آیا شیطان می تواند توبه کند؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا شیطان می تواند توبه کند؟

آیا شیطان حق دارد توبه کند و به در گاه خدا باز گردد و در اینصورت خداوند توبه شیطان را می پذیرد یا نه؟

اگر این کار صورت بگیرد نسل بشر سعادتمند نخواهد شد؟ چون نیروی شر حذف می شود.

در اینصورت تکلیف کسانی که در معرض فریب شیطان بوده اند و کسانی که در جهان بدون شیطان دعوت کننده به گمراهی زندگی خواهند کرد (می کنند یا کرده اند) از نظر دادرسی چه خواهد بود توضیح اینکه این 2 گروه در شرایط یکسانی نبوده اند . برخورد یکسان با آنها چگونه است؟

شاید هم شیطان توبه کرده و ما خبر نداریم ( اگر می شود فهمید چگونه) لطفا توضیح دهید

سلام به عضو آشنا:Gol:

جواب این سوال رو باید کارشناسها بدن

ولی من یه چیزی بگم:
همیشه شیطان نیست که آدمهارو گمراه میکنه .

خیلی وقتا بدون شیطان هم ما گناه میکنیم.

مثلا میگن تو ماه رمضون دست و پای شیطان تو زنجیره و کاری از دستش بر نمیاد ولی ما همچنان گناه میکنیم .
مگه نه؟
البته این نظر منه . شاید هم اشتباه باشه.

یه جایی شنیدم که کسی خوابی دیده بود که شیطان داره کلی طناب با اقطار مختلف رو با خودش میبره ازش میپرسه که این طنابها چیه؟ میگه با اینها مردومو به دام میندازم. ازش مپرسه اونی که کلفته مال کیه؟ میگه مال فلان عالمه .
طرفی که داشته خواب میدیده پرسید که طناب من کدومه ؟ شیطان خندیدو گفت : تو به طناب نیازی نداری با یه اشاره پیش منی.

نمیدونم چقدر سندیت داره این حرف ولی چون جالب بود یادم موند.

alamuti;134730 نوشت:
آیا شیطان حق دارد توبه کند و به در گاه خدا باز گردد و در اینصورت خداوند توبه شیطان را می پذیرد یا نه؟ اگر این کار صورت بگیرد نسل بشر سعادتمند نخواهد شد؟ چون نیروی شر حذف می شود.

سلام
1-در گنجینه های مغفرت و رحمت الهی بر هیچ موجودی ولو شیطان بسته نیست اما بطور معمول بعضی افراد ، موفق به این امر نمی شوند . به عبارت دیگر استعداد خود را در این زمینه کاملا از دست داده اند و ظاهرا شیطان از این قبیل است .
2- شکی نیست که با حذف یک عامل گمراهی زمینه های هدایت و کمال افزاش می یابد

alamuti;134730 نوشت:
در اینصورت تکلیف کسانی که در معرض فریب شیطان بوده اند و کسانی که در جهان بدون شیطان دعوت کننده به گمراهی زندگی خواهند کرد (می کنند یا کرده اند) از نظر دادرسی چه خواهد بود توضیح اینکه این 2 گروه در شرایط یکسانی نبوده اند . برخورد یکسان با آنها چگونه است؟

فراموش نکنید که شرایط مساوی صرفا یک تخیل است در عین حال به فرض عدم شیطان باز هم اسباب گمراهی بطور کامل از بین نمی رود چون نفس اماره و غرایز انسانی و خیال و وهم انسان همچنان از درون اسباب گمراهی را فراهم می کنند پس مبارزه انسان با اسباب گمراهی هیچوقت پایان پذیر نیست .
alamuti;134730 نوشت:
شاید هم شیطان توبه کرده و ما خبر نداریم ( اگر می شود فهمید چگونه) لطفا توضیح دهید

اگر توبه کرده بود اکنون دست اندرکار گمراه کردن مردم نبود
والحمد لله

alamuti;134730 نوشت:

یاعلی حیدر مددی
موضوع این جاست که آنها نمی خواهند که توبه کنند چنان که وجود مقدس آقا امیرالمومین درلحضات آخر به بالین خلیفه دوم آمد واز او خواست تا توبه کند اما او حاضر به توبه نشد

alamuti;134730 نوشت:
آیا شیطان حق دارد توبه کند و به در گاه خدا باز گردد و در اینصورت خداوند توبه شیطان را می پذیرد یا نه؟ اگر این کار صورت بگیرد نسل بشر سعادتمند نخواهد شد؟ چون نیروی شر حذف می شود. در اینصورت تکلیف کسانی که در معرض فریب شیطان بوده اند و کسانی که در جهان بدون شیطان دعوت کننده به گمراهی زندگی خواهند کرد (می کنند یا کرده اند) از نظر دادرسی چه خواهد بود توضیح اینکه این 2 گروه در شرایط یکسانی نبوده اند . برخورد یکسان با آنها چگونه است؟ شاید هم شیطان توبه کرده و ما خبر نداریم ( اگر می شود فهمید چگونه) لطفا توضیح دهید

سلام دوست عزیز و تشکر از سوال خوبتون

1-شیطان هم مثل انسان ها مختاراست و با اختیار خود راه بدی یاخوبی را طی می کند و در رحمت الهی به روی همه بندگان او باز است.

بله شیطان هم می تواند توبه کند و از گذشته خود ابراز پشیمانی کند(البته با شرایط توبه) اما از برخی احادیث اینچنین به دست می آید که او هرگز چنین کاری نمی کند.در واقع کبر و حسد او تا آخر گریبانگیر او خواهد بود.

2-اینکه ما شر و بدی را در شیطان خلاصه کنیم اشتباه است.هر کس نفسی دارد به نام نفس اماره که انسان را امر به بدی می کند و انسان با تهذیب و مبارزه با آن می تواند خود را از شر آن حفظ کند و در واقع حتی اگر شیطان هم نبود باز هم امکان گناه برای انسان وجود داشت.

آیه 53 سوره یوسف به این مطلب اشاره دارد:

(وَمَا أُبَرِّىءُ نَفْسِي إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّيَ إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَّحِيمٌ)

(من هرگز خودم را تبرئه نمى ‏کنم، که نفس بسيار به بديها امر مى‏ کند؛ مگر آنچه را پروردگارم رحم کند! پروردگارم آمرزنده و مهربان است.)

3-خداوند هم نسبت به هرکس همان اندازه ای انتظار دارد که از او انتظار می رود و خداوند با عدالت خود با هرکس رفتار می کند.طبیعی است کسی که شرایط سخت تری داشته است با کسی که شرایط راحت تری داشته یکسان نیست.

4-سعادتمندی انسان حتما اینچنین نیست که اگر شر نباشد دیگر امکان سعادت نیست بلکه انسان با تهذیب و عبادت و شناخت بیشتر از معارف هم می تواند کمال را کسب کند.

موفق باشید

alamuti;134730 نوشت:
آیا شیطان حق دارد توبه کند و به در گاه خدا باز گردد و در اینصورت خداوند توبه شیطان را می پذیرد یا نه؟

اگر این کار صورت بگیرد نسل بشر سعادتمند نخواهد شد؟ چون نیروی شر حذف می شود.

با سلام و تشکر:Gol:

از چند جهت می توان گفت: برای شیطان راه توبه و برگشت وجود ندارد.

1 – قرآن مجید اعمالی را قابل توبه می داند که از روی نادانی انجام گیرد:
«انما التوبة علی الله للذین یعملون السوء بجهالة؛ پذیرش توبه بر خدا است نسبت به کسانی که از روی جهالت کار زشت انجام می دهند».(1)

در جای دیگر فرمود: «پروردگارتان رحمت بر بندگان را بر خود نوشته است که هر کس از روی نادانی کار زشتی انجام دهد، سپس توبه نماید و خود را اصلاح کند، او توبه پذیر و مهربان است».(2)

منظور از جهالت، ندانستن نیست، بلکه عمل زشتی است که از روی طغیانگری و عناد سر نزده باشد، بلکه از روی هوی و هوس انجام شده باشد. در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده که مقصود از جهالت ، گناهی است که بندة خدا آن را انجام می دهد که گرچه از حکم آن آگاه می باشد، ولی آن گاه که تصمیم می گیرد عمل خلافی انجام می دهد، در واقع جاهل است.(3)

بر این اساس شیطان که از روی طغیان و تمرد نافرمانی خدا را کرد، راه توبه را روی خود بسته است.

شیطان از خدا می خواهد به او مهلت دهد تا دیگران را گمراه کند، نه این که به جبران گذشته بپردازد. «از آیات قرآن استفاده می شود که شیطان بعد از انجام آن گناه و ایستادگی و لجاجت در برابر پروردگار سعادت و نجات خود را در جهان دیگر به کلی به خطر انداخت، بنابراین ، گناهان شیطان به حدی است که قابلیت توبه را از او سلب کرده و توبة او قابل پذیرش نیست و جایگاه ابدی او جهنم خواهد بود».(4)

2 – یکی از شرایط توبه، جبران گذشته و اصلاح آن است و این امر برای شیطان قابل اجرا نیست، زیرا گناه او علاوه بر نافرمانی خدا، گمراهی بسیاری از مردم بوده است. کسی که دیگری را گمراه کرده، اگر بخواهد توبه کند و توبه اش پذیرفته شود، باید همه آن ها را هدایت نماید. چگونه می تواند شیطان، افرادی را که در طول قرن های متمادی به هر طریق گمراه کرده، هدایت کند؟!

3- بعلاوه نقل است: روزي شيطان نزد حضرت موسي (عليه السلام) آمد و گفت: تو پيامبر خدايي و من از مخلوقات گنهکار خدا مي باشم و مي خواهم توبه کنم، تو از خدا بخواه تا توبه ام را بپذيرد. موسي پذيرفت و براي او دعا کرد، خداوند فرمود: اي موسي، شفاعت تو را در حق او مي پذيريم، به او بگو که بر قبر حضرت آدم (عليه السلام) سجده کند تا توبه اش را بپذيرم. موسي (عليه السلام) با شيطان ملاقات کرد و گفت: با سجده بر قبر آدم توبه ات پذيرفته مي شود.

شيطان گفت: من بر آدم، در وقتي که زنده بود سجده نکردم اينک چطور بر قبر او که مرده است سجده کنم، هرگز چنين نخواهم کرد.(5)

موفق باشید ...:Gol:

پی نوشت ها_________________________________________
1 – نساء (4) آیه 17.
2 – انعام (6) آیه 54.
3 – بحارالانوار، ج6، ص 32.
4– تفسیر نمونه، ج6، ص 112 – 105، با تلخیص
، بنقل از پایگاه پاسخگو با کمی تغییر.
5- برگرفته از کتاب يکصد موضوع پانصد داستان، اثر علي اکبر صداقت.

[="DarkGreen"]تازه

خدا بار ها به او اجازه توبه داده(فکر کنم)

یک بارشو که یادمه زمانی بود که با حضرت موسی سخن گفت و گفت می خوام توبه کنم

بعد خدا می گه برو اونجا قبر ادمه سجده کن تو را می بخشمو...
کسی داستانو دقیق می داند بنویسد:Gol:[/]

mkk1369;136480 نوشت:
تازه

کسی داستانو دقیق می داند بنویسد:Gol:

با سلام و تشکر:Gol:

بنظر یا پست بنده رو اصلاً مطالعه نکردید و یا کامل و دقیق نخوندید، اگر به شماره 3 مطلب نگاهی بیندازید، خواسته تان حاصل است.

بدرود ...:Gol:

mkk1369;136480 نوشت:
[="darkgreen"]تازه

کسی داستانو دقیق می داند بنویسد:gol:[/]

یا ستار.

سلام ..

عالم مجردات عالمی است که روابط بین ان حقیقی و عینی است،یعنی تکوینی است و بحث ضرورت نهفته است ....
در مورد سجده ملائک و ابلیس نیز همینطور بود یعنی انجا نیز حکم مولوی و بحث دو راهی معصیت و اطاعت در میان نبود که حالا امر مولوی باشد بلکه انجا نیز بحث امر تکوینی بود ؛چون ملائک اراده اشان همان اراده حق هست و همه سجده کردند ولی ابلیس ؛در مقام ذات این عمل یعنی (انسانیت انسان) ایستاد و چون در مقام ذات بود ان را بالضروره به پایین اورد و دیگر جای برگشت نداشت ...

حضرت ادم نیز همینطور گشت به عبارتی جایی که ضرورت باشد به ذات بر می گردد و جایی که ذات فعل مد نظر باشد ؛بحث شدن به میان می اید و در این مرتبه دیگر بر گشت معنا ندارد ؛چون صدور همچین فعلی در مقام ذات انجام گرفته است (ذات عمل خوردن) نتیجتا این عمل فعلی بود که عیب انها را مشخص کند و انها را برای اسکان در زمین مهیا نماید..نتیجتا فعل مورد نظر قابل برگشت نبود و علت خوردن همان پیدا شدن عیب و هم سنخ شدن با دار مادی بود که از مرتبه تکوین و ضرورت که مربوط به ذات می گردد سرچشمه گرفت...

توجه نمایید که در دار غیر مادی همه احکام از سنخ تکوین است یعنی همه چیز ناظر به ذات انجام می گیرد ؛درحالی که همه احکام مادی و تشریعی ناظر به همچین چیزی نیست...

یاحق

صدیق;136489 نوشت:
بنظر یا پست بنده رو اصلاً مطالعه نکردید و یا کامل و دقیق نخوندید، اگر به شماره 3 مطلب نگاهی بیندازید، خواسته تان حاصل است.

سلام

ببخشید.:khandeh!:

[=Century Gothic]با سلام

داستانی در [=Century Gothic]بحارالانوار[=Century Gothic] وجود دارد که گفتنش خالی از لطف نیست!
[=Century Gothic]
على (عليه السلام ) مى فرمايد روزى در كنار خانه كعبه نشسته بدم پيرمردى قد خميده را ديدم با موهاى سفيد و بلند كه ابروان او بر چشمانش افتاده بود با عصايى بر دست و كلاهى قرمز و جامه اى پشمين ، پيرمرد نزديك شد و در حضور رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم كه بر ديوار كعبه تكيه زده بود نشست .
سپس گفت : اى فرستاده خدا آيا مى شود در حق من دعا كنى و از درگاه خدا برايم طلب مغفرت كنى ؟:Sham:
رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمود: پيرمرد كوشش تو فايده ندارد، اعمال تو تباه گشته و درخواست مغفرت در حق تو پذيرفته نخواهد شد.:Sham:
پيرمرد با سرافكندگى از محضر آن حضرت خارج شد و از راهى كه آمده بود بازگشت . در اين هنگام رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم به من فرمود: يا على (عليه السلام ) آيا او را شناختى ؟
گفتم : نه .
حضرت فرمود: او همان ابليس ملعون است .
على (عليه السلام ) مى فرمايد با شنيدن اين جمله برخاستم و خود را به آن پيرمرد رساندم و با او درگير شدم و بر زمينش كوفتم و بعد بر سينه اش نشستم ، با دستانم گلويش را به سختى مى فشردم تا او را هلاك كنم در همين حال او مرا به نام صدا زد و از من خواست كه دست از او بردارم و وى را به حال خود رها كم .
آنگاه گفت : فانى من المنظرين الى يوم الوقت الملعوم يعنى ؛ مرا تا روز قيامت (معلوم ) مهلت زندگى داده اند و من تا آن روز زنده خواهم ماند
سپس گفت : يا على به خدا سوگند من تو را بسيار دوست دارم (پس اين جمله را از من بگير و نگه دار) آن كس كه در مورد تو به دشمنى و خصومت برخيزد و از تو در دل خود كينه داشته باشد بايد در مشروعيت ولادت خود ترديد كند و مرا در كار پدر خود شريك به شمارد...
على (عليه السلام ) مى فرمايد: من از حرف او خنده ام گرفت و رهايش ساختم
.1

1-[=Century Gothic] بحارالانوار، ج 27، ص 148.

موضوع قفل شده است