کفاره روزه

تب‌های اولیه

49 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کفاره روزه

باسمه تعالی

کفاره روزه زن،بر مرد است یا زن؟

باسمه تعالي

همه مراجع :کفاره در موارد یاد شده بر خود زن واجب است در صورتی که
زن درآمد ندارد کفاره ساقط است (توضیح المسائل مراجع 1705و1709)

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام
لطفا مبلغ معادل کفاره روزه را بفرمایید: (عمد و غیر عمد - فدیه)
سپاس

نی نوا;134899 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام لطفا مبلغ معادل کفاره روزه را بفرمایید: (عمد و غیر عمد - فدیه) سپاس

سلام /اولاً:وظیفه در پرداخت کفاره ،اطعام است نه پرداخت پول!
ثانیاً:در صورتی می توانید پول را بپردازید که مطمئن باشید طعام مورد نظر(گندم همان نان یا ارد برنج..) را می خرد.
ثالثاً:در مورد فدیه مانعی برای پرداخت پول نیست مبلغ مورد نظر ،قیمت اجناس در بازار ملاک است.
اگر عمد باشدوافطارش به حلال باشد شصت مُد(750 گرم)طعام از موارد مذکور است
ومقدار فدیه وغیر عمد یک مُد است.

نی نوای گرامی سلام ما را هم پذیرا باشید
از آن جایی که محاسبه کفاره می تواند هر یک از جو ،گندم ویا برنج باشد،وقیمت ها در شهرها متفاوت است از این رونمی توان مبلغ دقیقی بیان کرد ،هر وقتی که تصمیم به پرداخت کفاره داشتید ،همان موقع و به نرخ روز مبلغ رامحاسبه نمایید.

با سلام

-اگر بدانیم کسی روزه هایش را عمدا می خورده از اول جوانی تا به الان نزدیک به 35 سال و الان به اسرار ما کفاره را می خواهد بپردازد ولی خودش می گوید نمی تونستم روزه بگیرم و همان کفاره غیر عمد را بدهد البته وضع مالی خوبی ندارد و همان کفاره غیر عمد را هم به سختی می تواند بدهد و الان هم مریض است و دیگر قادر به روزه شدن نیست آیا بعد از مرگش بقیه کفاره ها و قضای روزه ها به گردن اولاد بزرگش هست؟
در مورد نمازش هم همین طور ما می دانیم که اشتباه می خواند ولی هر چه می گوییم فایده ندارد آیا باز هم به گردن کسی است؟

-ببخشید اگر مرد رضایت بردادن کفاره زن داشته باشد حتی اگر خود زن توانایی داشته باشد چطور؟
خود زن حتما باید بپردازد؟

مرجع مشخصی ندارد
به گفته خودش آیت الله خونساری بوده و الان می خواهد به آیت الله مکارم تغییر دهد

ممنون

rink;135153 نوشت:
اگر مرد رضایت بردادن کفاره زن داشته باشد حتی اگر خود زن توانایی داشته باشد چطور؟

شفا;132196 نوشت:
اگر مردی با وکالت از طرف همسرش کفاره روزه های زن را بدهد کفایت می کند

همچنین مرد می تواند مبلغ کفاره را به زن ببخشد (هدیه) پس از اینکه به تصرف زن در امد ؛ انرا به عنوان کفاره روزه اش بپردازد

منابع موجود در مرکز ملی

rink;135152 نوشت:
وضع مالی خوبی ندارد و همان کفاره غیر عمد را هم به سختی می تواند بدهد و الان هم مریض است و دیگر قادر به روزه شدن نیست

اگر پرداخت کفاره (دو ماه روزه گرفتن یا شصت فقیر را سیر کردن) برای شخص ممکن نباشد هر چند مد که می تواند به فقرا طعام دهد و اگر نتواند طعام بدهد باید استغفار کند اگر چه مثلا یک مرتبه «استغفرالله» بگوید و احتیاط واجب هر وقت توتنست کفاره را بدهد

رساله امام،م1660

باسلام

هرگاه توان روزه یا پرداخت کفاره 60 نفررانداشته باشدهرچند مد که می تواند به فقرا اطعام کندواگرنتواند باید 18 روز روزه بگیرد واگرنتواند هرچند روز که می تواند به جا اوردو اگر نتواند استغفار کند وهمین اندازه که در قلب خودبگوید استغفرالله کافی است و واجب نیست بعدا که قدرت پیدا کرد کفاره را بدهد.

ایه الله مکارم / توضیح المسائل / احکام روزه / م 1402

rink;135152 نوشت:
آیا بعد از مرگش بقیه کفاره ها و قضای روزه ها به گردن اولاد بزرگش هست؟

کفاره روزه متوفی جزء دیون اوست و از اصل اموالش باید پرداخت گردد اگرچه میت برای ان وصیت نکرده باشد

توضیح المسائل مراجع،م2719

آیا می توان مبلغ کفاره روره را به شماره حساب کمیته امدام برای کمک به قحطی زدگان سومالی واریز کرد

lordomid3026;137536 نوشت:
آیا می توان مبلغ کفاره روره را به شماره حساب کمیته امدام برای کمک به قحطی زدگان سومالی واریز کرد

با سلام و عرض تسلیت شهادت مولای متقیان،حضرت علی(علیه السلام)
در کفاره روزه،باید طعام داده شود یعنی،گندم،آرد،جو و مانند آن و در صورتی می توان پول کفاره را به فقیر داد که اطمینان بیابیم،فقیر به وکالت از ما،اینگونه طعام را می خرد، با توجه به اینکه چنین اطمینانی در دادن پول کفاره به قحطی زدگان حاصل نمی شود،نمی توان کمک به قحطی زدگان را بابت پول کفاره حساب کرد.

اجوبه الاستفتائات،رهبری،م822
رساله مراجع،م1660
استفتا شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری.

سلام علیکم
باآرزوی قبولی طاعات و عبادات همه خواهران وبرادران دراین شبهای پرخیروبرکت.
سئوال: من چند روز روزه ازسالهای قبل به گردن دارم که هنوز نتوانسته ام بعضی از آنها را بجابیاورم
سال اول که برمن گذشت کفاره آنها را پرداختم اما سال بعدی ازآنجایی که فکر می کردم یک سال
پرداخت کافی است دیگر برای پرداخت کفاره آن روز های باقی مانده اقدام نکرده ام .آیا کار من درست بوده
یا اینکه باید هرساله پرداخت می کردم به تعداد روزهای باقیمانده تااینکه موفق به گرفتن همه روزه می
شدم .لطفا جواب را مرقوم فرمایید.
من مقلد حضرت ایت الله خامنه ای هستم.:Gol:

ارشاد;138078 نوشت:
سئوال: من چند روز روزه ازسالهای قبل به گردن دارم که هنوز نتوانسته ام بعضی از آنها را بجابیاورم سال اول که برمن گذشت کفاره آنها را پرداختم اما سال بعدی ازآنجایی که فکر می کردم یک سال پرداخت کافی است دیگر برای پرداخت کفاره آن روز های باقی مانده اقدام نکرده ام .آیا کار من درست بوده یا اینکه باید هرساله پرداخت می کردم به تعداد روزهای باقیمانده تااینکه موفق به گرفتن همه روزه می شدم .لطفا جواب را مرقوم فرمایید. من مقلد حضرت ایت الله خامنه ای هستم.

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
کفاره روزه هرچند به مدت چند سال به تاخیر افتاده باشد یک مرتبه واجب است، پس برای روزهایی که کفاره آنها را داده اید، لازم نیست دوباره بپردازید.
اجوبه الاستفتائات رهبری،س824

سلام
من پارسال به دلیل بیماری، بنا بر دستور پزشکان روزه نگرفتم (بیماری مادام العمر است و پزشکان برای همیشه از روزه گرفتن نهی ام کرده اند)
خانمم هم به دلیلی (که الان یادم نیست دقیقاً- اما شرعی بود) روزه نگرفتند.
بنده مقلد مقام معظم رهبری هستم و خنمم مقلد آیت الله لنکرانی.

برای دادن کفاره روزه ، میخواستم مبلغش را بدانم. ممنون می شوم اگر کارشناسان محترم راهنمایی بفرمایند.

[="Tahoma"][="Black"]

طوفان خورشیدی;241787 نوشت:
سلام من پارسال به دلیل بیماری، بنا بر دستور پزشکان روزه نگرفتم (بیماری مادام العمر است و پزشکان برای همیشه از روزه گرفتن نهی ام کرده اند) خانمم هم به دلیلی (که الان یادم نیست دقیقاً- اما شرعی بود) روزه نگرفتند. بنده مقلد مقام معظم رهبری هستم و خنمم مقلد آیت الله لنکرانی. برای دادن کفاره روزه ، میخواستم مبلغش را بدانم. ممنون می شوم اگر کارشناسان محترم راهنمایی بفرمایند.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب طوفان خورشیدی گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر بخاطر بیماری تا رمضان سال بعد نتوانید حتی به تدریج مثلا هفته ای یک روز روزه بگیرید ، روزه بر شما واجب نیست و قضا ندارد ولی باید برای هر روز یک مد طعام (750 گرم گندم یا نان) به فقیر بدهید . (1)

برای حکم همسرتان هم باید دقیقا عذرشان مشخص شود .

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 752

[/]

سجاد;241795 نوشت:
باید برای هر روز یک مد طعام (750 گرم گندم یا نان) به فقیر بدهید . (1)

یا سلام و احترام؛
مبلغ ریالی آن برای یک ماه کامل (30 روز) چقدر می شود؟

[="Tahoma"][="Black"]

طوفان خورشیدی;241835 نوشت:
یا سلام و احترام؛ مبلغ ریالی آن برای یک ماه کامل (30 روز) چقدر می شود؟

با عرض سلام و ادب مجدد

بر حسب قیمت گندم در محل زندگی خود باید حساب فرمایید که برابر است با قیمت 22.5 کیلوگرم گندم .

البته توجه داشته باشید هنگام دادن پول به فقیر باید اطمینان داشته باشید که صرف خرید مثلا نان می شود .

همیشه سالم و موفق باشید
[/]

سلام
بنده سال 89 ،‌ده روز روزه قضا داشتم كه تا رمضان 90 ،‌هفت روز روزه قضا را گرفتم و الباقي 3 روز ماند كه كفاره آن را پرداختم و قضاي آن بر گردن من بود تا رمضان 91.
رمضان سال 90،‌دوازده روز روزه قضا داشتم ،‌كه بعد از رمضان سال 90 تا الآن 8 روز روزه قضا را گرفته ام.
من 3 روز روزه از سال 89 قضا دارم و 4 روز از سال 90 ،‌چقدر كفاره بايد بپردازم؟
منظورم اينه كه 8 روز روزه اي كه امسال گرفتم اول جاي قضاي روزه سال قبل را ميگيره و من 7 روز روزه قضام مربوط به سال گذشته است و بايد 7 روز كفاره بدهم؟
مرجع تقليد: آيت الله خامنه اي (مد ظل الله)

مسیحا;244506 نوشت:
سلام بنده سال 89 ،‌ده روز روزه قضا داشتم كه تا رمضان 90 ،‌هفت روز روزه قضا را گرفتم و الباقي 3 روز ماند كه كفاره آن را پرداختم و قضاي آن بر گردن من بود تا رمضان 91. رمضان سال 90،‌دوازده روز روزه قضا داشتم ،‌كه بعد از رمضان سال 90 تا الآن 8 روز روزه قضا را گرفته ام. من 3 روز روزه از سال 89 قضا دارم و 4 روز از سال 90 ،‌چقدر كفاره بايد بپردازم؟ منظورم اينه كه 8 روز روزه اي كه امسال گرفتم اول جاي قضاي روزه سال قبل را ميگيره و من 7 روز روزه قضام مربوط به سال گذشته است و بايد 7 روز كفاره بدهم؟ مرجع تقليد: آيت الله خامنه اي (مد ظل الله)

باسلام خدمت شما کاربر محترم
علت روزه نگرفتن اگراز عمد نباشد (مثل سفر ومریض و..)از سه روز روزه قضا ی 89 هم باید قضایش رابگیرید وهم باید به ازای هرروز یک مدطعام(750 گرم از گندم یابرنج ..) به فقیر به عنوان کفاره تاخیر بپردازید
از 4 روز روزه سال 90 چنانچه هر تعداد از روز باقیمانده از شعبا ن رامی توانید بایدقضا کنید ودرصورتیکه نتوانید روزه ها رابگیرید باید از 4روز رمضان 91 قضا شود وهم باید به ازای هرروز یک مد طعام به عنوان کفاره تاخیر پرداخت کنید (خلاصه اینکه درصورتیکه نتوانید هیچیک از این 7 روز رانتوانید بگیرید باید هم 7 روز قضا شود وهم باید 7 مد طعام به فقیر داده شود)
نکته دیگر اینکه درصورتیکه درهنگام روزه ،تعیین نکنیدکه برای چه سالی است خودبه خود منصرف به سال قبل (سالی که زودتر قضا شد میشود(درفرض سوال سال 89)) می شودیعنی درهنگام روزه 8 روز،درذهن شما تعیین نشده که برای چه سالی است خود بخود سه روز سال 89 هم قضایش گرفته شده است(حذف می شود) ونیازی به پرداخت کفاره تاخیر نیست(واز روزه سال 90 5روزش بری الذمه شدید) ولی اگردر ذهن شما درهنگام روزه 8روزنیت برای قضای سال 90 بوده کلام همان است که دربالا اشاره شد.
عروة الوثقی /ج=2/فصل فی احکام القضا/م=9

[="purple"] با عرض سلام و تشکر خدمت کارشناسان محترم.

اینجانب به عمد حدود 3 سال روزه نگرفتم (نامنظم گرفتم) و عذری نداشتم (البته اگر عذر جهل پذیرفته نباشد) وقتی حساب می کنم تعداد روزهایی که باید روزه بگیرم و همچنین اطعامی که باید بدهم نجومی میشود و چشم آدمی از عدد بالای روزها و اطعام ها سیاهی میرود.

بعلاوه ی آنکه باید کفاره ی تاخیر را هم بدم.

حدیثی از امام صادق (ع) راجع به روزه در روز با فضیلت ترویه یعنی هشتم ذیحجه شنیدم که به شرح زیر است:

محمدبن ابی عمیر از یکی از یارانش از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمود: روزه روز ترویه کفاره گناهان یک سال و روزه روز عرفه کفاره گناهان دو سال است.

محدث قمی در مفاتیح الجنان روزه این روز را برابر با کفاره شصت سال برشمرده است و آورده است که شیخ شهید غسل این روز را مستحب دانسته است.

حال آیا با روزه در روز ترویه می توانم روزه های 3 سال را جبران کنم؟( البته با فرض اینکه تمام روزه هایم را در آینده کامل بگیرم).

آیا روزهای با فضیلت دیگری هم برای جبران این کفاره ها هست یا خیر؟

متشکرم.[/]

mehranzo313;270894 نوشت:
با عرض سلام و تشکر خدمت کارشناسان محترم. اینجانب به عمد حدود 3 سال روزه نگرفتم (نامنظم گرفتم) و عذری نداشتم (البته اگر عذر جهل پذیرفته نباشد) وقتی حساب می کنم تعداد روزهایی که باید روزه بگیرم و همچنین اطعامی که باید بدهم نجومی میشود و چشم آدمی از عدد بالای روزها و اطعام ها سیاهی میرود. بعلاوه ی آنکه باید کفاره ی تاخیر را هم بدم. حدیثی از امام صادق (ع) راجع به روزه در روز با فضیلت ترویه یعنی هشتم ذیحجه شنیدم که به شرح زیر است: محمدبن ابی عمیر از یکی از یارانش از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمود: روزه روز ترویه کفاره گناهان یک سال و روزه روز عرفه کفاره گناهان دو سال است. محدث قمی در مفاتیح الجنان روزه این روز را برابر با کفاره شصت سال برشمرده است و آورده است که شیخ شهید غسل این روز را مستحب دانسته است. حال آیا با روزه در روز ترویه می توانم روزه های 3 سال را جبران کنم؟( البته با فرض اینکه تمام روزه هایم را در آینده کامل بگیرم). آیا روزهای با فضیلت دیگری هم برای جبران این کفاره ها هست یا خیر؟

با سلام و احترام خدمت شما کاربر بزرگوار

با گرفتن روزه در روزهای مذکور،قضا و کفاره روزه ها ساقط نمی شود بلکه آنچه در روایات بیان شده به دلیل فضیلت روزه های این روزها است که شما هم می توانید قضای روزه ها را در این روزها به نیت قضا بگیرید که در این صورت علاوه بر اینکه قضای روزه برایتان محسوب می شود از ثواب های یاد شده نیز بهره مند می گردید.

همواره به سلامت باشید.

با سلام

کسی که به عمد و با حرام، دو سه روز، روزه شو باطل کرده باشه،
در حالی که میدونسته مرتکب حرام میشه و روزه شو باطل میکنه،
اما نمیدونسته که با این کار کفاره و... بهش واجب میشه،
حالا آیا کفاره جمع بهش واجبه؟

(مقلد آیةالله سیستانی هست)

mohammadali;270947 نوشت:
کسی که به عمد و با حرام، دو سه روز، روزه شو باطل کرده باشه، در حالی که میدونسته مرتکب حرام میشه و روزه شو باطل میکنه، اما نمیدونسته که با این کار کفاره و... بهش واجب میشه، حالا آیا کفاره جمع بهش واجبه؟ (مقلد آیةالله سیستانی هست)

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله سیستانی،کفاره جمع واجب نیست و برای هر روز باید یک کفاره عمد(60 روز روزه یا اطعام 60 فقیر)بدهد.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم به شماره02517741415

نور;270936 نوشت:
با سلام و احترام خدمت شما کاربر بزرگوار

با گرفتن روزه در روزهای مذکور،قضا و کفاره روزه ها ساقط نمی شود بلکه آنچه در روایات بیان شده به دلیل فضیلت روزه های این روزها است که شما هم می توانید قضای روزه ها را در این روزها به نیت قضا بگیرید که در این صورت علاوه بر اینکه قضای روزه برایتان محسوب می شود از ثواب های یاد شده نیز بهره مند می گردید.

همواره به سلامت باشید.

با عرض تشکر از رسیدگی کارشناس محترم جناب آقای نور.

با این اوصاف بنده باید از درس و زندگیم بزنم چهار سال آزگار پشت سرهم روزه بگیرم و ده ها میلیون تومن طعام بدم.تازه اگر کفاره و جریمه ی تاخیر رو حساب نکنیم.

من دانشجو هستم نه قوت اینو دارم که با این همه روزه درس بخونم و نه وقتی و نه مال و ثروت و درآمدی که باهاش این همه طعام بدم.

مرجع تقلید بنده رهبری(آقای خامنه ای) هستند.

mehranzo313;271293 نوشت:
با عرض تشکر از رسیدگی کارشناس محترم جناب آقای نور. با این اوصاف بنده باید از درس و زندگیم بزنم چهار سال آزگار پشت سرهم روزه بگیرم و ده ها میلیون تومن طعام بدم.تازه اگر کفاره و جریمه ی تاخیر رو حساب نکنیم. من دانشجو هستم نه قوت اینو دارم که با این همه روزه درس بخونم و نه وقتی و نه مال و ثروت و درآمدی که باهاش این همه طعام بدم.

mehranzo313;272166 نوشت:
با سلام و تشکر.مرجع تقلید بنده رهبری(آقای خامنه ای) هستند.

با سلام و تشکر

قضاى روزه‏ هاى فوت شده در هيچ صورتى ساقط نمى‌‏شود، ولى نسبت به کفّاره افطار عمدى روزه ماه رمضان، چنانچه قدرت بر روزه دو ماه و يا اطعام شصت مسکين براى هر روز نداشته باشد، بايد به هر تعداد فقير که قادر است غذا بدهد و احتياط آن است که استغفار نيز بکند و اگر به هيچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نيست فقط کافى است که استغفار کند يعنى با دل و زبان خود بگويد: «استغفرالله »

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س812

[="Tahoma"][="Black"]

mehranzo313;271293 نوشت:
ا عرض تشکر از رسیدگی کارشناس محترم جناب آقای نور. با این اوصاف بنده باید از درس و زندگیم بزنم چهار سال آزگار پشت سرهم روزه بگیرم و ده ها میلیون تومن طعام بدم.تازه اگر کفاره و جریمه ی تاخیر رو حساب نکنیم. من دانشجو هستم نه قوت اینو دارم که با این همه روزه درس بخونم و نه وقتی و نه مال و ثروت و درآمدی که باهاش این همه طعام بدم.

با تشکر از پاسخ شما

چون نظر مرجع تقلیدتان این است که در انتخاب نوع کفاره اختیار دارید می توانید به مقدار تعیین شده یا روزه بگیرید و یا فقیر را اطعام نمایید و اگر نمی توانید تمام کفاره را پرداخت کنید واجب است به هر میزان که می توانید اقدام به دادن کفاره ها و اطعام فقراء بکنید و اگر قادر به ادای هیچ مقداری از کفاره ها نیستید باید استغفار کنید یعنی با دل و زبان خود بگویید استغفر الله و همین کافی است. (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 811 و 812[/]

به نام حق
چند سوال در مورد کفاره روزه داشتم و کیفیت آن.مقلد آیت الله مکارم هستم

1.آیا برای یک مد طعام میتوان ماکارانی داد؟
2.آیا برای دادن ماکارانی 750 گرم کافی است و یا باید به دلسیل ناخاصی های احتمالی وزن بیشتری داد؟
3.میخواهم برای کفاره روزه،به یک محل نگه داری کودک،که به بچه های فقیر غذا میدهد،مواد اولیه ای
مانند ماکارانی بدهم.آنجا 80 کودک هستند.چطور میتوانم محاسبه کنم که برای هر روز چقدر ماکارانی
بدهم.(با توجه به اینکه ماکارانی را با گوشت چرخ کرده و.... مخلوط میکنند و هر کودک یقیناً 750 گرم ماکارانی در یک وعده نمیخورد.یک کودک ممکن است 200 گرم بخورد و دیگری 250 گرم.چطور باید جوانب
کار را بسنجم؟)
4.مقداری از مبلغ کفاره را به دفتر مرجع بزرگوارم دادم.اما واقعاً از کجا میتوانم اطمینان پیدا کنم که به دست
فقیران میرسد؟(شاید عوامل پخش دست کج باشند) و از کجا میتوانم یقین پیدا کنم که خانواده های فقیر به هر یک از اعضا 750 گرم جو میخورانند؟ اصلا دیگر کسی آنچنان جو نمیخورد و نان نمیپزد.
با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

مخفی;273445 نوشت:
به نام حق چند سوال در مورد کفاره روزه داشتم و کیفیت آن.مقلد آیت الله مکارم هستم 1.آیا برای یک مد طعام میتوان ماکارانی داد؟ 2.آیا برای دادن ماکارانی 750 گرم کافی است و یا باید به دلسیل ناخاصی های احتمالی وزن بیشتری داد؟ 3.میخواهم برای کفاره روزه،به یک محل نگه داری کودک،که به بچه های فقیر غذا میدهد،مواد اولیه ای مانند ماکارانی بدهم.آنجا 80 کودک هستند.چطور میتوانم محاسبه کنم که برای هر روز چقدر ماکارانی بدهم.(با توجه به اینکه ماکارانی را با گوشت چرخ کرده و.... مخلوط میکنند و هر کودک یقیناً 750 گرم ماکارانی در یک وعده نمیخورد.یک کودک ممکن است 200 گرم بخورد و دیگری 250 گرم.چطور باید جوانب کار را بسنجم؟) 4.مقداری از مبلغ کفاره را به دفتر مرجع بزرگوارم دادم.اما واقعاً از کجا میتوانم اطمینان پیدا کنم که به دست فقیران میرسد؟(شاید عوامل پخش دست کج باشند) و از کجا میتوانم یقین پیدا کنم که خانواده های فقیر به هر یک از اعضا 750 گرم جو میخورانند؟ اصلا دیگر کسی آنچنان جو نمیخورد و نان نمیپزد. با تشکر

با تشکر از سئوالات شما

1و2. از نظر آیت الله مکارم شیرازی ، ماکارونی همراه با مخلفات آن مانند سویا یا گوشت به وزن حداقل 750 گرم باید به فقیر داده شود و ماکارونی تنها کافی نیست .

3. کمتر از 750 گرم به هر فقیر کفاره دادن صحیح نیست بنابر این در فرض سئوال برای فقرای یتیم خانه بهتر است به قیم شرعی آنان داده شود تا بین آنها به صورتی که صلاح می داند تقسیم کند تا دهنده کفاره بری الذمه گردد.

4. باید اطمینان کنید که کفاره با شرایط شرعی به فقیر داده شده و گرنه باید دوباره پرداخت کنید. (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 1421 ؛ استفتاء از دفتر معظم له در قم[/]

با عرض سلام مجدد و تشکر از راهنمایی شما

نقل قول:
4. باید اطمینان کنید که کفاره با شرایط شرعی به فقیر داده شده و گرنه باید دوباره پرداخت کنید. (1)

این اطمینان چطور ممکن است حاصل شود؟ خوب اگر از دفتر مرجع بپرسیم و یا هر عاملی بپرسیم میفرمایند
بله درست مصرف میشود.و اگر کسی هم در این میان دزدی کند،وقتی مرجع تقلید بنده و پرسنل دفتر ایشان متوجه نشدند،بنده چطور باید متوجه بشوم و اطمینان پیدا کنم.در حال حاظر مبلغ زیادی( حدود 10 ملیون تومان) بابات کفاره به دفتر ایشان داده ام.واقعاً نمیتوانم از پس تکلیف بر آیم.مرا راهنمایی بفرمایید
با تشکر

با سلام مجدد و معذرت بابت سوالات پشت هم
بنده قصد دارم همان طور که عرض شد کفاره را در راه اطعام بچه های فقیر خرج کنم.اما با توجه به
اینکه واقعا نمیتوانم بفهمم هر بچه چقدر غذا میخورد در هر وعده و مسایل دیگر نیاز به راهنمایی مبسوطی
دارم.
فرمودید:
کمتر از 750 گرم به هر فقیر کفاره دادن صحیح نیست بنابر این در فرض سئوال برای فقرای یتیم خانه بهتر است به قیم شرعی آنان داده شود تا بین آنها به صورتی که صلاح می داند تقسیم کند تا دهنده کفاره بری الذمه گردد.

اگر ممکن است در مورد این راهنمایی ارزنده،مبسوز توضیح بدهید و بفرمایید چه
سفارشاتی را به مسئول آنجا بکنم تا چیزی بر گردنم باقی نماند و خدای ناکرده
چون مبلغ بسیار زیاد است،بعدا نفرمایند باید دوباره پرداخت کنم.
در ضمن چون تصمیم دارم برنج بدهم،باید وزن بیشتری محاسبه کنم(چون پخته میشود) و یا همان 750 گرم کافی است؟
با تشکر از راهنمایی سریعتان:Gol:

[="Tahoma"][="Black"]

مخفی;273601 نوشت:
این اطمینان چطور ممکن است حاصل شود؟ خوب اگر از دفتر مرجع بپرسیم و یا هر عاملی بپرسیم میفرمایند بله درست مصرف میشود.و اگر کسی هم در این میان دزدی کند،وقتی مرجع تقلید بنده و پرسنل دفتر ایشان متوجه نشدند،بنده چطور باید متوجه بشوم و اطمینان پیدا کنم.در حال حاظر مبلغ زیادی( حدود 10 ملیون تومان) بابات کفاره به دفتر ایشان داده ام.واقعاً نمیتوانم از پس تکلیف بر آیم.مرا راهنمایی بفرمایید با تشکر

با عرض سلام مجدد و تشکر از اظهار نظرتان

اطمینان یک امر شخصی است و ممکن است از راه های مختلفی برای انسان حاصل شود .

البته نباید حصول اطمینان را مشکل فرض کرد خصوصا در مورد دفتر مرجع تقلید که قابل اطمینان ترین راه برای ادای دیون شرعی است .
پیشنهاد ما به شما این است که برای اطمینان از ادای دین همین سئوال را از دفتر مرجعتان بپرسید که آیا با این وضعیت کفاره شما پرداخت شده است یا خیر .

موفق و مؤید باشید[/]

مخفی;273657 نوشت:
با سلام مجدد و معذرت بابت سوالات پشت هم بنده قصد دارم همان طور که عرض شد کفاره را در راه اطعام بچه های فقیر خرج کنم.اما با توجه به اینکه واقعا نمیتوانم بفهمم هر بچه چقدر غذا میخورد در هر وعده و مسایل دیگر نیاز به راهنمایی مبسوطی دارم. فرمودید: کمتر از 750 گرم به هر فقیر کفاره دادن صحیح نیست بنابر این در فرض سئوال برای فقرای یتیم خانه بهتر است به قیم شرعی آنان داده شود تا بین آنها به صورتی که صلاح می داند تقسیم کند تا دهنده کفاره بری الذمه گردد. اگر ممکن است در مورد این راهنمایی ارزنده،مبسوز توضیح بدهید و بفرمایید چه سفارشاتی را به مسئول آنجا بکنم تا چیزی بر گردنم باقی نماند و خدای ناکرده چون مبلغ بسیار زیاد است،بعدا نفرمایند باید دوباره پرداخت کنم. در ضمن چون تصمیم دارم برنج بدهم،باید وزن بیشتری محاسبه کنم(چون پخته میشود) و یا همان 750 گرم کافی است؟ با تشکر از راهنمایی سریعتان

با عرض سلام و تشکر مجدد

خواهش می کنم در خدمت شما هستیم تا ان شاء الله مسئله روشن شود.

اگر کفاره را به قیم شرعی کودکان فقیر بدهید نیازی به رعایت شرایط خاصی نیست و او به هر مقدار که مطابق مصلحت به کودکان بدهد برای شما مشکلی ایجاد نمی شود و از شما ادای دین شده است اما اگر مثلا بخواهید به مسئول آنجا که قیم شرعی و منصوب از طرف حاکم شرع نیست ، بدهید باید به هر کدام از بچه ها حداقل 750 گرم داده شود تا ادای دین گردد.

مقدار 750 گرم برنج نپخته کافی است .

همیشه سالم و سربلند باشید

با نام و یاد خدا و سلام و عرض ادب
مقلد مرحوم امام بودم که به تازگی با کمک کارشناس محترم سایت مرجعم را به جناب مکارم شیرازی تغییر دادم.
چهل و یک سالمه هیچوقت یادم نمیاد یکماه کامل روزه گرفته باشم حالا به دلایل وای و غیر شرعی،آدم نا آگاهی هم نبوده و در صورت جهل،امکان یافتن مسئله برایم وجود داشت.
نه سال دانشجو بودم و به دلیل اشتغال مسافر میشدم،مثلا در هفته یکی دو روز،اونم یه هفته میرفتم کلاس،یه هفته نمیرفتم.هیچوقت روزه های گرفته نشده را یادداشت نمی‌کردم چه رسد به قضاء. همیشه میگفت یه روز که آدم شدم جبران میکنم غافل از اینکه واسه جبرانش باید پوست بندازم.خوب باالطبع نمازم هم به همین صورت بود.یعنی اهمیت چندانی واسم نداشت.حواله میکردم به روزی مثل امروز.
تا قبل از عید امسال که با فوت پدرم از خواب غفلت بیدار شدم.وقتی روی سنگ غسالخانه پدرم را میشستن،همه گذشته سیاهم جلو چشمم نمایان شد،آن مکان و زمان برای من قیامتی کوچک شد.از ابتدای امسال با آن واقعه،علاقمند به سیر در وادی تزکیه نفس شدم و عطش سوزنده ای دیوانه ام میکنه،بیچاره و در بدر شدم.نمیدونم چه کنم و از کجا شروع کنم!
سوال اصلی من در مورد نماز و روزست که چقدر باید روزه بگیرم چقدر باید کفاره بدم،همانهایی رو که به جا آوردم را خودم هم قبول ندارم چه رسد به خدای متعال.
یکی هم در خصوص این دربدری که گرفتار شدم.توی این دوره که استاد دستگیر طلاست چه باید کرد تا گرفتار عرفانهای غیر موجه نشم.
برای شروع مطالعه از کجا باید شروع و به کجا ختم کنم.
قبول دارم مثل یه ماشین تصادفی باید اوراق و از پایه بازسازی بشم.
البته توی این هفت ماه نمازم کامل و اول وقت و با توجه بوده.نماز شبم و نافله صبح با تمایل خاصی اذا میشه.ذکر و فکر و دعا و توسل به طور مرتب.سعی میکنم اعمال روزهای مبارک رو به جا بیارم اما افسوس روزه ها آتشم میزنه میخوام سریعتر کار جبران رو شروع و یکسره کنم.
میدونم خیلی کار میبرم شرمندم اگه راهنمایی درخوری عنایت کنید شمارا از دعای سحر فراموش نخواهم کرد.
شدیدا به یک الگوی مطالعاتی با ذکر منابع و رعایت پیشنیازها نیازمندم.
حق یار و نگهدارتان.

kiyan1971;282620 نوشت:
با نام و یاد خدا و سلام و عرض ادب مقلد مرحوم امام بودم که به تازگی با کمک کارشناس محترم سایت مرجعم را به جناب مکارم شیرازی تغییر دادم. چهل و یک سالمه هیچوقت یادم نمیاد یکماه کامل روزه گرفته باشم حالا به دلایل وای و غیر شرعی،آدم نا آگاهی هم نبوده و در صورت جهل،امکان یافتن مسئله برایم وجود داشت. نه سال دانشجو بودم و به دلیل اشتغال مسافر میشدم،مثلا در هفته یکی دو روز،اونم یه هفته میرفتم کلاس،یه هفته نمیرفتم.هیچوقت روزه های گرفته نشده را یادداشت نمی‌کردم چه رسد به قضاء. همیشه میگفت یه روز که آدم شدم جبران میکنم غافل از اینکه واسه جبرانش باید پوست بندازم.خوب باالطبع نمازم هم به همین صورت بود.یعنی اهمیت چندانی واسم نداشت.حواله میکردم به روزی مثل امروز. تا قبل از عید امسال که با فوت پدرم از خواب غفلت بیدار شدم.وقتی روی سنگ غسالخانه پدرم را میشستن،همه گذشته سیاهم جلو چشمم نمایان شد،آن مکان و زمان برای من قیامتی کوچک شد.از ابتدای امسال با آن واقعه،علاقمند به سیر در وادی تزکیه نفس شدم و عطش سوزنده ای دیوانه ام میکنه،بیچاره و در بدر شدم.نمیدونم چه کنم و از کجا شروع کنم! سوال اصلی من در مورد نماز و روزست که چقدر باید روزه بگیرم چقدر باید کفاره بدم،همانهایی رو که به جا آوردم را خودم هم قبول ندارم چه رسد به خدای متعال. یکی هم در خصوص این دربدری که گرفتار شدم.توی این دوره که استاد دستگیر طلاست چه باید کرد تا گرفتار عرفانهای غیر موجه نشم. برای شروع مطالعه از کجا باید شروع و به کجا ختم کنم. قبول دارم مثل یه ماشین تصادفی باید اوراق و از پایه بازسازی بشم. البته توی این هفت ماه نمازم کامل و اول وقت و با توجه بوده.نماز شبم و نافله صبح با تمایل خاصی اذا میشه.ذکر و فکر و دعا و توسل به طور مرتب.سعی میکنم اعمال روزهای مبارک رو به جا بیارم اما افسوس روزه ها آتشم میزنه میخوام سریعتر کار جبران رو شروع و یکسره کنم. میدونم خیلی کار میبرم شرمندم اگه راهنمایی درخوری عنایت کنید شمارا از دعای سحر فراموش نخواهم کرد. شدیدا به یک الگوی مطالعاتی با ذکر منابع و رعایت پیشنیازها نیازمندم. حق یار و نگهدارتان.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

حقیر قسمت فقهی سئوالتان را جواب می دهم و برای پاسخ به قسمت های دیگر و معرفی کتاب بهتر است با کارشناسان انجمن های دیگر سایت مثل انجمن اخلاق و عرفان در تماس باشید .

هر مقدار از نماز و روزه و کفاراتی که یقین به نگرفتن آن دارید لازم است قضا کنید و بقیه را که شک دارید تکلیفی ندارید.
البته اگر قبلا می دانستید و بواسطه سهل انگاری فراموش کرده اید احتیاطا لازم است مقداری که بیشتر است و شک دارید را هم انجام دهید.(1)

روشن است که انجام دادن نماز ها و روزه ها فوری نیست و می توانید به تدریج آنها را بجا آورید .
اگر ابهامی باقیست بفرمایید تا توضیح بیشتر را تقدیمتان کنیم .

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 1199

با تشکر از سرعت پاسخگوییتان
در خصوص سوالم،چون بخش مهم آن به بخش دیگری مربوط است خواهش میکنم در صورت امکان زحمت انتقال آن را به بخشهای مربوطه بکشید.
اما برداشت من از پاسخ شما و مطالعه رساله این است که فرض کنیم 20سال روزه بدهکارم وظیفه و تکلیف من بیست ماه قضای روزه و کفاره آن است یعنی بیست ماه روزه بگیرم و به ازاء هر روز شصت روز روزه یا شصت فقیر را طعام دهم در هر صورت بایستی بیست ماه روزه را بگیرم
نمیدانم برداشتم تا چه حد درست بوده است؟
یک دنیا ممنون.

[="Tahoma"][="Black"]

kiyan1971;283106 نوشت:
با تشکر از سرعت پاسخگوییتان در خصوص سوالم،چون بخش مهم آن به بخش دیگری مربوط است خواهش میکنم در صورت امکان زحمت انتقال آن را به بخشهای مربوطه بکشید. اما برداشت من از پاسخ شما و مطالعه رساله این است که فرض کنیم 20سال روزه بدهکارم وظیفه و تکلیف من بیست ماه قضای روزه و کفاره آن است یعنی بیست ماه روزه بگیرم و به ازاء هر روز شصت روز روزه یا شصت فقیر را طعام دهم در هر صورت بایستی بیست ماه روزه را بگیرم نمیدانم برداشتم تا چه حد درست بوده است؟ یک دنیا ممنون.

ممنون از اظهار نظرتان

در فرض مطرح شده برداشت شما درست است اما در مواقعی که کسی ناتوان از به جا آوردن کفاره باشد حکم متفاوت شده و آسان تر می گردد چون در این صورت لازم نیست همه کفاره را بدهد و هر مقدار که می تواند بر او واجب می شود.(1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 1402[/]

واقعا اسلام دین زیبایی است ....خدایا شکرت بابت اینکه اسلام دارم

با سلام

بنده روز های قضایم را گرفته ام ، یعنی روزه هایی که از کودکی مانده بودند گردنم.

الان کفاره عمد انها مانده که من همیشه نمی توانم انها را بگیرم مثلا فقط زمستانها .

حالا روزه قضا میتوانم برای اموات بگیرم یا بدلیل کفاره هایی که گردنم است نمی توانم؟

اگه خودتون روزه قضا نداشته باشین میتونید روزه مستحبی یا قضای اموات را به جا بیارین.
اما کفاره را هم هروقت که امکانش بود بپردازید

با سلام

عذر میخام جناب شفا چون کفاره عمد سی روز پشت سر هم داره برای همین موقع های خاص من میتونم بگیرم روز هایی دیگه که نمی خام کفاره روزه عمد بگیرم بازم نمیشه روزه قضا یا مستحبی بگیرم اخه اینجوری هیچکدوم رو نمی گیرم؟!

طبق نظر مراجع محترم تقلید مادامیکه روزه قضا به گردن شما باشه نمیتوانید روزه مستحبی یا قضای اموات را بگیرین

سعی کنید روزه های عمد رو هم زودتر بگیرین

همره;340710 نوشت:
با سلام

بنده روز های قضایم را گرفته ام ، یعنی روزه هایی که از کودکی مانده بودند گردنم.

الان کفاره عمد انها مانده که من همیشه نمی توانم انها را بگیرم مثلا فقط زمستانها .

حالا روزه قضا میتوانم برای اموات بگیرم یا بدلیل کفاره هایی که گردنم است نمی توانم؟

سلام:
اگر براي گرفتن روزه قضا اجيرشده ايد (يعني اجرت گرفته باشيد)اشكالي نداردواگر اجير نشده باشيد و تبرءاً(بدون اجرت گرفتن) مي خواهيد روزه بگيريدروزه صحيح نيست زيرا روزه تبرئي مستحبي محسوب مي شود وكسي كه روزه واجبي بر عهده اش است نمي تواند روزه مستحبي بگيرد.البته براي جواب دقيق تر مرجع تقليد خود را مشخص كنيد.

توضيح المسائل ،احكام روزه،م1563

همره;340890 نوشت:
با سلام

عذر میخام جناب شفا چون کفاره عمد سی روز پشت سر هم داره برای همین موقع های خاص من میتونم بگیرم روز هایی دیگه که نمی خام کفاره روزه عمد بگیرم بازم نمیشه روزه قضا یا مستحبی بگیرم اخه اینجوری هیچکدوم رو نمی گیرم؟!

سلام مجدد:
شما براي حل مشكلتان مرجع تقليد خود را مشخص كنيد.

همره;340890 نوشت:
با سلام

به نام حضرت حق

با عرض سلام و ادب

کفاره عمد 31 روزش ( نه 30 روز ) پشت هم می باشد و ما بقی اگر پشت هم نباشد اشکال ندارد .

التماس دعا

یا حق

کنیزفاطمه;340891 نوشت:
طبق نظر مراجع محترم تقلید مادامیکه روزه قضا به گردن شما باشه نمیتوانید روزه مستحبی یا قضای اموات را بگیرین

سعی کنید روزه های عمد رو هم زودتر بگیرین

با سلام و عرض تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
اگر روزه قضا داشته باشید روزه ی مستحبی نمی توانید بگیرید اما روزه ی استیجاری را میتوانید بگیرید (قضای غیر تبرعی برای اموات ).
و نیز تسریع و مبادرت به انجام قضای روزه های قضا شده هم در صورتی که صدق بی اعتنایی و کوتاهی در انجام قضای روزه ی قضاشده کند لازم است .
استفتائات از مراجع

lordomid3026;137536 نوشت:

سلام
چون كفاره اطعام كردن فقير است
وقيمت در اطعام در كفاره مجزى نمى‌باشد‌بلكه در اطعام بايد طعام را به طور سير كردن فقير باشد پس در صورتي كه كميته امداد با اين مبالغ فقراء مسلمان سومالي را به تعداد كفاره پرداختي مثلا اگر 30 تا كفاره مي دهيد 30 نفر را بوسيله مبلغ شما سير مي كند اشكالي ندارد[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold][=Noor_Lotus] البته بايد اطمينان داشته باشيد كه پول شما به اين صورتي كه گفته شد مصرف مي شود در غير اين صورت بعنوان كفاره كافي نيست. e

منبع:[=Noor_Lotus][=Noor_Titr]تحرير الوسيلة ، ج‌2،كفارات

[=Noor_Lotus]

با سلام
من 1 روز روزه ام خوردم البته الان چند سال می گذره و عمدا روزه ام خوردم .البته 1 روز قضاش گرفتم می خواستم ببینم این چند سال که کفاره اش انجام ندادم قضیه چه جوری می شه؟آیا روزه مستحبی می تونم بگیرم
مرجع:مقام معظم رهبری

با سلام مجدد
سوالی که از شما پرسیدم وجواب دادید رو از روحانی محل پرسیدم ایشون گفتن تا اون 60 روز روزه نگیری نمی تونی روزه مستحبی بگیری.حالا تو دو راهی موندم نمی دونم کدوم جواب درست خواهشا کمک کنید

من 1 روز روزه ام خوردم البته الان چند سال می گذره و عمدا روزه ام خوردم .البته 1 روز قضاش گرفتم می خواستم ببینم این چند سال که کفاره اش انجام ندادم قضیه چه جوری می شه؟آیا روزه مستحبی می تونم بگیرم

net;350221 نوشت:
با سلام مجدد
سوالی که از شما پرسیدم وجواب دادید رو از روحانی محل پرسیدم ایشون گفتن تا اون 60 روز روزه نگیری نمی تونی روزه مستحبی بگیری.حالا تو دو راهی موندم نمی دونم کدوم جواب درست خواهشا کمک کنید

سلام عليكم
به اين سوال جواب داده شده است
به اين لينك مراجعه كنيد:

www.askdin.com/thread27954.html

موضوع قفل شده است