای عجیب غریب میکنن...
مثلا اگه عروس یه آرایش غلیظ نداشته باشه که عروس نیست..
اگه جهیزیش ساده باشه میگن پول نداشتن و...
اگه نخواد عروسی بگیره هزارتا حرف پشت سرشه...
البته به نظر من این حرفا اصلا مهم نیست حرف مردم همیشه هست...
ولی متاسفانه خانواده هامون تحت تاثیر این حرفا قرار میگرین..
مثلا اگه نخوای عروسی بگیری میگن مردم چی میگن و...

حداقل به یه عروسی هم قانع نمیشن
حنابندون و هزار تا مراسم دیگه...

من خودم به شخصه در درستیه این عقایدم هیچ شکی ندارم:ok:
و اگر تو چنین شرایطی قرار بگیرم با حفظ احترام به بزرگتر ها تمام سعیمو میکنم اما نه تا جائیکه باعث اختلاف و ناراحتی بشم چون در این صورت دیگه لطفی نداره...!!!!:Esteghfar:

]آخ گفتی:Kaf:
سلام فكر نكنم مراسم عروسي اينجوري ها هم كه شما فرموديد بيخودي باشه، به نظرم اگه به دور از اسراف و تجملات باشه بسيار خوب و زيباست و ثواب هم داره چون مهماني دادن و وليمه چيز زيبايي و در آموزه هاي ديني مون هم داريم كه مراسم ازدواج را علني و آشكارا برگزار كنيد

*تسنیم*;137003 نوشت:
]آخ گفتی:Kaf:
سلام فكر نكنم مراسم عروسي اينجوري ها هم كه شما فرموديد بيخودي باشه، به نظرم اگه به دور از اسراف و تجملات باشه بسيار خوب و زيباست و ثواب هم داره چون مهماني دادن و وليمه چيز زيبايي و در آموزه هاي ديني مون هم داريم كه مراسم ازدواج را علني و آشكارا برگزار كنيد

سلام
بله شما درست میفرمائید.
اتفاقا الان داشتم با مادرم درباره این موضوع صحبت میکردم ،ایشون هم دقیقا حرفای شما رو زدن !:Gol:
دلیل این دلزدگیه من فرهنگ عروسیهامونه متاسفانه.
من واقعا از مراسم عروسی زده شدم و همیشه با اکراه میرم.

birang;136906 نوشت:
الن یک سری توضیحات بهتون میدم
یه دختر که بخواد توی شهر ما و خانواده ی ما ازدواج کنه این اتفاقات میوفته
وقتی به توافق رسیدن اقوام دو طرف دعوت میشن که مراسم بله برون باشه عروس آرایشگاه میره
لباس خوب و گرون می پوشه بزن و برقص و ....یعنی قشنگ در حد یه جشن عقد هزینه میشه فرقش فقط اینه که سفره توش نداره که اونم هزینه پذیرایی جبرانش میکنه

بعد مراسم عقد
کلی خریدو خلعتی واسه عروس از هر چیزی که فکرشو بکنید هرچی بیشتر با کلاس تر کلی خرید خلعتی از طرف خانواده عروس واسه خانواده داماد تک تک اعضا با همسرو بچه هاشون خرید خلعتی واسه داماد نه یه دست کت شلوار معمولی اصلا و ابدا
از هر چیزی که فکرشو بکنید چند میلیون میشه

حالا واسه عقد
اگر توان داشته باشن تالار یا باغ اگر نه خونه عروس خانم عروس میره آرایشگاه لباس عروس سفره عقد با پذیرایی و اگر دوست داشتن شام (همه چیزای معمولیشو میگم)

سه شب بعد بهش میگن شب سومی مادر عروس سفره شب سومی میندازه نه یه سفره معمولی
همه چیز توش باید باشه (خوراکی) نه یه سفره پهن کنی و چندتا خوراکی بزاری داخلشا نه تزیینو ....دقیقا عین سفره عقد منتها محتویاتش فرق داره عروس میره آرایشگا لباس گرون قیمتو شیک می پوشه همه خانواده داماد و عروس دوباره بزنو برقصو.... (هزینه پذیرایی بماند)

مراسم خلعتی
تمام خلعتی هایی که عروس و داماد و واسه خانواده داماد خریده شده خیلی شیک باید تزیین بشه و توی یه سفره بزرگ چیده بشه دوباره عروس بره آرایشگاه لباس شیکو مجلسی بپوشه اقوام عروس و داماد بزن و برقصو....که خلعتی نشون داده بشه (بگذریم از هزینه پذیرایی) (بگذریم از هر بار آتلیه رفتن)
دوست داشته باشین از مناسبتا هم براتون این وسط پیش میاد مینویسم ماه رمضونی عیدا ... تا عروسی
خسته شدمحوصلتون شد بخونید بعد عروسی رو بعدا مینویسم

سلام بي رنگ جان

واقعا بهتون تبريك ميگم به خاطر اين تصميمي كه گرفتين :Kaf: ان شاءالله اگر نياز بود بيشتر صحبت مي كنيم. (الان خيلي خسته ام :khab:)

فقط مواظب باشيد اين وسط حرمت بزرگترها شكسته نشه.

خب شما كه اين نظريات رو به مامان تون گفتين نظر ايشون چي بود؟
آيا اگر يك پسري راضي بشه به چنين ازدواج و مراسمي، خانوادتون هم راضي ميشن به چنين مراسمي؟

راستي ممنونم از اينكه مرسومات تون رو شرح دادين ولي سوال من هنوز بي پاسخ مونده!

نقل قول:

من فكر مي كنم اگر بخوايم جدي تر به اين بحث بپردازيم بايد اول با ذكر مثال هاي عيني و روشن دقيق تر منظورتون رو از سادگي بيان كنيد.

منظورتون دقيقا از لباس عروس و آرايشگاه و مجلس ساده چيه؟

خصوصا در برابر اين مرسومات فاميلي خيلي دوست دارم بدونم سادگي از ديدگاه شما چيه؟

با تشكر
موفق باشيد در ژناه امام زمان ارواحنا له الفداه؛
التماس دعا

birang;136623 نوشت:

آخه هرچی با خودم کلنجار می رم نمیتونم قبول کنم چقدر با هزینه هایی که میشه تو این یک شب میشه حداقل مشکل چندتا جوونم که میخوان ازدواج کنن رو حل کرد من الکی هزینه کنم واسه دل مردمو حرف مردم

اگه خود عروس و داماد هم قبول کنن ، پدرو مادر ها راضی نمیشن.:Narahat az:
خیلی از دخترها و پسرها میگن که ما اول زندگی بریم مکه و اومدیم بریم سر خونه زندگیمون ، ولی این مادرها ... :Gig:
بیشترشم واسه حرف مردمه. ولی به نظر من اگه پسر و دختر استقلال مالی دارن رو حرفشون بایستن چون همین پول براشون کلی منفعت داره اول زندگی :Hedye:

سلام

ولی فکر کنم ولیمه عروسی از سفارشات دینی ما باشد

و جزء سنت انبیاء است درسته؟

کسی شنیده یا سندی دارد؟

mkk1369;137097 نوشت:
سلام

ولی فکر کنم ولیمه عروسی از سفارشات دینی ما باشد

و جزء سنت انبیاء است درسته؟

کسی شنیده یا سندی دارد؟

سلام
بله من هم شنیدم که در دین دادن ولیمه خوب هست
به همین دلیل هم معتقدم عروسی بهتره که یک سفر باشه و بعد هم دادن شام به اقوام نزدیک بعد هم تشریف بردن به خونه ی بخت

آذر بانو;137034 نوشت:
سلام بي رنگ جان

واقعا بهتون تبريك ميگم به خاطر اين تصميمي كه گرفتين :kaf: ان شاءالله اگر نياز بود بيشتر صحبت مي كنيم. (الان خيلي خسته ام :khab:)

فقط مواظب باشيد اين وسط حرمت بزرگترها شكسته نشه.

خب شما كه اين نظريات رو به مامان تون گفتين نظر ايشون چي بود؟
آيا اگر يك پسري راضي بشه به چنين ازدواج و مراسمي، خانوادتون هم راضي ميشن به چنين مراسمي؟

راستي ممنونم از اينكه مرسومات تون رو شرح دادين ولي سوال من هنوز بي پاسخ مونده!

خصوصا در برابر اين مرسومات فاميلي خيلي دوست دارم بدونم سادگي از ديدگاه شما چيه؟

با تشكر
موفق باشيد در ژناه امام زمان ارواحنا له الفداه؛
التماس دعا

سلام آذر بانوی عزیز
حتما براتون منظورمو از سادگی مینویسم

مشکل من و چیزی که برام مهمه اینه که من برای خانوادم خیلی عزیزم
برای تک تک اعضای خانوادم خیلی عزیزم
و مادرم و بابام منو خیلی دوست دارن
و مشکل من اینه که من نمیخوام رنجیده خاطر بشن
به همین دلیل خواستم نظر بقیه رو بدونم که دارم اشتباه می کنم واقعا یا نه
حرمت مادرم از هر چیزی برام مهمتره
ولی باید یه جوری رفتار کنم که هم احترام مادر سرجاش باشه هم سادگی که خودم میخوام باشه
توکل به خدا

جواب رو براتون مینویسم

ممنون از همگی

به نظر من نمیشه عروسی گرفت ولی یک سری کارها رو نکرد
نمیشه ماشین عروس و گل نزنی
نمیشه یه دسته گل دستت نباشه
نمیشه آرایشگاه نری
کلا نمیشه عروسی گرفت که توش گناه نباشه حداقلش اسراف غذاست که اتفاق می افته
اما این برای من و خانوادم حل شدس البته چون من خیلی متفاوتم!! من از بچگی نه آرزوی پوشیدن لباس عروس داشتم نه نشستن توی ماشین عروس و نظرم برای عروسی فقط و فقط دعوت مهمان ها به یک رستوران و دادن ولیمه است همون طوری که سفارش در دین شده و البته دراختیار گذاشتن ظروف یک بار مصرف به همه تا هرکس غذاشو ببره و اسراف نشه :ok::Nishkhand:
این مدل و اولین بار داییم انجام داد و بسیار مورد قبول ما قرار گرفت اینجوری نه لباس عروسی درکاره نه ماشین و نه آرایشگاهی
بعضیا میگن خوب ما دوست داریم عکس داشته باشیم اونم راه داره اولین مجلسی که دعوت شدیم قبلش مراجعه میکنیم به آتلیه و عکس میندازیم! به همین راحتی:ok:
منتها تا حالا که به خواستگارام گفتم میگن نه ما باید عروسی بگیریم!!!

سلام

باید دید تا چه حد می شه ساده برگزار کرد که همه راضی باشند

گل مینا;137124 نوشت:
اما این برای من و خانوادم حل شدس البته چون من خیلی متفاوتم!! من از بچگی نه آرزوی پوشیدن لباس عروس داشتم نه نشستن توی ماشین عروس و نظرم برای عروسی فقط و فقط دعوت مهمان ها به یک رستوران و دادن ولیمه است همون طوری که سفارش در دین شده و البته دراختیار گذاشتن ظروف یک بار مصرف به همه تا هرکس غذاشو ببره و اسراف نشه این مدل و اولین بار داییم انجام داد و بسیار مورد قبول ما قرار گرفت اینجوری نه لباس عروسی درکاره نه ماشین و نه آرایشگاهی بعضیا میگن خوب ما دوست داریم عکس داشته باشیم اونم راه داره اولین مجلسی که دعوت شدیم قبلش مراجعه میکنیم به آتلیه و عکس میندازیم! به همین راحتی منتها تا حالا که به خواستگارام گفتم میگن نه ما باید عروسی بگیریم!!!

سلام

واقعا؟

فکر کنم بشه با یک باغ و مهمونی ساده همراه با صدای طبیعت و نور افشانی

مجلس را شاد کرد

و ولیمه داد

غذا رو هم یک جوجه ایی کباب بره ایی
دوغی نوشابه ایی

داد

و البته ظرف یکبار مصرف

گل مینا;137124 نوشت:
به نظر من نمیشه عروسی گرفت ولی یک سری کارها رو نکرد
نمیشه ماشین عروس و گل نزنی
نمیشه یه دسته گل دستت نباشه
نمیشه آرایشگاه نری
کلا نمیشه عروسی گرفت که توش گناه نباشه حداقلش اسراف غذاست که اتفاق می افته
اما این برای من و خانوادم حل شدس البته چون من خیلی متفاوتم!! من از بچگی نه آرزوی پوشیدن لباس عروس داشتم نه نشستن توی ماشین عروس و نظرم برای عروسی فقط و فقط دعوت مهمان ها به یک رستوران و دادن ولیمه است همون طوری که سفارش در دین شده و البته دراختیار گذاشتن ظروف یک بار مصرف به همه تا هرکس غذاشو ببره و اسراف نشه :ok::nishkhand:
این مدل و اولین بار داییم انجام داد و بسیار مورد قبول ما قرار گرفت اینجوری نه لباس عروسی درکاره نه ماشین و نه آرایشگاهی
بعضیا میگن خوب ما دوست داریم عکس داشته باشیم اونم راه داره اولین مجلسی که دعوت شدیم قبلش مراجعه میکنیم به آتلیه و عکس میندازیم! به همین راحتی:ok:
منتها تا حالا که به خواستگارام گفتم میگن نه ما باید عروسی بگیریم!!!

سلام
بالاخره یکی پیدا شد مثل من باشه
من به هر کی می گفتم من آرزوی پوشیدن لباس عروس ندارم قوبل نمیکرد

خوشحال شدم

منم با نظر شما موافقم

birang;137135 نوشت:
سلام
بالاخره یکی پیدا شد مثل من باشه
من به هر کی می گفتم من آرزوی پوشیدن لباس عروس ندارم قوبل نمیکرد

خوشحال شدم

منم با نظر شما موافقم

بله فکر کنم فقط ما دو تا باشیم که همچین آرزویی نداریم!!!:Nishkhand:
اتفاقا منم به هرکس میگم قبول نداره

mkk1369;137097 نوشت:

سلام ولی فکر کنم ولیمه عروسی از سفارشات دینی ما باشد و جزء سنت انبیاء است درسته؟ کسی شنیده یا سندی دارد؟

با سلام و احترام

بله وليمه عروسي جزء مستحبات هست ولي بدون اسراف و زياده روي؛ (ولي جزء سفارشات موكد و سنت انبياء صلوات الله عليهم اجمعين نيست.)

پيامبر خدا صلي الله عليه و آله و سلم مي فرمايند:
وليمه دادن تنها در پنج مورد است: 1- عروسي و ازدواج. 2- تولد فرزند. 3- هنگام ختنه كردن. 4- زمان خريد خانه. 5- موقع بازگشت از مكه.

ولي كارهاي زيادي ميشه كرد كه اسراف نشه و گناه نباشه مثلا عروس و داماد برن مكه و بعد يك مجلس وليمه براي به نيت عروسي و بازگشت از مكه بگيرند.

يكي از دوستانم اين كار رو كردند: عروس و داماد رفتند كربلا و بعد اومدند و يك شامي در يك رستوران دادند و روز بعد يه پاتختي كوچيك تو خونه گرفتند و لباس عروس رو هم پوشيد ، آرايشگاه هم رفت...

خيلي عالي و بدون گناه و اسراف بود.

موفق باشيد در پناه حق؛

بله
از دوستا من هم دقیقا این کارو کردن
ولی این در صورتی خوبه که هر دو خانواده مذهبی باشن و اهل گناه نباشن
وگرنه توی همون پاتختی برای ما انگار یه مجلس عقد دیگه هست فقط سفره نداره
بزن و برقصو.....

پس خیلی از گزینه ها رو واسه کسانی که خانواده هاشون اهل سروصدا هستن نمیشه پیشنهاد کرد

birang;137153 نوشت:
بله
از دوستا من هم دقیقا این کارو کردن
ولی این در صورتی خوبه که هر دو خانواده مذهبی باشن و اهل گناه نباشن
وگرنه توی همون پاتختی برای ما انگار یه مجلس عقد دیگه هست فقط سفره نداره
بزن و برقصو.....

پس خیلی از گزینه ها رو واسه کسانی که خانواده هاشون اهل سروصدا هستن نمیشه پیشنهاد کرد

دقیقا همینه که شما میگی
چون توی خانواده ما و بین اقوام عروسی بدون بزن و برقص که عروسی نیست!! یکی هم که این کارو کرد همه مسخره کردن که انگار مجلسه ختمه!!
پس ما ها لااقل نمیتونیم همون فقط رستوران جواب میده!:ok:

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
یه سوال از عزیزان
از یک طرف در دین اسلام ولیمه عروسی مستحب است و پیامبر هم برای دخترش این کار را کرده درست خیلی ها هم با این موضوع مشکل ندارند از طرفی تو دنیای امروز خیلی از افراد یک فامیلی دارند که عروسی بدون گناه ندارند همین موردی که دوست گرامی اشاره کردند مجلس گرفتن همانا جشن گناه آلود همانا
حالا با این وضعی که هست اگر عروسی بگیری یه دردسری داری اگر نگیری یه جور دیگه دردسر داری
راه حل چیست در این شرایط؟؟؟

نقل قول:
فکر کنم فقط ما دو تا باشیم
نه بابا اشخاص دیگری هم هستن که نظر شما رو دارن مثل خواهرم که لباس عروسشو منو و مادرم دوختیم آرایشگاه هم که زن دائی زحمتشو کشیدن سفره عقد رو هم خودمون درست کردیم (البته این سفره بعدا دست به دست بین چهار عروس خانم دیگه گردش کرد) مجلس هم فقط بزرگترا بودن بدون گناه پس شدنیه ولی طرف مقابل باید ظرفیت این کار ها رو داشته باشه :ok:

مـهـدی;137176 نوشت:
سلام دوستان
عرض ادب و احترام
یه سوال از عزیزان
از یک طرف در دین اسلام ولیمه عروسی مستحب است و پیامبر هم برای دخترش این کار را کرده درست خیلی ها هم با این موضوع مشکل ندارند از طرفی تو دنیای امروز خیلی از افراد یک فامیلی دارند که عروسی بدون گناه ندارند همین موردی که دوست گرامی اشاره کردند مجلس گرفتن همانا جشن گناه آلود همانا
حالا با این وضعی که هست اگر عروسی بگیری یه دردسری داری اگر نگیری یه جور دیگه دردسر داری

بله فرمایش شما کاملا متینه و مصداق خانواده ما!
مشکل ما هم گرفتن و نگرفتن مجلسه ، نگیریم یه جور میگن بگیریم هم که ... و هم شرکت در مجالس فامیل که ای داد ما جرا داریم نریم که نمیشه، بریم چی کار کنیم
من با کلی فکر راجب این موضوع به همونی رسیدم که گفتم دعوت همه به یک رستوران یعنی تالار هم نه که مجبور باشی لباسی بپوشیو بقیه ماجرا رستوران باشه که دیگه انگه خساست هم بهمون نچسبونن ، گناه هم نباشه و سنت پیغمبر هم اجرا بشه وسلام البته به شرطی که آقا دامد زیر بار برن!

mkk1369;137097 نوشت:

سلام ولی فکر کنم ولیمه عروسی از سفارشات دینی ما باشد و جزء سنت انبیاء است درسته؟ کسی شنیده یا سندی دارد؟

آذر بانو;137150 نوشت:

بله وليمه عروسي جزء مستحبات هست ولي بدون اسراف و زياده روي؛

(ولي جزء سفارشات موكد و سنت انبياء صلوات الله عليهم اجمعين نيست.)

با سلام و احترام و عرض پوزش

بنده در مورد سنت مستحب وليمه دادن كمي اشتباه كردم، فكر مي كردم فقط مستحب هست و سنت نيست:

پيامبر خداصلى الله وعليه وآله و سلم فرمودند:
سور و طعام دادن در ازدواج، از سنت پيامبران است.
فروع كافى، ج 5، ص 367

با تشكر از جناب wearehere كه اين مورد رو در پروفايل بنده اشاره كردند.

موفق باشيد؛

گل مینا;137124 نوشت:
البته دراختیار گذاشتن ظروف یک بار مصرف به همه تا هرکس غذاشو ببره و اسراف نشه

الان یه سری از تالارهاهستن که یه میز غذا هست و هر کس هر چقدر میخواد غذا برمیداره خیلی کمتر اسراف میشه.
برا این که مجلسم مثل مجلس ترحیم نشه میتونی مثل مراسمایی که تا حالا دیدم مولودی خون بیاری اگه شب تولد باشه مولودی میخونن ویه سری شعرای بانمکم برای عروس ودوماد میخونن.خیلی جالبه.به نظرم عروسی گرفتن که اشکال نداره. مجالسی رو دیدم که خیلی کم گناه میشه.یادمه یه دفعه رفتم عروسی.زیرزمین یه مسجد بود.همه جاش موکت بود.صندلی هم نداشت.همه رو زمین نشسته بودن.عین مهمونی بود.مولودی خونم نداشت.

مـهـدی;137176 نوشت:

مجلس گرفتن همانا جشن گناه آلود همانا

با سلام و احترام

به نظرم اگر بخواد مجلس گرفتن با گناه توام باشه، حرف و حديث ديگران رو پذيرفتن بهتره از مجلس توام با گناه.

درسته ميگن يك شب هزار شب نميشه ولي كدوم شب؟
- شبي كه خشت اول زندگي رو ميخوايم بذاريم!
- شبي كه مي تونيم با خشنود كردن امام زمان ارواحنا له الفداه
- زندگي مون رو بيمه دعاي حضرت كنيم، و دعاي حضرت بدرقه راهمون باشه ان شاءالله؛

اونم در شرايطي كه هركاري بكني مردم يه چيزي پشت سرت ميگن:
- اگر ولخرجي كني ميگن اسراف كاره.
- اگر قناعت كني ميگن خسيسه
- اگر بدون دست و رقص برگزار كني ميگن امله
...

شخصي به خدمت امام حسين عليه السلام رسيد و عرض كرد : خير دنيا و آخرت در چيست؟

حضرت فرمودند:

مَن طَلبَ رضَي الله بسَخَطِ النّاس كَفاه الله اُمُور النّاس

وَ مَـن طلبَ رضيَ الناس بسَخطِ الله وَ كّلَه الله الىَ النّاس

هركـس رضاى خدا را به غضب مردم بجويد, خدا او را از كارهاى مردم كفايت مى كند

و هـر كـس خشنـودى مردم را به غضب خدا بجـويـد, خـدا او را به مـردم واگذارد

از خدا خواهيم توفيق عمل؛

موضوع قفل شده است