نفس زکيه کيست؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نفس زکيه کيست؟

با سلام

يکى ديگر از علايم ونشانه هاى حتمى (قتل نفس زکيه) است.

چنانکه امام صادق (عليه السلام) فرمود: (پيش از قيام قائم (عليه السلام) پنج علامت حتمى است: يمانى، سفيانى، صيحه آسمانى، قتل نفس زکيه، فرو رفتن.)...1

وشيخ مفيد (رحمة الله عليه) از امام باقر (عليه السلام) روايت مى کند که فرمود: (فاصله بين قتل نفس زکيه وظهور قائم (عليه السلام) بيش از پانزده شبانه روز زيادتر نيست).2
مقصود از نفس زکيه، نفس کامله پاک وپاکيزه است.

کلمه (زکيه) از ريشه (زکى) به معناى (رشد کرد وپاکيزه شد) مى باشد.

ومقصود از (رشد) در اصطلاح اسلامى، تکامل با علم واخلاص وفداکارى است؛ وممکن است با دقت بيشترى براى کمال دو معنى در نظر بگيريم:
معناى اول: کمال، عبارت است از آنچه خواسته اسلام است از يک فرد مسلمان که در درجه بالاى ايمان واراده واز خودگذشتگى باشد، بنابراين مقصود از نفس زکيه يکى از اشخاص با اخلاص وآزمايش شده در دوران غيبت کبرى خواهد بود که بر اثر فتنه ها وانحرافات حاکم در آن زمان، به شهادت مى رسد.
معناى دوم: مقصود از کمال، برائت از آدم کشى مى باشد که به همين معنى در قرآن مجيد آمده است: آيا نفس زکيه اى را بدون اينکه کسى را کشته باشد تو کشتى؟ کار زشتى انجام دادى).3
وشايد از اينکه در اخبار، تعبير به نفس زکيه شده است به اين خاطر بوده که مى خواستند مفهوم قرآنى را بگويند.
ولى آنچه که معناى اول را تقويت مى کند، آن است که از اين روايات آنچه به ذهن مى رسد، (نفس زکيه) انسانى است که بر اثر شخصيت والاى او، آن قتل، اهميتى بسزا دارد، واهميت قتل نيز درباره اشخاص آزمايش شده وبا اخلاص است، که در سطح بالاترى قرار گرفته باشند تا جلب نظر کند وموجب تأثر وتأسف عميق مردم گردد.

ولى کشف يک فرد معمولى بى گناه نوعا اهميتى در جوامع ندارد وجلب نظر نمى کند. ضمن اينکه اگر کسى مى خواهد نشانه علامت شود، مى بايست در مورد کسى باشد که در بين مردم شناخته شده باشد، والآ نمى تواند نشانه ظهور باشد.
بنابراين وقتى معناى اول با مجموع روايات سازگارتر بوده ومعناى دوم چنين انطباق وتناسب نداشت، بر ما لازم است که معناى اول را گرفته وبر طبق آن عمل کنيم.
محدث قمى در اين رابطه مى فرمايد: (نفس زکيه آن پسرى است از آل محمد (صلى الله عليه وآله وسلم) که در ما بين رکن ومقام کشته شود).4

1-کمال الدين وتمام النعمه، شيخ صدوق، ص 650.
2-ارشاد مفيد، با ترجمه ساعدى خراسانى، ص 697.
3-سوره کهف، آيه 74.
4-منتهى الآمال، شيخ عباس قمى، ج 2، ص 337.

ســـــــــــــــــــــلام آقا رضا

عرض کنم که در زمینه نفس زکیه .. من به یک چیزی برخورد کردم و حتما شما هم برخورد کردید تا حالا و میخواستم بدونم نظرت چیه در این مورد:

""فارس:محمد علی مهتدی کارشناس مسائل خاورمیانه در نشست خبری بررسی آخرین وضعیت امام موسی صدر با اشاره به وجود شواهد فراوان مبنی بر زنده بودن امام صدر گفت: در دیداری که چند سال پیش با آیت‌الله بهجت داشتم، از وی در خصوص سرنوشت امام صدر سؤال کردم که وی پاسخ داد او زنده است.
وی افزود: آیت‌الله بهجت تأکید کرد که حوادثی در آینده رخ می‌دهد که امام موسی صدر بازخواهد گشت و یادآور شد که وی ذخیره الهی است و خداوند خواسته که زمانی بازگردد و نقش مهمی را در منطقه ایفا کند.""

اگر از من بپرسی به شدت به گفته ی بالا اعتقاد دارم.. و گفته میشود که نفس زکیه جناب ایشان هستند یعنی جناب امام موسی صدر که در طی سی و چند سال ریاضت به درجه ای از اعتقاد و زلالی رسیدند که میتونند تاثیر گذار باشند ....
والله اعلم

سلام هادی عزیز.
چرا حالا نفس زکیه پس؟
ما در مورد نفس زکیه اطلاعاتی داریم: اسمشون محمد بن حسن هست. از نوادگان امام حسن علیه السلام هستند. و علت اینکه قتل این شخص اینقدر مهم هست اینه که مولا مهدی او رو بعنوان اتمام حجت با مردم مکه می فرستند. نفس زکیه پیغامی از سوی امام منتظر برای مردم قرائت میکنه که مردم اون رو میکشند و بعد از کشته شدن نفس زکیه هیچ بهانه ای برای اتفاقهای بسیار جذاب بعد از ظهور!!!! نمی مونه.
چنین شخصیتی به هیچ وجه لازم نیست قبل از ظهور از شخصیت های مطرح جهانی باشه.
ولی انشاالله که امام موسی صدر زنده باشند و ظهور حضرت بقیه الله هم نزدیک باشند. فراموش نکنیم کسی از یاران مهدی عج باشه و با ایشون بیعت کنه مصداق شخص بزرگ میشه.

سلام عرض می کنم خدمت دوستان
حوادث اخیر در جهان ( یعنی بیداری اسلمی و جنبش ضد سرمایه داری در جهان) یه سری از نشانه های ظهور رو به تحقق رسونده(ان شائ الله). در ضمن همون طور که می دونین شیعاتی وجود داره که امام موسی صدر در شهر سرت در لیبی قرار داره و از وضعیت حیاتش با خبر نیستن.
امیدوارم این مرد مومن همون نفس زکیه باشه تا ما چشممون به جمال آقامون روشن بشه. البته وظیفه ما تایین زمان ظهور نیست وظیفه ما آماده سازی برای ظهوره. اما خوب این هم می تونه یه تلنگر برای ما باشه که عقب نمونیم
به امید ظهور آقامون که صد البته نزدیکه.

سلام
با مطلبی تحت عنوان "نفس زکیّه کیست؟ - امام حسین (ع) در قرآن - آیه 33 سوره اسراء" در آدرس زیر منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

http://delnevis-2010.blogsky.com/1390/10/09/post-734

باتشکر
.......خدا نگهدار.......

هادی.جم;136367 نوشت:
ســـــــــــــــــــــلام آقا رضا

عرض کنم که در زمینه نفس زکیه .. من به یک چیزی برخورد کردم و حتما شما هم برخورد کردید تا حالا و میخواستم بدونم نظرت چیه در این مورد:

""فارس:محمد علی مهتدی کارشناس مسائل خاورمیانه در نشست خبری بررسی آخرین وضعیت امام موسی صدر با اشاره به وجود شواهد فراوان مبنی بر زنده بودن امام صدر گفت: در دیداری که چند سال پیش با آیت‌الله بهجت داشتم، از وی در خصوص سرنوشت امام صدر سؤال کردم که وی پاسخ داد او زنده است.
وی افزود: آیت‌الله بهجت تأکید کرد که حوادثی در آینده رخ می‌دهد که امام موسی صدر بازخواهد گشت و یادآور شد که وی ذخیره الهی است و خداوند خواسته که زمانی بازگردد و نقش مهمی را در منطقه ایفا کند.""

اگر از من بپرسی به شدت به گفته ی بالا اعتقاد دارم.. و گفته میشود که نفس زکیه جناب ایشان هستند یعنی جناب امام موسی صدر که در طی سی و چند سال ریاضت به درجه ای از اعتقاد و زلالی رسیدند که میتونند تاثیر گذار باشند ....
والله اعلم

با سلام و ادب

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی در پاسخ به نامه مفصلی که بعضی فضلای حوزه در باره مسائلی که در باره ظهور نزدیک است تقدیم ایشان کردند؛ توضیح مبسوطی داده اند که قسمت مربوط با نفس زکیه و مصداق سازی با افراد و شخصیت های زمان را مورد اشاره قرار می دهیم:

معظم له؛ در پاسخ به این سؤال که: "با توجه به اخبار و روایات متعدد در باب علائم ظهور در مواردی که نام با وصف برخی افراد ذکر شده (مانند یمانی- خراسانی- نفس زکیه- شعیب‌بن صالح و...) آیا تطبیق این روایات بر افرادی در گذشته و یا حال مجاز است؟" فرموده اند:

اولاً؛ تطبیق دادن پاره‌ای از علامات ظهور آن حضرت‌(عج) با توجیهات بی‌اساس و گاه مضحک و بدون هیچ حجت شرعی آن هم از سوی کسانی که تخصصی در این مسائل ندارند خطر دیگری است زیرا راه را برای سودجویان و دشمنان می‌گشاید که از این طریق استفاده کرده و آن علامات را با دستکاری و توجیهات خودساخته بر هرکس که مایل باشند تطبیق دهند و ضربه دیگری بر عقاید مردم وارد سازند.

ثانیاً؛ این‌گونه تطبیقات غیر کارشناسانه هرگز حجت شرعی نمی‌شود و نشر آنها سبب اشتباه و انحراف گروهی خواهد شد و حربه به دست دشمنان برای انکار اصل این موضوع مقدس می‌دهد همان‌گونه که داده است و مسئولیت سنگینی در پیشگاه الهی دارد.

ثالثاً؛ توسل به این علامات و تطبیق آن بر اشخاص مورد نظر به فرض محال که صحیح باشد با فراموش کردن علائم حتمیه، انحراف و اشتباه بزرگ دیگری است که نشان می‌دهد این افراد آگاهی کافی برای ورود در چنین مسائلی ندارد.

خطر این‌گونه کارها هنگامی آشکارتر می‌شود که خبرگزاری‌ها نقل کردند دشمنان اسلام و شیعه در خارج از کشور آن را به عنوان مستمسکی بر ضد نظام جمهوری اسلامی و این که آنها می‌خواهند با این بهانه بر تمام کشورهای منطقه مسلط شوند مورد بهره‌برداری قرار داده‌اند.

در همین راستا به نکات این مرجع عالیقدر اضافه کنم اینکه اینگونه تطبیق دادن ها در صورتیکه مطابق با واقع نباشند و مثلاً خبر قطعی شهادت امام موسی صدر از طریق مراکز رسمی تأیید شود خطر تضعیف اعتقادات مردم را در پی دارد.

لذا اینگونه تطبیق دادن نشانه های ظهور با افراد و شخصیت های زمان حجت شرعی ندارد.

موفق باشید ...

سلام خدمت همه دوستان و جناب صدیق.
حرف شما درست است و تطبیق دادن علائم حتی به قدرت می توان گفت از فتن یهود است. اما من در گفته های آیت الله مکارم حفظه الله دردم که گفتند "به فرض محال که صحیح باشد" چرا ایشان از این لفظ استفاده کرد؟ ممکن است صحیح باشد.اما من شخصا با این ادبیات موافقم. چون اگر این تطبیق ها در شخصی اثر کند با اینادبیات کلا از ذهن ایشون پاک می شود و این توطئه ها را خنثی می کند و در صورت عدم وقوع ظهور مشکلی به اسلام وارد نمی شود. و الا ایشان هم می دانند که ممکن است علائم صحیح باشد.
اما در جواب شخص شما باید بگویم که قطعیت در تطبیق وجود ندارد. اگر به پست دوستان دقت کنید می بینید که همه گفتند امیدواریم این از علائم باشد تا مولامونو ببینیم.
دقیقا مثل اولین جمله من در امضا این حرف باعث ایجاد امید و انگیزه به دیدن آقا و تلنگری به منتظران میشه که من اشکالی تو اون نمی بینم. البته باز هم می گم. ما می گیم امیدواریم این نشانه همون نشانه ظهور باشه تا امید در ما زیاد بشه. و الا در طول تاریخ افراد زیادی اومدن که می شد اونا رو به علائم ظهور تطبیق داد.همه این را می دانند اما مقصود ما از این تطبیق ها این است که بگوییم امیدواریم این بار علامت ظهور باشد.
با آرزوی موفقیت برای همه شما.
اما لازم است که بگویم یهود قصد دارد این تطبیق ها را تبدیل به اعتقاد برای ما کند و در صورت عدم وقوع به اعتقادات ما حمله کند.
یا علی

نفس زکيه "محمد بن الحسن" نام دارد که به نظر مي رسد وهابيت از سر جهل، او را به علت تشابه اسمي با امام عصر عجل الله فرجه و نيز تشابه محل اعلام دعوت، که در کنار کعبه و حجراالاسود است، مظلومانه بين رکن و مقام ابراهيم، سر مي برند. البته گويا رواياتي که دال بر نام اين شخص است چندان موثق نباشد چنانکه شخصاً از مجتهدي بزرگ که دستي در اخبار غيبي دارد و گويا تشرفاتي هم داشته شنيدم که فرمود: «به نظر مي رسد نفس زکيه اي که اواخر ذي الحجة سال ماقبل ظهور به شهادت مي رسد و نماينده حضرت است، يک خانم مؤمنه است.» البته اين هم نظری است ولي باز هم قطعي نيست و منبع استدلالي و عقلايي هم ندارد.

موضوع قفل شده است