آیا حضور زن در تشییع جنازه حرام است؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا حضور زن در تشییع جنازه حرام است؟

سلام
من در جایی شنیدم که حضور زن در تشییع جنازه حرام است
البته فقط در تشییع جنازه، ولی در مراسم دفن حرام نیست
آیا این موضوع درسته و روایات و احادیثی در این رابطه وجود داره؟
ممنون

سلام
طاعات و عباداتتون قبول حق
نظر مقام معظم رهبری:
س 244: آيا شرکت در تشيع جنازه و حمل آن براى زنان جايز است؟
ج: اشکال ندارد.

با سلام و عرض ادب
مرحوم شهید مطهری در این رابطه می فرمایند[1]:
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله زنان‏ را از تشييع جنازه‏ منع نكردگو اينكه آن را هم لازم نشمرد. رسول خدا ترجيح داد زنان‏ در تشييع جنازه‏ شركت نكنند. در عين حال در موارد خاصى شركت كرده‏اند و احياناً نماز خوانده‏اند. در روايات ما آمده است كه وقتى زينب دختربزرگ رسول اكرم وفات كرد زهراى مرضيّه سلام اللَّه عليها و زنان‏ مسلمانان آمدند و بر وى نماز خواندند[2].
از نظر روايات شيعه براى زنان‏ جوان شركت در تشييع جنازه‏ مكروه است. علماى اهل تسنن از امّ عطيّه نقل كرده‏اند كه گفت: رسول اكرم ما را توصيه كرد كه در تشييع جنازه‏ شركت نكنيم ولى منع نفرمود.[3]
ایشان در جای دیگری می فرمایند:[4]
صاحب وسائل كه خود محدث متبحرى است باتوجه به مجموع آثار و روايات اسلام مى‏گويد:
«از مجموع روايات استفاده مى‏شود كه براى زنان‏ رواست كه براى مجالس عزا يا براى انجام حقوق مردم يا تشييع جنازه‏ بيرون روند و در اين مجامع شركت كنند، همچنانكه فاطمه عليها السلام و همچنين زنان ائمه اطهار در مثل اين موارد شركت مى‏كرده‏اند. پس جمع بين روايات حكم مى‏كند كه روايات منع را حمل بر كراهت كنيم».
ایشان در نقد سخن مرحوم شیخ حر می فرمایند: به روايات مراجعه شود، جمع صاحب وسائل مورد مناقشه است، زيرا اگر خروج مكروه بود حضرت فاطمه عليها السلام و زنان ائمه اطهار عليهم السلام شركت نمى‏كردند.
پاسخ پس اگر مكروه نيست به طريق اولى‏ حرام هم نيست. هر مكروهى در شرايط خاص ممكن است مباح يا مستحب شود. عليهذا عمل خاص حضرت زهرا درشرايط خاص شايد با كراهت ذاتى منافات نداشته باشد؛ واللَّه اعلم.

[1]. مجموعه آثار استاد شهيد مطهرى، ج‏19، 538 ،شركت زن در مجامع .....

[2]. وسائل ج 1/ ص 156

[3] . صحيح مسلم ج 3/ ص 47 و صحيح بخارى ج 2/ ص 94 و سنن ابوداود ج 2/ ص 180.

[=Times New Roman][4][=Times New Roman]. مجموعه آثار استاد شهيد مطهرى ، ج‏19 ،ص 616 ، پاسخهاى استاد[=Times New Roman].

[/ نوشت:
;136593]من در جایی شنیدم که حضور زن در تشییع جنازه حرام است البته فقط در تشییع جنازه، ولی در مراسم دفن حرام نیست

سلام
همانطوریکه جناب نارنج فرمودند:
شرکت زنان در تشییع جنازه وزمان دفن اشکالی ندارد
اجوبه /س=244/

با سلام و احترام

يك روايتي شنيدم به اين مضمون كه چند چيز از زنان برداشته شده من جمله تشييع جنازه...

از كارشناسان گرامي درخواست دارم متن كامل اين روايت رو بفرمايند.

با تشكر

آذر بانو;137015 نوشت:
با سلام و احترام

يك روايتي شنيدم به اين مضمون كه چند چيز از زنان برداشته شده من جمله تشييع جنازه...

از كارشناسان گرامي درخواست دارم متن كامل اين روايت رو بفرمايند.

با تشكر

بسم رب الحسین
در قسمتي از وصيت رسول خدا (ص) به امام علي (ع) چنين آمده است:
«يا علي! ليس علي النساء جمعة و لا جماعة و لا اذان و لا اقامة و لا عيادة مريض و لا اتباع جنازة ... و لا تولي القضاء» (صدوق،1404ق: ج4، ص364).
در اين روايت تکاليفي مثل شرکت در نمازهاي جمعه و جماعت، اذان و اقامه، عيادت مريض، تشييع جنازه و مسئوليت قضاوت از زنان برداشته شده است.

موضوع قفل شده است