شهید وطنی اسلام وطنی

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شهید وطنی اسلام وطنی

سلام بر دوستان
یک سوالی وجود دارد چرا بعضی از جریانها در داخل یا خارج می خواهند شهدای در راه اسلام و ارزش های الهی را به عنوان شهدای در راه وطن معرفی کنند؟
اگر ارزشهای اسلامی جای خود را به ارزش های وطنی دهد به نظرتان چه پیش می آید؟
یکی از پیامد های این تفکر این است که هر گروهک و حزب یا هر کشوری با توجه به منافع خود کشته های خود را به عنوان شهید معرفی می کند و ملاک واحدی برای تشخیص شهید باقی نمی ماند

در این صورت دین به جای نیل به اهداف اسلامی و الهی تبدیل به یکی از بازوهای کمکی قدرتها و کشورها و گروهک ها و احزاب می شود تا به جای اهداف الهی به اهداف غیرالهی با ظاهری موجه حرکت کنند
جالب است بدانید که گروهک منافقین و بعضی از خانواده های سربازهای کشته شده عراقی در جنگ 8 ساله تا گروهک های تروریستی مثل جندالله و طالبان ... نیز کشته های خود را شهید می دانند

این مطلب را در خاطرات یکی از جانبازهای جنگ تحمیلی دیده بودم که متاسفانه نامشان را به یاد ندارم ولی مطلب جالبی بود
این جانباز این چنین نوشته بود که برای زیارت به سامرا رفته بودم و زنی در بین راه مانعم شد تا به او کمک کنم ولی به او اعتنائی نکردم چند قدمی پیش نگذاشته بودم که آن زن فریاد زد که شوهر من در جنگ [ایران] شهید شده
این جانباز در ادامه نوشته بود که یه لحظه با خودم فکر کردم که این مرد شاید یکی از همان کسانی باشد که با تیر اسلحه ام سرشان را سوراخ کرده باشم !

بی رنگ;135382 نوشت:
این جانباز این چنین نوشته بود که برای زیارت به سامرا رفته بودم و زنی در بین راه مانعم شد تا به او کمک کنم ولی به او اعتنائی نکردم چند قدمی پیش نگذاشته بودم که آن زن فریاد زد که شوهر من در جنگ [ایران] شهید شده

حال چه کسی به این خانم گفته که شوهرش را خداوند شهید بحساب آورده ؟

مگر متجاوزین در اسلام با ظالمان یکی نیستند ؟ لذا با چه اعتماد به نفسی چنین حرفی را زده !!

خیر شهدای جنگ تحمیلی به قصد قرب الهی شهادت را انتخاب کردند و مبارزه آنها مبارزه با کفر و ظلم زمانه بود.
در این مسیر از وطنی که اهل دین در آن زندگی میکنند نیز دفاع کردند.

مثل کسی که به خانه اش دست درازی میشود او میرود از ناموسش دفاع میکند و خانه اش را امن.

لذا حفظ وطن با جهاد بمنظور قرب الهی دو موضوع جداگانه نیست که اگر در مسیر قرب قدم بر میداریم لزوما باید منکر وطن و ملیت بشویم
و صد البته ملیت نمیتواند مانعی برای جدا شدن دو هم مذهب از دو ملیت شود که عیار و معیار اصلی دیانت است و مرتبت دیانت رفیع تر و ارحج تر از ملیت است.

همدلی از هم زبانی خوشتر است

در اوایل انقلاب عده ای کاملا موفق عمل کردند و مذهب را در برابر ملیت قرار دادند و هنوز این داستان ادامه دارد.
و البته همراهی جاهلانه بعضی اشخاص با آنها آتش فتنه را شعله ور کرد
حال
ببینیم آیندگان عاقلانه تر عمل میکنند یا خیر

یاحق

بی رنگ;135382 نوشت:
در این صورت دین به جای نیل به اهداف اسلامی و الهی تبدیل به یکی از بازوهای کمکی قدرتها و کشورها و گروهک ها و احزاب می شود تا به جای اهداف الهی به اهداف غیرالهی با ظاهری موجه حرکت کنند جالب است بدانید که گروهک منافقین و بعضی از خانواده های سربازهای کشته شده عراقی در جنگ 8 ساله تا گروهک های تروریستی مثل جندالله و طالبان ... نیز کشته های خود را شهید می دانند این مطلب را در خاطرات یکی از جانبازهای جنگ تحمیلی دیده بودم که متاسفانه نامشان را به یاد ندارم ولی مطلب جالبی بود این جانباز این چنین نوشته بود که برای زیارت به سامرا رفته بودم و زنی در بین راه مانعم شد تا به او کمک کنم ولی به او اعتنائی نکردم چند قدمی پیش نگذاشته بودم که آن زن فریاد زد که شوهر من در جنگ [ایران] شهید شده این جانباز در ادامه نوشته بود که یه لحظه با خودم فکر کردم که این مرد شاید یکی از همان کسانی باشد که با تیر اسلحه ام سرشان را سوراخ کرده باشم !

با سلام

بزرگوار برای پرداختن به بحث باید این گره باز شود که:

انچه از معارف و موضوعات دین مطرح می شود مثل نماز و روزه و ازادی و حج و شهادت و ......از دو جنبه می توان بدانها پرداخت

-- موضوعات و مسایل دین به ماهوهو
یعنی انچه مد نظر دین است از طرح ان موضوع و ان مساله
به عبارت دیکر:
منظور دین از طرح موضوعی به نام شهادت یا اعمال حج یا اعمال روزه یا جهاد و یا نماز ..........چیست ؟؟
این یک بحث است

بحث دیگر:
استفاده ها یا سوء استفاده هایی است که انسانها از ان تعابیر و از ان موضوعات و از ان مسایل می کنند
مثلاهمین بحث شهادت

دین موضوع شهادت را وقتی مطرح می کند که دین اسلام به خطر بیفتد و مسلمانها برای نجات دین اسلام و حاکم کردن قوانین الله و دستورات اللهی از جان خود بگذرند
به چنین عملی شهادت و به چنین فردی شهید می گویند

خب دین این مساله را برای چنین موردی وضع کرده است

حال انسانهایی برای سوء استفاده یا عوام فریبی یا به هر نیتی کشته شده های خود را شهید می دانند این مساله خلاف واقع است

دقیقا مثل این است که اسرایئل فلسطینی ها را تروریست بخواند
یا امریکا بگوید برای ازادی دادن به مردم عراق وافغانستان به ان کشورها لشگر کشی کرده است

خب در این صورت ما باید بگوییم پس معنای ازادی چیست؟؟
یا چرا ازادی اشتباهی خلق شده است؟؟

مسلم است که نه
ما حق و حقیقت را درمی یابیم و می شناسیم و طبق موازین دین تعریف می کنیم و انچه را که خلاف ان باشد تشخیص می دهیم

نه این که در مساله سردر کم شویم که چرا از موضوع واحدی چندین فردی که متضاد هم هستند به یک اسم استفاده می کنند

قوانین و موازین دین معین، مشخص، صاف و شفاف است
و دین موضع خود را در همه موارد معین می کند و مشخص
این انسانها هستند که از معارف و مسایل دین سوء استفاده می کنند و دیگران را به اشتباه می اندازند

سخن مولا را فراموش نمی کنیم که فرمودند:
هذا کلمه الحق، یراد به الباطل
سخنان حقی است که اراده باطل از انها می شود

معارف دین هم همین طور
موضوعات و مسایل حق دین را بیان می کنند و از انها اراده باطل می کنند و دیگران را به اشتباه می اندازند

بی رنگ;135382 نوشت:
یک سوالی وجود دارد چرا بعضی از جریانها در داخل یا خارج می خواهند شهدای در راه اسلام و ارزش های الهی را به عنوان شهدای در راه وطن معرفی کنند؟ اگر ارزشهای اسلامی جای خود را به ارزش های وطنی دهد به نظرتان چه پیش می آید؟

با سلام

این که چرا این کار را میکنند را باید از خودشان پرسید
ولی اگر از باب اسیب شناسی بخواهیم به این موضوع نگاه بکنیم

این مساله علت های متفاوت ومختلفی می تواند داشته باشد
-- ضدیت با اسلام
-- وطن پرسی و ملی گرایی
-- نا اگاه بودن به معارف دین
-- ضربه زدن به سلام و تفرقه افکندن بین مردم
--ووووووووووووووو

و اما این که اگر ارزش های دینی جای خود را به ارزشهای ملی گرایی بدهد،
یعنی که باید بند و بساط دین را جمع کرد وکنار گذاشت و در خوش بینانه ترین حالت دین سکولار را قبول کرد

دین و معارف اسمانی و مبانی وحیانی وارزشهای خدایی و عصمت علوی و معجزه نبوی و.........را در مقابل اب وخاک که همان وطن باشد، باید کنار گذاشت

البته مساله وطن دوستی و حب طن یکی از ارزشهای اسلامی است که دین هم ان را تایید کرده است و به مخالفت با ان نپرداخته است

دین زمانی چنین مساله ای رد می کند که در مقابل ارزشهای دینی و معارف اسلامی قد علم کند

دین برای کسانی که در راه خدا جهاد کنند ارزش اخروی می دهد و اولین قطره خون شهید را پاک کننده تمام گناهان وی می داند

ولی نهایت ارزش و احترام انسان وطن پرستی که به خاطر اب و خاک، جان خود از دست می دهد احترام چند ساله زندگان به وی است

از طرف دیکر:
واژه هایی مثل ایثار و تواضع و خدمت بدون اجرت و ........زمانی معنا پیدا می کند که فرد با خدای خالق خود معامله بکند

ولی کسانی که به خاطر اب و خاک شهید می شوند چه داعی دارند که ایثار کنند و در عرصه های خطر جان خود را به خطر بیندازند
مثل ایثار و روی مین رفتن شهیدان اسلام برای باز کردن معبر